Cum sa-l invat la olita?

Salut!
Am si eu o problema care cred ca multe mamici trec prin asa ceva.Eu am un baietel de 2 ani si 3 luni .Problema e ca nu reusesc sal invat sa faca la olita.NU vrea deloc,e constient ca nu are voie sa faca in pampers si de aceea se ascunde cand face treaba mare.I-am cumparat si colac pentru wc, nimic.L-am lasat in fundul gol prin casa,iam cumparat olite sa aiba in toate camerele,nimic. Pana acum cand il lasam in funduletul gol nu-mi facea treaba mare ,ieri lam pus pe olita a stat cred vreo 20 de minute si na facut nimic,sa ridicat ,sa dus in balcon si mia facut treaba mare pe acolo.

Nu mai stiu cum sa mai procedez.Va rog ajutatima cu vreu sfat.Oare gresesc si eu pe undeva?

Toata lumea imi spune ca e pre devreme,dar daca e asa atunci cum se explica faptul ca totusi constientizeaza ca nare voie sa faca in pampers?

Va rog ajutati-ma.
nina2
Postat pe 5 August 2010 12:00
sa-ti traiasca baietell!
o prietena mi-a zis ca si-a invatat fetita sa faca la olita cu o oginda in fata
cica a dat roade.
fetita are doar un anisor i putin
incearc si asa,poate,poate...
dancris
Postat pe 5 August 2010 12:07
mda..

ai mei au facut la olitza pana in varsta de un an.
cum am procedat?
aveam o oala mai mare si ma asezam si eu...
nu!!

nu faceam nimic in ea..

cum e mic la 2 ani?
nina,
ii transmiti tu ceva agitatie,probabil ai devenit stresata de chestia asta...
nu e devreme la varsta asta trebuie sa-si ia singur olitza...

hai ca se rezolva pana la urma...
sa-ti traiasca!..
iasomia
Postat pe 5 August 2010 12:17
crisule..

nu e bine sa-si dezvolte dependente d-astea...
n-am oglinda,nu fac ca-ca..

m-ai facut sa rad,sa te bata norocu'...
iasomia
Postat pe 5 August 2010 12:20
iasonico,asa zicea o prietena ca si-a invatat fetita.
o sa retin ca nu e bine cu dependentea din astea :)
dancris
Postat pe 5 August 2010 12:38
copiii sunt niste mici teroristi oricum,scumpa...
macar atat cat puteti nu contribuiti la asta,ca sa va fie viatza mai usoara...
asa sa faci...
iasomia
Postat pe 5 August 2010 12:42
http://bit.ly/cSu4aU

dancris
Postat pe 5 August 2010 12:45
Multumesc fetelor pt raspunsuri,sincer faza cu oglinda nu o prea inteleg.
nina2
Postat pe 6 August 2010 10:41
mama voastra de mamicutze! cum ma faceti voi pe mine sa rad....

ninoska,

ii invata perversi de mici...numa' de pasarici si cuculetzi vazuti in oglinda nu au nevoie...ma rog,nu la varsta aia...

