Ma urasc! Sotia a reusit dupa 6 ani de casnicie, sa ma faca sa cedez nervos si sa o lovesc!

n-am putere sa citesc inca ceea ce ai scris...
poate titlul e la plezneala, dar nu-i de ras...

fiindca sa cedezi nervos nu-i mare lucru... da' restu...:D

eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 23:07
cred ca pe asta o ascultai, nu?!...:)))

http://youtu.be/CjY_uSSncQw

:PP
eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 23:23
Ai fost casatorit... Acum nu mai esti?
Ai lovit-o,acum regreti!
Regrete...pt o palma,sau pt consecinte?
Axl_22
Postat pe 21 Octombrie 2011 23:40
Sotia ta a fost foarte explicita cand ti-a spus ca nu mai e fericita cu tine, ca nu vrea sa ramaneti impreuna doar pentru copii, ca nu te mai vrea ca barbat.

Cate indicii iti mai trebuie?
Iar sinceritatea ei (de acord, exprimata rastit, dar oricum trebuia sa retii mesajul) ai recompensat-o cu o palma.

Nu stiu daca realizezi cat de mult poti sa decazi in ochii ei (care oricum nu se mai inaltau spre tine ci te priveau de sus) abrutizand-o.

Spui ca ai fost prost si ai cazut in plasa ei.
A DOUA PARTE a frazei nu e corecta. Eu zic ca ai cazut in plasa ta, obligand-o sa te accepte in continuare.

Lasa femeia in pace, daca vrei sa ramana cu vreun sambure de respect pentru tine.
Si incearca sa pastrezi o relatie corecta macar cu copiii.

Hai, ca poti.


nathalie
Postat pe 22 Octombrie 2011 00:44
eu n-am cuvinte... nici nu concep sa ajung sa fac morala cuiva pe tema asta.
poate ca e numai o poveste.
eu_geminy
Postat pe 22 Octombrie 2011 00:52
Sunt femeie dar pentru o jivina ca cea descrisa de tine nu am mila. Pacat ca ai cazut in capcana ei. Ea sa ramina cu respect fata de tine? dar respectul ei fata de ea si de cel cu care si-a impartit piinea si perna unde este?

Da, s-a folosit de tine, da, a avut un plan. daca locuiesti in RO mai sunt sanse sa-ti capeti copiii daca nu...nu stiucare sunt legile. Am auzit si personal cunoscut femei care recurg la astfel de tertipuri ca sa cistige tutela copiilor nu pentru dragoste nemarginita fata de copii ci fata de banii care vin odata cu acestia.
Nici macar nu vreau sa stiu cit esti tu de bun sau de rau. faptul ca ea cu buna stiinta a provocat o astfell de actiune imi spune tot.

Succes si nu te lasa. Lupta cit poti pentru copiii tai. Ea nu-i merita.
Ciresica
Postat pe 22 Octombrie 2011 02:14
De ce mama sa nu-si merite copiii... ?!
Dimpotriva.
Nu i-a abandonat, i-a tinut aproape de ea.

Copiii si tatal nu sunt ca un pachet, la oferta.

Femeia urla ca nu-i fericita, pune punct raporturilor amoroase cu sotul, repeta timp de doua zile ca nu mai vrea sa stea cu el... pe bune, repet, cate indicii iti trebuie?
nathalie
Postat pe 22 Octombrie 2011 08:41
Chiar de la inceput schiopata casnicia!" Fiind barbat, daca uitam un ciorap undeva la baie si nu era pus in cos, sau pantalonii, in loc sa-i pun in sifoner ii asezam pe spatarul la scaun, urma un scandal monstru...."
Daca ai vazut ca nu va puteti intelege,de ce ai mai ramas cu ea?
Raspunsul, o sa fie:de dragul copiilor!
Acum tot de dragul copiilor,te-ai enervat,si ai lovit-o!
Daca nu merge cu binisorul,poate o sa mearga, cu forta!
Ea nu te mai vrea,! Trebuie sa acc asta!
E mai bine si pt copii!
Tu si acum(desi te-a distrus psihic) o mai vrei?
Axl_22
Postat pe 22 Octombrie 2011 09:12
Ia-o ca pe o experienta nefericita, trateaza-te si nu te uri! Da, nimeni nu vorbeste despre violenta verbala, comportamentala, emotionala!
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 Octombrie 2011 10:18
marius,

eu abia acum am reusit sa citesc...
din start iti spun ca nu sunt absolut de acord cu lovirea ei.
ca ea a urmarit un scop, ca nu l-a urmarit, nu trebuia sa o lovesti - parerea mea.

