Credeti ca frica de singuratate ne impinge sa facem compromisuri intr-o relatie?

buna ziua!nu sunt de acord cu tine din urmatoarele considerente:1)sa spunem ca pot sa fim siguri pe noi desi nici aceasta nu mai este o garantie,uneori ne trezim ca parca nu mai suntem noi;2)daca poti conta pe tine cand vine vorba de o alta persoana treaba aceasta devine cam nesigura pentru ca in 90% din populatie nu mai poti avea nici o baza,nu mai poti conta pe nimeni,toata lumea se da mare taie spanzura insa cand este vorba sa contezi pe el atunci ai sa vezi cum gaseste fel de fel de scuze care mai de care sau pur si simplu se da foarte ocupat si este de negasit...incercatzi si o sa vedeti...insinueaza ca ai nevoie urgent si disperat de ceva anume si o sa vezi cati gasesti din prietenii tai care sa te ajute! ;3)toti avem plusuri si minusuri ,acuma depinde cum sunt acestea armonizate sau mai depinde care dintre ele sunt foarte importante pentru tine fiindca fiecare percepe in felul sau dimensiunea lucrurilor.....asadar daca exista cineva care are multe plusuri din punctul tau de vedere dar are si cateva minusuri care contravin perceptelor tale cum procedezi?...compromisul este inevitabil...calculezi care sunt costurile si intr-o situatzie si cealalta situatzie si incerci sa alegi raul cel mai mic!cam asta-i filozofia de viatza concreta si reala...deci viatza fara compromisuri nu exista!
garbo173229
Postat pe 26 Ianuarie 2011 13:16
De la: vuvuzela, la data 2011-01-26 03:17:20
De la: si_totusi, la data 2011-01-25 13:48:03vuvuzelo, cap ai, minte ce-ti mai trebuie? ai inteles tot din ce a spus mara.

povestea cu CD-urile, tocmai demonstra ca nu a fost interesata de partea materiala. si rau a facut.
daca iesim dintr-o relatie, ne zicem "la rividere"si impartim parte dreapta ce am facut impreuna. matza nu cred ca era bun comun




asa crezi tu?ma refer la cap si minte,las-o pe fata in pace. discutia era intre mine si ea. , nici nu cred ca trebuia sa o apere un tert,ce nu ai inteles tu insa era ca eu faceam o deosebire intre lucrurile ei,nu chiar atat de trebuincioase,caci daca nu mai poti pleci si lasi tot,numai sa scapi de teroare.dar ea uitase ce era mai important de luat;CERTIFICATUL DE CASATORIE si daca tipul sustine ca nu are nevasta de lasat,ea trebuie sa traga tare ca sa termine povestea..si acum revin la noi doua.inaite sa incerci sa ma apostrofezi,de ce nu ai citit tot ce a scris fata.sau ai scos ce era mai important din context ca sa imi dovedesti tu mie ca ai creier,dar capul unde ti-a fost cand ai citit povestea ei?aiii mintoaso???



hey fetelor! nu va certati din cauza mea!....n-are rost!....n-am spus ca asi fi trait intr-un regim de teroare..ci doar ca nu ma mai regaseam in relatie....mi-am luat din casa doar ce-mi era indispensabil.....cateva carti,nefericitele alea de c.d.-uri care se pare ca fac obiectul controversei si pisica!.....nu mi-a trecut prin cap sa iau acte!,,,,,nu m-am gandit nici la divort!...tot ce simteam era doar ca nu mai vreau si nu mai pot!

n-am premeditat nimic.....altfel,asi fi avut grija sa-mi iau macar actele personale....