ehe,he,he....
cu placere...
iasomia
Postat pe 6 August 2010 11:32
Sa sti ca si eu aum un nepotel de 2 ani si 6 luni si pana acum o luna nu a vrut nici in ruptul capului sa faca la olita, plangea cand vedea olita de nu puteai sa bagi suflet in el , i-am luat tot felul de olite care canta , i-am adus de afar o olita exact ca wc.La gradinita eu i-am spus ca o sa il fac de ras daca mai face pe el, plangea .Intr-una din zile cand m-am dus sa il iau mi-a spus foarte fericit ca a cerut olita si ca a facut pipi lka olita din ziua aceea nu a mai vrut pempers pe el si nu a mai facut pe el , noaptea totusi ii punem pempers dar acum de o saptamana nu mai vrea. nici noaptea.Aveti rabdare cu el singur o sa renunte.
1921florica
Postat pe 17 August 2010 08:56
Salut,mamici! Fetita mea are acum un an si 11 luni.De la un an ma chinui s-o invat la olita,adevarul e ca nu am insistat foarte mult ca sa nu o stresez.Nu vroia sa faca deloc mi-o arunca in fata sau mi-o punea in cap.Pe la 1 an si 10 luni am inceput s-o bat la cap in fiecare zi spunandu-i ca e rusine sa faca la pampers si-i tot dadeam exemplu pe toti copii cunoscuti.Si mai era un videoclip pe youtube cu un bebe care face la w.c, se numeste PODDY TRAINING si ma punea sa i-l pun tot timpul.Acum nici nu mai vrea sa auda de pampers si cere chilotei.Doar noaptea ii mai pun dar dupa ce adoarme ca nu vrea dar dimineata pampersul e curat.Fiecare copil e diferit .Cel mai importatnt este sa nu ne mai comparam copiii cu altii.Fiecare este unicat si are personalitatea lui.Mult succes in continuare.
ANGININEL
Postat pe 17 August 2010 10:07
Este adevarat ca nu trebuie sa facem comparatie intre copii dar chiar tu i-ai dat exemplu fetitei tale alti copii, deci ai comparat-o cu altii. Nu te supara, dar nu ne putem abtine Si eu procedez ca si tine. Fetita mea are 1 an si 5 luni. Am inceput sa o las cate o ora pe zi fara pampers, doar cu chilotei. Evoluam incet.
Pupici!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 17 August 2010 23:30
Si eu am un baietel de 2 ani si10 luni iar in urma cu cateva luni i mi faceam si eu aceeasi problema ca nu vroia sa faca la olita statea pe ea ore intregi si nu facea iar apoi facea pe el.de cand a dat caldura bine afara l am lasat in fundu gol ,ii dadeam cate un tricou pe el si afara cu el,stam la casa si are larg pe afara ,seara ii mai puneam dar nu facea noaptea si apoi nu am vrut sa i mai cumparam pampers deloc,i am explicat frumos ,,ca tati nu mai are bani sa cumpere,,si gata a intelessingur si asa sa invatat ,a mai facut si prin pat ,a facut odat la frate sau mai mare pe covor si tot asa iar acum i si da singur pantaloni si se pune pe olita iar in patut i am pus un cearsaf anume pentru ca sa nu treaca pisu dar in asa cum l am pus. difera si de la copil la copil ,al nostu are o personalitate foarte puternuca ,el tre sa aiba totdeauna ultimul cuvant dar ii si foarte intelegator ,ma inteleg cu el ca si cand ar avea 10 11 ani.binenteles ca tre sa avem si foarte fffffffffff multa rabdare cu ei si sa le explicam,iar acum e ff bine. iar acum mai nou s a invatat sa faca pisulicu din picioare.am avut o nunta la un nepot si a trebuit sa plecam pe ora 2 de acasa si m am gandit sa i pun un pampers ca sa nu mai am probleme si nu a vrut sa faca pana am venit acas si aia fiind dimineata pe la ora 5
gopruta
Postat pe 18 August 2010 15:40
parerea mea e trebuia sa-l pui cat mai devreme sa se invete cu ea.eu am o fetita de 9 luni si am puso pe olita de la 7 luni si ceva.mereu face la olita cand o pun nu stie sa o ceara dar cand o pun face si pisi si kk.nu se revolta nu stie ce inseamna ca nu vrea sa stea,am puso si stie ca acolo trebuie sa faca kk,sta cumintica si face si totul e ok.mai tarziu cand o sa invete sa vb o sa spuna ca vrea olita.sper.va pup si numai bine
selia
Postat pe 19 August 2010 10:09
Pentru Nicoletta kidz.Nu nu ai inteles sau poate nu m-am exprimat corect.Nu ma refeream la ceea ce-i spun eu fetitei mele despre bebelusii pe care ii cunoaste ma refeream la comparatia pe care o faceam in mintea mea intre fetita mea si alti copii.Sa-ti explic ;DACA UN BEBE DEJA MERGEA IN PICIOARE SINGUR LA 11 LUNI IAR A MEA NU MERGEA INCA INTRAM IN PANICA DE CE AL ALTUIA MERGE SI A MEA NU SI ASA MAI DEPARTE.Insa fiecare bebe se dezvolta diferit, asa si cu olita altii fac mai devreme altii mai tarziu ,depinde de personalitatea fiecaruia.Sanatate multa!
ANGININEL
Postat pe 22 August 2010 16:52
De la: ANGININEL, la data 2010-08-22 16:52:59Pentru Nicoletta kidz.Nu nu ai inteles sau poate nu m-am exprimat corect.Nu ma refeream la ceea ce-i spun eu fetitei mele despre bebelusii pe care ii cunoaste ma refeream la comparatia pe care o faceam in mintea mea intre fetita mea si alti copii.Sa-ti explic ;DACA UN BEBE DEJA MERGEA IN PICIOARE SINGUR LA 11 LUNI IAR A MEA NU MERGEA INCA INTRAM IN PANICA DE CE AL ALTUIA MERGE SI A MEA NU SI ASA MAI DEPARTE.Insa fiecare bebe se dezvolta diferit, asa si cu olita altii fac mai devreme altii mai tarziu ,depinde de personalitatea fiecaruia.Sanatate multa!


Scuze, acum am inteles. Dar ai insa grija si ei ce ii spui ei si mai tarziu. Mama mea mereu imi dadea exemplu alti copii asa. De ex. colegul tau a luat 10 tu de ce ai luat doar 9 etc. El de ce poate si tu nu? Eu as vrea sa gasesc alta metoda de stimulare.

