ce stiti despre partajul de dupa divort ?

Buna ziua! am si eu niste intrebari in legatura cu partajul care ar trebui sa-l fac dupa divort. m-am casatorit in 1987, apoi din 1989, cand a inceput revolutia, fostul sot a plecat in strainatate si a venit dupa 1 an, si pe langa doi copii pe care ii aveam, a mai venit unul in 1991. El tot pleca, iar eu eram cu 3 copii mici acasa, pana intr-o zi cand a venit acasa dupa incheierea contractului cu firma la care lucra ca traducator, si ...a adus si niste poze cu o fata...eu aveam 27 de ani. iar fata aceea 18. Cand i-am gasit pozele cu ea in care se vedea cat de mult s-au plimbat si cum arata el fara nici o grija nu mi-a venit in minte decat toate noptile si zilele cand eu aveam grija de copii si ii mai duceam si lui dorul...m-am simtit tradata atat de tare si nedreptatita, incat i-am aratat pozele, l-am intrebat de ce le-a mai adus acasa si a spus ca nu a avut nici un sentiment pentru ea, ca pe mine ma iubeste si ca de ea doar s-a folosit acolo pentru ca era singur...in plus i-am gasit si o scrisoare in care ii scria in limba germana in timp ce venea acasa, fiin in tren, ca ...trenul alearga, si chipul ei, o data cu el...nu am vrut nici sa ma gandesc sa-l iert, dar m-am gandit la copii, si am incercat o perioada sa ma prefac ca nu s-a intamplat nimic, dar nu am putyut sa-l mai las sa se mai apropie de mine...si de aici am ajuns la divort...abia dupa multi ani de stat asa, despartiti in fapt, el plecat sau acasa la mama lui, eu cu copiii in apartamentul pe care l-am cumparat, recunosc, mai mult cu banii de la el, dar pe acte e trecut numele meu, iar el este trecut doar ca sot. Am dat divort dupa mai multi ani, dar partajul nu a avut loc. In situatia data, stie cineva ce procent din apartament am eu dreptul si ce procent are el dreptul? Divortul s-a desfacut din vina ...ambilor soti...pentru ca eu nu am avut avocat, nu am avut bani sa platesc unul, iar el da, si nici martori nu am avut, pentru ca am crezut ca e clar ca el nefiind prezent la cresterea copiilor si fara sa aiba un aport material decat ocazional, de cresterea si educatia lor m-am ocupat singura...nu mai spun ca acum 2 ani, fetita mea a terminat facultatea , iar tatal ei nu i-a dat macar o data nici macar 10 bani. El are prieteni avocati, si bani si mi-e teama ca il vor ajuta sa-mi ia si apartamentul si sa nu mai am nici unde sta...
me_also
Postat pe 2 Iunie 2013 10:05
IN GENERAL COTA DE VA REVINE ESTE JUMATATE. PENTRU ALTE INFORMATII SI TERMINAREA PROCESULUI IN CATEVA MINUTE SUNATI LA 0751077390.
NUMAI BINE!
garbo034428
Postat pe 9 Iunie 2013 07:01
Dragă doamnî, bunurile dobîndite înpreună face obiectul partajului 50% eventual un procentaj în plus la acel care justifică că a contribuit suplimentar în familie dar prin tribunal dacă nu amiabil, poti avea cîstig de cauză dacă ai copii minori, circumstante atenuante !!
