De bunatatea este vazuta ca o slabiciune? Pt ca oamenii buni nu se impun si ii lasa pe oamenii rai sa ii domine

A fii om bun inseamna a fii un om corect fata de semenii tai....Sa nu profiti de nimeni de naivitatea nimanui....Dar nici sa lasi pe nimeni sa profite de pe urma ta.,sa facu lucrurile sa fie bine si pt tine si pt altii,,,....Asta inseamna a fii om a fii om corect
ingerasulluptator
Postat pe 9 Mai 2011 21:34
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-09 21:34:23 A fii om bun inseamna a fii un om corect fata de semenii tai....Sa nu profiti de nimeni de naivitatea nimanui....Dar nici sa lasi pe nimeni sa profite de pe urma ta.,sa facu lucrurile sa fie bine si pt tine si pt altii,,,....Asta inseamna a fii om bun inseamna a fii om corect
Un om bun este corect...cinstit
ingerasulluptator
Postat pe 9 Mai 2011 21:36
Haw are you boys?
ingerasulluptator
Postat pe 11 Mai 2011 15:24
"how".
it's "how"
Thor_again
Postat pe 11 Mai 2011 15:28
De la: Thor_again, la data 2011-05-11 15:28:39"how".
it's "how"
Where are you boys?
ingerasulluptator
Postat pe 11 Mai 2011 15:47
Everywhere, but not very close to you, of course!
ROI2009
Postat pe 12 Mai 2011 11:04
mah, ingeras, elucideaza-ma si pe mine oleac! ce inseamna a fi bun? o datorie fata de semenii nostrii? si cam ce ar trebui sa facem noi ca sa multumim sclifosita asta de creatura careia i se mai zice si om? daca chiar insisti sa faci bine, sa-ti ajuti semenii, o faci neconditionat fara sa te astepti la plecaciuni sau alte ritualuri divine. bunatatea e ceva ce tine dincolo de fapte, e o calitate extrem de rara. ma rog... poate ma insel, da tu nu pari genul de persoana ce dospeste de calitati. deci?
unspeakable_ingredient
Postat pe 12 Mai 2011 11:46
ingred.., bun , bun...dar mai ai si limite...si pana cand sa fii tot tu celalalt?
sau poti fi cool ( si inca ce bun!)
sau poti fi bun... si sa nu incurci pe nimeni...nici cu ajutor...
e dificil...numa ingerash le pricepe/percepe...
dor72
Postat pe 12 Mai 2011 11:50
dor, "sa nu incurci pe nimeni"

unspeakable_ingredient
Postat pe 12 Mai 2011 11:57
De la: unspeakable_ingredient, la data 2011-05-12 11:46:38mah, ingeras, elucideaza-ma si pe mine oleac! ce inseamna a fi bun? o datorie fata de semenii nostrii? si cam ce ar trebui sa facem noi ca sa multumim sclifosita asta de creatura careia i se mai zice si om? daca chiar insisti sa faci bine, sa-ti ajuti semenii, o faci neconditionat fara sa te astepti la plecaciuni sau alte ritualuri divine. bunatatea e ceva ce tine dincolo de fapte, e o calitate extrem de rara. ma rog... poate ma insel, da tu nu pari genul de persoana ce dospeste de calitati. deci?
Pai asa este un om care ajuta pe un alt om,,,nu trebuie sa ii spuna la celalalt om sa fie recunoscator si sa ajute si el...Pt ca celalalt om care a fost ajutat trebuie sa se simta singur,,daca nu se simte inseamna ca este nesimtit...Nici eu nu astept nimic atunci cand ajut,,,,pt ca omul trebuie sa se simta singur sa ajute si sa fie recunoscator atunci cand il ajuta cineva...Daca nu este recunoscator inseamna ca este un nesimti si trebuie sa ii tii la distanta si sa nu ai de-a face cu el...Sa te rogi la Dumnezeu sa ii dea mintea,,,sa nu il urasti pt ca daca atata poate el...Dar datoria oamenilor este sa ajute si sa fie ajutat....
