DUPA 1 AN DE CASNICIE,INTERVINE MONOTONIA SI URA,VREA CEVA NOU SI PROASPAT, CA NEVASTA .........SPUNETI VOI?...!CRED CA ESTE VECHE.

roby, eronat! copiii mei sunt familia mea!

031, cand ajungi sa intelegi ca boala lunga e moarte sigura si cand ai un cap pe umeri, iti dai seama ca nu rezolvi nimic cu ura. ai apoi, cum am putea nega ca avem niste copii impreuna? de ce sa ne mintim, daca nu mai eram un cuplu? pt ce? sa obtinem ce? sa o luam razna si sa-i chinuim pe copii? never ever!
esme
Postat pe 29 Iulie 2011 22:58
Ti-am zis Q...chiar nu pot sa raspund...inca nu am trait experienta sa detest in halul acela o fiinta care a insemnat totul.
garbo192031
Postat pe 29 Iulie 2011 23:02
nu trebuie neaparat sa "o detesti in halul ala" - e suficient si sa iti devina straina. Sau chiar mai grav.
Foarte bine ca n-ai ajuns. Daca ai fi ajuns, ti-ai fi dat seama ca n-ai cum sa iti impui sa simti altceva. Nu sta in puterea ta, deci cine blameaza, blameaza inutil. Poti sa minti sau poti sa recunosti ce simti - dar sa simti altceva nu poti.
Si deciziile, din punctul asta, nu sint deloc simple.
quasaria
Postat pe 29 Iulie 2011 23:07
De la: esme, la data 2011-07-29 22:58:14roby, eronat! copiii mei sunt familia mea!


copii vostri, cum bine spuneai mai jos...nu ai tai.

[quote]031, cand ajungi sa intelegi ca boala lunga e moarte sigura si cand ai un cap pe umeri, iti dai seama ca nu rezolvi nimic cu ura. ai apoi, cum am putea nega ca avem niste copii impreuna? de ce sa ne mintim, daca nu mai eram un cuplu? pt ce? sa obtinem ce? sa o luam razna si ssa-i chinuim pe copii? never ever![/quote]

...chiar...de ce nu mai erati un cuplu? ...cine a gresit tu sau el?...ingaduie-mi sa cred, dupa afirmatiile tale, ca tu esti cea care a cazut in plasa vietii.
garbo192031
Postat pe 29 Iulie 2011 23:07
deveniseram niste straini! pur si simplu nu ma simtea, nu ma intampina, uitase ca exist. si i-o spuneam mereu, dar n-avea niciodata nimic de spus. atunci am zis, gata, eu nu mai vreau viata asta! vreau sa divortez! vreau sa ma simt ceea ce sunt! adica, femeie!
esme
Postat pe 29 Iulie 2011 23:16
http://www.youtube.com/watch?v=lWk0ugBOePs

...cam asa?
garbo192031
Postat pe 29 Iulie 2011 23:23
De la: garbo192031, la data 2011-07-29 23:23:44http://www.youtube.com/watch?v=lWk0ugBOePs

...cam asa?


nu.
cam asa:
http://www.youtube.com/watch?v=kb6W58FVFPM
quasaria
Postat pe 29 Iulie 2011 23:30
...inteleg esme...pana la un anumit pct...iar uneori e timpul ptr....niste raspunsuri:)

http://www.youtube.com/watch?v=fwSSG9A28co&feature=related

garbo192031
Postat pe 29 Iulie 2011 23:38
raspunsul era ca nu mai erau raspunsuri.
esme
Postat pe 29 Iulie 2011 23:43
...hmmm

... ... ....
garbo192031
Postat pe 30 Iulie 2011 00:03
"..vreau sa te intreb ceva: te-ai simtit bine spunand ce-ai spus.."

nu..,niciodata nu ma simt bine spunand asta..
roby_cado
Postat pe 30 Iulie 2011 00:39
poi in cazu' asta esti putinel masochist,roby...

ai incercat (constient sau nu) s-o ranesti pe esme cu replica ta,insa pt ca esme sta foarte bine pe picioarele ei si-i foarte impacata cu deciziile pe care le-a luat - n-ai facut decat sa te ranesti singur,expunand acilea (pt ochii cunoscatorilor) punctul tau nevralgic,nu al ei...

