definitiile iubirii

De la: iasomia, la data 2010-07-13 13:32:03mmm,nu e bine,se invata asa..si dai de greu...

pe mine sa ma ia din cand in cand de ceafa,nenica...
sa se uite in ochii mei ,si sa-mi traga o defintie ...
dar deh..nu te lua dupa mine ,eu sunt mai poporanca, ashe...


Ba nu esti,uneori si eu simt nevoia de declaratii asa sensibile si pompoase,dulci si periculoase dar nu cred ca mai are loc saracul de mine,ar trebuii sa ihi las si lui loc de declaratii dar mi-e ca daca ma opresc asa brusc,intra la banuieli,sau poate nu?
small_lady
Postat pe 13 Iulie 2010 13:41
Mie mi-a ramas in minte un citat din filmul "A walk to remember" : "Love is like the wind....you can't see it , but you can feel it."
Rha
Postat pe 13 Iulie 2010 17:21
parca de definitii....sta acum lumeaa
fleurdelis
Postat pe 14 Iulie 2010 18:35
da.periculoasa iubirea
estela
Postat pe 15 Iulie 2010 03:23
fleurdelis
Postat pe 15 Iulie 2010 18:52
A IUBI INSEAMNA A TRAI VIATA CELUILALT,SA UITI DE TINE SI SA TE DARUIESTI CU TOTUL CELUILALT FARA A ASTEPTA CEVA VREODATA IN SCHIMB,ACEASTA ESTE ADEVARATA IUBIRE CARE TE INALTA SI TE PURIFICA DE TOT CE E MURDAR IN LUMEA ACEASTA.DAR NU CONTEAZA CATA DRAGOSTE AVEM LA INCEPUT ,CI CAT DE MULTA CONSTRUIM PANA LA SFARSIT.
garbo110339
Postat pe 17 Iulie 2010 18:12
si daca stim definitia asta a iubirii cu ce se alege lumetul? cu o definitie in plus?
si_totusi
Postat pe 17 Iulie 2010 18:18
iubirea asta of of
blondina_X
Postat pe 17 Iulie 2010 18:25
De la: si_totusi, la data 2010-07-17 18:18:50si daca stim definitia asta a iubirii cu ce se alege lumetul? cu o definitie in plus?


nu . da' vedem cum simt ei.
bluelight
Postat pe 17 Iulie 2010 18:34
daca afli definitia iubirii, vezi felul cum gandesc si cum descriu alte persoane ceea ce simt si ceea ce traiesc cand au acest sentiment. nu am deschis acest tipic ca sa ma aflu in treaba
simina007
Postat pe 19 Iulie 2010 08:28
De la: soryna16_10, la data 2010-07-19 08:28:46daca afli definitia iubirii, vezi felul cum gandesc si cum descriu alte persoane ceea ce simt si ceea ce traiesc cand au acest sentiment. nu am deschis acest tipic ca sa ma aflu in treaba
[/quote


probabil u ai prea multa iubire si nu ai cui sa io oferi ca,de aceea vrei definitit in totatiltate.nu exista definitie nu exista cam nimic.iubirea este un cuvant rostit atata tot.
blondina_X
Postat pe 19 Iulie 2010 18:34
i-auzi domnule
fleurdelis
Postat pe 20 Iulie 2010 20:10
Iubirea-i mai dulce ca mierea,
Albina cu greu o aduna !
Pelinul amar e ca fierea
Si creste pe campuri aiurea...
Aduna iubire cu stropul,
Perechea cu dor sa astepti
De mana sa fii cu norocul
La viata cu drag sa privesti !
anisoaraf
Postat pe 23 Iulie 2010 16:14
De la: moniq_, la data 2010-07-08 09:03:53mai, sigur nu jucam Scrabble?!
pentru ca iubirea imi pare mai mult ca s-ar simti decat s-ar descrie; zic si eu.

Moniq daca te rog sa-mi culegi o ciumpilice de pe o campie imensa plina cu flori de toate felurile, crezi ca vei reusi asta?
Probabil o sa intrebi:
- dar cum arata o ciumpilice? ca sa stiu ce sa caut!
Iar eu o sa-ti raspund:
- cauta, cauta.... o sa-ti dai seama dupa miros care e....!

