Diferenta mare de varsta?

Beda,
conteaza anturajul si parerea familiei.
sunt si familii cu diferenta de varsta mare care reusesc sa ramana impreuna. Eu cred ca reusita sta in mana celui mai in varsta, cat stie si mai ales cat poate sa inteleaga 'fluturii ' celui mai tanar.
cricat
Postat pe 24 Noiembrie 2010 18:15
Dragele mele, referitor la diferenta de varsta vreau sa va spun ca "dragostea nu are varsta", cu conditia sa fim rationali. Auzim in jurul nostru mereu despre relatii in care diferenta de varsta este mare, dar nici un caz nu seamana cu celalalt. In cazul meu diferenta este de 12 ani, adica sotul meu mai mic decat mine si acum sunt insarcinata, ne iubim enorm si norocul meu ca arat bine si m-am ingrijit mereu, astfel incat sa nu-i fie rusine cu mine pe strada. Sper ca Bunul Dumnezeu sa ajute pe toata lu,ea si vb aceea....cand Dumnezeu nu da stie el de ce.....
motanita
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:03
e greu de crezut ca va merge, o vreme da....la inceput....apoi...nu, nu are cum!
nadi25
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:05
De la: Just_a_girl, la data 2010-11-02 15:31:26Ce parere aveti despre o relatie intre un barbat de 25 de ani si o femeie de 40 de ani? Este o relatie de viitor? Se poate intemeia o familie?


INVERS MAI MERGE SI CHIAR SE RECOMANDA
KNIGHT_31
Postat pe 28 Noiembrie 2010 03:19
draga motanita,iti doresc numai bine si sa-ti dea Dumnezeu un copil sanatos si sa va bucurati impreuna de el.intre mine si sotul meu e diferenta de 11 ani.eu am din prima casnicie o fata de 19 ani.o crestem impreuna de la 6 ani.nu pot sa-i fiu decat recunoscatoare pentru ca o iubeste si se ingrijeste de ea ca de propriul copil.pentru asta il iubesc si mai mult.nu avem copii impreuna.anul trecut am pierdut o sarcina.vom vedea.oricum sper sa ne fie bine si de acum in colo,lucru pe care ti-l doresc si tie si tuturor femeilor care sunt in aceiasi situatie si care nu.
garbo176011
Postat pe 28 Noiembrie 2010 10:56
rationali, toleranti,.................spa-uri, sala.........cam multe compromisuri......si cand vei obosii sa faci toate astea,ii cumperi o pereche de ochelari de cal ????????????
shanela
Postat pe 29 Noiembrie 2010 10:14
Se poate,dar dupa 20 ani,el va avea 45,si ea va fi baba.Se poate intemeia familie insa.orice este posibil.
daniilia
Postat pe 30 Noiembrie 2010 22:53
Cine mai sta in ziua de azi 20 de ani intr-o casnicie? Eu stiu pe cineva care s-a maritat cu un barbat mai tanar decat ea cu 19 ani si dupa cativa ani a ramas vaduva. Cred ca va ganditi mult prea departe.
Doara
Postat pe 1 Decembrie 2010 06:43
da, dar exista si riscul ....de fapt ce vreau sa spun....ce rost are sa intrebi pe forum daca sa te mariti cu unul mai tanar ca tine...decat ca ori nu-l iubesti, ori n-ai coloana, ori stii ca ...si vrei sa suferi, so, cum avem liberul arbitru fiecare e responsabil de drumul pe care-l alege, baga mare, riscuri exista in orice
casperphantom
Postat pe 1 Decembrie 2010 08:13
Asa e. Nimeni nu garanteaza ca o relatie in care exista o diferenta perfecta de ani va rezista 20 de ani. Doar ca riscul sa fii parasita in cativa ani e mai mare. Atat. Poti sa iti asumi riscul.
Doara
Postat pe 1 Decembrie 2010 18:55
dragostea e oarba,daca se iubesc de ce nu,cel puti incearca nu multi au curajul sa incerce,noi ii judecam fara sa stim ce simt si ei,sa le fie de bine
cati_elena
Postat pe 4 Decembrie 2010 14:36
JUST A GIRL,
''Am revenit pe forum, dar tot nu stiu in cate moduri sa va mai explic ca nu este vorba despre mine. Nu am deschis acest topic pentru ca am citit nu stiu ce pe internet, ci pentru ca este o situatie reala si o problema de familie, pe care eu n-o pot explica si intelege. Inteleg, pe de alta parte, dorinta barbatului, chiar si curiozitatea, de a avea o relatie sexuala cu o femeie mai in varsta. Inteleg si femeile care au astfel de dorinte. Dar nu inteleg cum iti poti planui o relatie de lunga durata, o viata de familie practic, cu o femeie mai mare cu 15 ani. Poate pentru femeie e ultima sansa de a mai ramane insarcinata, dar chiar si asa... barbatii la 25-26 de ani inca sunt niste copii, mai au de trait, de invatat, de experimentat... Pentru mine este o problema, pentru parinti la fel... si am scris pe acest forum pentru ca am vrut sa aflu niste pareri ale unor persoane necunoscute, care pot fi obiective. Imi pare rau ca acest subiect este luat in deradere...
Puneti-va atunci in locul unei mame, al carei baiat de 25 de ani vrea sa-si intemeieze o familie cu o femeie de 40 de ani. Ce ati simti? Cum ati reactiona? Poate ca eu, ca sora, la 24 de ani, nu am trait inca destule, nu am o experienta vasta... si in mod clar sunt subiectiva. E chiar atat de greu sa luati in serios aceasta situatie si sa raspundeti, daca aveti un raspuns, la obiect? ''.

