merita sa aibe un tata ca el?

De la: garbo204374, la data 2011-05-08 08:35:05 Nu te mai chinui cu intrebarile. asculta-ti inimma si instinctul tau.
si eu am fost ca sotul tau, dar din fericire pentru fetita mea ,eu n-as putea sai fac rau voit..asa un tras de ciuf ,o palma la fund.....merge....dar a noastra deja are 5 ani,4luni.e altceva
ce-ar fi fost cand copila era mica in loc sa ne ocupam de modelarea ei sa o fi lovito chiar si in joaca? la un an tot fragil e copilul ......asa ca lasa-l.....noi barbati, mai sunt si excepti, asa stim sa ne purtam......poate nu comunicati suficient,poate ca nu si-a dorit un copil, sau nu acum,dar daca e asa mereu nervos si violent, areo pb ......


ba din contra eu nu am vrut copilul pentru ca sunt foarte tanara(20 d ani). in schimb el si l-a dorit foarte foarte mult si poate ca asta m-a si facut sa accept sa fac un copil. e adevarat ca nu mi l-am dorit dar o data ce am ramas insarcinata imi venea cam greu sa renunt la el asa ca din iubire pt copil si pt sotul meu a venit. ind bb a venit eu mai aveam ink 2 lun i de scoala timp in care a stat cu tatal lui si a avut grija de el ca si mine. (stiu asta pt k pe atunci locuiam in casa parintilor mei si l-au supravegheat). si acum sta cu copilul si are grija de el si mai e si iubaretz cu mine, uneori dar parca toate astea se intampla cam rar pentru ca certurile si discutiile aprinse sunt mult prea dese pentru o relatie normala. cu datul in mine nu da pt k ar fi ultimul lucru pe care l-ar face, arunca doar cu lucruri ca sa ma sperie
ingerashnebun
Postat pe 8 Mai 2011 10:07
De la: Thor_again, la data 2011-05-05 21:34:25for the record: nu sunt ateu. dar nici nu inghit aberatiile religioase
asta era pentru cei care pricep, nu pentru irinuca.
CORECT! A fii credincios nu inseamna a fii FANATIC!! Si eu sustin teoria lui Thor!!
elisabeta_boia
Postat pe 8 Mai 2011 10:10
De la: garbo188221, la data 2011-05-08 08:44:42cand te bagi in troaca te mananca porci.



vrei sa zici omenia multa o mananca porcii?
ingerashnebun
Postat pe 8 Mai 2011 10:11
De la: valygood, la data 2011-05-08 09:07:10exista centre in tara care cazeaza si sustin mame cu copii ,victime ale violentei domestice pe perioada limitata de timp si se numesc centre maternale .pe perioada izolarii mama are timp sa-si lamureasca relatia cu sotul fara a fi intimidata ,iar el are timp sa se gindeasca serios la indreptarea relatiei mergind la un psihoterapeut.
Doar prin psihoterapie puteti controla si intelege tensiunile din cuplu
Ai mai putea merge in secret la un psihoterapeut de cuplu si discuta cu acesta intr-o sedinta problema .
chiar daca veti divorta e bine sa o faceti in conditii pasnice .De aceea este necesar psihoterapeutul,ori indreptati relatia ori mergeti relaxati fiecare pe drumul lui fara tensiuni si conflicte inutile.sedintele de terapie sint intre 50-80 lei,in general.Cunosc doi terapeuti buni in Bucuresti :Ramona Covrig si Lena Rustii dar sunt multi alti terapeuti in toata tara.


eu sunt din caras severin (moldova noua) dar acum locuim in timisoara
ingerashnebun
Postat pe 8 Mai 2011 10:13
De la: garbo079649, la data 2011-05-08 09:26:50Draga mea nu cumva are si vreo amanta? Pentru ca asa se explica multe , ma refer la violentele pe care le suportati tu si copilul si iesirile inexplicable. Stiu din experienta ca incercam mai intai sa ne gasim noua vina si dupa aceea celui care e violent cu noi.La intrebarea ta insa pot sa-ti spun ca acela ii va fi tata ptr tot restul vietii. Trebuie sa te consolezi cu aceasta idee.Dar asta nu inseamna ca esti obligata sa-ti cresti copilul langa acest om. Depinde de tine si numai de tine cat timp ai sa accepti sa va agreseze si in ce fel de climat iti vei creste copilul. Gandeste-te la binele tau si al copilului tau si atat.
