enigmisticoterapia-antistres??!!

ca oameni aflati in permanenta in miscare,vedem adesea mai ales in metrou,persoane

care,dupa ce au cucerit un loc liber,deschid imediat o revista de integrame si incep sa

dezlege cu o ravna de invidiat.de ce nevoia aceasta de a dezlega enigme?persoana se

simte mai aparata si de ce anume seapara?cred ca e vb de stresul claustrofobiei,provocat

de mersul cu metroul,un mijloc de transport nenatural pt fiinte,obisnuite sa simta siguranta

pamantului sub picioare.poate se simt stresati de stingerea luminii,poate de oprirea

nelinistitoare intre statii.e o replica subconstienta?integrameleau inlocuit crosetatul de

altadata,care avea si el functie terapeutica.enigmisticoterapia este o alta forma de eliberare

de stres.are un efect linistitor si la usa medicului dentist.cred ca omul modern nu

suporta asteptarea.daca nu vine?intrebarea subconstientului.e vb de orice fel de

asteptare;iubita,metroul,anuntul ca vei intra in somaj,esti pensionar si nu te poti adapta...etc.una din metodele de a

scapa de acest stres ,este cea mai sus numita.desi pare un banal joc,este totusi

o cale sigura de autovindecare atunci cand asteptarea,frica de timp,claustrofobia tind

sa devina periculoase.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 15:51
eu acasa nu astept pe nimeni, cand doarme andrei si nu stau pe net, completez integrame, de ce? pur si simplu, nu pentru ca mi-e frica de ceva, nu pentru ca am eu o fobie sau ceva, pur si simplu e o stare de relaxare, pentru mine, pe langa filme la care m-as uita non stop... daca stau la rand la ceva nu trebuie neaparat sa citesc ceva, sau sa ma uit pe ceva... daca o fac, poate doar din plictiseala... de unde si pana unde atata filozofie la care nu-i gasesc locul
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 15:59
?
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:04
poiiiiiiiii , daca nu esti " filozoafa " .......de aia
las-o in integramele ei ..........
jeanette40
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:09
da, scuza-ma, n-am atata scoala
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:13
Mie, integramele alea mi se par exercitii de sinonime pentru elevii claselor a cincea si a sasea... odata ce ai depasit varsta asta, deja devii handicapat daca esti pasionat de integrame. Nici macar timpul liber nu poti sa ti-l umpli cu ele...
victor68
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:20
De la: vuvuzela, la data 2010-10-22 15:51:45ca oameni aflati in permanenta in miscare,vedem adesea mai ales in metrou,persoane

care,dupa ce au cucerit un loc liber,deschid imediat o revista de integrame si incep sa

dezlege cu o ravna de invidiat.de ce nevoia aceasta de a dezlega enigme?persoana se

simte mai aparata si de ce anume seapara?cred ca e vb de stresul claustrofobiei,provocat

de mersul cu metroul,un mijloc de transport nenatural pt fiinte,obisnuite sa simta siguranta

pamantului sub picioare.poate se simt stresati de stingerea luminii,poate de oprirea

nelinistitoare intre statii.e o replica subconstienta?integrameleau inlocuit crosetatul de

altadata,care avea si el functie terapeutica.enigmisticoterapia este o alta forma de eliberare

de stres.are un efect linistitor si la usa medicului dentist.cred ca omul modern nu

suporta asteptarea.daca nu vine?intrebarea subconstientului.e vb de orice fel de

asteptare;iubita,metroul,anuntul ca vei intra in somaj,esti pensionar si nu te poti adapta...etc.una din metodele de a

scapa de acest stres ,este cea mai sus numita.desi pare un banal joc,este totusi

o cale sigura de autovindecare atunci cand asteptarea,frica de timp,claustrofobia tind

