iubire?!...sau,prostie?!


Nu stiu daca si eu trebuia sa inteleg ce a zis Esme, dar in mod cert, urechile vad ca se mai tin, desi se cam balangane. Deci nu mi-a snopit de tot neuronii sustinatori...
Asadar... continuer, s'il vous plait ! Imi place stilul.
Stau pe aproape.
nicholas_
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:00
De la: niky2011, la data 2011-10-16 12:13:19Tiger cred ca it lipseste puterea de decizie si stima in tine insuti!!! Te multumesti cu cuvinte goale care sunt in folosul ei nu al tau, astepti sa fii lasat nu poti lasa, te agati de tot ce iti spune de frica sa nu cazi in nefericire.Studiile pe care le-ai urmat ...in acest caz nu te ajuta deloc, in viata cu cat inveti mai mult cu atat stii mai putin!!! o zi buna.

niki,
ai dreptate, astept sa fiu lasat, nu am avut puterea sa las. De cate ori am zis"gata,pana aici" si i-am comunicat decizia mea,m-am rugat ca ea sa o accepte si sa nu mai ia legatura cu mine. Stiam ca nu am puterea de a-mi duce mai departe hotararea. NU mi-e frica sa cad in nefericire. Sunt iubit de toti cei din jurul meu. Sunt persoana pe care o iubesti inca de la primul contact social. Sunt cel putin doua femei ce ma iubesc din tot sufletul si ma vor ca sot. Dar eu ma incapatanez sa lupt pentru ceea ce cred eu ca este iubire adevarata(din ambele directii,sper). Intradevar, studiile nu-mi sunt de mare folos si mai stiu ca acolo unde este multa carte exista uneori si foarte multa prostie. Din acest motiv am si numit povestea mea "iubire sau prostie?"
o zi buna si tie, niki
Tigergelu
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:01

Eu cred ca a luat-o razna rau de tot lumea asta..Ce dracu cautati toti in fundul catelelor?![/quote]
Cred ca aici se ascunde adevarul in ceea ce priveste supravetuirea speciei. Altfel ne-am orienta toti spre "lucru manual" si s-ar duce dracului specia animal-umana
Tigergelu
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:05
te apucasi de zoofilie, zici tu...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:09
De la: zara28, la data 2011-10-16 14:29:26Si daca faceti multe lucruri impreuna, ce? Tu chiar NU vrei sa vezi realitatea? Pierzi din vedere chiar esentialul... Cineva care te iubeste, nu te vrea doar jumatate....Oricum, nu stiu de ce mai vrei sfaturi aici ca pana la urma faci tot ce te duce capul.Tot inainte....cu ochii inchisi!

zara,
da asa este, voi face tot ce ma duce capul. dar tocmai motivul pentru care scriu aici este ca sunt constient ca decizia mea poate fi influentata de sfaturile si recomandarile voastre. Iar eu o vreau "intreaga" pentru ca o iubesc. Asta ar trebui sa inteleaga ea. "pielea rea si rapanoasa ori o spala ori o lasa". Pana acum nu m-a lasat dar nici nu m-a luat> Asa ca o sa tin cont de recomandarile voastre si o sa devin "barbat"
Tigergelu
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:16
De la: esme, la data 2011-10-16 14:41:48tiger. carevasazica, tu vrei o sotie! pai cu asta ai spus totul. adica, vrei un statut, o reglementare sociala, un contract, si nu o iubita, o femeie care sa fie a ta, numai a ta. ar trebui sa te gandesti la asta!

esme,
ai prins esenta. i-am comunicat acest lucru cu doleantele mele. ca o vreau doar a mea. ca vreau o sotie careia sa-mi dedic restul vietii luptand s-o fac fericita. A inteles(zice ea) si nu trebuie decat sa am rabdare pana reuseste sa-l faca pe nr1 sa inteleaga ca nu-l mai iubeste si ca vrea sa-si duca restul vietii alaturi de mine
Tigergelu
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:21
De la: eu_geminy, la data 2011-10-16 16:09:54te apucasi de zoofilie, zici tu...:P
:))

