Religia in scoli

Dragii mei,

Ce parere aveti despre religia in scoli? in momentul de fata se preda relia in scoli, pana la cls a 12a, si nu e religie confesionala, e doar cea creston ortodoxa, iisus, biblie chestii. Nu se face istoria religiilor si nici religie confesionala iar cei care nu sunt ortodocsi, pot sa iasa afara din clasa. de asemenea, parintii pot sa se adreseze directorului scolii si sa spuna ca nu isi doreste ore de religie pentru copilul lui. e ca un soi de scutire la sport.

voi ce parere aveti despre religia in scoli? ati schimba ceva? vi se pare normal sa se faca religie si nu suport pentru prim ajutor, educatie sexuala sau alte chestii inteligente si folositoare? astept cu interes raspunsurile voastre :) va pup!
garbo_1502
Postat pe 12 Aprilie 2012 16:08
De la: garbo_1502, la data 2012-04-12 16:08:02Dragii mei,

Ce parere aveti despre religia in scoli? in momentul de fata se preda relia in scoli, pana la cls a 12a, si nu e religie confesionala, e doar cea creston ortodoxa, iisus, biblie chestii. Nu se face istoria religiilor si nici religie confesionala iar cei care nu sunt ortodocsi, pot sa iasa afara din clasa. de asemenea, parintii pot sa se adreseze directorului scolii si sa spuna ca nu isi doreste ore de religie pentru copilul lui. e ca un soi de scutire la sport.

voi ce parere aveti despre religia in scoli? ati schimba ceva? vi se pare normal sa se faca religie si nu suport pentru prim ajutor, educatie sexuala sau alte chestii inteligente si folositoare? astept cu interes raspunsurile voastre :) va pup!


In școli ar trebui sa primeze pregatirea profesionala a elevului nu indobitocirea.
VOIAJOR
Postat pe 12 Aprilie 2012 23:19
De la: VOIAJOR, la data 2012-04-12 23:19:31
In școli ar trebui sa primeze pregatirea profesionala a elevului nu indobitocirea.



exact.

Fie-mea ar fi foarte nedumerita sa invete sistemul solar si in acelasi timp faptul ca prin cer fal-fal tot felul de sfinti.
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2012 23:04
Religia ar trebui sa fie prezentata ca o completare in educatia unui copil si nu impusa ci optional.Cei care doresc sa o practice si se simt atrasi o pot face,dar altfel nu.Dezvoltarea profesionala sau intro anumita specialitate este mult mai importanta ,daca un copil simte nevoia sa se apropie mai mult de un anumit cult religios sau nu agreeaza nici un cult religios este hotarirea sufletului lui in raport cu perceperea realitatilor vietii personale.
garbo255960
Postat pe 16 Aprilie 2012 16:33
Nici eu nu ageez ideea obligativitatii orei de religie in scoli!! Ca obtional...poate..dar mai bine s-ar face religie in Lacasurile de Cult dupa s;ujba de liturghie,sau inainte..de catre preoti intr-un mediu care-i poate capta atentia si gandul mult mai eficace decat in tr-o clasa de scoala. Unde gandul le poate fugi la..colegii care sunt scutiti de parintii lor...
Apoi...impodobirea claselor cu tot felul de icoane,sfinti si cruci...sfintite sau nu...parca se transforma educatia in scoala ..in religie in scoala...
Dar si predarea acestor ore de religie ..e platita si ..preotii vor si ei un castig in plus!! Se "bat" pt. aceste oer intre ei...se fac ori de ei ori de..d-nele ..preotese...
Sa faca ora de religie in biserica apartinatoare copilului si familiei,si pb. lor cu plata...oricum enoriasii platesc la greu contributie la biserica...unii chiar 10% din venitul lor lunar...cica...zeciuala...
S-ar face si o mare economie la bugetul scolar...si poate s-ar reveni mai usor la salariile cadrelor didactice...diminuate asa de usor si de repede... Nu usor si nici repede nu li se dau inapoi castigul prin procese....ci doar cu taraita....si doar la cel mult 3 luni odata...
Dar ..se face religie in scoala!! De ce???DEGEABA!!!
elisabeta_boia
Postat pe 16 Aprilie 2012 19:45
De la: garbo_1502, la data 2012-04-12 16:08:02Dragii mei,

