de ce depinde relatia noastra

Buna ziua. Am sa scriu mesajul acesta sub protectia anonimatului. Scriem amandoi din cuplu, si vom face referire la el, Codrin - sa zicem, si ea, Andreea... relatia noastra depinde foarte mult de acest aspect si as vrea parerile la cat mai multi utilizatori.

Sa incepem cu inceputul... avem o relatie de 1an jumate, timp in care am avut si pauze si am fost si despartiti o luna. Despartirea este din cauza Andreei, ca ii placea de alt baiat, care pe urma a parasit-o si acesta pe ea la randul lui... si din aceasta cauza Ea s-a intors la El. In timpul cat am fost despartiti, amandoi am fost cu mai multi... Andreea a ajuns sa fie intima cu un baiat, si Codrin a avut parte de 2 fete... Ca sa il convinga pe Codrin sa se impace, Andreea i-a promis ca va face orice va zice el, va putea fi controlata si va accepta orice interdictie. Pe parcurs insa, Andreea mai cerea si motive pt anumite interdictii pe care, bineinteles, nu le accepta, si facea ce vroia. Un exemplu: Andreea a fost invitata la ziua unui tip, dar fara pereche, si ea a acceptat, si chiar s-a certat cu Codrin pe tema aceasta. Intr-adevar, nu s-a intamplat nimic acolo, totusi Codrin nu a fost de acord. Insa El a fost de acord ca Ea sa mearga in club numai intre fete...

Alt lucru care l-a deranjat pe Codrin e faptul ca tot fara sa anunte sau sa ii spuna... Andreea a fost la un tip acasa si i-a facut clatite, si au stat de vorba. Chestia asta s-a aflat anterior, de la o discutie pe internet...

Alt exemplu care pune cel mai serios relatia in pericol: Andreea, cat a fost despartita de Codrin, s-a culcat cu un tip, Bogdan, altul decat cel din cauza careia s-au despartit. Au ramas amici, insa lui Codrin nu ii convine sa se mai intalneasca sau sa mai vorbeasca. Ne-am certat iar pe tema asta... Andreea a mai vorbit cu tipul respectiv, fara ca sa stie Codrin, si chiar s-a intalnit cu el, de pe la 1noaptea (cand a iesit de la garda de la practica-medicina) pana pe la 3jumate... timp in care nu a raspuns la telefon. Au fost pe Bucium (cei din Iasi cunosc, e un platou la cativa km de oras) si cand Codrin si-a dat seama, Andreea a insistat un timp ca a stat intr-un pub cu o colega de-a ei. Pana la urma lucrurile s-au clarificat. Andreea nu a facut nimic cu Bogdan...

Dilema noastra din acest moment: Ar trebui Andreea sa mai iasa cu Bogdan, sau nu? Codrin e gelos ptc ei au avut o relatie intima in trecut...

Am incercat sa fim cat de subiectivi se poate... din partea amandurora... nu am scris banuielile unuia sau prea multe explicatii de la celalalt. Am prezentat lucrurile cum s-au intamplat si asteptam niste pareri. Andreea zice ca e normal ce vrea ea, ca Bogdan e un tip cu care se intelege bine, Codrin insa se simte prea lezat de acest lucru, si mai ales ca el nu a facut nimic care sa pericliteze relatia... doar acum, ca vrea sa o incheie...

Ne iubim foarte mult unul pe celalalt, dar Andreea nu vrea sa renunte la amici pt iubit, si Codrin e de acord ca ea sa aibe amici, dar nu ca Bogdan...

