Relatii dintre rase diferite

Misto topic, 555! Mai bine lasa-te de "protejarea rasei albe"(?!) si apuca-te si tu de tricotat o vesta, un fes ... ceva!:) Ca de atata "protectie" eu cred ca, mai degraba se impute ...

Se intampla ca cea mai buna prietena a mea sa fie asiatica, iar partenerul de viata de rasa mixta ... si cand ma uit asa la el cat e de exotic, imi zic: "amaratul, cum o trai el cu lipsa asta de apartenenta la vreo 2-3 rase .."

555, fii atent aici, ca am mai spus-o de vreo 8-9 ori: nu culoarea pielii sau forma ochilor ne diferentiaza, ci EDUCATIA!

cat_13
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:30
De la: cat_13, la data 2010-12-27 16:30:00Misto topic, 555! Mai bine lasa-te de "protejarea rasei albe"(?!) si apuca-te si tu de tricotat o vesta, un fes ... ceva!:) Ca de atata "protectie" eu cred ca, mai degraba se impute ...

Se intampla ca cea mai buna prietena a mea sa fie asiatica, iar partenerul de viata de rasa mixta ... si cand ma uit asa la el cat e de exotic, imi zic: "amaratul, cum o trai el cu lipsa asta de apartenenta la vreo 2-3 rase .."

555, fii atent aici, ca am mai spus-o de vreo 8-9 ori: nu culoarea pielii sau forma ochilor ne diferentiaza, ci EDUCATIA!


mare Adevar doamna
Nicool
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:33
Ca era sa uit ...

"De ce vrea o femeie alba sa se casatoreasca cu un barbat din alta rasa ? "

I'll follow up cu raspunsul dupa Sarbatori, cu detalii, cu tot dichisul:)
cat_13
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:35
De la: garbo077555, la data 2010-12-21 09:49:18
Eu consider ca trebuie sa-l protejam femeiile noastre si rasa alba !
Voi ce parere aveti?


Eu cred ca ar trebui sa-ti gasesti o ocupatie serioasa, baiete.

Tylly
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:40
si eu ............eventual o amanta alaturi e la oferta
jeanette40
Postat pe 27 Decembrie 2010 16:50
O luati toti atit de personal....si va mai simtiti si ofensati
Da, eu sunt pentru rasa pura indiferent de ce culoare e! Nu am nici o problema rasiala si nimic impotriva altei rase, pur si simplu PAREREA MEA este ca fiecare trebuie sa stea cu rasa lui, trebuie sa-si cunoasca radacinile, stramaosii si trebuie sa fie constient de diferentele rasiale.
Ca nenea 555 a luat-o prin aratura o recunosc si nu sunt de acord cu el.
Dar cu apartenenta rasiala da.
Asa ca daca tot e un forum de pareri libere lasati parerile sa fie libere ca acuma ma intreb care dintre voi e mai "rasist": cel ce-si spune sincer parerea sau cel care da cu piatra si acuza pe cei de pareri diferite.

Si nu, nu mi-a intrat nimeni in cont, e parerea mea si atit. Confuzia nu este una din "calitatile" mele.

Pro sau contra asta e!

Cit priveste parechile mixte: e problema/alegerea lor. Eu nu ii judec doar ma intreb ce i-a impins sa faca asta. Confuzia si lipsa de traditie de familie? Razbunarea pe cineva din rasa lor? Lipsa de atentia din partea unuia din rasa lor? Nesiguranta poate, neincrederea in sine...Da, sunt multe de spus.Tu spui din puctul tau de vedere si eu pot sa dezvolt din punctul meu de vedere. Schimb de opinii se cheama si nu dupa cum spunea cineva: instigare la ura, razboi etc.