Pupici!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 23 August 2010 17:47
Sa iti traiasca puiutul si sa fiti sanatosi.

Mai bine ca o mama nimeni nu stie ce este mai potrivit....noi doar venim cu idei sau impartasim din experienta proprie.

Fetitei mele i-am scos pampers-ul la 8 luni; nu spun ca a fost usor, pt ca am spalat dupa ea nevoie mare, dar dezvatul necesita timp si rabdare. In permanenta a avut chilotei si pt ca nu-i placea sa se simta murdara a preferat toaleta.
Nirvana
Postat pe 25 August 2010 15:41
Buna!!
Astazi am lasat-o fara pampers cateva ore; a facut pipi in chilotei de vreo 2 ori dar nu parea ca o deranjeaza ca-i uda. Nici nu stiu ce sa fac: sa o mai las fara pampers sau sa incerc din nou mai tarziu?
A trebuit sa spal un fotoliu si husa de la scaunul ei de masa
Pupici!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 25 August 2010 20:58
De 2 ori crezi ca este de ajuns? Pana ajunge sa isi controleze mictiunea dureaza. Mai intai trebuie sa o constientizeze.
Succes
Nirvana
Postat pe 27 August 2010 08:42
De la: Nirvana, la data 2010-08-27 08:42:15De 2 ori crezi ca este de ajuns? Pana ajunge sa isi controleze mictiunea dureaza. Mai intai trebuie sa o constientizeze.
Succes

Multumesc! Continuam operatiunea olita
Pana seara am avut si musafiri, unfotoliu era proaspat spalat, parchetul l-am sters pana sa intre ei pe usa

Pupici!!
nicoletta_kidz
Postat pe 27 August 2010 16:11
Copilul, orice sex ar avea, e jucaus prin definitie. Pentru el , joaca e o treaba foarte serioasa, importanta, necesara. Incercati sa-l atrageti intr-o actiune de educare a jucariilor preferate. Chiar daca sunt roboti, animale de plus, papusi mai putin obisnuite, oricare din ele poate sa va ajute - trebuie doar sa va jucati la fel de serios ca si copilul dvs. Asezati jucaria pe olita , pentru ca asa trebuie - nu dati alte explicatii !!! - iar cand copilul observa ca nu e nimic in olita, sugerati-i sa le arate personal jucariilor ce trebuie sa faca, incurajati-l si laudati-l - cu retinere, totusi, ca sa nu se prinda ca e o inscenare - si tratati totul cu naturalete, cu seriozitatea copilului ce se joaca. Daca intelegeti asta, veti fi cel mai grozav partener de joaca al copilului dvs. Iar problema cu olita se poate rezolva definitiv, copilul intelege si interactioneaza ca un lider in grupul lui de jucarii.
Sper ca nu vi se pare nebuneasca ideea, doar atat trebuie sa faceti, sa intrati in lumea copilului si sa-l ghidati ca si cand v-ati juca impreuna. Imaginatie si rabdare cat cuprinde va doresc sa aveti !
maria_zada
Postat pe 2 Septembrie 2010 10:44
Salut fetelor,cu toate ca eu am deschis acest subiect nam mai reusit sa intru

Sa va spun noutatile.Lam lasat in pace nu lam mai stresat deloc cu olita cu nimic,nu iam mai spus nimic,iar dupa cateva zile sa cerut singur la wc . La inceput nu facea nimic doar strica hartia igienica,apoi intro zi a facut pish,iar urmatoarea zi afacut cacuta.Iar de atuncinu mai reusim sa facem la wc ,pana ajungem la wc a facut deja pe el

A prins gustul de a trage apa,il incanta la nebunie.Acum cand se cere la wcil pun sil las acolo,iar cand ma striga merg sil dau jos.NU gasesc scarita din aia speciala pt ei,ca sai pun la wc ca najunge.

Se pare ca avand rabdare se rezolva tot.

Asa ca rabdare fetelor!
nina2
Postat pe 2 Septembrie 2010 15:38
Maria Zada mi se pare minunata ideia ta.Problema e ca ce faci in momentul in care copilul nu se prea joaca cu ursuleti,cu papusi.De exemplu baietelul meu are un covoras din acela tip pazzel si toata ziua il disface sil face inapoi,sau daca nu cu masinute,a vazul el in parc ca baietii se joaca cu masinute,si in special cum.In situatia asta ce pot sa fac?

