buna

am si eu mai multe intrebari ,daca ma poate ajuta cineva.
-am terminat somajul la sf lunii iunie si mi-am bagat cartea de munca pe data de 22 iul la firma unui prieten ca sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului,si imi platesc eu darile catre stat (adica 378 lei )pe luna,pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului ? urmand sa nasc la jumatatea lui martie 2012.
-daca imi bag concediul din luna a 7 de sarcina,mai platesc eu in continuare sau acesta mi-l plateste statul?
maiela
Postat pe 29 Septembrie 2011 16:57
daca fac neshte calcule, copilu-a fost conceput dupa ce-ai ramas si fara ajutor de somaj si cu bani dati den buzunar ca sa-ti tina ala cartea de munca... pe undeva, mi se pare normal, da' nu-mi dau seama pe unde...
zambil
Postat pe 29 Septembrie 2011 20:14
bre, hai ca eu ma legai de neshte amanunte, da' vaz ca n-o ajuta nimeni pe fata asta cu-n sfat practic... crez ca-s destui mai priceputi ca mine in a trai pe spinarea altora...
zambil
Postat pe 30 Septembrie 2011 11:24
apropos...
sa-i vezi pe mitici in actiune,le fac diversi patroni acte fictive cum ca le sunt angajati,cica se duc la slujba nitel,asa pe hartie,pt ca mai apoi sa intre in ajutor de somaj,primul ajutor de somaj primit, este al angajatorului....

se fura statul din toate pozitiile,este incredibil ce se intampla...
si de ce se tace acum?de ce nu sunt romanii in strada?pt ca inca se mai poate fura,sub toate formele,din toate pozitiile...cum zisei..

nu ca as muri eu de mila statului,da' pana la urma cine draq e statu' ?nu noi?
iasomia
Postat pe 30 Septembrie 2011 11:37
mama si tatal vostru stie ca sunteti mereu impreuna???
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Septembrie 2011 11:43
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-09-30 11:43:16mama si tatal vostru stie ca sunteti mereu impreuna???


Adica in tandem? Hai, ma, ca nu cred
SAL
Postat pe 30 Septembrie 2011 14:33
cine zise, bre, ca adminii nu se implica-n activitatea de pe forum?... he,he,he...
zambil
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:06
De la: maiela, la data 2011-09-29 16:57:37am si eu mai multe intrebari ,daca ma poate ajuta cineva.
-am terminat somajul la sf lunii iunie si mi-am bagat cartea de munca pe data de 22 iul la firma unui prieten ca sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului,si imi platesc eu darile catre stat (adica 378 lei )pe luna,pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului ? urmand sa nasc la jumatatea lui martie 2012.
-daca imi bag concediul din luna a 7 de sarcina,mai platesc eu in continuare sau acesta mi-l plateste statul?


Era mai bine daca ai fi facut asta in ziua in care-ti expira somajul.
O sa revin cu sfaturi, treb sa ma informez un pic.
zack
Postat pe 30 Septembrie 2011 19:53
trebuie sa ai 12 luni neintrerupte, atunci cand se naste copilul
poate iti poti face o conventie civila pentru perioada pe care nu o ia acoperita
ZEBIL
Postat pe 1 Octombrie 2011 14:50
nu cred ca o sa iei ajutor de somaj pentru ca ai intrerupere si trebuie sa ai 12 luni platite,trebuiiai sa platesti in termen de 10 zile de cand ai terminat somajul.cele 126 de zile sunt platite de firma dar firma recupereaza bani de la stat,dar tu trebuie sa le ieie dupa ce nasti cele 126 de zile ca altfel nu ieie bani recuperati deci trebuie sa ai 6 luni lucraqte si platite ca sa poti sa iesi in prenatal si ar trebui sa te interesezi ca se poate a platesti degeaba daca tu ai intrerupere asa dee mare adica mai mult de 10 zile asa este legea si se pare ca tu le ai si nu o sa poti sa ieie maternitate 2 ani
rebeca_kidz
Postat pe 5 Octombrie 2011 09:27
eu zic sa se intereseze patronul unde ai cartea de munca si sa vada daca poate sa iti faca angajarea din data de 1 iulie sa te incadrezi in contunuitatea ca altfel nu o sa iei maternitate.
rebeca_kidz
Postat pe 5 Octombrie 2011 09:31
nu se poate schimba data angajarii sub niciun fel, rebeca.
cricat
Postat pe 5 Octombrie 2011 09:46
Draga mea, te rog intreaba un contabil si iti va spune exact ce trebuie sa faci.
garbo081726
Postat pe 12 Octombrie 2011 22:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zona pajura-bucurestii noi-domenii-1 mai-damaroaia... 1 De la: ruschita 28 Ianuarie 2009 15:16
idei de mancaruri pentru tati si restul familiei 6 De la: ionela_miruna 25 Martie 2019 18:04
peeling chimic 1 De la: adria777a 8 Iunie 2011 12:50
Buna ziua 9 De la: SEBY1YEAR 10 August 2009 14:27
Mamici din Timisoara 10 De la: adrica 21 August 2009 13:10
Setari Cookie-uri