Probleme de familie - sotia tatalui meu

De cateva luni tatal meu s-a impacat cu fosta lui nevasta, de care a fost despartit aproximativ 1 an. Ea a plecat in urma unei discutii aprinse cu mine, din cauza unei case (si cred eu, din cauza ca avea pe altul, pentru ca ulterior a venit cu el frumusel de mana la divort). Ea voia neaparat o casa :-j sa aiba ea pe numele ei, fara munca, fara nimic...nici macar strictul necesar pe care poate sa l faca o femeie (curatenie, mancare...mentionez ca ea are menajera, care ii spala, calca, face mancare...ii baga pana si vasele la masina de spalat vase:-j) Acum s-au impacat, iar ea e mult mai rea, ma jigneste mereu, ma ataca, minte, inventeaza diferite chestii si face tot posibilul ca sa se razbune.. de cand a venit nu mai avem liniste, suntem numai in certuri, discutii... si il vad pe tatal meu ca nu mai rezista, ca e obobsit, plictisit, epuizat de astfel de discutii...In plus, baga si strambe cu privire la iubitul meu, cu care sunt de 3 ani si ceva, il jigneste..etc. Am incercat sa ma port frumos cu ea, sa ma port urat, sa o ignor, sa fiu chiar servitoarea ei...si tot nu a fost bine! Tot eu am fost aia rea care cauta cearta...

Mentionez ca eu lucrez cu el, ca altfel nu m as mai duce pe acolo...

Poate ma sfatuiti ce sa fac...

PS:Am incercat sa scriu cat mai pe scurt, pentru ca sincer, eu cand va postari pe toata pagina nici nu-mi vine sa le citesc
CoKNeZa
Postat pe 2 Iulie 2012 02:35
inteleg situatia... cam aceleasi probleme eu le-am avut cu mama mea "naturel". Nu intru in detalii pentru ca nu imi plac telenovelele, nici macar alea proprii: dar sfatul meu e sa te duci sa iti faci o viata. A ta. Esti tinara, ai toate sansele inainte - exista mii de alti oameni care iti pot acorda mai mult credit si mai multe oportunitati si mai mult suflet decit familia ta. Chiar daca pare neverosimil, crede-ma, asta e realitatea.
quasaria
Postat pe 2 Iulie 2012 07:07
De la: quasaria, la data 2012-07-02 07:07:06inteleg situatia... cam aceleasi probleme eu le-am avut cu mama mea "naturel". Nu intru in detalii pentru ca nu imi plac telenovelele, nici macar alea proprii: dar sfatul meu e sa te duci sa iti faci o viata. A ta. Esti tinara, ai toate sansele inainte - exista mii de alti oameni care iti pot acorda mai mult credit si mai multe oportunitati si mai mult suflet decit familia ta. Chiar daca pare neverosimil, crede-ma, asta e realitatea.


asta m-au sfatuit multi, dar nu l pot lasa balta nici cu munca, pentru ca are nevoie de mine si eu de el (pt ca ma invata multe lucruri importante, pe care nu le pot afla de la altii) si nici s o las pe ea sa si bata joc, sa plece cu tot :-j cum a mai facut o acum 1 an
CoKNeZa
Postat pe 2 Iulie 2012 16:38
Quasaria are dreptate. Tatal tau e adult si a facut o alegere. Decat sa te concentrezi pe un razboi inutil, mai bine iti cladesti propria ta viata. Casa aceea, probabil e a tatalui tau si poate face cu ea orice doreste.
Eugenia_
Postat pe 2 Iulie 2012 16:48
mi se pare ca intri intr-un razboi care nu e al tau... :-) Casele respective sau "totul" respectiv pina la urma nu e al tau. Nu e facut de tine. Tatal tau iti poate lasa ce considera el, sau poate sa considere ca nu e cazul sa iti lase nimic. Oricum nu ai dreptul sa judeci. Poti sa imparti doar ce iti apartine... ce ai facut TU.

In al doilea rind, daca n-ar fi fost taticul, ai fi invatat toate acele lucruri de care spui de la altcineva. Nu e rautate - e experienta mea proprie. Si pina la urma sint convinsa ca daca as fi atirnat dupa coada alor mei nu as fi facut nici mai mult, nici mai bine decit fac acum. Singura problema - reala - e afectiva. Sentimentul ca nu esti binevenit unde ar fi trebuit sa fii. Atit. Restul
se compenseaza.
quasaria
Postat pe 6 Iulie 2012 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie suspecta 4 De la: garbo_407215 8 Decembrie 2014 12:24
ce parere aveti ? 11 De la: garbo_5723 29 Iulie 2013 18:13
Iubirea doare a dracului de tare! 546 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
help me pls 7 De la: etta70 16 Octombrie 2009 17:46
Povestea mea... 543 De la: byby2 12 Martie 2010 10:53
Setari Cookie-uri