AIORELATIECUDUMNEZEU?

barboneli si voi toti de pe forum sa aveti o duminica frumoasa!

Cat despre argumentele existentei Lui,e de prisos ....sa discutam.
Dani ,ma bucur ca El exista pentru tine.
Vezi barboneli ,pe Dumnezeu trebuie sa iL simti ,este o chestie de credinta al fiecarui individ in parte.,este atat de simplu ...si totodata complicat pentru unii.

Saul care era un impotrivitor al crestinilor ,mai tarziu avea sa devina Apostolul Pavel ,Apostolul neamurilor .Cum iti expici asta ?Pe drumul damascului s-a intamplat o minune,in dreptul lui ca individ.Urmareste istoria vietii lui ,asta asa ca literatura crestina ,ca oricum nimic nu poate sa iti schimpe opiniile si crezul tau de viata,decat Dumnezeu.

Sa auzim de bine !
ica2
Postat pe 9 Iunie 2012 14:43
De la: iasomia, la data 2012-06-08 08:27:20Q

eu stiu ca tu esti o fata desteapta,nu-i asa?

icule..

pai ce faci? e libertate,fetitzo..


E libertate Iaso ,dar prea multa in tabara cealalta ...De partea lui Dumnezeu ,cam putini ,dar nu-i bai,stim ca "graul si neghina "sunt impreuna pana la o anumita vreme.

Si ,in ceea ce ma priveste respect aceasta "libertate " a fiecarui individ...

Te pup si sa ai o duminica frumoasa !

ica2
Postat pe 9 Iunie 2012 14:54
Gustaria,m-ai inteles gresit ,nu caut nici o turma ...
Imi pare rau ca ai avut experiente mai putin placute, ai grija de tine sa nu se mai repete .
Viata este un dar de la Dumnezeu ,daca te-ai intors pe terra ,inseamna ca mai ai ceva de facut ,te-ai intrebat vreodata ,ca ar fii si asta o varianta posibila?

Sa fii iubita si fericita ,aici ... poate si in vesnicii !
ica2
Postat pe 9 Iunie 2012 15:04
ica,
ar fi o varianta posibila. Sint multe variante posibile.
fiecare tindem spre o ideologie care sa zicem ca "ni se potriveste". Care, in noi, a avut ecouri mai mult decit celelalte... De ce pentru noi si altii nu, si daca e interpretare, iluzie, manipulare - mai putin relevant. Din punctul meu de vedere, cit timp un om crede - in orice ar defini el ca dumnezeu - numele pe care il da credintei si modul in care si-a ales-o nu conteaza. Divinitatea lui e exact atit de puternica pe cit ii e credinta. Indiferent care.
E, sa zicem, o atitudine relaxata. Si simpla. Si prefer sa o pastrez asa - pentru ca acesta e sistemul in care eu am regasit un echilibru, deci care, pentru mine, functioneaza.
Sistemul coercitiv, de exemplu, nu functioneaza... Nici cel in care departajezi binele de rau - binele meu e raul altcuiva. Nu exista umbra fara lumina, lumina fara umbra, daca n-ar exista raul s-ar anula binele. Sint doar conventii.

quasaria
Postat pe 9 Iunie 2012 15:43
Eu cred in iubirea lui Dumnezeu..
Dar nu cred in iubirea dintre barbat si femeile...Pt ca oamenii sunt rai si nu sunt corecti unii cu altii,de aceea nici nu este considerata iubirea ci poate pasiune oarba si interesul de a nu fii singur si de a avea o servitoare,asa gandesc barbatii.
ingerasulluptator
Postat pe 9 Iunie 2012 16:39
de Ludwig Feuerbach ai auzit, irino?
N-ai auzit, ca era barbat...

