Dumnezeu doreste ca tu sa castigi!!!

As vrea doar sa-mi exprim opinia prin cuvintele-mi simple si sper ca aceasta sa poata fi utila macar catorva dintre persoanele acestea deosebite de pe Garbo.Mesajul vine ca si raspuns al indoieli unor oameni asupra propriilor lor capacitati si chiar neincrederea in Fortza Creeatoare care , nu numai ca ne-a dat viatza dar si Se exprima,capata forma prin propria noastra fiintza..
Sunt momente in care tindem sa cadem intr-o dureroasa stare depresiva datorita dezamagirilor suferite si a esecurilor avute. Sunt clipe cand lacrimile nu sunt de ajuns pentru a ne spala de trecut iar cerul nu este destul de aproape pentru a ne putea ridica privirea catre viitor.Pentru toti acesti oameni care simt sau inca sufera am o stire pe cat de senzationala pe atat de adevarata: Dumnezeu vrea ca tu sa castigi!
Daca ai fost dezamagit, nu este cauza acea persoana care te-a dezamagit, ci chiar tu pentru ca te-ai asteptat ca el sa-ti raspunda sub o anumita forma.
Daca ai fost "tradat" in iubire, dar ai iubit cu adevarat, atunci cu sigurantza nu ai pierdut nimic.
Daca ai "inselat" atunci cauta sa te regasesti pe tine si sa-ti restabilesti scopul propus.A gresi este pur si simplu omenesc.
Daca ai oferit si nu ai primit nimic in schimb de la persoana respectiva, te sfatuiesc sa privesti cu atentie in jurul tau.Cu sigurantza primesti inapoi inzecit insa este foarte posibil a primi de la altcineva care te si apreciaza cu adevarat.
Nu-ti fie teama sa visezi sau sa-ti schimbi viatza.Curajul ,sub orice natura a sa, a fost si va fi mereu bine rasplatit.
Nu incerca sa schimbi caracterul sau cate ceva din comportamentul partenerului, fi tu exemplul relatiei dorite.
Vremurile se schimba si, odata cu ele ,chiar oamenii o fac destul de des.Schimbarea este un lucru destul de bun.Inseamna evolutie.
O femeie sau un barbat ce nu are nimic de oferit nu-si merita rolul de iubita, sotie, prietena sau chiar femeie.
Cele mai mari impliniri si surprize apar, prin ironia sortii, dupa cele mai mari dezamagiri si dureri.Daca inca suferi atunci bucura-te: ceva deosebit de frumos ti se va intampla!
Nu incerca sa intelegi oamenii, si eu m-am straduit, insa unii e bine doar sa-i accepti sau sa-i respingi...Natura umana este destul de complicata.
Nu mi-am dorit de a da sfaturi pentru a-mi arata astfel doar vreo capacitate intelectuala, ci am impartasit numai cateva din invataturile trase (destul de dureros) pe propria-mi piele; cu speranta de a putea fi de ajutor, macar un pic, celorlalti.
Iubeste asa cum vrei!
mirciulik78
Postat pe 28 Octombrie 2010 16:07
martori lui iehova
ameno
Postat pe 28 Octombrie 2010 18:46
deci tu cine votezi? din ce grup religios faci parte?
Asta ca sa stiu cum iti raspund.
Ciresica
Postat pe 28 Octombrie 2010 19:30
suna bine, mirciulica...dar viata reala e altfel. si nu toti suntem setati pe relatia cu dumnezeu, sorry...nu ca nu ar fi frumos sa crezi in dumnezeu, rai si viata de apoi, dar problema e ca noi traim intr-o realitate de care nu putem face abstractie. iar cei care fac abstractie de ea se mistifica in mod constient. parerea mea...
michelle_
Postat pe 28 Octombrie 2010 19:41
Cele mai mari impliniri si surprize apar, prin ironia sortii, dupa cele mai mari dezamagiri si dureri.Daca inca suferi atunci bucura-te: ceva deosebit de frumos ti se va intampla!


