Ma urasc! Sotia a reusit dupa 6 ani de casnicie, sa ma faca sa cedez nervos si sa o lovesc!

Deh Marius, ti-ai facut-o cumina ta...adica faptul ca ai scris pe forum nu viata ta personala neaparat.
Parerea mea (inca o data) e cam asa:
1.Intr-o casnicie discutiile vin din ambele sensuri nu numai de la barbat cind o vede pe femeie nefericita.
2. de cind lumea si pamintul femeia s-a folosit de copiii ca sa agate un barbat, ca sa-l tina, ca sa-l infurie, ca sa-i arate ce mult il uraste si in final ca sa-l stoarca de bani
2.daca era asa de neficita, de ce a mai stat cu tine? De ce a mai facut si al doilea copil? Usa nu e numai pentru barbat ci si pentru femeie....care in cazul asta pleaca dupa ce face doi copiii si apoi in nefericirea ei imensa muta copiii de la gradinita de care stia el doar asa...spre amuzamentul personal si ca sa-l faca pe el si mai neom decit era. saraca faptura nefericita are circumstante atenuante ca deh, e femeie.

Marius, ai incredere in Dumnezeu si in tine. Lucrurile se vor aranja asa cum e mai bine pentru copii, pentru tine si chiar si pentru ea. Sa nu-ti pierzi increderea, speranta si credinta.
Restul e apa de ploaie.

Intrebare pentru tinerele neveste de pe forum:ati participat la "slut parade" in Bucuresti? Cum a fost?
Ciresica
Postat pe 23 Octombrie 2011 22:18
Ge, deci tu, pt reconsiderarea pozitiei, numai te uiti in oglinda. Eu, in schimb, dupa " cine-i boul asta?" , imi dau si un cap in gura, abia apoi ma umfla rasu' !
Dar acum , pe bune... nu rasturna cu copita.

Ciresico, tu, de fapt, esti ciresica sau ciresel? Sa ai tu asa o parere proasta despre femei?
nicholas_
Postat pe 24 Octombrie 2011 09:37
Recunosc ca nu am rabdarea de a citi toate posturile, dar si eu ca si tine am crezut ca scriind aici reusesc oarecum sa scap de indoieli si de starea de apasare si de tristete. Si tu mi-ai raspuns mie tot scriind oarecum celei care te-a facut sa suferi si pana la urma sa devi un alt om. Te inteleg intro oarecare masura pentru ca si eu am devenit dintr-un om plin de viata si entuziast doar o trista amintire a vitalitatii mele. Stiu cum e ca nimic sa nu fie asa cum vrea cel de langa tine si multe din cele traite de tine le cunosc pe propria-mi piele, doar ca veneau de la un barbat si erau asortate din cand in cand si de violente fizice! Deci se pare ca e usor sa judeci fara sa sti exact si fara sa simti ce simte celalalt! Mie nu mi se pare corect ca faci caz de faptul ca esti ortodox practicant si judeci cam la gramada femeile care divorteaza fara sa te judeci si pe tine la fel de aspru pentru perioada cand erai tot ortodox practicand dar curvar in draci! Si tu de ce nu ti-ai dus sotia la consiliere ..?! Iarta-ma dar nu-mi plac oamenii pentru care exista doua masuri...una pentru ei si una pentru ceilalti! Si totusi te inteleg si stiu cum e sa ti se rupa sufletul , sa simti ca totul se prabuseste si ca doare rau chiar daca nu poti spune! Si revolta, neputinta, imposibilitatea de a intelege ... Esti credincios deci trebuie sa crezi ca ,,Dumnezeu nu incearca decat oamenii pe care ii iubeste'' si chiar daca era catolic Papa Ioan Paul al II lea a spus ,,oamenii sunt ca vinurile, pe masura ce imbatranesc fie devin din ce in ce mai buni, fie se transforma in otet'' deci sa nu ne transformam, sa devenim...
garbo1001
Postat pe 24 Octombrie 2011 14:34
Nich, eu am o parere foarte buna despre femei dar stii vorba romanului "padure fara uscaturi nu exista"