Groputa te invidiez pt felul in care zici ca te intelegi cu baietelul tau.Al meu parca nici nu ma aude cand vb cu el,si nici nu vrea sa vorbeasca,acum mai nou pe langa mami si tati mai spune miau si ham-ham(ii iese ceva de genul ha-ha).Offff abia astept sa mai creasca sa ma pot intelege si eu cu el cat de cat.
nina2
Postat pe 2 Septembrie 2010 15:46
al meu bebe inca nu vrea olita, sa mai astept? pe 5 oct face 1 an si 8 luni
aly_raz
Postat pe 27 Septembrie 2010 09:39
La multi ani! pt 5 octombrie....dar nu este decat comoditatea parintilor. La un an si 8 luni nu trebuie sa mai poarte pampers.
Nirvana
Postat pe 28 Septembrie 2010 08:07
Nirvana, cine spune asta?
Baietii mei au purtat diapers unul pina la 2 1/2 si celalalt pina la 3 ani si ceva.
So what? Daca face la olita la 1 an sau mai devreme e dovada de ce? In afara de faptul ca se economisesc bani in casa nu vad nici un alt motiv sa terorizezi copilul cu olita.
Sunt multi copii care incep direct cu wc, e bine? e rau? cine poate spune?
Fiecare individ e diferit asa ca.... daca punga va permite lasati copii sa-si dezvolte ei dorinta fara influenta.
Ciresica
Postat pe 28 Septembrie 2010 08:26
De la: Nirvana, la data 2010-09-28 08:07:23La multi ani! pt 5 octombrie....dar nu este decat comoditatea parintilor. La un an si 8 luni nu trebuie sa mai poarte pampers.


multumesc! o fi si cum spui tu, nu te contrazic, eu insa stiu ce copil am si gata. Am tot incercat, sa nu crezi ca mie nu mi-ar place sa faca la olita, dar daca el nu vrea, pot sa-l oblig? si...ce sa mai zic de altii care au inceput sa faca la olita dupa 2 ani si cateva luni?
aly_raz
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:33
Exista un moment anume in viata copilului cand devine constient de actiunea sfincterelor sale si cand invata cu adevarat la ce foloseste olita, fara ca pusul pe olita sa fie un dresaj de doi bani menit sa streseze si copil, si parinti. Ca si in cazul diversificarii, exista cateva semnale ca cel mic ar putea fi pregatit, poti citi despre ele aici http://clubulbebelusilor.ro/articol/246/cand-si-cum-incepe-antrenamentul-la-olita.html

Invatatul cu olita poate sa se faca simplu, sau poate fi dificil pentru toata lumea. De cele mai multe ori, daca e simplu inseamna ca cel mic era cu adevarat pregatit pentru aceasta etapa. daca este dificil, ar trebui sa mai asteptati. iata cateva metode care va pot ajuta sa il invatati pe cel mic la olita http://clubulbebelusilor.ro/articol/703/renuntarea-la-scutece-cum-invatam-copilul-sa-foloseasca-olita.html?page=all

insistenta de a pune copilul pe oala inainte ca acesta sa fie pregatit poate avea efecte nedorite asupra acestuia. cateva dintre ele sunt mentionate aici http://clubulbebelusilor.ro/articol/347/de-ce-e-bine-sa-nu-grabim-copiii.html?page=all

asadar eu as zice ca mai multa relaxare pe tema olitei este bine venita. nu le mai ascultati pe mamele noastre care ne puneau pe oala cand nici bine in fund nu stateam, ca sa scape de cosmarul spalarii scutecelor..!
Anca_Rotaru_1
Postat pe 10 Ianuarie 2014 17:42
Buna tuturor mamicilor!

In privinta folosirii olitei de catre copiii nostri adevarul e ca asa este fiecare copil e diferit si va folosi olita doar cand va considera el.Am doua fetite.Una are 3 ani si mi-a stat pe olita de la 7 luni si nu doar ca a stat dar si facea.La 1 an si 8 luni a scapat de pampers.Cea de-e doua fetita am pus-o tot la 7 luni la olita si plangea si nu vroia sa stea.Nu am stresat-o si am incercat 2 luni mai tarziu.Degeaba. Are 1 an si 8 luni acum si spune cand face caca si pisu dar nu vrea sa faca la olita.O vede pe sora ei ca face la olita si stie ca acolo trebuie sa faca dar nu vrea.Deci....multa rabdareeeeee.
Florina_Lehmann_1
Postat pe 13 Decembrie 2015 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 1 De la: garbo260292 18 Ianuarie 2012 17:40
Stie cineva de gradinita Kitty din Iasi, e noua si cica e super 1 De la: garbo178946 8 Decembrie 2010 11:28
Cauti bona Timisoara? 2 De la: garbohomecareagency 21 August 2011 10:01
Cursuri engleza copii timisoara 1 De la: garbo_411140 27 Aprilie 2015 08:04
Cum scapam de pampers? 4 De la: daria_pet 25 Iunie 2009 01:04
Setari Cookie-uri