Trebuie sa iei o decizie ptr ca timpul trece si nu trece in favoarea ta!!!!!!
Gandeste-te cum va fi relatia ta cu acest om la anul, peste 5 ani, peste 20 de ani?
Noroc si multa sanatate!


am mai spus si mai sus nu stiu daca are sau nu o amanta mesaje de iubire a primit dar sustine ca sunt pt fratele lui
ingerashnebun
Postat pe 8 Mai 2011 10:15
M-a cutremurat relatarea povestii tale.Trebuie sa fii puternica si sa te consideri femeia secolului XX1 si sa iei atitudine....daca el se comporta asa atat cu tine cat si cu copilul vostru , parerea mea si cea mai buna in asemenea situatie e sa-l lasi....lasa-l si i-ati viata in propriile maini.Fii fericita de copilasul tau , iar asta sa te motiveze sa vezi viata din partea frumoasa a lucrurilor . Succes si tine-ma la curent . pup
Anel
Postat pe 8 Mai 2011 10:17
eu cred ca ar fi timpul sa te trezesti la realitate si sa vezi ca orice ai face nu ai cum sa-l schimbi si sa ai responsabilitaea pentru copilul tau ca el sa creasca intr-un mediu linistit si plin de iubire. Dupa cum expici relatia ta cu tatal copilului imi dau seama ca este un om foarte rau iar tu te complaci intro relatie traumatizanta atat pentru tine cat si pentru copil. Sfatul meu este sa scapi de acel ,,om'' cat mai repede. Nu mai spera ca se va scimba pentru ca nu o va face. Problema este ca tu esti dependenta de violenta lui, constientizeaza asta si fi puternica; pur si simplu scapa de el. Daca intradevar iti iubesti copilul atunci fai un bine si scapa-l de un tata atat de neevoluat si agresiv.Cresteti copilul intrun mediu linistit si plin de iubire, este datoia ta de mama.
Mai ai o datorie si anume cea fata de tine insuti si anume si tu ca femeie ai dreptul la iubire si la respect. Probabil ca provii dintr-o familie unde violenta era prezenta, de aceea ai probleme in a identifica ce e bine si ce nu e bine intr-o familie, asa ca trebuie intai sa te schimbi si sa realizezi ca o viata traita in violenta nu este viata. Meriti mai mult chiar mult mai mult. Scapa-te de Nebun
Ai datoria de a face asta pentru tine si pentru copilul tau.
cand femeile se vor schimba se vor schimba si barbatii.
Tu trebuie sa te schimbi prima, deci trezirea!
daniela1965
Postat pe 8 Mai 2011 10:20
Nu te pot sfatui ce sa faci, dar iti pot spune, din experienta proprie, ca cel mai bun mediu pentru un copil este cel in care exista liniste si afectiune. Cunosc cazuri in care copii nu vorbeau la varsta de 3-4 ani, si asta din cauza mediului familial violent. Si cand spun violent, nu inseamna neaparat violenta fizica, ci si cea verbala, care pentru copii are un impact foarte dur. Asa ca, daca domnul nu-si rezolva aceste probleme, poate ar fi mai bine sa preiei tu fraiele si sa gasesti o solutie mai buna, fara sa te gandesti la ce vrea sau crede el.
Daca ai nevoie de o consiliere, sunt niste organizatii care se ocupa de astfel de probleme.
Mult noroc!
garbo059381
Postat pe 8 Mai 2011 10:27
SCAPA-TE DE EL CAT MAI REPEDE, NU MERITA SA SUFERI SI TU SI COPILUL, ITII VEI DA SEAMA CA AI PROCEDAT BINE. CURAJ !!!
garbo000046
Postat pe 8 Mai 2011 10:31
Sincer, toate suntem bune la sfaturi, dar cel mai bine stii tu ce simti si ce iti doresti...Toate stim teoria dar practica e mai grea...Toate suntem mari si tari in spatele unui calculator, dar viata reala e cu totul alta mancare de peste...cum spuneam eu nu ma bag sa-ti dau nici un sfat dar ai grija ce decizie iei, mai devreme sau mai tarziu poate aveam un rezultat bun sau rau pentru tine si copil....O zi buna si succes !
