Buna

am un baietel de 2 ani si 11 luni si de cand merge la camin nu mai vrea sa manance decat ciorba goala (fara nimic in ea,doar zeama goala) paine si lapte cam 500 mil pe zi.
daca nu-i dau lapte plange si nu vrea sa doarma
Ce sfat imi dati?
kytty64
Postat pe 27 Septembrie 2011 13:17
sa-i dai ce vrea, in cateva zile se va satura de zeama chioara.
dar incearca sa-l pacalesti cu supe-creme. din alea facute in casa, nu porcarii la plic.
Thor_again
Postat pe 27 Septembrie 2011 13:21
pai zama aia goala de la camin ... poate e mai buna decat mancarea de acasa ... incearca sa-i schimbi bucatareasa, daca nici asa nu merge, atunci treci pe meniul de urgentza...
totdeauna exista in meniu de urgentza...
chestii pasate: carne, legume, fructe... ... ...
alfheim
Postat pe 27 Septembrie 2011 14:02
pune draga zama aia goala cu pita si pana la urma se satura de aia si o manance si alceva si lapte dai cat cuprinde ca este bun pentru copii
rebeca_kidz
Postat pe 5 Octombrie 2011 09:34
da-i ce vrea,zeama goala,si explica-i de unde vin muschii,din carne,de unde vin oasele tari,din branza,vitaminele din fructe,care fac bine la ochi,etc.
eu asa i-am explicat,si in scurt timp a prins.
sunt necesare pentru crestere,i-am zis.
se va plictisi de zeama chiaora,curand.
d
daniilia
Postat pe 8 Octombrie 2011 23:15
nu iti fa griji in leg cu ciorba ca in general copii refuza de la o anumita varsta pana la o anumita varsta sa manance legume.fiica mea la fel a facut tot de pe la varsta copilului tau si acum are 6 ani dar nici acum nu o incanta prea tare sa manance leg din ciorba asa ca i le servesc sub alta forma adica fierte in forma lor proprie si le adora asa simle bineanteles ele fiind garnitura la felul principal.si zeama de la ciorba daca o bea tot mai ramane si ceva din consistenta legumelor si e bine.daca zici ca bea lapte mult e perfect poti sa te gandesti si la piureuri de legume s-ar putea sa ai placa.unii copii sunt din pacate mai pretentiosi si in ceea ce priveste si aspectul mancarii iar noi ca parinti trebuie sa ne adaptam pe cat posibil nevoilor lor cat sunt in crestere,cu forta nici nu functioneaza si nici nu e bine sa ai determini sa manance.
venizigoldplated
Postat pe 12 Octombrie 2011 11:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Haine copii 1 De la: kidz004868 31 Octombrie 2009 18:00
Ce meniuri in gradinite particulare mai utilizati? 2 De la: ruschita 2 Martie 2009 09:25
Gradinita Cami - Reduceri de sarbatori 1 De la: gradinitacami 3 Decembrie 2009 20:55
danonino 15 De la: pinicuta 14 Aprilie 2010 11:12
Spectacol de muzica pentru copii al corului Do-Re-Mi intrare libera 2 De la: kidz004909 1 Noiembrie 2009 22:04
Setari Cookie-uri