DUPA 1 AN DE CASNICIE,INTERVINE MONOTONIA SI URA,VREA CEVA NOU SI PROASPAT, CA NEVASTA .........SPUNETI VOI?...!CRED CA ESTE VECHE.

De la: esme, la data 2011-07-29 21:38:02care familie, 031? aia in care sotului ii e sila sa te atinga, sa te mangaie, sa doarma langa tine, sa te observe, sa te imbratiseze? mi-e teama ca lumea e plina de trogloditi, de retardati, la nivelul carora se vede clar ca marca imprimata de societate cu tot tacamul, prejudecati, valori, non-valori la gramada, e ft ferma. daca tu crezi ca asta e famile si mai ales valoare, atunci, du-te, nene si si insala-ti nevasta ca e un lucru sfant, pecetluit prin lege. se pare ca asta numesti tu familie. decat asa, mai bine lipsa.
si nu, nu provin dintr-o familie destramata si imi pare chiar ft rau ca ai mei nu s-au despartit, intrucat erau nefericiti unul cu celalalt. dar au stat impreuna din ratiuni gresite, fapt pe care, noi , copii, l-am contesta, desi eram mici, si l-am reprosat parintilor. reactia lor a fost: ``daca stiam....``.

insa eu, am preferat sa ies, dreak dintr-o casnicie in care nu ma simteam implinita, desi aveam doi copii ft mici. si ma felicit pt asta.

e plina lumea de incuiati, frate!


felicitari pt ca ai reusit sa mergi mai departe lasand in urma casnicia in care zici tu ca nu te simteai implinita...vezi tu ca nu toate au curajul asta si se complac in situatii mizere si greu de suportat. eu sunt mai fatalista. pun seama pe destin. ce ti-e scris nu ai cum sa stergi si sa scrii altceva...nu poti, te tine ceva..nu stiu ce sa zic?
si eu sunt intr-o casnicie ratata. alcoolul a fost cauza. dar nu rare ocazii ci zi de zi a fost sub influienta lui...acum regret dar e prea tarziu sa mai fac vreo schimbare in viata mea.
garbo-mira
Postat pe 6 August 2011 12:03
De la: garbo192031, la data 2011-07-29 21:44:16Si acum esti implinita(asa din pura personala curiozitate)...iar copii iti multumesc ptr asta?

Mami, tu confunzi cuplul cu familia


Poate ca esme este dura ..dar este cat se poate de realista si spune lucrurilor pe nume .
Familie nu inseamna un barbat si o femeie care nu mai au in comun decat copiii .
Stiu ce inseamna sa traiesti intr-o ,, familie ,, care nu mai functioneaza asa de mult . Cel mai mult sufera copiii si , credeti sau nu , ei percep absolut totul si stiu care-i realitatea .
Drept urmare sa nu va mirati cand copiii vor avea indrazneala de a va spune ca ar fi mai bine daca mama si tata ar fi separati . Eu am auzit-o de la ai mei .
gabita_d
Postat pe 6 August 2011 12:30
fetelor.....niciodata nu e prea tarziu sa mergi mai departe....ce faci/ cresti copilul,ca el e viata ta,ca tre sa aiba tata,o familie,etc...asa si ? viata ta? nu conteaza?ce idei.....am 55 de ani si am div cu doi copii mari ,aveam 51 de ani si imi pare rau ca nu am facut-o mai devreme....am trait langa un strain care vedea prin mine nu pe mine....cu relatii de notorietate...si eu ....serviciu si copii....in rest nimik,isaura....nu o vorba buna ,nu o mangaiere ,nu rspect,nu apreciere....auzi la el? vorbeste la telefon cu femeile iar ei ii spune ca e frumoasa si sexi dar doarme in alta camera.....trezeste-te,femeie,ca esti tanara si ai toata viata inainte...copilul tot al lui va fi...dar tu vei imbatrani cu regrete,frustrari ,etc
garbo172599
Postat pe 6 August 2011 12:31
Ai toata viata inainte,nu inteleg de ce te impiedici de cineva care NU TE MERITA!Timpul este foarte pretios,nu-l pierde pentu a te chinui!Exista undeva un suflet care este al tau si te va gasi!
ella_ella
Postat pe 6 August 2011 13:11
"..Exista undeva un suflet care este al tau si te va gasi!.."


