Ce inseamna fapta buna?

multumesc
garbo096037
Postat pe 7 August 2010 13:09
multumesc
garbo096037
Postat pe 7 August 2010 13:09
Ziceti voi ce vreti ! Mie imi place "luptatoarea curajoasa" Astept cu sufletul la gura sa citesc ce mai scrie,sunt un mare fan al domniei sale.Mi-a placut de la inceput,cand am vazut la orasul de domiciliu :ALTA LOCALITATE.Scris cu litere mari,sa fim siguri ca nu e concetateana cu niciunul dintre noi. O sa incerc si sa-i urmez sfaturile"pozit..ronice".O sa incep cu hranitul unui animal.Aici am o dilema..nu stiu ce varianta sa aleg:sa fac o tava de mititei si sa-i arunc porumbeilor vecinului meu,sau sa-l rog sa ma lase sa-i plimb dobermanul si sa merg la Gradina zoologica sa-l dau leului ala jigarit sarmanul,sau ...daca dansa ar fi amabila sa-mi spuna ca ma insoteste,nu mai duc cainele.
Ariesh
Postat pe 7 August 2010 15:00
caleidoscop
Postat pe 7 August 2010 16:05
Mai bine invit-o la tine acasa la etajul 10 si noi stam afara si facem pariu cine o sa sara primul.
Ioana007
Postat pe 7 August 2010 17:47
irinuco, vezi-ti de caprele tale si nu mai deschide subiecte aiurea ca nu faci un bine la nimeni si bagand-ul pe dumnezeu in toate suiectele de doi lei ale tale, stii cele 10 porunci? mai gandeste-te faino si mai discutam.... si cand ajuti pe cineva nu astepti sa-ti dea ceva in schimb, tu in schimb astepti, ajuti daca vrei si o faci pentru tine nu altfel, astepti sa-ti dea peste ochi, asa poate te trezesti
Laura_M
Postat pe 7 August 2010 17:57
Buna.... Asa se intampla mereu....;)...Ai dreptate!!!
Geylanik_1125
Postat pe 7 August 2010 17:58
fapte bune? cand faci o fapta buna trebuie ca totul sa fie spontan sa nu te gandesti ca vei primi rasplata sau sa fii satisfacut
mi333
Postat pe 7 August 2010 19:18
Pentru SARA,

iarta-ma ca te intreb, dar cum explici ca binele facut nelimitat si neconditionat (catre o persoana careia i-ai sters cu buretele tot ''binele'' cu care ti-a raspuns mereu la atitudinea ta calda, deschisa, binevoitoare, disponibila etc) ti-l intoarce aceasta persoana cu o maleficitate neasteptata? adica s-a straduit pt destituirea mea! nici prin cap nu mi-a trecut vreodata ca in urma a tot ceea ce am facut pt ea aceasta femeie poate fi de o ipocrizie si rautate fara margini.. nu i-am facut nici un rau insa primesc cu varf si indesat opusul...
deci te intreb sincer, care mai este scopul facerii de bine?

Andra
Alexandra001
Postat pe 7 August 2010 23:04
Pentru SARA,

iarta-ma ca te intreb, dar cum explici ca binele facut nelimitat si neconditionat (catre o persoana careia i-ai sters cu buretele tot ''binele'' cu care ti-a raspuns mereu la atitudinea ta calda, deschisa, binevoitoare, disponibila etc) ti-l intoarce aceasta persoana cu o maleficitate neasteptata? adica s-a straduit pt destituirea mea! nici prin cap nu mi-a trecut vreodata ca in urma a tot ceea ce am facut pt ea aceasta femeie poate fi de o ipocrizie si rautate fara margini.. nu i-am facut nici un rau insa primesc cu varf si indesat opusul...
deci te intreb sincer, care mai este scopul facerii de bine?