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2011 16:21
Pai asa este un om care ajuta pe un alt om,,,nu trebuie sa ii spuna la celalalt om sa fie recunoscator si sa ajute si el...Pt ca celalalt om care a fost ajutat trebuie sa se simta singur,,daca nu se simte inseamna ca este nesimtit...Nici eu nu astept nimic atunci cand ajut,,,,pt ca omul trebuie sa se simta singur sa ajute si sa fie recunoscator atunci cand il ajuta cineva...Daca nu este recunoscator inseamna ca este un nesimti si trebuie sa ii tii la distanta si sa nu ai de-a face cu el...Sa te rogi la Dumnezeu sa ii dea mintea,,,sa nu il urasti pt ca daca atata poate el...Dar datoria oamenilor este sa ajute si sa fie ajutat....
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2011 16:23
De la: ingerasulluptator, la data 2011-04-27 16:12:14Fr Dumnezeu omul rmne un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicieri si merge spre nicieri"



zau... ? si ce-ti ajuta tie ca il ai pe Dumnezeu (????) ? eu cel putin ma mandresc ca sunt rational si vorbesc mai putine prostii decat tine.. ! iti cer prea mult daca te rog sa-mi explici fraza asta pe care ai citat-o ? as zice ca e cazul tau, ca tu nu vi si nu mergi, stai pe loc in aceasi groapa intunecoasa, cu aceleasi fraze si conceptii, nu conteaza care e subiectul topicului... ! daca nu ai fi asa sadica, mi-ar fi mila de tine.
barboneli
Postat pe 16 Mai 2011 07:54
Iti ajuta. Stii cel putin unde este grajdul
garbo172845
Postat pe 16 Mai 2011 08:15
ce cool esti, barbo...
dor72
Postat pe 16 Mai 2011 20:17

si ma enerveaza dungile astea negre pe care le pune "garbo" in dreapta, acopera din scris !!!! e cumva cineva in doliu la ei.... ?
barboneli
Postat pe 16 Mai 2011 22:03
sau vede viata in culori inchise
floare_cu_colti
Postat pe 16 Mai 2011 22:06
e de la panoramare...
dor72
Postat pe 16 Mai 2011 23:16
atunci sa-si ia panora aia... mare, mica... ca eu vreau sa citesc fraze intregi.... mai ales cand scrie luptatoarea ingeras.... !!!!! e... asa sunt eu... masochist !!!
barboneli
Postat pe 17 Mai 2011 00:40
ingeras cati oameni buni si de calitate ai vazut tu care sa " reuseasca " in viata ? Si care sa ajute asa dezinteresat ?
garbo174243
Postat pe 18 Mai 2011 21:44
In romania nu prea mai exista asa ceva..Dar si in romania sunt oameni deosebiti numai ca tu nu o sa ai parte de ei....pt ca la oamenii buni nu le plac oamenii rai
ingerasulluptator
Postat pe 19 Mai 2011 00:06
De la: garbo174243, la data 2011-05-18 21:44:39ingeras cati oameni buni si de calitate ai vazut tu care sa " reuseasca " in viata ? Si care sa ajute asa dezinteresat ?
Cred ca tu te referi la bogatiile materiale....Ca asa prin minciuna poate omul se imbogati....Eu una nu am nevoie de bogatie ca sa pot fii fericita....Ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatoasa ca pot munci....Ca ma ajuta ca sa nu profite nimeni de pe urma mea si nici eu nu o sa profit de pe urma nimanui....Eu nu am nevoie sa reusesc in viata privind bogatia...Pt ca pe mine ma intereseaza mai mult bogatia sufleteasca si sa fiu sanatoasa ca sa pot munci....Decat sa ai bani si ai o groaza de probleme,,,si sa nu stii cum sa iesi din ele..Mai bine ma lipsesc de banii castigati necinstit....Mai bine muncesc si am pace si liniste in suflet...Nu las pe nimeni ca sa profite de pe urma mea.....Pt ca un crestin adevarat trebuie sa fie un om corect...Sa nu profiti de nimeni dar nici sa lasi pe altii sa profite de pe urma ta...