Si daca tot e forum de sex... sexul e super, Codrin e dotat bine si Andreea are sani mari se fermi, care fac ca incitarea sa fie si mai si... dar in relatia noastra nu ne bazam numai pe sex, ci si pe iubire.
cuplu2024
Postat pe 10 Septembrie 2011 13:39
bun! pe langa faptul ca discursul sucks, e greoi, incoerent, ambiguu (din pdv al folosirii pronumelui personal la nivelul caruia `eu` devine deseori `el` si invers), incorect ca si raporturi gramaticale, se pare ca nu ai nici macar proprietatea unor termeni pe care-i vehiculezi. cred ca vroiai sa spui ca ati fost amandoi cat se poate de obiectivi, nu subiectivi, pt ca atunci s-ar schimba total raporturile, perspectiva asupra lucrurilor si intentiile cu care aceasta `naratiune` a fost expusa.
dincolo de carentele gestionarii limbii romane si, in consecinta, de intentia mea de a purcede la efectuarea vreunei analize sintactico-pragmatice a ei, inteleg ca pe Codrin nu-l deranjeaza ca Andreea ar avea prieteni, cu exceptia unuia singur, pe Bogdan, pe care il contesta din cauza asa-ziselor raporturi cu care aceasta le-a avut si le mai are, probabil. dar te mai intreb sau il intreb pe Codrin, problema e doar acest Bogdan ori faptul ca nu poti/poate avea incredere in Andreea, iar Bogdan e doar un pretext, un tap ispasitor?
nah, ti-am raspuns cat se poate de protocolar si impersonal, ca sa-ti dai seama ce discurs caraghios ai avut!
esme
Postat pe 10 Septembrie 2011 14:06
codrin, din tot ce am reusit sa citesc, inteleg ca esti tare confuz, nici tu nu iti poti explica multe lucruri. de ex. ce fel de relatie aveti. daca alegeti una deschisa, atunci nu ar trebui sa te deranjeze acel bogdan, daca intr-adevar va iubiti, cu toate ca ma indoiesc, atunci relatiile cu altele, respectiv cu altii nu isi au rostul. eu zic ca voi nu puteti fi decat amici, care din cand in cand mai fac si sex...pt diversitate. gandeste-te ce vrei si atunci nu vei mai cere parerea noastra. bafta
MARILENA_25
Postat pe 19 Septembrie 2011 08:30
Mie mi se pare ca Andreea tot cauta pe ici pe colo ceea ce nu poate gasi la tine. Fara suparare, dar sau nu a venit momentul ca voi doi sa fiti impreuna sau chiar nu sunteti facuti unul pentru altul. Mie nu-mi sta nici-o secunda gandul la altcineva, cu atat mai putin sa ies cu altcineva cand sunt indragostita pana este urechi de El. Mi se pare scarbos si sa se uite cineva mai insistent la mine... In fine, cred ca a venit momentul sa ziceti fiecare: Neeeeeeeext!
Parerea mea e ca trageti de-o pisica moarta...
garbo029140
Postat pe 19 Septembrie 2011 09:46
Draga Codrin,

