Refuzul sotul meu pentru continuarea studiilor

Sunt casatorita de aprox.un an de zile,de 3 luni sotul meu este plecat in strainatate si eu m-am hotarat sa urmez cursurile unei facultati dar m-am intampinat cu refuzul sotului meu.nu e de acord sub nicio forma sa ma inscriu la facultate;ii e frica sa nu ma piarda,asta e motivul pe care mi-l invoca mereu.nu stiu ce sa fac?sa-mi urmez studiile sau nu?va multumesc!
andreea26
Postat pe 15 August 2009 21:02
bineinteles k trebuie sa-ti urmezi studiile! nu vezi k in ziua de azi si q 3 doctorate te angajezi greu? incearca sa mai discuti q el, tb sa te inteleaga. el are studii sup?
nelly05
Postat pe 15 August 2009 21:06
ANDREEA...mariajul e una si cariera e cu totul altceva..dc vrei sa faci ceva in viata...tre sa inveti(tot timpul).a face o facultate in ziua de azi ii f usor..acu depinde ce vrai tu...ca si capra si varza nu le poti impaca... da apropos sotul tau dc ii in strainatate..inseamna ca i-ai dat acceptul dc tu nu erai de acord cu plecarea lui?ce ar fi zis?
LILO
Postat pe 15 August 2009 21:07
nu mi se pare normal sa nu fie el de acord! sa te piarda? de ce ? ca ai sta prea mult cu nasu in carti? pai el e in strainatate,tu nu ai voie nici la facultate? destul de egoist! nu are dreptul sa decida pt tine! eu zic sa vb cu el pe tema asta si indif de ceea ce ti va raspunde tu du te la fac si implineste ti visul,dupa aceea va fii prea tarziu! nu stiu istoria rel voastre sau de cand va cunoasteti ,dar cred ca nu v ati luat degeaba,tre sa va cunoasteti destul de bine! gaseste o modalitate de a i explica frumos si nu cred ca nu te va intelege!!! explica i ca ai nev de sustinerea lui
l_erika
Postat pe 15 August 2009 21:08
unde e increderea? dak e sa te piarda......apai te pierde si de aks nu numai din faculta
nelly05
Postat pe 15 August 2009 21:08
tu cu ce te ocupi momentan?
l_erika
Postat pe 15 August 2009 21:09
dc nu prezinta o indiscretie,din parte-mi,spune-mi andreea cam ce faculta vrei sa urmezi?
LILO
Postat pe 15 August 2009 21:10
dael are facultatea de administratie publuca terminata dar nu profeseaza.
andreea26
Postat pe 15 August 2009 21:16
fa-ti fata facultatea. lucrurile nu vor merge rau mereu, si cu diploma de sotie numai amantii te mai iau in seama.
pik_nik
Postat pe 15 August 2009 21:17
andreea daca esti casnica e clar d c nu i convine sa faci o fac ( cu toate ca nu e prea logic pt ca el oricum e in strainatate) daca nu esti casnica,inseamna ca e egoist,tu tre sa l cunosti mai bine,tre sa stii cum sa l iei.doar nu degeaba sunteti soti si sotie. ideea e ca, si dac nu te sustine,tu tre sa faci cum simti. de ex pe mine nu m au sustinut nici macar parintii, insa prietenul meu a insistat sa ma inscriu. daca el a facut o fac si nu profeseaza treaba lui.
l_erika
Postat pe 15 August 2009 21:18
FACULTATEA DE FARMACIE
andreea26
Postat pe 15 August 2009 21:19
se dau diplome pt sotii???
nelly05
Postat pe 15 August 2009 21:19
iti repet, daca poti si vrei, fa-o! nu mai sta pe ganduri!
pik_nik
Postat pe 15 August 2009 21:20
andreea, stai sa inteleg, mama, tu te-ai casatorit sau te-ai dat la stapan?
cum este aia ca "refuza"???
trebuie sa ceri voie sa faci ceva?
lady_corina
Postat pe 15 August 2009 21:21
Nu pot spune ca sunt casnica,avem impreuna un depozit de cherestea de care acum ma ocup eu.
andreea26
Postat pe 15 August 2009 21:21
Emanciparea femeii aduce aproape mereu, teama barbatului.Mai ales cind se creeaza diferente de pregatire profesionala.Problema devine mai acuta in cazuri ca acesta cind, barbatul investeste in autodistrugerea lui.E foarte sensibil acest capitol mai ales cind femeia are destule argumente(frumusete, comportament),ce nu-i da incredere in viitorul schimbat.Vorbind in mod sincer, e o loterie, in care sansele de a nu ramine pacalit, sint mici.Oricum, in locul lui, eu am riscat, fara sa gresesc.Intrebarea se poate pune si invers: o femeie e dispusa sa sponserizeze barbatul, asumindu-si toate riscurile derivante din o astfel de investitie???
