tulburare de comportament - boala psihica de temut

Dumnezeule, cum sa internati copilul? Voi, ca parinti, nu sunteti normali? Bietul copil! Nici nu va dati seama cat de mult rau ii faceti, procedand astfel. Ce trauma psihica este pentru acest copil faptul ca l-ati internat si ce urmari poate avea in viitor. Nu stiti sa relationati corect cu acest copil care sufera de lipsa de afectiune si intelegere.
Sfatul meu este sa luati cat mai repede copilul de acolo si sa-l tratati ca pe un copil normal. Sunt destui doctori, care pentru a avea pacienti sau din lipsa de profesionalism, pot face rau in cinismul si nepasarea lor. Apropiati-va de copil cu tact, intelegere, afectiune si isi va reveni de la sine. Acest copil nu se simte iubit si inteles, acestea sunt adevaratele cauze ale comportamentului sau.
amelie22
Postat pe 2 Ianuarie 2011 10:49
Nu va jucati cu viitorul acestui copil.Nu este un caz singular,sunt multi adolescenti intr-o astfel de situatie.Cauzele sunt diverse.Inainte de a-l interna intr-un spital unde medicamentele il pot transforma intr-o leguma apelati la un psiholog terapeut.Sanatate!
garbo078049
Postat pe 2 Ianuarie 2011 11:22
cred ca cel mai bine ar fi sa urmeze niste sedinte cu un psiholog. cred ca asta il va mai calma si poate il va aduce cu picioarele pe pamant
ingerashnebun
Postat pe 2 Ianuarie 2011 11:28
Intamplator am in familie si printre prieteni astfel de cazuri.
Nu trebuie sa va pierdeti speranta, dar cred ca fiul vostru este foarte bolnav.
In cazul familiei mele, sora mea a emigrat in Germania, in anii 80, cu convingerea ca acolo fiul ei va fi recuperat. Recuperarea nu a fost usoara nici acolo. A durat multi ani, a fost si internat la psihiatrie de mai multe ori, dar acum, multumim lui Dumnezeu, este aproape un om normal. Are un serviciu, este casatorit, dar mai face uneori cate o criza, din care iese mult mai usor acum. Tratamentul medicamentos este pe viata.
Cel mai mult il ajuta muzica. A studiat pianul de la 6 ani, iar acum da ore de pian, in timpul liber. Calatoreste mult, iubeste poezia, dar este si foarte credincios, cu episoade de fanatism religios, in adolescenta, cand a vrut sa se calugareasca, a fugit de acasa, si-a atacat mama sau chiar a incercat sa se sinucida. El auzea voci. Diagnosticul: schizofrenie paranoida.

Un caz asemanator este fiul unei prietene din Bucuresti, de aceeasi varsta cu nepotul meu (36 de ani), cu aceleasi manifestari, dar cu terapii romanesti. El este foarte grav bolnav. Terapiile din Romania nu au avut niciun rezultat, iar familia este disperata. Acest tanar isi agreseaza frecvent parintii, care fac atac de panica. Imi este mila de ei, pentru ca aici, la noi, nimeni nu-i ajuta. Romanii rad si barfesc, nu sunt capabili de altruism.

In Germania, se practica terapia de grup, prin munca. Statul le ofera locuinte, la inceput in comun cu alti bolnavi si cu o supraveghere de specialitate, iar ei se gospodaresc singuri, invata sa fie disciplinati si ordonati, au program de excursii educative si de distractie. Pe masura ce pacientii demonstreaza ca sunt recuperati, primesc locuinte individuale, iar statul le suporta cheltuielile de intretinere si le mai ofera si cateva sute de euro pentru celelalte necesitati. De multe ori, copii din familii bogate urmeaza aceeasi terapie.

