In lipsa mamei

Cine v-a crescut, daca mama voastra a murit cand erati mici, asa cum s-a intimplat in cazul meu? Eu am avut mama vitrega, cu care n-am avut o relatie grozava.
Ati reusit sa va atasati de altcineva?
kaliakra
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:02
Imi pare rau pentru tine. Imi inchipui ca a fost greu.
cricat
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:07
Si eu am crescut fara mama. A fost f. greu. Nu am cunoscut sentimentul matern si asta se vede toata viata. Am avut sansa unui sot care m-a divinizat si care m-a rasfatat. Si acum, dupa 20 de ani. Dar nimic nu poate inlocui lipsa mamei si sentimentul matern. El e unic. Orice poti sa-i iei puiului de om, orice. Dar nu mama, mai ales cand e mic. Asa cum eram eu; 1 an si 8 luni. La mine a fost rautate si razbunare din partea tatalui. Nu pot sa-l iert. Vorbesc cu el, suntem aparent in relatii bune dar cand si cand revine in sufletul meu un uragan de frustare. Incerc sa traiesc alinandu-ma cu dragostea copiilor mei si a sotului. Dar mangaierile mamei imi lipsesc si acum, cele care trebuiau sa fie la vremea lor.
mireladoncut
Postat pe 23 Decembrie 2010 19:08
trist Mirela, trist, poate ai dreptate, dar invata sa ierti si nu repeta greselile parintilor neiertand
casperphantom
Postat pe 23 Decembrie 2010 19:29
Grow up!
E trist fara mama, fara tata, frati, surori e o durere de nedescris sa-ti pierzi copilul dar....peste toate aste ne maturizam si mergem mai departe.
Ce o fi in inima si sufletelul copiilor de orfelinate? in inima celor care desi fizic nu si-au pierdut nici un parinte sunt alungati din casa, abuzati, ignorati.
Peste toate durerile este dragostea de viata, de Dumnezeu si dorinta de a merge mai departe. Cicatricile ramin dar pot fi ignorate.
Ciresica
Postat pe 23 Decembrie 2010 20:10
Kali,considera ma mamica ta!Vreau sa ti spun ca,TE IUBESC!sa ai un Craciun Fericit!
garbo133776
Postat pe 24 Decembrie 2010 02:07
Mama!!!! Exist ,dar lipsesc cu desavarsire ,este al cincilea Craciun cand nu sunt acasa cu copilul meu.Acum el are 15 ani si jumatate .Mi-e foarte greu,plang mereu de sarbatorii.Lucrez in strainatate,vb cu el mereu dar,nu-l pot mangaia,decat pe desktop unde e fotografia lui ,dar poate anul urmator o sa fie mai bine si poate o sa avem de lucru la noi acasa.Sarbatori fericite copiilor din lumea intreaga.si sa nu fie suparatii pe mamele lor,cand nu sunt langa ei ,sigur fac ceva bun sa le fie lor MAI BINE.Craciun fericit !
garbo032261
Postat pe 24 Decembrie 2010 08:40
De la: mireladoncut, la data 2010-12-23 19:08:50Si eu am crescut fara mama. A fost f. greu. Nu am cunoscut sentimentul matern si asta se vede toata viata. Am avut sansa unui sot care m-a divinizat si care m-a rasfatat. Si acum, dupa 20 de ani. Dar nimic nu poate inlocui lipsa mamei si sentimentul matern. El e unic. Orice poti sa-i iei puiului de om, orice. Dar nu mama, mai ales cand e mic. Asa cum eram eu; 1 an si 8 luni. La mine a fost rautate si razbunare din partea tatalui. Nu pot sa-l iert. Vorbesc cu el, suntem aparent in relatii bune dar cand si cand revine in sufletul meu un uragan de frustare. Incerc sa traiesc alinandu-ma cu dragostea copiilor mei si a sotului. Dar mangaierile mamei imi lipsesc si acum, cele care trebuiau sa fie la vremea lor.
Mirela lasa nu fii suparata...Si alti copii au mama biologica dar nu au o relatia prea grozava cu copiii din cauza agresiunii sotului si comportamentului lui brutal moral sau chiar fizic daca nu asculti de el..Ce ce raceste inima si comportamentul mamei fata de copiii..Dar depinde si de carcterul femeii cat de luptatoare este...Nu este bine sa iti judeci parintii,,pt ca si ei tot oameni sunt si oamenii au si bune si rele..Ei se racesc si se inraiesc din cauza greutatilor si problemelor..Trebuie sa ii sprijinim moral,,,sau daca ai crescut fara mama,,incerca sa oferi copiilor tai ceea ce ti-a lipsit tie,,si nu iti judeca parintii pt ca oamenii gresesc,,,si incearca sa le faci un loc in inima ta cat de mic pt ca sunt parintii tai..Si rogate la Dumnezeu sa te lumineze sa te ajute sa iti schimbi gandirea fata de ei si ai sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta,pt ca Dumnezeu ne iubeste mult
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Decembrie 2010 14:34
Irinuca, te iubesc!
Craciun fericit tuturor!
Ciresica
Postat pe 25 Decembrie 2010 07:55
Xenny , felicitari , inca o data , pentru raspunsul pe care l-ai dat !
Iti doresc sa ai parte de sarbatori frumoase si sa fii fericita , suflet bun !
liaiedera
Postat pe 25 Decembrie 2010 08:15
mirela,
cind lipsste ceva avem tendinta sa idealizam acel ceva. Majoritatea copiilor cresc cu mame. Si foarte multi dintre ei ajung pur si simplu straini de proprii parinti foarte devreme.
Foarte multe mame alinta bebelusul dar uita treptat - sau nu mai pot - sa ofere afectiune unui adolescnt turbulent sau unui adult tinar care si-a gresit cumva drumul. Desi atunci copilul lor poate are mai multa nevoie de afectiune atunci decit cind era bebe... Si, in fond, e aceeasi fiinta :-)
Sigur, ti-a lipsit o mama cu care sa ai relatia perfecta. Celor mai multi dintre noi mama ACEEA ne lipseste... chiar daca reprezentarea ei fizica se misca prin zona. E doar reprezentare, de foarte multe ori.
Era doar un mod de a spune ca poate n-ai pierdut mare lucru. Cel putin, nu ti-ai pierdut idealul despre cum ar fi trebuit sa fie.

quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2010 12:22
De la: kaliakra, la data 2010-12-09 00:02:54Cine v-a crescut, daca mama voastra a murit cand erati mici, asa cum s-a intimplat in cazul meu? Eu am avut mama vitrega, cu care n-am avut o relatie grozava.
Ati reusit sa va atasati de altcineva?


E foarte usor sa critici, sa spui ca "Eu am avut mama vitrega, cu care n-am avut o relatie grozava"...insa ti-ai facut analiza propriilor tale sentimente, a felului cum ai acceptat aceasta relatie a "mamei tale vitrege"?
Te-ai gindit oare ca din partea ta , acea"mama vitrega" a simtit ostilitate, ura si refuzul tau categoric de a-i accepta mingiierile, sfaturile, vorbele de alint?
Poate asta a facut ca relatia voastra sa nu fie "o relatie grozava".
E usor sa criticam cind auzim : "eh , daca are mama (tata) vitrega, de-aia se poarta asa cu copilul". Insa va rog din inima unei "mame vitrege", analizati si comportamentul si dorinta de a impune (prin santaj emotional la parintele bun) reguli si legi casnice total sub demnitatea unei(unui) femei(barbat), care nu doreste altceva decit sa-si faca datoria de sotie si mama.
In rest, cred ca ar trebui rescrisa povestea "Fata mosului, si fata bebei"...cele care au trecut prin ceea ce am descris mai sus , probabil vor intelege de ce si ma vor sustine...
garbo000079
Postat pe 25 Decembrie 2010 16:46
am fost sa muncesc in italia cand fetita mea avea 2 anisori...mai mult de 4 luni jum. nu am rezistat...m-am intors si am jurat ca nu o voi mai lasa 1 minutel...acum sunt cu toata fam. in spania....de 3 ani...oare cum se poate sta ani fara sa iti vezi copilul?.........nu comentez...dar ma gandesc asa...si eu..si mai avem pretentii? se simt clar abandonati chiar daca trimiti ...bani...banii nu suplinesc mama...
kokomic
Postat pe 25 Decembrie 2010 18:40
garbo133776, esti o draguta , te pup, Craciun Fericit!

garbo000079, o fi usor sa critici, numai ca eu n-am criticat pe nimeni si nici n-am spus ca mama vitrega este intotdeauna o scorpie. Inversunarea aceasta a ta cred ca vine din faptul ca sunt si pe la tine ceva probleme, insa nu le rezolvi sfatuindu-ma pe mine sa-mi analizez sentimentele.

