buna

a plecat cineva in strainatate (Anglia sau Italia) cu firma thera group sau international work & studies din timisoara? stiti ceva de firmele astea? sunt serioase sau nu? thera group mia cerut un comision de 54 euro iar cealalta cica nu trebuie sa dai nici un ban inainte de plecare doar biletul de avion si apoi in 45 de zile platesti platesti echivalentul unui salar.
garbo040417
Postat pe 4 August 2011 02:12
Buna ziua,

postez experienta mea cu International Work & Studies - domnul Ovidiu Abri

(nu o fac pentru reclama negativa, ci doar sa luati aminte ce semnati)

Anul trecut in iuni, am hotarat sa incerc ce altii faceau de multa vreme: plecatul in UK
Recunosc ca nu stiam limba engleza si nu aveam experienta(scrisa/ profesionala) in lucrul cu copiii, dar am crescut un copil si as mai creste alti 100
Am apelat printr-o cunostinta la firm de mai sus. Totul minunat, chiar daca aparentele acolo sunt salvata de domana Irina, deoarece domnul Abri este foarte transant si rastit, Irina fiind impacaciuitoare si cu solutii la orice. Foarte draguta si amabila, ajutandu-ma chiar si cu cateva foi de limba engleza. Nu va ganditi ca serviciile sunt gartuite, taxa pentru 1 an de munca este de 1 salariu, platit in cea de-a 6-a saptamana de lucru
Mi-au gasit rapid de lucru, in 2 saptamani, am avut 3 interviuri pe skype, din care toti 3 m-au ales sa merg sa lucrez la ei. Salarii diferite, familii diferite (2-4 copii). Am ales Londra, 2 copii, nu a fost nici rau nici bine, dar asta nu mai conteaza
Am incheiat anul pe 20 iunie 2016. Din momentul in care si-au luat banii, la orice problama am avut (chiar daca mi s-a spus ca 1 an de zile voi fi consiliata de ei) raspunsurile veneau cu intarziere si de 1-2 saptamani. Am renuntat sa-i mai deranjez, era clar ca tb sa ma rog la Dumnezeu sa nu intampin probleme. Conform contractului se angajau ca in cazul in care eu sau familia nu ne acomodam, sa ma replaseze la alta familie. Tot in contract, mai este stipulat ca daca mai raman in Uk peste acel an, ma angajez sa le platesc inca un salariu. Din spusele lor se intelege clar ca platesc in cazul in care raman la aceeasi familie sau ma replaseaza dansii la o alta familie.
Repet si subliniez, nu am mai primit nici macar un email gol sau un apel in 10 luni de zile de la dansii in care sa ma intrebe daca mai traiesc, si primesc zilele trecute urmatorul email:

"Buna Nicoleta,

Ce mai faci? . Sper ca esti bine, poate ne scri un e-mail. Noi avem inchidere de luna si tu ai o restanta de plata la noi pentru ca nu ai platit cel de-al doilea comision al carui termen de plata era pe data de 15 iulie 2016. Am atasat acestui mail o instintare de plata. Te rog sa ne scri un e-mail cu data aproximativa cand vei face plata, pentru ca penalitatile de intarziere sun foarte mari ( de 6,00 lire/zi ) si nu dorim sa ajungem in situatia in care trebuie sa solicitam si plata penalitatilor.


Multumim si asteptam e-mailul tau.

Ovidiu ABRI
Director"

....nu tu mai lucrezi? ai supravietuit? esti bine?.... nimic...ei vor alt salariu pentru nimic
Recunosc ca nu m-am deranjat sa ii anunt incheierea mea de contract, pentru ca am vazut lipsa dansilor de interes. Oricum eram hotarata sa nu mai repet experienta, dar uite surpriza

Acum ma ameninta ca ma da in judecata
Oamen buni, aveti grija ce semnati si cum semnati
Daca mai aveti nevoie si de alte informatii, va stau la dispozitie