Sa va ajute Dumnezeu sa-l salvati si sa fiti fericiti!
cecilialucretia
Postat pe 2 Ianuarie 2011 11:31
De Dumnezeu ati auzit?....sunt urmarile cresterii copiilor departe de religie si de tot ce este bun.Nu putem sa ne hranim doar cu paine..mai avem nevoie si de credinta...Este singura care ne salveaza...O zi buna..
garbo010146
Postat pe 2 Ianuarie 2011 11:56
incercati sa-i facei nite analize hormonale,n mod sigur a suferit o dereglare hormonal. la 18 ani aceste dereglri sunt pentru unele persoane foarte puternice ,depind ntr-un anume fel nelegerea ca i la 40 de ani. sunt dou trepte de via foarte importante de care trebuie s se aib grij mai atent dect de obicei. n mod clar este o dereglare a funciei tiroidei care poate da prin insuficien o cdere de serotonin sau adrenalin sau chiar o cretere a nivelului de ,,un alt hormon,, care se manifest cu violen dar care descoperit prin analize de snge n laborator, i controlat prin medicaie poate fi ,,pus la punct,,.
Oricine poate trece prin astfel de stri. Controlai-i TIROIDA!!!!!!!!!
CU GNDUL ALTURI DE DVS.
TOAT SNTATEA DIN LUME O DORESC FIULUI DVS.
garbo009141
Postat pe 2 Ianuarie 2011 12:03
De la: gabriela_esty, la data 2011-01-02 07:10:27O tulburare de comportament poate degenera, dar , de obicei, acest diagnostic se pune inainte de 18 ani. Daca era vorba de o boala psihica, trebuia sa primeasca un diagnostic la aceasta varsta.


Copiilor nu li se poate pune diagnostic pentru ca nu au inca psihicul format. La copii sint doar "tulburari" - si de obicei medicii discuta cu parintii posibilitatile de evolutie ca adult...

In rest, incetati cu prostiile cu dusul la biserica: daca nu crede ii faceti mai rau obligindu-l. Comportamentul antisocial de multe ori are o cauza - si atunci nu e vorba de nici o tulburare, e pur si simplu reactia de aparare. Cautati intai cauza, medicul o va cauta si nu prea... Ala n-are cum sa sape in familia voastra, istoria voastra, toate lucrurile cunoscute sau ascunse care i s-au intimplat copilului de-a lungul anilor.
E copilul vostru, incercati sa intelegeti de ce reactioneaza aa.
Si o spun din perspectiva in care am fost in aceeasi situatie.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2011 12:17
cred ca un psihiatru ajutat de catre un psiholog ar fii ideal pt fiul dumneavoastra...DR.ANDREI,cel care apare la tv,mai mereu,cred ca este in masura sa-l ajute....va doresc sanatate maxima si multa rabdare cu el.....trebuie luat cu binisorul caci altfel ve-ti avea surprize mari.....ALMA
almasirbu
Postat pe 2 Ianuarie 2011 12:19
mergeti si la doctorul sufletului (la preotul DUHOVNIC, daca il aveti, daca nu la un preot care va poate ajuta) nu va ia nici bani si o sa primiti sfaturi foarte bune.
SANATATE VA DORESC
aserbanescu
Postat pe 2 Ianuarie 2011 12:38
Cred ca mai nebuna e lumea de aici decat el...
Dragilor, aproape toti avem o dereglare de comportament: daca nu e antisociala e alta: paranoida, schizoida, evitanta, histrionica, schizotipala etc. Pe cautate si pe diagnosticate pe fiecare in parte.
A mea, de exemplu, e schizotipala, si o stiu si traiesc foarte bine cu ea...ba chiar imi place.Mi se pare cea mai interesanta dintre toate chiar daca din cauza asta sunt privita ca fiind cam ciudata. Dar ar fi culmea sa merg la psihiatru pentru ea...Fiecare om are o problmea psihica, fara doar si poate...proful meu de psihiatrie stie despre tulburarea mea de personalitate si chiar si el a recunoscut ca el e distimic (o forma de tulburare afectiva bipolara).
E adevarat ca, poate mai evident decat altele, cea antisociala deranjeaza mai mult.Motivul principal pentru care trebuie supravegheate in general tulb de personalitate este acela ca peste ele se potr grefa usor alte patologii psihiatrice (ele in sine nu sunt boli si nu necesita internare)...peste cea paranoida se grefeaza usor o manie, peste schizoida si schizotipala o schizofrenie si asa mai departe.
De obicei ele se fac remarcate din copilarie, mai ales cea antisociala in care copii devin violenti in scoli, se bat cu alti copii in pauze, se cearta cu toata lumea inclusiv cu profesorii, chiulesc etc iar mai tarziu sunt cei mai mari candidati la a se certa cu legea.Daca ar accepta psihoterapia ar fi ideal...nu inchiderea intr-un spital de nebuni e solutia.Mereu am cosniderat, sa-mi fie cu iertare, ca acesti copii au ajuns asa din lipsa de atentie din partea parintilor care nu le-au explicat anumite lucruri inca de cand erau mici.Un copil nu scapa de sub control el singur, ci e lasat sa scape, e scapat de catre parinti....din neglijenta lor in cea mai mare parte.
Eu stiu, si stiu sigur, ca tulburarile de personalitate nu se interneaza...daca medicii au considerat necesara internarea lui poate ca au suspicionat mai mult de atat si vor sa ii faca investigatii suplimentare. Ce pot sa zic, aceasta problema se rezolva de obicei cu psihoterapeutul...la psihiatru copilul dvs e cel mult sedat, ca sa stiti! Iar asta nu e o rezolvare...