un divort nu e un moment fericit in viata nimanui...fie ca-i femeie sau barbat......important e sa poti s-o faci cu demnitate....sigur,exista si partea materiala......e important cum traiesti pe lumea asta ......si conteaza mult care-ti sunt prioritatile.....o bunastare materiala si o viata seaca,sau bucuria sufletesca fara casa de vacanta!
mara_alexandru
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:03
mara, nu ma cert din cauza ta . atentionam vuvuzeaua ca are cap si nu-i pe post de umbrela.
si_totusi
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:11
Mara........mai stiu pe cineva drag mie ......a facut la fel ca tine , a plecat cu geanta pe umar la servici si nu s-a mai intors......nimic nu-ti trebuie daca nu ai intelegere, nimic
acum , ...........e bine mersi , are o viata cum nu si-a inchipuit vreodata ca va avea...........rasplata pentru 20 de ani de cosmar
jeanette40
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:17
De la: jeanette40, la data 2011-01-26 14:17:17Mara........mai stiu pe cineva drag mie ......a facut la fel ca tine , a plecat cu geanta pe umar la servici si nu s-a mai intors......nimic nu-ti trebuie daca nu ai intelegere, nimic
acum , ...........e bine mersi , are o viata cum nu si-a inchipuit vreodata ca va avea...........rasplata pentru 20 de ani de cosmar[/quot


atunci cand pleci,nu te gandesti ca o sa rasara soarele pe strada ta...pleci pentru ca nu mai poti!

iti lasi in urma ani,care ar fi putut fi frumosi,dar n-au fost....si sti ca ai o singura viata,care merita traita..si mai sti ca poti sa dai si sa primesti.....si ca acolo sus,cineva te iubeste.....


si daca dupa o experienta nefericita,reusesti sa mergi mai departe , e mare lucru!
mara_alexandru
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:34
De la: si_totusi, la data 2011-01-26 14:11:56mara, nu ma cert din cauza ta . atentionam vuvuzeaua ca are cap si nu-i pe post de umbrela.



si-totusi....hai.....poate ca n-a vrut sa fie rea.....eu,sunt genul care dau circumstante atenuante....sigur,uneori ,exagerez.......dar pana la urma imi vine mintea la cap....de fapt,toti avem momente in care nu suntem chiar atenti..si ne exprimam gresit,reusim fara efort sa-i suparam pe cei din jur...si nici macar nu ne dorim asta....daca am constientiza cat de rau fac cuvintele,sigur am fi mai buni......
mara_alexandru
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:43
Pt Elle ... singura solutie pt ca sa-mi gasesc un barbat " perfect " ar fi sa ma marit cu mine. pt ca eu sunt cea mai si cea mai ... cand vreau, bine-nteles .. . nu exista perfect, toti avem "bube"....
_Leo
Postat pe 27 Ianuarie 2011 00:20
De la: vuvuzela, la data 2011-01-21 17:59:09daca faci o singura data un compromis,toata viata vei trai in promiscuitate.trebuie sa fii foarte puternica ,sa faci diferenta dintre risc si beneficiu , sa nu iti pese,daca constientizezi ca trebuie sa traiesti cu un rau necesar.


Daca stam sa ne gandim cu putinaprofunzime,toata viata e un compromis....si din pacate,ptrceva efemer:banii...daca ar fi doar ptr iubire sau spiritual,arfi ok..
rebelfire
Postat pe 27 Ianuarie 2011 03:13
De la: garbo173229, la data 2011-01-26 13:16:26buna ziua!nu sunt de acord cu tine din urmatoarele considerente:1)sa spunem ca pot sa fim siguri pe noi desi nici aceasta nu mai este o garantie,uneori ne trezim ca parca nu mai suntem noi;2)daca poti conta pe tine cand vine vorba de o alta persoana treaba aceasta devine cam nesigura pentru ca in 90% din populatie nu mai poti avea nici o baza,nu mai poti conta pe nimeni,toata lumea se da mare taie spanzura insa cand este vorba sa contezi pe el atunci ai sa vezi cum gaseste fel de fel de scuze care mai de care sau pur si simplu se da foarte ocupat si este de negasit...incercatzi si o sa vedeti...insinueaza ca ai nevoie urgent si disperat de ceva anume si o sa vezi cati gasesti din prietenii tai care sa te ajute! ;3)toti avem plusuri si minusuri ,acuma depinde cum sunt acestea armonizate sau mai depinde care dintre ele sunt foarte importante pentru tine fiindca fiecare percepe in felul sau dimensiunea lucrurilor.....asadar daca exista cineva care are multe plusuri din punctul tau de vedere dar are si cateva minusuri care contravin perceptelor tale cum procedezi?...compromisul este inevitabil...calculezi care sunt costurile si intr-o situatzie si cealalta situatzie si incerci sa alegi raul cel mai mic!cam asta-i filozofia de viatza concreta si reala...deci viatza fara compromisuri nu exista!


