Credeti ca frica de singuratate ne impinge sa facem compromisuri intr-o relatie?

Mara,nu sustine decat pt tine ca esti adepta compromisului.nu judeca in locul altora.orice afirmatie pe care o faci despre ceilalti trebuie verificata si dovedita.de aceea se spune'nu ganditi in locul altuia".ai vazut ,uite dovada ca nu gandesti,traind in compromis pana realizezi ca nu mai poti controla situatia.asta a fost limita ta de rezistenta.insa nu ma mira ,adica pt tine mai importante erau lucrurile materiale(printre care CD-urile) sau acel act imperios necesar numit "certificat de casatorie"???
vuvuzela
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:37
De la: casperphantom, la data 2011-01-24 20:14:10mara alexandruuuuuuuuu



multumesc! sincer,mi-ar place ca doamnele care sunt in situatia in care m-am aflat eu,sa invete ceva din experienta mea....si daca n-au inteles , le recomand la mearga la Laptaria lui Enache si sa vada: Dragostea dureaza 3 ani....e o piesa buna care te pune pe ganduri.....si te determina sa nu mai faci compromisuri!
mara_alexandru
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:37
vuvu, eu cred ca tu esti beata...daca asta ai inteles tu din toata expunerea doamnei

dar sincer, nu ma mai mira nimic din ce elucubrezi tu pe-aici

mara, "se la vi tujur parshiv", hehehe...
michelle_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:40
e o piesa buna, scrisa si mai bine, si al carei epilog este unul foarte fericit in ...carte!
fleurdelis
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:41
De la: casperphantom, la data 2011-01-24 20:32:19vuvu eu Vreau sa te las in pace, lasa-ma sa te las in pace, am acceptat armistitiul tau, te rog nu ma provoca,




esti copil?ce ti-am facut?nu te intrista sau supara pe mine,eu nu sunt rea,crede-ma.chiar imi place cum gandesti,in parabole.pui mintile la contributie,te admir pt asta,"go''....
vuvuzela
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:42
va spun noapte buna, si va las cu van morrison

sa fiti iubiti...

http://www.youtube.com/watch?v=UFF1wJN75Z0
michelle_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:46
De la: vuvuzela, la data 2011-01-24 20:42:00
De la: casperphantom, la data 2011-01-24 20:32:19vuvu eu Vreau sa te las in pace, lasa-ma sa te las in pace, am acceptat armistitiul tau, te rog nu ma provoca,




esti copil?ce ti-am facut?nu te intrista sau supara pe mine,eu nu sunt rea,crede-ma.chiar imi place cum gandesti,in parabole.pui mintile la contributie,te admir pt asta,"go''....



nu, chiar nu, desi uneori imi doresc sa fi ramas copil, asa n-as mai baga in seama toate prostiile pe care le spui, ei dar, nu le poti avea pe toate, si tu crede-ma te intreci cu gluma, mai mult , o inveti pe Mara sa nu faca ce faci tu tot timpul , ii judeci pe toti si rastalmacesti tot ce spune fiecare, rabdarea mea are o limita, in ceea ce te priveste s-a terminat de mult, sau.....nici n-a existat
casperphantom
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:51
v-am pupat si eu
casperphantom
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:52
De la: me_reloaded, la data 2011-01-24 20:40:52vuvu, eu cred ca tu esti beata...daca asta ai inteles tu din toata expunerea doamnei

dar sincer, nu ma mai mira nimic din ce elucubrezi tu pe-aici

mara, "se la vi tujur parshiv", hehehe...




cred ca nu judeci corect Rela.sustine o discutie cu mine despre compromis.sa vedem cine elucubreaza sau este sub influente bahice?

