cum sa il cuceresc?

Bun,ma numesc Cornelia ,am 19 ani si ma intilnesc cu un baiat aproape o luna.De la inceput iera bine, am fost cu el la odihna,mi-a facut cunostinta cu prietenii lui,se purta frumos cu mine.Dar dupa ultima noastra intilnire,adica dupa ce am fost cu el la odihna cu prietenii, s-a schimbat radical!M suna foarte rar,nu vine la mine deja o saptamina. L-am ntrebat ce s-a intimplat? Dar el mi-a spus ca nu reuseste sa vin si sa imi acorde atentie din cauza ca lucreaza la judecatorie(el acum si-a schimbat serviciu,mai inainte era mai liber ca lucra la un serviciu mai usor),dar acum e cam complicat la servicu i plus la asta inva,este student. i el vrea sa l neleg i s il primesc aa cum este, s ii primesc profesia i s l neleg c pna ce nu poate incepe ceva serios cu mine. Cu cte fete a incercat s se intilneasca toate se suparau pe el c nu le acorda timp i atenie,i el tare se inerveaza,si mi-a spus c pna nu termina de nvat nu poate incepe ceva mai serios ( anul acesta este ultimul an de invatat,la vara are teza de susinut). Oare e cauza asta ca nu poate veni la mine ca e ocupat la serviciu si vine obosit acasa?sau nu vrea cu mine mai departe sa se intilneasca? cum sa aflu daca vrea sa fie mai departe cu mine?sa astept sa termine de invatat, i s vad peurm schimbarile lui fata de mine? EL MI SPUNEA DE LA NCEPUT C TARE VREA SA i GSEASCA O FAT CARE S L NTELEAG .I POATE EL M PUNE LA INCERCARE??VREA SA VADA DACA L ACCEPT AA CUM ESTE?
garbo203680
Postat pe 1 Mai 2011 20:12
Pentru ca sa ma pot exprima, este nevoie de o informatie esentiala: Ce ati facut voi, acolo, "la odihna"? Si unde ati fost? La Balti?
As_ninge
Postat pe 1 Mai 2011 20:16
680, mi-e teama ca, de fapt, nu te intelege el pe tine! la propriu! ...cum ar putea?!
esme
Postat pe 1 Mai 2011 20:20
greseala ta a fost asa cum zici tu la "odihna"....ai toata viata inainte!!!!!......nu este tarziu sa te apuci sa faci o facultate asta in cazul in care nu ai inceput vreo una... si da-i peste nas...ca ai de invatat...asta cand si'o mai aduce aminte de tine !!!

esme sa fasticit si ea .....
ladyDY
Postat pe 1 Mai 2011 20:26
Deci suntem de acord, cu totii, ca (virg) cheia rezolvarii cazului sta in ce, cum, unde-ul acelui loc misterios "la odihna"!
As_ninge
Postat pe 1 Mai 2011 20:31
si pe mine ma "inerveaza" odihna asta a ta, de la ce vine ca nu inteleg?

clar nu te vrea, ce altceva nu intelegi, ce vrei tu sa cuceresti? poate mai are una, bai frate, asa botaniste sunteti... oare asa am fost si eu la 19 ani?
Laura_M
Postat pe 1 Mai 2011 20:33
cam infantil gagiul..el o intelege pe cineva ?

in alte dezordine de idei, cand un tip vrea o femeie, pai isi gaseste timp mintenas..cand nu, devine brusc foarte ocupat.
Freya__
Postat pe 1 Mai 2011 20:45
Completare: cand unul vrea o femeie, o duce intai la odihna!
Ce se mai distrug topicele, pe aici! Dar acum, hai sa ne uitam drept desi poate stam stramb! Cum sa nu distrugi asemenea manifestari? prefer sa par idioata, dura decat sa las tinerii sa se manifeste idiot!
As_ninge
Postat pe 1 Mai 2011 20:49
la 19 ani, ce vrei ?
Freya__
Postat pe 1 Mai 2011 20:54
La 19 ani, mi-as dori sa scoata povesti de calitate!
As_ninge
Postat pe 1 Mai 2011 20:59
pentru asta trebuie sa ai o istorie si sa stii cine esti.

nu stiu ei altii mai in varsta ca ea..
Freya__
Postat pe 1 Mai 2011 21:02
Pentru povesti e necesara si putina fantezie si putina coerenta in gandire si exprimare si sa fi citit mai mult cand erai mic!
As_ninge
Postat pe 1 Mai 2011 21:05
As_ninge, pt a eticheta caracterul ne/literar al lui `a povesti` (desi oricum nu cred ca e cazul aici), trebuie in primul rand sa-i cunosti miza, adica ce isi propune si ce se asteapta de la discursul respectiv! ori, fantezia cam presupune stapanirea unor concepte si punerea lor in relatie si, mai ales o anume raportare a povestitorului fata de cele expuse, scopul intreprinderii lui. insa nu cred ca e locul unei discutii privind teoria discursului si a mizelor lui aici. ar fi total inadecvata. oricum nu cred ca fata se doreste neaparat vreo povestitoare. scopul postarii ei a fost altul.