Aleksutza
Postat pe 8 Mai 2011 10:33
E cea mai buna alegere.
garbo200502
Postat pe 8 Mai 2011 10:33
Nu am citit tot ce au scris fetele mai sus, decat printre randuri pentru ca ma grabesc insa mi-a atras atentia subiectul.. dupa parerea mea psihoterapie ar avea efecte in cazuri mai simple.. insa cand ajunge barbatul sa dea in copil de un an chiar si in joaca, deja nu mai poate fi numit "om".. daca un barbat da in tine o data o va face si a2-a oara.. inceputul e mai greu..
am fost cu un nenorocit timp de 9 luni, si asta pentru simplul fapt ca nu accepta sa ne despartim, a dat in mine f rau, am fost si secestrata si mi-am pierdut si locul de munca pentru ca nu-mi permita sa merg la servici.. binenteles ca mereu regreta , plangea si se jura ca se va schimba si ca el realizeaza ca greseste si aberatii deastea.. intr-un final dupa ce ma urmarea in repetate randuri si ma astepta in fata casei parintilor unde stau acum si ma tot urmarea si-mi facea scandaluri pe strada, ultima bataie a fost acum o saptamana cand a incercat sa ma omoare pe strada cu pumni si genunchi luvinduma direct in cap.. acum dupa ce am dat declaratie la politie pentru a2-a oara (prima oara nu sa potolit) si a vazut ca am luat lucrurile in serios, el a parasit tara.. este singurul lucru bun pe care il putea face..
si acum, dupa mai multe relatii esuate si dupa ce mi-am pierdut increderea in barbati pe buna dreptate, intentionez sa am un copil si imu doresc asta enorm, dar il voi creste singura!
Sper sa te convingi ca cel mai bun lucru pe care il poti face pentru micutul tau este sa il scapi de mediul in care traiti acum pana nu va fi suficient de marisor si va realiza si el ce se intampla.. atunci va ramane si cu amintiri si rani sufletesti care il vor marca pe viata.. un barbat violent nu va fi nici o data mai bun, iar situatia ta nu se va schimba vreodata in bine ci doar in rau garantat.. eu sunt o persoana care risca f mult, pe sistemul daca nu risti nu castigi.. dar crezi ca se merita sa risti in situatia de fata oferindu-i sotului sanse in continuare cand este vorba de siguranta copilasul tau?? multa bafta iti doresc.
olihuryah
Postat pe 8 Mai 2011 10:46
O simpla parere. Nu o lua ca un sfat, e mai degraba o constatare. Barbatii au un usor "schimb de foaie" cand au siguranta ca femeia nu va mai pleca de langa ei. Cred ca am auzit toate de povesti in care totul decurge frumos pana la nunta, iar dupa nunta, se schimba totul in rau. Si apare intrebarea : de ce? Din instinctul de vanator al barbatului (femeii) care vad "prada" obtinuta si acum vor alta provocare. Incearca sa il provoci in continuare ca femeie si nu ca mama. Adica, adu-l iar in stadiu in care trebuie sa fie atent si responsabil pentru a va pastra. Incearca sa fi detasata, chiar indiferenta uneori, dar senzuala in acelasi timp. Asa ii dai un motiv sa incerce sa te recucereasca si sa isi tempereze comportamentul. Sunteti amandoi tineri. Maturizarea este in curs. Va maturizati unul pe altul, dar nu prin cearta.
Bebe trebuie sa fie fericit. Asta e datoria voastra!Nu il creste in tensiune. Incearca sa porti discutiile cand bbe doarme sau nu este in preajma. Nici un copil nu merita sa creasca intr-o atmosfera tensionata, dar nici fara parinti nu este o solutie. Fa-l pe barbatul de langa tine sa realizeze responsabilitatea unui copil ( a unei familii, mai bine zis!). Succes!
