bubite din cauza caldurii!

buna seara!
dragi mamici, voi va confruntati cu bubite aparute la bebelasii vostri din cauza caldurii? rares al meu are in zona cefei si in spatele cotului pe maini. nu mi se pare ca l-ar deranja (nu cred ca are mancarimi), dar parca tot imi fac griji si m-ar interesa voi ce ati facut in cazul acesta!
astept parerile voastre!
sanatate la mamici si la bebici!
simo_sefa
Postat pe 13 Iunie 2010 22:08
baite cat mai dese, stat cat mai dezbracat prin casa, aerisit casa cat mai bine si tinut cat mai racoare cu putinta...
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 09:38
pune u n saculet cu tarite in cadita in care ii faci baie. Ajuta la vindecarea bunitelor.
Chiar si pudra pentru bebe este buna.
Ciresica
Postat pe 17 Iunie 2010 04:21
Si Mariei i-au iesit de la caldura bubite, mai ales pe spate. Am imbracat-o si mai subtire, adica doar intr-un body tip maieu prin casa, baie in fiecare seara si masaj cu o lotiune de corp.
Pupicei!!
nicoletta_kidz
Postat pe 23 Iunie 2010 12:03
Noi avem 5 ani si ne-am confruntat cu ceva bubite de caldura. Au aparut pe palme , pe partea interioara a bratului si pa laba piciorului. Am crezut ,la inceput, ca este o intoxicatie, apoi am trecut la pojar, dar dr. dermatolog ne-a spus ca este o alergie la soare si la fan / iarba proaspat cosita. Cu siguranta ai vostri bebei nu s-au tavalit prin iarba, atentie la soare! Noi am primit ca tratament un siropel antialergic ,,Aeris" si o crema,,Locoid" , care au facut posibila disparitia bubitelor. Am mai primit recomandarea de a nu iesi din casa fara a ne da cu crema de protectie solara pt copii cu 50SPF ( dr ne-a dat mostre de Avene). Uneori nu numai baita este suficienta.
monica_otel
Postat pe 23 Iunie 2010 12:19
Nu vreau sa fiu rautacioasa si sunt dar ce:Noi avem 5 ani....???mai degraba numele bbeuli are 5 ani si a avut....
nu vreau sa fiu rea dar copilul dupa nastere sa desprins de cordonul ompilical si este o persoana.Nu-i normal sa vorbiti la plural pana la adanci batranete."NOI" doar cand il avem la purtator.Scuze daca supar
ameno
Postat pe 23 Iunie 2010 12:27
ameno, mama denaturata care esti!!!
vezi ca acush apare micutza sa ne explice cat suntem de neserioase
zambila
Postat pe 23 Iunie 2010 12:30
dar ce am facut
aaaa am fost scuze
ameno
Postat pe 23 Iunie 2010 12:33
Poate spune si "noi" pt ca mai trebuie sa treaca cativa ani pana cand copilul poate sa faca mai multe lucruri singur; de exemplu sa spuna clar si exact ce anume il doare. Pana atunci toate problemele se rezolva "impreuna".
Intr-adevar, incercam sa-i crestem pentru a fi persoane independente dar suntem constiente ca o sa treaca ceva timp pana cand or sa se descurce pe cont propriu in toate privintele.
nicoletta_kidz
Postat pe 23 Iunie 2010 15:23
urechea aici la baba..

ii pui in apa in care il clatesti o liguritza de bicarbonat de sodiu...

