sa incerc lentilele de contact?

ma gandesc sa renunt la ochelari, dar imi este teama sa nu am probleme de la lentilele de contact. a folosit cineva mai mult timp? aveti sfaturi, recomandari?

Postat pe 5 August 2008 12:51
In zilele noastre este foarte la moda sa apelezi la lentile de contact- care se prezinta intr-o gama destul de variata. Eu am avut lentile de contact pe care trebuia sa le port undeva la 8 ore pe zi si completam cu ochelari dar exista varianta sa ti pui lentile pe o perioada de 1 luna si doar dimineata eventual si seara sa-ti pui niste picaturi pentru pastrarea elasticitatii lentilei. Oricare ar fi decizia trebuie sa condulti un oftalmolog- acesta probabil iti va da si mai multe optiuni si te va lamuri si mai bine.
ioana_crp
Postat pe 5 August 2008 16:36
buna! in urma unui consult oftalmologic o sa aflii daca ai voie sau nu sa porti lentile... (multe persoane cu ochii sensibili nu au voie sa poarte lentile). Apoi depinde cat ai dioptria...
Daca o sa ai voie sa porti... ai si bani, de ce nu ??? Sunt mult mai dragute...
Eu nu am reusit sa ma obisnuiesc cu lentilele... mi se irita ochii foarte repede... => dupa 4... maxim 6 ore trebuie sa le dau neaparat jos(pana ziua urmatoare nu le pot purta). Cu toate ca am investit destul de mult in lentile(consultatii,etc...) le port doar ocazional.
Vizita la oftalmolog ramane SFANTA... (si obligatorie... asta e CLAR)
Mult noroc!!!
Angelli
Postat pe 8 August 2008 03:52
trebuie sa consulti un medic, neaparat.
eu am purtat din cele care se tin pe ochi 1 luna.
sincera sa fiu, am constatat ca mi se usuca ochii, cu toate ca puneam picaturi- lacrimi artificiale.
cred ca cele mai bune sunt cele de 12 ore.
cele pe care le-am avut se degradau foarte repede.
nebuna
Postat pe 8 August 2008 07:39
eu port lentile de cateva luni. am din acelea care au termen de valabilitate o luna. si se pot purta pana la 11 ore pe zi. regulile de igiena logic k sunt cam stricte, ca trebuie sa ma spal pe maini cand le pun si cand le scot. iar solutia in care se tin trebuie schimbata de fiecare data cand le pun la loc. si cutiuta in care se pun nu are voie sa intre in contact cu apa. la strand nu poti sa le porti, si nici sa te speli cu ele pe fata. cu astea ce le am pot sa si dorm, dar sa nu depasesc 11 ore pe zi. dar mai bine du-te la doctor, iti va da o mostra sa o incerci si iti va spune mai multe. iar cand te duci sa le cumperi, vei primi si brosura despre ele, care iti zice cum sale folosesti si cum sa ai grija de ele. e mai dificil la inceput, dar dupa aceea ti se va parea foarte usor si nici nu vei sti ca le ai pe ochi.
garbodia
Postat pe 6 Septembrie 2008 19:16
si eu un numar destul de mare la ochelari, lentilele lor fiind destul de groase. chiar m am mirat ca pot sa port lentile de contact.
garbodia
Postat pe 6 Septembrie 2008 19:17
Buna ! Eu port lentilele de contact de un an si ma simt super.Le am pe cele pe care le porti doua saptamani si apoi schimbi cu o noua pereche , dar le porti numai ziua.Nu e recomandat sa dormi cu ele.Am purtat ochelari de vedere timp de 15 ani pana am trecut la lentilele de contact.Cel mai bine e sa mergi la un oftalmolog si sa incerci diferite tipuri si branduri.Cel mai mult imi plac Acuvue2.Sunt minunate.Ma simt o alta femeie de cand port lentilele, cu toate ca am incercat n modele de ochelari in toti acesti ani, insa nimic nu-mi placea si consideram ca nu ma avantajeaza.Go for !!!Merita
mishelab
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:03
Am gasit un site destul de ieftin de lentile de contact www.lens.ro
cserick
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:01
Buna ,
fireste ca trebuie mai intai sa faci un control la oftalmolog;
in functie de asta ti se va prescrie ce tip de lentila trebuie sa porti;
acum au aparut pe piata tot felul de marci de lentile;
eu port lentile de contact cu dioptrii din 2004....(exista si colorate cu dioptrii insa nu sunt foarte recomandate pentru ca nu au aceeasi eficienta ca cele incolore; in plus, daca ai ochii colorati e si pacat sa-ti cumperi lentile estetice);
de peste 4 ani de zile nu am avut decat de 2 ori probleme , din neglijenta mea, pentru ca am adormit si am uitat sa ma demachez si sa-mi scot lentilele, drept pentru care a doua zi m-am trezit cu ochii f iritati si am fost nevoita sa fac pauza la purtare cateva zile; a doua oara mi s-a intimplat sa-mi intre un fir de praf pe sub lentila si m-a iritat incat am fost nevoita sa-mi pun picaturi 7 zile ca sa scap de acea problema;
in general in concediu si in week-end fac pauza la purtare;
sunt lentile pe care le port pe tot timpul zilei si le scot numai noaptea cand dorm;
igiena trebuie sa fie f. stricta :
sa ai mereu cutiuta sterilizata, sa schimbi lichidul la timp,
intotdeuana mainile trebuie sa fie impecabil de curate la aplicarea si scoaterea lor;
daca te hotarasti sa porti lentile, iti va lua 1-2 sapt. timp de acomodare dupa care nici nu le vei mai percepe; vor fi ca parte din corpul tau.Si eu am ochii extrem de sensibili si totusi, chiar si dupa 4 ani nu am incetat sa le port; de obicei imi procur lentile pentru 6 luni (2 cutii a cate 6 buc.fiecare pentru ca am dioptrii diferite) si ma costa in jur de 40 euro/nu stiu daca am permisiunea sa scriu marca; trebuie sa te gandesti daca poti sau nu sa-ti permiti asa ceva insa eu zic ca merita toti banii ; si apoi conteaza f mult sa-ti protejezi vederea ;