asa cum sunt barbati jigodii, la fel sunt si femei si desi sunt femeie, nu mi-e rusine sa o recunosc
Ciresica
Postat pe 26 Octombrie 2011 18:37

cam asa.
maya_n
Postat pe 26 Octombrie 2011 18:58
eu as pune semnul distinctiei in dreptul fiecarui individ (conform legii individuatiei): femeie sau barbat. pana la urma, femeia ori barbatul nu reprezinta numai ceva ce tine numai de ordinea firii, de anume insusiri native (bio-psiho-mentale), ci si o suma de proiecte discursive. sunt ceea ce am dobandit, slefuit (prin invatare), invatat, gestionat, inteles si integrat unui sistem propriu care-mi poarta amprenta, stilul si-mi cristalizeaza si consolideaza viziunea asupra lumii.
adica, ceea ce suntem e la nivel individual, unic. suntem rezultatul distilarii unor aspecte informationale, adica genetice, dar in deplina conjunctie cu nivelul educatiei capatate si capacitatile mentale de a gestiona ceea ce detii ori ai ajuns sa acumulezi.
so, ar fi inutil, ineficient si incorect sa spunem ca o categorie e mai grozava decat alta.
un individ mai grozav decat altul, da. fie femeie, fie barbat.
esme
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:10
De la: Ciresica, la data 2011-10-26 18:37:06Nich, eu am o parere foarte buna despre femei dar stii vorba romanului "padure fara uscaturi nu exista"

asa cum sunt barbati jigodii, la fel sunt si femei si desi sunt femeie, nu mi-e rusine sa o recunosc


Exprimare defectuoasa, Cherry. Reiese ca tu esti jigodia, ceea ce mi-e foarte greu sa cred. Atentie la stil ! Si...scuze.
nicholas_
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:14
Nich, esti plecat de mult din Ro si ai uitat exprimarea romaneasca??

" Nich, eu am o parere foarte buna despre femei dar stii vorba romanului "padure fara uscaturi nu exista"

asa cum sunt barbati jigodii, la fel sunt si femei si desi sunt femeie, nu mi-e rusine sa o recunosc.....sa recunosc ca exita si jigodii printre femei" inghite "o-ul" ala si ai sa intelegi.

Daca vrei sa pari interesant nu sunt curioasa, daca vrei sa enervezi....imi esti indiferent.


Ciresica
Postat pe 27 Octombrie 2011 02:37
te-a adus intr-o stare de nervi cu comportamentul ei, dar nu trebuia sa lovesti
Amber
Postat pe 27 Octombrie 2011 15:00
660, nu acolo este problema, la starea in care "l-a adus"...
e neascultarea, ne_rabdatul...care impunea o corectie, de acolo caracterul punitiv al intamplarii
nu se scuza, se justifica
dor72_
Postat pe 27 Octombrie 2011 19:58
De la: dor72_, la data 2011-10-27 19:58:43660, nu acolo este problema, la starea in care "l-a adus"...
e neascultarea, ne_rabdatul...care impunea o corectie, de acolo caracterul punitiv al intamplarii
nu se scuza, se justifica


corect..
roby_cado
Postat pe 27 Octombrie 2011 20:30

acum, chiar cred ca s-au aliniat planetele alea
dor72_
Postat pe 27 Octombrie 2011 20:52
De la: Ciresica, la data 2011-10-22 02:14:07Sunt femeie dar pentru o jivina ca cea descrisa de tine nu am mila. Pacat ca ai cazut in capcana ei. Ea sa ramina cu respect fata de tine? dar respectul ei fata de ea si de cel cu care si-a impartit piinea si perna unde este?