CE?!?!?!?...
LILO
Postat pe 28 Octombrie 2010 19:43
Din pacate sau din fericire nu fac parte din nici un grup religios. Probabil ca ,atunci cand am spus Dumnezeu, unele dintre dvs. s-au gandit la batranul cu parul alb ce sta in permanentza atent la toate actiunile noastre si gata sa ne pedepseasca atunci cand gresim cu cate ceva.Dumnezeu este cu totul alt fel de entitate. Probabil ca ar trebuii sa vb. despre acest subiect.
In legatura cu o posibila "suferintza" a mea.....vedetzi dvs. ca sarcasmul si ignorantza sunt nu numai motivele pt. care noi, romanii, suntem cum suntem, insa reprezinta obstacolul imens in calea cunoasterii pe care ni-l impunem singuri.
Dumnezeu este Dumnezeu iar religia este religie....Care este diferentza? Pai,in timp ce cultura religioasa propovaduieste un Dumnezeu nemilos....in realitate Acesta lucreaza pentru noi si prin noi in fiecare zi.In timp ce stiintza religioasa sustine ca El a facut lumea si,astfel si-a terminat treaba....Dumnezeu, creeindu-ne pe noi, abia atunci El a inceput sa traiasca in forma umana....Oricum, subiectul este destul de lung, sunt multe de discutat pe aceasta tema, insa vreau ca sa repet: Dumnezeu nu este batranelul cu par alb si barba!
mirciulik78
Postat pe 29 Octombrie 2010 09:23
De la: me_reloaded, la data 2010-10-28 19:41:40suna bine, mirciulica...dar viata reala e altfel. si nu toti suntem setati pe relatia cu dumnezeu, sorry...nu ca nu ar fi frumos sa crezi in dumnezeu, rai si viata de apoi, dar problema e ca noi traim intr-o realitate de care nu putem face abstractie. iar cei care fac abstractie de ea se mistifica in mod constient. parerea mea...

Aporpos de viatza reala...Ce este real de fapt? Daca acceptzi mediul inconjurator si te lasi influentzata de actiunile exterioare, da, este este viatza ta reala. Eu cred ca realitatea ne-o formam singuri (atat cea pozitiva cat si cea negativa) iar viatza "adevarata" reprezinta cu totul altceva decat "stirile de la ora 5" (scuze de exemplu insa aceasta emisiune o consider cu adevarat super penibila)...
Apreciez si-ti multumesc pt. parere, este chiar foarte bun pct.-ul tau de vedere, insa nici eu nu cred in rai ca se afla undeva, dupa moarte (eu zic ca iadul si raiul sunt aici, pe pamant) iar viatza de apoi nu este viatza asa cum o stim, ci doar "revenirea" noastra in forma initiala energetica din care ne-am "sustras" pentru o clipa in experientza numita "viatza"...
mirciulik78
Postat pe 29 Octombrie 2010 09:31
De la: Ciresica, la data 2010-10-28 19:30:11deci tu cine votezi? din ce grup religios faci parte?
Asta ca
sa stiu cum iti raspund.

Spre dezamagirea ta afla ca nu fac parte din niciunul:)
Prefer doar sa studiez cate ceva fara a critica o anumita religie sau a imbratisha vreuna mai speciala.Cred ca D-zeu este pentru toti si Unul la fel cum noi, miliardele de oameni, reprezentam doar copia fidela a unei matritze. Suntem toti la fel, diferentzale constau doar in cantitatea si calitatea vietzi fizice, intelectuale si spirituale a fiecaruia dintre noi.
mirciulik78
Postat pe 29 Octombrie 2010 09:36
hmmm...deci, cumva si tu esti un "fel" de agnostic

sa vezi afurisenii ce-or sa curga pe aici, he, he, he....
michelle_
Postat pe 29 Octombrie 2010 10:59
mircea, e bine si cum spui tu cu viata reala, decat ca mai sunt si lucruri care ne afecteaza si nu depind strict de noi!
sunt foarte penibile stirile de la ora 5 in sine, nu asa se rezolva problemele sociale, la tv, dar ideea in sine ramane
daca iti da cineva in cap pe strada, sau te fura, sau te omoara....nasol atunci!!!
uite ca e real si te afecteaza, iar tu nu poti interveni, este?