Foarte mare dreptate...mai rar,o tipa realista si corecta
rebelfire
Postat pe 27 Ianuarie 2011 03:16
Daca faci compromisuri nu inseamna ca esti o persoana slaba. Daca stii cand si cum sa le faci ele pot fi in favoarea ta.
Kamitzu15
Postat pe 27 Ianuarie 2011 22:44
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-27 22:44:09Daca faci compromisuri nu inseamna ca esti o persoana slaba. Daca stii cand si cum sa le faci ele pot fi in favoarea ta.




sigur ca esti slaba,incalcandu-ti cu atata usurinta principiile.vb la modul general.

sa presupunem ca am 3 copii si ca imi mor in casa de foame si bolnavi.aflu ca tu ai o situatie financiara buna.eu imi calc principiile de a nu fura de la semenul meu,dar te fur pe tine ,fac acest compromis.ma transform in hot pt ca imi mor copii.ce faci tu in acest caz?spui doar,las-o poate nu avea ce manca,sau iti cauti dreptatea la politie?eu imi rezolv problema,realizand ca aceasta metoda imi este de folos.indiferent ca sunt prinsa sau nu,o fac mereu pt ca am inteles ca este un mijloc facil de a imi rezolva neajunsurile.si daca bei odata din apa din puscarie,mai bei si altadata. ce conteaza ca mi-am incalcat principiile "in favoarea problemelor mele",precum zici tu.si daca te 'fac'fara dovezi,cand si cum stiu eu,eu sunt tot o hoata,am facut un compromis,si inca unul si etc....,ma ierti ca o buna crestina ce esti?aceasta intamplare este doar o fictiune.presupunand-o reala cum comentezi?
vuvuzela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:02
Nu daca faci o data comptomis ai sa faci mereu ne putind sa iesi din aceasta stare obscura.Trebuie sa iubesti si sa lupti pentru tine fara compromisuri
minodora_50
Postat pe 28 Ianuarie 2011 11:57
De la: vuvuzela, la data 2011-01-28 01:02:54
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-27 22:44:09Daca faci compromisuri nu inseamna ca esti o persoana slaba. Daca stii cand si cum sa le faci ele pot fi in favoarea ta.




sigur ca esti slaba,incalcandu-ti cu atata usurinta principiile.vb la modul general.

sa presupunem ca am 3 copii si ca imi mor in casa de foame si bolnavi.aflu ca tu ai o situatie financiara buna.eu imi calc principiile de a nu fura de la semenul meu,dar te fur pe tine ,fac acest compromis.ma transform in hot pt ca imi mor copii.ce faci tu in acest caz?spui doar,las-o poate nu avea ce manca,sau iti cauti dreptatea la politie?eu imi rezolv problema,realizand ca aceasta metoda imi este de folos.indiferent ca sunt prinsa sau nu,o fac mereu pt ca am inteles ca este un mijloc facil de a imi rezolva neajunsurile.si daca bei odata din apa din puscarie,mai bei si altadata. ce conteaza ca mi-am incalcat principiile "in favoarea problemelor mele",precum zici tu.si daca te 'fac'fara dovezi,cand si cum stiu eu,eu sunt tot o hoata,am facut un compromis,si inca unul si etc....,ma ierti ca o buna crestina ce esti?aceasta intamplare este doar o fictiune.presupunand-o reala cum comentezi?



