Ma urasc! Sotia a reusit dupa 6 ani de casnicie, sa ma faca sa cedez nervos si sa o lovesc!

maine nu-i sambata...



noapte buna!!
sunsset
Postat pe 1 Noiembrie 2011 00:04

copii ce zic,i-ai intrebat,ce cred despre situatuia asta,ce simt?>

Cred ca nu va spun ceva nou, insa uneori in focul discutiilor ne poate scapa un amanunt care este mult mai important decat se pare la prima vedere.
In situatii similare de neintelegere intre parinti, copii nu trebuie intrebati si de preferat trebuie protejati pentru a nu participa la discutiile parintilor. Poate doar in cazul in care sunt adulti, desi..
A solicita un copil (minor sau adult) a se pronunta impotriva celuilalt parinte este o relatie de tip
triunghi perfid. Copilul, in general, este loial fiecaruia dintre parinti (si asa trebuie sa fie) pentru ca ei reprezinta ceea ce el iubeste cel mai mult. A-l vorbi pe celalat de rau va distruge in copil nu numai ideea de puritate a iubirii ci si respectul autoritatii, stiut fiind ca ei, parintii, sunt prima autoritate din viata copilului, iar familia prima lor societatel. Rezultatul posibil: copiii pot deveni delicventi mai ales in cazul in care nu primesc nici educatie religioasa (sa aiba un duhovnic care sa-i sfatuiasca atunci cand traverseaza varsta rebeliunii fata de parinti).

Bref, sa fim atenti la mesajele pe care le transmitem copiilor; nu trebuie implicati copii in dispute si nu trebuie sa le fie distrusa imaginea care o au despre despre celalat parinte. O perioada de timp vor fi bulversati, apoi nu vor mai respecta nici un adult.
Intr-o alta tara pentru a fi lucrator social (care se ocupa nu numai cu reabilitarea tinerilor, dar si cu ajutorarea celor aflati in criza familiala) etse necesar a urma anumite cursuri in care este detaliat si exemplificat ceea ce am scris mai sus.

Pentru Marius (desigur daca vrei sa spui si crezi ca aceasta ar ajuta si alte persoane de pe forum) :

Nu te intreb ce te-a sfatuit parintele duhovnic atunci cand ati inceput a avea discutii, te intreb doar cam pentru cat timp lucrurile s-au ameliorat. Pentru ca presupun ca nu a fost numai venin in relatia voastra. Voi aveati acelasi duhovnic?

In primele luni ale casatoriei, in general, ne dorim sa facem numai ceea ce i-ar face bucurie si placere celuilalt. Daca i-ai jignit parintii inca de atunci ( stilul maica-sii sa (ma) conduca si sa (ma) critice tot timpul asa cum ea a pomenit in casa familia ei) nu cred ca a fost tocmai incantata. Fiecareisi doreste ca familia din care provine sa fie respectata. Te rog sa nu te superi, dar cand spui asa ceva, transpare mesajul: "eu iti sunt superior si familia din care provin este pe o trapta mai sus ca familia din care provii". Fiind crstini trebuie sa ne amintim ca Domnul Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si s-a smerit atat incat a spalat picioarele ucenicilor sai, chiar si ale lui Iuda despre care stia ...

Ai perfecta drepate ca taina casatoriei este uneori neinteleasa de noi: "cum poti sa devii un singur trup cu celalalt ?!", cum adica "omul sa nu deslege ce Dumnezeu a legat ?!. Drept este ca, in cazul adulterului aceasta legatura se anuleaza de catre cel care n-a fost destul de vigilent si a acceptat sa faca acest pacat. Dar cred ca nu este cazul niciunuia dintre voi.

Poate ca trebuie ca cei dintre noi carora li s-au descoperit aceste lucruri sa aiba rabdare mai multa cu ceilalti si sa-i invete ca pe copii mici la mancare (comparatia nu-mi apartine): li se da hrana lichida, usor de digerat si abia cand mai cresc putin li se da trptat si hrana mai solida. Ceea ce inseamna ca cel care are mai multa experienta spirituala trebuie sa fie mai intelept si deci mai rabdator. Cu totii ne dorim la inceput, sa ne cresca dragii nostri copii mai repede, dar nu-i omoram dandu-le dintr-o data mancare solida si nici in cantitate mare. Cam asa este si cu persoanele pe care le avem in grija, adica pentru care trebuie sa ne rugam neincetat.

