Credeti ca frica de singuratate ne impinge sa facem compromisuri intr-o relatie?

Stau si ma gandesc oare cati dintre noi nu am acceptat macar o singura data o persoana care nu este tocmai ce ne dorim ? A fost pentru ca eram singuri si aveam nevoie de iubire? Suntem atat de vulnerabili?
Elle2011
Postat pe 20 Ianuarie 2011 05:38
cum zicea truman...Want a friend in Washington, get a dog.
Asa si cu nevoia aia de iubire...
quasaria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 00:02
daca faci o singura data un compromis,toata viata vei trai in promiscuitate.trebuie sa fii foarte puternica ,sa faci diferenta dintre risc si beneficiu , sa nu iti pese,daca constientizezi ca trebuie sa traiesti cu un rau necesar.
vuvuzela
Postat pe 21 Ianuarie 2011 17:59
nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
garbo107589
Postat pe 21 Ianuarie 2011 23:04
da foarte multe compromisurii
inoglinda
Postat pe 22 Ianuarie 2011 08:19
De-a lungul unei relatii facem compromisuri.Ma uit in jurul meu la persoanele pe care le cunosc si nu gasesc una care sa nu fi facut un compromis.A face un compromis nu echivaleaza cu a fi slab.Iubim, speram gandim ca cel de langa noi a gresit, ca va constientiza acest lucru, ca nu il va repeta si astfel relatia va putea merge inainte.Asta nu inseamna ca putem face compromisuri la nesfarsit, ca putem accepta orice.
Cand ai o varsta frageda, cand ai toata viata inainte, cand timpul este prietenul tau, iti poti permite sa spui:Nu sunt dispusa sa fac nici un compromis.
Dupa ce trece un timp,deveii mai ingaduitor cu tine, cu ceilalti din jurul tau.Esti dispus sa ierti mai mult.
ariana_tm
Postat pe 22 Ianuarie 2011 09:48
Mama mea are o vorba:Cum zici CAINE zici si JUPANE!!Tot atat deschizi gura si acelasi efort,dar altu-i REZULTATUL !!!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:14
Inteleapta femeie, pana nu ne lovim nu intelegem
garbo057705
Postat pe 23 Ianuarie 2011 02:25
Te confrunti cu ceva anume...Poti face orice iti doresti....incearca...ceasul ticaie!
klarakla
Postat pe 23 Ianuarie 2011 02:55
Temerile ii afecteaza numai pe oamenii slabi. Indivizii superior inzestrati intelectual se situeaza deasupra fricii, creandu-si destinul asa cum cred ei de cuviinta. Frica ucide lent si trebuie eliminata din vietile noastre.
IleanaAdrianaStan
Postat pe 23 Ianuarie 2011 04:30
Intrebarea asta cred ca-i adresata femeilor...Cred ca noi suntem predispuse sa iertam,sa uitam iar si iar...Eu personal cred ca vesnic ne dorim ce nu avem...Fugim dupa himere...Daca suntem singure ne dorim Feti Frumosi pe langa noi,daca-i avem ne gandim la ce bine ne era cand nu eram implicate si nu aveam dureri de cap...
ancadetroit
Postat pe 23 Ianuarie 2011 04:42
Compromisuri fac oamenii cu o stima de sine scazuta. Nu rezolva nimic. Vor avea parte de singuratate in doi, care este muuult mai greu de suportat decat cea normala.
spin3
Postat pe 23 Ianuarie 2011 05:55
Singuratate in doi.....cam asta traiesc eu acum.......dar cand ai doi copii ai voie sa faci compromisuri?/?incerc sa nu fiu egoista
gabitzaelena
Postat pe 23 Ianuarie 2011 06:13
Cand sunt singura vreau mai multa iubire, cand sunt cu el incerc sa nu distrug ce avem , chiar daca amandoi ne mai jucam si uneori mai sarim calul . Acela care e singur e pt. ca-i e teama mai mult de dezamagire decat de compromisuri , cred .
pac67
Postat pe 23 Ianuarie 2011 07:18
te obisnuiesti singura si asta e iti duci mai departe crucea
garbo174090
Postat pe 23 Ianuarie 2011 07:31
da, Topic Inchis
casperphantom
Postat pe 23 Ianuarie 2011 08:21


il inchidem din cauza vremii...
fleurdelis
Postat pe 23 Ianuarie 2011 08:48
Da,facem ''compromisuri''....uineoti prea multe! Pina ne pierdem identitatea...apio intrebam ...''cum am ajuns aici?''iar cind hotarasti ca sa terminat cu compromisirile ...te lovesti de noua idantitate si ..intrebi iar ''de ce?'E bine de stiut ca sint compromisuri care poti sa le face si compromisuri care nu trebuie sa le faci cu riscul de a ramine singuri ...e mai usor singur decit singur in doi
garbo171128
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:25
Viata incepe cu Dumnezeu si se sfarseste tot cu el, nu trebuie sa ne temem de nimeni si nimic, poate sa ne indreptam spre credinta, si daca nu putem schimba pe acel cineva de langa noi, il lasam in plata Domnului, asa spunea un preot la o predica . Noi trebuie sa fim puternice. Orice femeie merita sa fie respectata pentru ca iubim si dam viata, pentru ca punem pasiune in tot ceea ce facem , pentru ca o mangaiere e mai buna decat o lovitura, pentru ca suntem puternice dar si fragile,pentru ca exista infinite feluri in care visele noastre pot schimba lumea..............in bine!
garbo008875
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:45
Da ,cred ca sunt persoane care se tem atat de mult de singuratate incat pot face mari compromisuri intr-o relatie.Cunosc o persoana care sta cu un barbat pe care eu l-am catalogat drept ,,mitocan'',de 10 ani ,timp in care propria fiica si-a dat seama ce fel de om este si pt.ca nu-l suporta s-a mutat la bunica .Desi relatiile sunt tot timpul tensionate totusi convietuiesc .Si nu stiu daca merita sa-ti indepartezi propriul copil pt.un barbat.Eu zic ,ca NU!
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:00
De la: vuvuzela, la data 2011-01-21 17:59:09daca faci o singura data un compromis,toata viata vei trai in promiscuitate.trebuie sa fii foarte puternica ,sa faci diferenta dintre risc si beneficiu , sa nu iti pese,daca constientizezi ca trebuie sa traiesti cu un rau necesar.

