Azzospermia

vreau sa stiu ce parere aveti ?
qwerty
Postat pe 1 Septembrie 2010 15:07
De la: qwerty, la data 2010-09-01 15:07:59vreau sa stiu ce parere aveti ?


Ce parere avem?! ...

AZOOSPERMIA - se refera la lipsa spermatozoizilor din ejaculat .... deci imposibilitatea conceperii unui copil pe cale naturala (infertilitate ). Singura varianta este fertilizarea in vitro folosind spermatozoizi ''recuperati" prin biopsie testiculara (sunt si alte metode, cam toate chirurgicale).
cat_13
Postat pe 2 Septembrie 2010 02:42
buna seara fetelor! Am si eu o problema. Sotul meu a facut anul acesta mai multe spermograme insa din pacate toate au iesit cu valoarea in zero adica sufera de azoospermie. Am inteles din cate m-am si documentat penet ca acest lucru inseamna ca nu poate fi fertil. Ce pot sa fac sunt disperata?Mmai noi a zis un medic urolog ca are si prostata. Nu stiu ce sa cred ca are numai 32 ani. Cine imi spune si mie dak se mai poate face ceva. Am inteles ca dak se trateaza de prostata ar mai fi sanse. Ce pot sa fac care sunt tratamentele si unde sa ma mai duc? La ce medici urologi buni? Am cheltuit bani o gramada de 3 ani si nimic, nu mai pot. Cine imi da un sfat, pana a ajunge la FIV? As vrea sa stiu totusi c-am cat arajunge costul la Fiv in Ungaria.
Va multumesc mult!
garbo175687
Postat pe 21 Noiembrie 2010 00:55
Fertilizare in vitro....costurile variaza intre 1600 si 3000 euro la care se adauga costul medicamentelor necesare , in functie de tratamentul prescris, asta in Romania.
In tari precum Ungaria, Franta, Belgia, statul sustine financiar tehnicile de reproducere umana asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii unui cuplului (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu).

Procedura FIV consta in trei pasi majori:
- inducerea stimularii ovarien
- punctia ovariana (extragerea ovocitelor)
-embrio-transferul.

Daca doresti FIV in Ro ..poti alege Med New Life sau Giulesti.

Succes!
reyya
Postat pe 21 Noiembrie 2010 01:28
De la: garbo175687, la data 2010-11-21 00:55:09buna seara fetelor! Am si eu o problema. Sotul meu a facut anul acesta mai multe spermograme insa din pacate toate au iesit cu valoarea in zero adica sufera de azoospermie. Am inteles din cate m-am si documentat penet ca acest lucru inseamna ca nu poate fi fertil. Ce pot sa fac sunt disperata?Mmai noi a zis un medic urolog ca are si prostata. Nu stiu ce sa cred ca are numai 32 ani. Cine imi spune si mie dak se mai poate face ceva. Am inteles ca dak se trateaza de prostata ar mai fi sanse. Ce pot sa fac care sunt tratamentele si unde sa ma mai duc? La ce medici urologi buni? Am cheltuit bani o gramada de 3 ani si nimic, nu mai pot. Cine imi da un sfat, pana a ajunge la FIV? As vrea sa stiu totusi c-am cat arajunge costul la Fiv in Ungaria.
Va multumesc mult!


daca spermogramele indica 0...0 e 0 :-)

Referitor la FIV : in-Budapesta , in jur de 2500 euro, Germania ,in Mnchen , pe la 3500 euro . Cam astea stiu ca sunt tarifele exclusiv cu chitanta , impozabile si fara alte ,,atentii" , totul e cu chitanta :-)
reyya
Postat pe 21 Noiembrie 2010 01:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pregnyl 5000 ui 2 De la: nn_oana 22 August 2011 15:11
tratament 2 De la: garbo190716 8 Aprilie 2012 11:29
Azzospermia 5 De la: reyya 21 Noiembrie 2010 01:53
O sansa pentru cele care isi doresc un copil-Infertilitate 4 De la: garbo_stefy 18 Decembrie 2017 16:00
eliminarea sarcinii oprite in evolitie 12 De la: nyko_naty 5 Februarie 2018 22:56
Setari Cookie-uri