garbo305782
Postat pe 9 Iunie 2013 07:03
Multumesc pentru raspuns! O sa va sun! Dar cred ca este important daca sunteti sau nu din aceeasi localitate cu mine sau nu...eu sunt din jud. Vaslui. Nu cred ca acest partaj se va termina in cateva minute...el spune ca apartamentul este in totalitate al lui pentru ca eu nu am pus nici un ban, desi el nu a avut niciodata nici macar adresa la acest apartament, actele sunt facute de mine, pe numele meu, el fiind trecut ca sot, si l-am luat intr-o stare deplorabila cu bani putini, dar am muncit enorm si am cheltuit sume importante sa-i aduc imbunatatiri majore, fara nici cel mai mic ajutor din partea lui, iar acum arata ca un palat, facut din banii si din munca mea...iar faptul ca acum copiii sunt majori, fata cu facultate terminata unul din baieti lucreaza, iar celalalt va incepe din toamna primul an de facultate, deci sunt copii realizati pentru ca eu singura am avut grija de asta, fara nici un aport din partea lui, nu stiu daca face legal vreo diferenta intre noi, ca parinti..dar aceasta diferenta maxima exista. Este posibil ca in situatia in care eu am crescut singura si atat de bine copiii, si am investit bani si munca foarte multa in apartament, el sa aiba drepturi egale lcu mine la apartamentul pe care eu vreau sa-l las mostenire la toti cei 3 copii ai mei? Cei mai buni martori in acest caz sunt copiii, vecinii si familia care pot sa confirme oricand toate aceste lucruri...ca in timp ce eu m-am ocupat de toate aceste lucruri...el s-a plimbat peste tot prin lume.....si nu va mai spun...ca de putin timp, a facut rost de nr de tel al unuia din baieti care lucreaza...si a inceput sa-l sune.....sa-l intrebe se mai face...ceea ce nu prea imi convine....daca era un tata adevarat il cauta cand era mic si era la scoala si avea tot felul de nevoi ...acum cand e la banii lui....pentru ce il suna?
me_also
Postat pe 9 Iunie 2013 09:29
Multumesc pentru raspuns! O sa va sun! Dar cred ca este important daca sunteti sau nu din aceeasi localitate cu mine sau nu...eu sunt din jud. Vaslui. Nu cred ca acest partaj se va termina in cateva minute...el spune ca apartamentul este in totalitate al lui pentru ca eu nu am pus nici un ban, desi el nu a avut niciodata nici macar adresa la acest apartament, actele sunt facute de mine, pe numele meu, el fiind trecut ca sot, si l-am luat intr-o stare deplorabila cu bani putini, dar am muncit enorm si am cheltuit sume importante sa-i aduc imbunatatiri majore, fara nici cel mai mic ajutor din partea lui, iar acum arata ca un palat, facut din banii si din munca mea...iar faptul ca acum copiii sunt majori, fata cu facultate terminata unul din baieti lucreaza, iar celalalt va incepe din toamna primul an de facultate, deci sunt copii realizati pentru ca eu singura am avut grija de asta, fara nici un aport din partea lui, nu stiu daca face legal vreo diferenta intre noi, ca parinti..dar aceasta diferenta maxima exista. Este posibil ca in situatia in care eu am crescut singura si atat de bine copiii, si am investit bani si munca foarte multa in apartament, el sa aiba drepturi egale lcu mine la apartamentul pe care eu vreau sa-l las mostenire la toti cei 3 copii ai mei? Cei mai buni martori in acest caz sunt copiii, vecinii si familia care pot sa confirme oricand toate aceste lucruri...ca in timp ce eu m-am ocupat de toate aceste lucruri...el s-a plimbat peste tot prin lume.....si nu va mai spun...ca de putin timp, a facut rost de nr de tel al unuia din baieti care lucreaza...si a inceput sa-l sune.....sa-l intrebe se mai face...ceea ce nu prea imi convine....daca era un tata adevarat il cauta cand era mic si era la scoala si avea tot felul de nevoi ...acum cand e la banii lui....pentru ce il suna?
me_also
Postat pe 9 Iunie 2013 09:31
Buna ziua stimata doamna, spinoasa problema partajul asta. Copii minori nu mai aveti deoarece ultimul nascut este in anul 1991 deci e major acum, cu persoana respectiva care va fost sot ati stat de vorba ? ...asa veti afla ce are in gind sa faca, sau el e cel care cere partaj ? Pacat ca doua persoane se intilnesc ,se cunosc, se indragostesc, isi jura credinta si usor usor intervine divortul. In ziua de azi greu mai gasesti cupluri care sa fi stat impreuna mai mult de 30 ani. Va doresc toate cele bune si sa nu mai fiti nevoita sa umblati prin tribunale cu astfel de probleme. Oricum noul cod al familiei prevede altele acum, legile in vigoare sunt mai rau intentionate decit cele vechi , asa e justitia noastra , oarba cu cei ce sufera ea se muleaza dupa cei cu bani, cu multi bani... sa aveti parte numai de zile frumoase.