PS: in niciun caz nu e boala psihica de temut, cum ati spus.
ella_2710
Postat pe 2 Ianuarie 2011 12:50
Tulburarea de personalitate antisociala este, de fapt, tradusa prin diminuarea ""constiintei" individului ca parte a societatii - isi urmareste nevoile proprii, il doare fix in cour de normele sociale si de altii si poate deveni iritabil. Fa-i un test de IQ, printre altele - indivizii cu IQuri la una dintre extreme sint in mare proportie antisociali. La oricare dintre extreme... Pur si simplu normele sociale nu li se potrivesc si se simt neintelesi, iar asta genereaza reactii de frustrare....
Daca e gifted sau sub level, probabil toti medicii vor fi mai atenti cu diagnosticele de "boli grave".
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:08

IN PRIMUL RAND NU TREBUIA SA-I FACETI TRATAMENT MEDICAMENTOS...CEA MAI MARE GRESEALA .UN ASTFEL DE TRATAMENT DUCE LA DEPENDENTA DE MEDICAMENTE PENTRU TOATA VIATA SI FOARTE GREU DE CONTROLAT EVOLUTIA BOLI.
ERA FOARTE TANAR ASA CA CEL MAI POTRIVIT ERA UN TRATAMENT NATURIST SI DE RECONCILIERE. DIN PACATE LA NOI IN TARA SUNT FOARTE PUTINI ASTFEL DE MEDICI. MAJORITATEA SUNT INTERESATI SA CAPETE CAT MAI MULTI CLIENTI SI SA LE IESE BANI.
INCERCATI SA GASITI ASTFEL DE MEDICI CARE S SA FOLOSEASCA TRATAMENT NATURIST SI CERETII SA FACA ORE DE RECONCILIERE. IN GENERAL TRATAMENTUL NATURIST IL APLICA MEDICI CHINEZI SAU SUNT CENTRE SPECIALE PENTRU TRATAMENT NATURIST.EXEMPLU "CALIFORNIA FITNES " APLICA TRATAMENTE NATURISTE. NU STIU SA VA DAU PREA MULTE DETALII, DAR INTERESATIVA SI SUNT SIGURA CA VETI GASI CE TREBUIE PENTRU COPIL.
NU ATI PRECIZAT DE UNDE SUNTETI CA POATE VA AJUTAM CU MAI MULTE DETALI CU PRIVIRE LA ASTFEL DE CENTRE DE TRATAMENT.
NEAPARAT SI FAMILIA CONTEAZA ENORM DE MULT SA AJUTE COPILUL SA-SI REVINA .
AS VREA SA MA ANUNTATI DACA SFATURILE MELE VOR DA REZULTATE.
MULTA SANATATE
garbo028589
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:18
e urat sa i spui doamnei asa ceva, nu se face misto de asa ceva, daca ai fi in locul ei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!sa ti fie rusine, vezi ca roata vietii e rotunda si nu stii niciodata ce te asteapta
garbo172763
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:19
In primul rind la multi ani si in anulcare vine multa sanatate si forta.
In al doilea rind inteleg disperarea ta dar iti dau nu un sfat caci problema fiului tau nu se rezolva pe net,te rog frumos dute cu baiatul la spitalul obregia in berceni ,linga piata,si ia legatura cu doctorul marinescu de la pavilionul 9,caci este un mare specialit el poate sa faca ceva concret si in mod favorabil ptr el si ptr linistea voastra,tine-ma la curent te rog
tiberiosaraiva
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:22
In primul rind la multi ani si in anulcare vine multa sanatate si forta.
In al doilea rind inteleg disperarea ta dar iti dau nu un sfat caci problema fiului tau nu se rezolva pe net,te rog frumos dute cu baiatul la spitalul obregia in berceni ,linga piata,si ia legatura cu doctorul marinescu de la pavilionul 9,caci este un mare specialit el poate sa faca ceva concret si in mod favorabil ptr el si ptr linistea voastra,tine-ma la curent te rog
tiberiosaraiva
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:22
nu stiu care e situatia in fam. dar undeva s-a gresit in comunicarea cu parintii, trebuie sa va apropiati mai mult de el si sa aiba incredere in parinti. sa vada in voi niste prieteni nu niste dusmani . cand greseste nu il" omorati" tratati cauza nu efectul.........., efectul il vedeti.....a pus psihologul un diagnostic? aici id-ul meu de mess poate mai vb daca vreti . as vrea din suflet sa va pot ajuta........cu siguranta ca la aceasta stare de fapt au contribuit mai multi factori.... gina , sighisoara