rezultat garantat,pe vremea mea ii zicea sudamina la bubitele alea...
iasomia
Postat pe 23 Iunie 2010 15:49
da ma....dar cand te duci la doctorul de familie si esti cu copilul dupa tine si incepi sa zici:Suntem bolnavi atunci pe cine trateaza doctorul pe copil sau pe parinte...sau pe amandoi???
si chestia ca poate nu stie... cade.Fiemea la 3 ani stie sa zica cat se poate de clar "ma doare burtica" iar cand merg cu ea la doctor nu spun "ne doare burtica"
deci...vedti si voi diferenta dintre plural si singular.
o zi faina
ameno
Postat pe 23 Iunie 2010 15:50
Daca bubitele sunt intr-adevar de la caldura atunci trec imediat ce copilului nu-i mai este cald. Mariei i-au trecut dupa ce am imbracat-o mai subtire prin casa. Si acum, cu toate ca s-a mai racit tot intr-un body tip maieu o tin prin casa.
Legat de celalalt subiect , intr-adevar copilul spune ca il doare ceva dar de cele mai multe ori nu este deajuns. Trebuie sa vii cu explicatii suplimentare pt ca doctorul sa-i dea tratamentul corect. De ex burtica poate sa-l doara din difetite motive in diferite feluri. Dar oricum, asta este o discutie puerila.
Am observat si eu ca folosesc "noi" in general mamele care isi cocolosesc prea mult copii, dar asta nu este o regula.
Pupici multi si multa sanatate!!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 24 Iunie 2010 15:21
buna ziua eu fetitei mele maya tot timpu cand face bubite de la caldura o dau ceai de pelin si vreau sa va zic ia trecut de fiecare data.sanatate
MAYATHEEO
Postat pe 24 Iunie 2010 15:37
buna ziua eu fetitei mele maya tot timpu cand face bubite de la caldura o dau ceai de pelin si vreau sa va zic ia trecut de fiecare data.sanatate
MAYATHEEO
Postat pe 24 Iunie 2010 15:37
Bebele meu are multe bubite albe de la nastere are2saptamani si inca nu iau trecut.Suntoare si astea de la caldura? voi nu ati avut asaceva?
anacs
Postat pe 29 Iunie 2010 19:41
daca are bubitele de la nastere, medicul neonatonolog ce ti-a spus? trebuie sa mergi la un medic pediatru neaparat. multa sanatate!
nicoletta_kidz
Postat pe 30 Iunie 2010 16:31
Anacs, foloseste un saculet cu tarite in cadita in care ii faci baie copilului. Cam 2-3 linguri de tarite pentru o baie sunt suficiente. Sau dupa cum a maio spus cineva pune o lingura de bicarbonat de sodiu in cadita.

Si mamicilor, cautati frunse proaspete de nuc si faceti baie copiilor vostri in ceai de nuc in fiecare zi pina la 1an.Este extraordinar de bun pentru sistemul osos.
Ciresica
Postat pe 1 Iulie 2010 03:48
Mersi pt sfaturi.Neonatologa la vazut la szpital mi_a zis ca o sa_i treaca cu timpul dar au trecut17 zile si inca i-au m-au aparut si alte cosuri pe barbie
anacs
Postat pe 1 Iulie 2010 21:01
Sau cu ceai de musetel nu a incercat nimeni baia?
anacs
Postat pe 1 Iulie 2010 21:52
ceaiul de musetel face rau mai degraba pune o lingurita de bicarbonat in cadita...
ameno
Postat pe 2 Iulie 2010 12:40
Nu lua in seama nici un sfat de pe forum; bebe este prea mic si nu trebuie sa faci experiente pe el. Cel mai bine consulta si un alt medic, de preferat dermatolog.
Si fetita mea a avut pe la 1 luna niste bubite ciudate pe fata si la recomandarea medicului am dat-o cu o crema pe baza de antibiotic; trebuia sa o dau cu foarte putina crema de 2 ori pe zi timp de 5 sau 7 zile. Cu crema aceasta i-au trecut.
Pupici si sanatate la bebe!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 2 Iulie 2010 15:23
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-07-02 15:23:29Nu lua in seama nici un sfat de pe forum; bebe este prea mic si nu trebuie sa faci experiente pe el. Cel mai bine consulta si un alt medic, de preferat dermatolog.
Si fetita mea a avut pe la 1 luna niste bubite ciudate pe fata si la recomandarea medicului am dat-o cu o crema pe baza de antibiotic; trebuia sa o dau cu foarte putina crema de 2 ori pe zi timp de 5 sau 7 zile. Cu crema aceasta i-au trecut.
Pupici si sanatate la bebe!!!


Crema pe baza de antibiotic sensibilizeaza copilul,de aceea cei mai multi cauta sa trateze copilul cat mai natural.
bau
Postat pe 2 Iulie 2010 15:30
Nu intotdeauna ce-i natural este si bun si are efect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Medicii pentru asta sunt, sa rezolve problemele medicale!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu toti sunt foarte competenti dar asta e, trebuie sa cautam.
NU MAI FACETI EXPERIENTE PE COPII
Intr-adevar in cantitati mari si o perioada indelungata o crema cu antibiotic nu este buna, dar folosita corect si CONFORM SFATULUI MEDICULUI este foarte buna.
Pentru orice problema trebuie sa va sfatuiti si cu medicul, nu faceti nimic de capul vostru.
Cand este sanatatea voastra in joc n-aveti de cat dar nu va bateti joc de copii!
nicoletta_kidz
Postat pe 3 Iulie 2010 15:44
Nicoleta nu exagera.
Sfaturile date aici nu pot face absolut nici un rau copilului oricit de mic ar fi el.
Ai putea incerca si pe pielea ta sa vezi ce efect are apa cu bicarbonat sau taritele atunci cind ti se irita pielea de la transpiratie, caldura, haine strimte etc.

