Credeti ca frica de singuratate ne impinge sa facem compromisuri intr-o relatie?

asa...??!!~
fleurdelis
Postat pe 23 Ianuarie 2011 21:38
Este absolut necesar si compromisul!
De fapt psihologii ne recomanda si o asa zisa "reteta" a unei bune relatii.Ea se numeste in psihologie 'reteta celor trei "C"-uri" si se traduce astfel:
-Comunicare
-Compromis
-Cooperare
In orice relatie ,daca vrei sa o mentii intr-o stare de bine, este necesar sa mai lasi si de la tine.
Nu suntem la fel,suntem diferiti si unici fiecare dintre noi ,ne place cum suntem si ne place sa fim acceptati de ceilalti,asa cum suntem.....deci, se cuvine ca si noi sa mai lasam si de la noi si sa-i acceptam pe ceilalti asa cum sunt,cu bune si...mai putin bune.
Important este sa stim cand si cum sa intram in armonie cu cei din jur si cu tot ce ne inconjoara.Numai in acest fel putem creste calitatea vietii noastre si a celor din jur.
garbo103022
Postat pe 23 Ianuarie 2011 21:53
De la: Elle2011, la data 2011-01-20 05:38:50Stau si ma gandesc oare cati dintre noi nu am acceptat macar o singura data o persoana care nu este tocmai ce ne dorim ? A fost pentru ca eram singuri si aveam nevoie de iubire? Suntem atat de vulnerabili?
Fannia
Postat pe 23 Ianuarie 2011 22:11
In cazul meu, cel putin datorita fricii de singuratate am lasat toata viata mea de 35 de ani in urma si m-am mutat in coltul opus al tarii .............ca sa constat ..........C E ??????? ca datorita acestei FRICI am facut cea mai mare prostie a vietii melehttp://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/13688.html#
garbo182635
Postat pe 23 Ianuarie 2011 22:11
Nu este indicat si nici sanatos sa faci compromisuri,doar pentru a nu te mai simti singura.Un compromis atrage dupa sine un altul,si peste ani,ajungi sa nu-ti mai apartii.Daca vrei o relatie,e absolut necesar sa stii bine ce vrei,iar daca inima nu-ti spune''el e alesul!'',mai bine nu te complici,ramai singura,ca iti este bine si asa.
Fannia
Postat pe 23 Ianuarie 2011 22:18
dupa toate comentariile eu cred ca toti facem compromisuri, dar daca tot le facem haideti sa le facem pentru o persoana care sa merite si pe care sa o iubim. Astazi am incheiat relatia cu iubitul meu de 2 ani , pentru ca simteam ca nu e ceea ce imi doream. Si, da, acum ma simt singura si nu stiu daca voi cunoaste pe cineva mai bun, dar am un singur lucru de facut ...SA FIU OPTIMISTA. si stiu ca undeva este pus deoparte si barbatul perfect pentru mine.
Elle2011
Postat pe 24 Ianuarie 2011 00:13
Bine spus si gand la gand. Nu inteleg de ce e promiscuitate in a face un compromis ... Ca sa ajungi intr-un anumit punct trebuie s-o facem si p-asta. Nimic si nimeni nu-mi ia dreptul de a-mi atinge scopul, mai ales cand e vorba de omul iubit. Si cu cei din jur deasemenea. Singura data cand n-am ajuns la un compromis, a fost cand am divortat de fostul sot. N-am avut pentru ce si de ce ... Viata iti ofera atatea ...
_Leo
Postat pe 24 Ianuarie 2011 01:09
pt Elle2011 ... Bine-nteles ca e. Atunci cand nu te astepti. Perfect? Hai sa nu exageram . Bun si-atat
_Leo
Postat pe 24 Ianuarie 2011 01:12
Nu cer barbatul perfect, ci barbatul perfect pentru mine si cand spun "perfect pt mine" ma refer la jumatatea care ma completeaza.
Elle2011
Postat pe 24 Ianuarie 2011 01:18
cine spune ca nu face compromisuri. minte ! ca le faci in viata de zi cu zi...ca le faci intr-o relatie...toti facem compromisuri. acum depinde de noi in favoarea cui le facem.
mariachim
Postat pe 24 Ianuarie 2011 07:42
De la: Elle2011, la data 2011-01-20 05:38:50Stau si ma gandesc oare cati dintre noi nu am acceptat macar o singura data o persoana care nu este tocmai ce ne dorim ? A fost pentru ca eram singuri si aveam nevoie de iubire? Suntem atat de vulnerabili?

