Barbati

De la: Dano, la data 2010-06-28 01:13:34Eu sunt Ortodox si daca ai cunoaste bine reliagia Ortodoxa ai vedea ca nimeni nu manipuleaza pe nimeni si ai intelege cu adevarat cine este Dumnezu,Dumnezu a dat cele 10 porunci pt a fi respectate,dc?daca ar respecta toata lumea ar fi un echilibru si nu un haos total,da Dumnezeu tea dat veata si intelepciune ca sa poti sa te descurci in veata si in primul rand tea lasat libera,poti sa faci ce vrei doar ca la urma ai sa raspunzi pt ai facut.toti suntem facuti de acelasi Dumnezeu nu fiecare are alt Dumnezeu.eu am zis ca tre sa avem un respect fata de Dumnezeu nu sa facem bancuri pe seama Lui.Tu daca ai avea un copil si ala te ea la misto ai fi bucuroasa?cat despre nu iti face griji ca am grija sa fie totul ok,sunt dj si sa stii ca nu am mai fost la biserica de mult timp asta da dovada ca nu sunt un om care e tot timpul in biserica dar port un respect fata de Dumnezeu pt el mea dat veata


In primul rand vreau sa-ti spun ca ai interpretat gresit mesajul meu.Ce am scris eu nu era un banc si o povestioara frumoasa despre adevarata valoare a femeii.
Se vede ca nu mi-ai citit mesajul cum trebuie si nici nu l-ai inteles.Eu n-am zis ca nu avem nevoie de barbati sau ca barbatii nu-s buni ,chiar n-am scris nimic rau despre barbati,dar am inteles,eu scriu cam mult si iti e greu sa citesti,am inteles,o sa incerc sa scriu cate o propozitie ca sa o poti citii.
Cat despre religie,tocmai sunt cele 10 porunci,in nici-o porunca nu scrie ca femeia sa se supuna barbatului,daca le cunosti atunci sti despre ce vorbesc.
Si ca s-a deviat si s-a ajuns unde s-a ajuns,este pt ca tu ai vrut prin mesajul tau sa-l faci pe barbat superior femeii si "stalpul casei" , daca spuneai de la inceput ca ii consideri egali fara sa mai faci o poveste intreaga in viziunea careia barbatul este "suprematia",era totul ok.
bau
Postat pe 28 Iunie 2010 10:40
De la: popmpop, la data 2010-06-22 16:10:55Am citit in unele" carti "ca menirea femeii este sa-si iubeasca sotul inainte de toate . Nimeni nu trebuie sa fie mai presus decat sotul , nici chear copilul. Dar ei ce fac pentru noi?! Se duc la altele





poate nu ai citit bine.mai intai trebuie sa iubesti un barbat si daca soarta vrea, abia apoi iti va deveni sot.deci te casatoresti din dragoste.nimeni nu te obliga ,sa te casatoresti daca nu iubesti .apoi sa stii ca dragostea are mai multe fatete.,dragostea pt sot si dragostea pt copil,sunt diferite,doar asa se intregeste si se armonizeaza familia.si desigur nu uita ca trebuie sa te iubesti si pe tine.daca te iubesti pe tine in primul rand,intelegi apoi iubirea pt ceilalti.
vuvuzela
Postat pe 28 Iunie 2010 11:03
nu iti face probleme ca nu stiu sa citesc,da ce sa zic e o povestioara tare buna,orcum nu mai zic nimica de religie,cum am zis am incercat sa explic acel citat,eu nam zis ca unul tre sa fie mai jos is unul mai sus,trebuie sa fie egalitate
Dano
Postat pe 28 Iunie 2010 12:57
De la: Dano, la data 2010-06-28 12:57:48nu iti face probleme ca nu stiu sa citesc,da ce sa zic e o povestioara tare buna,orcum nu mai zic nimica de religie,cum am zis am incercat sa explic acel citat,eu nam zis ca unul tre sa fie mai jos is unul mai sus,trebuie sa fie egalitate




