Despre casatoria Cu un musulman

Este Vre'o persoana care ma Poate ajuta sa aflu mai multe despre cum este privita o casatorie dintre un musulman si o crestina ortodoxa? Am un prieten arab e din Algeria,ne'am cunoscut in Italia ne intelegem f bine,dar pb e religia caci eu Nu vreau s renunt la religia mea... Specific k el are 20 ani j eu aproape 22..:-s
any3la
Postat pe 27 Noiembrie 2010 15:51
iti spun eu, nici cum, daca vrei sa te mariti cu el, trebuie sa treci la islam, el nu va trece la ortodoxism, apoi, ti-ai ratat viata, daca te duce acolo, vezi soarele cu portia, cate o ora pe luna sau pe an, plus ca devii sclava intregii lui familii, iar de la democratie ia-ti gandul,,

aaaa, ar mai fi ceva, devii nimeni, sotul are dreptul sa te ucida, bine asta depinde de tara in care veti locui si cat de religiosi sunt, ce dracu tu nu te uiti la tv ???sau pe net sa vezi ce viata au femeile acolo ???
casperphantom
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:00
Cum este privita???De cine?,,pb e religia"...
Banuiesc ca-ti doresti sa te casatoresti in biserica,fiindca altfel nu vad unde este problema...
Uite:Eu catolica+sotul musulman=casnicie fericita....si o minunatie de fetita
chanty
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:07
chanty te felicit, probabil pentru casnicia ta fericita, sunt alte pana la 1000 nefericite, dar asta nu trebuie sa-ti intunece tie viata, fiecare cum ii e karma
casperphantom
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:16
chanty
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:17
chanty, felicitari ca nu ai dat peste un fundamentalist.:)
eu_geminy
Postat pe 27 Noiembrie 2010 16:56
:-))multumesc Eu
Nuu,nici vorba.Cand era Chantal micuta el a fost cel care-a grabit botezul...a stat frumos in biserica cu noi..sarbatoreste impreuna cu noi toate sarbatorile...greu i-a fost insa anul acesta, sa suporte toata slujba de inviere
chanty
Postat pe 27 Noiembrie 2010 17:14
ai fost norocoasa ca ai dat peste un musulman destupat la minte, chanty... toata stima pentru el!...
si eu am in familie un islamic care s-a convertit la ortodocsi...
dar pe-acasa (in Siria) nu mai calca...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 27 Noiembrie 2010 17:27
chanty, pentru tine si copilul tau un dar

http://www.youtube.com/watch?v=1JtJ1I4BKXw
casperphantom
Postat pe 27 Noiembrie 2010 17:41
Eu,pai sa nici nu se duca... ,sau daca s-o duce sa tina mare secret treaba cu convertirea
Casper..iti multumesc frumos...superb...mi-au dat lacrimile;mi-e dor de casa
chanty
Postat pe 27 Noiembrie 2010 17:50
pai de atatia ani, iti dai seama ca ai lui au aflat, si i-au promis ca il kilaresc...:)))
eu_geminy
Postat pe 27 Noiembrie 2010 17:57
nu vreau sa plangi, dar ia d-aci :

http://www.youtube.com/watch?v=0wLLvsEPV6Y&NR=1
casperphantom
Postat pe 27 Noiembrie 2010 18:01
De la: eu_geminy, la data 2010-11-27 17:57:31pai de atatia ani, iti dai seama ca ai lui au aflat, si i-au promis ca il kilaresc...:)))

..banuiesc ca-i o gluma Eu..
chanty
Postat pe 27 Noiembrie 2010 18:06
De la: casperphantom, la data 2010-11-27 18:01:00nu vreau sa plangi, dar ia d-aci :

http://www.youtube.com/watch?v=0wLLvsEPV6Y&NR=1

nuuuu
Se apropie si craciunul..si sunt departe de casa
Ma duc sa-mi fac un ceai sa-mi treaca necazul...v-am pupat ,o seara frumoasa
chanty
Postat pe 27 Noiembrie 2010 18:08
De la: chanty, la data 2010-11-27 18:06:07
..banuiesc ca-i o gluma Eu..


ar fi bine sa fie o gluma...
e renegat de ai lui, fiindca a renuntat la islam, si i-au promis-o demult.
ca nu au materializat "prromisiunea", e altceva. dar i-au transmis exact ce spune Coranul.:D
in fine, omul are deja 50 de ani, e aici de vreo 30, asa ca...:)

