Cum poti sa traiesti bine intre oamenii rai?

In primul rand,,sa nu bagi in seama rautatile oamenilor...Sa nu iti deschizi inima unui om,,decat dupa ce il cunosti foarte bine si tu consideri ca acel om are un caracter stabil si stie ce vrea de viata..Si nu isi schimba gandirea de la o zi la alta..Adica in fond sa fie un om cu principiii....Sa fii un om hotarat,,sa nu te arati ca esti slab nehotarat pt ca asta te face vulnerrabil si usor de manevrat...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Iulie 2010 23:17
Sa fii un om prietenos cu toata lumea dar in acelasi timp distant cu acei oameni care nu iti inspira incredere...Sa iti impui punctul de vedere...Dar pt asta ai nevoie ca si tu sa fii un om onest ca sa nu fii considerat nebun..Pt ca un om care nu este corect,,pur si simplu nu poate pretinde corectitudine de la alti oameni,,pt ca nu te baga nimeni in seama
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Iulie 2010 23:19
Un om hotarat si care stie ce vrea de la viata..Si nu isi schimba parerile de la o zi la alta,,,este un om impenetrabil,,fie barbat ori fie femeie....Dar un om care este nehotarat este vulnerabil si usor de manevrat...este vulnerabil
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Iulie 2010 23:21
Irinuca,ca niciodata ai luat nota 9 de la mine,pt punctele de vedere ,de pe acest topic.stiu prea multe,ca sa nu spun despre tine,ca esti un bun avatar..am vazut ca multi confunda ,semnificatia reala a avatarului.nu vreau sa dezvalui decat ca in spatele avatarului tau este un om inteligent.depinde ce vrei sa faca avatarul,sau sa fie,iar tu il conduci ca o marioneta.ma intreb de ce or fi vazut unii filmul?asa doar de D3?ok sa revenim.topicul tau,are un titlu f bun ,pt zilele si societatea in care traim.in ideile tale ai cuprins multe realitati.de data asta avatarul tau ,a vrut sa fie foarte aproape de ceea din realitate.te felicit ca ai schimbat registrul ideatic.am foarte putin de comentat.dupa mine ai dezbatut destul de mult ideea si in principiu,imi place parerea ta.sa imi spun si eu parerea,despre subiect.eu evit cat pot,persoanele care le simt,ca nu sunt bune si ascund falsitatea.insa apreciez persoana care are curajul raspunderii.
vuvuzela
Postat pe 26 Iulie 2010 23:57
deci nu imi vine sa cred ...voi ori o faceti in mod expre si repetat ori inafara de prostie nu debitati altceva

mi-e greu totusi sa cred ca pot exista asemenea persoane....
anaROBERT
Postat pe 27 Iulie 2010 00:25
De la: anaROBERT, la data 2010-07-27 00:25:56deci nu imi vine sa cred ...voi ori o faceti in mod expre si repetat ori inafara de prostie nu debitati altceva

mi-e greu totusi sa cred ca pot exista asemenea persoane....





ce te deranjeaza?tu ai intalnit numai oameni buni?ai citit sa vezi injuraturile unor femei,pe acest site,care arata lipsa de bun simt a unui om ce se vrea respectat?este un subiect la moda,sa traiesti printre asemenea oameni.azi societatea in care traim,situatia financiara si alte probleme de degenerare a vietii in general,duc la inrairea oamenilor.disperarea, de data aceasta sa speram ca nu va naste monstrii.
vuvuzela
Postat pe 27 Iulie 2010 01:14
apropo de monstri, aleho,.. ti-a nascut nevasta?
anakin
Postat pe 27 Iulie 2010 01:38
nu trebuie sa deveniti acuzativi,unii dintre voi.de ce trebuie sa-i deprimati pe cei din jur?folosirea injuriilor,a criticii,pt nimicuri,cautarea injosirii userilor din site face dovada ca nu tineti cont de bunul simt,iar mimetismul ideatic al altora , preluand mereu parerile celorlalti,inseamna o mare saracie ideatica.fiecare sa vorbeasca dupa convingerile lui,dupa mintea pe care o are,nu dupa a altora.iar cand va exprimati acuzativ asupra altor useri, faceti si dovada afirmatiei.ati uitat de topica,de conceptii diferite,de respectarea lor.diferentele de idei duc la evolutie. cand ne uitam dimineata in oglinda ce vedem?in primul rand ochii,care daca ai sufletul gol ,asa te arata si ochii sunt goi,inexpresivi.sau credeti ca oglinda daca te arata ciufulit te si piaptana?rusinos sa nu accepti si parerile altora.sau macar sa le respecti.asta era comunismul",cine nu e cu noi ,e impotriva noastra".rusinos, ne numim si sexul frumos!!!???
vuvuzela
Postat pe 27 Iulie 2010 02:07
De la: anakin, la data 2010-07-27 01:38:21apropo de monstri, aleho,.. ti-a nascut nevasta?




