Cosmarul din care multe aveti ce invata

Buna...desi multi/multe au sa ma judece pentru deciziile luate in viata mea...am decis sa strig dupa ajutor...Povestea mea incepe asa:si o sa incerc sa fiu destul de concisa pentru a nu plictisii..acum 7 ani am decis cu familia mea sa ne depasim conditia sociala si sa construim o casa..cu bani imprumutati de la banca desigur..Am construit casa ne-am mutat..am investit mai mult suflet si pasiune ptr visul nostru decat bani..a fost bine..tot acum 7 ani am inceput si o relatie cu cineva care mi-a fost alaturi la bine si la greu...Acum 2 ani..insa visele noastre sau spulberat..Tatal meu a suferit un accident cerebral,si-a pierdut locul de munca..nu mai poate munci..mama mea a ramas sal ingrijeasca la hotararea mea si a fratelui meu..convingandu-i ca totul va fi bine din punct de vedere finaciar..pe vremea aceea eu,iubitul meu,fratele meu si sotia lui avand venituri sigure care sa ne asigure tuturor o viata decenta,ingrijiri tatalui si plata ratii la banca ptr aceasta blestemata casa in care locuiam desigur toti.La scurt timp..iubitul meu a fost arestat ptr frauda informatica...fratele meu..s-a apucat tot de ilegalitati...si astea doar ptr casa...eu si cumnata mea am ramas fara locuri de munca...ajungand ca doar fratele meu sa ne tina pe toti..cu datoriile aferente la el desigur..(imparteam banii la jumatate inainte de astea)iubitul meu a iesit..si s-a angajat in constructii...Neavand bani si uitandu-ma la familia mea cum se chiunuie financiar,eu negasindu-mi de lucru..am hotarat sa fac videochat ptr a-i asigura tatalui meu medicamentatia de care avea nevoie..si ptr platile facturilor care sunt groaznic de mari ...am suportat sa-mi bat joc de sufletul meu in jur de 7 luni..si apoi am luat decizia de a pleca din tara..avand in vedere faptul ca in tot acest timp nu mi-am gasit de lucru..am gasit de lucru la o batrana..sa o ingrijesc pe 600 de euro pe luna(asta se intampla acum un an in decembrie)..In 26 noiembrie l-au arestat din nou pe iubitul meu..iar eu pe 1 dec am plecat din tara..mentionez ca in tot acest timp fratele meu sa apucat de droguri si alcool distrugandu-si viata...Am ajuns in Germania..mi-am mai gasit de lucru in curatenie pe langa ingrijirea batranei..adunam sticle din cosurile de gunoi(probabil nu multi stiti ca pe sticle iei bani aici)..si toti banii castigati ii trimiteam acasa pentru rate,facturi,medicamente,spitale si datoriile cumulate la fratele meu..Iubitul meu a iesit afara in mai..si de atunci s-au schimbat toate..si el avand probleme cu familia lui acasa..si-a pus in cap ca sigur o sa ne despartim din moment ce eu am hotarat sa plec totusi in Germania in ciuda faptului ca el a fost arestat..Ii trimiteam bani de facturi iar el ii juca la aparate de noroc..iesea cu fratele meu in oras..betii..alcool..inselat...in timpul acela nu-mi doream altceva decat sa-mi rezolv cu datoriile si sa il aduc cumva si pe el aici...sa fac mai multe sacrificii..sa spal mai multe wc-uri toate doar sa fim din nou impreuna..iar el nimic..Il rugam sa stea macar 10 min cu mine pe net seara..sa vb..nici asta..era ma important sa iasa in oras sa isi scalde creierii in alcool..decat sa stea cu mine..Frustrat fiind ca mamei mele ii cumpara tigari si mama sa nu avea bani de paine..dar in acelasi timp necomunicand cu mine despre astea...In mai am fost acasa..de ziua tatalui meu..si am crezut ca putem face lucrurile sa mearga..dar am ramas doar cu o falsa impresie..mam intors inapoi..am continuat sa muncesc,m-am gandit pana si la prosstitutie..ptr ami ajuta familia pe mine si familia lui..nu am facut nimic insa..desi acm ma intreb daca mi-era mai usor..In vara ajunsesem sa o iau razna ..sa o urasc pe batrana..sa-mi doresc sa mor..tot ce imi doream era ori sa vin acasa ori sa-mi gasesc altceva de lucru sa fiu cu el doar sa nu mai stau in preajma ei..eu avand 25 ani iar ea 89..e greu sa locuiesti cu cineva de aceasta varsta in aceeasi casa..sa ai grija de ea...sa o speli..sa o imbraci..sa nu ai voie afara din casa decat o ora pe zi si 5 ore duminica..exceptand orele de curatenie prestate in alte case..Si toate astea s-au schimbat intr-o dimineata cand am primit un mesaj pe facebook de la o persoana care ma intreba daca am nevoie de un job..In nebunia,frustrarea,nemultumirea si nefercirea mea am acceptat un job..de secretara ptr o firma de constructii..a unui roman bineinteles..am venit din nou in tara excitata fiind de noua mea viata care ar fi avut sa inceapa..cu el..seful meu..romanul..care intre timp s-a indragostit de mine..Ca o utima speta ce sunt..am crezut ca pot profita de bunatatea si naivitatea acestuia planificand un plan elaborat de "a-l face de bani" pe acesta impreuna cu iubitul meu..Toate bune..pana m-am intors inapoi in Germania..si am realizat ca nu imi pot duce planul la bun sfarsit decat daca aleg sa ma culc cu el..momentul in care m-am despartit si de prietenul meu..care nu ar fi acceptat niciodata asa ceva.crezand ca fac bine..M-am gandit ca toate o sa dureze in jur de 3 luni..timp in care aveam sa il aduc si pe fratele meu sa-si faca o viata aici..ceea ce am si facut..sa termin cu seful meu si sa ma intorc la ceea ce trebuia sa fie sotul meu..persoana care ma face cea mai fericta femeie din lume..la el am renuntat ptr bani..Am ajuns insa sa depind financiar de "seful" meu..care e de 10 ori mai pervers decat am crezut eu..sa nu am de fapt nici un loc de munca..sa atarn pe spatele cuiva care imi plateste ratele la banca imi cumpara toale..si imi da bani de buzunar..fratele meu insa..pe spatele meu..si-a cladit o viata aici si castiga bani frumosi din constructii dar si el depinzand la randul lui de acest om..sa ii dea lucrari..Eu..ma pun in