nu mai bine spui tu numa' ce te face sa te simti bine?
ia ,hai! fa un exercitiu!
precizilla
Postat pe 5 August 2011 22:46
am mai postat pe un topic asta...dar cred ca si aici se potriveste...
ia sa vedeti cand intervine...ce intervine

e reala si foarte proaspata...
doi tineri, prieteni de 5-6 ani hotarasc sa se casatoreasca, stabilesc data nuntii (iulie-a.c.), fac pregatiri, etc....
in martie, hop, apare in decor o "fetita" unsa cu toate alifiile, cu care tembelul se afiseaza fara jena...pana si in saptamana nuntii...
la nunta prietenii il intreaba unde isi face "luna de miere" cum unde? acolo ...unde era " fetita" in vacanta...toata lumea stia, mai putin mireasa...
si la nici 2 saptamani de la nunta ( maine vor fi) tembelul vine in vizita la "fetita" si se afiseaza fara jena....ii cunosc pe cei doi... si foarte putin pe nevasta...si atunci , stau si ma intreb : la ce dracu s-a mai insurat?
dor72
Postat pe 5 August 2011 23:04
"..ai incercat (constient sau nu) s-o ranesti pe esme cu replica ta.."


departe de mine bre..
am vrut sa spun mai apasat cum sta situatia..
"infloriturile" nu-mi plac de nici o culoare..

'ete ce bine ma simtesc..
roby_cado
Postat pe 6 August 2011 00:22
De la: garbo055751, la data 2011-07-29 20:48:08AM 15 ANI DE CASATORIE CU SOTUL MEU,DAR DUPA NASTEREA COPILULUI,A FOST O SCHIMBARE RADICALA IN VIATA LUI.SPUNE CA SUNT FRUMOASA SI SEXI,MAI TANARA CA EL CU 7 ANI.....DAR IN SCHIMB IN DORMITOR NU VINE DELOC.DOARME SINGUR SEPARAT SI NU VREA NICI SA MA ATINGA.VORBESTE IN SCHIMB LA TELEFON CU FEMEI ,CARE LE SPUNE CA IL EXTENUEAZA.............DACA MA DUC IN PAT LA EL,SE RIDICA SI PLEACA ,SAU STA PE SCAUN.......INVOCA DIFERITE MOTIVE.......NU MA IUBESTE SI NICI NU MAI MA DORESTE. MA BLESTEAMA,...... DAR NU INTELEG DE CE!?OARE CAT MAI POT TRAI LANGA O PERSOANA CA ACEASTA?????POATE IMI SPUNETI VOI???SAU IMI DATI UN SFAT...............................................................................................
IN MOMENTUL DE FATA,EU MA GANDESC DOAR LA COPIL,SA AIBA UN TATA,........DAR,......VIATA MEA SEXUALA CU SOTUL NU MAI EXISTA.




consider o prostie sa sa raman alaturi de un barbat care nu ma mai iubeste, doar pentru ca avem un copil impreuna.viata merge inainte pt toti trei.
ratuscaceaurata
Postat pe 6 August 2011 01:42
Intru adeseori pe diferite topicuri si am observat ca inafara de cateva persoane care au intr-adevar neuroni si opinii valide si bine argumentate, in rest sunt doar taietori de frunza la caini (ce nu lipsesc de la nici un subiect de discutie) care vin sa-si azvarle cate o parere, doua, cinci, din negura mintii lor si pe care daca ii iei la bani marunti nu mai stiu ce-au vrut sa spuna, nu mai stiu nici ce-au gandit... mai ales daca le ceri sa faca un exercitiu de imaginatie si sa se puna in pielea celui sau celei spre care arunca cu bolovani.

Parintii raman parinti forever, fie ca se despart, mor sau traiesc ca un cuplu care a dat nastere unor copii. Nu acelasi lucru se poate spune insa despre un cuplu, a carui existenta poate fi conditionata si limitata de diverse circumstante. In ce priveste familia, ar fi multe exemple de dat si de discutat insa un lucru il pot spune: ea poate avea practic intre 1 si cati membri va puteti imagina ca mai pot fi.

Cat despre ipocritii care nu divorteaza "de dragul familiei" dar isi inseala partenerii si au si un comportament execrabil, despre cei care "de dragul familiei" (??!!!) le face viata un calvar tuturor membrilor ei, nu pot sa spun aici chiar tot ce gandesc pentru ca, ori nu mi se posteaza ce-am scris, ori imi anuleaza vreun administrator contul... tot dintr-un soi de ipocrizie.