Va doresc experiente fara probleme si viata usoara pe unde va vor duce drumurile vietii!
Nicoleta_Tirdea_1
Postat pe 23 August 2016 13:31
Buna seara.
Am plecat in UK cu aceeasi firma la care este director Ovidiu Abri si la fel ma ameninta ca ma da in judecata daca nu platesc al 2 lea comision . Acest comision este stipulat foarte clar in contract ca trebuia sa l platesc daca mai ramaneam un an cu ei in UK sau daca imi continuam sederea in UK. Nu s au interesat de mine deloc pe parcursul contractului care a fost semnat pe o perioada de 12 luni nu mi au acordat asistenta, au mintit in multe privinte si acum pretind ca trebuie sa le dau acei bani.Nu s au interesat nici dupa incheierea contractului ce fac sau pe unde mai sunt doar mi au trimis somatie de plata. Le am explicat clar ca eu am plecat acasa dar ei sustin in continuare ca trebuie sa platesc acel comision ca plata la contractul de mediere. Mai degraba le fac plangere, mai ales ca m am interesat si firma nu e acreditata la ITM. Domnul Abri apare cu alta firma la ITM AU Pair Romanian Institute care are o adresa tot in Timisoara. Mie mi au zis ca firma e acuma la Brasov si de aceea am verificat. NU exista nici o firma cu numele International Work & studies in Brasov si nici in Timisoara.Poate imi spui Nicoleta cum ai incheiat cu ei. Orce sfat e binevenit. Mie mi se pare ciudat cand cineva schimba adresele si numele la firme atat de des.Voi ce credeti?
Multumesc
garbo_464662
Postat pe 31 Martie 2017 20:03
Nicokleta, si eu sunt exact in aceeasi situatie. Însă eu cred ca am sa ajung in instanta cu ei. Oricum am o avocata. Te rog sa imi scrii daca vrei si sa vb mai mult.
garbo_464803
Postat pe 6 Aprilie 2017 19:53
buna
in anul 2013 am plecat si eu cu firma asta si am avut o situatie nasoala rau. am fost plasata la o familie si am lucrat 3 saptamani intr-o zi doamna si-a comandat un set oale de pe internet si mi-a zis ca sa ii dau bonul fiscal ca vrea sa le returneze. Eu nu m-am atins de el si de oalele femeii dar ea insista ca el l-am aruncat desi ma jur ca nici macar nu l-am atins. Dupa am primit notificarea de concediere si dupa doamna mi.a zis ca urmatorele 2 saptmani sa lucrez fara sa fiu platita ca sa achit oalele ei. Eu cred si in ziua de azi ca acela a fost un pretext pentru concediere. Bineinteles ca nu am fost de acord si i-am zis ca nu accept sa muncesc 2 saptamani fara sa fiu platita pentru ceva ce nu am facut. Mi-am sunat fratele mi-am facut bagajul si am plecat. Am contactat firma si le-am explicat ce sa intamplat si mi-au zis ca o sa-mi gaseasca altceva de munca. Am stat urmatoarele 2 luni scriind mailuri fara raspuns de la ei, dar pe data cand ar fi trebuit sa le platesc comisionul surpriza domnul Ovidiu Abri m-a sunat sa-i platesc comisionul. Bineinteles ca am ramas uimita de pretentile acestui domn care nu si-a batut capul sa-mi raspunda la mailuri si sa-mi gaseasca ceva de munca asa cum trebuia dar avea pretentia pentru comision. Adica ce s-ar fi intamplat cu mine daca nu as fi avut unde sa stau, daca nu il aveam pe fratele meu, as fi ajuns pe dtarda sau cine stie ce. Nu s-au interesat macar un pic de soarta mea. L-am refuzat politicos si i-am zis cum sa-i dau banii daca ei nu mi-au gasit alta familie. El a inceput sa ma ameninte si sa-mi spuna ca imi ia casa si multe altele. In urmatoarele luni mama a primiti o instiitare sa plateasca acest comision bineinteles ca la contestat iar in urmatorii 4 ani nimic nici o citatie dar i-a venit o citatie cu procesul incheiat si executorul v-a veni la adresa pentru recuperarea banirilor. Eu am deschis un nou proces impotriva firmei si sper ca pot sa dovedesc ca ei nu si-au respectat contractul cu mine desi ei insista ca da. Am o rugaminte pentru fetele care au foat cu firma aceasta daca este posibil sa-mi da-ti mai multe detalii si ce a-ti reusit daca a-ti fost in instanta cu ei. Multumesc mult.

Elena
garbo_482460
Postat pe 9 Februarie 2018 12:33
Buna fetelor. Ce ati mai rezolvat cu aceasta firma din Timisoara? Mama mea a fost trimisa in judecata pt ca a girat pentru mine, asta dupa 3 ani. Mentionez ca am platit 600 de lire, dar mai vor inca 600 de lire pentru ca sustin ei ca am continuat sederea in UK.
garbo_487964
Postat pe 21 Aprilie 2018 00:23
Elena sunt in aceeasi situatie. Hai sa ne unim toate fetele, vreau sa-i dau la Acces Direct. E penibil sa ceara taxa ca sa ramai in Uk. Nu m-au ajutat cu nici un act.
garbo_487964
Postat pe 21 Aprilie 2018 00:26
Te rog raspunde, sunt in aceeasi situatie.
garbo_487964
Postat pe 21 Aprilie 2018 00:29
Ai fost trimisa in judecata? Mafioti au trimis-o pe mama mea pe motiv ca eu sunt de negasit.
garbo_487964
Postat pe 21 Aprilie 2018 00:30
Buna . Vreau sa vorbim in legatura cu firma International Work&Study Timisoara. Adresa mea de e-mail este laura_semma@yahoo.it
garbo_487964
Postat pe 21 Aprilie 2018 00:34
De la: garbo_487964, la data 2018-04-21 00:23:37Buna fetelor. Ce ati mai rezolvat cu aceasta firma din Timisoara? Mama mea a fost trimisa in judecata pt ca a girat pentru mine, asta dupa 3 ani. Mentionez ca am platit 600 de lire, dar mai vor inca 600 de lire pentru ca sustin ei ca am continuat sederea in UK.
garbo_487964
Postat pe 21 Aprilie 2018 00:37
Nicoleta te rog sa'mi raspunzi cum au decurs lucrurile in cazul tau cu acesti sarlatani. Adresa mea de e-mail este laura_semma@yahoo.it
garbo_487964
Postat pe 21 Aprilie 2018 00:39
Nicoleta te rog sa'mi raspunzi cum au decurs lucrurile in cazul tau cu acesti sarlatani. Adresa mea de e-mail este laura_semma@yahoo.it
garbo_487964
Postat pe 21 Aprilie 2018 00:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MERITA SA AI CASA TA CU FAMILIA TA,SOT,SOTIE SI COPII ? 14 De la: SERIOSUL 21 Iulie 2012 14:32
CUM SA SCAPI DE DEPRESIE! 53 De la: quasaria 28 Noiembrie 2009 03:08
Cum putem scapa de Michelle????????????? 196 De la: barboneli 5 Septembrie 2011 07:17
O problema imposibila de rezolvat ca amant 35 De la: garbo_420133 3 Ianuarie 2016 21:48
Punct de vedere. 27 De la: ulygarbo 24 Martie 2017 07:13
Setari Cookie-uri