E adevarat ca unele o cauta cu lumanarea, iar altora chiar le place(nu stiu de ce:D), dar nu trebuiesc lovite fizic.
Exista atatea moduri in care poti da o riposta ferma, categoria, non-violenta.
Forta fizica e pentru altceva.:P

Si gata cu morala, ca nu-ti fac morala.
Se intampla si mai rau, si la "case mai mari"...

in rest... daca e asa precum spui, ai circumstante atenuante penturu starea psihica in care simti ca ai ajuns. Nu sunt de acord ca ea te-a adus aici, deoarece esti la randul tau o entitate cu ratiune si puteai gasi totusi mecanisme proprii de autoaparare fata de imaginile/scenele in care te-a facut sa te simti actor (de voie sau de nevoie).

Da, e greu de spart niste canoane, niste ziduri, niste bariere proprii ale viziunii pe care ne-o formam in general despre ceea ce ar trebui sa fie o casnicie aproximativ normala.

dar se puteau gasi niste solutii, totusi... poate ca nu ati incercat sa va intelegi, sa fiti mai toleranti unul cu celalalt. aproape intotdeauna intr-un cuplu, cel putin unul din doi, sau amandoi, in timp, tine evidenta momentelor nefaste.

e o chesiune de orgoliu (sa nu-i spunem prostie, totusi, desi adesea se cam confunda)...
unul tolereaza, altul nu.sau niciunul. de aici, momentele tensionate, in care apare dorinta imperioasa de a pune, in momentele in care nervii pleaca la pascut, totul in spatele celuilalt...

asa se trece iar la tabela de marcaj, se tin "scoruri" care pe care... - cea mai mare tampenie intr-o viata de cuplu...

nu merg cu scenariul mai departe...

dar gandeste-te in primul rand la copii... prezenta ambilor parinti, intr-un astfel de climat, nu poate sa le faca deloc bine. copiii simt cel mai bine cand ambii parinti sunt suparati sau tensionati, chiar daca acestia nu se manifesta in mod vizibil...

nu e cu nimic mai bun un camin in care parintii stau impreuna de dragul copiilor, varsandu-si amarul unul pe celalat in prezenta lor. climatul in care acestia sunt crescuti, se educa, se formeaza e unul nefast. sunt primii pasi ai puilor vostri, si daca ei percep starea pe care o proiectati fara voie si asupra lor, pot pleca in viata cu traume care ii pot marca pentru totdeauna.

eu zic sa plecati fiecare pe drumul sau.
daca ea totusi e o mama buna, nu trebuie despartiti copiii de ea. asa e firesc.
fiindca noi, barbatii, nu putem fi "decat" tati, si in niciun caz mame.
dar putem avea grija si de indatoririle noastre fata de ei, pe care nu orice mama le poate rezolva. daca suntem responsabili.

solutie ca sa fii in preajma lor gasesti, fara indoiala.

eu zic sa te aduni.

poti pleca de langa ea senin, cu fruntea sus, fara sa te simti invins, sau umilit.

e loc in lumea asta pentru toti. inca.
si sanse, pe masura aspiratiilor noastre, sunt.
important e sa nu fim chiar orbi, atunci cand trecem pe langa ele.

pana la urma, fiecare sac isi gaseste petecul... daca vrea sa nu ramana o simpla zdreanta.:P

fruntea sus, nu mai fii suparat.

autoculpabilizarea e cel mai rau lucru pe care ti-l poti face.