daca mai ai intebari, contacteaza-ma;
multa sanatate!
tflorya
Postat pe 13 Decembrie 2008 00:41
Eu am purtat doua tipuri de lentile. Prima varianta a fost ieftina, cu costuri minime, se steriliza prin fierbere in casoleta speciala si pastrare in solutie fiziologica, si m-au tinut peste un an cu brio, fara probleme, uneori chiar uitam de ele sa le scot peste noapte, ma sculam ce-i drept cu o iritatie usoara a conjunctivei, dar trecea repede. A doua varianta a fost mult mai sofisticata, cu consultatii scumpe, lentile foarte scumpe, comparativ cu primele, solutia p-u pastrare la fel. Dar ochii asa si nu s-au acomodat cu ele. Peste cateva luni am renuntat, mi se iritau permanent ochii si le simtean pe durata purtarii. Asa ca concluzia mea a fost ca si aici t-e sa ai putin noroc sa le nimeresti.
Cler_hi
Postat pe 13 Decembrie 2008 09:19
cserick, spune-mi te rog , tu ai comandat de pe acest site; as dori sa comand si eu de la ei pt ca eu am cilindru si doresc lentile colorate , iar in romania nu se comercializeaza se pare........
mihaela_crenguta
Postat pe 30 Decembrie 2008 00:36
eu sunt de parere ca decit sa tot cumperi lentile de contact si rame...si lentile pt rame, si atita balamuc mai bine faci o corectie cu laser si gata...definitiv,nu mai arunci banii pe prostii
karmenrosa
Postat pe 30 Decembrie 2008 23:55
Asa este; numai ca pt. a putea sa faci corectie cu laser trebuie sa ai anumite dioptrii; peste 3 din cate stiu. In cazul meu -0,75 nu mi le corecteaza nimeni;
mihaela_crenguta
Postat pe 31 Decembrie 2008 15:44
Folosesc lentile de contact de cateva luni.
Din puctul eu de vede sunt mai practice decat ochelarii.
Ti le recomand cu toata increderea...!
amina
Postat pe 4 Februarie 2009 12:38
Eu nu am reusit sa ma obisnuiesc cu lentilele... mi se irita ochii foarte repede... => dupa 4... maxim 6 ore trebuie sa le dau neaparat jos(pana ziua urmatoare nu le pot purta). Cu toate ca am investit destul de mult in lentile(consultatii,etc...) le port doar ocazional.
Vizita la oftalmolog ramane SFANTA... (si obligatorie... asta e CLAR.............
sophia
Postat pe 2 Iulie 2009 22:20
Am purtat ochelari 10 ani de zile si de 3 ani port lentile lunare(ce trebuie schimbate la o luna) si dorm si noaptea cu ele.Dimineata si seara imi pun picaturi in ochi...nici macar picaturi...ci solutia in care se tin lentilele ca dupa o zi intreaga sunt foarte putin uscati ochii iar dimineata e normal sa fie mai uscati ca nu lacrimam prea mult in somn.Normal se poarta o luna si se schimba...eu sincer le-am purtat si 4-6 luni.Nu recomand asta....dar eu asa am facut si nu am avut nimic.Merg la piscina cu ele, am fost la mare...apa sarata...si nu am avut nimic. Ma machez aproape zilnic...rimel,fard si nu am nimic...dar ma demachez seara.Nu am avut probleme niciodata cu o exceptie...cand am avut mainile murdare si am manevrat o lentila si dimineata aparea o secretie la ochi....le-am aruncat, am facut pauza 2 zile si am pus altele.La inceput si pe mine m-au deranjat un pic...parca ai nisip in ochi...dar am continuat sa le pun si dupa o saptamana a fost ok.Mai fac din cand in cand cate o pauza de 2 zile fara lentile, cand pun ochelarii si ma simt ca legata la ochi...parca am ceva in plus, campul vizual mult diminuat....Concluzie, daca te obisnuesti cu ele, nu mai vrei ochelari...si sunt si mai estetice.
garbo025174
Postat pe 21 Iulie 2009 14:12
Sunt purttoare de lentile de contact de vreo 14 - 15 ani i n afar de problemele n care se formau depuneri pe ele sau le expira perioada de purtare nu am avut probleme. ntr-adevr pe cele de o lun le-am purtat i mai mult, chiar i 3 - 6 luni, depinde de cum se realizeaz depunerile. Nu-i problem nici cu machiajul, dar se pot depune particule pe lentile. n general prefer rimel rezistent la ap i fard de bun calitate, car nu se ntinde. Eu oricum m machiez destul de discret. Le port de dimineaa i le scot de obicei seara la culcare, dar uneori mai dorm i cu ele i nu m deranjeaz. Oricum e bine s le mai scoatem ca s respire ochiul, dar asta e suficient i doar cteva ore peste noapte sau dimineaa pn iei din cas. Eu n-am mai ieit cu ochelari din cas de cnd mi-am luat lentilele i doar apropiaii mei tiu c port lentile pentru c nu se observ.
ntr-adevr trebuie s mergi la oftalmolog i s le foloseti numai la recomandarea i sub ndrumarea lui. La nceput exist o perioad de acomodare cu ele i nu le pori dect un anumit nr. de ore pe zi, care se mrete progresiv. Eu sunt pentru lentile, dei visez ca s reuesc s mi fac operaie cu laser i s-mi rezolv miopia.
garbo011541
Postat pe 22 Iulie 2009 11:35
despre lentilele colorate ce parere aveti?
eu am ochii caprui si aj vrea sa ii fac verzi
se poate?
laraysa
Postat pe 4 August 2009 01:53
Da sigur eu zic sa mergi cu incredere sa iti iei lentile ...chiar sunt bune:)
florinradu80
Postat pe 10 Septembrie 2009 19:49
eu port lentile de contact de trei ani si nu am nicio problema
garbo049783
Postat pe 25 Septembrie 2009 13:55
De la: laraysa, la data 2009-08-04 01:53:11despre lentilele colorate ce parere aveti?
eu am ochii caprui si aj vrea sa ii fac verzi
se poate?

