Credeti ca frica de singuratate ne impinge sa facem compromisuri intr-o relatie?

nu inteleg ce legatura are singuratatea cu compromisul .....poti face compromisuri si sa ramai in final singur sau poti fi inconjurat de prieteni si fara a face compromisuri....daca este vorba insa de persoana iubita ,eu una si subliniez este parerea mea si nu comentez alegerile altora ptr ca fiecare face ca vrea , dar repet eu una nu as face niciun compromis doar ca sa tin pe cineva langa mine, poate gresesc dar cel putin momentan asa gandesc.
cory_emy
Postat pe 2 Februarie 2011 17:37
cand iubesti nu e vorba de compromisuri
garbo107589
Postat pe 2 Februarie 2011 21:53
E dragut suna bine bla bla nu fac compromisuri intr-o relatie barbat femeie , nu accept etc , nu asta is the problem , problema e pana unde si pana cand esti dispus sa faci compromisuri pt o relatie toti facem compromisuri sa ne acceptam-suportam dar trebuie sa mai si merite daca nu pas. nici o relatie nu rezista fara mici compromisuri cand se sare calul relatia , casatoria, se sparge de la sine cioburi .
garbo174243
Postat pe 3 Februarie 2011 03:43
Eu cred ca trebuie discutat si sa se ajunga la comun acord de la ai inceput.Pt ca daca la inceput il inveti prost pt ca se comporta frumos,,,apoi in timp barbatu isi da arama pr fata si femeia nu mai vrea sa faca cu placere lucrurile pe care le facea inainte,,,ca barbatul sa isi schimbe atitudinea...Eu cred ca de la inceput,lucrurile trebuie puse la punct in favoarea la amandoi si la barbat si ;la femeie...Sa se gandeasca rational....Si sa fie pt amandoi bine..pt ca daca barbatul vede ca femeia este slaba si delasatoare este posibil sa profite din ce in ce mai mult de ea...
gandiredeinger
Postat pe 5 Februarie 2011 17:35
De la: garbo107589, la data 2011-02-02 21:53:27cand iubesti nu e vorba de compromisuri




atunci,cand iubesti nici omorul nu e crima!
vuvuzela
Postat pe 5 Februarie 2011 17:40
nu????????
iote ca p'asta n-o stiam............. o fi vreo .........dovada de dragoste?????

vezi ca ne dai idei ..........Thooooooor , i-auzi ce zice fata asta
hai , ca poate asa scapi de ciuful blond
jeanette40
Postat pe 5 Februarie 2011 17:45
De la: jeanette40, la data 2011-02-05 17:45:09 nu????????
iote ca p'asta n-o stiam............. o fi vreo .........dovada de dragoste?????

vezi ca ne dai idei ..........Thooooooor , i-auzi ce zice fata asta
hai , ca poate asa scapi de ciuful blond




sa stam putin de vorba ,poate te lamuresti.

1-de ce sunt eu o amenintare pt userul Thor?

2-eu nu sunt adepta compromisului.el duce la promiscuitate.

3-din punctul meu de vedere,daca se accepta compromisul din dragoste,atunci ramane nepedepsita crima pasionala.

4-sper ca poti sa imi raspunzi .....insa nu te oblig....
vuvuzela
Postat pe 5 Februarie 2011 18:08
De la: miorita, la data 2011-01-30 13:09:14De ce ne gandim ca trebuie sa renuntam la libertate, sa purtam lesa, nu sunt de aceeasi parere. Sunt o persoana puternica, independenta financiar si nu mi-a fost frica de singuratate dar m-am casatorit din dragoste , sunt iubita, nu am tremurat niciodata ca sunt inselata, relatia noastra se bazeaza pe prietenie si respect reciproc, asa mi-am crescut 2 baieti cu care ma mandresc, dar au fost situatii cand eu am renuntat la anumite pretentii, capricii, dorinte care nu mi-au afectat atat de mult viata, s-a putut si asa si asta am facut-o de dragul pacii, desi poate atunci am plans pe ascuns. Da eu gandesc altfel, nu mai sunt tanara,dar nu arat varsta, arat mult mai tanara, dar sincer nu ma vad agatand barbati si sa ii schimb mereu in speranta ca gasesc unul potrivit.
As vrea sa va povestesc despre 2 femei pe care le-am cunoscut foarte bine;