Cred ca ti-ar face bine sa citesti Scrisori Caterinei, sfaturi unei tinere casatorite Editura: Bizantina. Este o carte care si dupa multi ani de casatorie poate aduce o mai buna intelegere a ceea ce ne uneste si ce ne poate desparti. Pnetru ca, vei vedea sunt gesturi sau lucruri ce par insignifiante, dar care sunt ca picatura de apa care sapa stanca.

Imi cer scuze daca s-au strecurat greseli in ce am scris, dar nu mai am timp sa recitesc si sa corectez.



roflorea
Postat pe 1 Noiembrie 2011 05:36
MAI FRATIOARE TU NU VEZI CA JIVINA FACE SPUME LA GURA CA AI MUTAT'O DE LANGA SCORPIA AIA BATRANA SI MARE ATENTIE SA NU AIBA VREUNUL CARE IO TRAGE LA MASA ACASA.!SI PE TINE TE TINE DE FRAIERICA...ASA SUNT UNELE.... SE SATURA DE BINE SI LE TREBUIE DOUA SCULE SA FACA COMPARATIE INTRE ELE.! DE N'O FI ASA SA NU IMI SPUI PE NUME,DA SI TU CU URMARIREA.!
tamango_007
Postat pe 1 Noiembrie 2011 08:46
Da, bine ca unele! de unii nici sa nu pomenim!
Nu striga, am auzit!
Axl_22
Postat pe 1 Noiembrie 2011 09:22
Nu-l mai scuzti pe bietul om. Nu mai dati inainte ca ea a anticipat fiecare miscare. Nu va ganditi ca usor nu-i este sa creasca cei doi copii. Cred ca toti care au vorbit pana acum, nu o inteleg si pe ea. Nu cred ca e o escroaca. Dar, de barbati lenesi ati auzit pana acum? Pe deasupra ca o femeie are atatea de facut intr-o casa, el mai sta ca trantorul si asteapta sa vina servitoarea sa faca ordine. Ia, mai da-i incolo de barbati.
casiana48
Postat pe 1 Noiembrie 2011 09:35
Doamne, saracul Marius. Ce tot il compatimiti. Ca sa mai faca de acum incolo tot asa? Pai cine mai sta cu tine Marius, daca nu stii sa te porti. Ia, si mai invata din greselile tale. Nu te tot vaicarii.
casiana48
Postat pe 1 Noiembrie 2011 09:37
scUzti? dar tu de ce nu inveti sa nu mai faci greseli si simti ca trebuie sa dai sfaturi?ce te motiveaza? SCUZATI!
garbo207378
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:11
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-31 23:37:04
De la: Axl_22, la data 2011-10-31 23:32:30Na, sal, te sal_ut si aici cu respect!


Sarutmana, Axl


MULTUMESC PT VIZITA ! SINT BINE, NU TE MAI DERANJA NICI TU, NICI CELELALTE ID-uri. NU E CAZUL.
garbo207378
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:12
Ma bucur ca esti bine dar relaxeaza-te, chiar daca ne mai contrazicem pe topice sau ne mai intepam in gluma, nu o facem cu rautate, suntem AMICI nu inamici
SAL
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:42
Sal!
Axl_22
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:47
`neata !!
O zi frumoasa va doresc tuturor!
SAL
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:50
tot asa de bine putea sa loveasca un perete
tusi_Oli
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:59
Ei, peretele-i mai tare! Si nu l-o suparat ! Ea insa da! n-o vrut sa fie ascultatoare!
Axl_22
Postat pe 1 Noiembrie 2011 11:02
tusi_Oli
Postat pe 1 Noiembrie 2011 11:17
copiii oricum sunt implicati,ca doar au ramas cu mama,si ma refeream ca trebuie intrebati ce simt despre situatie,nu sa critice pe unul sau alt parinte.....
oricum marius si-a sters profilul de aici.de pe garbo
daniilia
Postat pe 1 Noiembrie 2011 17:44
intr-o relatie,nu e bine sa tii cu unul,sau cu celalalt.
incercand sa faci bine,critici pe unul si nedreptatesti pe celalalt.
nu conteaza cine are dreptate chiar asa de mult.
conteaza daca mai exista iubire,daca se mai pot rezolva problemele.
fiecare a gresit in relatia asta,amandoi,juma juma.
daca ii dau dreptate lui marius,voi nedreptati pe sotia lui,si nu fac nimic ptr impacare,sau rezolvarea problemei.
cere iertare pentru violenta fizica,indiferent daca te iarta sau nu,si ptr celelalte,si ea sa ceara iertare ptr ale ei,si daca nu va mai iubiti,tot sa va iertati,si sa deveniti prieteni buni de dragul copiilor.
d
daniilia
Postat pe 1 Noiembrie 2011 17:51
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-31 23:26:09Zack ,,a latit-o"