Iubirea este universala, este firesc sa simtim prietenie, admiratie (in fond orice fiinta are anumite calitati) si chiar iubire pentru anumite persoane (nu totdeauna realizam din primul moment daca persoana respectiva corespunde pe deplin dorintelor noastre). Compromisul incepe din momentul in care accepti sa-ti intemeiezi o familie alaturi de o persoana nepotrivita doar de teama de a nu ramane singur tot asteptand sa gasesti persoana potrivita!
marceltuky
Postat pe 24 Ianuarie 2011 09:46
frica de singuratate ne poate impinge sa facem compromisuri o vreme.......dar cand ai parte de-o relatie de singuratate in doi,te trezesti...si-ti piere frica....simpla prezenta a unui partener cu care nu mai ai nimic afectiv nu te face sa te simti mai bine......sigur,viata e plina de compromisuri.....dar avem una singura....nu te simti mai bine daca te prefaci...dimpotriva e mai rau ! te afecteaza sufleteste....si un compromis deschide calea spre altele..din ce in ce mai multe.....e rau sa te minti singur!.....te afecteaza si pe tine si pe partener....si daca mai exista si copii,e si mai rau...chiar daca nu inteleg foarte bine ce se intampla in jurul lor,copii simt......simt tensiunea,raceala .....le face rau sa creasca intr-o astfel de atmosfera......ii afecteaza emotinal.....amprenta unei familii care ramane '"unita" facand compromisuri,nu se sterge niciodata......
mara_alexandru
Postat pe 24 Ianuarie 2011 12:09
corect!

nu stiu ce ar face altele/altii intr-o asemenea situatie, dar stiu sigur ca daca eu as face un asemenea compromis, as muri in interior

poate-s eu defecta, sau nu mi-e frica de singuratate, dar nu...nu as sta intr-o relatie doar ca sa nu fiu singura. pana la urma, si un catel e bun, daca vrei neaparat sa vorbesti cu cineva, hehehe...
michelle_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 12:13
Viata este alegerea fiecaruia dintre noi ca pamanteni, ca oameni care avem un timp limitat terestru de a ne demonstra noua insine cine suntem. Sa definesc dupa parerea mea: compromisul este alegerea celui caruia ii lipseste discernamantul in alegerea proprie asupra acelei manifestari. Jertfindu-ti manifestarea elimini compromisul. Dumnezeu nu ne cere sa compromitem absolut nimic. O fiinta umana echilibrata nu poate sa faca compromisuri atat timp cat este perfect responsabila de propriile ganduri, actiuni, experimentari. Este o copilarie sa consideri vinovat un alt om pentru problemele personale. Este o copilarie si o lipsa de maturitate sa plangi o neputinta personala si sa o justifici ca fiind vina celui de langa tine! "Ce faci, te face " zicea un intelept al ortodoxiei...Astfel, singuratatea este efectul propriei actiuni , este refugiul fricosului, este linistea meditativa a interiorizatului, este tihna monahului, si tot asa, ca fiind o definitie de fapt improprie, neputand sa fii singur atat timp cat esti creat de Dumnezeu intr-o deplina perfectiune ! deci esti in permanenta cu EL ! Este singur cel ce nu se recunoaste pe sine, cel ce nu si-a descoperit sinele , cel ce se departeaza de propria fiinta spre a se defini in alta identitate, a altei fiinte. Cum sa fii singur cand nimic nu este in singuratate? Totul este pereche pe lumea aceasta terestra ! Incercati-va propria viata cu curaj !
yolanditza
Postat pe 24 Ianuarie 2011 12:42
compromis cred ca motivul major este frica de singuratate. Putini dintre noi traiesc poate fericirea de a nu simti acest gust amar lasat de "compromis".
Dar uite ca ne folosim de el poate mai mult din comoditate sau din lasitate.
Purtam "compromisul" ca un scut : ba ca avem copii, ba ca avem o varsta, ba ca nu avem pe nimeni altcineva......si uite asa anii trec si ramanem inpotmoliti undeva cu cineva care ne face sa ne simtim tot mai straini si chiar culmea.....tot mai singuri. sml-fighting0044: Vorba aceea "de ce-ti este teama de aceea nu scapi". Si ar fi bine sa generalizam starea de compromis sau situatia in care ne autoimplicam pentru ca exista si barbati in aceeasi "alegere". Sigur sunt mai multe femei pentru ca noua ne place sa ne victimalizam sau sa dam nenumarate sanse sa se schimbe ceva, sa aibe loc minunea, dar......
La inceput ne facem ca nu credem, "nu facem noi compromisuri ca vecinul", apoi avem senzatia ca ni s-a parut, iar apoi cautam scuze in fata noastra si a celor din jur care ne trag semnalul de alarma.
mirabai
Postat pe 24 Ianuarie 2011 12:44
Da cred ca la majoritatea femeilor le este frica de singuratate. Pana afla cate avantaje au femeile singure. Eu le dau un sfat, sa nu va fie frica de singuratate, va ve-ti descurca mult mai bine decat cu un neispravit alaturi.
garbo062707
Postat pe 24 Ianuarie 2011 12:57
Pe undeva ai dreptate, dar de cele mai multe ori te trezesti ca paci pasii celor trei C si tot nu ajungi la nici un capat, deoarece baietii nostri pe langa ca nu se lasa invatati, sunt foarte incapatanati, volgari, dominanti, au impresia ca ei sunt buricul pamantului, si te trezesti la o varsta, cand deja este prea tarziu, ti-a trecut tineretea, copii sunt deja terorizati, iar tu neputincioasa sa mai faci ceva sa recuperezi din ce ai pierdut, de aceea spun ca nu se merita. Am trecut prin prea multe, dar a fost din rau in mai rau.
garbo062707
Postat pe 24 Ianuarie 2011 13:01
DA, frica de singuratate ne determina sa facem compromisuri. Incepi cu lucruri marunte, care, iti spui tu nu reprezinta nu stiu ce pentru tine pentru ca apoi sa-ti dai seama ca de fapt nu mai esti tu, ca multele compromisuri ti-au schimbat personalitatea, felul de a gandi.
garbo056296
Postat pe 24 Ianuarie 2011 13:32
De la: cora_cora, la data 2011-01-23 11:25:11toata lumea face compromisuri...la un moment...char daca nu recunoaste nimeni