fiecare seara langa un monstru in pat..care numai ca nu ma violeaza cand vrea sex..pe care nu il pot atinge si nu suport sa pun mana pe nici o parte a corpului sau...ma simt o jegoasa..o carpa..care a dat tot la o parte ptr bani..si am realizat ca de fapt..am pierdut ce iubeam mai mult..iubitul meu..si respectul ptr mine..am reusit sa vin in tara ptr 2 sapt..asa ca am facut tot ce mi-a stat in putinta sa ma intalnesc cu fostul..sa-i dau din lucruri..Cand ne-am vazut insa...am inlemnit amandoi...ne-am dat seama ca inca ne iubim enorm...dar ca viata a a facut in asa fel incat sa ne desparta...el pe de-o parte ca si-a spus mereu ca ne vom desparti,a ajuns sa urasca casa si familia mea si a urmarit asta..eu din dorinta de-a iesi din cosmarul in care traiam...din lipsa de comnuicare pe care o acumulasem impreuna in timp...Mama mea in tot acest timp incerca sa ma convinga ca nu e el ce trebuie ptr mine...ca m-a inselat..ca nu l-a mai interesat de mine...incercand sa-mi impuna ca pers cu care sunt acum e ceea ce imi trebuie...ca e un altfel de barbat...ca poate avea grija de mine...etc..fara sa asculte nici o clipa supararile mele...sufletul meu...desi am crezut mereu ca ea este persoana cu care pot vb despre orice...Am trait ultimele clipe cele mai intense si mai frumoase din viata mea alaturi de fostul iubit (pe la pensiuni)...insa nu am facut altceva decat sa imi fac mai mult rau...fiecare seara petrecuta acasa..fara el...in patul nostru..in casa noastra a fost pur si simplu un cosmar...intre timp actualul ma teroriza cu telefoane,mesaje..amenintari...Am uitat sa spun...ca de 2 ani ma rog de toti din casa sa vindem casa...asta ar fi rezolvarea problemelor noastre...sa ne putem de vedea de viata..ptr ca nu mai facem asta de mult...iar mama si fratele meu..la fiecare oferta au refuzat sa o vanda pe premisa ca de undeva se vor gasi bani sa platim toate..specific faptul ca cheltuielile casei..se ridica la 2500 euro lunar..fara sa ma pun pe mine la socoteala cu absolut nimic...bani pe care ii pierdem lunar...si ne distrugem vietile in continuare din cauza unei blestemata de casa..De fapt..asta e si motivul ptr care fostul meu pr a juns sa nu mai sufere familia mea si sa-mi spuna ca daca vom mai avea ceva vreodata..el nu mai vrea sa auda de datorii,de cheluieli de stat la un loc cu familia mea..Desi a investit pana la ultimul banut acolo timp de 4 ani cat am .locuit impreuna..a plecat cu cateva toale,un sistem audio si ceva vesela...asa ca il vad indreptatit sa imi spuna astea...Fratele meu pe de alta parte...ma vede masina de facut bani..mama mea la fel...ca dehh..din moment ce acum sunt bani ptr de toate...si viata mea ar trebui sa fie roz..Eu insa ma intreb zilnic daca sa imi pun capat vietii..sau ce altceva as putea sa fac..din moment ce din cauza mea toata casa a ajuns sa depinda de el...Unde sa ma duc...unde sa o apuc..sa lucrez din nou pe 600 de euro? Fratele meu sa ajunga iarasi la droguri?Sa plang ca ai mei nu dau drumul la caldura sa faca economii,sa sufar ca nu le pot oferi un trai decent..din moment ce ei mi-au oferit mie o copilarie si o adolescenta de neuitat si ca mereu am avut tot ce mi-a trebuit?Dar nu pot trai in corvoada asta,in cosmarul asta..imi tot doresc sa ma trezesc sa zic ca a fost un vis..E groaznic..sa iubesti pe cineva..dar sa te lasi pe tine..sa iti bati joc de corpul si sufletul tau ptr bani..Sa te trezesti suspinand si plangand in fiecare noapte ca persoana de langa tine te-a violat de-a dreptul..si are dreptul sa faca asta deoarece face atatea ptr tine...Sa aleg sa traiesc in continuare in suferinta din cauza unei rate...din cauza faptului ca sistemul romanesc nu-ti da voie sa traiesti/ca tata are o pensie de 450 de lei dupa 35 de ani de munca?ca un singur medicament al lui este 400 de lei?Toate se rezuma la bani inevitabil...fara de ei nu poti trai..dar nici sa ajungi ca mine...in imposibilitatea de a nu putea face nimic in acest sens..cand toata lumea depinde de mine...cum sa-i las sa plec..si sa distrug viata atator oameni ptr dorinta de iubire?
Daca cineva se regaseste intr-o asemenea situatie..insist sa va spun...sa ganditi de 2 ori inainte de a lua o decizie ce va poate pune capat vietii...doar ptr bani...acum...imi doresc doar sa fi ramas..la spalat de wc-uri..sa castig banutii cu mainile mele..sa fiu mandra de mine ca POT!!! sa mergb odata la 6 luni acasa si sa dorm in pat cu iubitul meu langa mine,sa simt iubirea pe pielea mea..si sa mananc paine uscata...dar sa fiu impacata sufleteste..nu am vrut decat sa fac un bine ptr toti...dar am ajuns sa-mi fac mie cel mai mult rau...
ioanasad
Postat pe 28 Noiembrie 2013 15:58
Imi cer scuze ca nu am reusit sa fiu concisa cum vroiam sa fiu..insa am un stil mai alambicat de-a explica lucrurile..Dehh..sunt femeie...:))
ioanasad
Postat pe 28 Noiembrie 2013 16:19
518, nu cred ca are cine si de ce sa te judece, din moment ce tu ai incercat absolut toate variantele si ai facut tot ce ti-a stat in putinta sa iti ajuti familia... si a iesit prost. Eu personal iti apreciez dedicarea si spiritul de sacrificiu. Cred ca as fi fost mult mai egista in locul tau. Si poate uneori egoismul asta e bun.
Nu stiu ce as face in locul tau, pentru ca nu sint in locul tau: dar probabil as trage linie, mi-as reasuma viata proprie asupra careia am dreptul sa decid, si as informa tot onor familionul ca asta e, o sa ma despart de X. pt ca nu merge relatia. Daca vor sa se culce ei cu el in continuare, sint invitati sa o faca.
Iesi din rolul de victima, pentru ca nici daca mori nu vei fi folositoare nimanui, crede-ma. Iar viata chiar poate fi frumoasa. Dar pentru asta trebuie sa vrei sa ti-o faci asa.
quasaria
Postat pe 28 Noiembrie 2013 17:55