Asa, da vina pe mine.
zack
Postat pe 1 Noiembrie 2011 20:52
Imi pare rau pt ce citesc, nu acuz si nici nu laud pe nimeni, vreau doar sa spun ca o femeie care isi iubeste sotul sincer nu face mare caz ca nu arunca sosetele la cos, ca nu-si spala farfuria sau mai stiu eu ce nimicuri, pe barbatul pe care te-ai hotarat sa il iei de sot pt toata viata ta trebuie sa il accepti si cu micile lui defecte, mai ales daca de "marile defecte" a scapat. nimeni nu ar suporta sa i se reproseze zilnic pt fiecare nimic. sotul meu este un imprastiat, mereu trebuie sa strang in urma lui, la fel ca in urma copilului, uneori ii mai zic, dar nu fac din asta un scandal. si cred ca daca sotul meu ar fi fost cu sotia ta, din ceea ce am citit, ei cred ca nu ar fi stat impreuna nici 6 zile. cred ca ai avut destula putere si stapanire de sine atata timp. Iti doresc sa gasesti o femeie care sa te iubesca cu adevarat asa cum esti!
rotareanuandreea
Postat pe 2 Noiembrie 2011 07:34
De la: rotareanuandreea, la data 2011-11-02 07:34:35 sotul meu este un imprastiat, mereu trebuie sa strang in urma lui, la fel ca in urma copilului,

Asha e la inceput, dragatza . Ne bucuram ca ne-ai scris parerea ta dar sa evitzi sa ne scrii dupa ce-o sa-tzi iasa pe nari stransul dupa el Ca la inceput curge lapte shi miere dar mai tarziu se transforma in altceva . Va trezitzi vorbind despre o femeie pe care nu o cunoashtetzi. Habar nu avetzi cum i-a fost viatza alaturi de domnul Marius decat din spusele lui (subiective). Pai, de el ne-am lamurit ce caracter are! Cum l-au luat mai tare putzin cei de pe garbo s-a bashicat shi a zis ca nu mai intra shi nu mai citeshte comentariile. Iar tu, fetitzo, vezi ca nu te-ai nascut servitoare shi ceilaltzi din jurul tau printzi shi printzese, ca sa strangi dupa ei. Lasa-ne cu "fac asta din iubire", ca nu tzine decat la naivi. Statuie n-o sa-tzi ridice nimeni shi in plus de asta nici n-o sa fii mai iubita, cel mult mai impovarata (ca,daca nu zici nimik, o sa se traga pe tine ca pe un cal de povara) ... N-am nimik personal cu tine dar nu-mi plac muierile care n-au stima de sine.
carcotasha
Postat pe 2 Noiembrie 2011 10:34
ce subiect aveti de comentat,in primul rand ambii sunt de vina,nu stiu sa-si rezolve problemele si se folosesc de copii,sufera copiii pt 2 persoane incapabile,
madalaine
Postat pe 2 Noiembrie 2011 11:06
urat din partea ta ca ai lovito cand esti nervos mergi si bea un pahar de apa sa te calmezi nu te raspuna pe femeia de langa tine care sigur te iubeste
garbo168822
Postat pe 2 Noiembrie 2011 19:28
De la: garbo168822, la data 2011-11-02 19:28:28urat din partea ta ca ai lovito cand esti nervos mergi si bea un pahar de apa sa te calmezi nu te raspuna pe femeia de langa tine care sigur te iubeste



Probabil ca tu ai citit alta poveste.
zack
Postat pe 2 Noiembrie 2011 19:55
pt Roflorea so Andreea.
carcotasho iar ai dat cu nuca in perete. Ce inseamna pentru tine o femeie cu respect de sine? una care latra in stinga si-n dreapta si spune "las ca te-nvat eu minte?" Tu ai habar ce inseamna sa iubesti neconditionat? sau totul in vita ta e doar o ambitie de genul - care e mai tare?

