Ma urasc! Sotia a reusit dupa 6 ani de casnicie, sa ma faca sa cedez nervos si sa o lovesc!


nu tin partea nimanui, e trist sa se intample astfel de lucruri dar sunt sigura ca timpul va va ajuta sa treceti peste aceste momente si poate intr-o zi veti putea fii impreuna alaturi de copii.
timpul le rezolva pe toate..
garbo207229
Postat pe 29 Octombrie 2011 15:27
De la: esme, la data 2011-10-29 15:23:57da, multi uita: casnicia nu-i totuna cu o relatie!

cand este vorba de doi copii nu cred ca mai conteaza...daca e relatie iubit-iubita... sau casatorie ....acest mediu nu este normal pt a creste doi copii in nici una din situatii....si pana la urma o casatorie ar trebui sa fie o relatie cu ceva in plus....in cazul acesta cred ca nu a mai ramas nimic nici din una nici din cealalta...singurul lucru bun de facut ar fi ca ambii parinti sa isi lase orgoliile deoparte si sa isi creasca copii impreuna chiar daca divorteaza...problemele intre ei sa nu afecteze relatia pe care o au cu copii...sispun acest lucru in mod special pt mama lor care cred ca este mai orgolioasa si razbunatoare...cred ca ar trebui sa se gandeasca prima data la copii si apoi la razbunare.....daca isi iubeste copii cu adevarat.....din pacate este clasicul doi se cearta si al treilea( in cazul asta trei si patru) sufera....nu castiga
clau1978
Postat pe 29 Octombrie 2011 16:03
De la: esme, la data 2011-10-29 15:23:57da, multi uita: casnicia nu-i totuna cu o relatie!

cand este vorba de doi copii nu cred ca mai conteaza...daca e relatie iubit-iubita... sau casatorie ....acest mediu nu este normal pt a creste doi copii in nici una din situatii....si pana la urma o casatorie ar trebui sa fie o relatie cu ceva in plus....in cazul acesta cred ca nu a mai ramas nimic nici din una nici din cealalta...singurul lucru bun de facut ar fi ca ambii parinti sa isi lase orgoliile deoparte si sa isi creasca copii impreuna chiar daca divorteaza...problemele intre ei sa nu afecteze relatia pe care o au cu copii...sispun acest lucru in mod special pt mama lor care cred ca este mai orgolioasa si razbunatoare...cred ca ar trebui sa se gandeasca prima data la copii si apoi la razbunare.....daca isi iubeste copii cu adevarat.....din pacate este clasicul doi se cearta si al treilea( in cazul asta trei si patru) sufera....nu castiga
clau1978
Postat pe 29 Octombrie 2011 16:03
Iti spun cate ceva din punctul de vedere al unei sotii care a stat 10 ani cu barbatul ei ,rabdand pana nu s+a mai putut de dragul fetitei mele , care atunci avea 6 ani.Acum , dupa 5 ani grei, in care uneori imi venea sa urlu pur si simplu, pot spune ca sunt un om fericit.Barbatul meu evea de un an viata dubla si Dumnezeu stie cate jigniri n-am luat nevinovata.Ajunsesem sa-l urasc, sa nu-l mai respect , sa-mi fie scarba de el.Am divortat in momentul cand "i-am prins " fara regrete.Dadusem tot ce s-a putut.Copilul nu putea creste in certurile noastre, asta mi-era clar.Au trecut 3 ani , in care "doamna"cu care -si batea joc de viata noastra l-a prins cu un copil, ca la ce reputatie avea, nu gasise nici un fraier pana atunci.Eu am intalnit un barbat minunat cu care viata mi se pare mai usoara si e genul care credeam ca nu mai exista, tandru, atent ,rabdator...Fostul ma suna "sa mai vorbim chipurile"despre copil , masini...caci e vizibil nu-i e bine.Am hotarat sa vorbim prieteneste, fara a mai avea nici un fel de legatura, caci fetei mele asa ii e bine , sa ne aibe pe amandoi.In vacante pleaca cu amandoi pe rand, l-am lasat sa vorbeasca si s-o ia cand vrea, dar s-au cam rarit momentele.Ma bucur ca vorbesc la telefon mai des.
Timpul a rezolvat totul.Nu regret nimic.Acum ma gandesc cum am putut sa stau langa el 10 ani.As mai fi pierdut poate inca 10 , dar tot ajungeam sa divortez,pentru ca nu puteam trai ignorand nepasarea lui.Imi pare bine ca am avut puterea de-a rupe caznicia aceea de calvar.Cred ca seamana oarecum cu ce ai scris tu.Daca ai ajuns aici , nu mai merge innodata.Veti trai vesnic reprosandu-va diverse .Un chin.Punct si de la capat.Si eu eram catine vesela ,exuberanta, nebuna chiar si ajunsesem la marginea prapastiei , fata mi se schimonosea cand treceam pragul case.Acum rad cu toata gura si-s fericita,Si copilului meu ii e bine .A avut un an de cadere , dar a trecut cu sprijinul meu.Si viata merge mai departe ,cu libertatea de-a fi cum vrem cand vrem...Curaj!
stanescugean_ph
Postat pe 29 Octombrie 2011 16:54
fetelor, el isi urla credinta si dogmele si cat este el de bun si sfant....
tocmai acest lucru m-a facut sa reconsider toata povestea lui...cititi cu atentie primele doua postari si vedeti antagonismul...
eu nu il cred deloc. daca ar fi fost crestrnul care se pretinde, nu ar fi fost curvarul in care se erijeaza, nu ar fi fost cel care " a cedat nervos", nu ar fi dat palma....si multe multe altele....
si apoi, nu i-am vazut mutra cam de mult....