Cristian_Vizitiu_1
Postat pe 9 Iunie 2013 09:37
Buna ziua !
Am inteles ca divortul s-a pronuntat, nu conteaza din vina cui, copii sunt majori dar unul se afla la facultate deci in intretinerea dvs.Nu stiu daca fiul dvs. care e major si la facultate a cerut pensie alimentara de la tata? Faptul ca ati fost casnica si v-ati ingrijit copiii nu-i da dreptul sa ceara mai mult de 50% dar cine stie ca sa va sicaneze ar putea sa ceara si 100%.
Problema care se pune este daca dvs aveti sa-i dati 50% din valoarea apartamentului care se va expertiza prin judecatorie sau daca il veti vinde- de comun acord - si cu 50% va veti cumpara altceva.
Sau puteti sa ramaneti sa stati in apartament pana va deschide el procesul de partaj , daca asta intentioneaza, pentru ca un proces este foarte costisitor si nu stiu daca va puteti permite. Ulterior puteti sa vedeti ce optiuni aveti si care va aranjeaza cel mai bine.
Copiii in aceasta problema nu au nici o insemnatate si faptul ca v-ati ocupat de ei inseamna ca sunteti o mama buna si atat. Societatea nu premiaza mamele care isi iau rolul in serios, considera ca e de la sine inteles din moment ce ati hotarat sa nasteti acei copiii. Binenteles ca sunt hulite femeile care isi abandoneaza copiii cu toate ca majoritatea barbatilor asta fac de secole si sunt recompensati cu admiratie atat de barbati cat si de femei .
Mult noroc si sanatate!
garbo079649
Postat pe 9 Iunie 2013 10:39
Ce prostii vorbesti, mai draga? Sunt avocat de multi ani si nu am vazut in viata mea un asemenea proces terminat in cateva minute, nici macar in cateva saptamani. Nu mai minti lumea.
Doamna, legea prezuma o cota de contributie de 50-50% la dobandirea bunurilor comune, dar se poate face dovada unei cote de contributie mai mare si se poate ajunge si la castigarea intregului apartament pentru dv. Oricum, procesul de partaj este greu si trebuie neaparat sa va luati un avocat care o sa va spuna ce sanse de castig aveti, pe fapte si probe concrete. Nu se poate da un sfat competent pe asa putine date, la modul general. Fiecare caz are particularitatile lui.
Succes
garbo_11137
Postat pe 9 Iunie 2013 11:45
De la: garbo305782, la data 2013-06-09 07:03:38Dragă doamnî, bunurile dobîndite înpreună face obiectul partajului 50% eventual un procentaj în plus la acel care justifică că a contribuit suplimentar în familie dar prin tribunal dacă nu amiabil, poti avea cîstig de cauză dacă ai copii minori, circumstante atenuante !!
alba
Postat pe 9 Iunie 2013 13:25
De la: garbo034428, la data 2013-06-09 07:01:46IN GENERAL COTA DE VA REVINE ESTE JUMATATE. PENTRU ALTE INFORMATII SI TERMINAREA PROCESULUI IN CATEVA MINUTE SUNATI LA 0751077390.
NUMAI BINE!
alba
Postat pe 9 Iunie 2013 13:25
De la: garbo034428, la data 2013-06-09 07:01:46IN GENERAL COTA DE VA REVINE ESTE JUMATATE. PENTRU ALTE INFORMATII SI TERMINAREA PROCESULUI IN CATEVA MINUTE SUNATI LA 0751077390.
NUMAI BINE!


