Ce inseamna casatoria dintre un barbat si o femeie?

Casatoria inseamna unirea vietii a doua persoane...Avandu-l ca protector pe Dumnezeu...Casatoria se face cu inima curata...Rugandu-l pe Dumnezeu sa ofere protectie si sa dea intelepciune pt ca cele doua persoane sa poata comunica,,,sa poata oferi iubire unul altuia..Sa fie armonie in familie.Dar daca oamenii care se casatoresc,,dar ei nu o fac cu inima curata...Aceasta casatorie la biserica este doar o ceremonie si atat....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Iulie 2010 17:43
sti tu....
anaROBERT
Postat pe 12 Iulie 2010 00:14
Casatoria ...Ei,multe s-au schimbat in decursul atitor ani...Dar in prealabil e simplu ... Casatoria dintre un barbat si o femeie...O uniune cu trup si suflet ,pentru o perioada nedeterminata .In care, fiecare dintre cei doi isi respecta ....partenerul/partenera de viata in mod egal ...isi impart responsabilitatiile din familie, atit pe plan financiar cit si pe plan emotional....Fara insa a folosii forta ,violenta ...sau santajul pentru anumite benefici materiale sau fizice....Impreuna la bine si la greu ....Impartind totul ...si luind deciziile impreuna ce reprezinta interesul familiei lor incercind sa traiasca in armonie si pace .
Zotlam
Postat pe 20 Iulie 2010 19:29
Casatoria este un act de consfintire a consimtamantului a doua persoane de regula barbat si femeie ( in unele tari, pot fi si de acelasi sex), de a-si petrece zilele impreuna ,,pana cand moartea ii va desparti'' Cei doi isi jura iubire eterna, insa... viata le mai rezerva si surprize.
Printul se poate transforma in broscoi iar frumoasa mireasa intr-o scorpie. Urmeaza apoi compromisul.
m_ada
Postat pe 20 Iulie 2010 19:43
urmeaza compromisul sau ...divortul...petrecerea de divort e indispensabila
reyya
Postat pe 23 Iulie 2010 14:44
bai nenica, e adevarat ca trebe sa te plictisesti tare rau cu tine insuti, ca sa deschizi un topic cu titlu' asta... noroc ca mai sunt si alti plictisiti de-acelasi fel, sa-ti raspunda la tematica... adeca, mai sunt si alte conturi, deh...
zambil
Postat pe 23 Iulie 2010 15:44
De la: m_ada, la data 2010-07-20 19:43:39Casatoria este un act de consfintire a consimtamantului a doua persoane de regula barbat si femeie ( in unele tari, pot fi si de acelasi sex), de a-si petrece zilele impreuna ,,pana cand moartea ii va desparti'' Cei doi isi jura iubire eterna, insa... viata le mai rezerva si surprize.
Printul se poate transforma in broscoi iar frumoasa mireasa intr-o scorpie. Urmeaza apoi compromisul.
Pai de multe ori,,femeia poate deveni o scorpie datoritas egoismului barbatului....Pt ca stii tu,,ca incet incet,,paharul se umple si cand incepe sa dea pe dinafara incep scandalurile apoi divorturile....Cata vreme va exista nedreptatate si egoism va exista mereu razboi intre oameni....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Iulie 2010 12:18
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-25 12:18:07
De la: m_ada, la data 2010-07-20 19:43:39Casatoria este un act de consfintire a consimtamantului a doua persoane de regula barbat si femeie ( in unele tari, pot fi si de acelasi sex), de a-si petrece zilele impreuna ,,pana cand moartea ii va desparti'' Cei doi isi jura iubire eterna, insa... viata le mai rezerva si surprize.
Printul se poate transforma in broscoi iar frumoasa mireasa intr-o scorpie. Urmeaza apoi compromisul.
Pai de multe ori,,femeia poate deveni o scorpie datoritas egoismului barbatului....Pt ca stii tu,,ca incet incet,,paharul se umple si cand incepe sa dea pe dinafara incep scandalurile apoi divorturile....Cata vreme va exista nedreptatate si egoism va exista mereu razboi intre oameni....
cata vreme vcva exista minciuna,,toleranta si egoism,,va fii mereu razboi intre barbat si femeie..Pt ca nimanui nu ii place sa fie luat de prost ..Apoi poate femeia indura cat indura..Dar la un moment dat se satura si paharul da pe dinafara si gata....Pt ca rbdarea oamenilor nu este la infinit....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Iulie 2010 12:20
Dupa umila mea parere casatoria nu este nici Rai, nici Iad ci Purgatoriul!
garbo080596
Postat pe 26 Iulie 2010 23:10
Of, Irinuca, pe mai toate topicele cand postezi , iti versi naduful pe barbati. Precis ca te-o fi dezamagit tare rau vre-unul. Insa, mai sunt si barbati cumsecade, tandri, si iubitori.
m_ada
Postat pe 26 Iulie 2010 23:20
De la: m_ada, la data 2010-07-26 23:20:20Of, Irinuca, pe mai toate topicele cand postezi , iti versi naduful pe barbati. Precis ca te-o fi dezamagit tare rau vre-unul. Insa, mai sunt si barbati cumsecade, tandri, si iubitori.
