merita sa aibe un tata ca el?

De la: ingerashnebun, la data 2011-05-09 11:50:22
ba fato dute-n mm si vezi-ti de treaba ta k nu te-a intrebat nimeni nimic. daca u crezi k e inventat pt ce te-ai mai bagat in seama? si mai consulta si u noul dom sa vezi k sunt acceptate ambele forme ;)


poate ar trebui sa consulti tu noul DOOM ( DICIONARUL ORTOGRAFIC ORTOEPIC i MORFOLOGIC al LIMBII ROMNE)...pe acolo nu s-a inventat inca exprimarea asta "de balta"
si inca ceva...ai pus intrebarile cuiva anume?! ca nu reiese de nicaieri.... daca da, atunci numeste persoanele care au voie sa raspunda...
dor72
Postat pe 9 Mai 2011 14:28
De la: ingerashnebun, la data 2011-05-09 12:01:03
De la: Freya__, la data 2011-05-08 18:05:32auzi, pe el l-ai facut de porc, dar despre comportamentul tau ne-ai putea da cateva indicii ?

pen`ca, stii tu, intr-o relatie sunt doi.


dak mai citesti o data o sa-ti dai seama ca u ai fost cel care l-a facut porc nu eu. eu am zis doar ce fel de comportament are., si nu am zis ca sunt o sfanta e normal sa fim aimandoi vinovati dar eu nu am un astfel de comportament si mai ales fatza de copil. intreaba-ma ce vrei sa iti spun despre mine si o sa-ti spun


daca mai citesti o data, ai sa-ti dai seama ca nu m-am inselat cand ti-am pus intrebarea
si nu, nu mai doresc, ai spus mai mult decat ma asteptam sa aflu.
buna sunt, neneaca, ce le miros
Freya__
Postat pe 9 Mai 2011 14:49
am citit fel si fel de mesaje.unele nu au nici o legatura cu pb ta.dar asta este lumea se baga si ei in seama si si dau cu parerea.
eu sunt casatorita de 25 ani si-ti dau un sfat ca la fata mea.
nu merita nici un barbat sa stai si sa-i accepti toate jignirile,grosolaniile si alte multe altele.
eu am facut greseala asta si nu mai sfatuiesc pe nimeni sa o faca. am fost pe punctul de a divorta in urma cu multi ani si pana la urma nu am facut-o pentru ca aveam doua fete. acum fetele sunt mari una este studenta si dupa toti cei 25 ani am ajuns sa divortam acum . constat ca am stat degeaba pt ca fetele pleaca si eu am ramas cu "dracu dupa cap" si a trecut viata si tineretea(care indiferent cat m-as stradui nu o mai pot aduce inapoi) necajita si tot timpul in fuga muncind de dimineta pana noaptea tarziu pt a avea bani sa tin casa si fetelor sa nu le lipseasca nimic. am ajuns la acelasi punct .daca o facea atunci cand trebuia poate ca putem fi fericita si imi gaseam poate intradevar sufletul pereche,nu spun ca acum nu pot sa-l gasesc dar ..........am totusi o varsta si imi este rusine sa spun ca in cei 42 ani nu am fost decat o singura data la mare dupa nunta si in rest tot concediul din RO mergeam afara( GE,AU) la lucru sa aduc bani deci numai co nu era.
si acum sfatul:
FETELOR NU MERITA NICI UN BAIAT SA SUFERITI PENTRU EL -DACA NU MERGE DE PRIMA DATA NU VA MERGE NICIODATA
COPII ISI VOR LUA ZBORUL SI VOI VETI CONSTATA CA MINE CA A TRECUT VIATA ----DEGEABA
garbo073686
Postat pe 9 Mai 2011 14:50
Buna, to'ar'sha Freya, buna, dar brifcorul ala mai vine? Ca stau in M.A.T.-ul unde esti matale responsabila de doua ore si astept, mai draga!
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 9 Mai 2011 14:56
Tu parinti nu ai?
Daca da mai bine vorbeste cu ei. Cred ca ti-ar face bine
Grija la copil
anigusatu
Postat pe 9 Mai 2011 15:57
draga mea eu cred ca ar trebui sa fi tu insati si sa faci asa cum te duce pe tine inima exact asa cum iti dicteaza inima si sa iti ei drumul sa mergi mai departe ,dar mai intii fi tu insati,iti trbuie sprijin din partea unei persoane apropiate,frate sora var,mama ,tata,sa ai putin spate
alfel cred ca nu ai sa faci fata,asta e parerea mea.dupa asta faci cum crezi tu ca e mai bine.asa vezi daca se poate indrepta ceva,daca nu se indreapta nimic,si relatia devine mai tensionata,trebuie sa aplici legea
eu asta cred,successsss
garbo098956
Postat pe 9 Mai 2011 17:33
Draga copila,
Imi cer scuze dar nu te pot numii altfel... felul in care te tot kk-esti nu-mi da de ales, o femeie cand alege sa fie mama uita de kk-it si de prescurtari, daca asa ai ales sa cresti adel copilas fara nici o vina de a se fii nascut... atunci nu vad nici o surpriza nici in relatia pe care ai ales-o, poate se vor inghesuii multi sa-ti de sfaturi dar tu esti in primul rand propriul tau inamic si nu numai, chiar si al copilului sau bb-ului, dupa cum i-l numesti... incearca sa intelegi tu insu-ti din ce vrei sa scrii si poate si eu unul fara prea multa carte voi intelege dece tu ai ajuns in situatia asta...