gidiva59
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:56
gidiva59
gidiva59
Postat pe 2 Ianuarie 2011 13:57
Cunosc si eu acest aspect,baiatul unei bune prietene se chinuie de ceva timp cu fiul ei care are 19ani,problema este si ca nu accepta decat anturaje proaste ,a aut probleme cu politia,are o personalitate mare si mai nou consuma si etnobotanice.
Dupa cum este si titlul aceata boala este psihica si numai daca isi revine el se poate rezolva desi este f greu,nu cred ca medicii sau psihologii il pot ajuta asa ca sunt de parere sa nu dai banii aiurea.
Iti doresc succes si sa ai noroc sa si revina.
gabriel_doctorul
Postat pe 2 Ianuarie 2011 14:05
Buna si LA MULTI ANI !!!!
Eu am avut o experienta de genul acesta in urma unei spitalizari...Poate nu va vine sa credeti dar orice lucru "urat"care ni se poate intampla la un moment dat in viata ne poate afecta psihicul..Eu va sfatuiesc sa mergeti cu baiatul la un psiholog.. nu un psihiatru.Este o mare diferenta!!! Psihologul te ajuta sa te regasesti si sa iti poti rezolva si cele mai "imposibile" probleme din mintea ta. Fara medicatie el va incerca sa te faca sa-ti schimbi modul de gandire pt. ca acolo este cheia necazurilor..Daca vrei eu iti pot recomanda un om extrordinar care sunt sigura ca il poate ajuta pe fiul tau .(intra pe "psihosolutii.ro"si acolo poti citi de dl.Gabriel Dinu si multe articole legate de tulburarile afectiv-comportamentale) Sper sa va fie de folos ce v-am spus si daca doriti mai multe detalii cu cea mai mare placere va ajut...
garbo177655
Postat pe 2 Ianuarie 2011 14:33
Buna!!! Cea mai buna solutia este sa-l duci la biserica...la una in care sa fie credinta suficient de mare...vorbeste cu un preot/pastor/predicator in care ai incredere. SANATATE MULTA!!!
garboAM
Postat pe 2 Ianuarie 2011 14:46
da, du-l cu forta la biserica...si il rezolvi precis.
Ca in Evul Mediu....
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2011 14:56
Rabdare si multa iubire trebuie sa ai pt copilul tau si era bine inainte sa va grabiti sa il internati sa stati de vb cu el, sa-l intelegeti si sa fiti aproape de el, sa intrati in lumea lui,baiatul meu a dat si el semne de asa ceva dar cu multa rabdare sai cu multe rugaciuni la biserica, incercati sa-i cultivati increderea in Dumnezeu si veti descoperi k baiatul vostru e capabil de lucruri bune, eu in prezent sunt f mandra de copii mei,s-au realizat pe propriile lor forte,cu credinta treci muntii,curaj si mult noroc va doresc.
salvyna_g
Postat pe 2 Ianuarie 2011 15:35
sfatul meu ar fi sa poti comunica cu el ....sa indrepti unde ai gresit ...pt ca voi ca parinti undeva aveti o vina ....si nu una neansemnata...nu cred ca spitalul si medicamentele sunt solutia ...il degradeaza mai mult ideea ca a ajuns acolo!.....imi pare rau ..
un_inger38
Postat pe 2 Ianuarie 2011 15:39
cel mai indicat este sa mergi la un psiholog si impreuna cu rabdare si multa dragoste baiatul va fi unul pe care vi-l doriti
garbo066663
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:21
Buna

si la multi ani

Haideti sa nu mai exageram ,da este necesar o vizita,mai multe vizite la psiholog dar ar trebui analizata cu foarte mare atentie aceasta problema in special de familie si vazuta cauza ,poate fi un semnal de alarma in sensul de a atrage atentia asupra lui ,eu sunt de parere ca in ziua de azi nu mai exista comunicare ,un dialog deschis iar parintii ,fara vina lor nu mai au timp pentru asa ceva