Ce parere aveti despre religia in scoli? in momentul de fata se preda relia in scoli, pana la cls a 12a, si nu e religie confesionala, e doar cea creston ortodoxa, iisus, biblie chestii. Nu se face istoria religiilor si nici religie confesionala iar cei care nu sunt ortodocsi, pot sa iasa afara din clasa. de asemenea, parintii pot sa se adreseze directorului scolii si sa spuna ca nu isi doreste ore de religie pentru copilul lui. e ca un soi de scutire la sport.

voi ce parere aveti despre religia in scoli? ati schimba ceva? vi se pare normal sa se faca religie si nu suport pentru prim ajutor, educatie sexuala sau alte chestii inteligente si folositoare? astept cu interes raspunsurile voastre :) va pup!

http://www.youtube.com/watch?v=R2Lu5Pj_Z9c&feature=related
CAVALER
Postat pe 16 Aprilie 2012 22:40
importanta religiei este mare.
nu putem limita intelepciunea copiilor nostri,la chestiile inteligente de care ziceti,sau la intelepciunea noastra.
religia noastra cuprinde prin exemple,sfaturi cum sa ne traim viata,ca sa fim fericiti.
omul satul,care sta in vila,are impresia ca e fericit.
ne invata sa evitam supararea,zicand ca e pacat,fara sa precizeze ca cine sta suparat si trist,se imbolnaveste de depresie in final.
si o mare gramada de alte lucruri bune,folositoare in practica.
si nu inseamna indobitocire,aici invata copii nostri sa iubeasca,sa ierte,sa se perfectioneze.
invata ca de sarbatorile religioase ierti,deci invata sa fie mai buni.
exista diferenta intre clasele unde se face religie,si clasele unde nu.
parintii nu te invata totu,greutatea pica pe scoala.
chestiile inteligente pe care le pot invata copiii,e cum sa faca sport zilnic,cum sa manance corect,ce fac excesurile corpului nostru,mai ales ce face stresul ,supararea,emotiile puternice din filmele de groaza,cum sa faca fata situatiilor din viata.si religia,care te invata totul.
condamna lacomia,pentru ca cine are 20 kg in plus,are si colesterol,si toate organele interne in grasime,si insulina nu intra in celule,etc.
in cuvinte smple,cine urmeaza,nu devine nici obez,nici betiv,nici homo,te protejeaza,si protejeaza existenta generatiilor sanatoase de oameni,nu de copii sensibili genetic din parinti fumatori.
numai pentru faptul ca condamna fumatul....macar de ar fi oamenii mai nefumatori,sa nu mai exista in fiecare familie cel putin un caz de cancer.
psihologia si religia ii pot invata acelasi lucru,in mod diferit.
iar efectul spovedaniei,este puternic asupra psihicului.
religia a fost facuta ptr binele nostru,nu ptr indoctrinare,nici constrangere.
iti amintesti de dzeu,si iti amintesti ca exista cineva bun,care te iubeste totdeauna.
religia condamna sinuciderea,deci a salvat vieti.
mie mi-au trecut cosmarurile groaznice a copiariei,si am dat cruciulite unor copii vecini care aveau frica de fantome.....
acum nu se mai tem de intuneric.
daca copii mei vor ramane orfani,vor avea sprijin psihic,sufletesc,pe dzeu.
daca nu iti amintesti ca exista dzeu,nu ai directie in viata,e foarte grav.
noi nu putem oferi copiilor ostri,intelepciunea pe care a oferit-o iisus,in prelegerile lui.
cel mai folositor,cel mai important lucru pe care il invata copii nostri la scoala,este religia.
toate celelalte se uita.
intelepciunea din religie,ramane pe viata.
nu traim vesnic,si avem responsabilitatea generatiei urmatoare.
d

daniilia
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:48
s-au inchis bisericile?
ratuscaceaurata
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:57
De la: garbo_1502, la data 2012-04-12 16:08:02Dragii mei,