Craciun Fericit tuturor!
kaliakra
Postat pe 25 Decembrie 2010 22:04
Hmm,eu am crescut cu mama :x pana la 14 ani :-< nu am prea multi nici acum,dar au trecut ceva ani.Mai ales in perioada Craciunului simt o mare nostalgie a vremurilor "bune".De sarbatori,tata facea cozonaciiii,mama prajiturile,ne canta colinde :x Tata a murit cand aveam 12 ani,iar ea dupa doi ani,a plecat sa lucreze in strainatate.Vorba aceea,banii nu aduc fericirea.Ce folos sa am bani,daca nu ii am cu cine imparti?alaturi de cine ma bucura...vorbesc cu ea cam odata pe saptamana asa vreo 10 minute,maxim de vreo doua ori.Sa nu fii acasa cu ai tai copii,nici macar de sarbatori.Asta-i viata?!Daca nu acum,atunci cand?Toti zic "las' ca sunteti mari,ca bla bla".Nu e chiar asa :(
Sa NU va lasati copiii sa vi creasca altcineva ca va mananc!Puneti-va in situatia lor!Vorba aceea,d'aia i-ati facut,ca sa ii cresteti! Desi stiu ca mama pentru noi a mers acolo sa lucreze :|
Referitor la intrebarea daca m-am atasat de altcineva,raspunsul e NU.Sunt ff atasata de cativa prieteni,dar sunt doar prieteni ;) MAMA-I UNA!!! Peace!
MariRose458
Postat pe 25 Decembrie 2010 23:15
La multi Ani! Fie ca nasterea Domnului sa va gasesca in pace sufleteasca.

NU sunt suparata, in general. Nu-mi judec parintii. Lor personal nu le-am reprosat niciodata nici un cuvant. Cel putin lui taica-meu. Mi-e mila de ei acum. Sunt singuri cu totii. Un lucru am invatat in viata. SA NU FII EGOIST! Totul se plateste, iar EGOISMUL Dumnezeu nu-l sufera! El ne cunoste sufletul si ne cerceteaza inima tuturor.
Personal, am o relatie normala cu ei. Normala, din punctul meu de vedere - la cat de rau s-au purtat. Adica vorbim. Nu avem planuri comune. Ei nu si-au dorit asta si acum e prea tarziu si pentru mine sa mai schimb ceva in viata mea. Nu locuiesc in tara. Si din pacate si cel pe care se bazau si pentru care au muncit toata viata, a plecat din tara. A fost o lovitura crunta pentru ei, dar asta e... De aia zic ca nu e bine sa fii egoist. Si mama mea vitrega a fost nebuna de egoista. A facut tot posibilul sa nu ajunga nimic la mine, nici ce mi se cuvenea in timpul scolilor. NIMIC. Nu e bine...

Multumesc lui DUMNEZEU pentru familia mea actuala. Am doi copii mari, destepti pe care mi i-am crescut singura. Sotul meu a stat mai mult plecat afara. Acum suntem cu totii si ne bucuram de tot ce avem. Am muncit mult dar fara ajutorul lui Dumnezeu nu as fi facut nimic.

Nu mi-am pierdut credinta nicio data. Si mi-a fost greu, deosebit de greu.
Nu va pierdeti speranta. Exista Dumnezeu!