daca te mai lasa mamica ta inca o saptamana la scoala ieseai mai istet,si auzeai si tu de mimetismul ideatic.
vuvuzela
Postat pe 27 Iulie 2010 02:26
asa e, mimetismul ideatic se facea in generala, la clasa 2 si un sfert de glumeti

ps - e inutil sa spun ca sintagma "mimetism ideatic" este o stralucita inventie a mintii dezorientate a alehei, mai pe sleau asa ceva nu exista, nu-i asa?
anakin
Postat pe 27 Iulie 2010 02:33
De la: vuvuzela, la data 2010-07-26 23:57:52Irinuca,ca niciodata ai luat nota 9 de la mine,pt punctele de vedere ,de pe acest topic.stiu prea multe,ca sa nu spun despre tine,ca esti un bun avatar..am vazut ca multi confunda ,semnificatia reala a avatarului.nu vreau sa dezvalui decat ca in spatele avatarului tau este un om inteligent.depinde ce vrei sa faca avatarul,sau sa fie,iar tu il conduci ca o marioneta.ma intreb de ce or fi vazut unii filmul?asa doar de D3?ok sa revenim.topicul tau,are un titlu f bun ,pt zilele si societatea in care traim.in ideile tale ai cuprins multe realitati.de data asta avatarul tau ,a vrut sa fie foarte aproape de ceea din realitate.te felicit ca ai schimbat registrul ideatic.am foarte putin de comentat.dupa mine ai dezbatut destul de mult ideea si in principiu,imi place parerea ta.sa imi spun si eu parerea,despre subiect.eu evit cat pot,persoanele care le simt,ca nu sunt bune si ascund falsitatea.insa apreciez persoana care are curajul raspunderii.
vuvuzela
Postat pe 27 Iulie 2010 03:06
De la: vuvuzela, la data 2010-07-27 03:06:59
De la: vuvuzela, la data 2010-07-26 23:57:52Irinuca,ca niciodata ai luat nota 9 de la mine,pt punctele de vedere ,de pe acest topic.stiu prea multe,ca sa nu spun despre tine,ca esti un bun avatar..am vazut ca multi confunda ,semnificatia reala a avatarului.nu vreau sa dezvalui decat ca in spatele avatarului tau este un om inteligent.depinde ce vrei sa faca avatarul,sau sa fie,iar tu il conduci ca o marioneta.ma intreb de ce or fi vazut unii filmul?asa doar de D3?ok sa revenim.topicul tau,are un titlu f bun ,pt zilele si societatea in care traim.in ideile tale ai cuprins multe realitati.de data asta avatarul tau ,a vrut sa fie foarte aproape de ceea din realitate.te felicit ca ai schimbat registrul ideatic.am foarte putin de comentat.dupa mine ai dezbatut destul de mult ideea si in principiu,imi place parerea ta.sa imi spun si eu parerea,despre subiect.eu evit cat pot,persoanele care le simt,ca nu sunt bune si ascund falsitatea.insa apreciez persoana care are curajul raspunderii.
adica sunt o femeie care stie ce vrea de la viata...am principiile mele si sunt pe picioarele mele
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Iulie 2010 21:32
Un om care are un suflet bun si principiii solide el este ajutat din toate partile pt ca orice om are si o parte buna care apreciaza calitatile...Dar chiar mai mult omul poate avea si o parte rea,,poate mai mare ca cea buna si trebuie sa ai grija sa nu se foloseasca de calitatile tale..De asta trebuie avut grija si sa nu iti deschizi inima oricui..Pt ca omul se poate folosi de asta...si te poate rani
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Iulie 2010 21:36
De asta eu cred ca orice om poate avea o relatie buna cu un alt om,,daca nu isi deschide inima oricui.pt ca prin asta demostreaza ca este vulnerabil..pt ca oamenii au poate mai multe laturi rele....si sunt schimbatori,,nu ignora gandurile negative care amintesc ca poate acel om te-a suparat mai demult cu ceva,si gandurile rele vor sa te faca sa te razbuni..si asta sunt ispitele sa te atraga cat mai mult la rau
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Iulie 2010 21:42
rautatea,invidia,falsitatea,crima si toate derivatele omului rau au existat intotdeauna numai ca odata cu aceasta banala criza s-au nascut alte si alte josnicii dar sa nu uitam fiecare din noi avem personalitati diferite si in fiecare exista cate putin din toate.


poti fugi de realitate vuvuzelo?poti schimba ceva din tot ce exista? iti spun eu nu poti face nimic.

crezi ca daca deschideti ''n'' topicuri cu acest gen de subiecte ai schimbat mentalitatea omului de rand?wrong....


nu va convine izolati-va,fugiti pana poate cineva va schimba ceva......
anaROBERT
Postat pe 28 Iulie 2010 00:11
Anakin, eu cred ca deja il pregateste de cresa.
Doara
Postat pe 28 Iulie 2010 06:17
De la: anaROBERT, la data 2010-07-28 00:11:57rautatea,invidia,falsitatea,crima si toate derivatele omului rau au existat intotdeauna numai ca odata cu aceasta banala criza s-au nascut alte si alte josnicii dar sa nu uitam fiecare din noi avem personalitati diferite si in fiecare exista cate putin din toate.