...751, nu mai sta pe ganduri! lasa-l pe domnu` sa plece definitiv sa-si caute fericirea in alta parte iar tu vezi-ti de copilul tau si de viata ta! ai incredere in tine si in Dumnezeu!
carmen396
Postat pe 6 August 2011 04:02
poate are ceva probleme la sculat la asta nu te-ai gandit? si de face si el teatru ca e cautat de femei ! vise! vise!stii cum e vb aia vrabia ,malai viseaza!de ce nu sta-ti de vb ca doi adulti sa pune-ti pe masa tot ce va doare. si daca nu-i nimic in neregula cu el de sanatate, ce mai stai fugi! fugi! tineretea nu se mai intoarce.eu totusi cred ca este o problema de sanatate daca tu zici ca esti TANARA, MAI TANARA DECAT EL SI MAI ESTI SISEXI .
vax
Postat pe 6 August 2011 05:13
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-08-06 01:42:58
De la: garbo055751, la data 2011-07-29 20:48:08AM 15 ANI DE CASATORIE CU SOTUL MEU,DAR DUPA NASTEREA COPILULUI,A FOST O SCHIMBARE RADICALA IN VIATA LUI.SPUNE CA SUNT FRUMOASA SI SEXI,MAI TANARA CA EL CU 7 ANI.....DAR IN SCHIMB IN DORMITOR NU VINE DELOC.DOARME SINGUR SEPARAT SI NU VREA NICI SA MA ATINGA.VORBESTE IN SCHIMB LA TELEFON CU FEMEI ,CARE LE SPUNE CA IL EXTENUEAZA.............DACA MA DUC IN PAT LA EL,SE RIDICA SI PLEACA ,SAU STA PE SCAUN.......INVOCA DIFERITE MOTIVE.......NU MA IUBESTE SI NICI NU MAI MA DORESTE. MA BLESTEAMA,...... DAR NU INTELEG DE CE!?OARE CAT MAI POT TRAI LANGA O PERSOANA CA ACEASTA?????POATE IMI SPUNETI VOI???SAU IMI DATI UN SFAT...............................................................................................
IN MOMENTUL DE FATA,EU MA GANDESC DOAR LA COPIL,SA AIBA UN TATA,........DAR,......VIATA MEA SEXUALA CU SOTUL NU MAI EXISTA.




consider o prostie sa sa raman alaturi de un barbat care nu ma mai iubeste, doar pentru ca avem un copil impreuna.viata merge inainte pt toti trei.


draga mea, incearca, dar sa si obtii, o discutie serioasa cu el , despre ce se intampla cu voi. in general , fiecare partener expune o situatie din punctul sau de vedere; in acest mod vei stii exact ce aveti de facut . cert este un lucru: la finelul discutie ...ori la deal, ori la spital!
mery1
Postat pe 6 August 2011 08:32
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-08-06 01:42:58
De la: garbo055751, la data 2011-07-29 20:48:08AM 15 ANI DE CASATORIE CU SOTUL MEU,DAR DUPA NASTEREA COPILULUI,A FOST O SCHIMBARE RADICALA IN VIATA LUI.SPUNE CA SUNT FRUMOASA SI SEXI,MAI TANARA CA EL CU 7 ANI.....DAR IN SCHIMB IN DORMITOR NU VINE DELOC.DOARME SINGUR SEPARAT SI NU VREA NICI SA MA ATINGA.VORBESTE IN SCHIMB LA TELEFON CU FEMEI ,CARE LE SPUNE CA IL EXTENUEAZA.............DACA MA DUC IN PAT LA EL,SE RIDICA SI PLEACA ,SAU STA PE SCAUN.......INVOCA DIFERITE MOTIVE.......NU MA IUBESTE SI NICI NU MAI MA DORESTE. MA BLESTEAMA,...... DAR NU INTELEG DE CE!?OARE CAT MAI POT TRAI LANGA O PERSOANA CA ACEASTA?????POATE IMI SPUNETI VOI???SAU IMI DATI UN SFAT...............................................................................................
IN MOMENTUL DE FATA,EU MA GANDESC DOAR LA COPIL,SA AIBA UN TATA,........DAR,......VIATA MEA SEXUALA CU SOTUL NU MAI EXISTA.




consider o prostie sa sa raman alaturi de un barbat care nu ma mai iubeste, doar pentru ca avem un copil impreuna.viata merge inainte pt toti trei.


