La scoala le la 5 ani jumate

mai da incapatanat esrti deepule
zise bine Si_totusi, la ce il mai duci nene la gradi du-l la scoala si nu ne mai bolonzii de cap.
daca tu ai fost lela poate cu el iti iese mai bine.Hai succesuri
ameno
Postat pe 7 Aprilie 2011 11:20
De la: ameno, la data 2011-04-07 11:20:01mai da incapatanat esrti deepule
zise bine Si_totusi, la ce il mai duci nene la gradi du-l la scoala si nu ne mai bolonzii de cap.
daca tu ai fost lela poate cu el iti iese mai bine.Hai succesuri


ok..hai sa vorvim sa ne aflam in treaba
deep2w
Postat pe 7 Aprilie 2011 20:45
De la: betty37, la data 2011-04-06 19:59:04BINE-AI REVENIT THOR !!!Mie una imi rea dor de sfatosul mosulica..!!Si revenind la topic..DA! Grupa 0 v-a fii obligatorie din septembrie 2012 iar la 7 ani,cls I !!! Asta ptr.Thor ; Asta ptr. noua Lege-Funeriu.....


Las' ca pana sa intre in vigoare o sa fie alt guvern si o sa se schimbe si legea aia...si o sa fie grupa oo, sau 01, sau cine mai stie?
sora_ilsi
Postat pe 7 Aprilie 2011 23:28
ilsi, iubito
Funeriu promite solemn, ca aceasta lege va fi cel mai mare succes din '89 incoace...si nimeni nu va avea curajul sa schimbe un lucru atat de bun...
l-am auzit io pe Sf. Petru incercand sa faca legea de nota 10...
dor72
Postat pe 9 Aprilie 2011 18:54
degeaba, dor, daca eu nu am lucrat nimic la legea asta, nu e perfecta...
Thor_again
Postat pe 9 Aprilie 2011 19:03
nici nu se doreste perfecta...ci perfectibila....
da aceea se si permite amendarea...permanenta
si cam cum ai perfecta dumneata legea asta? pana atunci mai umbla destui lela...
dor72
Postat pe 9 Aprilie 2011 19:07
De la: dor72, la data 2011-04-09 18:54:57ilsi, iubito
Funeriu promite solemn, ca aceasta lege va fi cel mai mare succes din '89 incoace...si nimeni nu va avea curajul sa schimbe un lucru atat de bun...


Funeriu este singurul din guvern pe care-l respect. iar unul din consilierii sai este Dl Golcea Sandu (membru PNL) si care de fapt este in spatele legii educatiei. (Golcea Sandu mi-a fost profesor...si este cel mai exigent om pe care l-am intalnit vreodata
deep2w
Postat pe 10 Aprilie 2011 10:26
respecta-l nene, respecta-l. ai si de ce. omul stie si cunoaste.ce o sa mai rad eu peste vreo 10 ani de astia care sunt umpluti de respect de funeriu. abia astept
si_totusi
Postat pe 10 Aprilie 2011 10:49
imi spusese cineva ca astia din PD platesc omuleti care se ocupa prezentarea guvernului intr-o lumina buna pe net. acu, ce sa zic? o fi luminita aceea de la capatul tunelului. oricum, lung tunel. munca multa. mai ceva ca la bumbesti-livezeni sau salva-viseu.si da-i si lamureste, si da-i si lupta, pana ne intra in cap ca funeriu e bun. eu as zice ca-i nebun. da, conteaza parerea mea?ce stiu eu?
si_totusi
Postat pe 10 Aprilie 2011 10:54
Discutie intre profesori:
-Ma, da sa stii ca Funeriu asta nu-i prost....
-Nu-i prost,nu-i prost....ii foarte prost....
dor72
Postat pe 12 Aprilie 2011 20:50
De la: deep2w, la data 2011-04-06 15:43:11
De la: dor72, la data 2011-04-04 22:26:32legea care intra in vigoare va avea pentru 6 ani grupa mare pregatitoare, care se va numi clasa 0 si va fi obligatorie frecventa...la educatoare!


da...acum radem...dar asa cred ca va fi. in belgia se incepe de la 2 ani (gradinita este inclusa in scoala)
iar in grecia scoala incepe de la 5 (cu o programa similara cu cea din romania)


Te contrazic. Pana la 3 ani este la cresa. Apoi merge la gradinita. Si nu este obligatoriu. Inainte de a incepe clasa I-a, dau niste teste de vorbit, scris, ascultat, redat. Daca se considera ca copilul nu este pregatit, acesta mai poate face un an de gradinita (pregatitoare). Asa ca aici sunt copii care incep scoala la 7, 8 sau chiar si 9 ani.
daniian
Postat pe 18 Aprilie 2011 04:09
.......ce atata carte, invatatura cand te gandesti ca locuri de munca vor fi din ce in ce mai putine!
caleidoscop
Postat pe 18 Aprilie 2011 05:39
Buna

Si eu am un baietel de 4 ani jumate care la fel stie literele, numerewle...citeste cuvintlee scurte....dar mie mi se pare mult prea devreme...dar el ma intreaba, e curios...vrea sa stie ce scrie s.a.m.d.....Si eu mi-am pus intr asta....dar cred ca de la 7 ani....vreau sa copilareasca, si asa mi se pare un adult in miniatura....poate si datorita faptului ca e singurul prichindel din familie....si imita comportamentele noastre, ale unchilor, matusilor, bunicilor....
E bine ca si copilul tau e istet, acum toti sunt mai precoce decat eram noi.....dar hai sa nu-i grabim....sa se bucure de copilaria lor...si daca tot sunt curiosi sa ne jucam cu literele....doar cand vor ei...pana la momentul scolii...cum spunea cineva mai sus...cei 7 ani de acasa....:)

Sa va bucurati de el asa cum e....cel mai important e sa fie sanatos atat fizic cat si psihic!

O zi buna va doresc!
eu_rave
Postat pe 18 Aprilie 2011 12:26
De ce trebuie sa ne grabim mereu? Eu spun ca nu pierde absolut nimic daca intra la 6 ani jumatate la scoala ;) In schimb, 5 ani jumate mi se pare o varsta prea frageda pentru un copilas ca sa il arunci in ghearele invatamantului romanesc...
al_ma
Postat pe 24 Februarie 2012 11:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
putul unei gandiri din perle 21 De la: bau 28 Iunie 2010 12:14
cum ar fi , ce ar oferi , cum s-ar numi gradinita perfecta 30 De la: apublican 22 Iulie 2010 15:54
Lectii de Vioara pentru Toate Varstele Boem Club 1 De la: garbo_382040 13 Ianuarie 2015 19:51
copii,adolescenti,studenti 68 De la: petala_de_trandafir 16 Octombrie 2009 20:04
ONORARIUL LA NASTERE 2 De la: cory_emy 1 Noiembrie 2010 02:32
Setari Cookie-uri