scuzati 518... dar o scrisoare asa de lunga, pentru mine e un adevarat cosmar... !
barboneli
Postat pe 28 Noiembrie 2013 18:02
2518, Ia-ti viata in piept si traieste pe picioarele tale, esti intr-o tara straina de ceva vreme, ar trebui sa stii limba, daca nu invat-o, cauta-ti un job, multe romance au inceput de la facut curat, nu e o rusine, in functie de studiile tale/calificare, cauta-ti ceva sa nu mai depinzi de altul, multi din tara nu realizeaza cat de crunt poate fi singur printre straini, dar.... asta e, asuma-ti si criticile pe care o sa le primesti, eu zic doar ca cel ce nu a gresit niciodata sa arunce primul cu piatra! Ai 25 de ani si deja ai asternut aici subiect de o intreaga telenovela. Capul sus si nu renunta la tine!
edelweiss_3881
Postat pe 28 Noiembrie 2013 18:11
sti ce, draga!. inca nu sti ce vrei de la tine. faptul ca nu esti impacata cu tine iti intuneca mintea. sti ca ai gresit dar nu vezi alta solutie.
am citit cu atentie povestea ta.
ia pune-ti viata un pic in balanta si da-ti seama ce vrei cu adevarat.
este familia ta, dar nu-i poti duce in spate toata viata.
este familia ta dar nu ai responsabilitati fata de ei incit sa-ti strici viata pt ei.
NU CREZI CA A VENIT TIMPUL SA MAI TRAIESTI SI PT TINE???
LASA-I PE EI SA FACA CE VOR CU CASA LOR.
inca nu e tirziu, traieste si pt tine.
ia-o de la capat. esti puternica.
vivacedonna
Postat pe 28 Noiembrie 2013 18:19
M'da
"Intr-o lume 'n care lacrimi, iti sunt singurele flori,
nici nu stii daca-i mai bine, sa te bucuri sau sa mori....":(
...trist *18 f. trist.

Intr-o astfel de familie numeroasa nu se gaseste o mica sclipire a mintii care
sa impinga lucrurile pe un fagas mai sanatos?!O vb. inteleapta, conteaza!
Inclin sa cred ca visele ti-au fost spulberate de un "acoperis" si ati ramas toti
membrii cu capul gol. :(si mai trist, dar abia ai 25 de ani, o tinerete ceva mai ravasita care te indeamna sa te aduni si o lectie bine invatata pt. viitorul tau,tu, iti dai seama?
Viata ne pune la incercare din frageda varsta, daca tie ti s-a oferit o copilarie fr. urmatoarea etapa, a creat o victima.:(
Nu judec, doar spun lucruri ca sa poti face legatura.
Nu intamplatoare este zbaterea ta *18, viata te caleste si te pregateste pt. un nou inceput.
Cum care inceput? Cel care urmeaza,dar mai intai trebuie sa inchei acest capitol, luind o pauza in gandirea sufleteasca, sa te aduni si tot de jos, incet, incet sa te ridici ca apoi din resursele tale sa-i ajuti pe semeni(dar altfel). Iubiri, vei mai gasi, vei gasi si prieteni si persoane care sa te sfatuiasca de bine, totul este sa-i cauti si sa incepi sa-i selectezi.
Pentru inceput, o sa-ti fie greu,stiu, cred, dar simtind ca-ti recapeti demnitatea o sa fii mai motivata.
Succes si numai bine!

