o lume nebuna si eu la fel..

Nu l-a violat, nu l-a provocat, nu i-a facut nici un rau! Dimpotriva! Tine totul in ea, face imposibilul sa nu-i alimenteze emotiile...Voi ati citit ce a scris? Cu atentie?
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2011 19:36
Treselo ai dat cu mucii in fasole

Iar Luna...ce sa spun, a mai dovedit ea si in alte situatii ca e lunatica asa ca...
Domnisoara profesoara numai pentru ca nu ai avut o copilarie fericita, numai pentru ca nici un barbat pina acum nu a rosit cind te-a vazut, numai pentru ca vrei sa-ti exerciti puterile de femeie asupra nu conteaza cui de sex opus sa fie...serios?

Probabil ca daca in viata ta ar apare un barbat divortat cu un baiat din casnicia anterioara ai proceda la fel.

Nu e numai moralitate e caracterul care lasa de dorit.
Dar eu cred ca tu esti constienta de asta si ca deja te-ai retras din scena.

In rest , cei mai multi (daca nu toti) utilizatorii au dat dupa opinia mea raspunsuri de 100 de puncte.

Asta e dovada ca Garbo poate fi un site serios si de ajutor.
Ciresica
Postat pe 2 Octombrie 2011 20:10
buna,nu cred ca este singura situatie de acest gen...Nu de mult am auzit de o situatie aproape similara,numai ca ea avea 40 ani,iar el 20 ani...La inceput au fost doar colegi,dar cu timpul au ajuns la confesiuni si de aici nu a fost decat un pas ca sa-si dea seama ca totul degenereaza si au atractie unul pt celalalt...Degeaba iti impui anumite reguli si principii,atunci cand te loveste"cupidon" e greu sa-ti pastrezi integritatea mentala,e foarte usor sa judeci pe alti...numai atunci cand ai fost intr-o situatie asemanatoare poti intelege...
garbo044216
Postat pe 2 Octombrie 2011 20:37
alooooooooooooo,pe unii dintre voi va amuza acest subiec,dar ginditiva ca este vorba despre un copil cu probleme de sanatate si un cadru didactic,aici se vad unii cit de perversi sunt,poate nu stiti ca pedofilia se pedepseste grav,incetati si nu-i mai dati apa la moara,sa-si dea demisia daca nu e capabila sa fie un profesor adevarat,iar celor care o sustineti ar cam trebuie sa va revizuiti mentalitaea.
loyalty
Postat pe 2 Octombrie 2011 21:13
Exemple .... Prin anii '60 la francezi a fost plina presa de o poveste de dragoste profesoara- elev. Bine scrisa povestea si bine mediatizata ... Titlul povestii era " Mourir d'aimer" . Cred ca nu e cazul sa mai comentez.

Mai putin mediatizata, povestea total nefericita a unui profesor roman ( barbat) : super apreciat in specialitatea lui, ca si sotia lui, de altfel. Are o aventura cu una dintre eleve ( de liceu) , cu care face si un copil. Este suspendat vreo 2 ani din invatamant, plateste pensie alimentara, isi distruge nervos familia ( avea doi copii in familia lui, dar sotia nu divorteaza, era totusi un tata bun!) . Revine la catedra, pentru ca era realmente un nume in domeniu. Lucrurile merg bine o perioada, dar se repeta ( fara noi urmasi) de inca doua- trei ori pe aceeasi schema, cu toata suferinta pe care o implica situatia pentru toata lumea din jur. Se crease deja un tipar comportamental din care nimeni din context nu a avut puterea sa iasa. A iesit el din scena vietii, dupa ce a mai repetat o data figura inainte de pensie...

Se pote si asa ceva... Deci nu sunt moralizatoare ...
garbo188170
Postat pe 2 Octombrie 2011 21:18
De la: loyalty, la data 2011-10-02 21:13:36alooooooooooooo,pe unii dintre voi va amuza acest subiec,dar ginditiva ca este vorba despre un copil cu probleme de sanatate si un cadru didactic,aici se vad unii cit de perversi sunt,poate nu stiti ca pedofilia se pedepseste grav,incetati si nu-i mai dati apa la moara,sa-si dea demisia daca nu e capabila sa fie un profesor adevarat,iar celor care o sustineti ar cam trebuie sa va revizuiti mentalitaea.