Ce parere aveti despre religia in scoli? in momentul de fata se preda relia in scoli, pana la cls a 12a, si nu e religie confesionala, e doar cea creston ortodoxa, iisus, biblie chestii. Nu se face istoria religiilor si nici religie confesionala iar cei care nu sunt ortodocsi, pot sa iasa afara din clasa. de asemenea, parintii pot sa se adreseze directorului scolii si sa spuna ca nu isi doreste ore de religie pentru copilul lui. e ca un soi de scutire la sport.

voi ce parere aveti despre religia in scoli? ati schimba ceva? vi se pare normal sa se faca religie si nu suport pentru prim ajutor, educatie sexuala sau alte chestii inteligente si folositoare? astept cu interes raspunsurile voastre :) va pup!
Religia inseamna traditii lumesti...Credinta si supunerea mintii tale lui Dumnezeu,increzandu-te ca te iubeste si vrea sa te ajute....Iisus,Tatal ceresc sunt Buni si vor doar sa ne ajute..Noi oamenii gresim unii fata de altii,,,si fara Dumnezeu este greau ca sa ne suportam...
Increzandu-te in Dumnezeu simti ca cineva te iubeste si ii pasa de tine...Lumea este rea si nu ii pasa decat sa profite,,din cauza ca prefera sa ramana in nestiinta pt ca daca stii prea mult doar si prefera sa se chinuie in prostie si sa ii chinuie si pe altii.
Religia in scoli nu trebuie sa se bazeze pe fanatism ci pe invataturi spirituale in ai sensibiliza pe copiii si a-i face sa se se roage si sa il vada pe Dumnezeu ca pe un tata care vrea sa il invete si sa il indrume spre ceva mai bun
ingerasulluptator
Postat pe 19 Aprilie 2012 14:00
eu, de exemplu... pe daniilia si pe ingerasulluptator (cu cine naiba te lupti tu... ingeras... pentru ca tu il ai pe Dumnezeu alaturi mereu si El poate sa-i faca scrum pe toti "dusmanii" tai... in special pe barbati ????? ) le-as scoate din clasa, ca sa nu scada nivelul intelectual al celorlalti ... !!!! dupa mine, religia nu te invata nimic bun sau mai bun decat te invata parintii in cei 7 ani de acasa si mai tarziu la scoala si studii superioare !!!! dar in schimb, iti umple capul cu tot felul de prostii nerationale si chiar daunatoare, as zice eu ! una e sa crezi in Dumnezeu si sa fi om... si alta e sa-ti bage cineva in cap, la scoala si in alte centre de "cultura religiasa", tot felul de ineptii... !!!! ingeras are putin dreptate cand se refera la "traditii"... care fac parte din folclorul oricaui popor.... dar care se pot tine si fara aprobarea, indemnul sau supravegherea preotilor... care n-au si nu au cum sa aibe, puteri supranatulale sa ierte sau sa pedepseasca pe cineva, in cazul ca li se pare lor ca unii "au gresit" in alea sfinte... !!!!! iar daca totusi cineva vrea sa invete totul despre religie... sa se duca cum spune si Betty... la intalniri cu preotii sau cu dracul... ! ca si ala stie ceva religie... altfel nu si-ar baga coada unde nu trebuie !!!!! parerea mea prsonala.... in IAD cu mine... fratolor... va trimit de acolo o vedere panoramica din cazanul cu smoala.... !!!! (apropo, stiti cand s-a inventat smoala... ???? de cand e IAD-ul... in logica religiei, se pare.... !!!!! )
barboneli
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:07
exemple de inteligenta dezvolata in afara scolii..... !!!!
barboneli
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:19
daniila, ti-ai pus problema ca religii sint multe? Si ca poate eu, ca parinte, consider ca i s-ar potrivi copilului meu o alta religie - sau i s-ar potrivi si mai bine sa isi aleaga singur in ce sa creada, in loc sa il indoctrinez eu de pe acum?
Ce pot sa fac pentru copil este sa ii dau informatii obiective si sa pastrez o pozitie echidistanta fata de toate posibilitatile - daca imi respect copilul si am incredere ca il pot forma ca om capabil sa discearna.