Terminarea procesului de partaj in cateva minute???? Frate ce rupti de foame trebuie sa fie unii avocati ca sa promita asa aberatii!!!
alba
Postat pe 9 Iunie 2013 13:28
Draga mea,oricat ai fi muncit de mult partajul se face jumatate tie si jumatate lui.Copii nici minori daca ar fi fost nu ar fi avut nici un drept chiar daca ar fi cu unul din voi.Singurul avantaj ar fi fost sa ramai tu in apartament ca sa-i ingrijesti mai departe si sa-l despagubesti cu suma din jumatatea lui.Acum depinde cum o sa va intelegeti ,ori ramai tu in apartament si-l despagubesti tu ,ori ramane el si te despagubeste pe tine.Ca sa ai un procent in plus pentru ca tu l-ai imbunatatit pe banii tai iti trebuie un avocat pe care-l platesti gras ,si martori ...etc.Vei pierde bani la avocat cat nu face,si se va prelungi procesul de iti va fi scarba.Cat despre faptul ca isi suna unul din fii ,are tot dreptul legal si nu -i poate interzice nimeni .Moral ar fi trebuit sa contribuie la cresterea lor,iar legal daca nu a contribuit ar fi trebuit sa-i i-o ceri cand era obligat de lege .Acum e tarziu si nici asta nu mai poti.Deci oricum ai proceda partea ta va fi exact jumatate din acel apartament.Daca il vindeti impreuna si va impartiti banii este mult mai ok,decat daca se vinde la licitatie de catre instanta.Daca ramane unul dintre voi si e mai smecher ,fara in prealabil sa se faca o evaluare poate sa iasa in castig.Problema e cat de corect se v-a face aceasta evaluare ,cum spui ca el are bani , v-a mitui evaluatorul si daca v-a ramane in apartament ,sigur te v-a fenta la suma.Cel mai corect ar fi sa-l vindeti de comun acord si sa v-a impartiti banii.Acum depinde de voi cat de cinstiti sunteti unul fata de celalalt.Pacat ca se intampla aceste situatii ,viata-i cruda si niciodata nu poti spune ca tie nu t-i se poate intampla.
Iti doresc mult succes !
garbo086615
Postat pe 9 Iunie 2013 13:54
am si eu tot problema asta doar ca de cind am cumparat apartamentul, 1997, doamma nu a mai avut venit. Pt ca situatia sa fie si mai complicata, apartamentul este ipotecat la banca.
Valoarea datoriei la banca este mai mare dacit pretul care am putea lua prin vanzarea apartamentului.
Datorie am 150.000, valoare apartament max 120.000 RON.
Problema este urmatoarea, doamna vrea jumatate din valoarea apartamentului dar datoriile la banca sa-mi ramina mie. ILOGIC DUPA MINTEA MEA.
Cum as putea sa rezolv aceasta situatie de rahat?
Ea nu vrea sa inteleaga in niciun chip ca nu avem de impartit decit datorii.
Eu i-am facut propunerea sa-mi cedeze partea ei din apart c eu sa pot rezolva cumva vinzarea sau inchirierea apart si eu sa iau asupra mea tot restul de datorii pe care le avem.
adi68pop
Postat pe 9 Iunie 2013 17:51
Nu-i de ajuns ca i-ai crescut si copiii...??? Ce apartament mai vrei sa imparti cu el...??
tico_olariu
Postat pe 9 Iunie 2013 18:03
Am incheiat nu de mult timp un proces de partaj si o sa va spun ce a implicat.
In primul rand, procesul de partaj l-am deschis eu, deorece imi era imposibil sa mai locuiesc sub acelasi acoperis cu fostul sot.
A trebuit sa platesc avocatul, circa 3500 lei, a trebuit sa platesc taxa de timbru si 3% din valoarea pe care am estimat-o pentru casa.In total 1700 euro.Dupa aceea mai trebuia platit evaluatorul.In final, fostul sot a acceptat sa il despagubesc si sa plece din casa.
Si eu am crescut 2 copiii, cu ajutor derizoriu din partea lui, chiar daca locuiam in aceeasi casa.A fost doar pensia alimentara pe care a hotarat-o judecatorul si aceea obtinuta prin propire pe salar si cu executare silita.
Casa a fost constituita ca cota parte de 50% pentru fiecare dintre noi.Ca sa fi dovedit ca eu sau el aveam o cota parte mai mare, trebuiau aduse acte justificative, martoti, timp, nervi.