O doamna in jur de 40 ani imi povestea ( eu eram foarte tanara), despre sotul ei ca era un mare fustangiu, era director la o fabrica de paine. Doamna foarte frumoasa, eleganta economista ( nu purta lesa), isi facuse un obicei, cand era vorba de mers la o petrecere isi plimba trupul gol prin fata barbatului si nu se lasa pana nu-l baga mai intai in pat cu ea; imi spunea amuzandu-se ca putea fi linistita dupa aceea. Aveau 2 fete , o casa frumoasa , ea arata tot timpul foarte bine. Am intrebat-o cum reuseste sa faca sa nu-i pese. Mi-a raspuns : " -imi pasa, dar nu vreu sa impart cu nimeni nici averea si nici macar barbatul, am invatat sa nu-l urmaresc , cu cat stiu mai putin cu atat mai bine, atat timp cat eu sunt respectata , banii imi vin in casa si sunt convinsa ca ma iubeste , nu vad de ce as fi eu aceea sa-l imping sa ma paraseasca; avem o viata linistita , el iubeste mult fetele, nu ne lipseste nimic.
Eu i-am zis un compromis, doamna inchidea ochii si nu era curioasa sa afle despre aventurile barbatului, pentru ca nu se simtea parasita. Ne putem gandi aici la Tantareanu cu nevasta lui, nu credca nu este fericita .

A doua poveste, o fata foarte fromoasa , singura la parinti in care se investeste foarte mult , medic de profesie se indragosteste intr-o vara la mare fiind, de un tanar inginer frumos, chipes , educat , lucra in cercetare. SE casatoresc , fac o nunta ca in povesti , se muta in orasul lui cu serviciul, stau intr-o casa ca un palat, dar sa-i zicem, Ela avea obiceiul sa petreaca in chefuri, avea nevoie de anturaj, prieteni la care le dadea de mancat si baut, sotul era un barbal serios, isi dorea o viata mai putin tumultoasa , era un familist nu era dispus sa dea chefuri la tot felul de indivizi , dar dragul sotiei accepta cu conditia sa nu fie obligat sa petreaca langa ei, isi facea prezenta la inceput apoi se retragea. Sigur ca ainsistat sa renunte la acest anturaj, sustinand ca nu ii vedea prieteni adevarati ci doar niste profitori. In casa lor se aduna tot mai multa tensiune , se naste o fetita si la cateva luni, Ela isi ia fetita si il paraseste, se intoarce la mama ei cu tot cu fetita si servici, avea un barbat care ii facea curte dar dupa divort barbatul dispare in ceata . Ela ramane singura, dar cum era tanara foarte frumoasa nici ca ii pasa, numai cu timpul s-a dovedit ca toti o doreau dar nimeni nu o cerea de nevasta, avand felul ei libertin de a trai si o fetita dupa ea. Toate cuceririle ei erau doctori, profesori universitari, judecatori, dar niciunul nu i-a cerut mana, in plus duminica nu o scotea nimeni in oras si nici de sarbatori, o gaseai acasa alaturi de fica ei si mama., nici in concediu nu mergea decat cu mama si fica. Am vazut-o de multe ori plangand langa telefon ii tremura mana ar fi vrut sa-l sune pe fostul sot, si-mi spunea ca si-ar da viata pentru cateva zile petrecute alaturi de fostul ei sot, regreta enorm ce a facut. Fostul sot s-a recasatorit dupa ce inca un an a insisitat sa se reintoarca la el, apoi si-a refacut viata; pentru Ela , era prea tarziu cand a realizat ce a pierdut. Dupa varsta de 40 de ani s-a casatorit cu un barabat care atunci cand bea devenea foarte violent, ajunsese sa ia bataie, nu a rezistat si a divortat, apoi a murit mama, fata a plecat cu o bursa in strainatate, s-a casatorit , medic fiind si ea a ramas in strainatate. Ela a ramas singura, a suspinat toata viata dupa cel pe care il facea taranoi, mocofan, cand era foarte tanara si curtata.

Intrebare: care din astea doua femei a fost mai desteapta? Care era compromisul pentru Ela? Sa renunte la acei prieteni care nu erau pe placul sotului, nu? Cat de mult ar fi afectat viata ei, oricum timpul a dovedit ca sotul avea dreptate?!Asta ar insemna ca Ela ar fi purtat lesa?



sa-ti spun ce cred eu :

povestea doamnei cu fustangiul.....doamnei chiar nu-i pasa decat de casa frumoasa,banii care veneau si aparenta liniste din casa....nu prea poti sa crezi ca un barbat te iubeste pe tine in momentul in care-si doreste o alta femeie...sigur,te poti minti o vreme...dar pana la urma n-ai cum sa nu simti....si daca nu-ti pasa si continui relatia,inseamna ca nu mai exista nimic afectiv.....doamna care spunea ca nu vrea sa-si imparta nici averea si nici macar barbatul,impartea linistita ceea ce conta mai putin sau deloc,adica barbatul!

nu era compromis..era indiferenta,lipsa totala de afectiune..si ea se simtea bine asa.....era o relatie care convenea celor 2 parteneri....spui ca doamna in cauza se simtea respectata!....de catre cine?....de sot?..un sot care te respecta nu te inseala!....de copii? ma indoiesc!...de prieteni?.....sa fim seriosi!......

daca intradevar,iubesti , iti pasa de celalalt,de tine,de voi!.....nu cred ca ti-e indiferent ce face...dar daca singurul lucru care conteaza,e faptul ca nu ne lipseste nimic......insemna ca poti sa duci o viata terna,goala,fara bucurii sufletesti,la adapostul multumirii materiale...si asta inseamna ca nu traiesti!......