draga mea, incearca, dar sa si obtii, o discutie serioasa cu el , despre ce se intampla cu voi. in general , fiecare partener expune o situatie din punctul sau de vedere; in acest mod vei stii exact ce aveti de facut . cert este un lucru: la finelul discutie ...ori la deal, ori la spital!
mery1
Postat pe 6 August 2011 08:32
familia dupa mine e langa oamenii alaturi de care poti sa duci bune si mai ales rele fara sa simti ca faci un mare efort . si cred ca ideea de efort se atenueaza sau chiar dispare cand in talerul celalalt al balantei e dragoste.
ca familia asta inseamna un cuplu cu copii , o mama sau un tata cu copii sau mai stiu eu ce variante, devine secundar ...
Mielutza
Postat pe 6 August 2011 08:59
urat din partea ta...
ina_iolanda
Postat pe 6 August 2011 09:14
i-a-ti la revedere ...casnicia voastra nu mai e de mult cum era ...!! deschide ochii si pleaca acum cit mai poti face ceva cu viata ta ...!!!
garbo178917
Postat pe 6 August 2011 09:35
esme, subscriu intru totul la ce spui.
eu am divortat dupa 24 de ani iar fostul sot este in continuare tatal fetei noastre. nu am mai acceptat compromisul de a avea casnicie cu orice pret sau sub orice forma. copilul creste oricum iar sentimentele lui fata de tata sau mama nu se schimba niciodata, indiferent daca ei sunt impreuna sau nu.
751 ! trezeste-te , ii e sila de tine , nu te vrea ...de ce te bagi cu forta in sufletul lui ? asta e dovada de umilinta, lasitate, supunere neconditionata din partea ta
lasa-l sa-si vada de viata lui si tu incearca sa te gandesti la a ta , nu numai a copilului...
multe femei accepta compromisuri de dragul copiilor iar cand mai tarziu le spui ca ai facut sacrificii, ca ti-ai inchis viata intr-o casnicie seaca, de dragul lor stii ce iti vor spune ? " da' ce ? te-am pus eu sa stai cu el ? tu ai vrut, ti-a placut sa ai viata asta , nu da vina pe noi mami, tu ai vrut-o !!!"
maura_raicu
Postat pe 6 August 2011 09:51
E greu pentru mine cind trebuie sa scriu asa ceva dar e inevitabil......casnicia ta e terminata....tatal va ramine tata pentru copilul tau si daca e linga voi si daca nu e.Tu ai nevoie de altcineva ,care sa nu faca ce face el ....sa nu se comporte ca si cum ai avea riie si se va lua la el.daca ramii cu el o sa iti para rau mai tirziu ............
mmiriam
Postat pe 6 August 2011 09:59
Ciao,nu asta e solutia,sa ramai langa un asemenea om doar de dragul sopilului,cu asemenea conceptie faci un triplu rau si voua si copilului,vine vremea cand incepe si copilul sa inteleaga si cand vede doar atitudine negativa ii faci mai mult rau decat daca il cresti singura si oricum,nu cauta un tata pentru copil ca el are unul cum e el dar e tatal lui,cauta un prieten pentru copilul tau si un sot pentru tine:*
eraser
Postat pe 6 August 2011 10:02
E mai bine sa termini o relatie daca nu merge, copii vor creste, vor trai intr-un climat tensionat cu cearta mereu iar cand vor creste vor ramane traumatizati.Asa au facut si ai mei s-au certat mai tot timpul, si-au varsat nervii pe mine, m-au jignit iar acum nu-mi doresc decat foarte multa liniste.Sunt lucruri care te remarca in viata.Esti mai linistit singur decat sa stai in cearta mereu dar fiecare decide pt el ce ii este mai bine.
garbo162285
Postat pe 6 August 2011 10:28