...absolut ca se poate ..sunt la a doua pereche...prima a expirat dupa 3 luni..nici nu imi vine sa cred ce bine imi sta..nebunia a fost ca m/am visat odata cu ochii verzi..mi/a ramas in minte imaginea..si pana la urma am pus in aplicare..asta e o schimbare radicala..e un verde nemaipomenit
garbo055472
Postat pe 8 Octombrie 2009 19:00
De la: garbo055472, la data 2009-10-08 19:00:11
De la: laraysa, la data 2009-08-04 01:53:11despre lentilele colorate ce parere aveti?
eu am ochii caprui si aj vrea sa ii fac verzi
se poate?

...absolut ca se poate ..sunt la a doua pereche...prima a expirat dupa 3 luni..nici nu imi vine sa cred ce bine imi sta..nebunia a fost ca m/am visat odata cu ochii verzi..mi/a ramas in minte imaginea..si pana la urma am pus in aplicare..asta e o schimbare radicala..e un verde nemaipomenit


eu am ochii verzi..lumea ma mai intreaba daca port lentile de contact ...lucky me ...dar mi'ar placea sa am si ochii albastri(din cand in cand)....ce lentile folosesti,eu tot m'am interesat de anumite marci...oare ar trebui sa merg la doc.? ...si pt cele colorate....
annet
Postat pe 10 Octombrie 2009 21:16
Se rezolva, chiar ochiul cu totul ,de jur imprejur!
AMELYY
Postat pe 10 Octombrie 2009 21:19
De la: AMELYY, la data 2009-10-10 21:19:15Se rezolva, chiar ochiul cu totul ,de jur imprejur!

Amelyco, lasa fetile sa-si coloreze ochii ca sa vada viata mai rozosina...
dihoritza
Postat pe 10 Octombrie 2009 21:24
Pentru asta e nevoie de colorarea creierasului
AMELYY
Postat pe 10 Octombrie 2009 21:30
ce misto ca nu am nevoie de lentile colorate...ochii mei sunt albastrii verzi si se schimba in functie de machiaj si in nce culori sunt imbracata...
tutankhamon
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:20
Mai stiu pe cineva.
AMELYY
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:22
tutancamoano, trebuia sa iti zici "cameleoana", nu tutanchamon"...
dihoritza
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:23
eheee...rizzo....cu king tut e dragoste veche si greu trece...
tutankhamon
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:25
io vreau ochi de pisica, din aia portocalii sau verzi, sa se sperie lumea de mine

si mai sunt curioasa cum mi-ar sta cu ochii negri
zambila
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu imi mai trece tusea.... 13 De la: jenica1970 29 Noiembrie 2017 10:10
Concediu medical pentru 1 zi 11 De la: zambila 4 Noiembrie 2010 09:26
anemie 3 De la: gabri3lla 23 August 2010 14:40
despre colesterol 1 De la: garbo168962 27 Septembrie 2010 09:27
Topic antifumat! 92 De la: fleurdelis 5 Ianuarie 2010 01:01
Setari Cookie-uri