nu viata e parsiva.sa nu dam vina pe intamplari,ci pe pe felul cum ne complacem in compromisuri.
vuvuzela
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:53
Mara,nu esti singura care ai trait cu un barbat care nu merita sa fie casatorit.eu sunt la a doua casatorie.la prima palma am divortat.fara drept de apel.cand nu poti comunica decat prin 'semne"ramai singur.dar nu m-am complacut sa urmezesi a doua palma.sigur ca nu numai palma a fost motivul divortului.insa toate s-au intamplat odata.la mine nu exista recidiva.lucrez intr-un loc ,unde puteam sa il bag direct in puscarie.atat iti voi spune.nici nu vreau sa imi amintesc ca a existat acest episod.pe actuala lui nevasta a imbolnavit-o,pana la cancer uterin din picioare care i le tragea.dar fiecare trebuie sa gandeasca pt el.nu mi-a fost frica de singuratate. sa zica mersi ca nu am mers pana la a il inchide.insa afla ca nu accept nici un compromis.si azi sunt recasatorita,am si un baietel si o familie fericita.insa iti spun sincer ca desi sotul meu actual e de profesie militar,este de origine rusa am discutat de la inceput cu el despre cele intamplate.si l-am avertizat ca oricat as iubi,voi rupe imediat legatura cu cel care incearca sa imi faca rau ,indiferent ca e sot ,sora ,frate sau strain.si afla ca sunt unguroaica,dar nascuta in Romania.iti doresc mai multa intelepciune si fericire in viitoarea ta casnicie.Alexandra
vuvuzela
Postat pe 24 Ianuarie 2011 21:18
De la: vuvuzela, la data 2011-01-24 20:37:07Mara,nu sustine decat pt tine ca esti adepta compromisului.nu judeca in locul altora.orice afirmatie pe care o faci despre ceilalti trebuie verificata si dovedita.de aceea se spune'nu ganditi in locul altuia".ai vazut ,uite dovada ca nu gandesti,traind in compromis pana realizezi ca nu mai poti controla situatia.asta a fost limita ta de rezistenta.insa nu ma mira ,adica pt tine mai importante erau lucrurile materiale(printre care CD-urile) sau acel act imperios necesar numit "certificat de casatorie"???



hallo!!!!!n-am sustinut defel ca asi fi adepta compromisului! am spus doar ca asta am facut!....si intr-o relatie,nu cred ca-mi doresc sa controlez situatia...am nevoie de dialog....sigur ca mi-am luat C.D.-urile si cartile.... sunt lucruri personale.......si daca vrei sa fiu vulgara,pot sa-ti spun ca mi-am luat si desuurile......mi-am luat si pisica.....daca ar fi ramas la el , murea de foame intr-o saptamana.....cred ca n-ai inteles nimic....nu vorbeam despre limita de rezistenta.....era vorba despre respectul de sine si despre refuzul de a trai in minciuna ,chiar daca traiul era extrem de confortabil.....probabil ca lipsa problemelor materiale m-au facut sa gandesc mai mult decat trebuia.....neavand motiv sa ma gandesc la ce o sa pun pe masa maine,sau ca n-am bani sa platesc facturile,am ajuns sa ma gandesc la mine si la ce-i in sufletul meu...gresala mea!..daca nu gandeam,acum asi fi fost in aceeasi relatie nefericita .....gutte nacht
mara_alexandru
Postat pe 24 Ianuarie 2011 21:20
Vuvu... io cred ca urarea mea de aseara deja a inceput sa-si faca efectul... iote ce bine ai inceput!
Thor_again
Postat pe 24 Ianuarie 2011 21:47
De la: Thor_again, la data 2011-01-24 21:47:19Vuvu... io cred ca urarea mea de aseara deja a inceput sa-si faca efectul... iote ce bine ai inceput!




Thorulet,nu toti trebuie sa gandim la fel.ar fi prea plictisitor fara dezbateri.asa ne punem creierii la contributie.imi era dor de palma ta blajina. pe ....ciuful meu.



ma duc sa mananc si revin.
vuvuzela
Postat pe 24 Ianuarie 2011 22:09
De la: mara_alexandru, la data 2011-01-24 21:20:52
De la: vuvuzela, la data 2011-01-24 20:37:07Mara,nu sustine decat pt tine ca esti adepta compromisului.nu judeca in locul altora.orice afirmatie pe care o faci despre ceilalti trebuie verificata si dovedita.de aceea se spune'nu ganditi in locul altuia".ai vazut ,uite dovada ca nu gandesti,traind in compromis pana realizezi ca nu mai poti controla situatia.asta a fost limita ta de rezistenta.insa nu ma mira ,adica pt tine mai importante erau lucrurile materiale(printre care CD-urile) sau acel act imperios necesar numit "certificat de casatorie"???



