CUM SA DEZVAT PE COPIL DE SAN


Barbi, te mananca chelea!!!
tatoo
Postat pe 7 Aprilie 2011 14:41

ptiu, drace!!!
mi-ai facut ziua!!
zambila
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:12

Cine, Zambi?
Zi-mi mie, ca-i rup capu'!!




Barbi, tu cati ani ai? Nu te-o intarcat nici pana acum?
Nici pe mine, da' eu macar is mai mic!
tatoo
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:21
unde era King Kong ala ........
jeanette40
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:23
cine??
barbo, evident!
ma tot pufneste rasul...o zice al meu coleg ca-s dusa cu pluta
zambila
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:24
ei, zice! si ce, ar fi departe de adevar cumva?
Thor_again
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:31
De la: zambila, la data 2011-04-07 15:24:12cine??
barbo, evident!
ma tot pufneste rasul...o zice al meu coleg ca-s dusa cu pluta


si tu esti dusa cu preshu???
garbo011266
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:34
vezi ca ti-o iei!
asta era secret de stat, da?? nu te-am invatat sa nu dai din casa?
zambila
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:34
De la: garbo197219, la data 2011-03-30 08:40:54offff,si eu ma confrunt cu aceeasai problema,am o fetita de 1 anisor si 4 luni si nu pot s o sezvat de san,mananca si mancare darsincer nu mai pot eu cu atata titi!m am dat cu lamaie p sani degeaba,am incercat si cu mustar,asta am mai auzit si eu la alte mamici care au bebiti!Cu buba nu functioneaza,degeaba i zic ca am buba ca ea tot la ele se duce!



dupa cum scrii, se pare ca si tu ai supt mai mult de un an. copilul care este alaptat natural, dupa ce a implinit un an se zice se sau chiar e cam subdezvoltat intelectual.QED
garbo011266
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:38
De la: garbo192229, la data 2011-03-30 08:52:33mamicilor, dati-le cat mai mult timp copiilor san, pt ca asa isi iau imunitatea, peste un timp le spuneti ca aveti buba la tatica sio treptat se vor lasa!


alaptatool peste un an, este de fapt ANTICONCEPTIONALUL ALAPTARESEI.
garbo011266
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:40
parerile sunt impartite, unii spun ca laptele matern dupa o anumita perioada isi pierde propietatile si devine chiar toxic, altii spun din contra ca este f bun ....cert este ca eu sunt f dezamagita de faptul ca, in ciuda faptului ca m-am chinuit sa ii dau san pana acum,am descoperit la analize ca are deficienta de Fe ....asa ca nu stiu ce sa cred e bine sau nu sa alaptam? Eu mai am doua fete care acum sunt mari , lor nu le-am dat decat doua luni san si ma simteam vinovata ca nu am putut sa le dau mai mult, de aceea cu emy am incercat sa ii dau cat mai mult si vad ca nu a fost alegerea cea mai buna!
cory_emy
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:42
De la: garbo011266, la data 2011-04-07 15:38:42
De la: garbo197219, la data 2011-03-30 08:40:54offff,si eu ma confrunt cu aceeasai problema,am o fetita de 1 anisor si 4 luni si nu pot s o sezvat de san,mananca si mancare darsincer nu mai pot eu cu atata titi!m am dat cu lamaie p sani degeaba,am incercat si cu mustar,asta am mai auzit si eu la alte mamici care au bebiti!Cu buba nu functioneaza,degeaba i zic ca am buba ca ea tot la ele se duce!



dupa cum scrii, se pare ca si tu ai supt mai mult de un an. copilul care este alaptat natural, dupa ce a implinit un an se zice se sau chiar e cam subdezvoltat intelectual.QED


sa stii ca nu ai dreptate deloc ...si vorbesc strict de ceea ce am ca si exemplu viu ...cunosc copii care au supt pana la varsta de doi ani care acum sunt la scoala si sunt superinteligenti! cat despre fetita mea pot sa iti spun ca este un copil perfect normal chiar daca papa tzitzica la un an si zece luni
cory_emy
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:48
De la: cory_emy, la data 2011-04-07 15:48:04
De la: garbo011266, la data 2011-04-07 15:38:42
De la: garbo197219, la data 2011-03-30 08:40:54offff,si eu ma confrunt cu aceeasai problema,am o fetita de 1 anisor si 4 luni si nu pot s o sezvat de san,mananca si mancare darsincer nu mai pot eu cu atata titi!m am dat cu lamaie p sani degeaba,am incercat si cu mustar,asta am mai auzit si eu la alte mamici care au bebiti!Cu buba nu functioneaza,degeaba i zic ca am buba ca ea tot la ele se duce!