sa devina periculoase.
Nu neaparat cei ce dezleaga integrame sufera de claustrofobie, doamne fereste, atunci in lift ce mai fac?
Cred mai degraba ca a devenit o manie exact ca si jocul pe telefon. Adesea vad pusti in statiile de tramvai sau pe strada jucand pe telefon. Cred mai degraba ca e un hobby.
m_ada
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:24
pana la a fi pasionat de integrame, e cale lunga... si crede-ma ca nu numai copii de clasa av-a fac integrame... si daca faci niste lucruri care ti se par copilaroase, nu inseamna ca ai un defect sau esti nu stiu cum... nu te pui acum toata ziua sa faci integrame, si nu e ceva cu care sa-ti umplii timpul liber, n-a zis nimeni treaba asta
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:33
Laura, oricum le-ai lua, integramele astea sunt un gunoi intelectual. Nu au absolut nici un aport la dezvoltarea intelectului unui adult... nici macar la "gimnastica mintii" nu folosesc, pentru ca se presupune ca un adult care se pretinde cat de cat educat are deja un vocabular destul de bine dezvoltat incat sa nu gaseasca absolut nici o placere in simplitatile alea. Integramele sunt ca si "ghicitorile" 1+1=?, 2+?=5 s.a.m.d.
Thor_again
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:46
Laura,daca citeai atent,aveai si raspunsul.fobia ta,a mea a altora este si trecerea timpului,spaima ca timpul ni se scurge printre degete.pt a intelege semnificatia grava a asteptarii ai sa ne intrebam de cate ori am exclamat(privind cu ura limbile lenese ale ceasornicului),offf nu trece mai repede timpul asta! asteptarea nu e doar o sursa de stres ci si o provocare adresata sufletului nostru.eu de pilda nu am rabdare sa astept sa treaca timpul.vreau sa implinesc mai repede prin propriile mele puteri ce mi-am propus.si eu desfac integrame,sau citesc mult,sau intru pe calculator,dar observ ca mereu fac asta pt distragerea atentiei de la trecerea timpului atat de incet.si asta este tot o usoara forma de stres.prima data am crezut ca integramele sunt o pasiune.dar realizez ca sunt doar un subterfugiu pt trecerea timpului.intr-un fel sunt bune ca iti dezvolta cat de cat cultura.dar dupa ce am invatat cuvintele cele rare pe dinafara,si raspunsurile la intrebari,realizez ca termin o integrama in 10 minute.si mai fac una si inca una,dar ma plictisesc repede.pt ca deja cunosc raspunsurile.ma opresc aici.poate intelegi acum ce am vrut sa exprim in postarea initiala.am o rugaminte ,incearca sa nu mai fii rautacioasa,stiu ca nu te caracterizeaza.insa esti f usor influentabila .de ce trebuie sa treci peste personalitatea ta?fii integra.putem sa glumim si fara sa jignim.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:07
Mada,eu am dat doar un exemplu,in metrou.pt ca si eu faceam asta.iar cu metroul mergi mai mult.cu liftul mai putin.cand nu sunt cu talpile pe pamant,nu sunt sigura pe mine.si atunci citam un ziar,o carte sau desfaceam o integrama.dar nu pt ca nu aveam ce face.puteam sa privesc oamenii din jurul meu.eu mereu faca semenea exercitii,cand astept undeva.incerc sa le intuesc personalitatea sa zicem.dar si asta e o pierdere de timp,pt mine.insa este necesara pt a ajunge unde mi-am propus.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:19
Victor,de cand eram in clasa a 4 a,il intrebam mereu pe tata ,ce scria in revistele cu patrate.asa le spuneam ,ca si copil.usor ,usor m-a invatat.sincer?mi-au folosit ,la un moment dat.acum poate exact cum am spus,pt mine am observat sunt surogat pt trecerea timpului,in care nu pot face altceva,precum metroul.am si masina.dar cateodata mai circul si cu metroul.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:26
nu am jignit, stai asa o tzara... pana la urma faci totul ca sa treaca timpul mai repede, ca citesti, ca faci integrame sau mai stiu eu ce facem, doar ca sa ne umplem timpul cu ceva... dar nu trebuie s-o iei neaparat ca pe altceva
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:47
Thor,esti prea dur in expresie.poate se supara cei carora chiar si acum le plac integramele.poate au o pasiune.uite de pilda stiu sa joc toate jocurile de societate,unde trebuie sa si gandesti.ma pasioneaza.mai ales sa castig.dar crede-ma ca desi tehnic stiu sa joc sah,nu pot sa sufar acest gen de sport de inteligenta.mereu m-am intrebat de ce.si am inteles.ma enerveaza ca sa astept sa se gandeasca si adversarul.deci asociez probabil tot cu trecerea timpului si poate de aici vine si neplacerea mea pt sah.este doar parerea mea.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:47
thor, nu zic ca nu e asa, doar ca mai fac si eu din cand in cand, si nu sa-mi dezvolt vocabularul, ca deh, tot asa vorbesc, e ceva minor si pe care-l fac cand doarme copilul (de exemplu ) mai am un film, un garbo de vazut (asta cand sotu nu are treabaca altfel ocupa tot pe aici) treaba pe acasa... nu trebuie s-o luam ca pe o claustrofobie, sau ca te aperi de ceva, asta deja se mananca cu altceva, stresul si nervii ti-i versi altfel, zic si eu... daca sunt nervoasa, eu spal vasele sau ma pun sa fac curatenie, nu de alta, dar sa nu ma apuc sa arunc cu ceva
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:59
De la: vuvuzela, la data 2010-10-22 17:47:30Thor,esti prea dur in expresie.poate se supara cei carora chiar si acum le plac integramele.