Eu cred ca tu ai prea mult timp liber ca sa scrii asa ceva, iar eu prea mult ca sa citesc o asemea povestioara (dar asta e alta poveste).
Revenind la tine...sincer nu cred ca exista iubire din partea Andreei, pentru ca altfel nu te-ar fi inselat. Si mai mfult de atat - ciorba reincalzita nu e la fel de buna (v-ati tot despartit si impacat).
Parerea mea: vizitati un psiholog, dar nu impreuna ci separat, pt ca problemele voastre nu par a fi de aceeasi natura.
lylaa
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:21
deci...ce am dedus eu( si desi nu vrei sa auzi asta eu ma risc si o zic): Andreea e o femeie(parasuta, panarama, open-mind) careia ii place diversitatea si nu o deranjeaza faptul ca se face de ras pe ea ca si femeie explorand, incercand, gustand tot ce se poate iar Codrin e un fatalau care, nu isi poate tine in frau iubita umblareata si nu il deranjeaza ca aceasta ii aduce trofee seara tarziu, perechi de cornite...va meritati unul pe celalalt, succes in continuare;)
lov32smil3
Postat pe 19 Septembrie 2011 20:32
care iubire ?....care bogdan ....care dotare? si cit mai tine si implicit si sinii si unde e dragostea .....stop incearca iar nu am inteles nimic
garbo133521
Postat pe 20 Septembrie 2011 08:36
Gata, topic inchis. Iar m-a mintit si s-a terminat. Next :)
cuplu2024
Postat pe 21 Septembrie 2011 11:32
nuuuuuu..
si va potriveati asa bine...
roby_cado
Postat pe 21 Septembrie 2011 12:09
concluzie:e tare grea limba romana,gramatica...pfff
garbo020705
Postat pe 21 Septembrie 2011 13:45
cuplu2024.....cred ca ai multa imaginatie....dar inca nu poti s/o folosesti in compozitii scriitoricesti.pe mine nu ma intereseaza scrisul in mod gramatical...si scriitorii se bazeaza pe corectori.iar cand incepi sa compui te ia valul si nu mai stai sa controlezi si corectitudinea gramaticala care vad ca le freaca la toti mintile,de parca asta ar fi ultima gasenita a unei vieti perfecte.dar sa revenim la imaginatia ta.eu nu cred in realitatea povestirii tale....caci sa sti ca si eu am imaginatie si incep cu numele de avatar..."cuplu2024".....ceea ce ne duce cu gandul la povestiri SF.din povestire reiese un anonimat deci sunteti persopane care frevectati des internetul si ori nu vreti sa se citeasca despre fiecare ,parerile noastre ori vreti sa faceti povestirea cat mai palpitanta prin anonimat.sti de unde reiese acest aspect din faptul ca ai bagat chestia cu anonimatul intr-o lume virtuala.si mai ales ca ai dat nume personajelor cam asa ..'"sa presupunem ca el este X si eu Y.".lumea virtuala presupune si nume,avatare,povestiri,trairi,intamplari si teme virtuale sau posibilitatea de a afla si parerea altora despre o situatie reala, expusa intr-o lume unde nimeni nu te vede,nu te cunoaste....unde poate iti invingi timiditatea si te poti exprima libera de prejudecati.dar discutant strict la subiectul propus de tine,consider ca nu esti pregatita pentru o relatie monogama,si partenerul la fel.voi va-ti intersectat in aceasta viata pt a invata ceva din relatia voastra (fictiva sau nu).este doar o experienta din care trebuie sa intelegegi ca viata are mai multe faze prin care trecem si din care fiecare trebuie sa invatam ceva pt a evolua.acum tu te afli in faza ......in care "traiesti la maxim viata"...in care preferi independenta si nu o relatie stabila,monogama.vei ajunde si in faza cu monogamia dar pana atunci nu trai dupa cutume,concepte si judecati pripite si invechite ale unor persoane care azi fac pe lupii moralisti si se auto intituleaza "parieristi" cu diploma.daca iti iubeai partenerul despre care spui ca are tot ce ii trebuie la purtator,fii sigura ca nu acceptai si alti parteneri nici la tine nici la el.intre voi este o libertate liber consimtita de care voi inca nu va dati seama.tu faci ce iti place iar el se preface ca te accepta asa cum vrei tu sa faci.eu vb numai ipotetic ....deoarece povestirea se bazeaza pe ipoteze.nu imi plac oamenii care te-au catalogat prin mediocritatea modului lor de gandire.in concluzie este doar o etapa de libertinaj in viata ta pe care ti-o doresti,inca nu te-ai maturizat si inca nu iubesti,iti place insa enorm de mult sexul.nu este o rusine sunt femei matusalemice care o fac si nu este rusine.asa am fost lasati pe pamant sa traim si in cuplu.intr-o alta faza a vietii tale ,cand poate iubirea si maturitatea te vor face sa gandesti altfel decat azi.....vei decide singura daca e cazul sa alegi monogamia.va veni si acea vreme si ai sa te saturi crede/ma desi e frumoasa are si parti bune dar si altfel de parti...insa te las sa o traiesti personal pt a putea evolua in viata.retine insa din experientele pe care le traiesti azi.....pentru a avea o viitoare casnicie fericita.invata din greseli si fii inteleapta ,invata mai ales din greselile altora.apropo in trairea ta tumultoasa te-ai intalnit cu adevarata iubire? nu cred...!iti doresc sa iti traiesti viata asa cum iti doresti acum ...ca mai tarziu sa nu regreti ca nu mai ai aceasta libertate....si cand iti va veni timpul ...iti doresc o casatorie fericita.


PStot ce am scris e valabil si pt X si pt Y.......e valabil adica pt amandoi.
ratuscaceaurata
Postat pe 21 Septembrie 2011 15:08
De la: garbo020705, la data 2011-09-21 13:45:38concluzie:e tare grea limba romana,gramatica...pfff


ai simtit-o..?
roby_cado
Postat pe 21 Septembrie 2011 21:25
io ma intreb, care e mai grea, limba sau gramatica?
dor72_
Postat pe 21 Septembrie 2011 21:30
Dragilor, as fi dorit sa pot intelege ceva, din toata relatarea ,insa, cu tot regretul, e plina de greseli elementare de gramatica si insasi povestirea, e haotica si ambigua,incit totul e un ghiveci cu legume adunate din tomberoane.Deci , mai intii reluati povestirea si faceti-o de inteles ,si doi corectati-va greselile ,caci e jenant, ca sub scuza grabei, sa nu stiti gramatica.Mentionez ca nu sunt rautacioasa ,cirtitoare sau profa de romana,dar m-am saturat de faultarea limbii romane de pe toate forumurile.GATA!! AJUNGE!!!!Invatati limba romana,luati cartile din clasele elementare si reluati morfologia si sintaxa gramaticala,caci suntem de risul curcilor cu asemenea exprimari si redactari pe forumuri.
garbo223595
Postat pe 27 Septembrie 2011 19:56
oooof...iar se plictisesc adminii si dau teme de casa?
nici povestile nu mai sunt ce au fost, da' nici trollii

