De ce femeile isi educa baietii in asa fel,incat nu sunt in stare sa faca nimica cand se casatoresc

De ce mamele nu isi educa baietii sa ii invete sa faca de toate.In casa si la munca si la bucatarie....Din cauza ca baietii au prea mult timp liber,le fuge mitea doar la prostii,la smecherii...Si cand se casattoresc baietii sunt niste catastrofe in bucatarie...Pt ca adaca femeia trebuie sa lucreze si barbatii trebuie sa gateasca....Dar eu cred ca mamele nu isi invatat nimic baiaetii sa ajute pe nevasta..Pt ca daca ele au facut de toate in casa si nu lea merg bine..De ce la alte femei trebuie sa le mearga mai bine...Uite aici este egoismul si nepasarea unii pt altii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 23:34
Aha, deci barbatul sa gateasca si tu sa stai cu gioalele-n sus? ....deci tu esti ego si nepa....
nuti_vio
Postat pe 31 Iulie 2010 23:53
De la: nuti_vio, la data 2010-07-31 23:53:37 Aha, deci barbatul sa gateasca si tu sa stai cu gioalele-n sus? ....deci tu esti ego si nepa....
Pai barbatul trebuie sa mananace mult....Eu pt mine ma multumesc si cu o salata....Daca el vrea mnacare gatita sa isi faca...Ce eu sunt servitoarea lui....Daca ma plateste bine,i,i fac..Daca nu stau si dorm
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 23:55
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-31 23:55:59
De la: nuti_vio, la data 2010-07-31 23:53:37 Aha, deci barbatul sa gateasca si tu sa stai cu gioalele-n sus? ....deci tu esti ego si nepa....
Pai barbatul trebuie sa mananace mult....Eu pt mine ma multumesc si cu o salata....Daca el vrea mnacare gatita sa isi faca...Ce eu sunt servitoarea lui....Daca ma plateste bine,i,i fac..Daca nu stau si dorm
Ca mai sunt si unii barbati,,care sunt zgarciti si mai au si pretentiii....Daca el are grija de mine ca mie sa nu imi lipseasca nimic...Si eu fac..Daca el nu are grija de mine nici eu nu fac nimic..Ce eu sunt mai fraiera sa ii fiu eu sluga pe gratis...Lenea costa...Daca ii lene sa gateasca sa plateasca bine sa imi cumpar ce vreau eu...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 00:02
Dar tu ce oferi?
nuti_vio
Postat pe 1 August 2010 00:19
De la: nuti_vio, la data 2010-08-01 00:19:29Dar tu ce oferi?
Pai ce trebuie sa ofer? Ii ofer prezenta mea..Ce vrea mai mult?Si faptul ca o sa il bag in seama...Glumesc...Pai trebuie ca persoana sa fie pe aceasi lungime de unda cu mine...Sa fie o fire mai temperata,,sa nu ma enerveze ca poate ca daca ma scoate prea tare din sarite ,s-ar putea sa il iau de un picior si sa il fac avion....Trebuie potrivire de cxaracter....Dar in ziua de azi,in romania au raman doar lepadaturile pt ca toti baietii buni,,au plecat peste hotare pt ca nu se puteau integra in romania..Sa se ia dupa turma...Eu nu ma pot integra..Sa ma iau dupa turma....Ci stau in romania si ma apuca deprresia atunci cand privesc in jurul meu..Si incerc sa mai spal creierii la unul la altul..Numai ca sunt cam multi frate...Si am cam obosit...22 milioane de oite care gandesc la fel...Sa moara capra vecinului
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 15:06
De la: nuti_vio, la data 2010-08-01 00:19:29Dar tu ce oferi?