am spus doar ca poate nu ai citit bine.sigur ca sti sa citesti.parerea mea este ca nu trebuie sa fii dependenta de barbat.
vuvuzela
Postat pe 28 Iunie 2010 14:18
De la: garbo159954, la data 2010-06-28 14:18:21
De la: Dano, la data 2010-06-28 12:57:48nu iti face probleme ca nu stiu sa citesc,da ce sa zic e o povestioara tare buna,orcum nu mai zic nimica de religie,cum am zis am incercat sa explic acel citat,eu nam zis ca unul tre sa fie mai jos is unul mai sus,trebuie sa fie egalitate




am spus doar ca poate nu ai citit bine.sigur ca sti sa citesti.parerea mea este ca nu trebuie sa fii dependenta de barbat.
Pai barbatul si femeia sunt egali dar cu atributii diferite....Chestia ca femeia nu trebuie sa fie dependenta de barbat,se refera sa nu depinzi de un barbat,,daca nu esti casatorita si nu ai copiii....Dar din moment ce esti casatorita si ai copiii...Faci mancare,curat....Poate si barbatul te mai ajuta....Dar nu face cat face femeia...Asa ca si barbatul trebuie sa fie recunoscator...Sa se ajute reciproc....Nu ca barbatul sa profite de femeie pt ca femeia nu zice nimica si se multumeste si cu firmituri...Pt ca femeia nu stie sa se respecte
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iunie 2010 14:47
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-28 14:47:18
De la: garbo159954, la data 2010-06-28 14:18:21
De la: Dano, la data 2010-06-28 12:57:48nu iti face probleme ca nu stiu sa citesc,da ce sa zic e o povestioara tare buna,orcum nu mai zic nimica de religie,cum am zis am incercat sa explic acel citat,eu nam zis ca unul tre sa fie mai jos is unul mai sus,trebuie sa fie egalitate




am spus doar ca poate nu ai citit bine.sigur ca sti sa citesti.parerea mea este ca nu trebuie sa fii dependenta de barbat.
Pai barbatul si femeia sunt egali dar cu atributii diferite....Chestia ca femeia nu trebuie sa fie dependenta de barbat,se refera sa nu depinzi de un barbat,,daca nu esti casatorita si nu ai copiii....Dar din moment ce esti casatorita si ai copiii...Faci mancare,curat....Poate si barbatul te mai ajuta....Dar nu face cat face femeia...Asa ca si barbatul trebuie sa fie recunoscator...Sa se ajute reciproc....Nu ca barbatul sa profite de femeie pt ca femeia nu zice nimica si se multumeste si cu firmituri...Pt ca femeia nu stie sa se respecte
Mai sunt si femei care stiu sa lupte pt drepturile ei si pt faptul de a fii respectata....Barbatul si femeia sunt egali dar cu atributii diferite...Si trebuie sa se ajute reciproc....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iunie 2010 14:49
Pai barbatul si femeia sunt egali dar cu atributii diferite....Chestia ca femeia nu trebuie sa fie dependenta de barbat,se refera sa nu depinzi de un barbat,,daca nu esti casatorita si nu ai copiii....Dar din moment ce esti casatorita si ai copiii...Faci mancare,curat....Poate si barbatul te mai ajuta....Dar nu face cat face femeia...Asa ca si barbatul trebuie sa fie recunoscator...Sa se ajute reciproc....Nu ca barbatul sa profite de femeie pt ca femeia nu zice nimica si se multumeste si cu firmituri...Pt ca femeia nu stie sa se respecte
Mai sunt si femei care stiu sa lupte pt drepturile ei si pt faptul de a fii respectata....Barbatul si femeia sunt egali dar cu atributii diferite...Si trebuie sa se ajute reciproc....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iunie 2010 14:50
De la: popmpop, la data 2010-06-22 16:10:55Am citit in unele" carti "ca menirea femeii este sa-si iubeasca sotul inainte de toate . Nimeni nu trebuie sa fie mai presus decat sotul , nici chear copilul. Dar ei ce fac pentru noi?! Se duc la altele