.. SORELA...scuza-ma dar o sa-ti spun ceva cam dur: AI PREJUDECATI PROSTESTI...

Parerea mea este ca faceti din asta o tragedie fara ca aceasta sa existe de fapt. In definitiv ce face? Ce daca se casatoreste cu o femeie mai mare cu 15 ani dect el? Acest lucru poate fi benefic pentru el din mai multe puncte de vedere. Va gasi in femeia aceasta o persoana matura care stie ce vrea de la viata si care ii poate oferi ceea ce o pustoaica nu poate... adica comunicare. Gandeste-te la el..E fericit?.. Daca da , conteaza diferenta de varsta? ??? Aceasta este o prejudecata ... nu acest aspect trebuie analizat intr-o relatie de cuplu.Ai certitudinea ca o femeie de varsta lui o sa-l faca fericit? Ai certitudinea ca o femeie de varsta lui o sa fie '' a lui'' pentru toata viata???
''Eternitatea'' relatiei de cuplu, ''pana ce moartea ii va desparti''...nu poate fi garantata de varsta.
Parerea mea este ca trebuie sa-l intelegi si sa lasi prejudecatile deoparte. E fratele tau, ai increderein el si fa tot ceea ce este posibil sa ii fii aproape. Nu lasa o prostie ca asta sa va strice relatia.
Anilus
Postat pe 5 Decembrie 2010 06:39
de ce nu ar fi , in viatza e posibil orice !
raspunsul il potzi afla doar de la el !
este vorba de relatzia ta cu el ....nu te baza pe alte experientze...
afla ce anume ishi doreshte el de la tine shi totul se va rezolva in timp ....
sa nu uitam , dragostea nu are varsta !
dandun_2000
Postat pe 6 Decembrie 2010 13:43
De la: shanela, la data 2010-11-29 10:14:47rationali, toleranti,.................spa-uri, sala.........cam multe compromisuri......si cand vei obosii sa faci toate astea,ii cumperi o pereche de ochelari de cal ????????????


da, cred ca ar avea nevoie de o pereche de ochelari, sa nu ramana hipnotizat cu ochii la tine in decolteu
zambila
Postat pe 6 Decembrie 2010 13:52
Just_a_girl,


Din prima postare nu se intelege ca este vorba despre fratele teu; Oricum ai lua-o ca e vorba despre el sau despre tine, interventia ta la adresa "cretinelor" de pe forum este total deplasata! Cand intri undeva unde toata lumea isi poate da cu parerea si mai ales ca ceri parerea trebuie sa-ti asumi orice risc exact la fel ca si in relatia cu diferenta de varsta indiferent a cui o fi......pana una alta , vorbeste civilizat
adeline
Postat pe 6 Decembrie 2010 16:11
un nene de vreo 80 de ani insoara cu o pipitza de 19..
il intreaba o cunostinta..:bine bine..,dar nu-i cam mare diferenta de varsta?
raspunde omu :eh...,daca moare.. moare..
roby_cado
Postat pe 6 Decembrie 2010 23:58
cricat
Postat pe 7 Decembrie 2010 00:01
De la: cricat, la data 2010-12-07 00:01:27


si tacerea-i un raspuns!
Anilus
Postat pe 7 Decembrie 2010 16:55
... un raspuns lipsit de vibratii...
m_ada
Postat pe 7 Decembrie 2010 16:59
De la: marilena71, la data 2010-11-10 11:39:40Nimeni nu si-a data seama cred, ca tu citisesi probabil ,articole pe net cu Madonna si aia de traieste cu Ashton Kutcher ca si despre multe altele care sunt cu 20 de ani mai mari poate.. Relatia nu merge.