hallo!!!!!n-am sustinut defel ca asi fi adepta compromisului! am spus doar ca asta am facut!....si intr-o relatie,nu cred ca-mi doresc sa controlez situatia...am nevoie de dialog....sigur ca mi-am luat C.D.-urile si cartile.... sunt lucruri personale.......si daca vrei sa fiu vulgara,pot sa-ti spun ca mi-am luat si desuurile......mi-am luat si pisica.....daca ar fi ramas la el , murea de foame intr-o saptamana.....cred ca n-ai inteles nimic....nu vorbeam despre limita de rezistenta.....era vorba despre respectul de sine si despre refuzul de a trai in minciuna ,chiar daca traiul era extrem de confortabil.....probabil ca lipsa problemelor materiale m-au facut sa gandesc mai mult decat trebuia.....neavand motiv sa ma gandesc la ce o sa pun pe masa maine,sau ca n-am bani sa platesc facturile,am ajuns sa ma gandesc la mine si la ce-i in sufletul meu...gresala mea!..daca nu gandeam,acum asi fi fost in aceeasi relatie nefericita .....gutte nacht



la inceput am crezut ca meriti compasiune.insa modul tau de a aborda "hallo'!!!!! nu este genul meu de comunicare.diferenta dintre mine si altii este ca eu nu inghit" galusti'.nu imi plac provocarile de genul ;scandal.discutia trebuie sa fie libera , fiecare are dreptul la opinie.multi considera ca ei detin adevarul unic, incercand sa indeparteze pe altii prin jigniri,de genul ',beat ,sau elucubratii' sau 'hallo!!!!.fiecare face ce se pricepe .noapte buna!


pacat ca va citesc si fetele tinere.


vuvuzela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 01:35

vuvuzela

2305 mesaje
Membru din: 26/06/2010
Oras: Brasov
Postat pe: 24 Ianuarie 2011, ora 19:30 Citeaza Raspunde

Elle,depinde ce intelegi tu prin compromis.uite eu nu fac compromisuri daca am ceva de spus spun in fata si incerc sa vad unde si cine greseste.atentie a gresi nu inseamna compromis.greseala o poti indrepta compromisul nu,te va urmari toata viata.spui ca te-ai despartit recent de cineva.nu despartirea a fost compromisul ,ci faptul ca ai acceptat atata timp sa fii umilita.iti vei gasi si tu o persoana care sa iti raspunda cu aceleasi sentimente.si iti mai spun un lucru.daca tu ai considerat ca trebuie sa te desparti,inseamna ca ai terminat cu un trecut umilitor.daca insa ,vei ierta numai de frica sa nu ramai singura, vei trai un compromis continuu. ca sa intelegi mai bine ,hotul nu fura din greseala ,nici din obisnuinta.orice invat are si dezvat daca vrei .hotul fura pt ca s-a impacat si cu pedeapsa,cu puscaria.stie ca fapta lui va fii descoperita si va fii pedepsit,dar lui nu-i mai pasa,ii convine acest compromis.toata viata asa va trai,intr-un vesnic compromis ,in promiscuitate.si acesta este doar un exemplu.....

Raporteaza abuz de limbaj
alexandra


Vuvuzela eu consider ca nu am fost umilita in niciun fel in aceasta relatie. Sunt inca destul de tanara si in momentul in care am inceput aceasta relatie nu eram sigura ce imi doream. Cu timpul m-am maturizat si am realizat ce vreau. E adevarat ca am facut niste compromisuri pentru persoana cu care am fost , dar nu consider ca a face un compromis pentru cineva pe care iubesti inseamna umilinta. Inseamna ca iti pasa si ca vrei sa faci ca relatia ta sa se indrepte intr-o directie buna. Nu am de gand sa ma intorc la el pentru ca ma simt singura.Inainte sa iau decizia de a ma desparti de el am cantarit foarte bine situatia si mi-am dat seama ca nu este persoana potrivita pentru mine, deci nu am de ce sa ma mai intorc.
Elle2011
Postat pe 25 Ianuarie 2011 03:00
buna!
danyela_style
Postat pe 25 Ianuarie 2011 06:40
De la: vuvuzela, la data 2011-01-25 01:35:00
De la: mara_alexandru, la data 2011-01-24 21:20:52
De la: vuvuzela, la data 2011-01-24 20:37:07Mara,nu sustine decat pt tine ca esti adepta compromisului.nu judeca in locul altora.orice afirmatie pe care o faci despre ceilalti trebuie verificata si dovedita.de aceea se spune'nu ganditi in locul altuia".ai vazut ,uite dovada ca nu gandesti,traind in compromis pana realizezi ca nu mai poti controla situatia.asta a fost limita ta de rezistenta.insa nu ma mira ,adica pt tine mai importante erau lucrurile materiale(printre care CD-urile) sau acel act imperios necesar numit "certificat de casatorie"???