Mai domnule, eu nu sustin pe nimeni! O inteleg si afirm ca tot ceea ce trancaniti voi aici, stie si ea!!!
A intelege nu inseamna a aproba sau dezaproba ci a intelege...pur si simplu. Dumneata ai INTELES ce a scris femeia?
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2011 21:30
De la: loyalty, la data 2011-10-02 21:13:36alooooooooooooo,pe unii dintre voi va amuza acest subiec,dar ginditiva ca este vorba despre un copil cu probleme de sanatate si un cadru didactic,aici se vad unii cit de perversi sunt,poate nu stiti ca pedofilia se pedepseste grav,incetati si nu-i mai dati apa la moara,sa-si dea demisia daca nu e capabila sa fie un profesor adevarat,iar celor care o sustineti ar cam trebuie sa va revizuiti mentalitaea.


Domnule, un surdo mut este o persoana NORMALA dpdv afectiv. Are dreptul la sentimente, la trairi, acum sunt scoli unde invata sa se exprime etc. Nu-l mai trata ca pe un handicapat! Deci nu mai vorbi de mentalitatea altora, ci priveste-o cu atentie pe a dumitale...
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2011 21:42
De la: m_arilena, la data 2011-10-02 08:42:46...e firesc, e de cand lumea, sa existe afinitati elev-profesor, doctor pacient...etc...nefiresc e 'jegul'scuipat printre dinti de 'sfintii verticali, decenti, demni...etc' de pe-aici...
...


marilena, de acord cu tine ca exista afinitati elev-profesor, si medic-pacient, dar afinitatile astea se numesc TRANSFER
iti suna cunoscut termenul? si cel putin in cazul medic-pacient, medicul are datoria DEONTOLOGICA sa tina sub control situatia. de-aia psihologii nu pot avea relatii sexuale, sau emotionale, cu pacientii lor.
aici nu se discuta despre un atasament nevinovat, inocent, iaci se discuta despre un adolescent de 15 ANI, autist, si despre o PROFESOARA, deci, cadrul este strict delimitat.
si cred ca in acest caz se poate discuta despre decenta, demnitate si coloana vertebrala.
mie mi se pare ca tu ai scapat din vedere esentialul, adica binele acestui adolescent. pentru ca nu putem totusi trece prin viata, semanand dezastre emotionale in urma noastra, chiar daca majoritate asta fac. cand esti adult, iti asumi niste riscuri, dar cand esti copil, cine te apara de ele?
orice om de bun simt o sa-ti spuna ca intotdeauna, interesul copilului primeaza. iar asta nu tine de moralitate, parerea mea...
michelle_
Postat pe 2 Octombrie 2011 21:55
Michelle, e surdo-mut, nu autist!
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2011 21:59
da, sorry...ma gandeam intr-adevar la un barbat autist emotional, si mi-a ramas termenul in minte...mea culpa...
oricum, sper ca cititnd reactiile, aceasta domnisoara a inteles ca totusi trebuie sa faca ceva
constiinta, e clar ca are...intelege clar ca situatia nu este una normala
ce m-a bagat pe mine total in ceata a fost afirmatia dansei referitoare la asteptatul 3 ani
asta nu a sunat deloc bine, si cumva ma face sa cred ca dincolo de constiinta ei, si ea e puternic atrasa si cam pe muchie
nu stiu...sper sa fie bine...ar fi pacat sa se distruga amandoi
michelle_
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:06
aloooo,cine a zis ceva de rau de acel copil,vad ca ai probleme grave,dute si rezolvale problema daca tot sari de fund in sus pe aici si vezi de treaba ta ca fiecare avem dreptul sa ne spunem parerea chiar daca e buna sau rea,pa
loyalty
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:12
Pai da, a recunoscut ca e atrasa-si e mare curaj in asta!. Acest adolescent peste trei ani va termina scoala si va pleca...asta a vrut sa spuna despre cei trei ani...ca se va indeparta si ea spera ca povestea sa se rezolve si cu ajutorul timpului. Sunt convinsa ca va actiona corect, ca e o fiinta inteligenta, responsabila. E doar speriata de aceasta intalnire emotionala, atata tot. Nu vad de ce atatea pietre ridicate!
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:15
luna, fara suparare , nu ai dreptate deloc...
in primul rand, lasand deoparte, orice handicap, din start este o linie clara, mare, intre relatia profesor-elev si orice alt tip de relatii.....
nu veni cu prostii de genul celor pe care le-ai debitat....
un profesor, un dascal, este model...o profesie grea, ( cam terfelita in ultimii ani de specimene ca cel de fata...si banalizata, si minimalizata) care oliga foarte mult, care cere sacrificii si impune respect....( sau ar trebui)
apoi, un baiat de aceasta varsta, in asemenea conditii e in stare de crima...nu isi poate controla explozia de sentimente, chiar si fara aceasta "iubire" dar in conditiile pe care i le creaza profesoara...
tu o deplangi pe ea...de 25 de ani si nu te gandesti cat de grave pot fi consecintele in ceea ce il priveste pe baiat...in plan emotional...mai ales ca e o persoana cu nevoi speciale si deci, cu sentimente mai profund resimtite intuitiv, dar mai greu de controlat si explicat in plan interior...
si ce mama zmeului ai inteles la ea?
ca e o persoana dezechilibrata emotional, care nu ar trebui sa treaca cu brio testele psihologice si nu prea ar avea ce cauta intre copii...
ea nici nu ar trebui sa se gandeasca la asemenea relatii, darmite sa isi alimenteze fanteziile...nu vezi ca nu e in regula?
mintea ei ar trebui sa viseze la alte lucruri...legate strict de disciplina ei...n-am retinut care ar fi...
dor72_
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:16
De la: loyalty, la data 2011-10-02 22:12:11aloooo,cine a zis ceva de rau de acel copil,vad ca ai probleme grave,dute si rezolvale problema daca tot sari de fund in sus pe aici si vezi de treaba ta ca fiecare avem dreptul sa ne spunem parerea chiar daca e buna sau rea,pa