Vad ca romanii asa peste noapte au devenit open mind. Citi dintre voi sunt 100% de acord cu mariajul/parteneriatul dintre un tigan/tiganca si un roman/romanca ?
Cat, cum e cu mulatrii in USA? O intrbare infantila, toata lumea de pe tpot pamintul stie ca nu sunt acceptati nici de negrii nici de albi. Dar nu toata lumea stie cit de ipocriti sunt americanii, cit de lasi si de "politic corect:.
Ciresica
Postat pe 29 Decembrie 2010 22:43
De la: Ciresica, la data 2010-12-29 22:43:14
Cit priveste parechile mixte: e problema/alegerea lor. Eu nu ii judec doar ma intreb ce i-a impins sa faca asta. Confuzia si lipsa de traditie de familie? Razbunarea pe cineva din rasa lor? Lipsa de atentia din partea unuia din rasa lor? Nesiguranta poate, neincrederea in sine...


ce i-a impins? Probabil faptul ca il iubesc pe ala sau pe aia?
Faptul ca au gasit la el calitatile umane care i-au facut sa se indragosteasca si sa iubeasca? Tandrete, afectiune, intelegere? De exemplu?

Sau astea sint volatile in raport cu pedigree-ul?
Eu nu sint rasa pura. Sint pe jumatate evreica, din evrei rusi. I don't fcking care - nu ma consider nici 100% romanca, mai ales ca nu m-am nascut si n-am trait prea mult in ro, nici 50% rusoaica, nici 50% evreica, sint eu si atit. Si daca as considera ca mi-ar fi cel mai bine linga un alien, fix cu ala as sta pina la sf. vietii.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2010 23:57
Ciresica:

Hai sa nu batem campii, ti-a explicat Quasaria ca iubirea nu are nevoie de motive ... Se intampla si atat! Restul e doar o "teorie a chibritului" la nivel sub-mediocru ...
cat_13
Postat pe 30 Decembrie 2010 05:01
De la: cat_13, la data 2010-12-27 16:30:00
555, fii atent aici, ca am mai spus-o de vreo 8-9 ori: nu culoarea pielii sau forma ochilor ne diferentiaza, ci EDUCATIA!



Educatie ? Numai in Europa a existat asa ceva, dar si aici este pe cale de disparitie.

Dintr-un cal si magar va iesi doar un catar si niciodata un cal.
Euronationalist
Postat pe 30 Decembrie 2010 18:27
De la: Euronationalist, la data 2010-12-30 18:27:42
De la: cat_13, la data 2010-12-27 16:30:00
555, fii atent aici, ca am mai spus-o de vreo 8-9 ori: nu culoarea pielii sau forma ochilor ne diferentiaza, ci EDUCATIA!



Educatie ? Numai in Europa a existat asa ceva, dar si aici este pe cale de disparitie.

Dintr-un cal si magar va iesi doar un catar si niciodata un cal.
ROMANIA este in EUROPAAA si educatia nu exista in casele cu pariti prosti si tampiti
floare_cu_colti
Postat pe 30 Decembrie 2010 18:32
de fapt, dupa ce judeci tu un om, ca nu inteleg? Ce inseamna la tine "OM"? Forma trasaturilor? Culorile? E tablou?

Genele? Ai idee ce sint alea? Daca da, du-te si fa-ti testarile genetice: ai sa te privesti altfel in oglinda precis, cind vei descoperi cite boli nestiute si nemanifestate lasi mostenire onor odoarelor pur singe.. Deci, daca vrei un criteriu stiintific, aplica-l: ia orice potentiala monta si du-o la nea doctoru'. Sa iti spuna ala care sint sansele sa aiba urmasi intregi sau nu.

Alt criteriu mai putin dobitoc de diferentiere per rase? Exista?
Te rog nu baga cultura aici: daca iau un copil negru si in cresc impreuna cu fie-mea, vor avea aeeasi educatie si cultura precis. SI totusi sint RASE diferite... Deci cultura nu intra in ecuatie.

quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2010 18:36
De la: quasaria, la data 2010-12-30 18:36:49
Genele? Ai idee ce sint alea? Daca da, du-te si fa-ti testarile genetice: ai sa te privesti altfel in oglinda precis, ....



Am facut examenele genetice in 2002 si de atunci privesc altfel lucrurile !
Euronationalist
Postat pe 30 Decembrie 2010 18:41
aha, vad ce altfel le privesti: pina la adincimea epidermei.
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2010 18:42
De la: floare_cu_colti, la data 2010-12-30 18:32:14
De la: Euronationalist, la data 2010-12-30 18:27:42
De la: cat_13, la data 2010-12-27 16:30:00
555, fii atent aici, ca am mai spus-o de vreo 8-9 ori: nu culoarea pielii sau forma ochilor ne diferentiaza, ci EDUCATIA!