Va pup!


mireladoncut
Postat pe 26 Decembrie 2010 03:50
Ah,à-propos, sotul a lucrat ani de zile afara si venea la 3 luni in vacanta 3 saptamani. Eu nu am plecat o zi de langa copiii mei. Puteam sa merg si eu cu el ca mi se oferise si mie post (era prin contract) dar nu mi-am lasat copiii singuri.
mireladoncut
Postat pe 26 Decembrie 2010 03:59
sincer eu nu va inteleg, e adevarat nici n-am cum, eu inca am parinti, si am o relatie buna cu ei, de fapt relatia cu oricine tine doar de noi si de cum stim sa raspundem la provocarile vietii, si eu as fi putut sa tin ura, dar ce folos as fi avut din asta, si ma refer la folos in sens sufletesc, ura urateste sufletul si in final chipul, si pentru ca poate intr-o alta viata n-am stiut sa iubesc copiii acum nu-i am, dar...acelea dintre partenerele mele de viata care au avut copii mi-au reprosat ca am fost mai apropiat de copiii lor decat de ele, nu cred ca a fost asa, doar am raspuns la chemarea lor mereu, e drept asta am invatat de la mama, dar repet, pentru ca am fost deschis sa invat, si as fi invatat si de la oricine, asa cum acum invat multe de la niste copii prin comparatie cu varsta mea.