Da, s-a folosit de tine, da, a avut un plan. daca locuiesti in RO mai sunt sanse sa-ti capeti copiii daca nu...nu stiucare sunt legile. Am auzit si personal cunoscut femei care recurg la astfel de tertipuri ca sa cistige tutela copiilor nu pentru dragoste nemarginita fata de copii ci fata de banii care vin odata cu acestia.
Nici macar nu vreau sa stiu cit esti tu de bun sau de rau. faptul ca ea cu buna stiinta a provocat o astfell de actiune imi spune tot.

Succes si nu te lasa. Lupta cit poti pentru copiii tai. Ea nu-i merita.
garbo234723
Postat pe 28 Octombrie 2011 16:45
da, nene... s-o calce pe cap, si alta nu...:D

=))=))
eu_geminy
Postat pe 28 Octombrie 2011 17:10
ce poti face acum,si ce ai invatat din anii astia.
astea doua doar conteaza ACUM.
nu stiu daca i-ai explicat,ca,orice repros are sa iti faca,va vorbi frumos.
asta trebuie impus,ca si cum ar fi un copil mic,caruia nu ii permiti sa intreaca masura.
ca daca dai nas lui ivan,el se urca pe divan.
deci,trebuia sa fii hotarat de la ineput,si sa ii pui frane,stop ,la comportamentul gresit.
nu asa,cum ai facut,ci asa:
nu accept sa imi vorbesti pe tonul asta,indiferent de gravitatea greselilor mele.si o [pedeapsa,ca sa nu mai faca.nu ii vorbesti toata ziua,sau altceva.
indiferent unde iti arunci ciorapii,trebuie sa ti se spuna cu respect.
ca o rugaminte.
si sa nu astepte sa devii ordonat pe loc,ca un obicei nou cere timp,cel putin 4 luni,zic psihologii.
nu intelegem din timp,cat putem controla o situatie.
cand v-ati mutat la tara,si ea a fost de acord?
daca da,iar pusa la respect,ne-am mutat de comun acord,termini discutia.
si o plimbare scurta,si lasata sa tipe la pereti.
pana la urma nu a putut sa te iubeasca si sa te accepte cu defectele tale.
copii ce zic,i-ai intrebat,ce cred despre situatuia asta,ce simt?
dar sa stii ca numai tu esti responsabil pentru ca ai lovit-o
orice ar fi zis si facut.
nu putem arunca responsabilitatea faptelor noastre,in carca altcuiva.
alta data cand te scoate cineva din sarite,pleci zece minute.
mie mi-a venit sa o iau de par pe soacra mea,si sa o dau afara,dar m-am abtinut.....
am asteptat sa iasa singura,apoi am incuiat,si nu i-am mai deschis.
asa ca pot intelege ca cineva te poate scoate din rabdari.
dar ne abtinem.
nu se stie ce rezerva viitorul,poateva veti impaca,poate vei gasi alta femeie.
sigur e ca toate relele sunt trecatoare.
incurajeaza-te cat poti,zilnic,pana depaseseti momentul,apoi vei gandidiferit,si vei schimba viata ta.
la greu,intotdeauna sa gasesti motive sa te incurajezi.
orice ni se intampla sunt lectii,care ne vor folosi toata viata,tot viitorul nostru.
d