Educatie ? Numai in Europa a existat asa ceva, dar si aici este pe cale de disparitie.

Dintr-un cal si magar va iesi doar un catar si niciodata un cal.
ROMANIA este in EUROPAAA si educatia nu exista in casele cu pariti prosti si tampiti


Eminescu a inteles ce inseamna liberalismul si a platit pretul suprem pentru compatriotii lui, in lupta impotriva liberalismului, dar azi cine nu este de acord cu liberalismul, globalizare e prost si needucat.

Prentru cei cu "educatie": Eminescu a fost executat de liberal prin asa zis "tratamente".

Euronationalist
Postat pe 30 Decembrie 2010 18:56
Q, nu judeca.intelege (tu si ceilalti) ca sunt opinii diferite si atit.

Si da, ai dreptate: nu esti rusoaca, nu esti evreica..esti un mixt si asta e ok.
Intreba-i pe evrei ce esti pentru ei.
Esti OK pentru tine si e foarte bine. Care iti este identitatea? 50/50.

Uite, cam asa e sa fii judecat. De aici apare nesiguranta cind sari la gitul unei alte opinii: ti s-a apasat un buton pe care nici nu stiai ca-l ai.
Cat, eu nu as putea sa am sentimente de iubire pentru alta culoare: pur si simplu nu as putea.Nici pentru alta religie pentru ca se vede, se "transpira" E gresit ca eu sunt asa sau ca tu esti altfel?

Inca nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea tigan-roman.
Ciresica
Postat pe 30 Decembrie 2010 20:33
Nu mi-a apasat nici un buton. Intre mine si o non evreica 100%, mai degraba mi-ar da mie credi, desi nu ma considera evreica - si nici eu nu ma consider.
In rest, acolo unde am crescut eu a fi european era un fel de a fi rara avis. O chestie buna de colectie. Nu m-am simtit nedreptatita, ba din contra, si evident ca pe nemeritate: erau femei mult mai frumoase decit mine...dar nu erau "exotice". Tocmai de asta nici nu prea bag in seama diferentele si mi se pare aberant sa le subliniezi: pentru ca m-am obisnuit cu diversitatea. SI am avut ocazia sa cunosc si sa discut si sa imi fac prieteni din diverse rase, specii si subspecii, cum le spuneti voi: toti sint oameni. Au parti bune si mai putin bune. Diferentele sint mai degraba de la individ la individ decit patternuri comune. Si asta spun din propria experienta, nu stiu citi de aici vorbesc tot din experienta proprie multinationala si multiculturala.
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2010 20:44
"Cat, eu nu as putea sa am sentimente de iubire pentru alta culoare: pur si simplu nu as putea.Nici pentru alta religie pentru ca se vede, se "transpira" E gresit ca eu sunt asa sau ca tu esti altfel?"


Ciresica ... vorbeam despre mixed people de orice fel (femei si barbati), care mie mi se par interesanti, nu de bastinasii din Rwanda:) . Nu, nu este gresit ca gandim diferit, e tocmai diversitatea despre care m-as bucura sa putem vorbi relaxat ...

Da-ti voie sa-i privesti pe "ceilalti" cu alti ochi ... am amintit-o pe prietena mea chinezoaica, cu care initial am fost doar colega de job, si pe care n-o intelegeam deloc (de la cum vorbeste, ce mananca, totul era un dezastru in primele luni). Sau poate nici macar nu ma straduiam s-o inteleg, spre rusinea mea ... Ei, intr-o dimineata, s-a trezit probabil pe la 5 ... sa-mi gateasca mie un anume fel de mancare traditionala asiatica ... ca poate asa o sa-mi doresc sa o cunosc mai bine (wow!) Am mancat impreuna ceva super gustos, mi-a aratat ca China Town nu inseamna doar fake-uri pentru turisti, si poate cel mai important, am inteles ca pentru ea (pentru ei ca popor), munca facuta BINE e mod de viata.