aaa si sa nu uit: daca ar fi fost un asa familist si o persoana matura, serioasa, nu s-ar fi alintat ca si un copil razgaiat , cand nu primeste cand pocneste din degete...atunci cand nu i-au placut raspunnsurile
doar orgoliul lui nemasurat l-a facut sa se planga pe aici, pentru a primi compasiune...eu pot sa ii acord toata mila, atat
dor72_
Postat pe 29 Octombrie 2011 17:07
Imi pare rau ca ai ajuns in situatia asta. Poate a fost invatata de soacra ta sa faca asta. Sau poate de prietenele ei. Acum esti divortat?Nu sunt casatorita si nu am copii, dar din cate imi dau eu seama fosta ta sotie poarta toata vina. Nu trebuia sa plece cu copiii si sa ii mute la alta gradinita fara stirea ta. A fost invata de mama ei care poate nu te place deloc sau chiar de prietenele ei.
adryana_i
Postat pe 29 Octombrie 2011 17:16
e greu de inteles cum de se ajunge aici, femeile vorbesc mult si uneori prost dar stii vorba aia, dinte pe dinte, deci daca ea vorbeste, vorbeste si tu, violenta va fi mereu partea voastra forte, caci vrand nevrand, sunteti mai puternici. nu o face! nu lovi ! si eu am patit-o o data, ca femeie. evident. e asa de greu de trecut peste... nu o lovi, copiiii vor creste ok si fara unul dintre parinti, poti divorta, daca nu mai suporti, daca asta ti se pare prea dur, atunci, creeaza un moment cu adevarat intim si cere-ti iertare cum stii mai frumos dar spune-i clar si ce sa nu mai faca, ca sa nu mai ajungeti aici. vina e mereu la mijloc. trebuie sa realizezi asta, vorba e vorba, dar palma e altceva....
gavroche
Postat pe 29 Octombrie 2011 18:08
Relatia voastra este iremediabil distrusa... dragoste cu sila nu se poate , iar copiii sensibili vor simti ostilitatea dintre voi si vor fi profund marcati.
Ce ai vrut sa ii dovedesti lovind-o? Ca esti mai tare decat ea?Ca tu esti stapanul situatiei, stapanul absolut? Rebeliunea se sanctioneaza?
Da, esti mai puternic decat ea, ai probabil, 30 de kg mai mult decat ea, ai o masa musculara mai mare decat a ei.
Nu , nu esti stapan pe situatie, nu esti stapanul ei si nu poti controla nimic, nici macar gesturile tale si ceea ce simti raportat la ea.
Ai lovit-o odata , deci crezi ca asta merita. O vei mai lovi daca vei crede ca mai ai ocazia.
O plang, biata fiica a Evei!
Daca ai iubi-o ai lasa-o sa incerce sa fie fericita , chiar si departe de tine....
carlyina
Postat pe 29 Octombrie 2011 18:09
se pare ca probleme aveti de mult timp chiar daca au fost marunte,aveti si 2 copii apropiati ca varsta ...pot intelege de unde stresul sotiei tale,faptul ca-ti reprosa unele lucruri ciorapii,pantalonii,poate era un strigat de ajutor,avea 2 copii dupa care sa stranga ,sa spele ,sa nu doarma noapte....nu stiu cat ajutor ai dat tu in casa poate din cauza serviciului nu ai avut timp...e greu sa-ti dai cu parerea,dar daca poti fi obiectiv sa-ti faci o analiza ai sa vezi ca vina e undeva la mijloc ,sper de dragul copiilor sa comunicati bine,sa va intelegeti chiar daca sunteti separat...copii au nevoie de amandoi,nu-i loc de orgoliu..