daniilia
Postat pe 28 Octombrie 2011 21:14
pai daca baietii sunt cam neatenti,,,si femeile se satura sa tot atraga atentia la o greseala facuta de 10 ori...Aproape toate femeile sunt obsedate de ordine si sa nu repete un lucru de 10 ori...Ci de la inceput barbatul sa bage la cap...Numai ca sincer barbatii,merg pe principiul ca ei sunt barbati,si trebuie sa i se accepte faptul ca sunt dezordonati,,ca nu trebuie sa faca curatenie,ca nu trebuie sa faca mancare..Femeia repeta de 1 data de 2 ori,,dar ajunge sa se sature..eu spun ca si eu am aceasta problema cu fratele meu....care nu face nimic daca nu ii spui,,,de nu te face sa faci crize de nervi...imi pare rau ca ai ales o femeie care sa nu va potriviti la caracter...poate ea era ateista de aceea nu suporta crestinii si ca tu ai inceput sa iti vezi de viata ta....ce sa ii faci....si stii tu un crestin practicant se numeste un barbat care respecta poruncile,,,nu doar ca merge la biserica...ce sa ii faci si-a bagat necuratul coada....daca un crestin traieste curat sufleteste si trupeste il ajuta Dumnezeu sa nu se incurce cu persoane nepotrivite...dar necuratul are putere asupra pacatului si mizeria sufleteasca si are putere asupra mintii lui sa il bage in belele....roagate la Dumnezeu sa te intareasca,,,si nu te apuca iarasi de curvareala,,,,ci fate baiat cuminte cu adevarat,,,si discuta toate problemele inainte si da-ti si tu silinta sa intelegi persoana,femeia,,,,femeile toate aproape sunt pretentioase la ordine si toate certurile sunt din cauza ca barbatii sunt dezordonati,,,si nu isi dau silinta sa fie mai ordonati,,,sa discute sa ajunga la comun acord....
ingerasulluptator
Postat pe 28 Octombrie 2011 22:08
De la: nathalie, la data 2011-10-22 00:44:08Sotia ta a fost foarte explicita cand ti-a spus ca nu mai e fericita cu tine, ca nu vrea sa ramaneti impreuna doar pentru copii, ca nu te mai vrea ca barbat.

Cate indicii iti mai trebuie?
Iar sinceritatea ei (de acord, exprimata rastit, dar oricum trebuia sa retii mesajul) ai recompensat-o cu o palma.

Nu stiu daca realizezi cat de mult poti sa decazi in ochii ei (care oricum nu se mai inaltau spre tine ci te priveau de sus) abrutizand-o.

Spui ca ai fost prost si ai cazut in plasa ei.
A DOUA PARTE a frazei nu e corecta. Eu zic ca ai cazut in plasa ta, obligand-o sa te accepte in continuare.

Lasa femeia in pace, daca vrei sa ramana cu vreun sambure de respect pentru tine.
Si incearca sa pastrezi o relatie corecta macar cu copiii.

Hai, ca poti.
ai f mare dreptate dar el e barbat si are impresia k dak e crestin si nu merge in cluburi nu e violent,fumator,alcolic,etc nu trebuie sa ii acorde nici femeiei atentia cuvenita si pe deasupra recunoaste si el k isi lasa lucrurile prin casa,pe care o femeie o ia ca o lipsa de respect eu cred(eu una asa o iau)si in atatia ani s-a gandit si ea k nu se poate sa stai doar pt copii cu un om.i-a mai oferit o sansa iar el a tratat-o cu o palma..si mai mare motiv sa il lase,deci trist dar trebuie sa iti tragi ponoasele si sa intelegi
garbo241948
Postat pe 29 Octombrie 2011 02:50
nu imi vine sa cred k esti barbat,eu_geminy#
garbo241948
Postat pe 29 Octombrie 2011 03:07
[....Eu ma voi aduna si voi trece peste toate astea, nu se termina lumea aici...insa aceasta este ultima mea postare aici,,,Multumesc de "ajutor" [/quote]

ehehe si uite ca te-am ajutat cu judecatile noastre(ti-ai revenit acum spui singur k vei trece peste toate vazand k noi nu tinem cu tine toti k altfel ii aratai si femeiei tale acest forum si ii spuneai k toata lumea tine cu tn sa se intoarca aksa:)))din felul cum vorbesti de ea si de familia ei sigur nu o iubesti dar de ce o mai vrei?din orgoliu.si dai vina
pe copii k pentru ei...iar orgoliu e opusul smereniei asa e nu?cand ai luat-o nu i-ai vazut fam?dar atunci nu conta era in flacari inca pasiunea)