ge,
nu ma refeream la "zoo", ci la cele doua entitati distincte. specia animal-animala si cea animal-umana. Dupa cum stim cu totii(cred), humanoidul este tot un animal, diferenta facand-o ratiunea. adica,cica, humanoidul rationeaza. dar daca stau si ma gandesc la mine, pe toti dracii!, daca mai stiu unde sa ma clasez. Asa ca daca o sa va intalniti cu nea' Ion si o sa vi se adreseze cu "bai animalule!"sa nu va simtit jigniti.
Uneori se ntmpl ca un animal s fie confuz i s cread c aparine de alt specie. De exemplu puiul de ra care crede c mama lui e gin (pn cnd d de prima balt), pisica ce adopt copilul familiei, pisoii hrnii de scroaf.....Eh, ce s le faci? Instinctele sunt instincte i animalele nu au un intelect puternic, nu?
Dar mai sunt ns i oameni care se identific mai bine cu animalele dect cu oamenii. Nu, v rog, nu v nchipuii scenarii de tip Mowgly. Este vorba de oameni care le prima vedere par funcionali. tiu s scrie i s citeasc, folosesc computerul,scriu pe Garbo(eu), unii dintre ei au chiar i via familial. Unde ncepe necazul? Cam n momentul n care decid c in mai mult la patrupede dect la Homo Sapiens. Deci? care-i om si care-i caine?
Sper ca de data asta m-am facut inteles!
Tigergelu
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:43
De la: O_K, la data 2011-10-16 16:35:41tiger...citez...
"nu trebuie decat sa am rabdare pana reuseste sa-l faca pe nr1 sa inteleaga ca nu-l mai iubeste si ca vrea sa-si duca restul vietii alaturi de mine "
nu stiu povestea ta ca n-am citit nimic...chestie de rabdare...dar vin si te intreb...
daca nr 1 o cere si el de sotie...care crezi ca va fi urmarea?

Pai!,nr.1 o cere de vreo 17 ani si nu sa materializat inca
Tigergelu
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:46
nea Gelu, da, te-ai facut inteles, mai mult ca perfectul... da,da
da'... ce-ai zis?
nicholas_
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:50

haidi, bre tiger, ma lasi cu povesti menite a ma face sa casc si a ma scarpina de genul, `nu trebuie decat sa am rabdare pana reuseste sa-l faca pe nr1 sa inteleaga ca nu-l mai iubeste si ca vrea sa-si duca restul vietii alaturi de mine `!
ce, pana mea, argumente indefinibile tre` sa aduci, ca sa-l faci pe om sa inteleaga ca nu e el cel pe care-l vrei? trebuie sa i se explice reinventand lexicul si atribuindu-i alte valente?
cand e vorba de un om pt care n-ai nimic, nu simti nimic, de obicei, relationarea devine agasanta. ori, cel putin, asa imi par mie contextele astea. cum si de ce sa traiesti cu cineva care-ti obstrueaza respiratia la propriu, sufocandu-te, cand poti ft bine sa inlaturi impedimentul si sa respiri aerul care-ti place, mai ales ca nu-i leaga vreo hartie roz, parafata de primarele, care este?
adica, ar trebui sa fiu o d_u_amna, sa am grija sa-i menajez sensibilitatile unuia pe care nu-l vreau? de ce? crezi ca asta m-ar bucura si as jubila, salivand eventual? de ce as avea nevoie de asta?
ete ca n-am!
esme
Postat pe 16 Octombrie 2011 17:57
si eu am vrut sa-i raspund, esme. dar mi-a trecut cheful sa-i zic ca nu trebuia sa se iroseasca pentru mine (nu pare sa-mi fi zis cine stie ce). si poate ca-i fac un bine, il ajut sa mediteze un pic mai profund, daca scrie...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 18:07
Gelu...George..20 de ani de casatorie....brrr.....
Mai fumeilor, p'acili sa doar Gelu...George...Jelu ...Jorjica.......nici un Ion, Gheorghe, Ilie...
cred ca iau o pauza....pentru analiza.
Da....Jelu, fugi la cafenea ca este si Jorjica acolo. Aveti ceva in comun... lasati femeile, mai bine treceti pe bere. Hai noroc
garbo182051
Postat pe 16 Octombrie 2011 19:54
cred ca mai pe toti ii apuca dupa 20 de ani de casnicie... ar trebui sa cam fug de pe garbo, cine stie ce patesc si eu in anul asta fatidic...:D
:)))))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 21:49
De la: esme, la data 2011-10-16 15:26:26ge, inteleg ce vrei sa spui, si pare destul de logic si coerent, insa da-mi voie sa adaug niste lucruri, doar pt a-mi duce un gand mai departe, de fapt, pt a-mi justifica afirmatia de mai sus.
mitul asta al androginului mi se pare prea sofisticat si prea matematic. nu cred ca are importanta cat reprezinta unul sau celalalt in procente, atat timp cat isi vin in intampinare, se completeaza si se implinesc reciproc. nu stiu daca pot sustine ideea refacerii unitatii candva scindate. cred ca pana la urma chestia cu jumatatea e doar o metafora pt ideea de apartenenta reciproca spirituala, emotionala, asadar inefabila a celor doi. in consecinta, de comun acord si-ntr-o cooperare optima, cea mai eficienta posibila. ca femeie imi doresc sa ma raportez la un barbat, acela pe care-l vreau si care ma intampina in asteptarile mele psiho-emotionale, mentale etc, si nu la o functie. si de ce sa nu-l numesc simplu `omul meu`, `barbatul meu`? daca-i spun sotul meu, atunci clar identific un acord social, religios etc, si nu esenta conditiei masculine in raport cu cea a sexului opus.