da chear asa....nimeni nu trebuie sa fie chear mai presus de chear femeia si nici femeia de chear nimeni din tot chearul nostru si mama ei din limbile romane
tymbark
Postat pe 3 Iulie 2010 14:08
De la: vuvuzela, la data 2010-06-28 11:03:29
De la: popmpop, la data 2010-06-22 16:10:55Am citit in unele" carti "ca menirea femeii este sa-si iubeasca sotul inainte de toate . Nimeni nu trebuie sa fie mai presus decat sotul , nici chear copilul. Dar ei ce fac pentru noi?! Se duc la altele





poate nu ai citit bine.mai intai trebuie sa iubesti un barbat si daca soarta vrea, abia apoi iti va deveni sot.deci te casatoresti din dragoste.nimeni nu te obliga ,sa te casatoresti daca nu iubesti .apoi sa stii ca dragostea are mai multe fatete.,dragostea pt sot si dragostea pt copil,sunt diferite,doar asa se intregeste si se armonizeaza familia.si desigur nu uita ca trebuie sa te iubesti si pe tine.daca te iubesti pe tine in primul rand,intelegi apoi iubirea pt ceilalti.

mai vulvuzela...chiar asa? sa vrea soarta? pai soarta ce este? primarul din poplaca?
tymbark
Postat pe 3 Iulie 2010 14:11

"Cand Dumnezeu a facut femeia deja era in a sasea zi de munca si facea ore suplimentare"

morala.. :cand te simti obosit,ia o pauza..,altfel..nimic nu iese cum trebuie..
roby_cado
Postat pe 9 Iulie 2010 09:52
corect ,,, si o pauza cit mai mare daca se poate
MONIKA112511
Postat pe 9 Iulie 2010 10:01
ehh.., acum e "tardiv de tarziu"..
roby_cado
Postat pe 9 Iulie 2010 10:32
ameno
Postat pe 9 Iulie 2010 12:32
bre, never say never! cica acu' in 2012 vine o sansa noua...
moniq_
Postat pe 9 Iulie 2010 13:23
asa credeam si in 2000....,si..

roby_cado
Postat pe 9 Iulie 2010 17:02
mai, tu chiar nu ai inteles nimic din topicu' ala cu "a doua sansa"?!
moniq_
Postat pe 9 Iulie 2010 17:02
tocmai ca am inteles...

nu se merita sa crezi in ea..
roby_cado
Postat pe 9 Iulie 2010 17:14
chear
mzym
Postat pe 9 Iulie 2010 21:39
ha, ha ,ha.......................................
mzym
Postat pe 9 Iulie 2010 21:41
Barbatul incepe sa-si caute iubirea in alta parte,O sotie nu stie ca barbatul ei umbla pe de laturi numai atunci cand iubire ei nu-l mai hraneste.Tradarea este descoperita si amandoi se dezonoreaza .Rusinea , ascunsa fata de ceilalti , se transforma in sufletul femeii intr-o dusmanie dispretuitoare cu care il urmareste pe barbat , CHIAR daca el si-a recunoscut vina.In spatele stapanirii de sine , in spatele unei vieti aparent frunoase , se ascunde neputinta de a ierta.
O casatorie distrusa nu mai poate fi refacuta , dar trebuie sa va intelegeti greselile . Prin recunoastere si prin constientizarea greselii vine si intelegerea , ca si cum lectia ar fi fost deja invatata,
Ofemeie care isi iubeste sotul , nu va fi niciodata nevoita sa-si cheltuiasca fortele pentru a face o munca de barbat.
Femeia care iubeste are o calitate speciala - nu are nevoie de lucruri inutile . Ea este posesoarea celei mai marete comori din lume - IUBIREA.