mult bafta iti doresc!...:)



eu_geminy
Postat pe 22 Octombrie 2011 12:46
orgoliu,si iar orgoliu...
si mai vorbim de iubire....
Ktine
Postat pe 22 Octombrie 2011 13:25
orgoliul e calea cea mai eficienta si mai rapida de a pune Iubirea (dar si casnicia, sau prietenia, relatia in general) pe butuci...:D
eu_geminy
Postat pe 22 Octombrie 2011 13:28
pe butuci...:)
Ktine
Postat pe 22 Octombrie 2011 13:32
pe lemne, no...
ca dupE aia sa aiba in ce se uita curcile...si sa barfeasca, croncanind:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 22 Octombrie 2011 13:38
ma gandeam eu,cocosii fac altceva! :D
cel de sus,canta ...si noaptea! :)
Ktine
Postat pe 22 Octombrie 2011 13:52
De la: ks_marius, la data 2011-10-21 23:04:54Am fost castorit cu o femeie, care inca de la inceputul casatoriei, mi-a facut viata un calvar, prin deslee ei revolte la adresa mea, aproape din orice. Ex. fiind barbat, daca uitam un ciorap undeva la baie si nu era pus in cos, sau pantalonii, in loc sa-i pun in sifoner ii asezam pe spatarul la scaun, urma un scandal monstru, reprosuri, sau desconsiderari, jigniri si atacuri in orgoliul masculin. Cand am mai ripostat si eu "pe un ton mai agresiv, reflex de aparare: "lasa-ma femeie in pace", la inceput in primul an, apoi "femeie nu te purta ca o tzatza" , etc pana inccetul cu incetul, de-a lungul timpului am ajuns sa o jignesc si eu. Cu toate astea pana acum doua luni, daca ar fi intrebat-o cineva daca a-s fi in stare sa o lovesc, ar fi jurat pe ce are mai scump ca nu as fi in stare de asa ceva.Cred ca pe asta a si mizat sa fie asa nem...Evident ca pe nesimtite si-a facut loc la noi in familie o stare de tensiune, mai cu seama ca ea le-a adunat pe toate in suflet fara a ma ierta niciodata, pentru micile mele rabufniri la atacurile ei. Cum naiba am indrasnit sa am tupeul sa ripostez? Toata lumea vorbeste aici despre violenta fizica pentru ca se vede, dar despre violenta spirituala, nimeni nu vorbeste. Dintr-un tip plin de viata si optimism, cu multa bucurie in suflet, de le-o trasmiteam si celorlalti m-a facut treptat, treptat, un tip trist si fara orizont. Eu sunt un ortodox practicant, nu beau, nu fumez, nu sunt agresiv de fel, nu insel, nu merg la cazinou, saloane de masaj, etc, sau alte placeri aferente; desigur ca am si eu micile mele defecte, ca nimeni nu-i perfect, dar nu majore ca sa nu se poata face compromisuri pentru a putea creste cei doi copii ai nostri cu ambii parinti. Totul a culminat cu faptul ca din cauza crizei am decis sa ne mutam la vreo 15 km in afara Bucurestiului, adica la casa, 1200 mp curte, dar la care mai trebuiesc anumite renovari.Oricum un mediu excelent pentru copii, care erau extaziati de libertatea avuta in curte fata de restrictiile de la bloc. Din punctul meu de vedere a fost un progres, dar din al ei, cica un regres. A inceput un calvar odata cu aceasta mutare, facand din orice aproape un motiv de cearta. A facut o criza de nervi la un moment dat, ca ea pleaca la ma'sa cu copiii. Nu am oprit-o neavand ce face. Nu o puteam opri cu forta. Apoi imi zice sa o las sa stea un timp linistita ca nu s-a despartit de tot de mine, ci doar sa am rabdare sa isi puna ordine in ganduri. Numai ca atunci cand o sunam imi raspundea ca la ultimul om. Rastit "DA CE VREI, DE CE MA SUNI, ETC? A mutat si copiii de la gradinita, fara stirea mea ca sa-i fie mai aproape de casa ma'sii. Evident ca dupa astfel de semne am inceput sa intru in panica, sa simt pericolul ca mi se distruge familia. au urmat cam 3 saptamani de stress la tel, eu sunand-o incercand sa o conving sa vina acasa si sa nu pedepseasca copii peentru ambitiile ei, lassandu-i fara tata. Felul ei de a vorbi cu mine era numai in sitir si fara nici-un respect. Ii simteam ura ca si cand ii facusem cel mai mare rau. Repet nu am atins-o nici cu un deget timp de 6 ani. In cele din urma imi zice ca vine acasa, sa stea cu mine numai pentru copii dar sa-i nu-i pretind si datoria de sotie, ci va fi doar mama ptr copii. Sunt deacord neavand de ales, dar cand vine acasa imi afiseaza o fata de scarba si lehamite, de ma simtteam ca naiba. Deasemeni imi vorbeste in doi peri si cu mult tupeu, dand-o una doua, iin frazele "nu vezi ca nu mai ne intelegem? De ce sa stam doar pentru copii? Nu sunt fericita etc... Imaginati-va ca furia in mine crestea si se inabusa, etc si cand mi-a zis doua zile continuu "de ce sa mai stam impreuna (? ) se pare ca am cedat nervos si s-a intamplat ceva ce o sa regret toata viata. I-am aratat pentru ce sa stam impreuna :copii ! facand un gest regretabil... Cat sa rezist la atata presiune nervoasa? Clar imi trebuie un tratament medical pentru boli nervoase acum. Ma rog. A chemat politia, s-a facut un proces verbal , fara martori, dar Dumnezeu stie ce s-a intamplat, Apoi am inteles eu de ce a venit femeia acasa si ce scop a urmarit. Probabil a invatat-o cineva, vezi ca tu mai femeie ai cam parasit domiciliul si nu prea se stie daca vei obtine tutela copiilor, dupa ce ai plecat asa fara motiv. Ii trebuia o strategie, prin care sa plece cu motiv Am fost prost si am cazut in plasa ei. Acum a reusit sa-si atinga scopul. a plecat de acasa insotita de politie sub motivul de violenta conjugala, sau domestica...., nu stiu formularea. Acum este de prisos sa va spun ca sunt in cea mai trista etapa a vietii mele.