Deci.... sa concluzionez:
daca nu stii sa definesti iubirea nu o vei gasi niciodata!
marceltuky
Postat pe 24 Iulie 2010 06:39
De la: tusi_Oli, la data 2010-07-08 14:52:05iubirea
ce-i iubirea ceva frumos care atunci cand incepe este bine, dulce vezi totul doar in culori vesele mai rau este cand se termina ca atunci doare si vezi totul in gri si negru
oricum fara iubire nu putem functiona la capacitate maxima
poate gresesc sau poate nu.....suntem facuti din iubire si trebuie sa dam iubire
o zi frumoasa

Iubirea adevarata nu se termina niciodata!.... ceea ce descrii tu este iubirea pasionala, fascinanta dealtfel.... dar ea este doar o componenta a iubirii adevarate!
marceltuky
Postat pe 24 Iulie 2010 06:43
De la: marileanamoncanu, la data 2010-07-12 08:51:37
De la: vuvuzela, la data 2010-07-10 17:51:58iubirea are o singura definitie.restul postarilor voastre este descrierea trairilor .intrebarea nu era ce "face" iubirea,ci "defineste iubirea".am mai scris despre asta ,dar o voi mai face,cand vad confuziile.

iubirea este fuziunea intre doua entitati,este neconditionata,iubesti doar odata in viata ,sau deloc.ACEASTA ESTE DEFINITIA IUBIRII.



dute fataaaa! tu te ai iubit cu toti si faci acuma pe filozoafa cine te crede?


bre..,nu face declaratii nefondate...
roby_cado
Postat pe 24 Iulie 2010 06:44
De la: soryna16_10, la data 2010-07-10 07:57:08iubirea pentru mine inseamna:
-respect
-prietenie
-admiratie
-fericire
-libertate
-comunicare
-speranta
-durere
-incredere
-gelozie

cine mai stie sa mai adauge cuvinte cheie

Daca ti-as spune ca reteta unui cocktail perfect ar trebui sa sune cam asa:
100 ml vodca
150 ml sirop de zmeura
100 gr zmeura proaspata
2 felii mari de lamaie
3 cuburi de gheata
50 gr piper negru
15 gr sare amara
60 ml otet de mere
ti s-ar parea in regula reteta? banuiesc ca unele ingrediente te-ar cam pune pe ganduri!
asa si cu reteta ta privind iubirea:
durerea si gelozia nu au ce cauta pe aceasta lista!
stau in dubii si in legatura cu speranta!
speranta creeaza asteptari.... iar asteptarile conduc la obligatii!
Orice gest, orice efort, orice actiune trebuie facuta din placere, placerea de a-i face o bucurie celuilalt si nicidecum din obligatie!
marceltuky
Postat pe 24 Iulie 2010 07:00
De la: si_totusi, la data 2010-07-17 18:18:50si daca stim definitia asta a iubirii cu ce se alege lumetul? cu o definitie in plus?

nu... intelegand iubirea vei sti ce trebuie sa oferi, vei sti cum trebuie sa te comporti.... asta binenteles daca vrei sa simti si tu starea respectiva de fericire!
Pentru ca iubirea adevarata atunci cand o oferi ti se intoarce inapoi!
dar poate pentru tine va ramane la stadiul de simpla definitie!
marceltuky
Postat pe 24 Iulie 2010 07:21
De la: fleurdelis, la data 2010-07-08 19:05:19
sa ziic... sa nu ziic??
mai io zic ca-nseamna....atunci cand iti bubuie inima!
cand face ea asa: bum-bum! bum -bum!!! si da sa sara afara din piept!
eu asta as zice ca-nseamna iubirea....oooofff

Iarasi descrieti iubirea pasionala....
si eu am avut situatii cand in doar cateva minute eram indragostit pana peste urechi, am cocborat din tren la jumatatea drumului (desi a doua zi trebuia sa ma prezint la servici si binenteles m-am ales cu o absenta) doar pentru ca in acea gara ea urma sa schimbe directia de mers si imi doream la nebunie sa mai petrec cateva ore cu ea! (apropo.... daca citeste vreodata aceasta postare o rog sa-mi trimita un mesaj, mi-as dori foarte mult sa o revad)
Iubirea adevarata inseamna sa simti incredere deplina in celalalt, sa simti ca sufletele voastre s-au impletit intr-unul singur, sa simti ca orice bucurie este comuna, ca orice ideal, orice speranta, orice dorinta sunt traite deopotriva de amandoi... sa doresti pentru cel iubit tot binele si toata fericirea din lume, sa te bucure fericirea sa si sa suferi pentru nereusitele sale. Sa fie ca o extensie a propriei persoane, o parte din tine!
marceltuky
Postat pe 24 Iulie 2010 07:43
Si cu astea ai cam vrea sa spui ca....?
Doara
Postat pe 24 Iulie 2010 07:43
avvem un comentator de definitii care schimba trenurile, aicia, ce nu ai inteleeeeeeeees??