uuuuuuu! imi miroase a 'cunoastre de sine'
garbo181877
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:22
Draga Gabitza,nu stiu cati ani ai,inteleg ca ai 2 copii,sa-ti traiasca sa te bucuri de ei,dar faptul ca accepti singuratea in doi de dragul copiilor ,e grav scumpo,asta nu s-ar chema egoism daca ti-ai lua jucariile si ai pleca de langa un om care nu te face fericita,tu pentru el nu reprezinti mai nimic,te minti ,te amagesti spunand ca de dragul copiilor,mai degraba o numesc frica de a-ti asuma responsabilitatea de a creste doi copii singura,nu mai ai respect de sine daca accepti o asemenea situatie,iti spune o femeie cu experienta de viata care la varsta de 31 ani a decis sa rupa definitiv casatoria cu un barbat care nu ii mai zicea nimic in acea casnicie,avand si un copil de 7 ani,eram pe vremea lui Ceausescu,am devenit mai puternica de cat eram,am infruntat si bune si rele ,dar le-am trecut pe toate cu fruntea sus,avand langa mine un copil care ma iubea si-mi dadea sensul de a trai,eram fericita.La 24 de ani fata mea a decis ca vrea sa traiasca departe de mine in America,(era destinul ei),am suferit 1 an ca un caine lasat pe strada,dar m-am adunat si m-am gandit ca poate este mai bine asa pentru ea,-Pana la urma asta voiam sa-ti spun,ca in viata conteaza f mult copii, dar nu trebuie sa amestecam lucrurile,ei la o anumita varsta pleaca de langa tine si tu ramai cu acelasi om la fel de singura..
kiramocanu
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:33
....................
Fereste-ma Doamne de toate
Fereste-ma de singuratate.
Acesta-mi pare lucrul cel mai greu,
Fereste-ma de mine ,Dumnezeu

Adrian Paunescu

Toti facem compromisuri, mai ales intr-o relatie..........Cine spune altceva, minte.........
garbo109783
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:41
da.... acea frica de singuratate, mi-a salvat casnicia...
incredibil, dar adevarat.
cocorita
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:42
toata lumea face compromisuri...la un moment...char daca nu recunoaste nimeni
cora_cora
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:25
DA,CRED CA DA....ACESTA ESTE RASPUNSUL CORECT....SI DIN PACATE SE INTAMPLA FOARTE DES ACEST LUCRU.....PERSOANA RESPECTIVA NU ARE INCREDERE IN EA,NU ARE INCREDERE CA MAI POATE GASI PE ALTCINEVA MAI BUN....SI ATUNCI ACCEPTA COMPROMISUL,....SI COMPROMISURILE....SI UITE ASA II TRECE VIATA....FARA SA ISI DEA SEAMA DE ADEVARATA SA VALOARE....ANII TREC SI NU SE MAI INTORC!?....CA SI ORICE CLIPA....CARE TREBUIE PRETUITA...ALTFEL TRAIM DEGEABA...!?....
garbo024362
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:31
DA, CU SIGURANTA ! EU AM FACUT COMPROMISURI, CHIAR MULTE, PANA CAND NU AM MAI PUTUT SUPORTA. ACUM NU AS MAI FACE. DECAT O COMPANIE PROASTA MAI BINE DE UNUL SUNGUR
ginren01
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:59
compromisuri toti facem intr-o relatie, deoarece suntem persoane diferite care incearca sa traiasca impreuna, fara compromisuri nu ar putea.
Exista si compromisurile, care te compromit pe tine ca persoana, acelea sunt daunatoare pentru personalitatea noastra, pentru cine suntem noi.
Din pacate uneori facem si din alea.
Frica de necunoscut, frica de singuratate, frica de mai rau, ne imping uneori sa facem lucruri pe care poate nu le-am face.

Parerea mea este ca trebuie gasit un echilibru, nu trebuie sa te compromiti asa de mult incat sa ti se stearga personalitatea.
ctwmn
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:07
toti, si-n toate zilele, cu orice prilej facem compromisuri...mai mici sau mai mari. si asta pentru ca acceptam si griul pe langa alb si negru...
garbo025040
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:17
dak ai sti cate suntem in situatia ta...facem compromis tocmai pt copii, sa nu sufere ei,apoi ei merg pe drumul lor iar noi ramanem si mai singuri si mai goi pe dinauntru
salvyna_g
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie extraconjugala 24 De la: Achmed 20 Septembrie 2010 16:06
Menaje a trois 49 De la: moniq_ 7 Iulie 2010 23:49
de ce incepeti subiecte din astea de sex ..si apoi atacati? vrem si noi sa citim sa vedem ce vreti..nu de asta ati abordat subiectul? 8 De la: Sal_a_toi 24 Septembrie 2011 16:26
Gresesc eu, greseste el ? 21 De la: garbo_7913 23 Octombrie 2012 13:47
massturbarea la barbati 222 De la: tatoo 16 Martie 2011 19:54
Setari Cookie-uri