Vorbeam despre barbati (iubiti, soti etc ): mie mi-au placut intotdeauna cei care se pricep sa-si aleaga tunsoarea sau parfumul potrivit, cei care au invatat la timpul cuvenit despre rolul condom-ului ... indiferent de rasa (dar MUSAI, inteligenti) :)

cat_13
Postat pe 31 Decembrie 2010 03:20
Ciresico, daca unul dintre fiii tai iti va prezenta intr-o buna zi o chinezoaica frumoasa drept viitoare nora, vei respecta alegerea fiului tau si o vei primi in familie cu sufletul deschis?
Tylly
Postat pe 31 Decembrie 2010 08:35
asta e tot ciumegul ala de ...555, tot cu ideile lui naspa , hai sictir, baiete, esti nazist prost, si vibratiile tale joase ar trebuie eradicate
casperphantom
Postat pe 31 Decembrie 2010 08:50
ciresico, foarte interesant, ideile astea le aveai si inainte sa vizitezi America sau sa locuiesti acolo, ca nu ma intereseaza asta , ci doar sa stiu de unde atata ura in tine, probabil de la vibratiile joase ti se trage
casperphantom
Postat pe 31 Decembrie 2010 08:54
ioi!
da' ce-aveti frate, tocmai azi?
nu mai avem loc unul de altul? eu cred ca putem trai si frumos, nu trebuie neaparat sa iubim pe cine nu vrem si gata!
si, niciodata sa nu spui niciodata!
zambila
Postat pe 31 Decembrie 2010 09:25
De la: Celleste_, la data 2010-12-31 08:35:46Ciresico, daca unul dintre fiii tai iti va prezenta intr-o buna zi o chinezoaica frumoasa drept viitoare nora, vei respecta alegerea fiului tau si o vei primi in familie cu sufletul deschis?


DA, binenteles ca i-as aprecia alegerea.
E alegerea lui nu a mea.
Eu am vorbit de la bun inceput doar de parerea mea fara sa acuz pe nimeni in nici un fel.

Casperica, am facut facultatea in perioada comunista cind cele mai multe studente se "incurcau" cu arabi/negri pentru o farfurie de mincare. Eu am ramas la piinea mea prajita cu margarina.
Tu intelege ce vrei; eu oricum nu inteleg de ce trebuie sa am eu aceasi parere ca voi?
Ciresica
Postat pe 3 Ianuarie 2011 03:31
Ciresica - cum e cu double standards?
Tu poti sa nu ai aceeasi opinie ca si noi, si nu poti sa intelegi de cei nu admitem diferentele - dar tu stirmbi din nas la altii pentru diferentele de ADN - pe care, spre deosebire de opinii, nu ti le formezi tu, nu te definesc ca persoana si nu esti responsabil de ele.
Cum e cu intoleranta?
Pledam pentru diversitate acum?
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 10:00
De la: casperphantom, la data 2010-12-31 08:50:10asta e tot ciumegul ala de ...555, tot cu ideile lui naspa , hai sictir, baiete, esti nazist prost, si vibratiile tale joase ar trebuie eradicate


Oare de ce esti asa frustrata ? (Eu stiu, dar te las sa spui tu ! )

Iti recomand filmul "Jud S" ai ce invata din el si poate o sa-l intelegi si pe "nazisti", chiar daca filmul se joaca in secolul XVIII.

Euronationalist
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:26
De la: quasaria, la data 2011-01-03 10:00:55Ciresica - cum e cu double standards?
Tu poti sa nu ai aceeasi opinie ca si noi, si nu poti sa intelegi de cei nu admitem diferentele - dar tu stirmbi din nas la altii pentru diferentele de ADN - pe care, spre deosebire de opinii, nu ti le formezi tu, nu te definesc ca persoana si nu esti responsabil de ele.
Cum e cu intoleranta?
Pledam pentru diversitate acum?


ADN-ul il formezi TU, adica EU-l superior din tine sau sufletul sau il numest cum vrei tu.
Tu ai ales locul, data, ora de nasterii.
Tu ai ales parintii, etc.