Daca are ore de crestinism, sa aiba la fel de multe ore de islamism, iudaism, religie hindusa, budhism, samd. Si atunci n-am nimic impotriva... nu mai face la scoala decit religii.
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:24
Barboneli.. M-ai "uns" pe suflet!!Nici nu credeam ca-mi poti citi asa de bine..gandul!!
Eu cand spun..ca nimic nu-i intamplator!!! Mi-e si teama sa te intalnesc..mai bine ca suntem doar..virtual..

Mi-a placut si comentariul,scurt,al Ratustei!! Chiar asa.. Nu s-or inchis!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:25
http://youtu.be/6R9wjwg-m_s

http://youtu.be/eC_1BZh8BRg

http://youtu.be/4ccZ5VNakCU

http://youtu.be/e-vZkWfe1fE

http://youtu.be/hkh4v70-U58


.......................... etc. !!!!!!
barboneli
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:29
Din nefericire, desi uneori chiar iese bine, ne nastem intr-o religie pe care nu ne-o alegem, in care nu ne regasim. Toti copiii aud de Doamne, Doamne care vede tot si-i pedepseste pe masura. Ei si? Cand afla ca Mos Craciun nu exista, afla si ca pedeapsa divina-i intr-o alta lume si ca pana acolo "te mananca sfintii". Si cu asta se incheie capitolul credinta din viata copilului.

N-au niciun rol si nicio rezolvare a problemelor, orele de religie. Nu le-am apucat, dar stiu ca in afara de ceea ce stie deja de la parinti, copilul nu invata nimic nou. Si nici nu-si doreste, nu-l intereseaza.

Evident ca orele de educatie sexuala SERIOASA ar fi de o mie de ore mai utile.
Anubis
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:31
Bravo..Anubis!! Mult mai utile!! S-ar evita ,sigur,nasterile la ..11 ani..!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:43
religiile sau infiintat din cauza intereselor materiale....
exista biserica crestina ecumenica....
dar oamenii lupta pt diferite religii din cauza banilor...putini sunt convertiti la Hristos si fac voia lui Dumnezeu..
pe Dumnezeu il gasesti daca il cauti si te stradui sa faci voia lui..Sa te rogi sa iti dea putere ca sa faci voia Lui
ingerasulluptator
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:55
am dat un simplu search pe google cand am citit subiectul dezbaterii.
Si am aflat ca nu doar religia ortodoxa e inclusa in programa ci si cea romano-catolica...( poate sunt si altele, dar atat am gasit eu)
Tot din acelasi search, am citit si programa scolara a acestei materii...
Faptul ca ai o lectie prin care inveti in clasele generale ceva de genul: "ce sarbatorim de craciun?" sincer mi se pare foarte departe de programul de "indobitocire al copiilor"....
dar deh... m-am obisnuit ca tot romanul fara sa cunoasca si fara sa se intereseze emite cate o opinie de maxima judecata.
Plus de asta nici nu e obligatoriu ca "puradelul de exceptie" sa aiba ceva de invatat din asta...
Mi se pare perfect normal, intr-o astfel de atitudine ( si ma refer la o atitudine de dispret pentru niste valori ale comunitatii) sa aveti niste copii pentru care pastele si craciunul sa nu fie decat un alt prilej pentru a se imbata crita si sa asculte manele la maxim in timp ce isi asteapta prietenii/prietenele sa iasa din cate o biserica....
Ma rog........
Din punctul meu de vedere, faptul ca acesti copii invata ceva..E bun invatat, orice ar invata in afara de jocuri pe calculator.
Faptul ca tu ca parinte iti permiti sa pui semne de intrebare asupra a ceea ce ar trebui sa fie un minim de grad de cultura in societatea in care traiesti... ESTE GRAV.
Daca tie nu ti se pare religia ca fiind o necesitate, altora nu li se pare nici matematica ca fiind o necesitate. Iar altor parinti, culmea ! Nu li se pare nici gramatica limbii romane a fi o necesitate!
Si atunci?
Mai avem nevoie de scoala?????
Mnneaaaaaah!