siii...appp....daca citesti mesajul....
fleurdelis
Postat pe 24 Iulie 2010 07:56
Ma doare capul doar cat ii citesc postarile.
Doara
Postat pe 24 Iulie 2010 08:10
Nu stiu daca ma deprima sau ma distreaza demonstratiile astea de sacrificii supreme: gen am intirziat intr-o zi la serviciu pentru ca iubeam la nebunie.
Probabil ar fi de plins, nu de ris.
Si dupa ce ai intirziat la serviciu trebuia sa iti faci un harakiri.
Ca ai fost dezonorat.
Nu stiu cum de mai traiesti dupa un asemenea compromis...auzi, sa cobori din tren?! CInd te chema datoria?!
quasaria
Postat pe 24 Iulie 2010 09:10
Dor, vrea sa spuna ca, intre noi cel putin, este singurul ce a cunoscut Iubirea!
neiubitoarele si neiubitele de noi!
si desi ma "mananca" tastatura, nu am timp sa ii demontez cel putin afirmatia referitoare la cel dintai comentariu al meu; dar ii voi spune ca si sufletele ce dispun de o minte inocenta descopera ca se iubesc si nu au nevoie de cunoastere pentru asta; de cele mai multe ori, cunoasterea absoluta ucide iubirea!
moniq_
Postat pe 24 Iulie 2010 09:34
mai, da' acum stiu ce ma debusola: baiatul asta e leit nea Puiu ala de se da lovit pe la TV in ultimele zile...
moniq_
Postat pe 24 Iulie 2010 09:56
Iubirea...Doua flacari ce devin una singura
Zotlam
Postat pe 24 Iulie 2010 15:47
iubirea aproape ca a disparut!!!paroapte toata lumea fuge de iubire !!putini mai ai curajul sa iubeasca cu adevarat!!
dana_1
Postat pe 24 Iulie 2010 16:03
spre informatia ta.... in momentul in care iubesti esti gelos. nu ai avut momentul in care cineva pe care u nu il cunosteai sa se apropie de prietena sau sotia ta si sa-i vezi mai apropiati si sa fii gelos? sau daca iubesti pe cineva atat de mult si sa te desparti pentru un timp? aia nu se cheama durere (indiferent de formele acesteia, ca este temporara sau definitiva) ? in momentul in care pleaca nu ai speranta ca se va intoarce cat mai curand la tine? ceea ce am vrut sa spun e ca la fel ca si in alte domenii in iubire sunt si rele sunt si bune. nu toate sunt perfecte. daca te certi cu perechea ta asta inseamna ca dupa cearta nu o mai iubesti?
simina007
Postat pe 24 Iulie 2010 20:21
si inca o chestie am vazut ca la tine iubirea e comparata cu sticla de alcool. e si normal sa nu simti gelozie. sau poate sa fii gelos ca ti-a luat cineva sticla, sa te doara cd cineva iti bea cel mai bun vin si speranta ca iti va mai lasa si tie
simina007
Postat pe 24 Iulie 2010 20:28
regret ca trebuie sa iti dau acest raspuns.stii de cate ori,in diferite teme s-au dat diferite definitii ale iubirii?pe scurt, este o fuziune intre doi oameni,este neconditionata si este unica.adica iubesti doar odata sau niciodata.este descrisa si in biblie de catre Iisus/femeia si barbatul isi vor parasi parintii ,si se vor iubi pana cand moartea ii va desparti, si se vor impreuna pt procreere.
vuvuzela
Postat pe 24 Iulie 2010 20:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NOTARUL 99 De la: cricat 12 Septembrie 2011 19:30
Mai presus de dragoste exista principii si prejudecati? 15 De la: kitty_cross 31 Ianuarie 2010 11:04
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:26
Concurs 3Suisses 2 De la: pollet_a 9 Septembrie 2012 01:37
RAMAI CU GANDUL CA NE-AM IUBIT SI REIATI VIATA DE UNDE A RAMAS, IGNORANTULE! 48 De la: quasaria 12 Ianuarie 2010 20:42
Setari Cookie-uri