Mii de scuze...
garbo088037
Postat pe 9 Mai 2011 18:01
trebuia sa nu faci un pas atat de important si sa faci un copil .esti casatorita religios cu el? daca nu incearca sa faci lucrul asta caci nici in fata lui Dumnezeu nu e corect.daca nu vrea ,lasa-l in viata lui si cautati drumul tau dar mare lucru de nu va venii dupa tine ,oriunde te-ai duce
garbo074653
Postat pe 9 Mai 2011 18:03
da' poate ca sta in spatele lui dumnezeu, nu in fata lui.
prin urmare, nu trebuie sa fie chiar asa de corect, ca si dumnezeu mai inchide ochii uneori
Thor_again
Postat pe 9 Mai 2011 18:06
De la: ingerashnebun, la data 2011-05-09 12:36:29
dragul meu intrebarea era dak bb merita sa traiasca intr-un astfel de mediu sau nu. de intamplat poate k pt tine nu e mare lucru ce s-a intamplat si de dat cu farfurii nu a dat nimeni dupa mine ai grija in schimb sa nu arunce cineva dupa tine cu farfurii. iar ceea ce povesteam eu despre aruncatul cu lucruri dupa mine era descris pe scurt comportamentul tatalui. dak nu ai de dat un sfat sau de comentat ceva la acest subiect te rog frumos abtine-te


ca sa am un sfat ar trebui sa imi fie clar despre ce vorbim: asa si eu cu fie-mea facem scrima cu niste sabii din burete, nu inseamna ca maltratez copilul.... In situatia in care ti se pare ca glumele lui sint prea dure pentru un bebe, spune-i. Poate asa stie el sa se joace cu el, si se va corecta. Cit timp copilul e amuzat de faptul ca ei doi isi dau ghionturi, nu cred oricum ca e cazul sa te alarmezi.

In rest ce a facut asa de grav?Show? Explica-i ca spectacole pasionale faceti voi doi, daca vrea, cu cratite in cap si alte alea, da'nu in prezenta copilului.

Mie nu mi se par DOAR astea motiv de despartire. Daca n-a mia avut copii e normal sa nu constientizeze cat de mare trebuie sa fie diferenta de atitudine in preajma lor, dar astea sint chestii educabile. Nu cred ca s-a nascut cineva invatat.

quasaria
Postat pe 9 Mai 2011 18:28
dar ce mai astepti???sa te rupa in bataie apoi sa pleci??
elviracostantea
Postat pe 9 Mai 2011 18:47
dar ce mai astepti???sa te rupa in bataie apoi sa pleci??
elviracostantea
Postat pe 9 Mai 2011 18:47
Du-te fato si iti vezi de viatza ca nu merita osteneala................................o spun din proprie experientza.........................;;si am o varsta venerabila
garbo060225
Postat pe 9 Mai 2011 19:46
daca toti sunt insipizi tu ce esti inteligentule? hahah
garbo080869
Postat pe 9 Mai 2011 19:47
s-a simtit careva atins?
Thor_again
Postat pe 9 Mai 2011 20:01
evident !
Freya__
Postat pe 9 Mai 2011 20:02
copilul isi iubeste parintii cum ar fiii
garbo107589
Postat pe 9 Mai 2011 20:19
De la: anakin, la data 2011-05-09 13:40:56Nebunico, mai in gluma mai in serios, tu nu ai toate tiglele pe casa. Toata lumea care te intreaba ceva are un cui impotriva ta... parca ai fi irinuca, parol.
Primo, cred ca problema este cu tine, fiindca daca raspunzi asa si pe-acasa, cautand sa te certi cu oricine din orice, este explicabil de se zboara ozeneuri spre tartacutza ta cea seaca. Mai nasol va fi sa ti-o si nimereasca, fiindca va suna a gol iar danganatul ca de coplot s-ar putea sa il trezeasca pe ghinionistul care este nevoit sa isi duca existenta alaturi de tine.
Hai, lasa-ma cu labariile astea de pitzipoanca ieftina, du-te si canta-ti hartzagul pe la alte mase.


