Putem invata a iubii????

A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita a simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericit/a; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile."
Cati dintre noi putem face aceste lucruri pentru cel de langa noi?.......
camelia73
Postat pe 5 Iulie 2009 13:29
nu exista o formula a iubirii asta nu se invata asta pur si simplu vine atunci cind nu te astepti si depinde de la om la om cum se manifesta dar atunci cind nu mai realizezi ca tu existi ca traesti efectiv pentru el s-au ea asta in nici un caz nu este iubire,asta este boala,ori pentru a iubi,a iubi sanatos trebuie sa fii tu in primul rand un om normal,un om lucid cu o gandire cat mai limpede ca sa poti darui celui de linga tine linistea si siguranta unei relatii frumoase,curate si plina de respect.Dar daca tu efectiv nu mai "traesti"nu ai cum sa oferi asa ceva.
garbo001934
Postat pe 5 Iulie 2009 21:57
cum bine ai spus nu exista o definitie exacta a acestei stari....in iubirea adevarata nu mai exista cuvintul eu, totul se rezuma la noi...doua fiinte devin una singura...din acest motiv sustin ca se poate sa traiesti asa.......dar pt a reusi trebuie sa invatam sa iubim sincer si neconditionat....
camelia73
Postat pe 5 Iulie 2009 22:05
io imi iubesc tare mult cainele.....cred ca voi divorta de sotul meu si voi cere la presedinte sa ma pot casatori cu mult-iubitul patruped......
tutankhamon
Postat pe 5 Iulie 2009 22:12
nu-s de acord, camelia. cele doua fiinte raman doua, dar nu cum sunt eu cu seful meu acum, de exemplu, ci cum as fi cu tine - ne ajutam reciproc, ne sprijinim, tragem in aceeasi directie, ne complementam, ne simtitm impliniti unul prin celalalt. da' tot doua
pik_nik
Postat pe 5 Iulie 2009 22:12
as fi raspuns cu definitia aia in care iubirea e prezentata ca o stare de alterare temporara a echilibrului psihic, da' sunteti cam multe romantice acum
pik_nik
Postat pe 5 Iulie 2009 22:15
offffff....nu am fost destul de clara....era vb de iubirea intre o femeie si un barbat......sau invers...
camelia73
Postat pe 5 Iulie 2009 22:20
si care-i problema?
pik_nik
Postat pe 5 Iulie 2009 22:22
nu este nici o problema.....doream sa rectific, atata tot....
camelia73
Postat pe 5 Iulie 2009 22:24
si donsoara...corect este a iubi nu a iubii....asta daca nu iubesti doi barbati deodata....
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2009 00:03
perfect adevarat....."donsoara" cum spuneam si o mai repet pt cei care nu au inteles......nu toti ne nastem filozofi si oameni invatati......greseli face tot omul....dar depinde cati dintre noi recunoastem acest lucru...o zi placuta!!!
camelia73
Postat pe 6 Iulie 2009 11:19
o zi placuta si tie!

"o mai repet"??!!

a, care-i diferentza intre "iubirea dintre un barbat si o femeie" si "iubirea dintre o femeie si un barbat"??!
tulipe
Postat pe 6 Iulie 2009 11:30
Mult romantism Camelia.E bun si el dar nu e tot..
Dupa mine ca sa poti iubi pe altcineva inseamna mai intai sa te iubesti pe tine.
Si nu e deloc simplu fiindca inseamna sa te cunosti sa stii ce vrei sa stii ce poti oferi si in ce limite si prin urmare ce cauti, sa stii spre ce tinzi. Altfel e o mare pacaleala care invariabil se termina dureros.
blanca
Postat pe 6 Iulie 2009 12:24
"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine"

fals. un om care nu traieste si pentru el nu iubeste ci este incadrat la SRI . sta cu ochii pe celalalt pana la sufocare. o calamitate de care trebuie sa te feresti ca dracul de tamaie