Toleranta = anti alb, anti crestinism !
(Prin crestinism inteleg apartenenta sufletului, nicidecum culte)
Euronationalist
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:43
n-ati mai terminat cu tema asta jegoasa si degeaba?

nationalistule, eu ti-as dori sa te prinda o mulatra, o neagra sau zi-i cum vrei tu sa-i spui, sa te lege de scaun si sa profite de tine sau sa-ti faca ce doreste ea


de ce trebuie ca "rasa alba" (ce urat suna) sa se simta stapana peste ceilalti de alta orgine?


daca te casatoresti cu cineva de alta nationalitate, de alta culoare, roz bonbon, verde, lila sau alte culori, asta nu inseamna ca-ti pierzi din origini, nu inseamna ca uiti cine esti si de unde vii, sa fim seriosi, aste-s niste telenovele, poate n-ati vazut filme sau documentare in legatura cu rasismul, si cum era pe vremuri... eu zic ca lumea s-a mai emancipat putin si nu mai gandeste invechit si prost

cat despre tigani, nunta cu unul sau o tiganca... fiecare face cum doreste, la ei nu se pune problema de dragoste si de altele, parerea mea, nu am nimic cu nimeni, cu nici un fel de nationalitate, dar tiganii, indiferent cu cate parfumuri se dau, tot tigani raman
e adevarat ca sunt mai uniti, nu ca noi romanii
unii tigani, mai domnosi sa zicem, sunt mai de omenie ca restul romanilor


cand mergeti la mare, sau nu neaparat, cand mergeti la plaja sa va bronzati... cum e? pielea se coloreaza

Laura_M
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:51
nea 555, sa iti citez ceva din To Kill a Mockingbird, desi nu cred ca ai vazut filmul, citatul e interesant: "As you grow older, you'll see white men cheat black men every day of your life, but let me tell you something and don't you forget it - whenever a white man does that to a black man, no matter who he is, how rich he is, or how fine a family he comes from, that white man is trash."
Subiectul asta cam tot asta e: trash.
Si conceptiile despre ADN la fel. Esti tu sigur ca ti-l alegi? Si stii sigur si in functie de ce ti-l alegi? Si daca nu sint crestina -si nu sint - n-am dreptul sa traiesc in Europa sau cum? Si cine spune asta? Tu? Cine esti tu?! CE iti da tie dreptul sa te consideri superior?
De unde stii ca nu e rasa neagra superioara - de exemplu? Pe ce scala masuri tu valorile?!
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 21:06
Eu ma retrag din discutie.
Numai pentru ca a fost mentionata imbecilitatea aia " To kill a mockingbird" si-mi e deajuns.

Conversatii placute tuturor, egalizare intre sexe, rase si religii va doresc, iar cind vreodata nepotii vostrii va vor intreba "tu ce-ai facut sa salvezi rasa alba" sa le mentionati cartea de mai sus.

Parerea mea nu conteaza, ignorati-ma, uitati-ma, si daca cineva vreodata a avut o parere buna despre mine sa si-o schimbe. Nu sunt ca voi si sunt mindra de treaba asta.

Ciresica
Postat pe 4 Ianuarie 2011 05:34
ptiu drace!

intra klu-klux-klanu in depresie....
iasomia
Postat pe 4 Ianuarie 2011 09:33
well, Ciresica, sint convinsa ca nepotii mei ma vor intreba cu totul alte lucruri....
Probabil decizia ta e inteleapta. Eu la fel fac: ma pup pe frunte cind vad ce citesc pe aici si imi dau seama cite vicii ascunse as putea sa am, si n-am....
quasaria
Postat pe 4 Ianuarie 2011 12:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De de stai pe forumul asta? 39 De la: londonwalk 6 Septembrie 2016 10:12
Despartire 21 De la: garbo_7980 28 Octombrie 2012 23:30
Chiar este İsus Dumnezeu? 105 De la: Sarikiz 17 Decembrie 2012 10:11
Salonul 13 pisiatrie Socola 190 De la: Sarikiz 27 Ianuarie 2013 21:44
Oare de ce e asa greu sa trecem peste o relatie esuata?? 59 De la: flaminia28 30 Septembrie 2011 17:03
Setari Cookie-uri