te cred ceea ce spui,,ca mai sunt si barbati civilizati....Dar putini...Eu nu urasc barbatii,,ci doar vreau ca femeile sa ii puna pe barbati in banca lor si sa stie sa isi impuna punctul de vedere.Pt ca mie imi este mila de bietele femei nestiutoare care sufera in ele
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 15:52
ai venit din concediu deja?????
ameno
Postat pe 28 Iulie 2010 16:01
De la: ameno, la data 2010-07-28 16:01:33ai venit din concediu deja?????
pai nu am fost in concediu..Ci doar a venit fratemiu la mine..Si mi-a scos peri albi,,pt ca nu face nimica fara sii spui..A vazut la taicamiu..Si mai vorbeste si aiurea ca asa a vazut la taicamiu...Ca taicamiu nu prea stie sa vorbeasca frumos cu femeile..Mentalitatea romaneasca....Si ne-am ciondanit....Imi pare rau de bietul copil,,,dar trebuie si el sa se invete sa vorbeasca frumos...Ca fara severitate baietii nu prea inteleg...Ca cica nu prea ii plac ordinele,,,dar sa faca ordine fara sa ii zic eu...Baietii sunt dezordonati...Ca cica zice maicamea,,,ca nu face pt ca nu ii place...De parca noua femeilor facem doar ce ne place..Facem ce trebuie..Asa sa faca si barbatii..Pt ca eu nu sunt servitoarea nimanui...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 16:08
pacat ca nu te-ai nascut cu ciuc macar erai lider cu toate actele in regula.
Doar toti barbatii sunt lideri si asa aveai si tu o scuza.Ia cauta-te in suflet nu cumva esti barbat si nu sti cum sa-ti exteriorizezi simtamintele
ameno
Postat pe 28 Iulie 2010 16:13
De la: ameno, la data 2010-07-28 16:13:51pacat ca nu te-ai nascut cu ciuc macar erai lider cu toate actele in regula.
Doar toti barbatii sunt lideri si asa aveai si tu o scuza.Ia cauta-te in suflet nu cumva esti barbat si nu sti cum sa-ti exteriorizezi simtamintele
De ce crezi ca ar trebui sa fiu barbat...Ca doar nu doar barbatii sunt inteligenti...Mai sunt si femei inteligente si puternice..Numai ca mentalitatea romaneasca a cam astupat gura la femei...Dar sunt si femei inteligente...Uite spre exemplu..In religia ortodoxa..Femeia nu este acceptata ca pastor..le este frica la barbati ca sa nu le-o ia femeile inainte..Pt ca femeile au intuitia lor..Poate doar le lipsesc ideile...IN ALTE TARI,SUNT FEMEI PUTERNICE CARE CONDUC...de ce trebuie neaparat sa fiu barbat....mie imi place sa fiu femeie
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 16:23
Barbatii nu accepta inteligenta femeii....Poate ca le este frica ca isi va pierde rangul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 16:25
Spre exemplu in religia evangelica..Femeia este acceptata ca sa slujeasca ca pastor....De ce trebuie o femeie sa se casatoreasca....Poate si o femeie sa fie pastor si sa slujeasca si sa nu se se casatoreasca niciodata..Daca ea asa simte..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 16:28
frana!
irinuco am zis doar ca ai putea fi barbat ca prea vrei sa fi lider.
Nu am zis ca trebuie neaparat sa fi si inteligent pentru a fi lider.
nu o lua pe aratura, ia o gura de aer si respira, eventual numar pana la 15 in gand
ameno
Postat pe 28 Iulie 2010 16:33
Asta este teoria,si este o frumoasa teorie,dar care nu are legatura cu realitatea.
pentru ca toti suntem oameni supusi greselii,toti gresim,toata viata,iar inima noastra nu e niciodata curata,inima curata are Iisus si fecioara Maria,si ceilalti sfinti.
Noi astilaltii,nu avem inima curata,nici dupa spovedanie,pentru ca niciodata nu constientizam la marimea reala,cum ar trebui sa fim ,sa ne comportam.
aveam impresia in trecutul meu,ca sunt o persoana speciala,toti cunoscutii si prietenii mei imi ziceau de sufletul meu pur.Pana am intalnit pe soacra mea,si am inceput sa tip si sa vorbesc urat,in loc sa o scot din viata mea...am gresit.
dar aici e vorba de casatorie,de cea mai complexa si dificila reltaie,din cate exista.Doi oameni din doua medii diferite,cu stil de gandire diferit,cu obiceiuri si educatie diferita,se hotarasc sa fie impreuna toata viata...plus sex diferit,si asta adauga greutate.
asa ca probleme vor fi mereu,si se vor rezolva mereu,in casatorie.
daniilia
Postat pe 30 Iulie 2010 13:07
INTREBAREA TA CONTINE UN PLEONASM ! EU NU CUNOSC SI NU RECUNOSC DECAT CASATORIA DINTRE UN BARBAT SI O FEMEIE ! RESTUL SUNT POVESTI FANTASMAGORICE SI BOLNAVE ! TOATE CELE BUNE VOUA, TUTUROR !
IOANA_DRAGAN
Postat pe 1 August 2010 16:01
casatoria este o CONVENTIE intre doua persoane(mai nou si de acelasi sex) inventata de societate