garbo225715
Postat pe 22 Aprilie 2012 19:03
715, te asigur ca puradelul meu de exceptie chiar va fi scutit de "valorile comunitatii" la care te referi, si care includ indobitocirea prin crestinism, manele si imbatatul crita, ca doar toate sint obiceiurile la romani. Si asta tocmai pentru ca eu, ca parinte, nu dau doi bani pe ele. Vreo problema?

Si nu te mai isteriza cu toate semnele alea de intrebare, ca te isterizezi degeaba. Tot nu dau doi bani - nici pe religie, nici pe popime.
Daca fie-mea o sa vrea informatii in sensul asta, cind va fi adulta, e optiunea ei. Eu una nu ii vind povesti cu draci si sfinti, si femeia supusa, si barbatul superior - si oile domnului, pentru ca mi se par niste gogomanii care or fi fost credibile acum citeva sute de ani - nu astazi. Nu neg divinitatea, dar nu o definesc ca vreun mos care nici macar nu e impartial si sta si da cu jordeaua de sus. Si n-am de ce sa ii spun bs-ul asta copilului.
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2012 19:24
De la: garbo225715, la data 2012-04-22 19:03:34am dat un simplu search pe google cand am citit subiectul dezbaterii.

Mai avem nevoie de scoala?????
Mnneaaaaaah!



Imi place sa cred ca un copil de varsta scolara a invatat deja diferenta dintre bine si rau, sa nu fure, sa nu ucida (adica sa nu rupa aripile mustelor pentru inceput), a prins macar un Craciun si o zi de Paste asa cum se cuvin organizate de catre romanii nostri. Imi mai place sa cred ca la 6-7 ani cand paseste pe poarta scolii, a calcat macar o data intr-o biserica si a vazut un popa.
Si cam atat. Daca asta era tot ce spera sa-l invete omul in sutana, e cam tarziu sa inceapa pe bancile scolii. In rest, nu-mi vine nimic in cap pentru care ar trebui sa existe ora de religie in scoli. Fie ea si facultativa.

Si sa nu-mi spuna nimeni ca o puslama se va transforma intr-un sfant doar ca-i jubjugat de patrafirul lui profu', ca nu cred o iota.
Anubis
Postat pe 22 Aprilie 2012 23:20
Si sa avem iertare, religia chiar NU-i o necesitate. Pprincipiile sanatoase despre viata care se regasesc in cele zece porunci, le are orice om de bun simt, inclusiv ateul. Dar matematica-i o necesitate, vrem nu vrem. Macar sa nu te pacaleasca popa la numaratul banilor de ti cere oricand si pentru orice fleac. Fleac devine si dorinta de a nu ramane cu mortul pe masa in casa. Dar nah, pe urma vine in scoala si ne invata sa intoarcem si obrazul celalalt ca-i crestineste.
Anubis
Postat pe 22 Aprilie 2012 23:26
Bineinteles ca e principala necesitate. Cum or putea sa respire atitia oamenii care nu sint crestini ortodocsi, nu stiu.....
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2012 12:19
Ingras... sunt in acord cu ,cuvantul Dumnezeu(doar atat)...rest ...sterge...n-are relevantza in mediul virtual....in real, alege fiecare...."propaganda"

...dap' IAD-u cela ii mai fain ca Raiu bre, ii retehnologizat....are si Internet acolo....la cati s-o dus
... ing.: profi:doctori: avocati:....alti smecheri...nu s-o limitat la munca de jos si o facut imbunatatiri ...X Dumnezeu de-l da / Draq in judecata....nu are de unde sa-si puna avocat sa-l reprezinte....aiii?