garbo133390
Postat pe 24 Ianuarie 2011 14:04
da...da...ce ti-e si cu frica asta....
michelle_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 14:08
De la: cora_cora, la data 2011-01-23 11:25:11toata lumea face compromisuri...la un moment...char daca nu recunoaste nimeni


Unele persoane considera ca daca s-au dus fluturasii din stomac...gata relatia.
Relatia e finish cand nu exista respect de o parte si de alta.
E de preferat sa terminam in clipa cand consideram ca mai bine le-ar fi copiilor fara tata...sau mama.
Compromisuri facem cu oricine...si cu parintii nostri. Important e sa nu ajungem sa ne umilim , sa ne dispretuim ,...
garbo108723
Postat pe 24 Ianuarie 2011 16:13
! sigur ca toata lumea face compromisuri,dar la un moment dat , constati ca nu ajuta la nimic....nu compromisurile te fac sa te simti o femeie impilnita intr-o relatie.......eu am curajul sa recunosc ca am facut-o!!!!!!!!!! intr-o casatorie care s-a consumat timp de 13 ani....toleranta,intelegerea mea au fost intelese gresit.....si asa,am constatat ca oamenii se schimba,dar nu in bine ci in rau.....cea care s-a schimbat am fost eu.....traiam o viata monotona,sperand ca sotul meu sa apara la o ora decenta......n-am mai avut chef de nimic...m-am izolat de prieteni......nu de toti....au mai ramas Handel si Mozart si Bach si altii(dar toti sunt pe lumea cealalta) si cartile ........aaaa...si pisica.....eram al dracului de singura dar maritata...si culmea si invidiata.....si uite asa au trecut anii ....si intr-o dimineata m-am trezit .......m-am uitat in oglinda ceva mai atenta......in reflexia oglinzii era altcineva......recunosteam trasaturile dar nu recunosteam privirea.....in ochii aia nu era nici bucurie nici lumina....parea a fi doar o tristete resemnata.....se spune ca ochii sunt oglinda sufletului...cam asa era si in sufletul meu...pustiu.....nu mi-a fost teama de singuratate.....poti sa fi singura alaturi de un barbat fara ca el sa-si faca probleme.....incepe sa-si faca probleme cand nu mai esti langa el.....vorbesc despre relatia mea , nu generalizez.....

femeile accepta mai usor sa faca compromisuri iar barbatii accepta asta!..invers e mai greu...


mara_alexandru
Postat pe 24 Ianuarie 2011 18:45
si ce-ai facut? ca m-ai facut curioasa