Ma deranjeaza ipocrizia femeilor care nu recunosc ca au incercat o relatie cu un barbat mult mai tanar din maxima atractie fizica si nu de altceva...

Tu , fetita vb de familie... Familia e Sfanta! E acel ceva Sfant de care tu probabil ca nu te poti atinge, ai incercat sa o SPARGI si te doare ca nu poti .
Sa o SPURCI si ai reusit probabil in mica parte!

Nu sunt nici eu de acord in toatalitate cu ''sorela'' cum am botezat-o eu... dar nu despre ea este vorba... cel putin asa a spus..ca este fratele ei cel care a facut pasiunea pentru tipa cu 15 ani mai mare decat el... asa ca nu-ti da cu parerea pana nu citesti ...macar inceputul.... nu este fair play
Anilus
Postat pe 8 Decembrie 2010 20:40
De la: Anilus, la data 2010-12-07 16:55:42
De la: cricat, la data 2010-12-07 00:01:27


si tacerea-i un raspuns!



pe masura intrebarii
cricat
Postat pe 8 Decembrie 2010 20:44
BARBAT LA 60 DE ANI = FEMEIE LA 40 DE ANI, PT CA FEMEIA E CA O FLOARE, SE OFILESTE REPEDE
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl4.glitter-graphics.net/pub/1440/1440934m92qzbt7gx.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 9 Decembrie 2010 19:39
SI TREBUIE SA STIE SA ISI ALEAGA PRINTUL PINA E IN FLOAREA VIRSTEI
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl3.glitter-graphics.net/pub/435/435063vktmmbvxqn.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 9 Decembrie 2010 19:41
depinde ce cauta fiecare sa invete din aceasta relatie!!
narcysa
Postat pe 12 Decembrie 2010 06:05
zambil esty hainos cu datu cu capul de faianta ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,da sa te fraiereasca cineva asa de bani il angajez in departamentul de marketing ca sigur se pricepe la minciuna si disimulare nu conteaza diferenta de varsta conteaza scopul tranparenta si sinceritatea unei relatii
_blondyna
Postat pe 12 Decembrie 2010 17:08
De la: Anilus, la data 2010-12-05 06:39:59JUST A GIRL,
''Am revenit pe forum, dar tot nu stiu in cate moduri sa va mai explic ca nu este vorba despre mine. Nu am deschis acest topic pentru ca am citit nu stiu ce pe internet, ci pentru ca este o situatie reala si o problema de familie, pe care eu n-o pot explica si intelege. Inteleg, pe de alta parte, dorinta barbatului, chiar si curiozitatea, de a avea o relatie sexuala cu o femeie mai in varsta. Inteleg si femeile care au astfel de dorinte. Dar nu inteleg cum iti poti planui o relatie de lunga durata, o viata de familie practic, cu o femeie mai mare cu 15 ani. Poate pentru femeie e ultima sansa de a mai ramane insarcinata, dar chiar si asa... barbatii la 25-26 de ani inca sunt niste copii, mai au de trait, de invatat, de experimentat... Pentru mine este o problema, pentru parinti la fel... si am scris pe acest forum pentru ca am vrut sa aflu niste pareri ale unor persoane necunoscute, care pot fi obiective. Imi pare rau ca acest subiect este luat in deradere...
Puneti-va atunci in locul unei mame, al carei baiat de 25 de ani vrea sa-si intemeieze o familie cu o femeie de 40 de ani. Ce ati simti? Cum ati reactiona? Poate ca eu, ca sora, la 24 de ani, nu am trait inca destule, nu am o experienta vasta... si in mod clar sunt subiectiva. E chiar atat de greu sa luati in serios aceasta situatie si sa raspundeti, daca aveti un raspuns, la obiect? ''.

.. SORELA...scuza-ma dar o sa-ti spun ceva cam dur: AI PREJUDECATI PROSTESTI...

Parerea mea este ca faceti din asta o tragedie fara ca aceasta sa existe de fapt. In definitiv ce face? Ce daca se casatoreste cu o femeie mai mare cu 15 ani dect el? Acest lucru poate fi benefic pentru el din mai multe puncte de vedere. Va gasi in femeia aceasta o persoana matura care stie ce vrea de la viata si care ii poate oferi ceea ce o pustoaica nu poate... adica comunicare. Gandeste-te la el..E fericit?.. Daca da , conteaza diferenta de varsta? ??? Aceasta este o prejudecata ... nu acest aspect trebuie analizat intr-o relatie de cuplu.Ai certitudinea ca o femeie de varsta lui o sa-l faca fericit? Ai certitudinea ca o femeie de varsta lui o sa fie '' a lui'' pentru toata viata???
''Eternitatea'' relatiei de cuplu, ''pana ce moartea ii va desparti''...nu poate fi garantata de varsta.
Parerea mea este ca trebuie sa-l intelegi si sa lasi prejudecatile deoparte. E fratele tau, ai increderein el si fa tot ceea ce este posibil sa ii fii aproape. Nu lasa o prostie ca asta sa va strice relatia.