ingerasulluptator
Postat pe 19 Mai 2011 15:31
Cred ca tu te referi la bogatiile materiale....Ca asa prin minciuna poate omul se imbogati....Eu una nu am nevoie de bogatie ca sa pot fii fericita....Ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatoasa ca pot munci....Ca ma ajuta ca sa nu profite nimeni de pe urma mea si nici eu nu o sa profit de pe urma nimanui....Eu nu am nevoie sa reusesc in viata privind bogatia...Pt ca pe mine ma intereseaza mai mult bogatia sufleteasca si sa fiu sanatoasa ca sa pot munci....Decat sa ai bani si ai o groaza de probleme,,,si sa nu stii cum sa iesi din ele..Mai bine ma lipsesc de banii castigati necinstit....Mai bine muncesc si am pace si liniste in suflet...Nu las pe nimeni ca sa profite de pe urma mea.....Pt ca un crestin adevarat trebuie sa fie un om corect...Sa nu profiti de nimeni dar nici sa lasi pe altii sa profite de pe urma ta...
ingerasulluptator
Postat pe 19 Mai 2011 15:33
Da si cum faci sa nu lasi pe nimeni sa profite de tine ?
garbo174243
Postat pe 19 Mai 2011 23:03
De la: garbo174243, la data 2011-05-19 23:03:26 Da si cum faci sa nu lasi pe nimeni sa profite de tine ?
pai simplu nu ma incurc cu oameni care umbla sa profite de pe urma mea
ingerasulluptator
Postat pe 19 Mai 2011 23:36
de pe urma ta? pai cui trebe? paaaaate de finta ta
floare_cu_colti
Postat pe 19 Mai 2011 23:40
De la: floare_cu_colti, la data 2011-05-19 23:40:07 de pe urma ta? pai cui trebe? paaaaate de finta ta
de finta mea? cu ce se mananca
ingerasulluptator
Postat pe 19 Mai 2011 23:46
deci nu lasi pe nimeni sa profite de pe urma ta...
dar sa rada pe urma ta? cu asta esti deacord?
pentru ca.. nu pot sa cred ca nu ti-ai dat seama ca majoritatea celor ce-ti raspund fac misto !
si atunci? asa crezi tu ca e crestineste sa te repeti de N ori si sa nu spui nimic concret? doar teorii?si cei care intra pe topicurile deschise de tine sa faca misto de tine/.?
mai gandeste-te!
adryaana
Postat pe 20 Mai 2011 00:04
De la: adryaana, la data 2011-05-20 00:04:49deci nu lasi pe nimeni sa profite de pe urma ta...
dar sa rada pe urma ta? cu asta esti deacord?
pentru ca.. nu pot sa cred ca nu ti-ai dat seama ca majoritatea celor ce-ti raspund fac misto !
si atunci? asa crezi tu ca e crestineste sa te repeti de N ori si sa nu spui nimic concret? doar teorii?si cei care intra pe topicurile deschise de tine sa faca misto de tine/.?
mai gandeste-te!
eu cred ca ei rad de prostia lor....se rad de ei...
ingerasulluptator
Postat pe 20 Mai 2011 00:09
Lasa-i sa rada..cine ii baga in seama....eu nu...poate tu pt ca esti ca ei...
ingerasulluptator
Postat pe 20 Mai 2011 00:12
bine "maica tereza"... fa in continuare pe neprihanita...
dar nimeni nu continua in halul in care o faci tu!
si asa.//pe gratis?
poate te platesc cei de pe aici sa faci atmosfera
ca nu pot sa cred ca poti fi asa naiva.........
adryaana
Postat pe 20 Mai 2011 00:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat va rog 25 De la: garbo_408326 8 Martie 2016 13:09
lume lume!!! 16 De la: daniian 18 Aprilie 2011 03:59
ce inseamna sa ai caracter. Si importanta lui 3 De la: ingerasulluptator 13 Octombrie 2012 21:30
cal 3 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 15:36
CUM SA SCAPI DE DEPRESIE! 53 De la: quasaria 28 Noiembrie 2009 03:08
Setari Cookie-uri