Fss_ssu
Postat pe 28 Noiembrie 2013 19:45
De obicei am cuvintele la mine..si rareori mi se intampla sa nu ma pot exprima...de data asta insa...parca le-am inghitit..M-as bucura sa stiu ca mai sunt persoane ce citesc lunga mea scrisoare si invata ceva din ea...sa nu isi piarda vreodata demnitatea,sa isi vanda sufletul ptr bani..
In alta ordine de idei..cei ce ati avut rabdare sa cititi...va multumesc..
ioanasad
Postat pe 29 Noiembrie 2013 11:48


...m'da, ghini, ce-o sa faci cu tini, nu mi-ai zis

sau, ai inghitit ?......

Salut si numa' bine!
Fss_ssu
Postat pe 29 Noiembrie 2013 12:04
pai, inca nu stie, Supi
las-o un pic sa se analizeze, sa se ierte, sa se impace cu ea...
si apoi va spune ce a ales
vivacedonna
Postat pe 29 Noiembrie 2013 12:07

"analiza" in sit. parcurse si exprimate de *18 sunt clare, solutiile lipsesc, dar
daca sta prea mult pe ganduri si nu ia masuri ea cu EA, cade intr-o situatie
mult mai dramatica si greu se mai poate ridica.......

Zaua buna!
Fss_ssu
Postat pe 29 Noiembrie 2013 12:18
se va ridica Supi. daca nu era puternica nu ajungea aici.
a avut de invatat niste lectii importante de la viata. de unele si-a dat seama de altele nu.
ce e greu pt ea acum este: sa-si ignore sufletul si sa devina egoista.
cit despre solutii, doar ia le poate gasi cind va gindi cerebral.
orice solutii i-am da noi acum, nu le va asculta cit inca mai poate suferii
vivacedonna
Postat pe 29 Noiembrie 2013 15:57
De la: garbo_392518, la data 2013-11-29 11:48:52De obicei am cuvintele la mine..si rareori mi se intampla sa nu ma pot exprima...de data asta insa...parca le-am inghitit..M-as bucura sa stiu ca mai sunt persoane ce citesc lunga mea scrisoare si invata ceva din ea...sa nu isi piarda vreodata demnitatea,sa isi vanda sufletul ptr bani..
In alta ordine de idei..cei ce ati avut rabdare sa cititi...va multumesc..