Am dat vreodata impresia cuiva ca mi-ar pasa catusi de putin?
Daca da, imi cer scuze si o spun raspicat: NU imi pasa! Ceea ce am avut de spus, am spus. Si repet: integramele sunt un gunoi intelectual, reprezinta pentru inteligenta ceea ce reprezinta manelele pentru muzica.

A, si inca ceva, vuvuzela: cand il intrebai tu pe tata lu' matale, se intampla cu cel putin 40 - 50 de ani in urma. Pe atunci existau rebusuri, care sunt cu totul altceva
Thor_again
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:59
De la: Laura_M, la data 2010-10-22 17:47:28nu am jignit, stai asa o tzara... pana la urma faci totul ca sa treaca timpul mai repede, ca citesti, ca faci integrame sau mai stiu eu ce facem, doar ca sa ne umplem timpul cu ceva... dar nu trebuie s-o iei neaparat ca pe altceva



exista si persoane,care considera ca trecerea timpului este prea inceata.depinde spre ce se grabeste fiecare.eu de pilda ma grabesc spre realizarea unui tel.azi am urmarit un pic dintr-un film.doi tipi(unul si una) abia asteptau sa se vada in trenuri de mare viteza,care mergeau in sens invers,fiecare mergand la serviciu.uitandu-ma la acest film ,am realizat,ca puteau sa se intalnesca si fara sa se vada o lunga perioada de timp printr-un geam de metrou.caci tot acolo au ajuns.in acelasi pat,desi erau casatoriti fiecare.deci daca urmaresti un tel ,de ce trece timpul atat de greu?esti stresat,nerabdator,cum va fii,ce va fii si uite asa am ajuns la un subiect ca acesta.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:00
De la: vuvuzela, la data 2010-10-22 17:26:15Victor,de cand eram in clasa a 4 a,il intrebam mereu pe tata ,ce scria in revistele cu patrate.


Nu cred ca mi-a luat modificarea anterioara, asa ca repet: acum 40-50 de ani NU existau integrame. Existau doar rebus-uri, adica acele cuvinte incrucisate care mai sunt si azi de gasit in revista flacara - rebus si care constituie intr-adevar un sport al mintii. Nu ma refer la cele de cultura generala, ci la celelalte, de pe paginile cu numar impar. Am mai fost acuzat o data ca cica as fi ramas "ancorat in comunism", pentru ca am laudat aceasta revista iar imbecila care a zis-o habar nu avea pe ce lume traieste Ea credea ca vorbesc de cu totul altceva.
Thor_again
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:04
Laura ,claustrofobia am asociat-o cu metroul,nu cu locuinta.am spus ca in metrou desfaci integrame ,poate esti claustrofob,in spatiu inchis sau sub pamant.mie imi da siguranta,cand sunt direct pe pamant.si cred ca multi sunt ca mine.am zburat si cu avionul chiar mai de mica,spre Timisoara mai des.dar crede-ma ca mereu aveam o teama.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:09
da am inteles, asa putem analiza fiecare cuvant si in ce problema sa-l punem
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:12
De la: Thor_again, la data 2010-10-22 17:59:57
De la: vuvuzela, la data 2010-10-22 17:47:30Thor,esti prea dur in expresie.poate se supara cei carora chiar si acum le plac integramele.


Am dat vreodata impresia cuiva ca mi-ar pasa catusi de putin?
Daca da, imi cer scuze si o spun raspicat: NU imi pasa! Ceea ce am avut de spus, am spus. Si repet: integramele sunt un gunoi intelectual, reprezinta pentru inteligenta ceea ce reprezinta manelele pentru muzica.

A, si inca ceva, vuvuzela: cand il intrebai tu pe tata lu' matale, se intampla cu cel putin 40 - 50 de ani in urma. Pe atunci existau rebusuri, care sunt cu totul altceva [/quot


am 38 de ani.dar sa stii ca si acum langa integrame exista si un micut rebus.parerea mea este ca nu prea sunt diferite integramele de rebusuri.intrebarile sunt scrise insa in locuri diferite.referitor la parerea ta despre integrame,nu o judec,ti-o respect,doar mi se pare prea dura.am incercat mereu sa inteleg anagramele .aveam 18 ani.ma enervau..
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:17
De la: vuvuzela, la data 2010-10-22 18:17:51parerea mea este ca nu prea sunt diferite integramele de rebusuri.