f bine ca te urasti pt ca ai lovit o femeie.daca convietuirea cu fosta ta sotie era inca de la inceput un calvar ...nu inteleg de ce nu te/ai despartit?
ratuscaceaurata
Postat pe 22 Octombrie 2011 13:55
tare-ti place sa citezi! :))
te-ai obisnuit,asa-i?
Ktine
Postat pe 22 Octombrie 2011 13:57
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-10-22 13:55:30
f bine ca te urasti pt ca ai lovit o femeie.daca convietuirea cu fosta ta sotie era inca de la inceput un calvar ...nu inteleg de ce nu te/ai despartit?


sfatul tau e prost din start, ratzusco.

iar ceea ce nu intelegi aici e chiar ultima problema... prima, si cea mai mare, e ca de fapt, tu nu intelegi niciodata, mai nimic...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 22 Octombrie 2011 14:12
Ge, daca-mi permiti...
... pentru postarea de la ora 12.46

Ai dat-o tu in caterinca dupa aia, dar ce - a fost important ai spus. Si de bun - simt.
nicholas_
Postat pe 22 Octombrie 2011 19:28
Marius!
Sunt femeie,deci vad problema ca o femeie!
vb de copii...crezi ca e bine pt ei,sa creasca in atmosfera asta ?
sa nu-mi spui ca sunt feminista!
Apropo,de cununie religioasa, am avut de a face cu cineva,care si dupa divort zicea:E femeia mea,m-am cununat cu ea in biserica!
Cat traiesc e femeia mea!
Axl_22
Postat pe 22 Octombrie 2011 22:08
marius, dupa tot ce ai postat, eu inteleg ca durerea ta mare este ca nu a iesit asa cum ti-ai programat....ca ai calculat gresit femeia, tu , cel plin de experienta
in viata trebuie sa te adaptezi mereu, asa cum ai renuntat la curvasareala, trebuia sa inveti ce inseamna familia si ce presupune din partea ta...
daca dupa prima postare i-as fi dat si eu vreo doua nevestei tale, dupa cea de a doua pot sa-ti spun cu certitudine ca de la tine a plecat totul
gandeste-te la reprosurile justificate, la care tu ai ramas mereu surd iar ea, le-a acumulat pana la saturatie...
ai discutat vreodata cu ea despre toate nemultumirile ei?
tu crezi ca a facut doi copii cu tine din inertie...sau ca sa se desparta si sa duca greul singura?
nu fi naiv...fa-ti o autoanaliza sincera si corecta, analizeaza toata viata voastra si abia apoi fa afirmatii de genul celor pe care le-ai facut
dor72_
Postat pe 22 Octombrie 2011 22:46
copii nu sunt o moneda de schimb..... ei nu au cerut sa fiti parintii lor, voi ati hotarat asta.... voi nu v-ati pretuit de la inceput, unul pe celalalt, iar acum este prea tarziu.... nu cauta pricini si vinovati... cauta in interiorul tau si vezi unde ai gresit..... sigur ai gresit mult.... pune-ti gandirea sub semnul intrebarii..... poate vei gasi raspunsul.....
AURA__
Postat pe 22 Octombrie 2011 23:24
Marius!
Crede-ma stiu despre ce vb...cand am spus atmosfera aia!
Da,sunt crestina,umblu la biserica,dar nu sunt "bunul" nimanui!
Tu vrei sa ma /ne convingi ca n-ai nicio vina! Aici e hiba!
Motivul pt care vb cu noi? de ce ai postat Marius daca nu vroiai sa aflii parerea noastra?
Credinta Marius trebuie traita,dogmele sunt dogme!
