SALUT MAMICI

SUNT NOUA PE ACEST SITE..SUNT O PROASPATA MAMICA,AUNUI INGERAS DE 4 LUNI..SI CHIAR AS AVEA NEVOIE DE UNELE SFATURI IN LEGATURA CU DIVERSIFICAREA..OARE AR TREBUI SA INCEP SA-I DAU PAPIK?MULTUMESC FRUMOS
EMA_ABY
Postat pe 3 Octombrie 2010 21:48
pai inca nu i-ai dat???!!!

mami, da-i biscuiti cu mar ras...nu-l tine numai cu lapte

supa, carne pasata...
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 21:51
E PRIMUL BEBEL SI AM TOT CITIT CA PE LA 6 LUNI TREBUIE SA-I DAU MANKRIK,DAR DE O SAPTAMANA PARCA NU SE MAI SATURA CU LAPTICUL DE LA TZATZI...SI M-AM INGRIJORAT...PLUS CA SE TREZESTE FFF FOARTE DES NOAPTEA SA PAPE
EMA_ABY
Postat pe 3 Octombrie 2010 21:56
ok...hai sa o luam punctual

1. scapa de capslock
2. renunta la laptik, papika, toate diminutivele astea aiurea, etc...
3. nu mai sta cu ochii in carti ca ramane copilul flamand

incepe sa-i dai manacare usoara, step by step...incepi cu supa si vezi sa fie degresata. legumele le pasezi

treptat o sa poti sa poti adauga si carnea. de pui!!! nu ii dai carne de porc.

dimineata da-i putin mar ras cu biscuite

si ai grija sa nu exagerezi in primele zile
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:01
ok!!!ms frumos de sfat!!chiar am sa incep,treptat treptat!!!!!!!
EMA_ABY
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:06
ah...si mai da-i si cate putina apa...eventual fiarta si racita

iar la biscuitii cu mar poti pune si putina miere
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:08
Se incepe treptat,cu introdusul mancarii.
La inceput,piure de fruct,banana,para,sau mar.
In varful linguritei,putin,sau cat accepta.
prima masa,lapte,a doua o lingurita piure,si apoi lapte,a treia masa lapte,etc.
Apoi dai mai mult,o masaintreaga piure de banana,de ex.
Dupa ce a acceptat fructele,piureuri diverse,de cartof,morcov,etc.
Succes,dar se vede daca e gata pentru inceperea mancari,daca deschide gura,cand vede biberonul,daca nu se mai satura doar cu laptele,si cere mai des lapte,daca se scoala noaptea des si cere lapte.
Succes,D
daniilia
Postat pe 17 Octombrie 2010 17:45
Am uitat ca al meu la cinci luni a inceput creme de orez,apoi piureuri din fructe...orezul e cel mai usor de suportat,exisat orez praf ptr cei mici.
daniilia
Postat pe 17 Octombrie 2010 17:47
De la 4 luni jumate am inceput sa-i dau altceva decat lapte de la san. Imi cerea din 2 in 2 ore... si nu accepta alt lapte. Am inceput cu mar cu biscuite. Problema ca se constipa. Drept care am bagat o para. Asta ii dadeam cand dadea semne ca ii este foame. Am inlocuit laptele cu ceai (baby calm cu foarte putin zahar). Apoi piure de fructe din ce in ce mai diverse (banana, piersica, etc) amestecate si cu branza de vaci facuta in casa (cu calciu lactic). Si seara am inceput sa ii dau cereale burtica sanatoasa. Apoi am inlocuit masa de pranz cu piure de zarzavat - morcov+pastarnac+cartof mic.
Acum are 8 luni jumate. Mananca mai ce mancam si noi.
gm_ignat
Postat pe 21 Octombrie 2010 09:36
sa nu ai dai miere si danonino pana la un an.multa sanatate sa-ti creasca mare.poti incepe cu supica de zarzavaturi si dai doar morcovul prin strecuratoare,suc de morcovi,mar ras cu biscuiti si branza facuta in casa cu calciu lactic.eu iam luat si borcanele nesle sau hipp de la 4 luni pupici
selia
Postat pe 26 Octombrie 2010 16:35
De la: me_reloaded, la data 2010-10-03 22:08:18ah...si mai da-i si cate putina apa...eventual fiarta si racita