In acest topic este vorba de compromisuri intr-o relatie sau am citit eu rau?
Kamitzu15
Postat pe 28 Ianuarie 2011 12:11
Toti facem compromisuri....si cred ca tuturor ne este frica la un moment dat de singuratate, parerea mea.
Cineva imi zicea ca singuratatea e mai grea ca si cancerul...cred ca stia omul ce vorbeste.
Eu nu doresc nimanui sa ajunga sa simta ce inseamna sa petreci sarbatorile singur...ca sa iteleaga ca totusi singuratatea si multe alte aspecte in viata te imping la compromisuri...
delia_diana
Postat pe 28 Ianuarie 2011 15:26
Asa este...tota viata este un compromis . Cand te alegi cu ceva..a meritat si cand nu, nu a meritat . Nu poti fi de acord cu toata lumea care te inconjoara...deci ...faci compromisuri ca sa te poti integra .
garbo007502
Postat pe 28 Ianuarie 2011 15:46
De la: si_totusi, la data 2011-01-26 14:11:56mara, nu ma cert din cauza ta . atentionam vuvuzeaua ca are cap si nu-i pe post de umbrela.
.



asa e draga mea,asa ai simtit tu imperios si nesesar.si daca asta ai simtit,asa ai facut.era cumva o diversiune sa arati pe usa din dos,ca vuvu nu-i mintoasa neam?si eu iti multumesc scumpo pt atentionarea de mai sus. dar hai sa nu ne jucam cu ,cuvinte,cu destine,cu situatii.si eu iti doresc o seara placuta!
vuvuzela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 18:57
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-28 12:11:42
De la: vuvuzela, la data 2011-01-28 01:02:54
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-27 22:44:09Daca faci compromisuri nu inseamna ca esti o persoana slaba. Daca stii cand si cum sa le faci ele pot fi in favoarea ta.




sigur ca esti slaba,incalcandu-ti cu atata usurinta principiile.vb la modul general.

sa presupunem ca am 3 copii si ca imi mor in casa de foame si bolnavi.aflu ca tu ai o situatie financiara buna.eu imi calc principiile de a nu fura de la semenul meu,dar te fur pe tine ,fac acest compromis.ma transform in hot pt ca imi mor copii.ce faci tu in acest caz?spui doar,las-o poate nu avea ce manca,sau iti cauti dreptatea la politie?eu imi rezolv problema,realizand ca aceasta metoda imi este de folos.indiferent ca sunt prinsa sau nu,o fac mereu pt ca am inteles ca este un mijloc facil de a imi rezolva neajunsurile.si daca bei odata din apa din puscarie,mai bei si altadata. ce conteaza ca mi-am incalcat principiile "in favoarea problemelor mele",precum zici tu.si daca te 'fac'fara dovezi,cand si cum stiu eu,eu sunt tot o hoata,am facut un compromis,si inca unul si etc....,ma ierti ca o buna crestina ce esti?aceasta intamplare este doar o fictiune.presupunand-o reala cum comentezi?



In acest topic este vorba de compromisuri intr-o relatie sau am citit eu rau?




atat ai inteles tu?deci compromisul dintr-o relatie nu se pune la incalcarea principiilor care iti da respectul de sine. daca atat ai inteles tu,voi schimba personajele din intamplarea mea fictiva.am" furat' si voi "fura' si in continuare pt sotul meu bolnav grav.asa te satisface ,compromisul"?repet totul este doar o fictiune.dar daca merg si mai departe cu compromisul pt sotul meu,chiar si crima!!!sau poate compromisul are si limite?sunt multe alte intrebari....

ce pret are compromisul?
ce limite are un compromis?
celalalt s-ar compromite pt mine?
imi voi recapata vre-odata respectul de sine?
un compromis aduce dupa el si altele?
voi putea trai intr-o viata promiscua?