eu_geminy
Postat pe 27 Noiembrie 2010 18:55
am auzit si eu din astea, si-l termina oriunde il prind, o data ce pedeapsa a fost activata nu exista termen de prescriptie
casperphantom
Postat pe 27 Noiembrie 2010 19:04
da, cum e cazul scriitorului Salman Rushdie care, pentru interpretarea a doua versete din Coran, in romanul "Versete Satanice", a fost condamnat la moarte de ani de zile, de catre Khomeini, fostul Ayatollah al Iranului.
eu_geminy
Postat pe 27 Noiembrie 2010 19:12
sau nemtii care au tradus coranul, s-a pus o recompensa de 10 mil de dolari pe capul lor, cand sunt prinsi...
casperphantom
Postat pe 27 Noiembrie 2010 19:27
Bn am discutat despre religie..k sa vezi k el Nu jtia k pot sa'mi pastrez religia..;)) k sa vedeti...apoi Mi'a sp k e d'acord k io s raman q rel mea..kt despre unde vom locui Mi'a sp k Nu vrea nicideqm s stea in tara lui ci aqlo unde vreau eu kiar j in Romania..majoritatea fam lui stau in Franta..Aqm noi suntem in Italia..eu lucrez iar el sta q fratele lui care Are o afacere d ktiva ani aici...nuj..pana Aqm Nu Mi'a sp nimik d ex k postesc..Sau k merg la biserik,kiar ma incuraja..zicea k fac bine...sper..sper sa ramana asa k pana aqm
any3la
Postat pe 28 Noiembrie 2010 20:38
Sa-mi fie cu iertare...dar eu nu te inteleg
nu ti-ar fi mai usor sa scri normal...?
chanty
Postat pe 28 Noiembrie 2010 20:48
da, casper... mai e si cazul celor care au facut acea caricatura cu Mohammed... dealtfel, lista neagra a musulmanilor e lunga...
din facultate, imi amintesc faptul ca si Dimitrie Cantemir se numara printre "proscrisi", deoarece a scris "Despre Istoria si Religia Musulmana", atunci cand a ajuns la curtea Tzarului Rusiei, tratand aspectele referitoare la islamism in mod ironic. Insa dat fiind faptul ca nu mai poate muri inca o data, obiectivul fundamentalistilor era profanarea mormantului sau, aflat la Iasi, la Biserica "Trei Ierarhi".
eu_geminy
Postat pe 28 Noiembrie 2010 21:06
ok...imi cer scuze...am un scris mai aparte..in + nu vroiam ca el sa vada discutiile mele pe forum..Deci s'o reiau de la capat..spuneam ca am discutat cu el in legatura cu tara unde vom sta si nicidecum nu vrea sa locuiasca in Algeria ,o parte din fam lui locuieste in Franta si mi-a sp daca o sa vreau locuim acolo sau chiar in Romania Cum vreau eu. Am vorbit si de religie..apoi m'am documenta p net si am citit ca intr'o eventuala casatorie eu imi pot pastra religia,el nici makr Nu stia lucrul acesta L'a intrebat p fratele lui care e mai mare si a spus ca da,dar ma gandesc totusi Cum vor fii sarbatorile..adica tu Chanty le tii si p ale lor? Noi Acum suntem in Italia ,eu lucrez si el la fel, Are o afacere Cu fratele lui care e de mai multi ani aici... Pana Acum mi se pare totu ok, dar ma sperie toate lucrurile citite p internet Cu fete care au fost casatorite Cu musulmani...
any3la
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:39
Apropo Chanty la tine Cum a fost nunta? Banuiesc k Nu te'ai casatorit in biserik? Sau da?
any3la
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:42
asa.. multumesc pentru intelegere..acu ,,te citesc"mai bine
Hmm,este greu de spus..cum va fi.Dupa cum spunea si Eu_Ge..mai sus,sunt persoane si persoane..El tine sarbatorile lui?Parintii lui stiu de existenta ta?Doua aspecte foarte importante!
Daca parintii lui nu sunt de acord cu tine...nu va fi nimic!Si daca totusi va fi...vei avea mereu probleme.Sti cum spun unii musulmani?,,raiul e"sub picioarele mamei mele"!!!Deci..consider ca trebuie sa-i cunosti familia,sa-l cunosti pe el mai bine;ca sa te poti gandi la o relatie de durata...cat despre casatorie
Sotul meu este nascut aici(germania),a facut scoala aici.,a fost in turcia de 10 ori in toata viata lui.Cat despre sarbatori...nu!nu le tin si pe ale lui,fiindca le tine el pe ale noastre,este suficient!
Mult noroc si s-auzim de bine
chanty
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:02
Nu,nu m-am casatorit in biserica...dar se poate.Nu stiu daca in biserica ortodoxa,dar in cea catolica da!Am vorbit cu preotul la botezul fetitei mele si mi-a spus ca au nevoie doar de o aprobare de la ,,mai marele bisericii"din zona noastra.Nu se tine slujba,dar se tine o cuvantare frumoasa
chanty
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:06
chanty, tu esti de doua ori norocoasa...
in primul rand, el e turc, parintii lui provin dintr-o tara moderna, laica.
in al doilea rand, e nascut in Germania.:)
eu_geminy
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:41
Chiar esti norocoasa Chanty ma bucur mult pentru tine..fam lui stie de mine,Adik mama lui caci tatal lui ca si al meu sunt decedati... El vrea sa vina in Romania la anu s'o cunoasca p mama mea,apoi vrea s mergem in algeria s'o cunosc si eu mama lui. Cel mai Bn il cunosc p fratele lui care e o pers de nota 10 chiar ne intelegem... Sper sa fie ok.. Multumesc pt sfaturi..:-*
any3la
Postat pe 30 Noiembrie 2010 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa il cuceresc? 21 De la: blueeyes 13 Martie 2013 08:07
hy! 3 De la: fleurdelis 11 Mai 2010 22:52
RAMAI CU GANDUL CA NE-AM IUBIT SI REIATI VIATA DE UNDE A RAMAS, IGNORANTULE! 48 De la: quasaria 12 Ianuarie 2010 20:42
Ambitia sau rusinea de a recunoaste ca am facut o alegere gresita? 3 De la: alfheim 23 Iunie 2011 12:29
relatii intre femei 28 De la: elisabeta_boia 17 Septembrie 2011 18:08
Setari Cookie-uri