nu trebuie sa ne multumesti noua.
multumeste-ti tie pt ca ai fost in stare sa incepi sa vezi inauntrul tau si sa impartasesti cu noi ceea ce ai trait.
impaca-te cu tine si ridica-te. deschide-ti ochii si vezi posibilitatile care ti se ivesc. si de data asta alege bine pt tine, nu pt altii
vivacedonna
Postat pe 29 Noiembrie 2013 16:00
Incerc de o vreme sa imi deschid ochii si sa vad dincolo de probleme...insa de fiecare data vad lucrurile cum iau o intorsatura negativa...si mi se pare ca efectiv ma invart intr-un cerc..SI nu pot iesi din el nicicum...Cel mai bine ptr mine ar fi sa fiu singura o vreme..cum zicea Suparatu' mai sus..si sa imi pun ordine in viata...Problema este ca desi mereu zic..o sa ma gandesc .la mine,,eu trebuie sa fiu pe primul loc in viata mea...de fiecare data apare cineva care imi spune ca are o problema care ma copleseste emotional si ma las bineinteles mereu pe ultimul loc...si nu inteleg de ce nu pot gandi doar ptr mine,ptr sufletul meu..sa ignor dorintele celorlalti...Desigur ca vreau sa ies din situatia in care ma aflu..dar ptr asta..si din nou... nu ma gandesc la mine...trebuie sa asigur mai intai familiei mele o situatie stabila d.p.d.v financiar...Cum as putea face asta din moment ce eu nu am nici un venit?
Citeam mai sus..sa imi gasesc ceva de lucru..este ff greu..sa iti gasesti de lucru aici la fel ca si in tara...Aici te mai izbesti si de rasism pe deasupra..Dar caut cu neincetare un loc de munca..o iesire din situatia care mi-am creat-o...am incredere ca voi face pasul care trebuie..si desi ma doare sa o spun..ma bucur enorm ca macar aici am gasit susutinerea de care aveam nevoie..o vorba buna..o parere obiectiva...aspecte pe care nu le regasesc la nici un membru al familiei mele..si doare..doare enorm...
ioanasad
Postat pe 30 Noiembrie 2013 14:18
Te rog mult de tot sa nu disperi..si daca nu gasesti..vino inapoi,sigur vei gasi aici o lingura de mancare..stiu ca iti e rusine sa te intorci poate si ai plecat la drum cu ganduri bune-sa aduci bani.sa va rezolvati problemele,dar nu intotdeauna iese cum ne dorim,ce sa facem? E cazul sa accepti orice job..nu e rusine sa speli si toalete si scari de bloc.orice..acolo munca e rrespectata...Multi am fost dincolo si am indurat multe pt un salariu si am mancat pe fuga seara paine cu lacrimi,dar am venit in tara parfumate si imbracate..de parada.Nimeni nu va sti ca te-ai imbracat cu haine de un euro bucata,atata timp cat arata bine....te rog sa iesi,sa zambesti si sa-ti arati disponibilitatea la orice job...ma gandesc ca poate ai fost o doamna in Romania si iti este greu sa accepti un job,,de jos,,..lasa totul deoparte si accepta orice.Trebuia sa traiesti,sa te hranesti si sa te intorci sanatoasa.Ai fost la biserica ortodoxa de acolo??? Preotii stiu multe povesti triste si ajuta pe multi..vorbeste cu preotul,roaga-l sa intrebe pe ceilalti daca nu au nevoie de ajutor,pt un copil,pt orice....multi au afaceri acolo si poate chiar ar angaja pe cineva roman,dar nu cunosc....Din suflet te rog sa mergi maine la biserica si sa vorbesti cu preotul...ai incredere ca vorbele tale pline de durere se vor duce la cer in casa sfanta si va veni si raspunsul Cu siguranta,ai incredere in tine si in Dumnezeu,mergi la EL cu speranta si nu vei regreta.
Cristina_Anghel_1
Postat pe 30 Noiembrie 2013 14:42
Dupa cate ai facut si (spui) inca faci in continuare pt ai tai, tot nu gasesti o vorba buna la ei? Il ai pe fratele tau langa tine, ar trebui sa va sustineti unul pe altul, macar atat! Din pacate, odata plecati, pt multi din tara devenim doar niste "vaci de muls" , se asteapta doar sa primeasca bani, e foarte dureros, mai ales cand e vorba de cei dragi. Tine bine minte un lucru, daca tu nu vei avea grija de tine, nu te astepta sa o faca cei din jur, daca tu in ochii tai nu iti vezi propria valoare, nu vei fi apreciata la adevarata valoare nici de ceilalti. Am spus de job pentru ca in primul rand trebuie sa te intretii pe tine. Nu cunosc legislatia in Germania, rezolva-ti tot ce tine de acte si dreptul tau de munca acolo. inscrie-te la institutii care centralizeaza ofertele de munca. Rasism o sa gasesti oriunde. Daca tu din start te descurajezi singura, ce mai vrei de la altii. Greu e oriunde, crunt chiar!!!! Uite, daca te ajuta cu ceva sa te mobilizezi, de cate ori intri pe forum, zi-ne ceva ce ai facut in ziua respectiva pentru tine. PENTRU TINE, nu pentru ceilalti. Cu un sfat si o vorba buna, eu personal te voi ajuta. Dar nu pot face nimic in locul tau. Hai, trage aer in piept si la modul cel mai concret, ajuta-te pe tine sa treci peste momentul asta!
edelweiss_3881
Postat pe 30 Noiembrie 2013 14:45
Si lasa-le pe toate..vad ca tu traiesti pt altii.....lasa si fratele si iubitul care cam te-a folosit...si ratele si toate....dispari si vezi-ti de viata ta..ajunge..ai fost folosita ani intregi si ai ajuns foarte jos din dorinta de a acoperi neajunsurile tuturor..povestesti de frate ,mama,tata,amantul,iubitul...dar DE TINE NU! Pt ca tu traiesti si faci bani pe toate caile pt ALTII.
Cristina_Anghel_1
Postat pe 30 Noiembrie 2013 14:53
518, e evident ca esti destul de puternica, DAR citi oameni duci in spate? Nu ar fi cazul sa mai renunti la balast? Nu facem copii ca sa atirnam in spatele lor cind n-om mai putea. Daca ai tai sint oameni de calitate, nu iti vor pretinde niciodata sa te ingropi tu pt ei. Iar daca nu sint, poate n-ar fi cazul sa le pui interesele inaintea intereselor tale?
Si pe linga parinti, inteleg ca mai e fratele...fostul iubit, familia fostului...hello?!?! Aia toti nu sint adulti?? Ce ii opreste sa spele ei personal wc-uri, cu minutele lor?

In alta ordine de idei, daca tu esti sponsorul, tu ai si putere de decizie: daca tu vrei sa vinzi casa, n-au cum sa spuna nu, cind tu ii intretii. Iar daca spun nu, poti sa tai alimentarea, sa vezi cum or sa spuna da dupa citeva zile. Sigur, vei deveni brusc personajul nepopular, dar crede-ma ca poti sa traiesti si fara aplauze din partea lor (pe care inteleg ca nu le prea ai, oricum...)
quasaria
Postat pe 30 Noiembrie 2013 15:11

...ghini ca i-ai zas, altfel, ii zaceam io....hmm!


*18, tu esti natie Roma?...numa' aia ii trag cu "lalau" despre familion si membri
lui...
Mai, tu daca ti imbolnavesti spetind pt. familion crezi ca iti ia cineva locu' (la munca) dintre ei? cu ci te tratezi ca sa poti sa mai muncesti?
Indiferent in ce tara esti tot greu este si tot lupta duci, priceperea si rezistenta individului conteaza cel mai mult, intalegi ce zac eu?
Laaasa, "ruperea di suflet" ar fi cazul sa o vezi tu de la cei pe care i-ai sustinut, da lasa-i sa se ingramadeasca oleaca sa vezi care va fi primul ghini?
Bafta si spor la chiverniseala individuala ca "rahat" amestecat....numai tu o sa cureti!