lasa...sa fie primit, garbo e mare
michelle_
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:03
bre!
pa voi chiar v-a mancat in cour sa cititi toata polologhia aia aberanta?
abia VOI va plictisiti, bre!
Thor_again
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:18
da' ce-o scris???...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:19
dreaq stie! faza cu "si vom face referire la el, Codrin - sa zicem, si ea, Andreea... " m-a lamurit fara sa mai fie nevoie sa continui exercitiile de fortificare a retinei.
zici ca-i un scriitor d-ala tembel de romane suprarealist-comunisto-optzeciste. sau un scartza-scartza pe hartie la rubrica "fapt divers" din aceeasi perioada.
Thor_again
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:35
dap... si idiotul de Basescu vorbeste despre el insusi la persoana a III-a, atunci cand se apuca sa abereze despre "presedintele Romaniei"... :P
:)))
eu_geminy
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:43
ca sa vezi...si eu tot prima faza am citit-o...si gata!
inseamna ca nu-s numai eu defecta

ge, da' tu raspunzi la cel telefon, maica? ca te tot sun...
michelle_
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:56
E durere cu voi! Ma pune-ti fratilor mana pe carte, nu numai pe...
garbo200612
Postat pe 30 Septembrie 2011 15:17
612, sterge repede cratima aia de la "pune-ti". Nu de alta, da' sa nu-ti bata astialaltii obrazu' ca pe ei ii trimiti la carte si matale...
Thor_again
Postat pe 30 Septembrie 2011 15:37
mosule, da poate isi zicea asa...siesi....
cam de genul asta: " 612, pune-ti mana pe carte.. ia-ti-o de unde o aveai....altfel, ti-o tai....nu glumesc..."
dor72_
Postat pe 30 Septembrie 2011 16:08
De la: cuplu2024, la data 2011-09-10 13:39:19.... Scriem amandoi din cuplu, si vom face referire la el, Codrin - sa zicem, si ea, Andreea... relatia noastra depinde foarte mult de acest aspect si as vrea parerile la cat mai multi utilizatori.

Si daca tot e forum de sex... ... dar in relatia noastra nu ne bazam numai pe sex, ci si pe iubire.


relatia voastra depinde de retardul vostru!!! parerea mea care este ea parere!
iar aici nu e forum de sex desi se discuta despre asa ceva uneori, cu sau fara perdea, draperie, etc!!!
"... si din aceasta cauza Ea s-a intors la El. ...." - evident, s-a intors cu spatele, plictisindu-se de stat in fatza!
"...Codrin a avut parte de 2 fete... " - sa-i traiasca...! (2 deodata? sau pe rand? - sandra brown plici de mushte!)
"Andreea a fost la un tip acasa si i-a facut clatite, si au stat de vorba. " - pai da, clatitele se clatesc in familie, ca altfel verba volant... si clatita uscatum!
"Andreea a mai vorbit cu tipul respectiv,..., si chiar s-a intalnit cu el, de pe la 1... ... pana pe la 3jumate... timp in care nu a raspuns la telefon." - logic si pertinent... nu putea vorbi cu gura plina de cuvinte in doua locuri deodata si la telefon si pe langa telefon! deci e scuzabila... bila... bila... debila...! ... sa ne dam seama ce conferintza colocviala de-a dreptul peste stangul a iesit in 2 ore jumate.... s-a lasat greu neicushorule!!!
"Andreea nu a facut nimic cu Bogdan..." - asa ii zice acum - nimic! - precis... bogdan era plecat in delegatzie si ea era cu vasile.... dorele, hai ca inchide la non-stop!
"Dilema noastra din acest moment: Ar trebui Andreea sa mai iasa cu Bogdan, sau nu? Codrin e gelos ptc ei au avut o relatie intima in trecut..." - sigur ca trebuie! ca omul e acuzat pe nedrept... el nefiind la locul faptei si deci ... trebuie sa-si revendice faptele pt care e banuit acuzator... si mai mult de atat ... tre sa se intalneasca de minim 500 de ori!
"... nu am scris banuielile unuia sau prea multe explicatii de la celalalt. ..." - asta da clarificare... sa fie primita! asteptam romanul fluziu zambezi publicat in cartzile junglei de pe bucium! - iesenii stiu de ce!
"Ne iubim foarte mult unul pe celalalt, ......" - precis... va iubitzi ... pana la rame...
andrea pe codrin si codrin pe bogdan ... asa ...