"Main course is necessary"?Noh! Respira oricum ...fii linistita! ;)
Fss_ssu
Postat pe 23 Aprilie 2012 14:26
la religie copii pot invata adevaratele valori din viata.
daca medicii ar fi credinciosi,ar mai cere bani spaga?
si lista poate continua....
daniilia
Postat pe 24 Aprilie 2012 05:52
da,religiile sunt multe.
si e bine sa invete despre fiecare,cum a spus Q.
dar toate au aceesi baza,intelepciune iubire .
si mohamed a fost un mare intelept,fara sa fie sfant,el nu a facut nici o singura minune.
paisie,pe care l-am cunoscut indirect,a facut milioane.de minuni mari.
aveam un prieten de familie,care avea duhovnic pe paisie.
in nici o religie din lumea asta,nu s-a mai vazut asa ceva,nici minuni ca ale sfintilor ortodocsi.
ia uite simeon stalpnicul....
bineinteles ca oameni din alte religii,ca de ex creatorul aikido,care inainte de a muri a avut o revelatie cutremuratoare,au ajuns spiritual mai sus decat multi crestini ortodocsi.
problema e sa aiba notiuni de baza copii,din scoala,si mai tarziu aleg ce vor si ce cred.
noi ii invatam ce avem mai bun,si ei apoi fac schimbari,in bine.
fiecare generatie e mai avansata,evoluata,decat precedenta/
eu in casa parintilor,tata era ateu,la scoala am invatat ca nu exista dumnezeu,

si sa vedeti,aveam in clasa copii de la orfelinat.
si la o ora de dirigentie in calsa a opta,unde invatam despre inexistenta lui dzeu,la sfarsit,comisia care era in vizita,.a zis,ia sa se ridice acum cineva in picioare,si sa spuna tatal noastru......
si s-a ridicat o fata orfana,si a spus.....
ce cearta ce observatii,dupa plecarea comisiei,ca a facut de rusine clasa......
mare pacat,sa rapesti unui orfan,credinta in dzeu.

daniilia
Postat pe 24 Aprilie 2012 06:12
De la: daniilia, la data 2012-04-24 05:52:32 la religie copii pot invata adevaratele valori din viata.


"daca medicii ar fi credinciosi,ar mai cere bani spaga? si lista poate continua...."



hai ca continui eu lista ta... !!! daca preotii (care primesc salarii de la stat...) ar fi asa sfintzi, ar mai lua "spaga" sau "contributie" sau "donatii"... sau cum naiba le spune, de la oameni la inmormantari, nunti, botezuri, etc..... ???

http://youtu.be/e-vZkWfe1fE

sau poate preotii nu sunt credinciosi... si sunt "doctori'... care salveaza intradevar viata la multi oameni, nu ca preotii care prin spovedanii, confesiuni si alte prostii, nu salveaza nimic !!! poate "sufletele" pagane... !!!!
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2012 11:08
toate religiile au "o baza" buna si totusi in numele lor s-au comis cele mia mari crime, cum iti explici?
Daca popa ar fi asa milos si binevoitor, de ce ma lasa cu mortul pe masa daca nu il platesc, intr-adevar??? In alte religii macar esti obligat sa ajuti pe cei fara posibilitati - sa zicem ca asta ar fi in acord cu al de sus, in crestinism esti bun crestin contribuind la bunastarea bisericii: lasa-i pe ailalti... :-))
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2012 11:18
De la: daniilia, la data 2012-04-24 06:12:19 da,religiile sunt multe.
si e bine sa invete despre fiecare,cum a spus Q.
dar toate au aceesi baza,intelepciune iubire .
si mohamed a fost un mare intelept,fara sa fie sfant,el nu a facut nici o singura minune.