Andra
Alexandra001
Postat pe 7 August 2010 23:04
tre sa iti multumesc ioana007.. am ras de m-am prapadit la reactia ta, parca si vizualizam scena chiar aveam nevoie sa ma deconectez putin multam fain
Alexandra001
Postat pe 7 August 2010 23:18
buna dimineata la toata lumea
vreau sa continui cu acest subiect "ce inseamna o fapta buna?"
dupa mine o fapta buna este atunci cind ajuti pe cel care-ti face zile fripte sa-si gaseasca loc de munca..
anul trecut am lucrat pe vas de croaziera la receptie..
cu mine mai lucrau 2tinere dintre care una-mi facea zile fripte..
fiind mai in virsta decit ea,am avut destula intelepciune sa nu intru in jocurile ei...pot spune ca din punct de vedere profesional era si este foarte buna,..acest lucru m-a ajutat sa trec peste prostiile ei...
anul acesta cind am fost chemata la interviu...am spus ca eu nu pot merge,dar poate merge fosta colega cu care am lucrat in receptie...cei de la interviu au ramas uimiti si au spus"cum de-i face-ti asa de buna referinta cind stim cum s-a purtat cu d-voastra?"
linistita le-am raspuns"este adevarat ceea ce spune-ti,dar dumneavoastra aveti nevoie de oameni competitivi si ea este..cunoaste limba germana la fel de bine ca mine,este corecta cu pasagerii,cunoaste PC...de ce sa-i bag bete in roate?...
asta cred eu ca este o fapta buna,sa recunosti valoarea chiar si celui care-ti face zile fripte...
cu aceasta ocazie mi-am mai adaugat o "bila alba"in fata lui Dumnezeu..
cu stima ptr toata lumea S A R A
garbo096037
Postat pe 8 August 2010 10:48
caleidoscop
Postat pe 8 August 2010 11:45
De la: tamelly, la data 2010-08-07 12:58:27Ciao fetele,eu fapte bune am tot facut
pana am descoperit ca m-au luat toti de FRAIERAAAAA.
Asa ca am lasat-o moarta,tratez cu "nu aud,nu vad".
caleidoscop
Postat pe 8 August 2010 11:48

Mai ai emoticoane?
AMELYY
Postat pe 8 August 2010 11:55
LILO
Postat pe 8 August 2010 12:00
pt.AMELYY: YES, SIR AMELYY!...SO GUT!
caleidoscop
Postat pe 8 August 2010 15:42
Scuza-ma ca ma bag si eu ca nesimtita in "super filosofiile" tale - uneori mintea mea nici nu le poate percepe dar sa le mai priceapa- dar am cateva nedumeriri si as vrea, in marea ta bunatate si milostenie ( nu e prea greu cuvantul pentru tine?) sa ma lamuresti:
1. Tu ce nationalitate esti? (poate extraterestra daca iti permiti sa traiesti numai in plan astral)
2. Mergi vreodata la biserica? ( daca mergi stii ce rol are biserica - din ceea ce expui habar nu ai)
3. Asa te simti implinita si multumita ca primesti atentie, enervand pe toata lumea cu ineptiile tale? ( te felicit pentru fler; cand te simti minuscul si o injuratura te face sa simti ca nu esti singur sau "cineva?!")
4. Ai citit vreun minim de literatura de specialitate despre relatiile de cuplu, comunicare....?
( draga iti recomand cu caldura sa practici mai mult lectura: imbunatateste vocabularul, cultura, cunoasterea, chiar si cunostintele de limba romana, ca vrand nevrand trebuie sa te exprimi catre noi prin intermediul limbii romane - eu rup o leaca franceza. Ce mai, ai avea si tu ce sa faci si avantajul maxim :ti-ar veni niste idei mai civilizate - sau... nici nu stiu cum sa ma exprim ca sa ma ridic la "inaltimea" ta.
Doamne ajuta!
dor72
Postat pe 8 August 2010 22:59
PT.dor72: azi vreau sa ma simt neimplinita si nemultumita, dar poate asa te voi multumi pe tine, sa stii ca nu asta imi e menirea mea pe aceasta lume,deocamdata,sufar cand vrei sa fiu asa,sincer ,ma dezechilibrez,nu ma cunosti-nu te cunosc,DECI?...SI DE M-AI CUNOASTE NU M-AI SCHIMBA,EU POATE M-AS SCHIMBA(DACA VREAU EU,DOAR EU)
TREBUIA SA INCEP CU ESENTIALUL,SI ANUME CA AM CE SA FAC SI CHIAR F.MULTE DIN PACATE PT.TINE, SIC! .
ERA SA UIT, SUNT DATOARE CU UN RASPUNS LA TINE,SI NU STIU EU?
TREBUIA TIE SA-TI RASPUND? LAMURESTE-MA, CA SA STII MAI BINE CUM VOR STA LUCRURILE.
caleidoscop
Postat pe 9 August 2010 08:18
A vorbi despre o fapta buna inseamna a o ucide. am uitat cine a spus-o dar cred ca asa e...
alyssum
Postat pe 9 August 2010 08:20
http://bit.ly/cSu4aU