"....Andreea are sani mari se fermi, ..." avantajele gravitatziei... in 4 labutze precis sunt fermi... mai ceva ca'n ferma animalelor!
alfheim
Postat pe 30 Septembrie 2011 16:29
De la: roby_cado, la data 2011-09-21 12:09:11nuuuuuu..
si va potriveati asa bine...


elisabeta_boia
Postat pe 30 Septembrie 2011 21:36
"Dilema noastra din acest moment: Ar trebui Andreea sa mai iasa cu Bogdan, sau nu? Codrin e gelos ptc ei au avut o relatie intima in trecut..."

praslea cel voinic, fat-frumos, merele de aur, calul si ileana cosanzeana

ileana cosanzeana, traia singura si trista si a-batuta in cap, dar cu sanii fermi, la marginea platoului bucium
petitorii se ingramadeau la platoul ei plin de mirodenii, mai ceva precum pacatosii la poarta raiului...
si ea era una mica si neprihanita... si poarta era shubreda ... ca si mintea ei...
toante bune si frumoase pana intr-o buna zi cand doi mameluci (codrin si bogdan...cu manole zece care-i si intrece...) praslea cel voinic si merele de aur pe de-o parte, iar pe de alta parte fat-mishto si calul... s-au decis sa plece in petzit...
conform vracilor din garda de noapte a spitalului de la socola (cei din iasi stiu despre ce e vorba.... restul isi pot da seama!) pentru a alunga tristetzea fetei ii trebuia adusa apa cu miros de fan cosit de la fantana din platoul buciumului... ... dar apa neaparat trebuia carata in tulnic...
si asa s-au pus vitejii la drum ... in cautarea fantanii...
praslea cel voinic calare pe merele de aur si fat-mishto calare pe calul din dotare...
ajunsi ei la fantana ... apa cu miros de fan le-a luat mintzile si au inceput a se lupta ... praslea cu mistoul ... si calul cu merele ...
si in timp ce praslea se facea mishto si mishtoul se praslea voiniceste stand la o tzigara ... ... calul dovedind merele, le manca ...el nefiind fumator... pana la urma au decis sa umple fiecare tulnicul lui ... iar cand ajung la fata, acela sa-i fie de sotz, din tulnicul caruia fata are sa bea prima data apa.
si uite asa plecara ei pe jos .. calul carand tulnicele ... pana la ileana andreea cosanzeana... sa-i de de baut apa din tulnice ..
ea cand ii vazu .. se lumina la fatza precum miezul noptii ... si nestiind din care tulnic sa bea prima data ... se apuca si sufla in tulnicele voinicilor...de pe la 1 noapte pana pe la 3 jumate, fara sa raspunda la telefon, pana imprashtie toata apa
... ... ... ... ... ... ...
si incalecai pe-o sha ... si poate voi continua ...
va urma... poate nu sau poate da!
alfheim
Postat pe 30 Septembrie 2011 22:17
Alf!! Esti bunnnn la povesti ..te iau in grupa mea si te pun sa povestesti copiilor mei povesti ..nemuritoare si nemaiauzite!
M-ai inveselit..ce bine-ai combinat basmul cu povestea Cuplului.. Meriti!
elisabeta_boia
Postat pe 30 Septembrie 2011 23:06
din cate mi-am dat seama va place sexul si la unul si la altul dak nu puteti ramine amicii, vedetiva fiecare de treaba voastra ca asta nu se cheam relatie,sau io stiu fiecare cu cine poate si cand va intalniti sunteti amandoi. dar un sfat pt andreea nu e bine ceea ce faci sa sari de la un baiat la altul k fluturile din floare in floare mai tarziu vei regreta.......
didi_dnny
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:05
da, e foarte ciudat...
cum naiba sa le placa secsu'chiar la amandoi...
asta DA coincidentza:P
:))
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:08
Alfi,neaparat sa termini basmul ca nu mai am nici noaptea somn!Biteeeeeee!
aida71
Postat pe 1 Octombrie 2011 14:47

Recomandari

Setari Cookie-uri