hallo!!!!!n-am sustinut defel ca asi fi adepta compromisului! am spus doar ca asta am facut!....si intr-o relatie,nu cred ca-mi doresc sa controlez situatia...am nevoie de dialog....sigur ca mi-am luat C.D.-urile si cartile.... sunt lucruri personale.......si daca vrei sa fiu vulgara,pot sa-ti spun ca mi-am luat si desuurile......mi-am luat si pisica.....daca ar fi ramas la el , murea de foame intr-o saptamana.....cred ca n-ai inteles nimic....nu vorbeam despre limita de rezistenta.....era vorba despre respectul de sine si despre refuzul de a trai in minciuna ,chiar daca traiul era extrem de confortabil.....probabil ca lipsa problemelor materiale m-au facut sa gandesc mai mult decat trebuia.....neavand motiv sa ma gandesc la ce o sa pun pe masa maine,sau ca n-am bani sa platesc facturile,am ajuns sa ma gandesc la mine si la ce-i in sufletul meu...gresala mea!..daca nu gandeam,acum asi fi fost in aceeasi relatie nefericita .....gutte nacht



la inceput am crezut ca meriti compasiune.insa modul tau de a aborda "hallo'!!!!! nu este genul meu de comunicare.diferenta dintre mine si altii este ca eu nu inghit" galusti'.nu imi plac provocarile de genul ;scandal.discutia trebuie sa fie libera , fiecare are dreptul la opinie.multi considera ca ei detin adevarul unic, incercand sa indeparteze pe altii prin jigniri,de genul ',beat ,sau elucubratii' sau 'hallo!!!!.fiecare face ce se pricepe .noapte buna!


pacat ca va citesc si fetele tinere.





mda....imi cer scuze ca te-am "jicnit' aseara......hallo,in limba germana se traduce prin salut......asa ca,daca ai ocazia sa ajungi in Germania si-ti spune cineva "hallo",sa sti ca nu te injura...e doar politicos si te saluta.asta ca sa lamurim ofensa....


in ceea priverste faptul ca merit sau nu compsiune,asta nu ma intereseaza..n-am scris pentru ca voiam sa plang pe umarul virtual al cuiva......nu am nevoie sa fiu compatimita.....nu pretind ca asi detine adevaruri unice....tsch!.....
mara_alexandru
Postat pe 25 Ianuarie 2011 10:34
De la: garbo109783, la data 2011-01-23 13:43:28Aurora Liiceanu spunea ca o femeie desteapta nu se desparte de un barbat de care nu e tocmai multuita pt. ca altul ca cel pe care il are nu-i mai trebuie, iar unul mai bun e fffffffff greu de gasit.
Si intr-adevar, cum spunea cineva mai sus, rutina e a doua natura.


Deacord. Fie ca recunoastem, fie ca nu, cred ca fiecare dintre noi mai facem cate-un compromis intr-o relatie pe care ne-o dorim de lunga durata. Cand avem pareri diferite intr-o anumita privinta si alegem calea de mijloc, consider ca e tot un compromis.
m_ada
Postat pe 25 Ianuarie 2011 13:30
De la: danyela_style, la data 2011-01-25 06:40:46buna!


buna!
si bun venit pe Garbo!
m_ada
Postat pe 25 Ianuarie 2011 13:31
vuvuzelo, cap ai, minte ce-ti mai trebuie? ai inteles tot din ce a spus mara.