Nephilim
Postat pe 8 Mai 2011 11:12
Problema nu este daca "merita sa aibe un tata ca el pentru ca, merita sau nu, il are, ci daca tatal din certificatul de nastere este capabil sa isi faca datoria de tata: sa-l ocroteasca, sa-l educe, sa-l sustina, sa-l incurajeze, sa-i aline suferintele, sa-i asigure un climat familial propice unei dezvoltari armonioase. Este posibil ca sotul tau sa fii avut ca model un tata violent, iar comportamentul de care te plangi sa i se para normal. Cred inainte sa iei o decizie trebuie sa comunicati mai mult pe acest subiect.
stelut
Postat pe 8 Mai 2011 11:28
Pt ingerasnebun: Noi oamenii nu suntem in masura sa judecam, de aceea ia ceea ce iti voi spune ca un sfat sau ca o poveste de viata. Sunt o mama singura pt ca am ales asta ca ceva mult mai bun pt copilul meu decat o casatorie de convenienta folosind ca scuza copilul. Si sincer iti spun nu regret o clipa decizia luata, desi bebe al meu are doar 6 luni si ma gandesc uneori ca o sa ii lipseasca un tata. Am crescut cu un tata care se aseamana ca tipar sotului tau: ani la randul tipa la noi, bea, se certa cu mama si o lovea si pe ea si pe noi. Ani la randul ne tot spunea ca ii pare rau si o lua de la capat. M-am tot rugat sa se schimbe, insa in zadar. Unii oameni pur si simplu nu au capacitatea de a intelege profunzimea si responsabilitatea pe care le implica minunea de a fi parinte. :) Consultarea unui psihoterapeut ar fi intr-adevar benefica. (tot din proprie experienta).Multa bafta

Pt. Thor: Foarte adevarat ceea ce ai spus legat de credinta. Doar ca unii oameni (ba chiar o mare majoritate) sunt atat de indoctrinati si inlantuiti in prejudecati incat nu mai pot vedea si simti esenta credintei. Caci nu trebuie sa ne punem cenusa in cap precum fariseii ca sa aratam ca suntem credinciosi. :) (pt cei ce inteleg)
garbo2206
Postat pe 8 Mai 2011 11:44
Buna ziua.Incerc sa judec aceasta situatie,insa este usor sa dai sfaturi...mai greu este sa le pui in aplicare.Acest copil are dreptul la dragostea ambilor parinti,insa daca tatal lui nu simte afectiune pt copilul sau atunci nimeni nu poate sa-l oblige sa se comporte ca "UN TATA ADEVARAT"Orice mama este mult mai legata de copil decat un tata si este in masura sa lupte pt binele copilului,Daca tatal a recunoscut copilul,atunci chiar daca nu sunteti casatorita cu el va trebui sa cereti o pensie alimentara dandu-l in judecata .Copilul are nevoie de o atmosfera placuta ,lipsita de certuri,tensiuni si chiar agresiuni.Mergeti la o biblioteca si cereti o carte "CLIMATUL EDUCATIV IN FAMILIE" sau orice tratat care se refera la cresterea si educarea copiilor. sau daca el este de acord si va permiteti ar trebui sa consultati un terapeut,iar daca refuza, ar trebui sa decizi singura si sa te desparti definitiv de un asemenea om. Daca acest copil va creste intr-o atmosfera tensionata atunci va avea urmari irecuperabile si viata lui va fi traumatizata.Fii tare si D_zeu sa-ti fie aproape si sa va apere de cei care va fac viata amara.Cu drag ,Prof,Gina David.
ginadavid64
Postat pe 8 Mai 2011 11:45
Ginuto, dar tu in sinea ta nu cauti putintica vina? Tu esti un inger ? Nu esti si tu o generatoare de conflicte in familia nelegalizata in care vrei sa traiesti? Nu cumva asteapta si el o vorba buna atunci cand trebuie, o stangere de mana si un sarut sincer, un pahar cu apa minerala servit la o masa pregatita pentru doi indragostiti ? Tu nu pe tine te plangi ci de "povara" pe care trebuie sa o porti - COPILUL>.