vuvuzela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 19:28
De la: minodora_50, la data 2011-01-28 11:57:28Nu daca faci o data comptomis ai sa faci mereu ne putind sa iesi din aceasta stare obscura.Trebuie sa iubesti si sa lupti pentru tine fara compromisuri



ai dreptate.
vuvuzela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 19:31

compromisul...inseamna un acord bazat pe renunțri și concesii reciproce...ba,mai mult,o nțelegere potrivit creia prțile n litigiu se supun judecții unor arbitri...
e sanatos si nu e rusinos sa ne ducem la DEX atunci cand nu stim excat ce inseamna notiunea...
cred ca anumite postari trebuiesc rectificate...
markon
Postat pe 28 Ianuarie 2011 19:45
De la: markon, la data 2011-01-28 19:45:07
compromisul...inseamna un acord bazat pe renunțri și concesii reciproce...ba,mai mult,o nțelegere potrivit creia prțile n litigiu se supun judecții unor arbitri...
e sanatos si nu e rusinos sa ne ducem la DEX atunci cand nu stim excat ce inseamna notiunea...
cred ca anumite postari trebuiesc rectificate...




gresesti,niciodata compromisul nu poate fii un acord.adica sa imi calc principiile in picioare,sa imi pierd respectul de sine?ce te crezi in politica?pai atunci sa iti spun eu ceva,daca in afaceri faci compromisuri,dai faliment, crah stimabile ,iti spun sigur.la care dex sa te duci la cel invechit si ne modificat acolo unde descoperirile arata ca vechea explicatie este perimata?cred ca trebuie sa judeci la rece,nu prin alte prisme.ma abtin,sunt f indignata.relatia si compromisul nu crezi ca duc la un esec total?stai stramb si judeca drept,fir-ar ea de analiza.....unii barbati gandesc cu, vb cuiva,capul fara creier,iar unora dintre femei le este frica ca vor ramane fara barbat,bani,imagine sociala,sex,dragoste si lista continua....pt o litra...cumparam un porc intreg si o vaca intreaga. (nu generalizez)....!!!fir-ar mama ei de litra ca o gasesti peste tot.....nu trebuie sa te compromiti pt o" bucatica de carne''.......
vuvuzela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 20:42
Iertata-mi fie ingerinta in treburi femeiesti.
La ce ar fi necesar un compromis?
Ca sa salveze ce?
Ca sa rezolve ce?
Si cu ce pret?
Sa nu ne simtim mai "USORI", dupa orice compromis facut?
Si pana cand?
Ce se va-ntampla cand nu vom mai avea de unde sa cedam?
Ce va urma, colapsul?
Colapsul cui?
Si-atunci mai suntem noi cei care-am fost?
Eu cred ca NU.
Nae_Nae
Postat pe 28 Ianuarie 2011 21:44
no chiar asa, pana unde vor duce unele discutii?
Laura_M
Postat pe 28 Ianuarie 2011 21:58
De la: vuvuzela, la data 2011-01-28 19:28:32
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-28 12:11:42
De la: vuvuzela, la data 2011-01-28 01:02:54
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-27 22:44:09Daca faci compromisuri nu inseamna ca esti o persoana slaba. Daca stii cand si cum sa le faci ele pot fi in favoarea ta.




sigur ca esti slaba,incalcandu-ti cu atata usurinta principiile.vb la modul general.

sa presupunem ca am 3 copii si ca imi mor in casa de foame si bolnavi.aflu ca tu ai o situatie financiara buna.eu imi calc principiile de a nu fura de la semenul meu,dar te fur pe tine ,fac acest compromis.ma transform in hot pt ca imi mor copii.ce faci tu in acest caz?spui doar,las-o poate nu avea ce manca,sau iti cauti dreptatea la politie?eu imi rezolv problema,realizand ca aceasta metoda imi este de folos.indiferent ca sunt prinsa sau nu,o fac mereu pt ca am inteles ca este un mijloc facil de a imi rezolva neajunsurile.si daca bei odata din apa din puscarie,mai bei si altadata. ce conteaza ca mi-am incalcat principiile "in favoarea problemelor mele",precum zici tu.si daca te 'fac'fara dovezi,cand si cum stiu eu,eu sunt tot o hoata,am facut un compromis,si inca unul si etc....,ma ierti ca o buna crestina ce esti?aceasta intamplare este doar o fictiune.presupunand-o reala cum comentezi?