dancris
Postat pe 9 August 2010 08:27
ochisorii.........
jeanette40
Postat pe 9 August 2010 08:47
JEANETTE

dancris
Postat pe 9 August 2010 08:52
Nici un bine facut nu ramane nepedepsit!
Samira
Postat pe 9 August 2010 09:22
Fapte bune: sa-l hranesti pe flamand, sa-l imbraci pe cel gol, sa-l incalti pe descult, sa imparti cu toata lumea ce ai-haine, paine, carti, ganduri, vorbe bune. Sa asculti mult si sa vorbesti putin si ales. Sa-ti spui de mii de ori in fiecare zi: iarta-l, Doamne, caci nu stie ca ce spune ma raneste, arata-i Tu ca greseste caci eu nu ma pricep! Fapta buna e sa te pui neincetat in locul CELUILALT, ca sa-l intelegi, caci din locul nostru nu-l vom intelege niciodata. Nu-mi amintesc cine spunea ca daca tot nu reusim sa fim buni, macar sa fim politicosi! Politetea e o fapta foarte buna. Un buna ziua, un multumesc, un ce mai faci azi, un numai bine...,ce putin ne trebuie ca sa ne luminam unii altora sufletele!
Luna_in_capricorn
Postat pe 9 August 2010 09:23
Fapte bune am facut destule...dar ultima mi-a demonstrat teorema " facerea de bine este f...de mama !" , so m-am lecuit ! Am ajutat un prieten ( neconditionat ) atunci cand toata lumea i-a intors spatele iar acum sar firmele de recuperare pe mine, iar pe el nu prea il intereseaza daca am ce-i da copilului meu de mancare .
giorgyka
Postat pe 9 August 2010 09:26
si faptul ca ma opresc zambind la un batran .....s-au ca ajut atunci cand simt si sa nu astept multumiri( la asta inca lucrez pt ca mi se raspunde ... si atunci eram ranita sufleteste si intorceam spatele si-mi pierdeam increderea si asta este atunci cand simt am sa intind o mana de ajutor chiar daca mai tarziu cainele ma recunoaste dar omul
garbo074997
Postat pe 9 August 2010 09:36
eu cred ca o fapta buna o faci daca ai caracter,ocazii se gasesc,nu exista nici un standard si nici anumite reguli...daca ceea ce ai facut tu iti da "usurarea sufletului",acel sentiment de automultumire ca ai putut fi de folos cuiva intr-un anumit moment,fara sa astepti ca acea persoana sa faca la fel pentru tine!din ceea ce am observat eu,dumnezeu , randuieste sa primesti ajutor de la cu totul alte persoane, ca fiecare la randul sau este ajutat de catre cineva sub diverse forme!ceea ce trebuie sa stim cand ajutam pe cineva este sa o facem cu toata inima adica sa nu ne para rau ca am ajutat!rezultatul-asupra ta vine in mod neasteptat o reusita la care nu credeai ca se poate aspira...sa va povestesc,veneam pe drum si intalnesc 2 cunostinte care se frasuiau sa gaseasca pe cineva sa boteze o fetitza la o alta cunostintza de a lor care traiau in concubinaj,saraci etc.,eu am receptat si am zis ce sa va spun nu sunt dispusa sa botez,niste lucrusoare mai am eu prin casa noi dar sunt pentru un baiat,dar daca spuneti ca se cere numaidecat copilul botezat,o sa vad cum si ce pot face insa le spuneti sa nu impuna nici un fel de pretentzii,io increstinez copilul si asta este important nu vreau sa aud de cumetrie ,vizite etc.Zis si facut,merg inventariez tot ce aveam prin casa nou pt copil,imi fac un calcul ce mi-ar mai trebui,ma interesez cat trebuie sa platesc la biserica;lumanari,taxa la parinte,injgheb banii care trebuie minim, intr-o zi pregatesc totul ,vorbesc cu preotul si merg si botez copilul,era mare avea 6 luni,se cerea botezat,stiti cum ,am vazut usurarea botezului pe copil,am fost multumita ca am putut face botezul,dupa toate acestea desigur eu cam ramasesem fara bani,aveam in casa de mai mult timp ,o pisa de centrala pe care o inlocuisem cu una noua si pe cea veche o reparasem sa imi fie la nevoie si niste tevi de care stia salariatul firmei care imi executase lucrarile,ma trezesc intr-o seara la osaptamana de la botez ca vine respectivul salariat acasa la mine si ma intreaba de ele ca ar avea nevoie sa rezolve un alt caz urgent si sa le vand,m-am mirat cum de a venit cerintza,am luat banii ca aveam nevoie...iata cum lucreaza dumnezeu!
ileana1959
Postat pe 9 August 2010 13:10
De la: sageataalbastra, la data 2010-08-09 08:18:24PT.dor72: azi vreau sa ma simt neimplinita si nemultumita, dar poate asa te voi multumi pe tine, sa stii ca nu asta imi e menirea mea pe aceasta lume,deocamdata,sufar cand vrei sa fiu asa,sincer ,ma dezechilibrez,nu ma cunosti-nu te cunosc,DECI?...SI DE M-AI CUNOASTE NU M-AI SCHIMBA,EU POATE M-AS SCHIMBA(DACA VREAU EU,DOAR EU)
TREBUIA SA INCEP CU ESENTIALUL,SI ANUME CA AM CE SA FAC SI CHIAR F.MULTE DIN PACATE PT.TINE, SIC! .
ERA SA UIT, SUNT DATOARE CU UN RASPUNS LA TINE,SI NU STIU EU?
TREBUIA TIE SA-TI RASPUND? LAMURESTE-MA, CA SA STII MAI BINE CUM VOR STA LUCRURILE.