ahaaa...,acu' fac io legatura..
deci..,astea care tot zburati din floare-n floare,in cautarea a.. voi stiti ce,n-aveti suflet..

precilicooo...,'ete ce bine ma simtesc..
roby_cado
Postat pe 6 August 2011 13:23
numai el stie de ce.
prinde un moment bun,si comunica cu el,lasa-l sa vorbeasca,sa spuna de ce.
intreaba-l,zi-i ca vrei sa stii de ce,oricare ar fi raspunsul lui.
apoi,poti gasii solutii.
sau gasiti o solutie impreuna.
dANI
daniilia
Postat pe 6 August 2011 13:39
un copil inseamna sa ai o mare responsabilitate, are in permanenta nevoie de tine , dar de sot cind te-ai ocupat ultima data , cind a fost ulrima data cind ai ascultat ce are de spus?
ai ar mai fi ceva sint barbati care sint gelosi pe propriul lor copil , deoarece sotia acorda mai nult timp bebelusului si nu lor .
eu cred ca ar trebui sa stai mai serios de vorba cu sotul tau .
demetra
Postat pe 6 August 2011 13:42
Ai perfecta dreptate.
Copiii nu pot fi fericiti langa doi parinti care se vor certa intruna.Cat sunt mici ,parintii daca au ceva minte in capul lor,ii mai feresc de a observa ca relatia lor nu functioneaza bine.Oricum mai devreme, sau mai tarziu copii isi vor acuza parintii ca au tras de aceasta relatie asa zisa familie.
Eu am un singur fiu, cu care m-am sfatuit in privinta divortului de tatal lui.El a fost mult mai radical ca mine ,si de multe ori mi-a reprosat ca trebuia sa iau decizia divortului cand eram mai tanara ,sa pot sa-mi refac viata mai usor.
Singurul lucru de care trebuie sa se tina cont este: ca viata este una singura si nu se merita sa ti-o terfeleasca nimeni.
O zi placuta tuturor !
garbo086615
Postat pe 6 August 2011 14:00
Eu cred ca povestea ta e inventata.Nu e posibil ca un barbat care are sotie sa n-o mai doreasca,macar la betie.Daca e adevarat ceea ce spui,inseamna ca a devenit homosexual.
nelutza_darjan
Postat pe 6 August 2011 14:07
sa mori tu ca nu e posibil sa n-o mai doreasca?
Vorbim de barbati care sint cit de cit selectivi, nu de foute garduri... cind n-au ce....
quasaria
Postat pe 6 August 2011 14:21
draga si eu am probleme nu pot sa dau un sfat acelas lucru se intimpla cu mine doar ca eu cer sisotia mea nu mai vrea . si eu am cerut impacare de dragul anilor petrecuti impreuna dar sincer am ajuns la concluzia ca nu vrea
sub nici o forma
iar acum aproape suntem dusmani eu am ramas acasa cu copilul iar ea a plecat
acum la tine nu va pleca el sa bage divortul din pacate nu stiu daca vei putea sa rezolvi ceva daca nu te vrea si prefera alte femei
va fi greu pentru cel ce iubeste dar.....
de la disperare la nebunie e doar un pas
in viata de cuplu parerea mea comunicarea e foarte importanta
si binenteles sex-ul face foarte mult
daca nu mai este dorinta din partea unuia celalat devine suspicios
dar..... asta e
sti cum e vorba aia in asteptarea binelui mi sa gatat zilele
fa cum crezi ca e mai bine pentru voi dar analizeaza si urmarile
am vazut multi care te sfatuiau sa divortezi
dar intreba pe cei ce au parinti divortati ca sa vezi cum va fi copilul tau
din cite cunosc eu doar 10 la suta sunt copiii fericiti dupa divort
oricum am face vom divorta apoi o sa cunoastem iar un suflet pereche avem o relatie dar copiii nostri nu vor avea doi parinti alaturi de ei vor fi 4 parinti din care doi surogat
dar ce sa faci daca nu mai merge relatia asta e.lupta pentru familie si inteltelegere se face in cuplu nu doar unu sa lupte
sincer eu am fost si la psiholog iar sotia mea nu a vrut sa facem terapie de cuplu pe motivul ca ea nu are nici o problema asa ca am ajuns sa fim separati
as zice sa vb cu el si sa vezi daca reusesti sa il faci sa vb despre ce vrea de fapt
iar cu esti frumoasa si sexi ce sa zic si aici am gasit o asemanare acelasi lucru vad si simt pentru sotia mea doar ca eu ceream afectiune si ea nu vroia sa mi-o arete
rezultatu e ca acum suntem separati eu cu copilul ea ....nu stiu
si acum am speranta ca poate poate va veni inapoi dar sincer e din ce in ce mai mica
asa ca vezi situ incearca iar daca nu vrea sa comunice sa lase prostiile si sa incepeti o noua relatie de la inceput in care sa comunicati sa va iubiti mai bine o rupeti
dartrebuie sa vada si el efectul dupa
sper fa reusesti sa cistigi un sot iubitor de familie
dumi_73
Postat pe 6 August 2011 14:30
danilia spune ceva foarte frumos si intelept iar cei ce spun ca lasal inainte de a incerca sa reparati ce e stricat sunt egoisti problema cea mare e ca hotarim noi ce e bine pentru copiii mai mult decit educatia
dumi_73
Postat pe 6 August 2011 14:39
De la: dumi_73, la data 2011-08-06 14:39:09danilia spune ceva foarte frumos si intelept iar cei ce spun ca lasal inainte de a incerca sa reparati ce e stricat sunt egoisti