ei, unde-i dumnezeu atunci?? doarme??
ca isi ia revansa mai tarziu, am observat, dar ce face in timp real, cand se intampla fapta?
zambila
Postat pe 29 Octombrie 2010 12:32
Bre Mircica, eu as juca la pariuri maine... ce zici, Dumnezeu ma ajuta sa castig sau imi dai tu cateva ponturi? haide, bre, nu fi chitros, ca dau si eu o tuica
anakin
Postat pe 29 Octombrie 2010 18:46
si mie mi-ar prinde bine neshte coco....
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 22:37
De la: mirciulik78, la data 2010-10-29 09:36:05
De la: Ciresica, la data 2010-10-28 19:30:11deci tu cine votezi? din ce grup religios faci parte?
Asta ca
sa stiu cum iti raspund.

Spre dezamagirea ta afla ca nu fac parte din niciunul:)
Prefer doar sa studiez cate ceva fara a critica o anumita religie sau a imbratisha vreuna mai speciala.Cred ca D-zeu este pentru toti si Unul la fel cum noi, miliardele de oameni, reprezentam doar copia fidela a unei matritze. Suntem toti la fel, diferentzale constau doar in cantitatea si calitatea vietzi fizice, intelectuale si spirituale a fiecaruia dintre noi.




Mircea eu sunt de acord cu tine.Dumnezeu nu este un mosneag cu barba alba,care pandeste sa ne pedepseasca.ceea ce noi spunem ,ce facem si ce gandim,se intoarce ca un bumerang,in viata noastra.este vorba de cauza si efect.
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:05
da' de unde stii, mey vuNvu, care-i secsu lui Dzeu?...
poate ca Dzeu e o babutza, mai stii?:P
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:10
De la: me_reloaded, la data 2010-10-29 10:59:38hmmm...deci, cumva si tu esti un "fel" de agnostic

sa vezi afurisenii ce-or sa curga pe aici, he, he, he....



nu e, sis! se pare doar ca m-a citit pe mine si a aprofundat mai mult opiniile mele, spre deosebire de voi, carcotaselor si chitroaselor (ca sa nu mai zic de cotoroantze, ca alea cre' ca dorm la ora asta )
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:23
aaaaa... cine ziceai ca doarme, mey Thorule?...
nu vad lipsuri pe-aici la apel:PP
:))

PS: in afara de mine, normal (ca persoanele de fatza se exlud):D
:)))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:29
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:33
cotoroantzele, Ge, cotoroantzele! se stiu ele...

mai, da' pan' la urma cum e cu castigu' ala? hai, ca de cand cu ploaia asta de bingo-uri, vaz ca si loteria nationala da "marele premiu" la 6/ 49 tot din doo in doo saptamani
ca, deh, cica nu e manarie acolo, totul e corect!
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:35
pai e corect, doar dumnezeu imparte premiile, cum altfel?
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:37
La loterie nu ma bag, ca-mi bulesk noroku' in dragoste, daca ma pune naiba (prin absurd) sa castig...

asadar de cloantze-Cotoroantze zici.... hmmmm...
deeeaaaa.... grea dilema asta.:P

sa stii ca de mUine ma apuc de rebus...:))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:39
thor, da' cotoroantza de serviciu unde-i??
ia sa-i fac o vizita la profil!
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:44
fa-i, zambi, si zi-mi si mie unde-a disparut
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:56
ia stati ajea, mey, sa verific...
poate-o fi in profil la mine, ratacita printre poaze...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:58
mai, stricati topicu' omului

zambilutz, io in locu' tau nici n-as vorbi cu brother. ai vazt ce sadic era cu matza aia

bro, daca as da pe gura cam ce gandesc despre divinitate si alea alea, crez ca as oripila forumu' asta...nu ma incadrez in tipar, deh...
michelle_
Postat pe 31 Octombrie 2010 23:59
De la: eu_geminy, la data 2010-10-31 23:10:10da' de unde stii, mey vuNvu, care-i secsu lui Dzeu?...
poate ca Dzeu e o babutza, mai stii?:P
:))



se spune ca noi oamenii suntem dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.desi in credinta ortodoxa se propovaduieste 'nu te inchina la chip cioplit',toti care vb despre Dumnezeu vb descriindu-l ca un mos cu barba alba ...intri in biserici gasesti icoane cioplite,fiecare facuta dupa viziunea oamenilor.totusi gandeste-te la povestirile batranilor,in care se spune";si trecea