povestea cu CD-urile, tocmai demonstra ca nu a fost interesata de partea materiala. si rau a facut.
daca iesim dintr-o relatie, ne zicem "la rividere"si impartim parte dreapta ce am facut impreuna. matza nu cred ca era bun comun
si_totusi
Postat pe 25 Ianuarie 2011 13:48
Da intr/adevar SINGURATATEA in doi e groaznica ....o traiesc si eu in fiecare zi ....astept ca baiatul meu sa se realizeze profesional ...este in ca elev ultimul an de liceu ....si dupa aceea sa-mi iau viata in piept ....mai bine singura decat asa ....din pacate me gandim mai multi la altii decat la noi ...probabil ca mi-ar trebui inca 5 sau 6 ani ,,,,
dar asta e ...mentionez ca am 43 de ani .....dar nu e tarziu niciodata sa vedem ce-mi va rezerva dsetinul
garbo171454
Postat pe 25 Ianuarie 2011 19:11
Draga mea ...ceea tu ai inceput sa faci continua ....cu divortul ...pana acuma a fost fiica care v-a tinut impreuna ...acuma fiica ta a plecat In alta tara ...nu dispera ....incearca sa -ti recapeti cat mai repede posibil libertatea ....cat priveste munca vei gasi si de lucru AI NEVOIE DOAR DE PUTIN OPTIMISM !! sunt in aceeasi situatie si te inteleg perfect ....
eu astept ca fiul meu sa isi gaseasca un rost in viata ..si dupa aceea voi face exact la fel ...si ai grija de acea depresie ....viata ta nu s/a terminat ...ai pentru ce trai ...pentru viitori nepoti ...deci CURAJ !raspunde-mi la mesaj ! pa
garbo171454
Postat pe 25 Ianuarie 2011 19:22
OK, ok. De acord, stam intr-o relatie care nu ne face chiar fericite din teama de necunoscut, teama de singuratate si chiar teama de a-l pierde pe cel care actualmente este langa noi - asa cum e cazul meu. Adica, am ajuns sa ma simt dependenta de a-l vedea zilnic, de a fi impreuna. SI daca plec, simt ca as suferi foarte mult . Desi, as vrea sa fie mai altfel- mai asa si mai asa si mai compatibil cu mine, totusi nu-l pot parasi. De fapt, nu vreau. Si DACA as pleca, ce benefciii mi-ar aduce? Cu siguranta as suferi, mi-ar fi dor de el. SI nu am garantie ca as gasi unul mai bun pe care sa-l iubesc si sa ma iubeasca. La mine, nu e atat frica de singuratate, desi e si asta, cat e atasamentul fata de el.
garbo101781
Postat pe 26 Ianuarie 2011 02:21
De la: Elle2011, la data 2011-01-25 03:00:13
vuvuzela

2305 mesaje
Membru din: 26/06/2010
Oras: Brasov
Postat pe: 24 Ianuarie 2011, ora 19:30 Citeaza Raspunde

Elle,depinde ce intelegi tu prin compromis.uite eu nu fac compromisuri daca am ceva de spus spun in fata si incerc sa vad unde si cine greseste.atentie a gresi nu inseamna compromis.greseala o poti indrepta compromisul nu,te va urmari toata viata.spui ca te-ai despartit recent de cineva.nu despartirea a fost compromisul ,ci faptul ca ai acceptat atata timp sa fii umilita.iti vei gasi si tu o persoana care sa iti raspunda cu aceleasi sentimente.si iti mai spun un lucru.daca tu ai considerat ca trebuie sa te desparti,inseamna ca ai terminat cu un trecut umilitor.daca insa ,vei ierta numai de frica sa nu ramai singura, vei trai un compromis continuu. ca sa intelegi mai bine ,hotul nu fura din greseala ,nici din obisnuinta.orice invat are si dezvat daca vrei .hotul fura pt ca s-a impacat si cu pedeapsa,cu puscaria.stie ca fapta lui va fii descoperita si va fii pedepsit,dar lui nu-i mai pasa,ii convine acest compromis.toata viata asa va trai,intr-un vesnic compromis ,in promiscuitate.si acesta este doar un exemplu.....

Raporteaza abuz de limbaj
alexandra


Vuvuzela eu consider ca nu am fost umilita in niciun fel in aceasta relatie. Sunt inca destul de tanara si in momentul in care am inceput aceasta relatie nu eram sigura ce imi doream. Cu timpul m-am maturizat si am realizat ce vreau. E adevarat ca am facut niste compromisuri pentru persoana cu care am fost , dar nu consider ca a face un compromis pentru cineva pe care iubesti inseamna umilinta. Inseamna ca iti pasa si ca vrei sa faci ca relatia ta sa se indrepte intr-o directie buna. Nu am de gand sa ma intorc la el pentru ca ma simt singura.Inainte sa iau decizia de a ma desparti de el am cantarit foarte bine situatia si mi-am dat seama ca nu este persoana potrivita pentru mine, deci nu am de ce sa ma mai intorc.