Tot ce i se intampla uinui om matur este , inainte de orice , propria lui gresala.

mzym
Postat pe 9 Iulie 2010 22:13
De la: popmpop, la data 2010-07-09 22:13:02Barbatul incepe sa-si caute iubirea in alta parte,O sotie nu stie ca barbatul ei umbla pe de laturi numai atunci cand iubire ei nu-l mai hraneste.Tradarea este descoperita si amandoi se dezonoreaza .Rusinea , ascunsa fata de ceilalti , se transforma in sufletul femeii intr-o dusmanie dispretuitoare cu care il urmareste pe barbat , CHIAR daca el si-a recunoscut vina.In spatele stapanirii de sine , in spatele unei vieti aparent frunoase , se ascunde neputinta de a ierta.
O casatorie distrusa nu mai poate fi refacuta , dar trebuie sa va intelegeti greselile . Prin recunoastere si prin constientizarea greselii vine si intelegerea , ca si cum lectia ar fi fost deja invatata,
Ofemeie care isi iubeste sotul , nu va fi niciodata nevoita sa-si cheltuiasca fortele pentru a face o munca de barbat.
Femeia care iubeste are o calitate speciala - nu are nevoie de lucruri inutile . Ea este posesoarea celei mai marete comori din lume - IUBIREA.




Tot ce i se intampla uinui om matur este , inainte de orice , propria lui gresala.

Eu una cred ca o femeie sa poata iubi un barbat...Si ea trebuie sa fie iubita si respectata de barbat..Daca o femeie nu este iubita si respectata si ajutata...Si este nemultumita,,normal ca nici ea nu poate oferi iubire...Ca sa poti oferi iubire,trebuie sa primesti iubire
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Iulie 2010 23:43
bre...
la chestia asta cu datul si oferitul is de acord cu lupti...
preci
Postat pe 9 Iulie 2010 23:47
da' si cu pop...

"tot ce i se intampla unui om matur este,inainte de orice,propria lui greseala"...
preci
Postat pe 9 Iulie 2010 23:51
las veve, ca zice lumea adanc
si_totusi
Postat pe 9 Iulie 2010 23:52
De la: preci, la data 2010-07-09 23:51:05da' si cu pop...

"tot ce i se intampla unui om matur este,inainte de orice,propria lui greseala"...
Greseala omului este....Ca nu se cunoaste pe el....stii vorba aia...Saraci cu duhul....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 00:00
totushoaico!
ioi,ce dor imi fu de panseurile tale,mami!

si iar i dau dreptate lu' lupti...
cica "greseala omului este ca nu se cunoaste pe el"!
so true!
ca io nu vreau sa-i dau dreptate...


bre...io-mi intorc fatza spre credintza,bre...
preci
Postat pe 10 Iulie 2010 00:06
las irino ca a ta e imparatia cerului
si_totusi
Postat pe 10 Iulie 2010 00:06
i-auzi, irino.. go! sa nu pierzi trenul..
anakin
Postat pe 10 Iulie 2010 00:12
De la: si_totusi, la data 2010-07-10 00:06:33 las irino ca a ta e imparatia cerului
Doar Dumnezeu hotaraste daca merit asta...Apoi imparatia omului este chiar in interiorul lui......Adica dupa ce Dumezeu curata omul de mizerie sufleteasca...Vine si face trupul lui...Templul Duhului Sfant...Dar noi nu trebuie sa ne laudam si ne ridicam pe noi in slavi....Noi trebuie sa fim smeriti cu inima...Si sa il lasam pe Dumnezeu sa ne ridice in slavi si El va hotara ceea ce noi meritam..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 00:14
i-auzi, ia ! acu' ai trecut la temple?vezi ca anakin ti-a dat un sfat.
si_totusi
Postat pe 10 Iulie 2010 00:18

Recomandari

Setari Cookie-uri