Moooama, ci as intoarce io foaia la 180 di grade, as face o echipa pi cinste cu fiecare si eu numa' le-as aduce "materia prima" si le-as da pauza!
Fss_ssu
Postat pe 30 Noiembrie 2013 16:34
Desi eu sunt,,sponsorul''la ora actuala, eu nu am putere de decizie in ceea ce priveste vanzarea casei...Aceasta e pe numele mamei si a tatalui meu...Din pacate mama mea nu vrea sa accepte sub nici o forma ca va pierde casa,nu accepta sa traiasca la un alt nivel fata de cel trait pana acum..nu ne crede pe niciunul cand spunem ca nu avem bani..si face doar ce crede ea de cuviinta.De ex ..casa e la 138.000 pe net..iar la client ea ii spune ca o da cu 150.000 A devenit extrem de egoista,desi nu era asa inainte.In ceea ce il priveste pe fratele meu..am dus lupte grele cu el...sa il fac sa inteleaga ca trebuie vanduta casa ptr a ne putea vedea de vietile noastre.Azi imi da dreptate..maine daca are bani imi zice ca plateste ca face ca drege...Fostul meu prieten...e pe aceeasi unda de lungime ca si mine..dar ce cuvant ar fi avut el de spus in casa aia din moment ce era vazut ca un strain?Inainte de a pleca i-a spus mamei mele sa-si vanda casa ca ne distruge vietile..iar ea nu a facut altceva decat sa il blagosloveasca...fara sa priveasca obiectiv lucrurile.Asta a facut si face cu fiecare dintre noi..iar de fiecare data cand vrem sa purtam o discutie cu ea sa ii deschidem ochii..incepe sa planga,sa se victimizeze sa ne ameninte ca se omoara..De fiecare data ne spune ca ea nu mai poate duce..desi nu inteleg ce anume nu poate duce?E scutita de orice plata a utilitatilor..are un total de 1500 de lei din care sa manance sa fumeze sa se plimbe..si ii mai trimit si eu vreo 200e pe luna..sa fie ok..si e mereu nemultumita..Tatal meu nu intra in ecuatie nicaieri..Desi a suferit un avc cred ca e singurul cerebral de acolo...si il vad cum sufera si imi zice ca ii pare rau ca el nu poate munci..si ca din cauza lui se intampla astea..El nu are nici o vina..si cred ca el sufera cel mai mult din situatia asta...Mamei mele nu ii pasa...fratele meu traieste in lumea lui...iubitul meu nu mai exista....familia sa nu are nici o indatorire fata de mine sau ai mei..Cum spuneam mai sus...au fost vremuri in care iubitul meu ii cumpara mamei mele tigari iar mama sa nu avea ce manca...Si culmea..ii comunica mamei mele ca ai lui mor de foame acasa...iar ea era perfect indiferenta...Eu ma tot intreb daca boala tatalui meu a duso in pragul nebuniei...ca altfel nu inteleg comportamentul ei...si repet...ma doare..caci e MAMA...mai mult de atat..am spuso si mai sus ...am crezut multa vreme ca ea e persoana care imi poate alina sufletul si careia ma pot destainui..cu adevarat...si i-am explicat cu amanuntul situatia mea...de acum..ce simt langa omul asta si de ce fac ceea ce fac...iar ea se uita lung la mine..iar apoi a dat vina pe fostul ca doar el imi baga in cap prostii... Inainte nu era asa...mereu se gandea la noi,se punea in situatia noastra si daca ii ceream ajutorul la ea gaseam mereu o rezolvare...Sunt complet confuza...de tot ce mi se intampla...nu pot gandi limpede..Imi e frica de faptul ca nu o sa mai ies din nebunia asta vreodata.Persoana care merita cu adevarat tot sacrificiul meu e tatal meu din toata socoteala asta..De el mi se rupe sufletul cu adevarat..ptr ca el a tras ptr toate...a incercat sa ne ofere o altfel de viata si a vazut cum s-a prabusit totul in jurul lui..cum am plecat de acasa ptr o rata...o vede pe mama si nici el nu o intelege..l-a vazut pe fratele meu cum isi distruge viata..Le-a vazut pe toate...si se vede pe el efectiv ca sufera..enorm..E singurul care are un zambet pe fata cand aude de un client pentru casa..Nu merita el oare un sacrificiu?
Astea fiind spuse am sa comunic si alte aspecte ale vietii mele:
Edelweiss zicea sa spun si lucrurile bune care le-am facut ptr mine:ei bine am facut unul..m-am inscris la scoala...si imi caut in continuare de munca..dar mai intai trebuie sa stapanesc foarte bine limba..ceea ce am de gand sa si fac...macar cu o diploma sa ma aleg..pentru ca de azi pe maine nu poti face nimic...Sunt increzatoare ca exista un Dumnezeu si ptr mine si ca toate astea vor lua sfarsit pana la urma..Deocmadata..atata timp cat nu pot deveni egoista,cat nu-mi pot limpezi eu gandurile mele..cat timp creierul meu e inundat de lacrimi..nu vad iesirea...desi sper...
ioanasad
Postat pe 5 Decembrie 2013 13:37
E un inceput ,ma bucur pentru tine. Nu stiu cat de des te duci la scoala dar faptul ca iesi, ca vorbesti limba pe care trebuie sa o inveti, ca interactionezi cu alte persoane care nu au nici o legatura cu problemele tale te vor ajuta sa te detasezi si sa capeti si o alta viziune, una nu atat de coplesitoare.
Forumul te va ajuta sa te confesezi si sa primesti incurajari. Dar actiunile le vei face singurica.
Nu pot sa iti dau sfaturi in privinta familiei, nu cred ca poti fi acum obiectiva si sa iei decizii la rece, dar nu poti ajuta pe nimeni atat timp cat nu te ajuti pe tine in primul rand. Fii intai stapana pe tine si nu te mai desconsidera pentru altii!
Hai, capul sus, zambeste, trebuie sa arati bine daca te duci la interviuri!!!!