"paisie,pe care l-am cunoscut indirect,a facut milioane.de minuni mari.
aveam un prieten de familie,care avea duhovnic pe paisie.
in nici o religie din lumea asta,nu s-a mai vazut asa ceva,nici minuni ca ale sfintilor ortodocsi"





ia uite simeon stalpnicul....
bineinteles ca oameni din alte religii,ca de ex creatorul aikido,care inainte de a muri a avut o revelatie cutremuratoare,au ajuns spiritual mai sus decat multi crestini ortodocsi.
problema e sa aiba notiuni de baza copii,din scoala,si mai tarziu aleg ce vor si ce cred.
noi ii invatam ce avem mai bun,si ei apoi fac schimbari,in bine.
fiecare generatie e mai avansata,evoluata,decat precedenta/
eu in casa parintilor,tata era ateu,la scoala am invatat ca nu exista dumnezeu,

si sa vedeti,aveam in clasa copii de la orfelinat.
si la o ora de dirigentie in calsa a opta,unde invatam despre inexistenta lui dzeu,la sfarsit,comisia care era in vizita,.a zis,ia sa se ridice acum cineva in picioare,si sa spuna tatal noastru......
si s-a ridicat o fata orfana,si a spus.....
ce cearta ce observatii,dupa plecarea comisiei,ca a facut de rusine clasa......
mare pacat,sa rapesti unui orfan,credinta in dzeu.



ma refer la paisie ala de care vorbesti.... ! nu stiu daca sa ma indignez sau sa rad in hohote... dar te intreb asa... ca cineva care a invatat totusi la scoala, dar nu religie... chiar stii si crezi ca a facut "milioane" de minuni ? tu stii cat inseamna "milioane de minuni"... ? ma indoiesc ca a facut vreuna... si asta ptr. ca oamenii destepti nu pot sa creada ca un alt om poate sa faca minuni... !!! a... daca e vorba de vreun chirurg excelent care a salvat viata cuiva printr-o interventie chirurgicala, de ex,. asta da minune... ! minune pentru ca i-a reusit, datorita stintei sau lectile pe care le-a luat la scoala si facultate si experientza... nu invatatnd religie !!! pisie ala... crezi ca stie rolul pancreasului, de ex. in corpul omenesc ? sau a glandei tiroide... ? sau cine a inventat/descoperit "paratraznetul"... ?
mmmda.... e grozavi sfintzii astia ortodoxi... !!!
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2012 11:22
Dap'...cum sa nu....ne minunam si la artificii
...de ce nu zaci bre ca stai prost cu nervii,esti agitat/a si te duci la biserica sa-ti gasesti linistea?
Cand vezi c-o cazut moshu in biserica o ei la fuga ....zaci ca o intrat Dreaq acolo...dar cand pupi mana popii simti ca tre' sa scoti banii din buzunar....
...si ce?...ii mortul tau, nu al popii....ca tu ,n-ai loc di veci pt. mort no?...el are "Baza"s' o extinde!;-))
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2012 15:18
numai oameni destepti pe aici. pffff!
garbo_2294
Postat pe 24 Aprilie 2012 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccinarea impotriva virusului hpv 17 De la: daria_pet 20 Octombrie 2009 01:59
Oferta JOB model videochat 3 De la: Ramstudio 10 Ianuarie 2013 23:36
hei 7 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 02:16
ce ar trebui sa faca o femeie cand ea este sotie de weekend iar fetita ei are tatik de weekend? 15 De la: garbo109225 30 Martie 2010 19:33
Cand un om e prea bun... 85 De la: garbo_1399 3 Mai 2012 10:32
Setari Cookie-uri