Am si eu 16 ani de casnicie si ne indreptam vertiginos spre divort,nu din cauza monotoniei ci pentru ca dupa atatia ani de trai in comun ,adevarata personalitate a fiecaruia iese la iveala,alimentata de prejudecati ,educatia parentala si mai ales copiind inconstient modelul casniciei parintilor nostri sau celor apropriati noua...Motivele care ne-au adus in casnicie s-au schimbat sau le-am uitat.Solutia ideala este sa stai de vorba calm cu sotul tau ,sa va intrebati unul pe celalalt ce s-a intamplat ,sa va impartasiti temerile si tristetile.Dupa parerea si experienta mea,sotul tau s-a plictisit deja in acea casnicie,pentru ca scopul lui n-a fost intemeierea unei familii ,dar ar fi mult mai bine sa asculti ce spune el si nu sa faci propriile deductii.Cat despre copil ,decat sa creasca intr-o familie cu tensiuni si ura ,mai bine va vede pe amandoi separat si creste frumos si relaxat,invatand sa-si asume greseli si sa invete din ele.Iti doresc putere sa confrunti deschis situatia si sa nu astepti sa devii blazata intr-o casnicie care nu te implineste si nu te face fericita.
laurar
Postat pe 6 August 2011 10:59
Buna ziua.Draga mea ,atunci cand se naste un copil sotul trece pe locul II si asta nu poate accepta in mod direct. El este un egoist,cum de fapt sunt toti barbatii ...Dar copilul,acum cred ca este deja mare...el nu-si iubeste copilul???atunci ce fel de tata este???Cred c-ar fi cazul sa comunicati deschis si sa aflati de fapt incotro se indreapta mariajul vostru.Daca se comporta asa,nu ramane decat, ca tu fiind cred cea mai puternica ,sa te hotarasti daca mai ramnaneti impreuna ,sau va despartiti.Nu uita ca ai o singura viata si nu merita s-o nsacrifici...lasa-i libertatea sa faca ce vrea ,sa plece unde-i convine .Tu n-ar tgrebui sa accepti sa fii injurata de el,pt ca asa incepe totul,ca apoi sa te si loveasca pt asa zise motive din mintea lui...Spune-i deschis ca tu nu mai poti accepta asemenea comportament din partea lui si ca aveti doar optiunea despartirii...sa vezi care-i pozitia lui.Gandeste pozitiv si decide fara rezerve ce vei face...Gina.
ginadavid64
Postat pe 6 August 2011 11:48
sa stai cu cineva care nu te mai vrea neahhhhhh, iesi cat mai repede din aceasta situatie si vezi-ti de viata ta
nu esti si nu vei fii singura mama care isi creste copilul singura
tusi_Oli
Postat pe 6 August 2011 11:49
E intr-adevar ciudat ce se intamla! Se pare ca tot mai multe femei trec prin asta! Sfaturile sunt de prisos pt ca in final fiecare reactioneaza sau face tot cum vrea sau cum simte insa din ce am vazut eu se pare ca femeile devin tot mai dependente de prezenta celui de langa ele,lucru pe care,bineinteles si ei il vad si ii deranjeaza! Se intampla lucruri bune,din cate am observat eu,in momentul in care ea,femeia,se decide sa aiba o viata frumoasa,cu sau fara cel de langa ea! Bun,exista un copil,dar si el se va plictisi mai tarziu daca vede ca mami are un singur tzel...si anume el,copilul! Iesi din casa,plimba-te,singura sau cu prietenele,citeste,pune-ti o masca,du-te la masaj,fa un sport,danseaza,invata o limba straina,ceva ce-ti place.......umple-ti timpul cu ce-si doreste sufletul tau,simte-te bine cu tine in primul rand! Multe femei sunt incapabile sa raspunda la "ce-ti place tie?" Din dorinta de a avea grija de cei dragi uitam de noi si asta e o consecinta....am venit pe lume,in primul rand singuri si pana nu ne vom iubi mai intai pe noi,asteptam degeaba ca ceilalti sa ne iubeasca! Adu-ti aminte care sunt lucrurile pe care tu e iubesti cel mai mult la tine si incepe sa le reexploatezi! Sunt ale tale,profita de ele! Fa o lista,ca la clasa-I-a si enumera-le,las-o deschisa in caz ca-ti mi amintesti si altele.....multumeste-ti ca esti asa cum esti! iubeste-te si vei primi iubire! FA O SCHIMBARE IN ATITUDINEA PE CARE O AI FATA DE TINE!
Spor in orice-ai face :)
daniellem
Postat pe 6 August 2011 11:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dak ierti...poti sa si uiti?oare mai merge relatia? 216 De la: garbo020969 21 Aprilie 2010 16:55
secretele in cuplu 28 De la: Freya_ 3 Octombrie 2010 22:28
Remedii impotriva caderii parului! 35 De la: Mastrokosta 21 Decembrie 2019 17:09
Cum sa-l fac pe El sa ne mutam impreuna ? 185 De la: ely_a 29 Noiembrie 2014 20:48
sunt absurda? 44 De la: mirajdan 3 August 2011 04:29
Setari Cookie-uri