in cele mai multe cazuri persoanele implicate in aceasta "nenorocire" nu se iubesc,doar simuleaza sau se amagesc o perioada de timp,dupa care adevarul iese la iveala

casatoria asigura perpetuarea speciei umane
dar ce?!?! parca fara casatorie nu se mai inmultesc oamenii???

exista si EXCEPTII!!! desigur
dar in general oamenii sunt nefericiti din cauza acestei minciuni casatoria,sub paravanul careia se comit atatea atrocitati

p.s. proaspat casatoritii ma vor injura in gandul lor
dar...isi vor da seama de asta mult mai tarziu

sory
LILO
Postat pe 1 August 2010 18:52
De la: LILO, la data 2010-08-01 18:52:24casatoria este o CONVENTIE intre doua persoane(mai nou si de acelasi sex) inventata de societate

in cele mai multe cazuri persoanele implicate in aceasta "nenorocire" nu se iubesc,doar simuleaza sau se amagesc o perioada de timp,dupa care adevarul iese la iveala

casatoria asigura perpetuarea speciei umane
dar ce?!?! parca fara casatorie nu se mai inmultesc oamenii???

exista si EXCEPTII!!! desigur
dar in general oamenii sunt nefericiti din cauza acestei minciuni casatoria,sub paravanul careia se comit atatea atrocitati

p.s. proaspat casatoritii ma vor injura in gandul lor
dar...isi vor da seama de asta mult mai tarziu

sory
Daca cei doi se casatoresc cu inima curata...Si sunt amandoi pe aceeasi lungime de unda...Pt ca conteaza intelegerea....Respectul,sinceritatea si comunicarea....Casatoria nu ar fii asa grava...Numai ca eu nu ma pot adapta cu mentalitatea romanilor...Sa moara capra vecinului..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 22:15
De la: m_ada, la data 2010-07-26 23:20:20Of, Irinuca, pe mai toate topicele cand postezi , iti versi naduful pe barbati. Precis ca te-o fi dezamagit tare rau vre-unul. Insa, mai sunt si barbati cumsecade, tandri, si iubitori.


KNIGHT_31
Postat pe 3 August 2010 02:11
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-11 17:43:02 Casatoria inseamna unirea vietii a doua persoane...Avandu-l ca protector pe Dumnezeu...Casatoria se face cu inima curata...Rugandu-l pe Dumnezeu sa ofere protectie si sa dea intelepciune pt ca cele doua persoane sa poata comunica,,,sa poata oferi iubire unul altuia..Sa fie armonie in familie.Dar daca oamenii care se casatoresc,,dar ei nu o fac cu inima curata...Aceasta casatorie la biserica este doar o ceremonie si atat....


ATUNCI CIND, CEI 2 SE CASATORESC O FAC CU INIMA CURATA. DAR AMINDOI PRIVESC VIATA DIN UNGHIURI DIFERITE, AVIND INTERESE SI OBICEIURI DIFERITE. DACA IUBESTI CU ADEVARAT FACI COMPROMISURI IAR DACA NU, NU.
KNIGHT_31
Postat pe 3 August 2010 02:14
UN CONTRACT PE PERIOADA NEDETERMINATA ))))
dana_dgg
Postat pe 5 August 2010 23:26
Nedeterminta? Aici e greseala.
Doara
Postat pe 6 August 2010 06:09
Dorutza, tu nu vezi cine o spune?
Ciresica
Postat pe 6 August 2010 06:11
Vad, vad. Poate aparentele inseala.
Doara
Postat pe 6 August 2010 06:14
Dorutza, nu se poate asa ceva. Nu pot sa cred in situatia asta.
Ciresica
Postat pe 6 August 2010 06:29
Uite ca am citit pe alt topic ca e de 15 ani casatorita. Vezi?
Doara
Postat pe 6 August 2010 06:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce oare oamenilor le plac oamenii corecti,,dar lor nu le place sa fie corecti atunci cand inatalnesc oameni corecti,de aceea nici nu mai exista asa ceva 4 De la: ingerasulluptator 18 Decembrie 2011 16:22
Curiozitate 55 De la: Dor_marunt 23 Decembrie 2009 16:30
DACA TOT NE PLACE SI NU AVEM CE FACE 29 De la: gr33nview 10 Iunie 2013 23:37
CUM SE POATE DARAMA UN APARTAMENT 30 De la: garbo164001 26 August 2010 12:23
varza murata! 12 De la: garbo_5594 23 Noiembrie 2012 00:32
Setari Cookie-uri