Scuze Sageataalbastra ( sau ai devenit TGV?)Scuze pentru confuzie
Mesajul era pentru curajoasa noastra luptatoare.
Greseala mea, am considerat ca din ceea ce postez se intelege cui ma adresez.
Nu am obiceiul sa schimb pe cineva, nu mi-am propus niciodata asta...
Dar cred ca am voie sa postez atunci cand consider ca trebuie sa fac anumite afirmatii, nu?
Nu e cazul sa fii nemultumia si neimplinita si crede-ma, fara suparare, nu credeam ca altcineva se poate identifica atat de usor cu luptatoareacurajoasa.
Poate daca ai sti de unde esti nu ai mai fi atat de nervoasa.
dor72
Postat pe 9 August 2010 18:10
nu ucideti faptele bune prin trufie.trufia este placuta Diavolului.
vuvuzela
Postat pe 9 August 2010 18:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pai cine mai vrea sa fie om bun si cumsecade in romania? Pt ca sar pe el alti oameni ca niste lupi flamanzi 3 De la: anaROBERT 17 August 2010 00:33
dIscriminare ! 5 De la: quasaria 26 August 2011 19:43
luna se aseaza in leagan de cristal 187 De la: heartbit 11 Septembrie 2015 18:30
adio criza am reusit 11 De la: nazirra 15 Aprilie 2010 10:47
edine gratuite la psiholog n luna iunie 22 De la: garbo213616 11 Iunie 2012 20:17
Setari Cookie-uri