edelweiss_3881
Postat pe 5 Decembrie 2013 16:19
Draga Ioanasad,ti-am citit povestea si vreau sa-ti spun :"Respect!".Nu stiu citi oameni sint in stare din iubire ,daruire si recunostinta fata de Familie si prieten sint in stare sa-si vinda corpul,sau sa accepte joburi care te aduc sa-ti plingi singura de mila.Unele femei ofera iubire ,sprijin ,ajutor,fara conditii si pe acelea le iubesc si le respect din tot sufletul.Nu te mai judeca asa aspru.Este timpul sa clarifici problema atit cu familia cit si cu prietenul tau,sa o iei de la capat dar altfel,fara sa te uiti pe tine,prioritatile tale si mai ales cele sufletesti,iar acest cosmar pe care l-ai trait incerca sa-l uiti,construieste-ti o noua viata in care personajul principal care sa fie respectat,iubit sa fii tu.Ai sa vezi ca vei reusi sa faci din iadul pe care l-ai trait sa faci rai,esti o femeie puternica si D-zeu te va rasplati pt. sacrificiile facute si te va lumina catre raiul pe care-l vei construi.Sanatoasa sa fii si mult succes!
garbo255960
Postat pe 6 Decembrie 2013 00:21
Draga Ionasad,daca te simiti bine sa-ti descarci sufletul aici peacest Forum foarte bine fao! Este adevarat ca de multe ori cind poti comunica si primi sfaturi sau auzi pareri diverse te ajuta foarte mult sa iesi din cercul tau si sa-ti gasesti calea.Trebuie sa inveti sa te gindesti in primul rind la tine si apoi la altii ca sa nu fii mereu ce-a folosita.Fiecare are viata lui ,misiunea lui pe acest Pamint si tu nu-i poti duce in spate pe toti,doar sa-i ajuti.Fii binecuvintata!
garbo255960
Postat pe 6 Decembrie 2013 00:36
Ioana, oamenii se schimba... Unii oameni imbatrinesc frumos, altii mai putin frumos. Cel mai bine pentru tine este sa te uiti la ce a devenit mama ta, sa iti spui ca nu e vina ei, sa iti amintesti momentele bune si sa te detasezi. Nu ii mai trimite bani. Atunci cind nu va avea, va accepta sa vinda casa.
Da, tatal tau sufera. Si nu e vina lui. Dar si tu suferi. Si nu e nici vina ta. Si nu cred ca faptul ca te vede pe tine ca suferi ii face viata mai buna.
Sint doua tipuri de oameni pe lume: cei pentru care merita sa te sacrifici - si aceia nu ti-o vor cere si nu vor accepta asta niciodata - si cei pentru care nu.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2013 09:19

si mai sunt "doua tipuri de oameni" , oameni pt. care te sacrifici pt. ca asa simti/vezi tu ca trebuie sa o faci si nu ai nici o satisfatie sufleteasca si oameni dragi tie pt care putinul sacrificiu facut pt.ei, ar insemna enorm si
tu, nu poti s-o faci din varii motive. :(
Sper ca o venit Mos Nicolae cu multa dragoste sufleteasca si la tine! Sa nu uiti sa o oferi mai departe, uneori telepatic, si ca
noul an ce va sa vie sa te ajute sa-ti pui ordine in ganduri, sa stergi de pe lista ta tot ce nu are prioritate si sa dai prioritate propriei persoane pt. un nou inceput!
Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 6 Decembrie 2013 12:14


nop, ...nici o "imbatranire" nu-i frumoasa, ii doar mai linistita, mai multumitoare, ca si cum ai respira usurat ca ai ajuns la acea varsta, te multumesti in felul tau si comparativ cu altii/le de varsta ta, stai mai bine la capitolul: sanatate,
agoniseala, procreere, si vezi cum inclina balanta exreriorizandu-te tu pe tine in felurite feluri ca apoi altii sa te observe, sa te judece sau sa-ti dea dreptate......

Ii doar un proces de transformare si cine il vede altfel, fie ca are o temere
pt. ceva anume(si aici apar alti factori materiali sau umani) cu griji si nevoi multiple, fie apare fobia avarului ....depinde unde se regaseste fiecare in caz ca mai gandeste lucid!

Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 6 Decembrie 2013 12:28
Unde locuiesti?
Isis45
Postat pe 8 Decembrie 2013 19:21
Sa faci doar ceea ce iti dicteaza sufletul. Ai indurat prea multe pentru familie, te-ai sacrificat din absolut toate punctele de vedere posibile, ca om si ca femeie, ca sa ajungi acum in aceasta situatie din cauza unei blestemate de case, cum ai spus tu.

Tu esti cea care a tras tot greul, ai dus totul in spate si ei sunt cei care stau frumusel in acea casa si te sacrifica pe tine in fiecare clipa. Asta e cea mai mare cruzime de care ar putea da dovada familia.

Iti iubesti iubitul, ai vrea sa va casatoriti, el te iubeste, in mod sigur, daca te intorci in tara vei gasi pana la urma ceva de munca si asa cum ai reusit sa te descurci in strainatate pentru familie, vrei reusi acum sa te descurci in tara pentru tine. Sa traiesti putin si pentru tine si sa ai cateva clipe de fericire in fiecare zi alaturi de persoana iubita.