cind "ce e stricat" e fondul celuilalt, repara-l tu... prin exorcizare daca poti....
Orice om care se poate defini ca om atunci cind are o problema cu celalalt ii spune - bre, nu ne intelegem. Hai sa vedem de ce nu ne intelgem si ce putem face in sensul asta.
Iar ce stabileste ca se poate face, FACE. Merge, nu merge - macar incearca.

Faptul ca nu te intelegi si sari tzopa in bratele altcuiva sa te consoleze denota ca ai renuntat la orice negociere, mediere, cautare de solutii si ai abandonat sa lupti pentru cuplu, drept urmare ai creat alt cuplu, cu altcineva. Iar asta este o DECIZIE. Nu un semnal de alarma: o decizie. Cu care n-ai decit sa mori de git.
Problema nu e dreptul tau de a lua o decizie: ci lasitatea de a nu lamuri si prostul sau proasta care inca mai incearca sa gaseasca solutii de faptul ca e inutil. Ca a fost disposed si replaced, deja.
quasaria
Postat pe 6 August 2011 14:49
de sfaturi rele, ca sa zic sunt atitia care sunt foarte buni
un adevar e undeva la mijloc adica cea ce relatezi tu si ceea ce ar zice sotul tau
de aceea spun ca ar fi bine daca doriti sa va salvati relatia sa mergeti impreuna la un psiholog
apropo la psihologul care am fost eu erau si cupluri care doreu sa repare relatia cupluri cu probleme de alcool cupluri cu violenta partea buna e ca doresc sa fie o familie un cuplu spre binele tuturor si cred ca e ceva bun
iar sfaturile lasal ca nu are rost si etc si etc cred ca ar fi bine sa nu mai le zica cei care si -au vazut doar partea lor
fiecare gresim important e sa ne recunoastem gresala
nimeni nu poate sa zica ce e intre voi care are vina sau care nu
iar la un divort sigur cel ce va cistiga va fi doar avocatul un motv de divort daca vrei e doar ca nu te sfatuiesc sa divortezi inainte de a incerca sa reparati casnicia .
iar daca nu reusiti ce sa zic o viata frumoasa alaturi de copilul tau
dumi_73
Postat pe 6 August 2011 14:53
De la: roby_cado, la data 2011-07-30 00:39:11"..vreau sa te intreb ceva: te-ai simtit bine spunand ce-ai spus.."