:)) pai poate ar fi bine sa-l trezeasca cineva si pe el la realitate nu??
ingerashnebun
Postat pe 9 Mai 2011 21:00
De la: dor72, la data 2011-05-09 14:28:19
De la: ingerashnebun, la data 2011-05-09 11:50:22
ba fato dute-n mm si vezi-ti de treaba ta k nu te-a intrebat nimeni nimic. daca u crezi k e inventat pt ce te-ai mai bagat in seama? si mai consulta si u noul dom sa vezi k sunt acceptate ambele forme ;)


poate ar trebui sa consulti tu noul DOOM ( DICIONARUL ORTOGRAFIC ORTOEPIC i MORFOLOGIC al LIMBII ROMNE)...pe acolo nu s-a inventat inca exprimarea asta "de balta"
si inca ceva...ai pus intrebarile cuiva anume?! ca nu reiese de nicaieri.... daca da, atunci numeste persoanele care au voie sa raspunda...


ziceam k nu am intrebat-o pe ea personal. mai citeste o data
ingerashnebun
Postat pe 9 Mai 2011 21:01
De la: garbo098956, la data 2011-05-09 17:33:42draga mea eu cred ca ar trebui sa fi tu insati si sa faci asa cum te duce pe tine inima exact asa cum iti dicteaza inima si sa iti ei drumul sa mergi mai departe ,dar mai intii fi tu insati,iti trbuie sprijin din partea unei persoane apropiate,frate sora var,mama ,tata,sa ai putin spate
alfel cred ca nu ai sa faci fata,asta e parerea mea.dupa asta faci cum crezi tu ca e mai bine.asa vezi daca se poate indrepta ceva,daca nu se indreapta nimic,si relatia devine mai tensionata,trebuie sa aplici legea
eu asta cred,successsss


multumesc pentru sfat
ingerashnebun
Postat pe 9 Mai 2011 21:13
De la: garbo088037, la data 2011-05-09 18:01:43Draga copila,
Imi cer scuze dar nu te pot numii altfel... felul in care te tot kk-esti nu-mi da de ales, o femeie cand alege sa fie mama uita de kk-it si de prescurtari, daca asa ai ales sa cresti adel copilas fara nici o vina de a se fii nascut... atunci nu vad nici o surpriza nici in relatia pe care ai ales-o, poate se vor inghesuii multi sa-ti de sfaturi dar tu esti in primul rand propriul tau inamic si nu numai, chiar si al copilului sau bb-ului, dupa cum i-l numesti... incearca sa intelegi tu insu-ti din ce vrei sa scrii si poate si eu unul fara prea multa carte voi intelege dece tu ai ajuns in situatia asta...

Mii de scuze...


aa deci sa inteleg k u nu intel;egi limbajul de pe net?? pai atunci ce ai kuti aici?
ingerashnebun
Postat pe 9 Mai 2011 21:16
De la: quasaria, la data 2011-05-09 18:28:18
De la: ingerashnebun, la data 2011-05-09 12:36:29
dragul meu intrebarea era dak bb merita sa traiasca intr-un astfel de mediu sau nu. de intamplat poate k pt tine nu e mare lucru ce s-a intamplat si de dat cu farfurii nu a dat nimeni dupa mine ai grija in schimb sa nu arunce cineva dupa tine cu farfurii. iar ceea ce povesteam eu despre aruncatul cu lucruri dupa mine era descris pe scurt comportamentul tatalui. dak nu ai de dat un sfat sau de comentat ceva la acest subiect te rog frumos abtine-te


ca sa am un sfat ar trebui sa imi fie clar despre ce vorbim: asa si eu cu fie-mea facem scrima cu niste sabii din burete, nu inseamna ca maltratez copilul.... In situatia in care ti se pare ca glumele lui sint prea dure pentru un bebe, spune-i. Poate asa stie el sa se joace cu el, si se va corecta. Cit timp copilul e amuzat de faptul ca ei doi isi dau ghionturi, nu cred oricum ca e cazul sa te alarmezi.

In rest ce a facut asa de grav?Show? Explica-i ca spectacole pasionale faceti voi doi, daca vrea, cu cratite in cap si alte alea, da'nu in prezenta copilului.