si eu sunt brasoveanca,dar unguroaica.tu ti-ai spus parerea,eu mi-am spus-o pe a mea.insa ai dovedit ca si tu esti puternica,judecand la rece situatia,atunci cand a fost necesar.nu vreau sa mai intru in polemica,dar a face mici hataruri,nu inseamna compromis.de aceea te-ai despartit cand ai considerat ca nu mai aveti nimic in comun.daca te compromiteai in adevarata acceptiune si el te santaja,cum ai mai fii divortat atat de categorica?vad ca lumea crede ca micile hataruri,inseamna compromisuri.a ierta,a uita, nu este compromis,ai furat pt el,ai facut lucruri nelegale pt el?un ex.in serviciul unde lucrez,compromisul te poate omora.si daca ai cedat odata esti santajat si asta inseamna ori sa dispari ori sa continui in acelasi mod.dar si acest lucru te poate omora.cand cunosti prea multe pa.
vuvuzela
Postat pe 26 Ianuarie 2011 02:44
De la: mara_alexandru, la data 2011-01-25 10:34:23
De la: vuvuzela, la data 2011-01-25 01:35:00
De la: mara_alexandru, la data 2011-01-24 21:20:52
De la: vuvuzela, la data 2011-01-24 20:37:07Mara,nu sustine decat pt tine ca esti adepta compromisului.nu judeca in locul altora.orice afirmatie pe care o faci despre ceilalti trebuie verificata si dovedita.de aceea se spune'nu ganditi in locul altuia".ai vazut ,uite dovada ca nu gandesti,traind in compromis pana realizezi ca nu mai poti controla situatia.asta a fost limita ta de rezistenta.insa nu ma mira ,adica pt tine mai importante erau lucrurile materiale(printre care CD-urile) sau acel act imperios necesar numit "certificat de casatorie"???



hallo!!!!!n-am sustinut defel ca asi fi adepta compromisului! am spus doar ca asta am facut!....si intr-o relatie,nu cred ca-mi doresc sa controlez situatia...am nevoie de dialog....sigur ca mi-am luat C.D.-urile si cartile.... sunt lucruri personale.......si daca vrei sa fiu vulgara,pot sa-ti spun ca mi-am luat si desuurile......mi-am luat si pisica.....daca ar fi ramas la el , murea de foame intr-o saptamana.....cred ca n-ai inteles nimic....nu vorbeam despre limita de rezistenta.....era vorba despre respectul de sine si despre refuzul de a trai in minciuna ,chiar daca traiul era extrem de confortabil.....probabil ca lipsa problemelor materiale m-au facut sa gandesc mai mult decat trebuia.....neavand motiv sa ma gandesc la ce o sa pun pe masa maine,sau ca n-am bani sa platesc facturile,am ajuns sa ma gandesc la mine si la ce-i in sufletul meu...gresala mea!..daca nu gandeam,acum asi fi fost in aceeasi relatie nefericita .....gutte nacht



la inceput am crezut ca meriti compasiune.insa modul tau de a aborda "hallo'!!!!! nu este genul meu de comunicare.diferenta dintre mine si altii este ca eu nu inghit" galusti'.nu imi plac provocarile de genul ;scandal.discutia trebuie sa fie libera , fiecare are dreptul la opinie.multi considera ca ei detin adevarul unic, incercand sa indeparteze pe altii prin jigniri,de genul ',beat ,sau elucubratii' sau 'hallo!!!!.fiecare face ce se pricepe .noapte buna!


pacat ca va citesc si fetele tinere.





mda....imi cer scuze ca te-am "jicnit' aseara......hallo,in limba germana se traduce prin salut......asa ca,daca ai ocazia sa ajungi in Germania si-ti spune cineva "hallo",sa sti ca nu te injura...e doar politicos si te saluta.asta ca sa lamurim ofensa....


in ceea priverste faptul ca merit sau nu compsiune,asta nu ma intereseaza..n-am scris pentru ca voiam sa plang pe umarul virtual al cuiva......nu am nevoie sa fiu compatimita.....nu pretind ca asi detine adevaruri unice....tsch!.....



ca sa intelegi ca eu nu sunt fata rea,iti multumesc pt. scz-ele tale .stiam si eu ca hallo este o forma de salut. dar nu tipatcum se zice in virtual.adica cu litere mari sau atat de accentuat!!!,de parca eram in Antartica si nu te auzeam.dar a trecut.eu ma bucur ca aceasta experienta te-a intarit.femeia trebuie sa devina puternica dupa o experienta trista in casatorie iti doresc sa devii cat mai repede libera si sa lasi trecutul in spate.
vuvuzela
Postat pe 26 Ianuarie 2011 02:57
De la: si_totusi, la data 2011-01-25 13:48:03vuvuzelo, cap ai, minte ce-ti mai trebuie? ai inteles tot din ce a spus mara.