dupa cum scrii, se pare ca si tu ai supt mai mult de un an. copilul care este alaptat natural, dupa ce a implinit un an se zice se sau chiar e cam subdezvoltat intelectual.QED


sa stii ca nu ai dreptate deloc ...si vorbesc strict de ceea ce am ca si exemplu viu ...cunosc copii care au supt pana la varsta de doi ani care acum sunt la scoala si sunt superinteligenti! cat despre fetita mea pot sa iti spun ca este un copil perfect normal chiar daca papa tzitzica la un an si zece luni



SI CUVINTUL "SUPERINTELIGENT" DEZVALUIE CEV A, DAR ACUM E TIMPUL SA-TI SPUN CA LA SCOALA, COPII SINT PREGATITI, SI HARNICUTZI, SAU MAMICILE ORI TATICII VOR SA ISI INSTALEZE COPILUL PE LOCUL ORGOLIOSULUI, DE MIC. INTELIGENTA NU SE MASOARA CU UNITATEA DE MASURA SCOALA. IN REST, NU CONTEST CAPACITATEA INTELECTUALA A COPIILOR. CHIAR E NECESARA, STIIND CE PARINTI AU UNII IN DOTARE.
garbo011266
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:52
sunt de acord cu tine ......dar nici nu poti spune ca un copil care este alaptat mai mult de un anisor , este sau va fi retardat ........cel putin eu nu vad legatura....Sincer eu acum sunt la al treilea copil , pe cele doua mari nu le-am alaptat din motive medicale si mi-a parut rau , cu asta mica am facut eforturi mari sa o pot alapta ...imi propusesem sa ii dau cel putin sase luni dar iata ca am ajuns la aproape doi ani si nu mai reusesc sa o dezvat ...recunosc ca am gresit dar asta nu inseamna ca am un copil inapoiat ......
cory_emy
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:59
De la: ufishor, la data 2011-04-07 14:39:55barbo, dar ne dadusem seama...prea iti placea topicul asta


adevarat graiesti... ! aici, o sa raspund la mai multi.... ! am 26 de ani. am 159cm. inaltime, asa ca sanii, au fost orizontul meu.... ca sa zic asa ! i-am studiat, vrand, nevrand, ptr. ca e cea ce vedeam mereu. am scris si poezii despre ei... nu asa frumoase ca a lui tatoo... ! in privinta lui Adriana... am studiat poza, asa ca sustin ca are sani atragatori. spun asta sincer si fara intentii rele. poate nu are legatura cu alaptatul copilei... dar nici multe din raspunsurile pe acest forum, nu au ! din contra.... unele sunt dezastruase ! si lipsite de adevar. asta e cel mai tragic ! dar de: "am auzit ca"... nu poti sa-i dezveti pe toti ! din pacate. cate ceva despre sani, au mai scris si altii. ca:

Un barbat zvapaiat este acela care nu stie la ce sani sa se zvapaie.

Sanii si trenurile electrice sunt facute pentru copii, insa barbatii (taticul) sunt cei care se joaca cu ei.

Curios, refacerea sanilor, costa pielea feselor.

si asa mai departe.... ! .
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2011 23:19
Barbo, 26 ani???? si eu care ziceam ca-s mai mic!!! aaaa, pai tu esti prospatura pe garbo, frate!
Da' nu cumva zici si tu ca Betty? 26 de munca?ca nu stiu de ce , imi pari asa, mai sfatos, mai intelept, cateodata...
Altadata, cand dai cate una, zici c-ai dat-o din fundu' gradinii... moare lumea!!
Hai sa traiesti,multi inainte! Si cu inaltimea, nu te plangi, nu? Ai tu alte avantaje, hehei... se stiiiie !
tatoo
Postat pe 7 Aprilie 2011 23:47
De la: tatoo, la data 2011-04-07 23:47:24Barbo, 26 ani???? si eu care ziceam ca-s mai mic!!! aaaa, pai tu esti prospatura pe garbo, frate!
Da' nu cumva zici si tu ca Betty? 26 de munca?ca nu stiu de ce , imi pari asa, mai sfatos, mai intelept, cateodata...
Altadata, cand dai cate una, zici c-ai dat-o din fundu' gradinii... moare lumea!!
Hai sa traiesti,multi inainte! Si cu inaltimea, nu te plangi, nu? Ai tu alte avantaje, hehei... se stiiiie !