adica, altceva nu urmareste pe asta lume decat sa-ti controleze tie viata. sa traiasca pentru si prin tine . brrrr ! groaznic.
si_totusi
Postat pe 6 Iulie 2009 12:30
Eu asta simt draga.....pt mine asta este adevarata iubire, exact cum am descris-o mai sus.....este o traire nu o joaca...
camelia73
Postat pe 7 Iulie 2009 17:24
de multe ori facem aceste lucruri pentru ca iubim, dar merita OARE SA IUBESTI PE CINEVA CARE NU STIE SA APRECIEZE ACEASTA IUBIRE!!!???
SUNT DEZAMAGITA, NU MAI AM INCREDERE.....NU EXISTA IUBIRE ADEVARATA!
sun69
Postat pe 8 Iulie 2009 09:05
69, iubirea adevarata exista...
nu-i obligatoriu s-o intalnesti, destui oameni isi incheie socotelile pe lumea asta fara s-o cunoasca. si sunt oarecum multumiti, pentru ca nu stiu ce au pierdut.
viata e de fapt un cumul de iubiri, o insiruire de povesti, mai mult sau mai putin fericite. din fiecare iei cate ceva, si intri in urmatoarea iubire cu o experientza in plus. la cea adevarata te opresti. nici nu realizezi ca ai atins-o, pana cand constati ca ai incetat definitiv sa cauti...
ai dat-o-n bara acum? treci la urmatorul capitol. cum spuneam, mai pregatita. o sa-ti spui din nou ca de fapt asta e iubirea adevarata...
gonim prin viata dupa dragoste, si nu stim niciodata daca o intalnim. la popasuri ne amagim cu una mai mica. tot dragoste...
am pierdut sirul, da' te descurci tu. numa' sa nu te indragostesti de mine
pik_nik
Postat pe 8 Iulie 2009 09:17
emotionant pink......viata fara dragoste nu ar insemna nimic, iubim....iubim si murim tot singuri......dar iubim vesnic, iubim viata, iubim apa, iubim soarele,........iubim omul de langa noi, copii si tot asa.....iubim ca asa suntem nascuti.....sa IUBIM vesnic..
camelia73
Postat pe 9 Iulie 2009 22:11
dragostea..... nu este un manual pe care il putem citi si invata ca pt. un examen. ea vine cand nu te astepti si de unde nu te astepti. te loveste ca un uragan, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea si pt. ea. este frumoasa, dar oare pentru cat timp,depinde de tine sa o pastrezi, dar depinde si de celalalt.
Filipa
Postat pe 10 Iulie 2009 23:25
Dragostea poate fi comparata si cu o carte citita, fiind ca, fiecare carte citita este total diferita una de alta, asa este si in dragoste, mereu traiesti altfel, o simti altfel, este o traire emotionenat si frumoasa, dar implica multa responsabilitate, multe sacrifici. Cand pasesti intr-o relatie de dragoste trebuie sa iti asumi si aceste responsabilitati, sa devi parte din sufletul lui/ei...a trai in iubire este D-zeiesc....
camelia73
Postat pe 11 Iulie 2009 13:45
nu se poate. unii pot iubi, altii nu. si cu asta basta. cu toate zdranganelele de rigoare, cu toate filosofiile. daca este sa ne luam dupa denotatia din dictionar, ne e clar tuturor ca exista oameni impotenti in ale iubirii.
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 13:48
hahahaha ai mare dreptate, nu toti sunt facuti sa iubeasca.......dar hai sa ii excludem pe acei oameni, aici e vb de iubire si de acei care o pot trai....daca ei nu pot iubi, pot sa fie iubiti ,nu?.
camelia73
Postat pe 11 Iulie 2009 13:53
cami, da. ei pot fi iubiti. dar eu nu recomand. taberele astea trebuie sa fie strict delimitate. altfel ies divorturi, jale, suferinte si copii traumatizati. parerea mea...
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 13:54
nu este un manul foarte adevarat dar sa stii ca mai conteaza si ce trecut ai , si poate alesul vietii tale stie cum sa te faca sa inveti a iubi
De la: Filipa, la data 2009-07-10 23:25:23dragostea..... nu este un manual pe care il putem citi si invata ca pt. un examen. ea vine cand nu te astepti si de unde nu te astepti. te loveste ca un uragan, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea si pt. ea. este frumoasa, dar oare pentru cat timp,depinde de tine sa o pastrezi, dar depinde si de celalalt.


SI SA STII CA TOTUSI SE POATE INVATA A IUBI VB DIN EXPERIENTA , AM 38 SI DAAA SE POATE , MAI TARZIU DECAT NICIODATA
cinezee
Postat pe 11 Iulie 2009 13:58
asa cum toti recunoastem dragostea uneori este oarba, in dragoste de multe ori vorbeste sufletul si nu reatiunea...desi ai dreptate intr-o relatie in care dragoste nu este impartasita se termina mereu prost, de suferit sufera copii cel mai mult si cel mai profund....din pacate este des intalnit acest fenomen...din pacate..
camelia73
Postat pe 11 Iulie 2009 13:59
Exizta si iubire adevarata, trebuie doar sa o intalnesti, iar cand o intalnesti sa stii sa o pretuiesti....
De la: sun69, la data 2009-07-08 09:05:59de multe ori facem aceste lucruri pentru ca iubim, dar merita OARE SA IUBESTI PE CINEVA CARE NU STIE SA APRECIEZE ACEASTA IUBIRE!!!???
SUNT DEZAMAGITA, NU MAI AM INCREDERE.....NU EXISTA IUBIRE ADEVARATA!

Capul sus ca va aparea si el...
camelia73
Postat pe 11 Iulie 2009 16:44
camelia, nici chiar cu capul in nori. pe acolo gaseste numai avioane.
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 16:47
De la: pik_nik, la data 2009-07-11 16:47:08camelia, nici chiar cu capul in nori. pe acolo gaseste numai avioane.

hahahaha..... ma faci sa rad carcotasule.....poate in acel avion este alesul inimii ei, nu se stie niciodata......
camelia73
Postat pe 11 Iulie 2009 16:50
da??? si daca, de emotie, pica?
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 16:54
pik, e simplu. atunci nu va ma fi alesul inimii ei. nu va mai fi deloc.
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 17:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inceput de relatie cu probleme 20 De la: fleurdelis 21 Iunie 2010 18:20
Pauza In Relatie 4 De la: Alins80 1 Septembrie 2010 12:00
Portetul femeii ce nu-si doreste copii... 719 De la: zambila 15 Noiembrie 2010 15:13
iubesc un barbat insurat... 3 De la: cricat 6 Mai 2011 08:42
heartbreaker and heartbreaked 24 De la: Allegra 20 Februarie 2011 00:13
Setari Cookie-uri