Una e sa-ti spui parerea si alta e sa acuzi! Dumneata acuzi! Unde statea mister perfect!
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:18
De la: dor72_, la data 2011-10-02 22:16:47luna, fara suparare , nu ai dreptate deloc...
in primul rand, lasand deoparte, orice handicap, din start este o linie clara, mare, intre relatia profesor-elev si orice alt tip de relatii.....
nu veni cu prostii de genul celor pe care le-ai debitat....
un profesor, un dascal, este model...o profesie grea, ( cam terfelita in ultimii ani de specimene ca cel de fata...si banalizata, si minimalizata) care oliga foarte mult, care cere sacrificii si impune respect....( sau ar trebui)
apoi, un baiat de aceasta varsta, in asemenea conditii e in stare de crima...nu isi poate controla explozia de sentimente, chiar si fara aceasta "iubire" dar in conditiile pe care i le creaza profesoara...
tu o deplangi pe ea...de 25 de ani si nu te gandesti cat de grave pot fi consecintele in ceea ce il priveste pe baiat...in plan emotional...mai ales ca e o persoana cu nevoi speciale si deci, cu sentimente mai profund resimtite intuitiv, dar mai greu de controlat si explicat in plan interior...
si ce mama zmeului ai inteles la ea?
ca e o persoana dezechilibrata emotional, care nu ar trebui sa treaca cu brio testele psihologice si nu prea ar avea ce cauta intre copii...
ea nici nu ar trebui sa se gandeasca la asemenea relatii, darmite sa isi alimenteze fanteziile...nu vezi ca nu e in regula?
mintea ei ar trebui sa viseze la alte lucruri...legate strict de disciplina ei...n-am retinut care ar fi...