Incercati sa vorbiti mai mult cu el si recomand sa luati legatura cu un psiholog dar nu internarea intr-un spital sau luare medicamentelor de orice fel

Sanatate si mai multa comunicarea

Laura
garbo168173
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:26
trebuie sa mergeti la un bun terapeut! psihoterapeut! chiar daca nu crezi in ei,fac minuni!!
garbo170870
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:41
In cazul asta, spitalul este o situatie tranzitorie, de investigatii, nu una de durata. Tratamentul, medicamentos, daca se impune, si cel de recontructie a personalitatii presupune contextul familial si contactul cu un psihoterapeut, eventual specializat pe terapia familiei.
NXZ
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:48
kawaschima demonstreaz printr-un experiment ca jocurile pe calculator si vizionarea excesiva la T.V.,afecteaza cortexul prefrontal si inhiba(impiedica) dezvoltarea creierului.El a ajuns la concluzia ca violenta la copii apare nu numai din cauza mesajelor violente transmise de micul ecran, ci si din cauza vatamarii creierului prefrontal in urma vizionarii excesive a t.v. si a timpului indelungat petrecut pe calculator.
Oamenii de stiinta se pronunta foarte clar,,ecranul duce la infirmitate mentala si la o viata marcata de suferinta neamplinirii". Copii nu mai au visuri, sperante , nu mai sunt entuziasti, nu mai stiu sa se bucure si sa fie fericiti,traiesc in lumea lor virtuala (intrand prematur intr-un proces de imbatranire si degradare fizic si psihica), refuzand sa mai iasa din ea.
Consecintele nefaste ce apar:
-dificultati de invatare;
-A.D.H.D.(deficit de atentie si hiperactivitate);
-tulburari de limbaj -scris,citit;
-afectarea capacitatii de memorare,a imaginatiei ,vointei ,motivatiei;
-cresterea gradului de agresivitate si insensibilitate la durere la violenta;
-tulburari de somn;
-izolare sociala/emotionala;
psihoprea
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:10
PSIHOLOGUL SI PSIHOTERAPIA E CEL MAI IN MASURA SA AJUTE IN ASEMENEA CAZURI ,MEDICAMENTELE MAI RAU IL IMBOLNAVESC SI DEVINE DEPENDENT DE ELE.

garbo055751
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:23
Mijloace de ajutor: amintiti-i ca il iubiti si exprimti-va preocuparea legata de schimbarile aparute in comportamentul lui. Nu-l agresati fizic sau verbal, nu ajuta la nimic.Ajutati-l pe copil sa-si gaseasca preocupari noi, daca are o pasiune incurajati-l. Scoateti din viata lui pentru un timp televizorul si calculatorul. Jucati-va cu el aplicati terapia de soc(cand se asteapta sa rabuvniti, sa il certati, vorbiti-i bland luandu-l in brate si incercand sa-l intelegeti). Daca copilul neaga ca are o problema legate de anumite dependente(calculator,alcool, droguri...) si refuza sugestiile dumneavoastra trebuie sa apelati la ajutor profesionist. Ca tratament se recomanda comlexul B, care imbunatateste activitatea S.N.C.(sistemului nervos central) si uleiul de peste(capsule) care imbunatateste activitatea celulei nervoase.Nu uitati sa-i cereti ajutorul LUI DUMNEZEU. Rugaciunea este principala metoda de psihoterapie.....
psihoprea
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de sfaturi:( 5 De la: Rha 7 Septembrie 2010 17:52
Tabara de vara pentru adolescenti la Escapade Adventure Park - DISCOVER YOURSELF IN ESCAPADE ADVENTURE - Editia II 2 De la: EscapadeAdventurePark 20 Ianuarie 2015 13:10
MIRAJUL ADOLESCENTEI 37 De la: sorryDanae 14 August 2011 02:21
mi-am surprins fiul masturbandu-se 16 De la: garbo_1249 9 Aprilie 2012 19:52
ADOLESCENTA MA SCHIMBAT MULT:(( 8 De la: blondina_X 22 Ianuarie 2010 16:35
Setari Cookie-uri