iar a citi trebuie sa fie un must la orice varsta, nu doar la cele fragede.
esme
Postat pe 1 Mai 2011 21:32
ai dreptate!
As_ninge
Postat pe 1 Mai 2011 23:54
De la: garbo203680, la data 2011-05-01 20:12:18Bun,ma numesc Cornelia ,am 19 ani si ma intilnesc cu un baiat aproape o luna. ...... Oare e cauza asta ca nu poate veni la mine ca e ocupat la serviciu si vine obosit acasa?sau nu vrea cu mine mai departe sa se intilneasca? cum sa aflu daca vrea sa fie mai departe cu mine?sa astept sa termine de invatat, i s vad peurm schimbarile lui fata de mine? EL MI SPUNEA DE LA NCEPUT C TARE VREA SA i GSEASCA O FAT CARE S L NTELEAG .I POATE EL M PUNE LA INCERCARE??VREA SA VADA DACA L ACCEPT AA CUM ESTE?


deci ... cum sa-l cuceresti ...
in privinta femeilor e mai complicat ...
dar pentru barbatzi e simplu ....
secsz, mici, bere, semintze si fotbal.... si l-ai cucerit total ...
daca ii mai lasi si telecomanda ... deja e al tau pe veci .. .sau cum se zice .. pana cand madam cu coasa ... vine in vizita .... -=- hei .. nu soacra-sa ... ci aia care da adunarea pe lumea ailalta....
deci ... acum ... ai retzeta ... treci la treaba ...
doar sa nu te plictisesti tu ... de rabdat ... ca in rest pt el e ochei ... sau hochei .. nu stiu iegzagd ....
alfheim
Postat pe 3 Mai 2011 15:58
de fapt...e al tv-ului, si al semintelor...etc...
eventual...al altor femei...
dor72
Postat pe 3 Mai 2011 16:13
De la: dor72, la data 2011-05-03 16:13:39de fapt...e al tv-ului, si al semintelor...etc...
eventual...al altor femei...


daca e in ograda ei ce mai conteaza ... mai ales daca o leaga cu un plod de gard ... nici nu mai are timp sa-si dea seama al cui mai e ...
pai din ce-am psicuit ....
era si culmea sa mai aiba timp de ea dupa ce-au fost la odihna ...
poate cine stie ... cand si-o termina agenda .. mult prea incarcata .. poate isi mai aminteste de ea .. o mai ia la o odihna si tratament .. si tot asa....
si viatza-i lunga .. si mintea sta lejer ... biata fata ... o compatimesc ...
alfheim
Postat pe 3 Mai 2011 17:31
alf, daca vreau ceva in ograda...imi iau catel
si nu sa ma lege de gard...cu plodul...

Cornelia, eu cred ca omu si-a facut deja "socotelile"...daca e din ce in ce mai ocupat...nu asteapta sa il accepti...asteapta sa il lasi in pace...(cum s-ar zice...sa scape de tine...)
te-a pus deja la "incercare" ...si se pare ca nu ai trecut testul...nu este sfarsitul lumiii
s-au terminat baietii? eu zic ca esti prea tanara sa tanjesti dupa un ...cine o fi...
si prea "batrana" sa mai crezi in basme...
dor72
Postat pe 3 Mai 2011 20:49
De la: dor72, la data 2011-05-03 20:49:51alf, daca vreau ceva in ograda...imi iau catel
si nu sa ma lege de gard...cu plodul...

Cornelia, eu zic ca esti prea tanara sa tanjesti dupa un ...cine o fi...
si prea "batrana" sa mai crezi in basme...


dor72, eu cred ca ai ceva iesperientza ... dar deh .. fatuca ... eh ... e destul de copila ... la +30 de ani .. o sa fie coapta bine ... si cu mintea unde trebuie nu dupa nadragii cui nu merita ...

si dupa cum vezi ... Cornelia a zis clar ca nu intelege ... si nu stie si etc ...
cred ca ii trebuie un desen cu culori multe ...
alfheim
Postat pe 3 Mai 2011 21:02
experienta? n-as zice...ceva....
mi-e teama ca...in ritmul acesta sa nu fie prea arsa...

dar vad ca tu esti mai liber...poate si disponibil...dispus...nu stiu, nu stiu de astea...
poate o ajuti...sa creasca...

iar ceea ce i-am adresat Corneliei a fost extrem de serios..nu mi se pare normal sa rad de naivitatea fetei... ea chiar are o problema...o poate si rezolva..
dor72
Postat pe 3 Mai 2011 21:11
De la: dor72, la data 2011-05-03 21:11:21experienta? n-as zice...ceva....
mi-e teama ca...in ritmul acesta sa nu fie prea arsa...

