iubim din tot creierul

pentru documentare


'" Scandalul datelor private interceptate de Google se extinde!
31 05 2010 17:09



Autoritile austriece au emis un ordin prin care se interzice accesul mainilor Google Street View pe teritoriul acestei ri. Hotrrea va fi revocat doar dup ce Google va aduce oficialilor austrieci probe concrete c vehiculele nu au fost folosite pentru a colecta date private ale utilizatorilor.

Comisia austriac pentru Protecia Datelor (DSK) dorete ca Google s nu poat realiza noi nregistrri i nici utiliza n nici un fel datele colectate pe teritoriul Austriei, pn la finalizarea anchetei. Am cerut Google ca, pn pe data de 7 iunie 2010, s prezinte o descriere tehnic a activitii sale de colectare de date pe teritoriul austriac i, de asemenea, s rspund unui chestionar amnunit" - se arat n nota DSK.
Publicitate

Aciunea autoritilor austriece este similar investigaiilor ncepute n Statele Unite, Germania, Spania i Italia dup ce Google a admis c mainile Street View, care realizeaz panorame stradale n peste 30 de ri, au interceptat accidental date personale prin intermediul reelelor WiFi nesecurizate. Ancheta DSK ar putea dura circa dou luni, conform declaraiilor unui membru al comisiei, Waltraut Kotschy.

Co-fondatorul Google, Sergey Brin, a recunoscut, sptmna trecut, c societatea a dat-o n bar" atunci cnd a strns accidental date private i-a luat angajamentul s supravegheze mai bine aceste activiti. n cadrul companiei au fost iniiate mai multe controale interne privind aceste incidente i au fost luate msuri pentru a evita, pe viitor, colectarea datelor personale. ncrederea este foarte important pentru noi. Vom face tot ce putem pentru a pstra aceast ncredere" - susine Brin.

Criticii Google susin ns c incidentul nu reprezint de loc un accident. Cei de la Google i cred cumva pe toi ceilali nite proti? Identificarea i nregistrarea via WLAN nu se poate face dect cu bun tiin, iar datele obinute astfel se constituie n informaii cu caracter personal" - a declarat, pentru ziarul Salzburger Nachrichten, expertul austriac n securitatea datelor Hans Zeger, care a avertizat c aceste informaii pot fi folosite nu doar n scop comercial, ci i n scop criminal.

Pn acum, Google nu a respectat termenul impus de autoritile germane (26 mai, ora 24.00) pentru a permite acestora accesul datele confideniale colectate n acest stat. Compania a permis accesul oficialilor doar la mainile Street View, dar nu i la datele colectate. n urma controlului efectuat la cererea Ageniei de Protecie a Datelor din Hamburg, autoritile au concluzionat c, utiliznd software-ul de cartografiere, Google a dorit s marcheze, cu bun tiin, reelele de acces Wi-Fi nesecurizate - ocazie cu care a salvat i anumite date personale din acele reele. Oficialii companiei s-au aprat susinnd c realizarea unei baze de date a reelelor wireless nu a avut alt scop dect ameliorarea funcionrii hrilor i celorlalte servicii.

Foto: Google StreetView car, via DailyMail

Comisarul german pentru protecia datelor, Peter Schaar, a declarat c explicaia furnizat de companie - care a prezentat culegerea datelor drept un accident - este neobinuit. Anterior acestui incident, Google a fost obligat de autoritile germane s tearg nu doar feele oamenilor i numerele mainilor, ci i numerele i denumirile strzilor de pe case, precum i orice alte amnunte care ar putea identifica un imobil, la cererea proprietarilor.

i n Statele Unite, Comisia Federal pentru Comer se pregtete s lanseze o investigaie similar, pentru a stabili dac, pe durata colectrii de date, s-au nclcat regulile de acces neautorizat la computere i comunicri private. Autoritatea irlandez de protecie a datelor a cerut, de asemenea, companiei Google s tearg toate datele colectate accidentat de mainile Street View

ntr-un comunicat oficial, cei de la Google au susinut c proiectul care viza colectarea de date punctuale despre reelele WiFi, de genul informaiilor SSID i adreselor MAC, era destinat mbuntirii aplicaiei Google Maps for mobile - care permite utilizatorilor s obin informaii despre un traseu sau s localizeze o serie de puncte de interes, i c operatorii nu i-au dat seama, iniial, c vehiculele nregistrau i activitatea din reelele wireless. Purttorul de cuvnt al grupului, Peter Barron, a declarat c datele culese accidental nu au fost niciodat disponibile celor dinafara companiei i c acestea vor fi distruse ct mai repede posibil.

Este inacceptabil ca o companie care opereaz n UE s nu respecte regulile UE", a ripostat i comisarul european pentru justiiei Viviane Reding, care, n iunie 2009, i-a explicat personal celuilalt co-fondator Google Larry Page, c toate companiile care i desfoar activitatea n spaiul european trebuie s respecte legi stricte privind viaa privat a cetenilor, precum i care sunt detaliile personale ce pot fi date publicitii fr acordul lor.