esti inca in casnicia aia?
michelle_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 18:48
ach..nein...mi-am luat c.d.-urile , cartile,pisica si hainele..ma rog nu in ordinea asta.....si am parasit domiciliul conjugal....stiam ce fac.... era usor de divortat ....nefericirea a fost ca in graba mea am uitat sa iau si hartia aia de se numeste certificat de casatorie.....si "comoara"pe care o parasisem nu avea niciun chef sa-si piarda nevasta....ma rog,cand spun nevasta ar trebui sa citesti : menajera,bucatareasa si cam tot ce tine de treburi domestice....sotul meu traia cu impresia ca mancarea creste in frigider sau mai degraba in farfurile,camasile se duc singure la spalat si calcat iar micul dejun apare la pat.....credea ca-i ruda cu Harry Potter.... acu' e mare jale si pentru ca-i disperat incearca sa impiedice divortul......dar cum nici eu n-am aparut pe lumea asta o data cu ultima ninsoare,am mers la primarie , am cerut un duplicat al respectivului act si pentru ca el nu-si doreste sa divortam la notar repede , am depus eu actele la judecatorie.....si lui tot nu-i vine sa creada! adica cum? nu ma bate, nu ma injura,bani am ,casa am,masina,casa de vacanta...ce dracu'mai vreau?...n-a inteles nimic....i-am explicat cu rabdare si calm ca-mi doresc alaturi un barbat tandru si cald.un barbat care se bucura atunci cand ma vede bucuroasa..un barbat atent si sensibil caruia sa-i pese de mine...i-am explicat ca dragostea intr-o relatie e un drum cu doua sensuri.....ca nu poti sa astepti la nesfarsit ca celalat sa dea....ca intr-o relatie dai si primesti fara sa contabilizezi.....contabilizezi doar in momentul in care constati ca din partea cealalta nu vine nimic...

eee ...si am tot vorbit eu asa si am constatat ca nu fac altceva decat sa-mi aerisesc gura.....chiar si pisica raspunde daca-i vorbesc.....

Whathewer,acum sunt singura , dar mi-e bine in pielea mea.....
mara_alexandru
Postat pe 24 Ianuarie 2011 19:29
Elle,depinde ce intelegi tu prin compromis.uite eu nu fac compromisuri daca am ceva de spus spun in fata si incerc sa vad unde si cine greseste.atentie a gresi nu inseamna compromis.greseala o poti indrepta compromisul nu,te va urmari toata viata.spui ca te-ai despartit recent de cineva.nu despartirea a fost compromisul ,ci faptul ca ai acceptat atata timp sa fii umilita.iti vei gasi si tu o persoana care sa iti raspunda cu aceleasi sentimente.si iti mai spun un lucru.daca tu ai considerat ca trebuie sa te desparti,inseamna ca ai terminat cu un trecut umilitor.daca insa ,vei ierta numai de frica sa nu ramai singura, vei trai un compromis continuu. ca sa intelegi mai bine ,hotul nu fura din greseala ,nici din obisnuinta.orice invat are si dezvat daca vrei .hotul fura pt ca s-a impacat si cu pedeapsa,cu puscaria.stie ca fapta lui va fii descoperita si va fii pedepsit,dar lui nu-i mai pasa,ii convine acest compromis.toata viata asa va trai,intr-un vesnic compromis ,in promiscuitate.si acesta este doar un exemplu.....
vuvuzela
Postat pe 24 Ianuarie 2011 19:30
Rela iti dau dreptate.compromisul indiferent de natura lui,te macina pe dinauntru.se pare ca multi nu prea realizeaza ce este un compromis.fetelor 'compromisul" nu este "consecventa".se spune ca numai boii(animale) sunt consecventi.noi suntem inteligenti,mai intai gandim si apoi infaptuim ceva,nu ne compromitem din lipsa de neuroni.si pt ca tot sustineti bazaconia ca toti fac compromisuri,va recomand sa ganditi numai in locul vostru.un compromis atrage dupa sine alte compromisuri.voi cei ce sustineti 'compromisul " ca ceva neccesar,va intreb atunci pana unde ati merge cu compromiterea ca sa va atingeti scopurile,care este limita!!!???sa nu uitam exemplele marilor scriitori..... chiar si mioritici de pilda" Baltagul."..!!
vuvuzela
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:11
mara alexandruuuuuuuuu
casperphantom
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:14
ce este Cassfantomme si tu faci si pe urma tragi?nu judeci inainte sau faci parte dintre incapatanatii consecventi (asinii),ca sa fiu draguta in exprimare???
vuvuzela
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:22
mara, bravos!

si da, daca nu te bate, nu te injura, si nu bea...asta nu este culmea raiului relationar

vuvu, pe loc repaus! parca tu erai aia care propovaduia eleganta in exprimare...
michelle_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:29
vuvu eu Vreau sa te las in pace, lasa-ma sa te las in pace, am acceptat armistitiul tau, te rog nu ma provoca,
casperphantom
Postat pe 24 Ianuarie 2011 20:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie extraconjugala 51 De la: hannes 9 Septembrie 2013 03:25
Mai pot avea incredere in el??? 146 De la: garbo084961 25 Februarie 2011 02:04
,,familia la distanta,, 33 De la: valentina_16 27 Septembrie 2009 02:49
vreau doar parerile voastre 590 De la: alinasibel 2 Noiembrie 2010 22:56
Sunt confuza!!! 2 De la: 8 Septembrie 2018 21:43
Setari Cookie-uri