valentino
Postat pe 15 August 2009 21:22
Visul meu este sa-mi deschid propria farmacie.
andreea26
Postat pe 15 August 2009 21:23
eu cred k e pacat sa nu-ti cont studiile dak iti doresti asta q adevarat, mai tarziu o sa-ti para rau pt k refuzul lui o sa stea mereu intre voi si u mereu o sa "il arunci" in fatza
nelly05
Postat pe 15 August 2009 21:23
asa, mama, invata-l asa - tot ce vrea el se face iar tu trebuie sa ceri voie - ca asa o sa-l ai!
lady_corina
Postat pe 15 August 2009 21:24
pai atunci...urmeaza-ti visul si succes
LILO
Postat pe 15 August 2009 21:25
valentino spune adevarul acolo
l_erika
Postat pe 15 August 2009 21:26
Enrika, ai ceva dubii?
valentino
Postat pe 15 August 2009 21:30
De la: LILO, la data 2009-08-15 21:25:43 pai atunci...urmeaza-ti visul si succes
corect, cum adica sa te piarda, ce esti obiect, sau nu e sigur pe iubirea ce io porti? dar e sfant acolo in strainatate, sau ii este frica ca ii platesti cu aceasi moneda( ca sunt sigura ca el nu sta asa pe uscat, fara femeie)asa ca mergi mai departe , maine poimane iti spune...stii andrea eu am gasit iubirea vieti mele, vreau sa divortez, atunci tu nu te zgarii pe fata ca nu ai urmat facultatea care ti-ai dorit-o, eu iti doresc sincer mult noroc si mlt curaj
yanyacharberet
Postat pe 15 August 2009 21:30
andreea, bafta, fetita!
lady_corina
Postat pe 15 August 2009 21:32
nu am dubii,tocmai ca sunt de acord
l_erika
Postat pe 15 August 2009 21:32
dute si fa o !!!!!nici nu te mai gindi!!!!
ca farmacist iti spun eu ,gasesti de lucru....cit vrei iubita!!!!
daca ti place meseria, e cea mai frumoasa si banoasa !!!!!!!lasa gindul de propia farmacie....am incercat dar te papa rechiniii!!!!!!!!!!!dar spunei doar atit: un farmacist in anglia cistiga 7500 lire pe an!!!!!!!si se cauta din Romania!!!!!!fa facultatea !!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 16 August 2009 00:28
De la: andreea26, la data 2009-08-15 21:02:50Sunt casatorita de aprox.un an de zile,de 3 luni sotul meu este plecat in strainatate si eu m-am hotarat sa urmez cursurile unei facultati dar m-am intampinat cu refuzul sotului meu.nu e de acord sub nicio forma sa ma inscriu la facultate;ii e frica sa nu ma piarda,asta e motivul pe care mi-l invoca mereu.nu stiu ce sa fac?sa-mi urmez studiile sau nu?va multumesc!
,..normal sa le urmezi asta nu inpiedica iubirea..e un motiv ca sa te controleze mai mult..daca te iubea vroia ce vroiai si tu..
AGAPI_MOU
Postat pe 17 August 2009 21:59
Nu mi se pare corect din partea sotului tau sa-ti interzica, din ale strinataturi, sa-ti faci o cariera. Daca e sa va indepartati unul de celalalt, nu facultatea ta este vinovata, ci distanta ce te separa de sotul tau. Nu incerc sa-ti seman in suflet indoiala, dar nu cred ca sotul tau sta acolo chiar "pe sec",iar daca e sa-ti bati joc de tine (asta consider eu ca inseamna un amant)poti sa o faci si cu facultate si fara ca ....nu stie carte.
pik, nici un amant nu te ia in serios cu diploma de sotie, ca deaia are si acasa; altfel de diploma e valabila
daria_
Postat pe 17 August 2009 22:08
mare ti-i gradina, doamne ! iote ce hal de intrebare si mai vrea si sfaturi.

cum sa faci facultate? la capul care-l ai.....!
si_totusi
Postat pe 17 August 2009 22:11
ce tzaran...un barbat nesigur pe el, de fapt,..si proiecteaza pe ea toata angoasa..
kyra
Postat pe 17 August 2009 22:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista etica in relatiile timpurilor noastre ??? 33 De la: quasaria 18 Decembrie 2011 21:20
clarvazatoare si ghicitoare buna 1 De la: elizateo 8 Decembrie 2011 06:28
buna 2 De la: cricat 10 Octombrie 2011 08:15
Am nevoie urgenta de un sfat. 9 De la: garbo001423 28 Februarie 2010 06:51
CE PARERE AVETI DESPRE NOUL BECKHAM DE ROMANIA? 112 De la: cobra_jimbolia 3 Iunie 2010 05:27
Setari Cookie-uri