garbo020705
Postat pe 29 Octombrie 2011 18:28
parerea mea e ca ai batut-o prea putin...si prea tarziu
Delia_Katerina
Postat pe 29 Octombrie 2011 18:57
daca ii dadeai din prima nu se mai ajungea aici....
Delia_Katerina
Postat pe 29 Octombrie 2011 18:59
Na, tu ai dat deja ( in bara) de 2x!
Axl_22
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:03
hm.si eu sint femeie,nu sint ortodoxa practicanta,sint si divortata si recasatorita,dar si la prima si la a doua casatorie am considerat sotul ca fiind capul familiei.nu stiu exact de ce.la a 2 a casatorie sotul imi este clar inferior ca educatie dar este un om bun si atunci eu nu as putea critica si desconsidera omul asta sa fie macar din mindrie daca nu din bun simt.nu m-am maritat cu o cirpa.cind l-am luat am stiut ce iau,avem copii,cred ca pt asta eu ca femeie as trece multe cu vederea,iar povesti ca acelea legate de ciorapi si pantaloni....sint timpenii!sint altele in lumea asta mai grave.pina la urma ori le ridic eu de jos ori le las acolo pina invata sa nu le mai arunce,dar sa strigi din asta?
nu sint destule motive in viata asta sa-ti vina sa-ti iei cimpii?le mai creem si noi?
cit despre nervii dumnitale?....faptul ca constientizezi grozavia care ai facut-o este suficient zic eu,dar consecintele sint mari,mai mari decit vezi dumneata acum
nu o sa le spuna copiilor ca esti betiv si prapadit,o sa le spuna ca ai lovit-o si e suficient.si nitel adevarat.dar vorba cuiva...cu sila nu se poate.vorba lui preda,daca dragoste nu e....
nasol oricum.iti ramine cred eu sa le dovedesti copiilor ca nu e chiar asa,si asta de miine incepind nu doar de atunci de cind vor pricepe.relatia cu ei trebuie construita incet incet de acum.indiferent ce le va spune mama lor.dreptul de ai vedea il ai,dar modul in care te vor percepe depinde doar de dumneata.si un sfat bun cred eu, este acela sa nu-ti vorbesti sotia de rau de fata cu copii niciodata.indiferent ce s-ar mai intimpla,cite s-or mai spune,nu conteaza.singurul lucru care iti ramine acum este relatia cu copii.povestile ei nu conteaza ca si cum nu ar fi.
garbo170869
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:12
nimeni nu a intrebat : ea a dat in tine dupa ce tu ai dat in ea?
jojoyy
Postat pe 29 Octombrie 2011 20:28
nimeni nu a intrebat : ea a dat in tine dupa ce tu ai dat in ea?
jojoyy
Postat pe 29 Octombrie 2011 20:28
LOOOOOOOOOOOOOOOL si daca dadea, ce? n-a dat destul?
bai, chiar n-aveti treaba?
Laura_M
Postat pe 29 Octombrie 2011 20:31
subscriu nathalia:Sotia ta a fost foarte explicita cand ti-a spus ca nu mai e fericita cu tine, ca nu vrea sa ramaneti impreuna doar pentru copii, ca nu te mai vrea ca barbat.