"Sorela"?!:)) interesant mod de adresare:) hmm... nu stiu daca este vorba de prejudecatile mele "prostesti" sau de ingrijorarea pe care o am fata de fratele meu. Oricum ar fi, nu cred ca e o prostie sa-mi pese de bunastarea unei rude... am manifestat o simpla ingrijorare, care mai mult este a mamei.. noi oricum nu avem o relatie tipica frate-sora, deci viata lui personala nu este o prioritate pentru mine si nici invers. Am pus o simpla intrebare, la care am asteptat raspunsuri obiective, lasand la o parte parerea mea. Am vrut sa aflu din experientele altor persoane care sunt sansele reale ale unei astfel de relatii. Sunt de acord ca varsta sau diferenta de varsta nu pot garanta longevitatea sau reusita unei relatii, asa cum cred ca, in unele situatii, tocmai diferenta de varsta poate fi cauza destramarii. Deci sunt cazuri si cazuri.
SI pentru ca vad ca incep sa primesc mesaje de la diversi cu sfaturi de "carpe diem" si "nu baga in seama rautatile celor din jur" etc, va spun, pentru a nu stiu cata oara, ca nu am 40 de ani si nu am nicio relatie cu un tip de 25! So don't kill the messenger!:)

Ps. Va mai anunt pe aceasta cale ca subiectul nu mai este de actualitate, intrucat relatia despre care vorbim s-a terminat:) Deci se pare ca diferenta de varsta poate reprezenta o piedica in calea fericirii ( asta pt toti optimistii si pentru toti oamenii fara "prejudecati prostesti" care au impresia ca tot ce zboara se mananca).
Just_a_girl
Postat pe 13 Decembrie 2010 15:35
in dragoste nu se pune virsta ! important este atractia dintre ce i doi indivizi difereta de ani se va simti dupa multi ani cind ajungem batrini
garbo216911
Postat pe 29 Septembrie 2011 18:00
De la: Just_a_girl, la data 2010-11-02 15:31:26Ce parere aveti despre o relatie intre un barbat de 25 de ani si o femeie de 40 de ani? Este o relatie de viitor? Se poate intemeia o familie?


daca-l adopti evident ca poti sa intemeiezi o familie, altfel cum ai vrea?
daca totusi vrei sa tii un vrej din asta tanar langa tine , trebuie sa ai bani cu sacul, pentru ca trebuie sa fie FRESH cand merge cu astea de varsta lui.
Ca vrei sa-ti faci de cap , inteleg, fa-ti de cap ata cat dureaza relatia dar tine-ti banii si conturile ferite de ochii flacaului.
Ce crezi tu ca se intampla daca te ia de navasta. Ia citeste in ziare (sunt pline cu astfel de "stiri") sa vezi ce a patit Demi Moore. Si deh, Demi Moore arata trasnet la varsta ei si isi imparte averea cu flacaul.
adeline
Postat pe 30 Septembrie 2011 15:19
De la: Just_a_girl, la data 2010-11-02 15:31:26Ce parere aveti despre o relatie intre un barbat de 25 de ani si o femeie de 40 de ani? Este o relatie de viitor? Se poate intemeia o familie?


daca-l adopti evident ca poti sa intemeiezi o familie, altfel cum ai vrea?
daca totusi vrei sa tii un vrej din asta tanar langa tine , trebuie sa ai bani cu sacul, pentru ca trebuie sa fie FRESH cand merge cu astea de varsta lui.
Ca vrei sa-ti faci de cap , inteleg, fa-ti de cap ata cat dureaza relatia dar tine-ti banii si conturile ferite de ochii flacaului.
Ce crezi tu ca se intampla daca te ia de navasta. Ia citeste in ziare (sunt pline cu astfel de "stiri") sa vezi ce a patit Demi Moore. Si deh, Demi Moore arata trasnet la varsta ei si isi imparte averea cu flacaul.
adeline
Postat pe 30 Septembrie 2011 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Garbo 89 De la: m_ada 24 Septembrie 2010 12:52
hei 7 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 02:16
Ce sa-ti "studiez" prima data ? 177 De la: tutankhamon 29 Decembrie 2009 00:14
arta 1 De la: roxvio2005 15 Iulie 2009 08:43
Olimpiada Sandvisurilor 3 De la: cricat 18 Octombrie 2011 10:48
Setari Cookie-uri