Mie nu mi se par DOAR astea motiv de despartire. Daca n-a mia avut copii e normal sa nu constientizeze cat de mare trebuie sa fie diferenta de atitudine in preajma lor, dar astea sint chestii educabile. Nu cred ca s-a nascut cineva invatat.



da cred k esti prima care in sfarsit a inteles ce vroiam eu sa zic pe-acolo. iti multumesc mult pt sfat si asa cum am mai zis voi incerca sa discut cu el si sa hotaram ce e mai bine pt copil, pentru noi
multumesc inca o data si sanatate
ingerashnebun
Postat pe 9 Mai 2011 21:20
De la: ingerashnebun, la data 2011-05-09 21:01:55
ziceam k nu am intrebat-o pe ea personal. mai citeste o data



daca zici mereu "asa de multe"...este explicabil....
dor72
Postat pe 9 Mai 2011 22:09
NU NU NU MERITA ,GANDESTETE LA BEBE APOI LA TINE .O VIATA AVETI.MERITA OARE SA TRAITI CHINUITI?COPILUL POATE RAMANE TRAUMATISAT IN URMA CERTURILOR VOASTRE.
garbo117755
Postat pe 9 Mai 2011 22:48
poate e putin sado-maso...si ii place chiar....
si nu inteleg de ce ne intreaba pe noi daca il merita sau nu copilul...pe tatal ala capcaun...
oricum, nu il poate sterge din catastife...
cum e, va fi intotdeauna tatal lui...mai mult sau mai putin prezent fizic....
dor72
Postat pe 9 Mai 2011 22:55
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-04 15:40:09pai trebuie sa vorbesti serios cu el si sa nu urli la el...nu stiu ce sa zic.....intro relatie daca nu functioneaza sunt vinovati amandoi.....Eu zic sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute sa gandesti pozitiv si sa il rogi si pe el sa mearga la biserica,sa se roage sa ii lumineze Dumnzeu mintea.....Mai bine sa tai raul cand de abia a inceput sa imugureasca....Oamenii greesesc mult unul fata de altul,de aceea nu functioneaza relatia.....Eu zic sa te rogi la Dumnezeu cu mintea smerita ca sa te lumineze ce este bine pt voi bine si pt copilul vostru.....Este bine ca sa te rogi la Dumnezeu sa iti dea pace in suflet si in minte,,da pt asta trebuie sa iti smeresti mintea si sa transmiti pacea si familiei tale.....Faceti o pauza,,,dar fii si tu mai hotarata,,,dara sa tipi la el....fara sa fii prea toleranta....poti sa ii spui orice dar fara sa ii vorbesti cu ura si la nervi pt ca daca tot o sa ii reprosezi si vrei si tu sa il superi o sa ajunga sa te urasca cu timpul...Eu zic rogate la Dumnezeu sa te ajute sa iei decizia potrivita pt voi....Ca sa aveti pace in familie,,,trebuie sa aveti pace in minte,in suflet....De asta rogate la Dumnezeu sa va ajute


nu stiu cati ani ai dar intr-o relatie poate fi vinovat unul singur caraia sa-i puta tot si sa nu-i convina nimic
si inca ceva ...vezi cu gramatica limbii romane
adeline
Postat pe 9 Mai 2011 23:18
SUNT PERFECT DE ACORD CU TINE.
HAI SA LE INVATAM SI PE CELE MAI TINERE DIN EXPERINTELE NOASTRE
BRAVO
garbo073686
Postat pe 10 Mai 2011 09:48
Desi pentru un copil este cel mai indicat sa fie cu ambii parintii cel mai bine ar fi totusi daca nu te intelegi bine cu persoana de alaturi sa te desparti de acea persoana pentru ca copilul poate fi afectat psihic din cauza certurilor din cuplu
adriadul
Postat pe 10 Mai 2011 10:34
Cu siguranta e mai bine pt copil sa creasca fara tata,decat sa vada certuri si scandaluri,mai ales ca zici ca a inceput sa fie violent.Fii curajoasa si fa ceea ce trebuie sa faci.
garbo181261
Postat pe 10 Mai 2011 16:20
Intrebare este: "Stiti sa conjugati verbul a avea?". "Merita sa AIBE"...of of
savianne
Postat pe 10 Mai 2011 16:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vecini socrii 6 De la: garbo_459486 25 Noiembrie 2016 14:34
divort dupa 22 de ani de casnicie 19 De la: chrystal_10 21 Ianuarie 2010 00:04
Sfat 253 De la: Dari_Daniela 25 Ianuarie 2010 13:28
Povestea mea,povestea orcarei adolestente!!!! 23 De la: Dari_Daniela 17 Ianuarie 2010 20:44
cum poti ajuta un om sa isi revina dupa o cadere .....care a trait o dezamagire si a considearat ca viata nu exista si nici motiv pt a trai 8 De la: betty37 21 Aprilie 2011 22:57
Setari Cookie-uri