garbo186346
Postat pe 8 Mai 2011 12:18
De la: ingerashnebun, la data 2011-05-04 11:58:54buna ma numesc ana maria si de 4 ani sunt intr-o relatie cu un baiat. la inceput totul a fost frumos (ca in orice relatie) mai tarziu au aparut certurile cu toate astea am continuat sa ramanem impreuna. acum un an in relatia noastra a aparut un bebe. credeam k asta il va schimba insa nu a fost asa knd bb avea 6 luni ne-am certat fosrte rau iar a plekt de aksa cu copilul. si-a dat seama de ceea ce facuse asa k a doua zi mi-a inapoiat copilul. regretele au aparut la kteva zile dupa. bn l-am iertat de dragul copilului am luat-o de la kpat el jurand k va fi cu totul alta persoana. a fost dar pt putin timp. km la o luna dupa asta certurile au inceput sa apara din nou el fiind violent atat cu mine kt uneori si cu copilul kre acum are un anisor. nu as putea spune ca il bate dar uneori mai da in el ori in gluma ori in serios nu mi-am dat seama exact dar mie nu imi place. tipa atat la mn kt si la copil. a inceput sa arunce dupa mine cu tot felul de lucruri. de cateva ori era sa loveasca si copilul. eu sunt hotarata sa ma despart de el pt ca vreau tot ce e mai bun pentru bb meu dar oare asta e cea m,ai buna alegere pentru copilul meu?

va astept sfaturile. multumesc anticipat

CE NU MERGE BINE DE LA INCEPUT ,NU VA MERGE NICIODATA! AM TRECUT SI EU PRIN SITUATIA ASTA! SIII ....DUPA 8 ANI DE ZILE DE CALVAR....A RAMAS APROXIMATIV ACELASI DOBITOC,DOAR CA ESTE CEVA MAI STILAT,EU M-AM DISTRUS ,DIN PUNCT DE VEDERE EMOTIONAL, COPILUL VEDE MULTE ,SI NU SE MERITA. CU CAT LASI SA TREACA MAI MULT TIMP CU ATAT TE VEI PLAFONA MAI TARE, SI DOAMNE FERESTE DE MAI RAU,MIE MI-A DAT FOC LA CASA,SE APUCASE DE TOT CE-I MAI RAU SI DE NEDORIT INTR-O RELATIE. ACUM ESTE VALABILA VORBA URMATOARE: LUPUL ISI SCHIMBA PARUL; DAR NARAVUL BA! NICI UN BARBAT NU ESTE PERFECT, DAR NICI NU ESTE DE PREFERAT SA ITI MANANCI UN DECENIU DIN VIATA CA EL SA DEVINA MAI RATIONAL!COPII CRESC ,TU RAMAI ! MAI TARZIU VA FI SI MAI RAU! PARCA IMI VAD VIATA DE LA INCEPUT DIN CE-MI SPUI!
trenul_vietii
Postat pe 8 Mai 2011 12:30
Iubita mea nu va merita, atat am sa iti spun, pleaca cu copilul si il cresti in liniste daca ai unde, o sa iti fie greu, dar macar nu ai langa tine un animal care nu stie decat sa arunce dupa tine si mai ales dupa cal mic care este un ingeras care nu merita un asemenea tratament, si acel barbat care ii este doar tata biologic nu va fi in stare sa ii de-a nici macar un sfat si un gram de iubire...de asta au copii nevoie, si tu la fel meriti sa fii iubita si respectata.
Intr-o familie conteaza intelegerea, iubirea si comunicarea daca aceste ingrediente nu exista nu are rost sa va chinuiti unul pe celalalt. Iti doresc numai bine!
PS. fa ce este mai bine ptr. tine tu stii mai bine ce va poate face fericiti, pe tine si copilas. Sa nu iti faci idei ca iti va lua copilul..nici gand, este mic si oricine il va incredinta tie.
garbo080869
Postat pe 8 Mai 2011 12:48
Vrei binele copilului sau "binele" tau??Lasa-l , iti iei copilul si continua viata intr-un mod frumos, placut si libnistit, atat pt. tine cat si pt.copil. Aceste schimbarii care sunt doar pentru o perioada scurta de timp dovedesc si vb. de la sine.Lupul schimba blana dar naravul BA. Ceea ce ai scris tu despre voi 3 nu inseamna ca este totul, insa un barbat violent atat fizic cat si verbal , NU este bun in casa, nici pt. tine , nici pt. si mai ales pt. copil . dute la un psoholog, discuta cu el ABSOLUT tot , discuta cu ersoane de incredere si chiar cu persoane pe care nu le cunosti si care au rabdarea de a asculta ,mai multe pareri nu strica niciodata. Si inca ceva , gandeste cu creerul nu cu inima. Mult succes si tot binele din lume .