Pai ce trebuie sa ofer? Ii ofer prezenta mea..Ce vrea mai mult?Si faptul ca o sa il bag in seama...Glumesc...Pai trebuie ca persoana sa fie pe aceasi lungime de unda cu mine...Sa fie o fire mai temperata,,sa nu ma enerveze ca poate ca daca ma scoate prea tare din sarite ,s-ar putea sa il iau de un picior si sa il fac avion....Trebuie potrivire de cxaracter....Dar in ziua de azi,in romania au raman doar lepadaturile pt ca toti baietii buni,,au plecat peste hotare pt ca nu se puteau integra in romania..Sa se ia dupa turma...Eu nu ma pot integra..Sa ma iau dupa turma....Ci stau in romania si ma apuca deprresia atunci cand privesc in jurul meu..Si incerc sa mai spal creierii la unul la altul..Numai ca sunt cam multi frate...Si am cam obosit...22 milioane de oite care gandesc la fel...Sa moara capra vecinului
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 15:06
De la: nuti_vio, la data 2010-08-01 00:19:29Dar tu ce oferi?
Pai ce trebuie sa ofer? Ii ofer prezenta mea..Ce vrea mai mult?Si faptul ca o sa il bag in seama...Glumesc...Pai trebuie ca persoana sa fie pe aceasi lungime de unda cu mine...Sa fie o fire mai temperata,,sa nu ma enerveze ca poate ca daca ma scoate prea tare din sarite ,s-ar putea sa il iau de un picior si sa il fac avion....Trebuie potrivire de cxaracter....Dar in ziua de azi,in romania au raman doar lepadaturile pt ca toti baietii buni,,au plecat peste hotare pt ca nu se puteau integra in romania..Sa se ia dupa turma...Eu nu ma pot integra..Sa ma iau dupa turma....Ci stau in romania si ma apuca deprresia atunci cand privesc in jurul meu..Si incerc sa mai spal creierii la unul la altul..Numai ca sunt cam multi frate...Si am cam obosit...22 milioane de oite care gandesc la fel...Sa moara capra vecinului
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 15:06
Cred ca si noi la timpul nostru ii putem "educa". La ce ma refer? Poti face de exemplu un pact: eu fac de mancare tu speli vasele. Ai intotdeauna grija, insa, ca atunci cand face el ceva de mancare, sa fii tu cea care spala vasele. Sau il poti pune sa pregateasca micul dejun: o ompleta si taiatul de niste legume nu e un capat de lume, si o vor face cu siguranta, daca stii sa ii iei putin.

Edicatia se primeste de la generatie la generatie. Parintii nostri in general, au fost crescuti de oameni ce au prins vremurile cand barbatul aducea painea in casa iar femeia crestea copiii si se ocupa de gospodarie. Astfel baieteii/fetele au crescut cu aceeasi mentalitate. La randul lor si-au educat copiii la fel. Noi ca proaspete/viitoare mamici ne vom educa baietii sa mai faca si ceva pe langa casa, sa ajute femeia - pe noi ca mame, si pe viiitoarele lor sotii.
Micuta_Nadia
Postat pe 2 August 2010 09:54
lasa ca stiu sa faca fetele cand se casatoresc tot,tot tacamul vreu sa zic....
iasomia
Postat pe 2 August 2010 09:57
nimic nu lipseste....
nuti_vio
Postat pe 2 August 2010 10:03
iasomia
Postat pe 2 August 2010 10:06
De la: iasomia, la data 2010-08-02 09:57:28lasa ca stiu sa faca fetele cand se casatoresc tot,tot tacamul vreu sa zic....
Pai eu tocmai de asta nu ma casatoresc..Pt ca barbatii sunt niste excroci care iti fac mii de nervi......Si apoi nu mi-as lua barbat roman pt nimic in lume...Sunt si lenesi si fara bani..Adica putini bani aduc in casa si nici nu fac nimic pe langa casa....Degeaba mai exista rasa masculina...Este doar inutila..Eu una as desfiintao..As mai tine cativa de samanta.....si ar fii implantare artificiala..Numai sa nu tii un animal de barbat egoist pe langa casa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 August 2010 13:48

zi-le irinucooo!