a doua poveste......fata frumoasa despre care vorbesti, a trait!..asa cum a simtit ea....a iubit a plans,a avut regrete..si-a trait sentimentele....a simtit ca a gresit.....a fost vie toata viata ei!.....nu-i iau apararea!...a gresit mult!..dar a avut curajul sa iasa dintr-o relatie care nu i se potrivea...si asta-i mare lucru......

care a fost mai desteapta??......habar n-am..dar cu siguranta,cea de-a doua a fost vie!

bunastarea materiala nu-ti compenseaza nevoile sufletesti!!!!!!
csaiciuc
Postat pe 10 Februarie 2011 11:40
Buna! Parerea mea este ca , mai devreme sau mai tarziu , toti facem compromisuri ; eu sunt un exemplu in acest caz: sunt casatorita , am un baietel, sunt iubita si mai simt si eu ceva pt. sotul meu, dar nu mai e la fel; nu fac pasul sa divortez tocmai pentru copil si poate si de teama de a ramane singura -imi place f. mult sa fiu alintata , rasfatata, si sa am pe cineva care sa ma iubeasca. Cel mai greu este faptul ca m-am indragostit de un barbat care este in aceeasi situatie ca a mea, respectiv are si el un baietel , are o relatie despre care spune ca este ok dar daca ne-am indragostit asa repede si avem sentimente atat de profunde amandoi ,nu stiu cat de ok este la nici unul dintre noi ! Ne dorim f. mult sa incercam sa fim impreuna , sa continuam relatia dar nu putem tocmai pentru copii, am ales ca e mai bine sa rupem relatia si poate va fi mai bine -pt. copii si pentru partenerii nostri -ei nu merita sa sufere, sunt nevinovati si ne iubesc mult. Amandoi am suferit dupa ruptura asta si facem compromisuri . Cred ca ma tem si ca, poate nu va merge noua relatie si voi ramane singura . Deci toti facem compromisuri si asa ajungem sa fim nemultumiti ,dar depinde de alegerea noastra in final.
mirabela_28
Postat pe 10 Februarie 2011 13:08
De la: mirabela_28, la data 2011-02-10 13:08:57Buna! Parerea mea este ca , mai devreme sau mai tarziu , toti facem compromisuri ; eu sunt un exemplu in acest caz: sunt casatorita , am un baietel, sunt iubita si mai simt si eu ceva pt. sotul meu, dar nu mai e la fel; nu fac pasul sa divortez tocmai pentru copil si poate si de teama de a ramane singura -imi place f. mult sa fiu alintata , rasfatata, si sa am pe cineva care sa ma iubeasca. Cel mai greu este faptul ca m-am indragostit de un barbat care este in aceeasi situatie ca a mea, respectiv are si el un baietel , are o relatie despre care spune ca este ok dar daca ne-am indragostit asa repede si avem sentimente atat de profunde amandoi ,nu stiu cat de ok este la nici unul dintre noi ! Ne dorim f. mult sa incercam sa fim impreuna , sa continuam relatia dar nu putem tocmai pentru copii, am ales ca e mai bine sa rupem relatia si poate va fi mai bine -pt. copii si pentru partenerii nostri -ei nu merita sa sufere, sunt nevinovati si ne iubesc mult. Amandoi am suferit dupa ruptura asta si facem compromisuri . Cred ca ma tem si ca, poate nu va merge noua relatie si voi ramane singura . Deci toti facem compromisuri si asa ajungem sa fim nemultumiti ,dar depinde de alegerea noastra in final.
TU FACI COMPROMISURI? CUM AR FI???????????ITI GASESTI UN AMANT?????????????MDA,ASTA DA COMPROMIS!
madi_m
Postat pe 11 Februarie 2011 01:00
Buna ,te felicit esti o persoana puternica si o invingatoare ,povestile noastre sunt cam asemanatoare. Multa bafta in continuare .Viata e frumoasa si trebuie traita.
garbo075990
Postat pe 16 Februarie 2011 15:52
mirabelo, eu zic sa nu te dai exemplu si nici sa nu te identifici cu "toti", ca n-aem toti doza de ipocrizie (ca sa nu zic altfel) sa il mintim pe al de acasa cu seninatate si dupa aia sa ne intoarcem tot la el ca ne ofera siguranta.
quasaria
Postat pe 16 Februarie 2011 19:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
foarte tristaa.... 53 De la: Jojolin 29 August 2011 21:29
Problema.. 11 De la: garbo_5587 22 August 2012 11:08
Impas 18 De la: garbo_ready 7 Februarie 2016 10:50
compatibilitate 10 De la: garbo005402 11 Iulie 2009 16:20
despre banci , credite , rate 2 De la: pandora 25 Martie 2012 22:39
Setari Cookie-uri