dar vad ca tu esti mai liber...poate si disponibil...dispus...nu stiu, nu stiu de astea...
poate o ajuti...sa creasca...

iar ceea ce i-am adresat Corneliei a fost extrem de serios..nu mi se pare normal sa rad de naivitatea fetei... ea chiar are o problema...o poate si rezolva..


eh .... probleme existentziale ... mda .. trec o data cu varsta ... si cu alte experientze similare ...
dar deh ..
cat priveshte ... nu sunt nici liber si nici disponibil si nici dispus ... (daca sunt divortzat... nu inseamna ca sunt liber pentru oricine si pt orice ... :) )
si chiar de-as fi ... n-as merge la aproximativ majore ... :)
alfheim
Postat pe 3 Mai 2011 21:21
aham...preferi minorele...
gusturile nu se discuta...
dor72
Postat pe 3 Mai 2011 22:24
Draga Cornelia,din pacate trebuie sa iti spun ca tipul si-a pierdut interesul pentru tine. Un barbat isi face timp pentru o femeie pe care o place chiar daca 'pica` de oboseala. In alta ordine de idei: daca iti este greu sa-l scoti din ganduri si esti dispusa sa lupti pentru a-l cuceri afla ce ii place si fa-i o surpriza care sa fie neaparat in limita bunului gust si a bunului simt, da-i de inteles ca esti interesata la modul sincer de el dar nu disperata si cel mai important - nu fi disponibila cand vrea el! Daca nu functioneaza nici asa atunci este mai bine sa-l lasi sa-si vada de treaba lui si tu de a ta. Succes!
P.S. Imi permit sa-ti dau un sfat prietenesc: Mai rasfoieste gramatica limbii romane in timpul liber!
flori77
Postat pe 3 Mai 2011 22:32
De la: dor72, la data 2011-05-03 22:24:36aham...preferi minorele...
gusturile nu se discuta...



am zis ca nu as merge la aproximativ majore, cu atat mai mult n-as merge la minore ...!!!
prefer ceva apropiat de varsta mea ....
+/- 6 ani nici s-o cresc nici sa ma creasca ...
daca nu intarziam la prima intalnire .. ii eram tata Corneliei ..
alfheim
Postat pe 4 Mai 2011 11:36
mda
si uite asa incep sa-i inteleg pe cei care afirma ca femeile sunt inferioare barbatilor

problema nu-i nici odihna, nici lipsa de timp, ci tocmai asteptarile ei supradimensionate
zambila
Postat pe 4 Mai 2011 12:28
De la: zambila, la data 2011-05-04 12:28:59mda
si uite asa incep sa-i inteleg pe cei care afirma ca femeile sunt inferioare barbatilor

problema nu-i nici odihna, nici lipsa de timp, ci tocmai asteptarile ei supradimensionate


nu stiu daca s-ar pune problema de inferioare sau superioare ...
cred mai degraba ca e vorba de lasitatea unui individ fatza de o fatuca neinspirat indragostita de el ...
deh ... pe undeva nici ea nu are curajul ... sau considera ca nu se cade ... sa-si faca publice fatza de le sentimente si trairi si emotii ... si se da pe aici cu schiurile ... ca poate ii da cineva vreo idee ... de parca ar trai altcineva in locul ei ...
alfheim
Postat pe 4 Mai 2011 12:50
zambilicio, ce faci, mami? ai mai prins si tu rand la tzava?
Thor_again
Postat pe 4 Mai 2011 13:02
thor, ceva de genu...desi nu-mi ia nimeni locul cat lipsesc

sfat?? sa se dea cu "schii" in alta parte!
si da, trebuia sa pun inferioritate intre ghilimele! hai sa-i zic prostie

plus ca sentimentele ei fata de el mi-au parut destul de publice si evidente, din moment ce s-au odihnit deja
da' nu-nteleg de ce oamenii au impresia ca in cazul lor e altfel, ca lor nu li se poate intampla...ba poate!
zambila
Postat pe 4 Mai 2011 13:13
Bre, un rezumat se poa'?
anakin
Postat pe 4 Mai 2011 13:16
zambilicio, tu ai cetit TOT?
esti bolnava, mamica?
Thor_again
Postat pe 4 Mai 2011 13:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
povestea mea de suferinta 33 De la: garbo061493 21 Octombrie 2009 08:13
un sfat? 43 De la: fleurs_du_mal 21 Noiembrie 2009 17:41
SE FACE NUNTA - vreau si eu info 25 De la: cinezee 12 Mai 2009 12:59
timiditatea va poate da viata peste cap! 146 De la: office_salinasusesi_ro 13 Septembrie 2010 23:05
Decoratiuni de nunta cu baloane si flori? 2 De la: Micass 26 Decembrie 2008 09:21
Setari Cookie-uri