zambila
Postat pe 2 August 2010 13:57
Daca romanii sunt atat de lenesi si fara potential financiar, Irino, eu iti propun sa incerci rasa galbewna, se spune ca-s mai harnici si cu spiritul tau intreprinzator, veti putea acumula si avere...
m_ada
Postat pe 2 August 2010 13:58
m_da ..........numai ca au un neajuns
jeanette40
Postat pe 2 August 2010 14:02
De la: jeanette40, la data 2010-08-02 14:02:36m_da ..........numai ca au un neajuns
...nu si pentru Irina.
m_ada
Postat pe 2 August 2010 19:11
De la: m_ada, la data 2010-08-02 13:58:06Daca romanii sunt atat de lenesi si fara potential financiar, Irino, eu iti propun sa incerci rasa galbewna, se spune ca-s mai harnici si cu spiritul tau intreprinzator, veti putea acumula si avere...
O sa incerc rasa nemteasca..Pt ca sunt seriosi si de cuvant...Si sunt civlizati...Mai sunt si uscaturi dar nu asa multi ca in romania...Nemtii sunt harnici,,,,Ca poate mai sunt si zgarciti..Dar lasa ca dupa ce ma cunosc pe mine,o sa se invete sa fie darnici numai sa imi placa mie de el...Si daca sunt un pic cam reci,,lasa ca le incalzesc eu sufletul,dupa ce ma cunosc
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 August 2010 23:16
Mama, mama!
Daca am mai lasa din orgolii mai mult, cred ca ne-ar fi mai bine. Si barbatii si femeile.

"Problema" nu e chiar asa simpla, insa depinde de fiecare cum o rezolva si daca efectiv chestia cu gatitul este asa mare deranj si o asa mare prioritate, in viata unui cuplu.
Si fetele sunt educate, tot de mame, sa urasca barbatii. Si incep cu tatal. Nu toate, dar extrem de multe.

A schimba ceva, tine de fiecare in parte. Asteptam de la altii? Asteptam mult si bine. Uite asa trece timpul ...neconstructiv. "Sa vina sa faca cineva ceva". Fiecare avem trecutul nostru si cu rele si cu bune, dar nu perfect. Avem puterea sa schimbam ceva, incepand cu noi si cu viata noastra in familie.

Asa zic eu.
Silvioara
Postat pe 23 Septembrie 2010 09:18
Asa pare de la departare. Cu alte rase. Nu neaparat ca au educatie mai buna, ci pentru ca isi permit sa nu te puna sa gatesti, ci sa mergi la restaurant. Si, poate ar fi si unul din alta rasa, mai fericit, daca i-ai gati acasa.
Silvioara
Postat pe 23 Septembrie 2010 09:22
Pai barbatii sunt enervanti...si lenesi pt ca asa au fost invatati...daca el munceste si femeia sta cu copii,el crede ca isi poate permite orice ca doar el plateste...Daca ar fii iubire si respect ar fii mai usor...Dar barbatii sunt profitori...Asa ca nu ai cum sa te gandesti la casatorie daca vezi ca barbatul nu este in stare nici macar pe el sa se intretina...daca nu a muncit in viata lui,,si a umblat din femeie in femeie...s-a distrat si vrea sa se insoare,,dar el nu este in stare sa intretina familia...Apoi bani nu are,,agasanti sunt,,lenesi sunt,,figurati sunt ca daca aduc bani in casa,,incep sa isi permita prea multe,,de parca nu el ca barbat i-a facut copii la femeie si are obligatia ca sa ii si creasca mari..Dar nu exista responsabilitare si seriozitate
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Septembrie 2010 10:39
De la: Silvioara, la data 2010-09-23 09:22:27Asa pare de la departare. Cu alte rase. Nu neaparat ca au educatie mai buna, ci pentru ca isi permit sa nu te puna sa gatesti, ci sa mergi la restaurant. Si, poate ar fi si unul din alta rasa, mai fericit, daca i-ai gati acasa.