garbo006041
Postat pe 8 Mai 2011 12:56
si eu am trait o situatie asemanatoare, dar nu am stat pe ganduri si am pus punct. acum am langa mine un om minunat care imi iubeste copilul. mai exista si oameni cu suflet. parinte nu e cel care te face, ci cel care te creste. poate ca nu-l loveste pe bebele tau acum, fiind mic, dar cand va fi ceva mai mare sigur o va face.
corina_savin
Postat pe 8 Mai 2011 13:06
Tu ai pus titlu topicului?...Vezi k ai greseli gramaticale....ding...ding...
Eda
Postat pe 8 Mai 2011 13:28
@ ingerasbun

permite-mi sa subliniez cateva chestii. inutil sa-ti pui intrebari de genul -merita copilul meu asemenea tratament- . Saracul, evidedent ca nu merita!!! Cu atat mai mult ca nu a cerut sa vina pe lume. Din pacate tu esti prea tanara si neexperimentata ca sa iei o atitudine corecta. Dar asta nu te scuza ca accepti sa-ti cresti copilul intr-un mediu nociv ( poate chiar traumatizant). Mediul familial isi poate lasa amprenta pe intreaga structura psihica a copilului. In primul rand tu trebuie sa-i asiguri nevoile afective. Mare grija, depresia se poate instala chiar si la copiii mici. Doi la mana, exista servicii de protectie a copilului implict al mamelor. Situatia actuala nu pare extrem de groaznica dar poate degenera. Anticipa ingeras, anticipa!!! si asuma-ti faptul ca ai un copil.
unspeakable_ingredient
Postat pe 8 Mai 2011 13:34
Pentru Thor.
Foarte elevat dizertaia ta... exact ca i Einstein dezvoli subiectul propus spre dezbatere, urmreti firul logic, nu te abai de la subiect (apropo...mai tii minte care este?).
Eti un mare TROGLODIT...pardon erudit
Nicol_Pre
Postat pe 8 Mai 2011 14:08
matale cu cin' te certi?
Thor_again
Postat pe 8 Mai 2011 14:13
cu Einstein.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 14:15
aha! Si eu ar trebui s-o bag acum in seama pentru ca?...
Bai, nene, iar s-au trezit astia vorbind in timp ce se uita in oglinda
Thor_again
Postat pe 8 Mai 2011 14:16
nicol, dezvolta. bineinteles, daca esti capabila de asa ceva. deocamdata nu ai facut decat sa te trezesti in vorba ca proasta-n targ

PS: incearca sa te exprimi prin cuvintele tale, nu folosi notiuni d-astea prea pretentioase pentru tine, gen "dizertatie", "Einstein", "troglodit", "erudit"...
Ca vad ca le cam amesteci, probabil acum faceai un ghiveci si ai confundat garbo cu cratita in care tocmai amesteci.
Thor_again
Postat pe 8 Mai 2011 14:16
Q, probabil ca acum cauta fraze 'teligente pe net, sa incropeasca un "raspuns". O fi vreun exemplar din ala pentru care "Princess X" a lui Brancusi reprezinta o sula, pardon de expresie, si -pe cale de consecinta- trebuie topit.
Thor_again
Postat pe 8 Mai 2011 14:23
probabil i s-a parut si ei de bonton sa scrie ceva.... nu conteaza ce.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 14:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
soacra...... 31 De la: tatoo64 20 Ianuarie 2011 00:01
divort dupa 22 de ani de casnicie 19 De la: chrystal_10 21 Ianuarie 2010 00:04
un pic de ajutor 14 De la: koala 19 Noiembrie 2010 22:44
mai poate o relatie sa fie resuscitata....? 27 De la: angy_dor 23 Decembrie 2009 21:37
cuplu 37 De la: _alexandra 9 Iunie 2009 11:08
Setari Cookie-uri