Pe lista celor 30 de ri n care au acionat vehiculele Google Street View, colectnd peste 600 de GB de date personale, se numr i Romnia. Autoritile romne nu s-au sesizat, deocamdat, referitor la posibilul acces la datele personale ale cetenilor romni."
vuvuzela
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:46
cand faci sex, cum spui, o fac din toti raruntii?

cat despre goagalu asta, nu cred ca tie nu-a folosit sau nu-ti foloseste la nimic? ai rut neaparat un alt subiect?

ca se numeste google sau altcumva, el o sa existe
(inainte nu ii spunea asa, era sub o alta forma)

si cate lucruri necurate si ilegale sunt pe lumea asta, tu va sa zica,te impiedici de goagal?

asta-i marea problema a omenirii?
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:51
copy- paste-ul de unde l-ai dat, din creireul ala al tau?
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:52
stati asa ca nu sunt originala
eu am etichetat ???!!!!!!!?!!!!
mai vuvu, un sfat cat se poate de amical....eu chiar sunt o persoana pasnica...
dar nu ai continuitate in nimic ce spui.... cum poti spune ca te-am etichetat, imediat dupa ce faci natia romaneasca o adunatura de prosti?!?!?!?!?!
labilitatea in ceea ce scrii pe acest site te defineste...

originea nu ne-o alegem noi....originea ne-a fost data, si fie ca o accepti fie ca nu n-ai incotro. si eu sunt una dintre multi useri care locuieste in alta tara dcat romania, si am dubla cetatenie. nu vreau sa ma laud, dar mie chiar nu imi este rusine ca sunt romanca. unde sunt eu, romanii sunt priviti bine, oameni muncitori si la locul lor...
sper doar sa nu ajunga prea multi rromi pe aici, ca ne-am dat cu rotile in sus
aly_fab
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:38
aaaaa...si inca un micut amanunt: pe cine crezi ca intereseaza articolul copiat cu atat "stoicism" de pe un search.....dat bineinteles pe google???

aly_fab
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:49
Cu stima si respect te rog sa o ierti
E mica si nu stie
ameno
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:50
ame, respectele mele stimata doamna. ai iubit azi cu creierul ori ba?
aly_fab
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:52
sau mai bine zis... ce ce-ati iubit azi fetelor?
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:55
mai fetelor, sotul meu lucreaza in seara asta..... asa ca eu stau acasa si printre altele mai intru sa vad ce faceti....si oricum, venise si iepurasu` cu ouale rosii la mine, asa ca nemam, prostii azi.
aly_fab
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:57
am iubit azi noapte da mi rusine sa zic in gura mare cum am iubit si cu ce
ameno
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:58
laurici, tu ce sticloante ai acolo in poza?? ce spritoase tii tu acolo pentru tine?
aly_fab
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:58
suna un prieten aly
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 21:59
suna un prieten si spune-i ca vrei sa te arzi cu creierul lui ia vezi ...in cat timp e la usa
ameno
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:00
alina am fost in acelasi gand

aly, ce doresti? am de la lapte pana la perfuzie
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:01
De la: vuvuzela, la data 2010-10-30 20:46:24pentru documentare


'" Scandalul datelor private interceptate de Google se extinde!
31 05 2010 17:09



(...)"


vuNvu...

la kktul asta de articol copy/paste-uit cu atata ravna de tine, ti-am dat un raspuns mai amplu, fix la topicul pe care le-ai creat de-a f00t00-i pomana.

incearca sa nu mai incarci serverul garbo aiurea.
de la tine gandire nu ai nimic interesant?...:)
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:03
De la: aly_fab, la data 2010-10-30 21:38:58stati asa ca nu sunt originala
eu am etichetat ???!!!!!!!?!!!!
mai vuvu, un sfat cat se poate de amical....eu chiar sunt o persoana pasnica...
dar nu ai continuitate in nimic ce spui.... cum poti spune ca te-am etichetat, imediat dupa ce faci natia romaneasca o adunatura de prosti?!?!?!?!?!
labilitatea in ceea ce scrii pe acest site te defineste...