Consider sincer ca IUBIREA nu se poate invata, te nasti sau nu cu ea, si de aici decurg o seama de alte lucruri, iertarea, compasiunea, smerenia, bucuria de a trai,rasul sincer din inima, ....ai ar fi multe de enumerat, dar ma intristeaza ca voi aveti timp sa vedeti ca nu sunteti iubite probabil asa cum iubiti, iubirea nu face obiectul unei tranzactii, nu are echivalent mercantil, nu e de vanzare nu se poate cumpara, dar se poate oferi.....
casperphantom
Postat pe 26 Decembrie 2010 04:32
Eu una nu stiu cred ca toti oamenii se nasc curati...Dar unii copiii poate ca au apucaturi rele pt ca se nasc din oameni rai si stricati pe dinautru..,,cat si le mai dobandesc pe parcurs apucaturile rele,,depinde mult si de parinti,,ce viata duc si ce apucaturi au,,,ca asa au si copiii lor in adn..Sau iubirea pt semeni o putem dobandi de la Dumnezeu care o poate darui in inima noastra.....Dar un om nu poate darui iubire daca nu primeste iubire...Pt ca atunci cand simti ca nu esti iubit si respectat nu iti poti deschide inima ca sa poti darui iubire....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Decembrie 2010 21:30
Atunci cand Dumnezeu imbuneaza inima unui om si o incalzeste pt semenii sai,,ii da o iubire ca sa nu urasca pe nimeni.....Dar acel om nu poate darui afectiune si iubire unui om care nu ii ofera iubire si afectiune pt ca nu ii poti deschide inima daca nu ai incredere.si nu te simti iubit si respectat cat de bun ai fiii.....A iubi pe oameni cu iubirea lui Dumnezeu inseamna sa nu urasti pe nimeni sa fii altruist.....sa ai demnitate.....Dar nu iti poti deschide inima oricui,,,,,pt ca inima este protejata de Dumnezeu si nu lasa sa intre oricine care nu merita in ea
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Decembrie 2010 21:34
Bine v am gasit! V -am citit postarile ! Cred ca; n ar trebui sa fim ;acide;! Una cu alta! Fiecare are dreptate in felul ei!
Este greu, este rau sa n ai o mama alaturi, sa n ai cu cine sa discuti ,bune si rele!
Parerea mea proprie este ca; niciodata , cel vitreg, n o sa l iubeasca pe copilul celuilalt!!
Degeaba o sa ma contraziceti! Ca nu i asa!
Avand probleme de cuplu, din cauza mediului, in care muncea sotul, mina de aur, el iesea mult cu prietenii, la baut... Crescand acasa langa un parinte afemeiat si alcoolic, sigur ca; urm ;acest ;;mediu;;!
Ne-am despartit dupa, vreo 21 ani de casnicie, baietii erau mari au plecat militari si eu m am imprietenit cu un om vaduv, care crestea un copil din flori a sotiei lui moarte, care atunci avea 15 ani.
Am incercat sa fiu buna cu el, desi copilul era fff, rebel si nu ma suporta. Am locuit vreo....8luni cu acel barbat, dar va spun,,,copiii mei sunt ai mei a lui sunt a lui si gata!
El mereu il punea pe a lui in fata , ai mei erau in spate desi ai mei terminasera un liceu auto si invatau bine,
Scarbita , l am parasit si am revenit ;;la casa mea,,baietii au terminat armata si noi suntem o familie in iunie am 40 ani de cand sunt casatorita cu sotul , din care am lipsit 8 luni!
Baieti s barbati locuiesc de 8 ani in Spania suntem bunici!Parerea mea este fiecare sa si creasca , copiii pe care i au cu cine ia facut,daca; se poate! Eu am fost,,,ghid turistic din 1982 puteam ramane in ;;Occident;; oricand dar n am facut o! Pt, fiii mei, ca sa nu ramana singuri,dar poate, uneori nu este bine sa te implici total sa te neglijezi pe tine pt fam, ta copii, acestia dupa ce si gasesc una ,, ffff, ubna, cum sunt ""nurorile de az""i, uita de sacrificiul tau, ca mama!,
Poate, ca trecand prin multe, daca ar fi s o iau de la nceput n as face nici un copil ,,,poate,,,,
Dar se vorbeste aici de ;;mama vitrega;;! Mama mea a vut 2 parintii la 1 an ii moare subit mama. Tatal ei ;; la scurt timp se ;;recasatoreste cu.....sora bunicii..... cumnata lui, sa i fie ..o mama buna mamei...aceea matusa,, bunica vitrega.............a fost asa de rea ca n am cuvinte sa va scriu.O batea ;animalic ;pe mama a mai facut cu bunicul in 6ani 3 copii ,pe care i a abandonat la soacra ei si a plecat din Ardeal in Romania, la fiica ei la Bucuresti, inainte de 1944 ca aici era ;;ocupat Ardealul in jud, Satu -Mare de ''huni((hunguri)si a gasit un hungur din Tarnaveni s a casatorit a facut un baiat care azi are 64 ani,,e stabilit in Hungaria ;;;;;;;;;
Mama a avut o viata de iad, a fost servitoare , n a umblat nici o zi la scoala era ;;analfabeta; la 22 ani cand s a maritat a facut 4 clase invatand sa scrie cu noi.Viata cu tata?? I a fost un iad, cu el betiv si afemeiat! A stat 35 ani, dupa care el a pierit nebun!
Deci; mamei ii era matusa, se pare ca; si a tinut pe ;oranda; cu bozgoane si din acelea a murit bunica!
Am urat o mereu! Pe aceea presupusa ;;matua-bunica; dupa ce am aflat de la soacra ei matusa mamei cum s a comportat cu mama si copiii ei, in final ;;fetia ei buna din Bucuresti, si a batut joc de ea!Si a meitat soarta!
Eu cred ca; atunci cand esti ;adaugat intr o alta fa, niciodata nu estew bine1
Soacra mea a mutit cand sotul avea 13 ani socru a stat 8 ani singur apoi s a recasatorit, fiul lui n a fost iubit niciodata de ;;ea lelea;; cum se zice la tara!
Socru suferea si mi zicea ;;;-Sa nu fie nici ;;lemnel adaugete in padure,,,dar mite oamenii!
Va doresc ;pace liniste sanatate bucurii in famulii!
SA AVETI UN AN NOU FERICIT IN 2011! LA MULTI ANI FERICITI!!
Jojolin
Postat pe 30 Decembrie 2010 08:04
:sml-happy0180 AN NOU FERICIT!! (Scuze pt, greseli))
Jojolin
Postat pe 30 Decembrie 2010 08:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Punct de vedere. 27 De la: ulygarbo 24 Martie 2017 07:13
Pact cu mine insami 51 De la: sora_ilsi 23 Decembrie 2009 16:07
Nu reusesc sa ma adaptez 28 De la: garbo_1505 29 Decembrie 2012 14:47
DANTURA SANATOASA 11 De la: garbo_9499 29 Martie 2013 16:55
de ce oare rotty si fluturas sunt asa rele,o fi oare pt ca sunt prietene bune si cine se aseamana se aduna 144 De la: garbo_406810 15 Decembrie 2014 20:33
Setari Cookie-uri