Daca tu spui asa ceva, inseamna ca habar nu ai ce e ala rebus. Incearca-le p-alea de care ziceam eu mai sus. Iti garantez ca nu faci nici macar unul singur intr-o luna
Thor_again
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:24
thor are dreptate
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:29
Thor,nu te intrista,desi stiu ca faci pe durul,este doar vb de personalitatea ta.ce conteaza daca inca te gandesti la ceausism ,ca nu prea era comunism.era Romania pe atunci comunista?cum nici acum nu este democrata.aa ca poate te referi ca exista partid comunist,asta nu inseamna ca era si comunism.totdeauna am copiat pe altii.insa asta nu da dreptul nimanui sa il judece pe altul ca a aderat la un sistem sau altul.sau ca acum recunoaste ca era mai bun unul decat celalalt, ca politica.de multe ori mi-am intrebat stabunicii,sau vecinii f batrani,cum era pe vremea regelui.si am primit pareri diferite.a vb despre aceste sisteme politice ,nu inseamna ca esti sau nu un adulant.mai grav este ca unele intamplari nu pot fii sterse din istorie.am auzit asa prin targ ca il baga si pe Iliescu in cartea de istorie.e poate doar o gluma proasta.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:39
De la: Thor_again, la data 2010-10-22 18:24:47
De la: vuvuzela, la data 2010-10-22 18:17:51parerea mea este ca nu prea sunt diferite integramele de rebusuri.


Daca tu spui asa ceva, inseamna ca habar nu ai ce e ala rebus. Incearca-le p-alea de care ziceam eu mai sus. Iti garantez ca nu faci nici macar unul singur intr-o luna


cum le zici tu pe toate ........mi-a fost dor de tine ., pe unde mi-ai umblat
jeanette40
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:40
Thor promit ca voi cauta reviste vechi cu rebus.sunt sigura ca ma voi descurca.cel putin imi doresc pt ca intotdeauna am fost ambitioasa,sa stiu tot ce exista pe pamant.
vuvuzela
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:46
omu spune ce are de spus, nu e dur, ci doar realist si spune treaba cum e... daca cineva iti zice adevarul sau ti-o spune pe aia dreapta,nu inseamna ca e dur
si nu-a zis thor cu gura lui ca a ramas in lumea lui ceasca, ci doar i s-a zis de catre una ca a ramas in lumea comunismului
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:47
se gasesc si in alte reviste sau integrame , nu neaparat in revistele vechi
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:56
In urma cu 40 de ani am cumparat , pentru prima data , revista Flacara rebus . Director coordonator era atunci Al. Pasarin.
Am inceput sa dezleg integrama de la sfarsitul revistei si CAREURILE DE DEFINITIE . Ele erau, uneori, pline de umor dar cu definitii directe.
Mai tarziu am trecut si la DEFINITIILE CU PISTA DERUTANTA, definitii cu pista falsa , pline de umor dar grele , careuri pe care le pupam dupa ce le dezlegam .
Ultimul careu din revista era cel mai greu si multi ani n-am putut sa-l dezleg . El era compus de Anania Anagnoste , medic din Constanta. Intai deschideam dictionarul si cautam cuvinte similare . Apoi copiam rezolvarea din revista viitoare ( aparea in nr. foarte mic doar o data pe luna ) . Cand , dupa mult chin , am reusit sa dezleg careurile acestui mare rebusist , a, zis ca nu mai trebuie sa invat nimic legat de rebus . In urma cu 10 ani am renuntat.
liaiedera
Postat pe 22 Octombrie 2010 19:57
In fiecare nr. gaseam cate un compunator intr-un chenar negru. Pentru fiecare am plans , ei erau prietenii mei, doar.
Va dau doua definitii cu raspunsurile lor ca exemplu :
inchis in fata pentru a nu starni oprobriul public = prohab
si
prinos adus la bustul poetului = gainat.
Am avut intreaga colectie pana acum 10 ani cand am renuntat la ea .Am dat-o cuiva pentru a invata , pentru a se inspira .
Acum nu mai stiu cine mai compune , cine mai traieste dintre cei vechi dar tuturor port o amintire foarte placuta .
Rebusisti vechi , daca ma cititi , dati-mi un semn , m-as bucura sa ne amintim impreuna de acele timpuri .
liaiedera
Postat pe 22 Octombrie 2010 20:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tratamentul endodontic 2 De la: garbo_477676 24 Noiembrie 2017 12:37
psiholog bun? 144 De la: daniilia 19 Martie 2010 10:50
Ajutor in alegerea meseriei... 1 De la: aime 10 Octombrie 2009 17:20
Meningiom al bazei creierului 10 De la: garbo_390380 21 Noiembrie 2013 15:28
Nu am voie in biserica?! 33 De la: garbo_1681 3 Mai 2012 15:53
Setari Cookie-uri