Pacat ca ,Marius nu mai vine sa ne spuna ce se mai intimpla ca sa mai racoreasca citeva firi infierbintate de pe forum.
Ciresica
Postat pe 3 Noiembrie 2011 02:59
De la: Ciresica, la data 2011-11-03 02:59:51 pt Roflorea so Andreea.
carcotasho iar ai dat cu nuca in perete. Ce inseamna pentru tine o femeie cu respect de sine? una care latra in stinga si-n dreapta si spune "las ca te-nvat eu minte?" Tu ai habar ce inseamna sa iubesti neconditionat? sau totul in vita ta e doar o ambitie de genul - care e mai tare?

Pacat ca ,Marius nu mai vine sa ne spuna ce se mai intimpla ca sa mai racoreasca citeva firi infierbintate de pe forum.

Dupa cum bag de seama, n-ai prea priceput, poate vrei sa-tzi desenez ?! Fiecare intzelege atat cat il duce capul. Iar daca tu eshti limitata in gandire shi tzi se incinge creierul cand procesezi , cauta-l pe Marius sa te racoreasca
carcotasha
Postat pe 4 Noiembrie 2011 00:48
Deh, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere, nu-i asa?
E usor sa dai din taste cind nimic nu ai a spune!
Ciresica
Postat pe 4 Noiembrie 2011 17:51
he he..,ciresico..,bag sama ca l-ai gasit pe marius.,ca prea calma esti..
roby_cado
Postat pe 4 Noiembrie 2011 18:13
De la: Ciresica, la data 2011-11-04 17:51:54Deh, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere, nu-i asa?
E usor sa dai din taste cind nimic nu ai a spune!

Corect! Dar nu trebuie sa-tzi faci probleme . E bine ca tzi-ai dat seama shi la al 2839-lea mesaj . Poate ,macar de acum incolo, nu mai apeshti tastele shi ne scuteshti de a mai citi ineptzii ...
carcotasha
Postat pe 4 Noiembrie 2011 20:15
Roby, nimic nu ma poate calma pe mine mai mult decit un mesaj calm de la tine

Carco...ai dat-o in bara iar .Mesajul meu anterior se adresa tie si ca o dovada ca ai mintea scurta ai inteles gresit.

Ia te uita la ce schimb de amabilitati am intrat si tocmai cu cine.

Lasa carco ca o sa-ti gasesti si tu jumatatea ta...stricata.

Ca sa va scutesc a citi ineptii trebuie mai intii sa nu fie lume (ca tine!) care le scrie. Asa ca fa-mi o favoare si nu mai scrie.
Ciresica
Postat pe 4 Noiembrie 2011 21:37
DOI EVREI SE INTALNESC.UNUL DIN EI SE TOT UITA LA CERTIFICATUL DE CASATORIE DUPA DOUA ORE E INTREBAT ,CE TOT CITESTI ?RASPUNS-CAND EXPIRA!!
garbo107618
Postat pe 5 Noiembrie 2011 10:23
De la: Ciresica, la data 2011-11-04 21:37:05Roby, nimic nu ma poate calma pe mine mai mult decit un mesaj calm de la tine

Carco...ai dat-o in bara iar .Mesajul meu anterior se adresa tie si ca o dovada ca ai mintea scurta ai inteles gresit.

Ia te uita la ce schimb de amabilitati am intrat si tocmai cu cine.

Lasa carco ca o sa-ti gasesti si tu jumatatea ta...stricata.

Ca sa va scutesc a citi ineptii trebuie mai intii sa nu fie lume (ca tine!) care le scrie. Asa ca fa-mi o favoare si nu mai scrie.

... La asemena raspuns nu pot decat sa rad ...Doamne, mare tzi-e gradina! Shi in ea ai plantat o Cireshica totaaaaaaaal greshita!!!
carcotasha
Postat pe 6 Noiembrie 2011 01:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gfh 20 De la: eladaela 23 Noiembrie 2009 12:43
Divortul.......o decizie greu de luat! Ce sa fac? 12 De la: ANTA 5 Iulie 2009 16:37
am nevoie urgent d un sfat,va rog 95 De la: dennysutza 2 Septembrie 2009 22:07
eUniversum 1 De la: eUniversum 27 Octombrie 2011 09:21
Partajul dupa 7 ani de la divortul legal.Care sunt conditiile (acte si onorarii ) 1 De la: garbo086615 9 Martie 2010 14:35
Setari Cookie-uri