am readus in atentie raspunsul tau, esme...
mi se pare remarcabil...:)
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 22:05
ma coplesesti, ge!
pana la urma, anume experiente, bine evaluate si eficientizate apoi, te aduc ori ar trebui sa te aduca la o singura concluzie: raportul e simplu si de bun simt: femeie - barbat, inainte de ori chiar, de ce nu, fara cosmetizarea sociala.
esme
Postat pe 16 Octombrie 2011 22:13
raportul nu e "doar" simplu si de bun simt, ci pur si simplu firesc, esme.
sau ma rog, asa ar trebui sa fie.
:)
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 22:17
ah, da! :P
esme
Postat pe 16 Octombrie 2011 22:19
aste e replica din Emanuelle, esme...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 22:38
a, e si replica mea, ge! asa, pt efect!
esme
Postat pe 16 Octombrie 2011 22:46
Mai draga TigerGelu, asta pt ca sunt oarecum in aceasi situatie ca si iubita ta, afla ca nu cred ca il va lasa pe actualul, daca putea , o facea demult.
E ceva ce cu siguranta o opreste, nu ii cunosc motivele, sunt clar personale, eu le am pe ale mele.
Si sigur este pentru ca face comparatie si e ceva ce o opreste sa mearga mai departe. Nici la tine nu poate renunta si sunt sigura ca te iubeste mai mult decat pe cel cu care traieste in concubinaj.
Sunt sigura ca daca ar putea sa opreasca timpul ar face-o pt ca ii este bine asa.
alba
Postat pe 16 Octombrie 2011 22:51
Mai draga...
eu cred ca esti Ion Iliescu, in travesti, pe Stefan Furtuna...:PPP
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 22:55
De la: eu_geminy, la data 2011-10-16 22:55:16Mai draga...
eu cred ca esti Ion Iliescu, in travesti, pe Stefan Furtuna...:PPP
:)))


Aha, il am poza pe noptiera si ma rog la el in fiecare seara..cu mai draga incep.
alba
Postat pe 17 Octombrie 2011 15:21
Eu cred ca te amagesti singur ,daca povestea ta este reala.Sunt atatea femei singure care isi doresc un partener de viata si care au atatea de oferit unui barbat.Ar fi cazul sa-ti iei viata in propriile maini si sa rupi pisica in doua.Nu ti se pare ca iarasi esti manipulat?Asta crezi tu ca este iubirea adevarata?De fapt dragostea ta se rezuma la un act sexual uneori si amagire verbala la telefon sau pe internet.TREZESTE-TE!
garbo227884
Postat pe 17 Octombrie 2011 15:45
De la: alba, la data 2011-10-16 22:51:35Mai draga TigerGelu, asta pt ca sunt oarecum in aceasi situatie ca si iubita ta, afla ca nu cred ca il va lasa pe actualul, daca putea , o facea demult.
E ceva ce cu siguranta o opreste, nu ii cunosc motivele, sunt clar personale, eu le am pe ale mele.
Si sigur este pentru ca face comparatie si e ceva ce o opreste sa mearga mai departe. Nici la tine nu poate renunta si sunt sigura ca te iubeste mai mult decat pe cel cu care traieste in concubinaj.
Sunt sigura ca daca ar putea sa opreasca timpul ar face-o pt ca ii este bine asa.