In acest topic este vorba de compromisuri intr-o relatie sau am citit eu rau?




atat ai inteles tu?deci compromisul dintr-o relatie nu se pune la incalcarea principiilor care iti da respectul de sine. daca atat ai inteles tu,voi schimba personajele din intamplarea mea fictiva.am" furat' si voi "fura' si in continuare pt sotul meu bolnav grav.asa te satisface ,compromisul"?repet totul este doar o fictiune.dar daca merg si mai departe cu compromisul pt sotul meu,chiar si crima!!!sau poate compromisul are si limite?sunt multe alte intrebari....

ce pret are compromisul?
ce limite are un compromis?
celalalt s-ar compromite pt mine?
imi voi recapata vre-odata respectul de sine?
un compromis aduce dupa el si altele?
voi putea trai intr-o viata promiscua?



Do what you feel in your heart to be right for youll be criticized anyway. Youll be damned if you do, and damned if you dont.(Fa ceea ce iti spune inima ca este corect sa faci pentru ca oricum vei fi criticat. Vei fi condamnat indiferent ce vei face.) Eleanor Roosevelt
Kamitzu15
Postat pe 28 Ianuarie 2011 22:22
ce inseamna singuratate? daca nu mai esti cu nenea / tantea se sfarseste lumea? apare apocalipsa? se prabuseste cerul, se rupe-n doua pamantul? cand citesc povestea asta cu singuratatea, imi vine sa sparg monitorul.

se tot vaicareste lumetul, de crezi ca fara el / ea va fi iadul pe pamant . va dau o veste buna. nu se va intampla nimic. soarele va fi la locul lui, luna la locul ei, pamantul va continua sa se invarteasca ca bezmetecul , iarna nu va fi ca vara si ....zile sa aveti . pai, ce? cand va facut mama voastra ,va scos impreuna cu insotitorul dupa care va tot vaitati?


si_totusi
Postat pe 28 Ianuarie 2011 22:23
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-28 22:22:49
De la: vuvuzela, la data 2011-01-28 19:28:32
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-28 12:11:42
De la: vuvuzela, la data 2011-01-28 01:02:54
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-27 22:44:09Daca faci compromisuri nu inseamna ca esti o persoana slaba. Daca stii cand si cum sa le faci ele pot fi in favoarea ta.




sigur ca esti slaba,incalcandu-ti cu atata usurinta principiile.vb la modul general.

sa presupunem ca am 3 copii si ca imi mor in casa de foame si bolnavi.aflu ca tu ai o situatie financiara buna.eu imi calc principiile de a nu fura de la semenul meu,dar te fur pe tine ,fac acest compromis.ma transform in hot pt ca imi mor copii.ce faci tu in acest caz?spui doar,las-o poate nu avea ce manca,sau iti cauti dreptatea la politie?eu imi rezolv problema,realizand ca aceasta metoda imi este de folos.indiferent ca sunt prinsa sau nu,o fac mereu pt ca am inteles ca este un mijloc facil de a imi rezolva neajunsurile.si daca bei odata din apa din puscarie,mai bei si altadata. ce conteaza ca mi-am incalcat principiile "in favoarea problemelor mele",precum zici tu.si daca te 'fac'fara dovezi,cand si cum stiu eu,eu sunt tot o hoata,am facut un compromis,si inca unul si etc....,ma ierti ca o buna crestina ce esti?aceasta intamplare este doar o fictiune.presupunand-o reala cum comentezi?