Avea o teorie care ti se aplica... manusha.
quasaria
Postat pe 9 Iunie 2012 16:44
Dupa pererea mea...
Pacea banii si fericirea nu ii baga Dunezeu in traisca omului.
Pacea omului si-o castiga prin faptul de a-si vedea de treburile lui,si nu a face rau nimanui si nu a invidia pe nimeni,pt ca asa cum strigi intr-o padure asa iti vine vocea inapoi si nu stii din ce directie,asa si cu pacea..Vrei pace trebuie sa lupti pt ea prin perseverare si credinta.
La fel si banii,,vrei bani trebuie sa muncesti.
vrei cunostinte trebuie sa muncesti ca sa le acumulezi,,pt ca doar lucrurile negative vin pe gratis si degeaba,,,pt lucruri destepte si constructive trebuie sa iti pui intea la contributie sa muncesti.
vrei sa fii fericit,trebuie sa ai grija cu ce oameni te incurci,eu nu stiu pt ca -a interesat sa am oameni apoape pt ca prefer sa am linistea mea ci doar sa am prieteni cu care sa ne ajutam reciproc si sa ne sustinem moral,numai cu gandul la Hristos si sa aleg doar sfaturile bune si constructive pt suflet,.
ingerasulluptator
Postat pe 9 Iunie 2012 16:46
Pai credinta noi oameni castigam intelgenta...Dar si noi trebuie sa muncim sa citim sa ne rugam sa acumulam cunostinte constructive....Prin rugaciune si credinta Dumnezeu te educa sa fii muncitor si sa devii intelept..Sa citesti,,sa te rogi si sa te rogi la Dumnezeu ca sa te ajute sa asimilezi doar lucrurile constructive pt caracterul tau.
Daca nu muncesti nu citesti,nu te documentezi,nimic nu ti se baga in traista...
Da Dumnezeu te ajuta te indruma dar nu ti le baga in traista
ingerasulluptator
Postat pe 9 Iunie 2012 16:54
Irinuca ,nu mai umbla prin vecini,du-te la tine acasa ...pe topicul tau ...

hai ,sa auzim de bine !
ica2
Postat pe 9 Iunie 2012 17:57
Cnd sunt foarte obosit, m-apuc aa din senin s fiu sincer.
Adic un fel de ...spal putina! Nu?
i io am deschis cteva toapice, da' nu-s ale mele...
Iubete-i aproapele...aa de la distan.
M iart...dar...
Axl_R
Postat pe 9 Iunie 2012 18:42
merci Axl,am compasiune si dragoste si la distanta,mai ales in acest caz.
Sa ma ierte Dumnezeu...nu sunt de acord cu unele aberatii...
Sunt sincera si am mai spus ca "schiopatez"....din cand in cand !

Sa ai o zi buna !

ica2
Postat pe 9 Iunie 2012 19:04
axl...

poate si ica este obosita,ce zici de chestia asta?

cand esti initiatorul unui topic ai dreptul sa trimiti la plimbare pe cineva care deviaza comportamental,parerea mea.
vezi ca nu te cert,facem si noi conversatie constructiva .
bagam aer conditionat unui site in agonie...
iasomia
Postat pe 9 Iunie 2012 19:04
Poi s m ceri, dac merit.
Legile nescrise ale forumului. Sorry, io nu le aplic.

Ica, i io chioptez din cnd n cnd.
O sear fr!
Axl_R
Postat pe 9 Iunie 2012 19:13
si pt ca tot se vorbea de draci p-acilea...
mi-a venit in gand un baiat care s-a carat intre timp,avea mania asta sa fie considerat un veritabil aghiutza, nu intru in amanunte si asa sunt obosita (sic!),pandea postarile care contineau cifra 6,nu mai spun cand erau trei de sase,trebuia sa fie el musai postaciul,ce voiam sa spun de fapt?

si pe aghiutza asta ...cred ca nu e bine sa-l invoci prea des...in schimb, un ingeras d-asta as vrea sa ma ia si pe mine in brate...

http://www.youtube.com/watch?v=JbwPxEe4Xzk

axl..
este de datoria ta sa ingrijesti topicul,asa cum crezi tu de cuvinta...
iasomia
Postat pe 9 Iunie 2012 19:20
Axl,nu itii face probleme,dar Iaso are dreptate ..sunt un pic obosita ,ca de altfel rezist la "tavaleala"....

Si tu sa ai o seara frumoasa!
ica2
Postat pe 9 Iunie 2012 19:33
Iaso.merci si tie pentru aerul conditionat ,chiar aveam nevoie de o "gura de aer".

pupici multi !
ica2
Postat pe 9 Iunie 2012 19:38
trec toate,icule....

invatati sa va odihniti si fiti bune cu voi,iertati-va mai usor..
pt ca in general femeile atunci sunt obosite, cand nu sunt ok cu propria persoana....


cu placere....
iasomia
Postat pe 9 Iunie 2012 19:44
asa este Iaso ,toate trec ..