Cate indicii iti mai trebuie?
Iar sinceritatea ei (de acord, exprimata rastit, dar oricum trebuia sa retii mesajul) ai recompensat-o cu o palma.

Nu stiu daca realizezi cat de mult poti sa decazi in ochii ei (care oricum nu se mai inaltau spre tine ci te priveau de sus) abrutizand-o.

Spui ca ai fost prost si ai cazut in plasa ei.
A DOUA PARTE a frazei nu e corecta. Eu zic ca ai cazut in plasa ta, obligand-o sa te accepte in continuare.

Lasa femeia in pace, daca vrei sa ramana cu vreun sambure de respect pentru tine.
Si incearca sa pastrezi o relatie corecta macar cu copiii.

Hai, ca poti.
Mie mi se pare ca ai fost foarte deschisa si onesta,si cred ca ar trebui sa ti se respecte parerea...daca nu o fi unul care-l dai afara pe usa si intra pe geam.
garbo194252
Postat pe 29 Octombrie 2011 20:44
AR TREBUI SA-I MULTUMESTI SOTIEI ,CA A FOST ATAT DE CONCRETA,SI MAI ALES CA NU TI-A PUS CIORAPII IN CIORBA...DUMNEZEULE,PARCA ESTI UN OBSEDAT.
FEMEIA NU-I SCLAVA SAU PROPRIETATEA NIMANUI,ASA CA LAS-O SA-SI URMEZE DRUMUL .
INCERCATI SA PASTRATI O RELATIE DE PRIETENIE DE DRAGUL COPIILOR .
garbo194252
Postat pe 29 Octombrie 2011 20:49
Eu cred ca nu te-a iubit niciodata o femeie care iubeste nu se comporta astfel . In iubire exista intoteauna iertare! Si daca COMPORTAMENTUL ei fata de tine a fost dintotdeauna asa nu ai de ce sa plangi dupa ea! N u e sfarsitul lumii femei gasesti cat poftesti! Dar trebuie sa fii foarte atent iubirea se citeste in priviri ! Dar dac totusi vrei sa o recuceresti incearca sa o faci geloasa numai asa vei sti daca te iubeste sau te-a iubit vreodata
garbo072285
Postat pe 29 Octombrie 2011 21:36
Imi prezint scuze pentru interventie, insa as vrea sa-ti prezint problema si din alta perspectiva: te-ai gandit ca te-a provocat intentionat pentru ca apoi sa cheme politia si ulterior, in instanta sa faca dovada- cu inscrisul intocmit de catre organele de politie si eventualul certificat medico-legal- comportamentului tau violent? Pare mai mult un sfat avocatesc. Daca insa nu a facut-o sfatuita fiind de un avocat, inseamna ca are o serie de probleme de comportament. Nici gestul tau nu este scuzabil, sub nicio forma. Decat o viata de chin, mai bine un sfarsit chinuitor... Uneori rupturile apar si dintr-o revolta a femeii care se vede obligata sa renunte la tot (cariera, ambitii personale, etc.) in momentul in care apr copii. Nu este usor sa ingrijesti doi copii. In zilele noastre viata de zi cu zi a devenit stresanta pentru cel care pleaca sa castige existenta familiei, iar cel de acasa se simte ca in inchisoare. Probabil ca de aici apar si rupturile. E greu sa gasesti si sa stabilesti un echilibru. E posibil ca in opinia ei sa fii insensibil pentru ca nu ii intelegi necesitatile si problemele, care, fie si banale in aparanta, pe ea o macina, caci fac parte din lumea ei de zi cu zi. daca tu ajungi acasa tarziu, obosit, nu ii acorzi atentia minima si nu o asculti, este firesc sa se produca o ruptura. Meseria de mama nu este usoara si consuma mult timp si energie. Meseria de tata intretinator de familie, de asemenea. Important este sa comunicati. De cate ori i-ai facut surpriza de a gasi o bona si a o invita in oras, doar ca sa respire si sa fiti voi doi? De cate ori ai incercat sa o ajuti la crsterea copiilor? Daca, dupa ce vei face bilantul, constati ca ai facut toate acestea, inseamna ca ea poate avea o alta problema. E frustant ca cel de langa tine sa evolueze, iar tusa ramai legat de casa. Depinde de cel de langa tine cum stie sa te faca sa te simti. teoretic pare simplu, in practica e mult mult mai complicat. Ca sa nu ai nicio remuscare, incearca inainte de a lua o decizie sa vezi lucrurile si din perspectiva ei. a aduce bani acasa nu e totul. De ce nu inercati un terapeut? Scuze, daca am deranjat. Bafta!
ovidiu11
Postat pe 29 Octombrie 2011 21:56
De la: Ktine, la data 2011-10-29 10:44:58daca ai argumente, inseamna ca tu nu lovesti!
loviti, cand nu mai aveti "rabdare" sa ascultati!
imi cer scuze pentru plural, dar daca ziceam la singular, chiar credeai ca-ti sar in cap! :D