dar u ca un om plin de sine ai spus multumesc cu ghilimele,deci u oricum nu stii ce e aia smerenia,ai spus k noi femeile nu avem suflet ,ba chiar aveam si ne e mila de tn dar compasiunea nu este
egala cu mila..stii multe dar din toate spusele tale nu practici nimic..stii u domnul a zis k dak un dusman iti da o palma intoarce si celalalt obraz dar u te grabesti sa dai repede replica sa nu ramaii u mai stupid si cauti argumente si clauze plauzibile ca tu nu ai gresit sau pana la urma `da am gresit dar ea m-a provocat sau orice om mai greseste `
garbo241948
Postat pe 29 Octombrie 2011 03:48
De la: garbo241948, la data 2011-10-29 03:07:32nu imi vine sa cred k esti barbat,eu_geminy#


dar nici nu vreau sa-ti dovedesc asta tie.:))))
are cine-o constata:PP

PS: si mai pune mana pe carte, fiindca esti cioata la limba romana...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 04:05
mda... saracii...bietii barbati...iar se victimizeaza !!!
Atat de nevinovat,de rabdator,de atent la nevoile sotiei...si ea,FEMEIA ce face???
Vai....ii spune ca nu il mai vrea...ca s-a intors pentru copiii ei..si el...ce face? Devine mai tandru?mai rabdator?NUUUU !!! O cadoriseste cu pumni si palme !!!Asta e invatatura crestin-ortodoxa,domnule "credincios"?Asta se provaduieste in biserica al carui enorias esti?
Lasand asta la o parte...ti s-a mai dat o sansa !!! Nu e important si nu dezbatem acum daca ai fost sau nu provocat ! Ci felul in care ai raspuns asa zisei provocari ! (Partea cu "intoarce si obrazul celalalt " ai sarit-o la lecturarea Bibliei,ca bun crestin ce sustii ca esti...??? )
Vrei copiii inapoi?De ce?merita si ei o corectie??? Vai tie,omule !Lasa-ti sotia sa se bucure de viata...o viata linistita asa cum doreste...ia-ti carnetelul...si cauta alta,poate una din cele cu care ai "curvasarit" (sau preacurvit) te mai vrea inapoi !Desi,daca nu te-a vrut atunci...slabe sanse sa te vrea acum !
Uita-te in sufletul tau...iti place ce vezi? Te placi tu pe tine,asa cum esti acum?
amiha
Postat pe 29 Octombrie 2011 04:06
"Femeia e dracul pe pamant"
Salut!
Unicul lucru de care te urasti este ca nu iti poti vedea copii in aceasta peioada. iti recomand sa spui in fata instantei exact ce ai scris aici. Nu esti primul sot pus in aceasta oribila situatie. Din pacate tot mai multi cedam exact acolo unde nu trebuie si cand nu trebuie . Dar cat sa mai rezisti?! Cine a spus ca femeia e dracul pe pamant, mare dreptate a avut.
garbohrysta
Postat pe 29 Octombrie 2011 04:21
ce idioata frustrata esti...
n-ai inteles nimic.:))))
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 04:30
De la: eu_geminy, la data 2011-10-29 04:30:59ce idioata frustrata esti...
n-ai inteles nimic.:))))[
cu mine vorbeai???
daca da....nu sunt frustrata,nu ma simt nici macar idioata...ai pus diagnostic gresit !
sunt doar o femeie care stie cum este sa fie iubita,respectata,care e tratata ca OM...!!!
amiha
Postat pe 29 Octombrie 2011 05:20
felicitari... e bine sa stii ca si altii stiu ce stii tu, si au parte de asta... dar de aici la a face caz numai intr-o extrema, e distanta enorma.

in fine... e bine sa evaluezi situatia si cu alti ochi... daca imi citesti postarea mea aia lunga, potae vei intelege de ce spun asta.

retrag aprecierea dinainte. oricum, nu ti-am spus-o cu rautate si stiu ca nu te poate corecta in gandire... mai putina misandrie insa, nu ti-ar strica...;)
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 05:28
Trebuia sa-i dai de mult omorul.Cred ca avea pe altul de foarte mult timp.
George74
Postat pe 29 Octombrie 2011 06:32
De la: Ciresica, la data 2011-10-22 02:14:07Sunt femeie dar pentru o jivina ca cea descrisa de tine nu am mila. Pacat ca ai cazut in capcana ei. Ea sa ramina cu respect fata de tine? dar respectul ei fata de ea si de cel cu care si-a impartit piinea si perna unde este?