Meriti acest lucru si nimeni nu ti-l poate lua sau poate sa cuteze macar sa iti spuna ca nu e asa !!!

Sfatul meu e sa pleci cat de repede poti de acolo, si vei gasi o cale sa te descurci in tara. Intradevar, trebuie sa avem grija de familie, insa fiecare, la randul sau, e raspunzator pentru propria viata. Consider ca esti datoare sa mai faci ceva momentan doar pentru tatal tau, dintre toti, si in rest doar pentru tine. Fratele tau de buna voie si nesilit de nimeni a ajuns asa, si profita de cosmarul prin care treci, nu te supara, dar un frate nu face asa ceva ! Sa se descurce. Mama ta sa accepte ca e viata ta si alegi sa o petreci cu cine consideri tu, si ar fi bine sa vindeti casa daca nu se poate altfel, poate chiar gasiti una mai micuta in care sa incapeti cu totii.

Lasa iadul asta in spate si incepe sa traiesti si pentru tine... cum sa ii ajuti pe ceilalti daca tu treci printr-un astfel de infern... ?! Fa-ti un bine tie si tuturor si alege ceea ce trebuia de mult sa alegi.

Iti doresc mult noroc... cu siguranta cineva de sus te va pazi, dupa cate ai indurat :)
whisperer
Postat pe 9 Decembrie 2013 00:23
Buna Ioana, din cate am inteles, cheltuielile casei se ridica la 2500 de euro. Oare cat de mare e casa pentru asemenea cheltuieli...si, mai ales, de ce v-ati inhamat la o asemenea casa? Nu v-ati gandit si la intretinerea ei? Exact ca la masina: iei ultimul model si apoi abia il intretii. Da, daca erati de la inceput miliardari, alta era treaba.
A-ti lua viata nu este o solutie. Este lasitate. Si sfidare fata de Dumnezeu. Asa ca fii fata desteapta si ridica-te de unde singura ai cazut! Dumnezeu ne da tuturor un drum in viata, poate al tau este mai spinos, insa sunt sigura ca vei reusi sa treci peste! Oamenii nu se nasc puternici, ci devin asa! Te imbratisez cu drag si sunt alaturi de tine!
GAMYCO
Postat pe 12 Decembrie 2013 22:28
Draga Ioana, sunt multe de spus...
In primul rand "iubitul" tau este un infractor si o haimana...nici macar nu te iubeste, doar a profitat si ar profita in continuare de tine , deci scapa de el cat mai repede, daca nu ai scapat inca, pentru ca langa o astfel de haimana nu ai ce invata doar te trage in jos, plus ca o sa se cazeze din cand in cand pe la puscarie, cand ti-e lumea mai draga, nu mai spun ca s-ar putea sa te bage si pe tine in rahat ca si complice!
Scapa si de sef , nu te mai prostitua (culcandu-te cu seful pentru diverse favoruri se chiama prostitutie) , o sa-ti strici sufletul,te afunzi in mocirla din ce in ce mai mult si nu o sa mai poti iesi, cauta-ti alt job, nu ingrijit batrani, sunt de acord cu tine ca este o munca urata si depresiva, nu stiu ce anume pentru ca nu stiu ce studii ai , oricum ar trebui sa te gandesti si la asta si sa iti completetezi studiile , faci greseli de gramatica, nu vreau sa te jignesc, dar e clar ca nu prea ai avut timp pentru scoala si in viata nu poti ajunge prea sus fara scoala,deci cauta-ti un job...in restaurante, hoteluri, etc. tu stii mai bine ce ofera Germania.
Fratele tau e major, e sanatos, bun de munca...sa-i dea drumul la munca nu este in ingrijirea ta...daca vrea sa se drogheze si sa bea...nu tu trebuie sa-i dai bani!! E alegerea lui ce vrea sa faca sa faca cu viata ta..tu vezi-ti de viata ta in primul rand scapa de bosorog!!
Tot dai vina pe casa, nu casa a fost problema voastra, casa a fost un loc pe care vi-l permiteati la vremea respectiva, tatal tau era sanatos avea un job, mama ta la fel...iubitul tau inca scotea bani din infractiuni (deci nu avea un venit stabil, putea fi prins oricand), fratele tau muncea..cumnata la fel..deci aveati anumite venituri...legale si ilegale. Acum nu le mai aveti, deci casa trebuie vanduta, platita banca iar parintii tai sa locuiasca intr-un loc mult mai mic cu o intretinere pe masura.
In incheiere...lasa gandurile de sinucidere, ca nu asta este solutia, iesi din mocirla si refati viata...sunt oamenii care o duc mult mai rau sau sunt bolnavi de diverse boli incurabile si nu se sinucid!
Callyope
Postat pe 13 Decembrie 2013 07:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Consiliere in probleme de dragoste si familie,cariera,afaceri,destin,sanatate,pe eUniversum 1 De la: eUniversum 12 Decembrie 2011 16:26
vreau sa-l despart 151 De la: Thor_again 14 August 2010 19:07
O LUME TRONATA DE SEX!!!!! 27 De la: lory_lemnaru 3 Februarie 2010 16:51
Kinetoterapie si luxatia la genunchi 4 De la: ana_pop 4 Octombrie 2015 21:41
Pe cine sa aleg ? 26 De la: picaturaderoua 9 Decembrie 2011 15:32
Setari Cookie-uri