cateodata... ha ? nu, nu esti mai mic ! esti MARE !!!! din greseala am inversat cifrele.... de altfel, poti citi la profil, adevarul... ! tocmai de aia m-am mirat de ce intrebi ! sau trebuie sa te pun prieten ca sa-l citesti ? daca vrei, n-am nimic impotriva ! ai sis... o sa ai si un bro ! nici cu inaltimea nu ma plang.... cea care am pus-o e cand stau pe scaun ! altfel, la 185, toate le am fara nici un avantaj ! NORMAL !!!! si chestia cu: "se stie".... e doar un mit ! si asta ptr. ca e raportat la.... mica inaltime ! si da, sunt prospatura din punct de vedere a aparitiei.... frate !!!!
barboneli
Postat pe 8 Aprilie 2011 00:37

Barbule, faci tu ce faci si tot aici la sani te trage ata!!
Vazusem eu profilul tau mai demult, da am zis ca ai pus si tu acolo, o varsta...
Pai si atunci, daca ai inversat cifrele, cum sa fiu, mai, mai mare?Te-au ametit de tot sanii astia!
Iaca si la inaltime esti mai mare, ca ai vreo 7 cm in plus.
Si atat, mai departe nu mai facem nici o comparatie, nu mai recunosc nimik.
tatoo
Postat pe 8 Aprilie 2011 00:51
e... metafora ! si cand am scris mai mare... la: "mare la sfat" ma refeream.... !
barboneli
Postat pe 8 Aprilie 2011 15:18
draga mea,este nemaipomenit sa alaptezi un copil cat mai mult posibil . este mult de explicat. daca vrei sa nu mai ia sanul,foloseste un beberon cu gauri mai mari.cat aproape sa-i curga laptele usor in gura ,fara sa se mai munceasca.si asa in o saptamana cel mult nu o sa mai vrea san.
vax
Postat pe 9 Aprilie 2011 07:07
De la: cory_emy, la data 2011-04-07 15:42:22parerile sunt impartite, unii spun ca laptele matern dupa o anumita perioada isi pierde propietatile si devine chiar toxic, altii spun din contra ca este f bun ....cert este ca eu sunt f dezamagita de faptul ca, in ciuda faptului ca m-am chinuit sa ii dau san pana acum,am descoperit la analize ca are deficienta de Fe ....asa ca nu stiu ce sa cred e bine sau nu sa alaptam? Eu mai am doua fete care acum sunt mari , lor nu le-am dat decat doua luni san si ma simteam vinovata ca nu am putut sa le dau mai mult, de aceea cu emy am incercat sa ii dau cat mai mult si vad ca nu a fost alegerea cea mai buna!


salut din nou!
are deficienta de Fe pt ca e timpul sa manance alte mancaruri, nu doar lapte. in primul rand carnitza sau ficat de pui sau vita, si sunt suplimente vitaminice cu Fe, dar nu se dau cu lapte. laptele inhiba absorbtia Fe in organism. succes, va pup
irene13
Postat pe 9 Aprilie 2011 07:52
apropo, ca ziceam ca fetita mea nu bea lapte praf sau altfel de lapte, dar mananca cascaval si branzica si bea Yakult (probiotice).
laptele matern este eficient pana la varsta de un an, dar nu cred ca este necesar sa alaptam pana la 2 ani. numai daca e dorinta mamei.
pup
irene13
Postat pe 9 Aprilie 2011 08:19
nu am cu cine sa o las. bynica lucreaza, sora mea la fel pana la ora 5 si ajunge la 6 acasa nu cred ca ar suporta sa stea cu ea. sotul meu a plecat din tara si chiar si asa nu ar fi stat nu ea nu rezista nici macar o ora cu ea
adriana_boby
Postat pe 9 Aprilie 2011 19:40
Mamicilor nu va mai faceti atatea probleme , lasati copii sa suga atat cat simnt nevoia ,in privinta mancarii unii copii mananca mia putin altii mai mult . Ca sa il convingi sa manance in loc sa suga incearca sa pui pe altcineva din familie sa-l hraneasca si tu "dispari " din preajma.Copii mei(patru) aui fost diferiti unul de altul .In timp ce una din fetite a renuntat abia la ...2 ani si cinci luni(e adevarat ca era doar o masa de forma noaptea inainte de culcare)ceilalti au facut acest lucru la 1 an si 8 luni , la 10 luni sau la 1 an jumate.si toti absolut toi au fost copii normali cu o buna pofta de mancare . Este adevarat ca le dadeam celelalte mese (cu aproximatie mica) la ore fixe.
cornelia_leia
Postat pe 10 Aprilie 2011 14:39
De la: cornelia_leia, la data 2011-04-10 14:39:53Mamicilor nu va mai faceti atatea probleme , lasati copii sa suga atat cat simnt nevoia ,in privinta mancarii unii copii mananca mia putin altii mai mult . Ca sa il convingi sa manance in loc sa suga incearca sa pui pe altcineva din familie sa-l hraneasca si tu "dispari " din preajma.Copii mei(patru) aui fost diferiti unul de altul .In timp ce una din fetite a renuntat abia la ...2 ani si cinci luni(e adevarat ca era doar o masa de forma noaptea inainte de culcare)ceilalti au facut acest lucru la 1 an si 8 luni , la 10 luni sau la 1 an jumate.si toti absolut toi au fost copii normali cu o buna pofta de mancare . Este adevarat ca le dadeam celelalte mese (cu aproximatie mica) la ore fixe.