originea nu ne-o alegem noi....originea ne-a fost data, si fie ca o accepti fie ca nu n-ai incotro. si eu sunt una dintre multi useri care locuieste in alta tara dcat romania, si am dubla cetatenie. nu vreau sa ma laud, dar mie chiar nu imi este rusine ca sunt romanca. unde sunt eu, romanii sunt priviti bine, oameni muncitori si la locul lor...
sper doar sa nu ajunga prea multi rromi pe aici, ca ne-am dat cu rotile in sus


labilitatea se recunoaste imediat la romani.cum poti sa admiti o asemenea conducere?altii fac greva ca sa castige si pt ceilalti drepturi? unii au stat pe net sau la tv,dar nu au iesit in strada.asta e lasitatea romaneasca.si eu sunt pasnica,dar nu in asemenea tara.trebuia sa iasa tot poporul in strada.dar multora nu le pasa.cei care au stat in casa isi merita soarta.suntem ultima tara pe care o va 'manca' FMI-ul de vie.mai urmeaza sa vindem si poporul roman.in rest s-a vandut tot.tu care vb de labilitate,cum te-ai implicat sa se schimbe ceva in Romania?nu da din gura aici.nu asa dovedesti 'mandria romaneasca".eu am fost in strada,tu,voi,ei,ele,UNDE ERATI???
vuvuzela
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:06
vuNvu, tu poate ai fost PE strada... nu IN strada...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:08
haha..telepatie la voi doua...

nu sun ca-i rusinica
aly_fab
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:10
da' tu unde erai?

nu-i baga pe toti intr-o oala cu tine... ai probleme
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:10
sa inteleg ca ai de toate? hmm... nu ne servesti si pe noi cu ceva in seara asta?
aly_fab
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:12
am zis IERTATI_O !!! AMIN!!!
ameno
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:12
ce va pofteste inimioara va servesc
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:16
vuvu, stiu ce se petrece in romania, trist...foarte trist... din pacate mama mea a fost la manifestatiile din bucuresti... (e profa) dar si daca au iesit pe strada, crezi ca se va schimba ceva??? hmm...
conducerea este infecta din 89 incoa`, de aia multi tineri si-au luat talpasita spre alte orizonturi...
aly_fab
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:19
vuNvu, dar tu unde lucrezi, de ereai ashea de mare "sindicalista"?
:)))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:21
lasa aly ca ar iesi ea in strada, ar face niste reclamatii unde numai ea stie si atunci o sa se schimbe ceva... poate ar vrea sa fie presedinte
Laura_M
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:21
De la: ameno, la data 2010-10-30 22:12:56am zis IERTATI_O !!! AMIN!!!


da' ce, parinte, noi n-o iertam?
ea nu se iarta!.... nu vezi cum scrie?!:DDD
:)))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:22
De la: eu_geminy, la data 2010-10-30 22:03:57
De la: vuvuzela, la data 2010-10-30 20:46:24pentru documentare


'" Scandalul datelor private interceptate de Google se extinde!
31 05 2010 17:09



(...)"


vuNvu...

la kktul asta de articol copy/paste-uit cu atata ravna de tine, ti-am dat un raspuns mai amplu, fix la topicul pe care le-ai creat de-a f00t00-i pomana.

incearca sa nu mai incarci serverul garbo aiurea.
de la tine gandire nu ai nimic interesant?...:)



toata lumea comenteaza ,lucruri fara noima,discutii sterile.nimeni vad ca nu comenteaza excrocheria serviciului google.sunteti de acord cu ce face google?pai atunci bine va face.mai se pare ca poporul roman din nastere e sortit pt tot ce i se intampla.lasa sa citeasca toata lumea cum suntem inselati din toate partile!voi cum va implicati?ca singura tara care nu comenteaza este Romania.lasa cv desarte cu" incarcat servar".voi va cititi cu ce subiecte puerile' incarcati sevarul'?ce lucruri inteligente exista in topicuri?'l-am vazut .l-am placut,sunt gravida?"sau alte cafelute si zaharicale?

referitor la articol am si eu un site si aduc de acolo tot ce este important pt mapamond.este site-ul meu,scriu eu si altii comenteaza.ce este important se scrie pe toate site-urile.si nu decide nimeni in locul meu ce subiect sa scriu.nu sunteti obligati sa cititi.
vuvuzela
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:30
De la: ameno, la data 2010-10-30 21:50:41 Cu stima si respect te rog sa o ierti
E mica si nu stie



vuvuzela
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:33
deh mey vuNvuzika...
daca altceva in caputzu tau nu ai...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:35
De la: eu_geminy, la data 2010-10-30 22:08:49vuNvu, tu poate ai fost PE strada... nu IN strada...:P
:))




crezi ce vrei.nu am chef de contraziceri inutile.
vuvuzela
Postat pe 30 Octombrie 2010 22:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marea mea iubire 301 De la: garbo107589 15 Septembrie 2010 18:21
E ilegal sa scrii fictiune daca seamana cu realitatea? 555 De la: iasomia 3 Noiembrie 2011 17:14
De ce cand moare un soldat in Afganistan se face mare caz, dar despre cei circa 10 morti (zilnic) de pe strazile patriei rar se spune ceva? 1 De la: barboneli 24 Iunie 2012 11:18
Relatia cu un barbat de alta religie 92 De la: Celleste_ 6 Februarie 2010 12:03
clipa fericita 1 De la: allexanndrra 14 Iunie 2009 07:20
Setari Cookie-uri