poti fugi de realitate vuvuzelo?poti schimba ceva din tot ce exista? iti spun eu nu poti face nimic.

crezi ca daca deschideti ''n'' topicuri cu acest gen de subiecte ai schimbat mentalitatea omului de rand?wrong....


nu va convine izolati-va,fugiti pana poate cineva va schimba ceva......
Pai da ai dreptate...Poate in fiecare om este cate putin din toate....Dar din cate stii tu,,omul este liber sa aleaga...Si pe ce drum vrea sa mearga...Pt ca instinctele negative difera de la om la om..Daca nu are ceva,,are altceva....Dar depinde si de om daca vrea sa repare ceea ce este negativ la el....Pt ca intinctele negative,dfera de la om la om...Dar omul daca se straduie ar putea sa le inlature....O relatie buna intre oameni o ai..Doar daca nu iti deschizi inima oricui...Mai ales daca nu cunosti bine un om...Ca poate tu iti descarci sufletul cuiva,,apoi acel om adfucandu-si aminte de un rau care pe care i lai facut in trecut,,,prin el ii poate trece prin minte sa se razbune....Dar asta consta si de om,,de drumul pe care il alege...Pt ca un om destept,,,intelege ca razbunarea este arma prostului si atrage mult rau asupra lui,,datorita razbunarii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 15:13
Si apoi nici nu trebuie sa traiesti izolat...Ci doar sa eviti sa iti deschizi inima oamenilor necunoscuti,,,care pot fii de foarte multe ori perversi si nu mai poti apoi scapa de ei...Pt ca multi atunci cand gasesc prada,,adica oameni fraieri de pe care sa profite...Poti evita faptul de a iti deschide inima oricui...Pt ca foarte multi oameni nu merita asta,,,sunt nerecunoscatori....inima tio poti deschide doar unui preot cu credinta si care traieste curat si care stii ca nu te va trada....Dar in rest poti fii sncer,sa spui daca te dearanjeaza ceva...Sa fii sincer dar sa nu vorbesti cu ura,,pt ca ti se va raspunde cu ura..Din partea celor nestiutori ai credintei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 15:18
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 15:50
pt.luptatoarea curajoasa: ti-am citit randurile in totalitate si observ ca ai ce ai cu ura uneori si cu sinceritatea.SPUNE-MI CAND TE TRADEAZA UN preot,vreau sa cunosc modul tau de gandire apropo de acest subiect!...inca odata :din ce oras esti?...mi-aduci aminte de o fosta colega din generala care nu ma credea la acel timp ca exista autocare supraetajate. astept un semn de la tine!
caleidoscop
Postat pe 3 August 2010 23:31
De la: vuvuzela, la data 2010-07-27 02:07:35nu trebuie sa deveniti acuzativi,unii dintre voi.


Aici ai MARE dreptate!!! Trebuie sa ramanem toti dativi, asa-i? Sau genitivi? Ca nu mai tin minte, gura mamii ei de batranete!

PS: nominativ in nici un caz. NU, sub nici o forma! ar trebui sa ii spanzuram de gat pe cei nominativi!
Thor_again
Postat pe 3 August 2010 23:41
CAND VA TRADEAZA UN PREOT?...HMMM!...CE ZICI LUPTATOAREA CURAJOASA?
caleidoscop
Postat pe 4 August 2010 16:44
Educndu-i s se schimbe n bine sau evitndu-le compania. Cale de mijloc nu exist.
IleanaAdrianaStan
Postat pe 5 August 2010 11:35
http://bit.ly/cSu4aU
dau o ,in schimbul unui vot1
dancris
Postat pe 5 August 2010 11:58
devin asa datorita mediului in care traiesc
garbo107589
Postat pe 5 August 2010 21:03
Datorita?
Doara
Postat pe 5 August 2010 21:04
De la: dancris, la data 2010-08-05 11:58:46http://bit.ly/cSu4aU
dau o ,in schimbul unui vot1


unde-i berea mea?
panty_C
Postat pe 5 August 2010 21:14
la berarie

mai...pe aia "nominativi" i-as spanzura de limba
eu....
fleurdelis
Postat pe 5 August 2010 21:18
Fleur - nu te-am votat pe tine, mai
panty_C
Postat pe 5 August 2010 21:22

cred ca asta lipsea,zau.....
iti explicam numa....unde gasesti berea, in rest....
altaceva spuneam eu......acoloooo...
fleurdelis
Postat pe 5 August 2010 21:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 11 De la: garbo167843 14 Septembrie 2012 16:34
fiinte care nu stiu cand trebuie sa se dea la o parte si sa accepte ca au pierdut! 66 De la: garbo207378 31 Octombrie 2011 08:46
banc 1 De la: garbo133831 12 Iulie 2010 23:10
STOP LEGII DUBLARII FILMELOR IN LIMBA ROMANA 127 De la: nazirra 10 Iunie 2011 23:55
TAXI !!!! Sunteti liber?...... 43 De la: ameno 21 Martie 2011 20:16
Setari Cookie-uri