Dor, iubita!
Inainte de a fi profesori, elevi, medici, pacienti, suntem fiinte umane! Aceasta profesoara nu a stat si s-a gandit " ia sa pun eu ochii pe acest copil, sa-i sucesc mintile si sa-mi demonstrez ce diva sunt!" Nu. Au aparut niste emotii, niste trairi, un transfer...dar sunt convinsa ca ea va sti sa gestioneze aceasta intamplare particulara din viata ei si a lui...
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:22
nu stiu....eu nu vad in recunoasterea publica un mare act de curaj...si nici nu mi se pare ca merita aplauze pentru ca recunoaste...asta e pistol cu apa
ce ma uimeste pe mine e atitudinea oarecum derutanta pe care o are, desi si asta e de inteles, se confrunta cu o dilema morala grava
un mare act de curaj mi s-ar parea sa puna stop imediat, asta insemnand inclusiv transferul la alta scoala
in situatii de-astea nu poti merge cu jumatati de masura, parerea mea...

loyalty, agresivitatea ta e cel putin curioasa, iar pietrele aruncate nu cred ca ajuta la ceva

luna, tocmai pentru ca suntem fiinte umane avem coloana vertebrala si discernamant, sau, intr-o lume ideala, asta ar trebui sa avem, parerea mea
ce observ eu, e ca sunt multi care, hermeneutic vorbind, au lapidat-o pe fata asta
iar asta e trist...
michelle_
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:23
nu comentez, de-abia imi tin plombele sa nu-mi zboare...

Banc : La ora de Geografie doamna profesoara il scoate pe Bula la tabla.
- Bula, te rog sa ne prezinti globul pamantesc.
Bula sta putin pe ganduri si apoi spune:
- Doamna profesoara va prezint Globul Pamantesc, Globul Pamatesc iti prezint pe doamna profesoara.
adeline
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:35
luna, oricat ai fi de incapatanata sa ai dreptate, ti-ai dat seama singura, pe parcurs, ca nu o ai...
atunci cand alegi o asemenea profesie, iti stabilesti limitele de la inceput...nu te ascunzi dupa faptul ca esti "doar om " si esti supus greselii..nu incape in discutie....
dupa felul in care si-a expus povestea, eu nu vad ca " vai s-a intamplat" dar o scot eu la capat ci, dimpotriva, razbate dorinta...carnala, animalica....
nu este permis...
asa cum "suntem fiinte umane", spre deosebire de animale, suntem dotati cu ratiune, care tocmai asta face: vine si regleaza animalitatea, o controleaza si o supune codului social,
ca fiinta umana, traiesti in societate, dupa anumite reguli si conventii, clare, delimitate...
asa ca mai lasa povestile cu pesti...ratiunea ar fi trebuit sa regleze de la inceput conduita acestei profesoare....
nu ai argumente pentru a ma convinge ca ai dreptate...

dor72_
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:35
Vai si iar vai...
Am si eu o "biata" intrebare - ca nu le stiu pe toate - un cadru didactic nu trebuie sa-si faca un test psihologic, periodic?

Aceeasi intrebare mi-am pus-o si cand am vazut, pe antene, cazul profesoarei obseadate de Badea...

Nu este posibi asa ceva - sa fii instabil/labil emotional/psihic si sa fii dascal (mai ales la copii cu probleme!) - este parerea mea, "proprie si personala"
panty_C
Postat pe 2 Octombrie 2011 23:55
E vorba de principii morale. Unii le au altii nu le au.
Ce e mai amuzant e faptul ca domnisoara profesoara a aruncat momeala si s-a retras pe cind de-alde Luna inca mai face valuri pe latura sentimentala uitind de latura profesionala.
Asta ma face sa-mi amintesc de profesoara mea de chimie din liceu (Dumnezeu sa o odihneasca) care a "pregatit" la chimie pe un elev vreo 7 ani cu intentia de a-l ajuta sa intre la medicina. Din nefericire l-a ajutat sa-si distruga viata si implicit pe a ei:divort, copiii ei au plecat de acasa...Nu sentimentele ne guverneaza (si aici nu ma refer numai la iubire ci si la ura, tristete, furie etc....) ci NOI guvermam sentimentele. Nevoile primare nu ar trebui sa primeze in viata unei persoane evoluate si cu educatie.Instinctele primare sunt primordiale pentru animale nu pentru oameni.
Nu trebuie sa existe clementa pentru dezaxati. Pentru asta sunt spitalele.