In acest topic este vorba de compromisuri intr-o relatie sau am citit eu rau?




atat ai inteles tu?deci compromisul dintr-o relatie nu se pune la incalcarea principiilor care iti da respectul de sine. daca atat ai inteles tu,voi schimba personajele din intamplarea mea fictiva.am" furat' si voi "fura' si in continuare pt sotul meu bolnav grav.asa te satisface ,compromisul"?repet totul este doar o fictiune.dar daca merg si mai departe cu compromisul pt sotul meu,chiar si crima!!!sau poate compromisul are si limite?sunt multe alte intrebari....

ce pret are compromisul?
ce limite are un compromis?
celalalt s-ar compromite pt mine?
imi voi recapata vre-odata respectul de sine?
un compromis aduce dupa el si altele?
voi putea trai intr-o viata promiscua?



Do what you feel in your heart to be right for youll be criticized anyway. Youll be damned if you do, and damned if you dont.(Fa ceea ce iti spune inima ca este corect sa faci pentru ca oricum vei fi criticat. Vei fi condamnat indiferent ce vei face.) Eleanor Roosevelt




vezi, tu dai niste citate.dar stii exact in ce conjunctura au fost spuse aceste fraze?si mie imi place sa folosesc citate.insa daca nu stiu in ce context au fost spuse,caut sa ma documentez.poate a zis-o inainte sa se arunce in fata trenului......un ex....
vuvuzela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 22:43
Nu asta are importanta Vuvu, oricum pt. mine semnifica ceva.
L-am primit acum cativa ani de la parintii mei, inramat, cand i-am anuntat de o decizie importanta din viata mea si sincer l-am aplicat cand am avut "nevoie" si pot spune k nu m-am inselat.
Kamitzu15
Postat pe 28 Ianuarie 2011 22:58
Pentru "Kamitzu15" :
"sa presupunem ca am 3 copii si ca imi mor in casa de foame si bolnavi.aflu ca tu ai o situatie financiara buna.eu imi calc principiile de a nu fura de la semenul meu,dar te fur pe tine ,fac acest compromis.ma transform in hot pt ca imi mor copii.ce faci tu in acest caz?spui doar,las-o poate nu avea ce manca,sau iti cauti dreptatea la politie?eu imi rezolv problema,realizand ca aceasta metoda imi este de folos.indiferent ca sunt prinsa sau nu,o fac mereu pt ca am inteles ca este un mijloc facil de a imi rezolva neajunsurile.si daca bei odata din apa din puscarie,mai bei si altadata. ce conteaza ca mi-am incalcat principiile "in favoarea problemelor mele",precum zici tu.si daca te 'fac'fara dovezi,cand si cum stiu eu,eu sunt tot o hoata,am facut un compromis,si inca unul si etc....,ma ierti ca o buna crestina ce esti?aceasta intamplare este doar o fictiune.presupunand-o reala cum comentezi?"
O fictiune destul de bine ancorata in realitate.
Si daca eu, "cel furat" as fi un Adrian Iovan si te-as astepta cu pusca incarcata?
Mobilul faradelegii tale, ce s-ar intampla cu ei?
Atunci cand in societate actionezi din instinct (indiferent care ar fi acela) iti asumi si riscuri, nu?
A renunta, in acest fel la principii, presupune asumarea riscurilor de diferite facturi, cu consecintele corespunzatoare.
Cu cat mai multe compromisuri, cu atat mai multe riscuri asumate.
Te rog sa nu te simti lezata de cuvintele mele, este o simpla opinie, fara urmari, da?
Nae_Nae
Postat pe 28 Ianuarie 2011 23:02
De la: Kamitzu15, la data 2011-01-28 22:58:23Nu asta are importanta Vuvu, oricum pt. mine semnifica ceva.
L-am primit acum cativa ani de la parintii mei, inramat, cand i-am anuntat de o decizie importanta din viata mea si sincer l-am aplicat cand am avut "nevoie" si pot spune k nu m-am inselat.