Dumnezeu cu Sf.Petru....''iar cei in fata carora se opreau,nu spuneau ca ar fii femei.la Cina Cea de Taina,nu existau femei,si in general femeile nu intra in altar ca sunt pacatoase,daca ar fii sa te gandesti la Ordinul Cavalerilor Mesei Rotunde,care erau stramosii Francmasonilor,nici ei nu primeau pana de curand femei in Ordinul lor.vezi doamne le protejau.


dupa cele de mai sus ar trebui sa concluzionam ca Dumnezeu este de sex masculin.totusi anumite voci spun ca este hermafrodit.

eu inclin sa cred ca exista o forta inteligenta ce conduce universul.si fara sa ma feresc spun ca suntem creati si condusi de extraterestri superiori noua ca civilizatie..ei exista,Nato a recunoscut,inclusiv rusii.de curand a recunoscut si Vaticanul.


vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 00:03
Bueeyyy, da' voi ati vazut-o p-asta???

De la: mirciulik78, la data 2010-10-28 16:07:39 O femeie sau un barbat ce nu are nimic de oferit nu-si merita rolul de iubita, sotie, prietena sau chiar femeie.


Care va sa zica, atentie, berbati: daca nu aveti nimic de oferit, nu va meritati rolul de... femeie![???] Ori de iubita![???] Ori chiar de ditamai sotia, bre, vericule, ce credeai tu?
he he, iote, cu ocazia asta vazuram si din ce secta face parte mirciulik al nostru: din secta alora cu semnul electoral Curcubeul ...
Thor_again
Postat pe 1 Noiembrie 2010 00:03
da, sis, ai dreptate! nici eu, in locul meu, nu as mai discuta cu mine, din cauza de sadic de matze, 'r-ar mama lor a naibii!
Thor_again
Postat pe 1 Noiembrie 2010 00:05
breh thorule, breh carcotasule...
ii cauti omului noduri in papurah...

nu stiu de unde ai rabdarea asta,
ca eu nici pe vuNvu macar n-o pot citi, d-apoi pe el.... d-aia mirciulica mi se pare absolut inofensiv.

ca toti bunii crestini, dealtfel...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 00:08
btw, nuNvu...

nu poti sa rezumi in maxim 7 cuvinte (ete ca am devenit mai permisiv:P) ceea ce ai scris mai sus?...

ca iar n-am okelarii la mine...:))
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 00:09
De la: eu_geminy, la data 2010-11-01 00:09:50btw, nuNvu...

nu poti sa rezumi in maxim 7 cuvinte (ete ca am devenit mai permisiv:P) ceea ce ai scris mai sus?...

ca iar n-am okelarii la mine...:))
[/quote



fii pios ,cand vb de Dumnezeu.nici macar rugaciunea cea mai scurta nu are 7 cuvinte.

am avut grija de vederile tale largi,si am impartit in fragmente ,pt a studia mai usor,mio amore!


sa dea in balba coconetele.
vuvuzela
Postat pe 1 Noiembrie 2010 00:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pact cu mine insami 51 De la: sora_ilsi 23 Decembrie 2009 16:07
Politetea 11 De la: ingerasulluptator 18 August 2012 16:20
De ce insistam sa mai ramanem intr-o relatie care nu mai merge? 81 De la: dobrotchin 29 Decembrie 2012 17:58
Un tata are doar datorii fata de copilul lui? 127 De la: KNIGHT_31 14 Decembrie 2010 19:42
Cumpara un buchet de flori si ajuti la plantarea unui copac 1 De la: Floriaana 25 Aprilie 2012 16:22
Setari Cookie-uri