povestea cu CD-urile, tocmai demonstra ca nu a fost interesata de partea materiala. si rau a facut.
daca iesim dintr-o relatie, ne zicem "la rividere"si impartim parte dreapta ce am facut impreuna. matza nu cred ca era bun comun




asa crezi tu?ma refer la cap si minte,las-o pe fata in pace. discutia era intre mine si ea. , nici nu cred ca trebuia sa o apere un tert,ce nu ai inteles tu insa era ca eu faceam o deosebire intre lucrurile ei,nu chiar atat de trebuincioase,caci daca nu mai poti pleci si lasi tot,numai sa scapi de teroare.dar ea uitase ce era mai important de luat;CERTIFICATUL DE CASATORIE si daca tipul sustine ca nu are nevasta de lasat,ea trebuie sa traga tare ca sa termine povestea..si acum revin la noi doua.inaite sa incerci sa ma apostrofezi,de ce nu ai citit tot ce a scris fata.sau ai scos ce era mai important din context ca sa imi dovedesti tu mie ca ai creier,dar capul unde ti-a fost cand ai citit povestea ei?aiii mintoaso???
vuvuzela
Postat pe 26 Ianuarie 2011 03:17
De la: danyela_style, la data 2011-01-25 06:40:46buna!



buna si tie.bine ai venit printre noi.
vuvuzela
Postat pe 26 Ianuarie 2011 03:18
Radu Herjeu-despre compromisuri
'Traim intr-o epoca a compromisurilor. Asa se spune. Mai mult. Toata lumea ne indeamna la compromisuri : politicieni, oameni de cultura, vedete. Ni se spune cum numai boii sunt consecventi. Ca principiile nu tin de foame si ca intr-o lume fara reguli, nu castiga sigur cel ce incearca sa respecte vreuna. Ce nu ni se spune niciodata e ca un compromis se raporteaza strict la tine si nu la reguli exterioare tie, impuse de societate. Si, prin urmare, un compromis e o negare a propriei fiinte. Ca sa te negi, trebuie intai sa stii cine esti. Si trebuie sa descoperi lucrurile acelea in care crezi, in jurul carora orbiteaza viata ta interioara, lucrurile acelea fara de care drumurile pe care mergi nu sunt ale tale. Exista oameni care nu fac compromisuri ? Exista, oare, oameni care se pot recunoaste in fiecare clipa in oglinda ? A caror viata e calauzita de un unic si drept fir al Ariadnei ? Nu stiu. Dar sunt convins ca cei mai multi dintre noi am trait acele momente in care viata, oamenii sau propria incapacitate de a lupta ne pun in fata unei dileme. Respectarea cu orice riscuri a ceea ce pana atunci fusese o valoare adanc incastrata in structura noastra de rezistenta sau renuntarea la ea pentru a putea merge mai departe sau pentru ca, pur si simplu, sa ne fie un superficial mai bine. Te framanti si asisti, ca anesteziat, cum decizia ti se strecoara pe langa vointa. E ca atunci cand simti cum ochii ti se-nchid si n-ai vrea sa dormi dar pleoapele se-ncapataneaza sa se plece. Si-ti spui dar, in fond, de ce nu ? Doar pentru cateva secunde. Si adormi impacat cu gandul ca te-ai impotrivit din toate puterile, ca ai facut totul pentru a rezista somnului. Si, mai ales, ca infrangerea ta nu e, de fapt, decat un armistitiu facut cu tine insuti, in aceasta lupta supraomeneasca.
Intotdeauna avem justificari solide pentru orice compromis facut. Compromisul nu e un act spontan, facut intr-o clipa de pierdere temporara a capacitatilor mentale. Intai ne pregatim terenul. Trebuie mai intai sa ne convingem singuri ca nu se poate altfel. Ca este singura solutie viabila la problema aparuta. Apoi, pe masura ce ne convingem de necesitatea compromisului, ajungem sa ne obisnuim cu ideea si sa nu ni se mai para nici macar o abdicare de la valorile pana mai ieri sfinte. Odata resemnati, incepem sa ne reconstruim universul fara acea valoare, fara acel principiu pe care ne pregatim sa-l incalcam. Si, printr-un proces miraculos, ajungem, la un moment dat, sa ne intrebam la ce ne-o fi trebuit valoarea sau principiul respectiv, ca lumea arata la fel si dupa ce le-am abandonat noi.