Un pedofil ramine un pedofil care trebuie neutralizat si nu acceptat sau inteles. Acceptarea diversitatii a adus omenirea in degradarea in care se afla acum.
Ciresica
Postat pe 3 Octombrie 2011 01:46
Michelle,

Nu cred ca solutia e sa plece la alta scoala-presupun ca nu-i nici asa de simplu! Solutia e sa-si domine emotiile, sa si le controleze cu luciditate, sa considere ca iata, a aparut o problema-delicata, complicata etc-si s-o rezolve...Cum poti sti ca plecand in alta scoala nu i se poate intampla din nou?
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Octombrie 2011 09:49
Dor,

In viata mea personala eu traiesc cum zici tu si gandesc ca tine...Dar pot intelege si pe cineva care nu e ca mine, ca tine etc...Cand zic INTELEG, nu zic ca am sau n-ai dreptate...nu e chestiune de dreptate. E chestiune de problema-solutie. Nu-mi rezulta ca tipa e atrasa carnal, cum zici tu...mai degraba e vorba de simpatie, empatie, emotie ...chiar nu cred ca atractia intre cei doi are legatura cu fizicul...
Ca sa-ti spun mai mult, acum multi ani in urma, am trait o emotie asemanatoare...fata de un coleg de-al baiatului meu...15 ani avea...Ei bine, m-am speriat foarte rau de "intamplarea" asta, am dominat-o pentru ca am un creier puternic si principii si tot ...si a trecut...Nu intamplarea in sine e importanta-in general vorbesc-ci felul in care raspundem intamplarii, provocarii...
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Octombrie 2011 09:57
Poate gresesc eu, dar nu prea vad unde se regaseste pedofilia invocata de ciresica.
Ori nu am stiut eu unde sa citesc, ori mi-am pus ochelarii invers.
anakin
Postat pe 3 Octombrie 2011 10:00
Cireasa,

Mai degraba as zice ca BINELE trebuie sa guverneze si este nevoie pentru asta de inteligenta, intelepciune, ratiune, putere etc. Principiile morale sunt relative si discutabile...Exista si falsa moralitate...oho...si inca multa...
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Octombrie 2011 10:00
De la: anakin, la data 2011-10-03 10:00:17Poate gresesc eu, dar nu prea vad unde se regaseste pedofilia invocata de ciresica.
Sau mi-am pus ochelarii invers.


Nici eu nu am inteles cum de unii au invocat pedofilia...Pedofilia e cu totul si cu totul altceva...
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Octombrie 2011 10:01
vai de capul nostru cu asa profesori
garbo226728
Postat pe 3 Octombrie 2011 11:55
vai de capul tau cu o asa gindire,mai citeste o data sa vezi ce spune asa zisa profa si apoi fa comentari,vad ca esti tare de clanta si te certi cu toata lumea,sau poate esti la fel ca ea.
garbo226728
Postat pe 3 Octombrie 2011 11:59
cred ca ti sa intamplat si tie,esti si tu una cu ochii pe copii,de tot ai tii apararea
garbo226728
Postat pe 3 Octombrie 2011 12:04
28, da' tu cu cine te certi atat de elevat?
hai c-o dati in balarii...subiectul a fost interesant, da' am eu asa, un filing...
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2011 12:37
Nu stiu dar am senzatia ca putem sa o ajutam incercand sa o indepartam de subiect nu incercand sa o umilim.E foarte bine ca cel putin a aflat niste raspunsuri biata de ea nu ar avea curaj nici la un psiholog sa se duca cu un asa subiect.
alba
Postat pe 3 Octombrie 2011 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
daca aveti inima deschideti 11 De la: yavrum 14 Ianuarie 2009 12:13
Ziua magica in care am fost mireasa 8 De la: micki23 20 Februarie 2009 01:40
Femeile intarita barbatii 68 De la: dor72_ 14 Februarie 2012 22:00
buna!!! 368 De la: yony 17 Septembrie 2009 20:51
trecutul meu 27 De la: double_chock 4 Noiembrie 2009 21:00
Setari Cookie-uri