Mi-a placut videoclipul ,merci !

ica2
Postat pe 9 Iunie 2012 19:48
http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=bVRtJaGiUBc

ica2
Postat pe 27 Iunie 2012 22:27
ntz... sorry, nu sunt de acord cu cuvintele ! pozele din film si melodia, sunt superbe. asta e viata, nu EL ! EL nu e ocrotitor de loc, atata timp cat sunt nenorociri pe lume. eu tind sa fiu eu si sa ma bucur de ce in jur, "jur" care se distruge incet, incat ! eu nu ma consider nimic, chiar daca sunt doar o picatura de ploaie, o frunza purtata de vant sau un fir de nisip. si asta ptr. ca... si frunza aia purtata de vant a fost o frunza vie odata care a ajutat pomul sa se franeasca, picatura aia de ploaie a fost si ea una din multimea de picaturi care au udat pamantul si ne-a racorit, iar firul ala de nisip nu e un nimic.... pentru ca din mai multi "nimic", nu se poate forma, nu fundul marilor si nu desertul.... ! dupa parerea me, "nimic" e o credinta in ceva care nu exista... si daca exista, atunci sunt pozele din film !!!!! cele pe care de altfel, inca le vedem cu ochii nostrii !
barboneli
Postat pe 27 Iunie 2012 22:49
barboneli ,El este ocrotitor te asigur ....are grija de ceea ce a creat ,doar este Creatorul.Este altcineava autorul tuturor relelor si incearca sa dea vna pe El.
Sunt nenorociti pe lume ,este foarte adevarat ,dar nu Dumnezeu este de vina pentru asta.

Sa ai o zi frumoasa !


ica2
Postat pe 28 Iunie 2012 19:15
multumesc... are EL grija sa fie frumoasa... nu ? raspunsul tau e frumos scris si politicos... dar nu raspunde la ce am scris eu... ! de fapt, e un raspuns care poti sa-l dai si nu are nimeni cum sa te contrazica, pentru ca si "altcineva" asta e, tot o inventie a oamenilor ! a... nu ma refer la oamenii care au inventat/descoperit becul, radio, submarinele, insulina, vaccinul, paratraznetul..... etc., iti dai seama... !!! la "ceilalti"... !!!
barboneli
Postat pe 28 Iunie 2012 20:15
http://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/12062.html
ica2
Postat pe 28 Iunie 2012 22:53
Dumnezeu este ocrotitorul nostru dar nu ne baga in traista....
Si apoi sa fii credincios doar cu teoria dar nu si cu practica adica cu fapta..
Sunt multi credinciosi care vorbesc despre Dumnezeu dar sunt rai...
eu una nu ma uit niciodata la eticheta,,ci ma uit la continut....
Dumnezeu nu ajuta femeile pt ca si ele sunt rele si nu fac nimica doar ca sunt rele unele cu altele si nu lupta pt ca sa dobandeasca un caracter...
Asa cum se lupta pt lucrurile ,materiale asa trebuie sa se lupte si pt lucrurile spirituale care sa iti poti forma un caracter...
Da stiu caracterul nu este apreciat de oameni decat teoretic,nici macar de aceea care vorbesc toata ziua de Dumnezeu dar ei cu fapta sunt rai si nu construiesc caractere si mai degraba ii invata pe altii sa nu munceasca si incurajeaza lenea si nesimtirea....
ingerasulluptator
Postat pe 28 Iunie 2012 23:02
Acum si femeile sunt rele??....sa nu imi zici ca din cauza barbatilor....bla...bla...ca astea le-am citit deja
Rotty
Postat pe 28 Iunie 2012 23:09
baiiii... ingeras, asa o fi cum zici tu... dar eu n-am inteles nimic din "ghemul" asta depanat de tine... !!! macar ica2 scrie ca o femeie cu scoala... dar tu..... sa ne fereasca Dumnezeu de mai rau !!!!!
barboneli
Postat pe 28 Iunie 2012 23:13
....Ca si asa ne poate ajunge
Rotty
Postat pe 28 Iunie 2012 23:18
Va doresc o seara frumoasa tuturor !
Iubiti,vorbiti,traiti !Sunt versurile unui cantec interpretat de Catalin Crisan .
Si acestea fiind spuse ,Irinuca va avea ceva de comentat....

http://www.youtube.com/watch?v=1JzgK5BFHkA

ica2
Postat pe 28 Iunie 2012 23:40
nu le pot deschide..oricum cred ca sunt neinteresante
ingerasulluptator
Postat pe 28 Iunie 2012 23:42
De la: Rotty, la data 2012-06-28 23:18:33....Ca si asa ne poate ajunge
pai da scrie de intelege doar ea ce vrea sa spuna...
ingerasulluptator
Postat pe 28 Iunie 2012 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
asteptari intr-o relatie 272 De la: fengari 24 Iunie 2011 23:05
1-sarbatori fericite,2-ce mai faceti?????? 2 De la: elisabeta_boia 27 Decembrie 2011 09:43
consilier marital 19 De la: garbo261819 30 Ianuarie 2012 11:21
sluga la patron 35 De la: anastasya 6 Iunie 2010 15:31
definitiile iubirii 100 De la: Thor_again 29 Iulie 2010 23:35
Setari Cookie-uri