O cunoastinta a facut dovada ca a platit ratele la casa si dupa divort, ca in timpul casniciei a imprumutat bani din banca pentru reparatii si amenajari, dar nu s-a tinut cont de acest lucru.
Am citit si pe internet multe chestii legate de procesul de partaj si am inteles ca depinde de avocat, de judecator, de ..... multe lucruri.In alta ordine de idei, faptul ca a reluat legatura cu unul dintre copiii, este un lucru bun.Se poate ca va reveni la sentimente mai bune fata de ei, se poate ca nu se va indura sa ii scoata in strada.
Multa bafta !!!!
ariana_tm
Postat pe 9 Iunie 2013 20:12
Stimata Doamna! Din pacate daca doriti sa obtineti mai mult la partaj cautati toate facturile,chitantele prin care puteti dovedi ca ati facut imbunatatiri exclusiv din veniturile dvs.cautati si martori (vecinii,rudele,copii)care pot certifica absenta indelungata a sotului,care reiese si din taxele care le -ati platit ca nr.persoane la intretinere si persoane care pot afirma lungile perioade de absenta ale sotului, evaluarea care v-a fi facuta oricum din suma care vi se calculeaza se scade uzura apartamentului din anul in care afost costruit si adunati din facturi si chitante platite sumele achitate pt. inbunatatiri.In concluzie ve-ti dobindi mai mult de 5o% dovedind cu acte.Mult noroc si succes!
garbo255960
Postat pe 10 Iunie 2013 01:32
De la: adi68pop, la data 2013-06-09 17:51:06am si eu tot problema asta doar ca de cind am cumparat apartamentul, 1997, doamma nu a mai avut venit. Pt ca situatia sa fie si mai complicata, apartamentul este ipotecat la banca.
Valoarea datoriei la banca este mai mare dacit pretul care am putea lua prin vanzarea apartamentului.
Datorie am 150.000, valoare apartament max 120.000 RON.
Problema este urmatoarea, doamna vrea jumatate din valoarea apartamentului dar datoriile la banca sa-mi ramina mie. ILOGIC DUPA MINTEA MEA.
Cum as putea sa rezolv aceasta situatie de rahat?
Ea nu vrea sa inteleaga in niciun chip ca nu avem de impartit decit datorii.
Eu i-am facut propunerea sa-mi cedeze partea ei din apart c eu sa pot rezolva cumva vinzarea sau inchirierea apart si eu sa iau asupra mea tot restul de datorii pe care le avem.


O convocare la mediator e primul pas. Asta ca sa i se puna in vedere faptul ca veti imparti si datorii si bunuri, asta e riscul divortului pe care trebuie sa si-l asume. Ultima varianta instanta de judecata. Consuma nervi, bani si timp.Bafta!
alba
Postat pe 10 Iunie 2013 11:37
Da ,doamna cota este de jumatate,dar cum in tara asta se poate intampla orice,cine stie..............!
garbo257971
Postat pe 10 Iunie 2013 20:09
Mare vrajeala cu rezolvarea unui proces de partaj in cateva minute.Doamne nu stiu unii la ce sa mai recurga sa-i insele pe creduli.
Ma uimesc cata initiativa si dexteritate au !
garbo086615
Postat pe 10 Iunie 2013 23:58
Eu am terminat un divort in trei luni cu partaj cu tot, dupa o casnicie de 25 de ani.Aveam doi copii majori, insa mi-am pus si avocat.Am vandut apart. cu trei cam, si am impartit jumi, juma, restul ,a ramas la cum ne-am inteles in fata avocatei, scriind totul pe o lista.
garbo039367
Postat pe 18 Iunie 2013 05:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:28
Doctor 3 De la: garbo_462924 10 Martie 2017 13:12
oare cate mame fac asa fara un motiv 73 De la: eladaela 21 Decembrie 2009 21:59
E bine sa desparti copii??? 22 De la: garbo020185 13 Iulie 2009 00:47
vreau o parere 131 De la: fleurdelis 28 Ianuarie 2010 03:42
Setari Cookie-uri