Nici o problema Ktine, sunt adeptul non violentei in general si a celei conjugale in special. Dar se pare ca unele perechi se casatoresc chiar daca nu se iubesc. Ma rog, o parte din ei spera ca dragostea va veni cu timpul si la unii chiar merge, dar e jalnic cand nu le iese asta.
E pacat ca in toata treaba asta or sa sufere copii cel mai mult. Mare pacat.
zack
Postat pe 29 Octombrie 2011 22:33
de acord zack! pacat, ca sufera cei nevinovati!
Ktine
Postat pe 29 Octombrie 2011 22:48
Zack,

Nu SE PARE. Chiar se intampla!
Unele perechi se casatoresc chiar fara alea-alea.

Se numeste DIN INTERES.
Si e tot o forma de dragoste. A propriei persoane.
Casniciile bazate pe interes sunt in general mai durabile, bazate pe mult compromis.

In fine, mi-am spus punctul de vedere ceva mai sus.
nathalie
Postat pe 29 Octombrie 2011 22:55
Da tie 'nathalie' cite i-ti trebuie???//
Nu crezi ca trebuia sa se gindeasca mai mult innainte de a avea 2 copii ,LA CE FEL DE BARBAT VREA???????????????
garbo227466
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:24
Habar n-am ce balmajesti tu acolo, 466 si nici ca putea sa ma intereseze mai putin!
nathalie
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:29
hey, ce faceti acuma, va luati la cafteala?...

ia sa va imblanzesc io nitzel...
:)))

eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:31
http://youtu.be/7eul_Vt6SZY


No matter what they tell us
No matter what they do
No matter what they teach us
What we believe is true

No matter what they call us
However they attack
No matter where they take us
We'll find our own way back

I can't deny what I believe
I can't be what I'm not
I know our love's forever
I know, no matter what

If only tears were laughter (ooh)
If only night was day (ooh)
If only prayers were answered (hear my prayers)
Then we would hear God say (say)

No matter what they tell you (ooh)
No matter what they do (ooh)
No matter what they teach you
What you believe is true

And I will keep you safe and strong
And sheltered from the storm
No matter where it's barren
A dream is being born

No matter who they follow
No matter where they lead
No matter how they judge us
I'll be everyone you need

No matter if the sun don't shine (sun don't shine)
Or if the skies aren't blue (skies aren't blue)
No matter what the end is
My life began with you

I can't deny what I believe (what I believe, yeah)
I can't be what I'm not
(I know, I know) I know thïs love's forever
That's all that matters now
No matter what

No matter what (no, no matter, no)

No, no matter
That's all that matters to me
(Repeat X 7)
(BOYZONE)

:)
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:32
...ca sa nu cedati nervos si voi...;)

=))
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:32
Inspirate versuri...

(Nu stiu de ce ai avea impresia ca urmeaza o cafteala. In fine...)
nathalie
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:51
ma joc si eu, Nat... e sambata seara, lucrez in doru' lelii, mi-am luat acasa acte. si-s "trist" rau...:PP
:))

PS: Ce sobra ai devenit!...:D
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Divort 5 De la: Gina_Giner_1 6 Martie 2016 12:58
arta impacarii 27 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:55
AM DIVORTAT INSA NU-MI GASESC LINISTEA 1692 De la: delaviataadunate 22 Septembrie 2019 05:04
Concubinaj si partaj 30 De la: garbo_409768 10 Ianuarie 2016 18:36
It`s complicated! 25 De la: AleSim 9 Decembrie 2010 12:56
Setari Cookie-uri