iar la biscuitii cu mar poti pune si putina miere


Cum sa inceapa cu biscuiti si cu miere!!!!!!
Crezi ca doctorii sunt tampiti cand recomanda inceperea diversificarii dupa 5 luni cu suc de morcov, mar etc. pe urma supa, cereale .....
Mamica respectiva mai bine si-ar cumpara o carte despre cresterea copilului decat sa intrepe si sa asculte sfaturi neavizate pe forumuri!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 27 Octombrie 2010 04:58
eu pina la 5 luni l-am alaptat cind a facut 5 luni am inceput sa-i dau supe pasate din zarzavat si legume proaspete din gradina fiecare aliment l-am adaugat in meniul lui treptat binenteles la desert ii dadeam fructe i-am gatit sepatat pina dupa un an ,mierea de albina la fel dupa un an,oul cite un sfert la inceput si numai fiert,are 3 ani e sanatos si mincacios pe cind fata carei mai mare,nu am hranito dupa carte si este mai slaba mai pretentioasa la mincare si pot spune ca e mai bine ca diversificarea sa inceapa la 5 luni mult succes si rabdare cu micul bebe
166116maryeta
Postat pe 27 Octombrie 2010 10:59
buna mamica.

daca are doar 4 luni, nu-ti fa griji, poti incepe cu putina supica de legume. de asemenea suc de morcovi, diluat cu apa fiarta, sau suc de mar diluat cu apa fiarta.

in nici un caz miere!!!!!!!!!! in nici un caz biscuiti asa devreme!"!!!! dupa ce face bebe 6 luni poti sa ii dai si asa ceva. pana atunci stomacelul lui nu este pregatit sa digere asemenea mancaruri.

dupa 6 luni poti incepe sa-i dai treptat din toate cate putin.

eu ma bucur enorm ca exista internetul, unde poti gasii multe retete pentru bebelusi,

am cateva carticele electronice daca te intereseaza, da-mi un mesaj privat cu adresa ta de e-mail.




observ o gramada de sfaturi, unele bune, altele depasite de-a dreptul.,

cel mai bine este stimata mamica, sa te ghidezi dupa carti si dupa sfatul nutritionistilor.
un sfat: este foarte important ca stomacelul bebelusului sa nu fie aglomerat cu mancaruri solide. banana nu se da decat dupa 6 luni de exemplu, este grera la stomac.

am citit multe despre nutritia bebelusului.

sanatate multa




aly_fab
Postat pe 3 Noiembrie 2010 18:08
da, praful de orez se recomanda ca printre primele mese ale bebeilor.
aly_fab
Postat pe 3 Noiembrie 2010 18:18
sunt mai multe topicuri pe acest forum, despre cat si ce papa un bebe de 4 luni . incearca sa arunci o privire cand ai timp. dar, da..exista si un dar trebuie sa triezi sfaturile bune de cele rele.

aly_fab
Postat pe 3 Noiembrie 2010 18:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DECOR CAMERE COPII 1 De la: decorcamerecopii 27 Iulie 2010 20:02
buna! 6 De la: vuvuzela 17 Septembrie 2010 06:03
http://www.youtube.com/watch?v=oriGTbpVV_Y&list=UUOV4rcgpe1LoW_ML5Xse7QQ&index=1&feature=plcp 1 De la: christy_coco 12 Ianuarie 2012 19:35
ajutor pt un copilas nenascut inca 1 De la: andrada10 14 August 2010 13:00
Vand scaun auto (0 -10 kg) GoodBaby- 150 lei 3 De la: noradatv 2 August 2010 13:30
Setari Cookie-uri