am inteles si sunt adepta acestui aspect.am citit inainte in pg ta si mi-a placut tot ce ai scris despre tine.sunt de acord cu principul tot ce simt in subconstient si in suflet ca imi face bine ,folosesc in ajutorul meu,pt a imi atinge scopul.este ca un talisman norocos.foloseste si in continuare acest principiu.iti doresc sanatate ,fericire,intelepciune si viata lunga!
vuvuzela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 23:37
De la: si_totusi, la data 2011-01-28 22:23:17ce inseamna singuratate? daca nu mai esti cu nenea / tantea se sfarseste lumea? apare apocalipsa? se prabuseste cerul, se rupe-n doua pamantul? cand citesc povestea asta cu singuratatea, imi vine sa sparg monitorul.

se tot vaicareste lumetul, de crezi ca fara el / ea va fi iadul pe pamant . va dau o veste buna. nu se va intampla nimic. soarele va fi la locul lui, luna la locul ei, pamantul va continua sa se invarteasca ca bezmetecul , iarna nu va fi ca vara si ....zile sa aveti . pai, ce? cand va facut mama voastra ,va scos impreuna cu insotitorul dupa care va tot vaitati?





ete na Totusico,ca zisesi una inteleapta.bv .pt asta am rupt rabojul gresalelor noastre la incontrari.sasi si tu sai si eu.dar tu fusi mai tare,breee.bv.
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 00:18
De la: Nae_Nae, la data 2011-01-28 23:02:23Pentru "Kamitzu15" :
"sa presupunem ca am 3 copii si ca imi mor in casa de foame si bolnavi.aflu ca tu ai o situatie financiara buna.eu imi calc principiile de a nu fura de la semenul meu,dar te fur pe tine ,fac acest compromis.ma transform in hot pt ca imi mor copii.ce faci tu in acest caz?spui doar,las-o poate nu avea ce manca,sau iti cauti dreptatea la politie?eu imi rezolv problema,realizand ca aceasta metoda imi este de folos.indiferent ca sunt prinsa sau nu,o fac mereu pt ca am inteles ca este un mijloc facil de a imi rezolva neajunsurile.si daca bei odata din apa din puscarie,mai bei si altadata. ce conteaza ca mi-am incalcat principiile "in favoarea problemelor mele",precum zici tu.si daca te 'fac'fara dovezi,cand si cum stiu eu,eu sunt tot o hoata,am facut un compromis,si inca unul si etc....,ma ierti ca o buna crestina ce esti?aceasta intamplare este doar o fictiune.presupunand-o reala cum comentezi?"
O fictiune destul de bine ancorata in realitate.
Si daca eu, "cel furat" as fi un Adrian Iovan si te-as astepta cu pusca incarcata?
Mobilul faradelegii tale, ce s-ar intampla cu ei?
Atunci cand in societate actionezi din instinct (indiferent care ar fi acela) iti asumi si riscuri, nu?
A renunta, in acest fel la principii, presupune asumarea riscurilor de diferite facturi, cu consecintele corespunzatoare.



Cu cat mai multe compromisuri, cu atat mai multe riscuri asumate.
Te rog sa nu te simti lezata de cuvintele mele, este o simpla opinie, fara urmari, da?



'no.la Iovan nu ma gandii.ca cica atunci cand faci compromisul,nu judeci,ca dragostea,singuratatea,iti intuneca mintea.'
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 00:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ti-ai cunoscut fat frumosul ? 2 De la: vuvuzela 29 Ianuarie 2011 18:40
Relatie la distanta 45 De la: garbo091118 13 Noiembrie 2010 05:32
VReau un sfat pls:D 16 De la: cretz0oolina 15 Martie 2010 21:47
de ce nu pot sa fiu mai degajata fata de el?? 43 De la: kyra 23 August 2009 11:56
Multe intrebari 26 De la: garbo193766 26 Iunie 2011 22:56
Setari Cookie-uri