cornelia,problema e ca micuta in cauza refuza sa pape...
de aceea saraca mama incearca sa gaseasca solutii.daca citeai mai sus,nici nu are cu cine o lasa.
ii este greu,si nu poti da san la un copil pana la 2.5 ani in cazul in care nu vrea sa pape si solide
din cate am discutat cu mami in cauza,cea micuta are 9.2kg(nu este subnutrita doamne feri')si are nevoie de papica.
am mai mentionat ca odata cu cresterea bebeilor,daca ei vor doar san,apar tot felul de lipsuri in organism ,plus anemia bat-o vina.
baietelul meu de 16 luni uraste mancarea si nici nu mai e alaptat,si ca mama,iti vine sa o iei razna cand vezi ca refuza ceva vital,dar mi-am tras'' n'spe mii de armuri ''
si incerc sa il fac sa bage cat mai mult(nu iti imagina o imensitate).e bine de stiut ca stomacelul lor e cat pumnul lor,deci nu le trebuie exagerat de mult sa se sature.
acum,mai au nevoie si de proteine multe si grasimi...deci in orice pire de legume ,etc e bine de pus unt,in ciorbe sau supe la fel(pana la 3 ani grasimile nu dauneaza in niciun fel).
eu ii mai dau baietelului avocado...uneori mananca cate un avocado pe zi(sursa buna de grasimi si proteine)
oul ,carnea,branzica sunt iarasi bune ca si alimente bogate-n proteine.
al meu ura branza,si m-am mirat cand facuse o pasiune pt smantana...:)))acum nu se mai atinge de ea,dar macar pt 2 luni bune a papat-o ca pe un aliment pe cale de disparitie.
apropos,a mai scris cineva cu 266 in coada ca dupa primul an ,laptele de mama nu e bun(copiii devin ''incuiati'')...va rog ignor total !!!laptele e bun atata timp cat si mananca altceva!
numai bine mamici si sanatate voua si bebeilor
namyi
Postat pe 10 Aprilie 2011 15:15
PUNE-TI APA SARATA SAU OTET PE MAMELON DE FIECARE DATA CAND CERE SA FIE ALAPTAT. DUPA 2-3 INCERCARI SE LAMURESTE SINGUR.

SUCCES!
alexandru_revnic_yahoo_com
Postat pe 10 Aprilie 2011 16:04
asa ai ajuns si tu intarcat?
dor72
Postat pe 10 Aprilie 2011 16:14
De la: dor72, la data 2011-04-10 16:14:06asa ai ajuns si tu intarcat?


buna dorulet.
eu daca las sarea la indemana lui niko,imi mananca toata cutia,de otet nu mai zic ca l-ar bea ca pe bere
namyi
Postat pe 10 Aprilie 2011 16:56
te salut, iubito...
sigur nu e al meu?! si eu mancam sarea...toata ...si am baut si otet...de fapt se vede, nu?
dor72
Postat pe 10 Aprilie 2011 17:03
De la: dor72, la data 2011-04-10 17:03:53te salut, iubito...
sigur nu e al meu?! si eu mancam sarea...toata ...si am baut si otet...de fapt se vede, nu?

eu zic sa intrebi ''atacatii''...vei primi raspunsuri mai ample legate nu numai de sare si otet
mai un piper,un ardei iute..samd
namyi
Postat pe 10 Aprilie 2011 17:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alocatzie in strainatate 10 De la: allamia 26 August 2009 10:03
lapte de capra 1 De la: UADINA 7 Ianuarie 2010 13:31
infectie urinara klebsiella 4 De la: cristinel_luncanu 2 Februarie 2009 17:56
alocatie 1 De la: izatyna 27 Ianuarie 2012 13:20
VOTEAZ-O PE MAYA.. 1 De la: iulmari 16 Martie 2009 16:17
Setari Cookie-uri