Scz daca te-am plictisit! am incercat sa-ti spun daca esti /traiesti ca un crestin, gandeste-te la copii vostrii fara sa fii egoist!
Experienta e cea mai dureroasa pt ei! N-am gresit Marius Experienta!
Axl_22
Postat pe 22 Octombrie 2011 23:45
marius, esti preot?
si de ce sustii ca cineva din afara bisericii nu poate pricepe?
chiar daca ti se pare de necrezut, nu esti singurul care are habar de asemenea lucruri...
ceea ce este mai mult decat evident la tine ( si cred ca esti singurul care nu vede) este acel preaplin al tau, automultumirea deplina si lipsa smereniei, cu tot ce ea presupune....
apoi, daca stiai de la inceput ca in familia ei , barbatii sunt a saptea spita, dupa ce criteriu ai ales-o?
si ce inseamna pentru un bun crestin o astfel de caracterizare a sotiei?
lucrurile care iti convin tie, sunt sfinte si conforme cu crezul tau - pe care prea ni-l arunci in ochi pentru a mai fi si veridic - iar celelalte lucruri le spui cu usurinta unei persoane care nu are nimic de a face cu biserica....

fetiscano, gand la gand
dor72_
Postat pe 22 Octombrie 2011 23:54
Marius, fara suparare,acum cine e subiectiv?
n-a dat nimeni niciun verdict,in afara de tine!
Axl_22
Postat pe 23 Octombrie 2011 00:07
nu, el pur si simplu nu intelege ca femeia aia nu-l mai vrea si atunci se umfla in pene si-n pinteni, varandu-i si varandu-ne pe gat drept anestezic, dogmele bisericiesti, atat de prost intelese, cum el insusi o dovedeste. adica, daca tu ai chef sa-ti ciomagesti nevasta, s-o inseli, s-o ignori, ea nu tre` sa zica nici car, nici mar ori sa riposteze in vreun fel, ca doar tu respecti si te comporti in legea lui Dumnezeu. ce-i luat, e bun luat! pai nu?

marius, omul are dreptul sa aleaga ce vrea sa fie, cum sa fie si in ce context sa fie in viata asta! si, te rog, nu-mi baga texte rasuflate de genul `trebuie sa se gandeasca la copii!` tocmai, ca se gandeste. daca ea nu e fericita, cum ar putea fi copiii fericiti?
maya_n
Postat pe 23 Octombrie 2011 00:10
marius, hotul striga "hotul"
daca ai fi fost sotul meu...ai fi facut pasi demult...
eu nu fac parada din viata mea, insa pot sa te asigur ca e de invidiat
si, Slava Domnului, este un barbat minunat care a stiut mereu sa vada, sa simta, sa inteleaga, sa intervina, sa calmeze, sa explice....
tie iti lipseste cu desavarsire...
nu judecam, doar constatam, atat...asta reiese din ceea ce tu ai expus...ce sa faci? nu ai fost suficient de abil....
daca ai venit aici ca sa ceri mila...atunci chiar esti demn de toata mila...doar mila, compasiune e un cuvant care nu rezoneaza sub niciun aspect cu tine
de ce ne vorbesti de asemenea maniera, cand sustii vehement ca esti practicant ortodox?
de smerenie ai auzit, te-am mai intrebat?
cand vei intelege cuvantul si il vei practica, viata ta se va schimba in bine
pana atunci vei primi lectii, pe care daca nu le inveti, le vei primi la nesfarsit
eu nu ma pot lauda ca sunt practicanta ortodoxa, in cazul acest n-as mai fi nici cat sunt, dar unele lucruri cer mai multa luare aminte