Pai ce sa ma puna sa gatesc..Ce ei nu stiu sa gateasca..Ce eu sunt menajera lor..? Si barbatii pot sa stea la bucatarie..nu doar femeile..sunt unele femei care accepta sa fie folosite de barbati pt ca sunt prea slabe sa se impuna...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Septembrie 2010 16:32
nu este o regula ....si apoi ne putem educa si singure sotul daca vrem ....daca exista iubire, armonie ,intelegere si mai ales respect va asigur ca sotul poate sa gateasca, sa spele, sa calce si sa aiba grija de copii in aceeasi masura in care o face si sotia
cory_emy
Postat pe 24 Septembrie 2010 16:39
O zi rezista, mai mult nu sau cel putin asa e la mine sau poate e si faptul ca ne-am obisnuit sa facem totul impreuna, la fel am invatat si baietii...
anisoaraf
Postat pe 24 Septembrie 2010 17:09
De la: cory_emy, la data 2010-09-24 16:39:45nu este o regula ....si apoi ne putem educa si singure sotul daca vrem ....daca exista iubire, armonie ,intelegere si mai ales respect va asigur ca sotul poate sa gateasca, sa spele, sa calce si sa aiba grija de copii in aceeasi masura in care o face si sotia
da dar ca sa existe iubire...cat si barbatul cat si femeia trebuie sa aiba un caracter frumos.....mie imi place sa fiu mereu buna si cumsecade cu toata lumea...Dar multi ma considera naiva pt ca eu vreau sa fiu inofensiva si nu vreau sa fac rau nimanui de asta multi considera oamenii buni prostii...si incerca sa profite...eu nu suport oamenii negativi care considera ca bunatatea este o slabiciune...si nu ma pot comporta frumos cu barbatii care nu sunt cinstiti si umbla sa profite...nu poti iubi un barbat care nu este sincer si care nu este cinstit si cu bun simt......iubirea sincera si curata exista doar intre oamenii cu sufletul curat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Septembrie 2010 21:11
da dar ca sa existe iubire...cat si barbatul cat si femeia trebuie sa aiba un caracter frumos.....mie imi place sa fiu mereu buna si cumsecade cu toata lumea...Dar multi ma considera naiva pt ca eu vreau sa fiu inofensiva si nu vreau sa fac rau nimanui de asta multi considera oamenii buni prostii...si incerca sa profite...eu nu suport oamenii negativi care considera ca bunatatea este o slabiciune...si nu ma pot comporta frumos cu barbatii care nu sunt cinstiti si umbla sa profite...nu poti iubi un barbat care nu este sincer si care nu este cinstit si cu bun simt......iubirea sincera si curata exista doar intre oamenii cu sufletul curat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Septembrie 2010 21:13
sunt de acord cu tine ......ma refeream la cei ce simt reciproc iubirea, este imposibil sa nu se completeze si sa nu se ajute chiar si in gospodarie....
cory_emy
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:36
un pr ost arunca o piatra si 10 destepti se chinuie sa o scoata. voi chiar raspundeti la tampeniile irinucai
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:38
eu am demult convingerea ca irinooka le arunca la plezneala...
eu_geminy
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:44
mie mi se pare ca f multe doamne se plang de educatia precara in ale gospodariei a sotului sau a iubitului. mi se pare absurd de ce sa ai pretentia sa vine cu lectiile facute de la mama cand pot invata foarte usor impreuna si de cele mai multe ori chiar mai bine
cory_emy
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
horoscopul saptamanii 27 iulie -2 august 4 De la: roastrolog 30 Iulie 2009 11:50
eu balanta+el berbec 1 De la: dolcegreta 29 Aprilie 2009 23:57
eu balanta - el taur....help 15 De la: garbo253810 25 Februarie 2012 16:09
Femeia rac barbatul taur 2 De la: lady_corina 31 August 2009 01:41
Nu stiu daca este bine sa fii deschis cu oamenii? 8 De la: xenaluptatoareainimoasa 21 August 2010 00:27
Setari Cookie-uri