nu..,niciodata nu ma simt bine spunand asta..


rautacios mai esti...da un sfat daca poti...de ironizat si atacat poate oricine...
MARILENA_25
Postat pe 6 August 2011 15:04
garbo 396 ai pus pe dumnezeu dar ai gresit un punct ce uneste dumnezeu nimeni nu poate desparti iar cel ce desparte mare pacat face.
dumi_73
Postat pe 6 August 2011 15:05
las' ca nu e chiar asa... ca atunci i-o usca al de sus daca se ducea in alta parte....
Oamenii se unesc, oamenii se despart.
quasaria
Postat pe 6 August 2011 15:12
bre dumi, te pomenesti ca gogomania aia inventata de oameni pt manipularea altora, e scuza perfecta pt care inselatul trebuie sa fie inghitit cu forta de partea aialalta, cum ca, deh, oricat s-ar strofoca, nu poate sa se desparta, ca asa a lasat Dumnezeu! omul tre` sa suporte mizeria altuia, ca asa vrea Dumnezeu!
hai, bre, ma lasi?
esme
Postat pe 6 August 2011 15:23
pai poate omul nu este consumator de alcool si daca o faci la betie te simti mai bine?daca in loc de o nevasta tanara si frumoasa vede doua si se trezeste instantaneu din betie pt ca nu le poate satisface?te-ai gandit la asta nelutza_darjan?si nu neaparat trebuie sa fi tanar si frumos ca sa atragi poate omul se ghideaza dupa principiul"nu-i frumos ce-e frumos,e frumos ce mi place mie?
garbo097027
Postat pe 6 August 2011 15:35
stii cum se spune... beauty is in the eyes of the beer holder...
quasaria
Postat pe 6 August 2011 16:00
Q, corect spus!

dumi, da-mi voie sa am mari indoieli asupra faptului ca Dumnezeu e cel care te-a unit cu nevasta care zici ca te-a parasit, ca altfel erati impreuna acum! eu zic ca si-a bagat dracu` coada...
si mai zic si eu asa... ca pacatoasa si nestiutoarea intru cele sfinte... ca Dumnezeu iti da (de ex.: cap pe umeri, optiuni, pilde) dar nu-ti baga in traista (de ex.: minte, indicarea celei mai bune alegeri, calitatea de a invata din greselile proprii sau ale altora)!
carmen396
Postat pe 6 August 2011 16:16
De la: roby_cado, la data 2011-08-06 13:23:27"..Exista undeva un suflet care este al tau si te va gasi!.."


ahaaa...,acu' fac io legatura..
deci..,astea care tot zburati din floare-n floare,in cautarea a.. voi stiti ce,n-aveti suflet..

precilicooo...,'ete ce bine ma simtesc..



iaca, un exemplu de... ce ziceam eu mai deunazi....
carmen396
Postat pe 6 August 2011 16:20
De la: quasaria, la data 2011-08-06 14:21:40 sa mori tu ca nu e posibil sa n-o mai doreasca?
Vorbim de barbati care sint cit de cit selectivi, nu de foute garduri... cind n-au ce....