Albisor,
ceea ce spui tu vine sa confirme tabloul ce i l-am zugrvit si eu in culori realiste asupra situatiei. Ea se simte minunat in aceasta situatie. Asa ca voi urma sfatul unui coleg forumist si voi rupe pisica-n doua. Si te intreb pe tine(traind o situatie similara consider ca e o parere autorizata),consideri ca actionez corect daca pun capat relatiei? Te intreb asta deoarece ma va blama,acuza si-mi va spune ca sunt la fel ca toti barbatii(?!). Si, DA! face comparatie. Tocmai de aceea este foarte greu sa iei o decizie sa renunti la "martoaga"careia i-i stii naravurile,stii cum s-o faci sa urce dealul si sa optezi pentru naravasul cal pur sange ce desi te umple de andrenalina s-ar putea sa te arunce din sa. Asa ca am s-o las sa fie in continuare Sancho Panza si sa traiasca cu amintirea ca a fost candva si Don QUIJOTE. (desigur ti-ai dat seama ca eu sunt doar calul si nu-mi atribui calitati de cavaler)
Tigergelu
Postat pe 17 Octombrie 2011 19:20
Of grea responsabilitate imi pui pe umeri intrebandu-ma daca sa pui sau nu capat relatiei. Sincera sa fiu, gandindu-ma la tine, ti-as spune ca da. Vad ca te consumi si nu prea rezisti situatiei. Nu te poti complace in situatia de just lover nr 2, asa ca rupe pisica cu consecintele de rigoare. Pe de alta parte, daca tii asa mult la tipa si ai rabdare sa astepti, nu vad de ce nu ai lasa timpul sa rezolve problemele.Poate o sa se convinga ca tu esti the one.
Nu cred ca doar ca iti reproseaza ea te face sa te intorci din drum. Cred ca si tu nu poti renunta la aceasta nebunie.
Asa ca...tu decizi.
alba
Postat pe 17 Octombrie 2011 19:31
De la: garbo227884, la data 2011-10-17 15:45:37Eu cred ca te amagesti singur ,daca povestea ta este reala.Sunt atatea femei singure care isi doresc un partener de viata si care au atatea de oferit unui barbat.Ar fi cazul sa-ti iei viata in propriile maini si sa rupi pisica in doua.Nu ti se pare ca iarasi esti manipulat?Asta crezi tu ca este iubirea adevarata?De fapt dragostea ta se rezuma la un act sexual uneori si amagire verbala la telefon sau pe internet.TREZESTE-TE!

draga 227884,
povestea mea este al dracului de reala si sunt al dracului de indragostit de persoana cu nume de sfant"Cristina"desi inclin sa cred ca-i doar un dracusor. Si nu mi se pare ca sunt manipulat. O simt pana la durere, o constientizez si asta-mi spune ratiunea. Stie ca o iubesc si sforile sunt in mana ei. Dar nu o face din rautate. E doar un copil rasfatat ce se joaca cu jucaria preferata si probabil intr-o zi se va plictisi. Asa ca ! Am plecat la vanatoare de pisici! Una nu va mai ramane intreaga. O sa le rup pe toate-n doua!
Tigergelu
Postat pe 17 Octombrie 2011 19:36
criminalule ce-ai cu pisicile?

hai ma gelu, cu tot mistoul asta, tot tu decizi!! bine sa-ti fie!!!
Eugenia69
Postat pe 17 Octombrie 2011 19:43
albisor,
m-ai facut sa zambesc. Sigur nu esti tu Cristina? .Ai venit cu aceleasi rezolutii pe care mi le-a prezentat si ea.
Tigergelu
Postat pe 17 Octombrie 2011 19:48
De la: Eugenia69, la data 2011-10-17 19:43:13criminalule ce-ai cu pisicile?

hai ma gelu, cu tot mistoul asta, tot tu decizi!! bine sa-ti fie!!!

Eugenia!
Nu fac misto. Viata face misto de noi. Si cu pisicile am ceva de impartit. DE FAPT CU UNA SINGURA. Cu Cristina. Asa o alint. 'Pisoi'. Pe ea o s-o rup in doua.
Tigergelu
Postat pe 17 Octombrie 2011 19:52
acum mai depinde cat esti tu dispus sa te umilesti Gelu. Sau daca tu consideri ca e umilinta...
Eugenia69
Postat pe 17 Octombrie 2011 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MARIAN COZMA, ADIO 5 De la: prometeus_wife 10 Februarie 2009 18:01
Sunt insarcinata si doresc sa ma despart de tatal copilului 142 De la: lollyme 1 Februarie 2020 22:28
Copil fara tata 150 De la: garbo_394609 7 Februarie 2014 15:46
. 1 De la: natalia0 9 Decembrie 2008 18:28
Fericita alaturi de un barbat mult mai mare ca mine...dar "prietenele" incearca sa ma descurajeze. 4 De la: prometeus_wife 21 Ianuarie 2009 15:46
Setari Cookie-uri