maya, femeia aia nu ca nu il mai vrea...nu il mai poate vrea, in conditiile date
dor72_
Postat pe 23 Octombrie 2011 00:16
marius,mie mi-e clar ca nu te-a iubit...daca te-ar fii iubit nu se agata de toate micile tale dezordonari..nu cred ca ea era perfecta... Si pic cu pic ,in 6 ani a adunat numai ura ptr. tine...poate erai prea perfect religios...poate sfatul lui Ge..nu era rau..dar mult inainte ..acum orice incercare e zadarnica..
Tot ce mai poti face..e sa ramai PRIETENUL ei si TATAL copiilor tai!
Dar ma intreb si eu..asa ca sa ma aflu in treaba....oare nu avea vre-un iubit secert,discret..si asta sa fii fost motivul ptr. care nu te mai placea pe tine?
Bine ar fii sa ma insel...dar nu pot intelege de ce s-a mai intors?Oare nu a invatat-o..iubitul...cum sa procedeze ptr. motiv de divort?Prea a stiut sa cheme repede politia..,martori..si totul ca tu sa iesi vinovat si ea sa obtina copii si pensie alimentara..!
Oricum..consulta-te cu un avocat..e cazul...
Succes!Si sa mai ziceti ca femeile-s..proaste..uite exemplu de femeie..desteapta ptr. ea!
elisabeta_boia
Postat pe 23 Octombrie 2011 00:22
marius,
eu reunosc, n-am nici un pic de respect pentru nici o norma bisericeasca sau sociala. Dar am tot respectul pentru ce leaga doua suflete: dragoste, prietenie - pot fi multe... La voi care erau?!
Daca te distrugea psihic in fiecare zi, ce simteai tu fata de ea? Ce simtea ea fata de tine? Restul sint conventii...

Ea, este clar, nu te vroia. Poti sa ai zece copii cu un barbat si sa nu il mai vrei. Il vrei ca tata al copiilor tai in continuare, nu il mai vrei ca barbat al tau. Iar tata al copiilor poate sa ramina. Dar nimic pe lumea asta nu te mai poate obliga sa imparti aceeasi perna cu nimeni, daca tu nu vrei. E un drept elementar.
quasaria
Postat pe 23 Octombrie 2011 21:21
De la: nicholas_, la data 2011-10-22 19:28:42 Ge, daca-mi permiti...
... pentru postarea de la ora 12.46

Ai dat-o tu in caterinca dupa aia, dar ce - a fost important ai spus. Si de bun - simt.


nicholas,
eu rareori vorbesc serios...
cre'ca eram prea obosit...
am mai spus, nu-mi sta bine sa fiu sobru...
promit sa nu se mai intample...:PP
:=))

PS: bun, am si un leac.
daca ajung sa constientizez ca-s prea serios, ma duc la oglinda, ma intreb "cine-i boul asta?" si ma umfla rasu'....
ete asa imi trece...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 23 Octombrie 2011 21:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
azi s-a pronuntat divortul,simt ca nu mai am putere 22 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 01:02
divort 17 De la: garbo_407430 17 Decembrie 2014 19:48
despre femei 10 De la: garbo_471643 26 Iulie 2017 17:27
divort 44 De la: garbo_455882 24 Decembrie 2016 18:11
O durere teribila devenita obsesie 13 De la: cleooo23 8 Iunie 2012 10:28
Setari Cookie-uri