Q, dupa mintea Nelutzei, probabil ca ar dori oricum, oricat, oriunde, orice, .... ce sa ceri cand nu are...
AURA__
Postat pe 6 August 2011 16:42
pai daca nu te mai iubeste fizic,la ce mai stai cu el,eu nu as sta,sincer...nu este de ajuns sa fie tata trebuie sa fie si sot...
garbo162553
Postat pe 6 August 2011 16:59
Relatia este in cadere libera...E o greseala sa ramai cu un barbat doar pentru ca ai un copil cu el.Incearca un amant,sau macar un flirt,interesul sotului tau poate o sa creasca ,daca un alt barbat te va face sa vibrezi sa fii sexi si nu atat de dependenta de atentia lui.Nu este ortodox,dar ce mai ai de pierdut?
garbo033798
Postat pe 6 August 2011 17:15
buna am citit mesajul tau si ma doare foarte mult ceea ce ti se intampla,dar cred ca tu stii mai bine ca oricine ceea ce trebuie sa faci chiar daca ai un copil nu trebuie sa suferi pt el alaturi de o persoana care nu te merita
nicky_8869
Postat pe 6 August 2011 17:35
E clar ca i se invarte capul femeii de toate sfaturile primite, ba pentru despartire, ba pentru familie, etc.
Daca sintetizam insa, putem face un plan de bataie:
1. vorbesti cu sotul si vedeti unde e problema
2. incercati sa rezolvati problema (dumi spunea de consiliere psihologica - e o idee buna)
De aici avem doua optiuni:
a. sotul comunica si spune care e problema, isi arata dorinta de a o rezolva si asta ne va duce la gloriosul consilier psihologic
b. sotul nu spune care e problema, eventual neaga existenta ei si isi manifesta clar dorinta de a nu incerca sa rezolve nimic (isi va manifesta clar dorinta dupa ce va fi inghesuit intr-un colt si bumbacit bine :D)
Punctul b. (dupa ce insa s-a obtinut refuzul clar si categoric, bine gandit si analizat de inculpatul sot) ne duce dupa parerea mea la un divort diafan, in urma caruia toti cei trei membri ai fostei familii vor zburda ca niste mielusei pe pasunile inverzite.
Singura problema care s-ar putea ivi ar fi insa lasitatea doamnei in cauza, care in realitate se ascunde dupa copil si se teme sa infrante o eventuala singuratate(care daca e frumoasa si sexi, asa cum i se spune, va fi de scurta durata).

laurad
Postat pe 6 August 2011 17:47
De la: nelutza_darjan, la data 2011-08-06 14:07:08Eu cred ca povestea ta e inventata.Nu e posibil ca un barbat care are sotie sa n-o mai doreasca,macar la betie.Daca e adevarat ceea ce spui,inseamna ca a devenit homosexual.


axioma asta e o prelucrare, corect?
nici o femeie nu e urata.....aaaa ...de nedorit, doar paharele-s putine
Mielutza
Postat pe 6 August 2011 18:03
Cui pe cui se scoate.........Eu iti dau singurul sfat care te scoate din impas.......incepe si fa ca el.......cauta sa vb cu alti barbati........si dece sa nu iti gasesti si tu altul...........sotul nu este batut in cuie...vezi realitateaviata trebuie traita ..sa nu plangi ca fundul lui(scuzami expresia.).......si mai lasati iubirea de-o parte este dureros dar sa stii ca merita (sa nu spui ca nu ai avut o iubire ascunsa)daca vede ca nu ai dai atentie va reactiona ........dur...............
garbo212435
Postat pe 6 August 2011 18:27
scuze ca ma bag si eu dar numai tu stii ce simti toti o sa iti dea sfaturi dar pasul e ff greu
garbo179304
Postat pe 6 August 2011 18:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Povestea mea... 543 De la: byby2 12 Martie 2010 10:53
revin 3 De la: si_totusi 17 Octombrie 2010 21:29
Adevar sau Provocare 346 De la: eu_geminy 30 Octombrie 2010 00:35
dat in gura ca la coasa? 40 De la: tutankhamon 22 Octombrie 2009 19:05
INALTIMEA DACA CONTEAZA 8 De la: jeje2011 4 Iulie 2011 10:54
Setari Cookie-uri