Da, s-a folosit de tine, da, a avut un plan. daca locuiesti in RO mai sunt sanse sa-ti capeti copiii daca nu...nu stiucare sunt legile. Am auzit si personal cunoscut femei care recurg la astfel de tertipuri ca sa cistige tutela copiilor nu pentru dragoste nemarginita fata de copii ci fata de banii care vin odata cu acestia.
Nici macar nu vreau sa stiu cit esti tu de bun sau de rau. faptul ca ea cu buna stiinta a provocat o astfell de actiune imi spune tot.

Succes si nu te lasa. Lupta cit poti pentru copiii tai. Ea nu-i merita.


Ciresica, draga! Ai uitat ca in orice poveste exista doua parti?...ambele cu adevarul lor? Si sa nu uitam ca intr-o relatie sunt doua parti, fiecare cu vina sa. Te-ai gandit ca noi citim aici doar varianta lui? Dar nu stim si varianta ei. Oare degeaba se purta asa cum descrie sotul indurerat?!?!?
Mihaela72
Postat pe 29 Octombrie 2011 06:43
De la: kilulucopilu, la data 2011-10-29 06:32:43Trebuia sa-i dai de mult omorul.Cred ca avea pe altul de foarte mult timp.


Norocul nostru ca justitia nu se face dand condamnari bazate pe presupuneri.
Mihaela72
Postat pe 29 Octombrie 2011 06:46
Daca esti ortodox practicant trebuie sa stii ca toate pe lumea asta sunt trecatoare , asa cum sunt si sentimentele umane.
Din cate am vazut dai vina pe sotia ta ca ai lovit-o si mi se pare absurd. Daca erai nervos de ce nu ai dat in perete?????? PENTRU CA TE DUREA MANA DUPA ACEEA??????
Ai incercat sa-ti ceri iertare ptr fapta pe care ai facut-o? ca un bun crestin asa cum te consideri
Iti acuzi sotia si mama copiilor tai ca nu-ti poate educa copiii dar motivul ptr care a plecat este acela ca ai lovit-o si cred ca ea este mai indreptatita sa creada ca nu esti un tata bun.
Am mai observat din cele povestite de tine ca tu vroiai sa va mutati la casa si ea nu.
Ca tu considerai un progres si ea un regres, poate ca aici este problema si faptul ca nu ai tinut seama de parerea ei, in fond este si viata ei in joc si trebuia luata o hotarare de comun acord.
Si daca am sta de vb cu ea ar mai fi multe de spus si de judecat.
Ca un sfat prietenesc iti spun sa-ti ceri iertare pentru ceea ce ai facut atat sotiei tale cat si copiilor care au fost martori la ce s-a intamplat, dovedeste-le ca sincer iti pare rau si daca nu veti fi impreuna macar va despartitit in relatii normale.
Mult noroc!
garbo079649
Postat pe 29 Octombrie 2011 06:54
Unele vor bataie inainte de sex in loc de preludiu
George74
Postat pe 29 Octombrie 2011 06:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DURERE SI RENASTERE! 61 De la: garbo230410 7 Ianuarie 2013 06:01
Doctor 3 De la: garbo_462924 10 Martie 2017 13:12
Concubinaj si partaj 30 De la: garbo_409768 10 Ianuarie 2016 18:36
Vreau sa divortez 33 De la: moldoalina 13 Februarie 2011 20:57
vreau sami iau copilu 13 De la: reyya 5 Iulie 2010 18:20
Setari Cookie-uri