Apoi, odata facut, compromisul devine o parte din noi. Ne pregatim sa-l aparam in fata celorlalti asa cum facem cu lucrurile in care credem. O lupta din care trebuie sa iesim invingatori. Altfel, vom fi nevoiti s-o luam de la capat cu justificarile. Dar, intre timp, vom fi facut compromisul. Iar un compromis atrage dupa sine alte compromisuri. Odata abandonat un principiu, se clatina toate celelalte. Asta in cazul in care scara noastra de valori nu era o adunatura de idei culese de la altii sau ingurgitate mecanic odata cu laptele matern. Chiar daca nu realizam, nimic nu mai e la fel ca inainte. Am renuntat la o parte din noi si ea trebuie inlocuita.
In fond, un compromis nu e un compromis decat atat timp cat noi il consideram ca atare. Daca reusim sa ne convingem ca avem nevoie de el ca de aer, ca viata noastra depinde de asta, ca nu putem merge mai departe fara sa abdicam de la valorile noastre, compromisul devine o necesitate. Totul e intre mine si mine. Si cum eu sunt cel care a stabilit scara de valori, tot eu sunt cel ce-o pot modifica, in functie de circumstante. In timp, voi capata chiar o dexteritate remarcabila in a schimba prioritatile intre ele si de a transforma fiecare valoare renegata intr-un castig personal.
Ba chiar putem deveni mandri de abilitatile noastre de a ne adapta. Putem fi admirati pentru usurinta cu care schimbam macazele, trecand de pe o linie moarta pe una viabila, renuntand la cateva principii. Nu asta inseamna reusita in viata ? Sa te poti adapta rapid, sa iei decizii in situatii limita, fara sentimentalisme si procese de constiinta. Toata lumea ii apreciaza pe invingatori. Nu-i intreaba nimeni cate valori au aruncat din nacela pentru ca balonul lor sa zboare. Si-apoi, de ce ar face-o ? Nu castigi un razboi numarandu-ti mortii.
Rareori omul a reusit sa se puna de acord cu constiinta sa. Accesoriu nesolicitat dar costisitor al statutului nostru uman, constiinta reuseste, de cele mai multe ori, sa se afle in conflict mocnit cu posesorul. Si nimeni nu vrea sa se afle intr-o stare conflictuala permanenta. Iar cel mai simplu mod de a evita confruntarea obositoare cu constiinta este sa renunti la principii si valori. N-ai principii, nu ai ce sa-ncalci. N-ai valori in care sa crezi, nu ai ce sa tradezi. Mai mult, un om care decide ca n-are principii, se considera un om liber, neingradit. Poate face ce-i trece prin cap sau ce-i spune inima fara sa se preocupe de incompatibilitati stresante.
E, oare, o solutie ? Nu ! Pentru ca orice om e definit de lucrurile in care crede. Fiecare om are tot atata valoare ca si lucrurile pentru care e dispus sa lupte pana la capat. In primul rand cu el insusi.''
vuvuzela
Postat pe 26 Ianuarie 2011 03:58
ti se trage din copilaria aceasta frica...faci asocierea cu tatal tau in ceea ce priveste aceasta "frica".
iti recomanda sa citesti...
http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/6628/Sunt-dependenta-de-tine-Dar-incerc-sa-ma-vindec.html
clum68
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:04
mai, vuvuzelo zisa si Mata Hari de Brasov, ramane cum am stabilit. nu intelegi nic din ce-ti spune omul da-ti dai cu parerea.

eu nu la ce a scris fata m-am referit ci, la ce ai scris tu. la modul tau de a nu putea da un raspuns cat de cat logic, gandit si fara a bate campii aiurea.

eu te intreb de unde vii si tu-mi raspunzi unde te duci. cre ca asa sunt spionii astia . duc in eroare lumetul.

greu cu tine . acu, ca mi-am amintit, hai sa-ti zic ceva. la subiectul acesta , saracu' fost sot al tau - ca sa nu zic ghetul de el- a trebuit sa fie as in arta compromisului de a putut sa te suporte macar o luna.

esti exempul viu pentru care, nu ar trebui sa faci nici un compromis cand intalnesti asa specimen . dimpotriva. sa fugi ca scapat din pusca
si_totusi
Postat pe 26 Ianuarie 2011 13:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti ? 11 De la: garbo_5723 29 Iulie 2013 18:13
Relație de cuplu fără intimitate 14 De la: garbo_472262 3 Septembrie 2017 21:01
as dori si eu un sfat 8 De la: bombonyk 21 Iulie 2011 01:08
Cum sa plec daca il iubesc? 114 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
dragoste sau...?! help ! 55 De la: Dsoara_T 18 Iulie 2013 17:46
Setari Cookie-uri