Si sa stii ca se intimpla ca intotdeauna ce-i natural sa aiba efect. Daca stii ce, cit, cind sa folosesti.
Ciresica
Postat pe 4 Iulie 2010 07:13
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-07-03 15:44:44Nu intotdeauna ce-i natural este si bun si are efect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Medicii pentru asta sunt, sa rezolve problemele medicale!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu toti sunt foarte competenti dar asta e, trebuie sa cautam.
NU MAI FACETI EXPERIENTE PE COPII
Intr-adevar in cantitati mari si o perioada indelungata o crema cu antibiotic nu este buna, dar folosita corect si CONFORM SFATULUI MEDICULUI este foarte buna.
Pentru orice problema trebuie sa va sfatuiti si cu medicul, nu faceti nimic de capul vostru.
Cand este sanatatea voastra in joc n-aveti de cat dar nu va bateti joc de copii!


Crema cu antibiotic conform sfatului medicului e tot un experiment facut pe copil.
Fiecare copil e unic ,iar medicii din Romania dau antibiotice generale si de cele mai multe ori preventive,nu fac o antibiograma inainte,nu fac o analiza inainte.Eu acum vorbesc de majoritatea,intratevar mai exista si exceptii de medici.
Sunt de acord cu tine sa intrebi medicul,sa te sfatuiesti cu medicul,sa-l intrebi pe medic daca e bine sa ii dai un anumit lucru.De exemplu daca auzi de un tratament natural,e bine sa intrebi medicul daca ai voie sa-l folosesti. Dar ma intreb de multe ori,de ce medicul nu ofera un tratament natural,de ce medicului nu il intereseaza ca strica imunitatea copilului prin administrarea de antibiotice?
Raman uimita cand vad ca majoritatea dau totul pe baza de antibiotic,picaturi de nas cu antibiotic,creme cu antibiotic....cand exista atatea alternative de medicamente fara antibiotic sau chiar tratamente naturale.
Iar la afirmatia "Nu intotdeauna ce-i natural este si bun si are efect!" te contrazic. Ce ii natural e cel mai bun si are efect daca folosesti ceea ce trebuie,cat trebuie, si intradevar cu acordul medicului. Medicamentele sunt fabricate din ceva natural + f multe alte substante.
De exemplu stiai ca usturoiul se foloseste la fabricarea a multor medicamente!?
Si inca odata precizez ca experimente pe copii se face cu toate medicamentele care le da medicul,inclusiv vaccinul este experiment pe copil,unii au noroc sa nu aiba efecte adverse,pe cand altii au nu au acest noroc. Ai vazut si la medicamente pe prospect,scrie ca exista la fiecare medicament efecte adverse,pt ca oamenii sunt diferiti.
bau
Postat pe 4 Iulie 2010 08:09
Eu nu contest faptul ca tratamentele naturiste nu sunt bune. NU intelegeti gresit! Si eu folosesc multe din cele postate pe forum cu succes. Dar, atunci cand bebe este foare mic, are mai putin de o luna, este riscant sa asteptam sa-si faca efectul tratamentele naturiste. Daca situatia este mai grava decat ne dam noi seama, si o singura zi conteaza foarte mult. In general suntem tentate sa tratam cauza si nu efectul.Nu trebuie sa o facem noi pe atoatestiutoarele si sa contestam medicina, buna sau rea asa cum este. Daca lucrati in domeniul medical si ati studiat medicina atunci e ok. Daca nu...
Intr-adevar, fiecare mama stie ce e mai bine pentru copilul ei dar suntem oameni si mai putem face si greseli.
Este foarte bine sa citim, sa ne informam dar trebuie sa punem in balanta beneficiile si efectele adverse ale fiecarui tratament.
Este adevarat ca antibioticele au si efecte adverse, mai ales daca sunt folosite incorect, dar gandeste-te cate vieti au fost salvate de cand au fost descoperite? Cate boli erau incurabile pana atunci?!
Deasemenea, si vaccinurile au efecte adverse, dar ganditi-va cate vieti au salvat?
Totul e sa gasim un echilibru intre medicina traditionala si cea naturista. Eu sunt convinsa ca se completeaza una pe cealalta.
Este o nebuie sa ne bazam doar pe medicina naturista. Ganditi-va doar la mediul poluat in care traim si o sa va dati seama ca nici medicina naturista nu mai este atat de naturala.
Sfatul meu este ca atunci cand bebe are o problema medicala, si nu sunteti convinsi ca medicul vostru a pus diagnosticul corect si a dat medicatia corecta solicitati si o a doua opinie, si o a treia, daca este nevoie.
Pupici multi!!
nicoletta_kidz
Postat pe 4 Iulie 2010 11:57
eu ma consult cu medicul meu sirezolv situatia.pt. limba, este alba are ciupercuta ce ati folosit?eu am luat glicerina boraxata dar pediatra mi_a recomandat maidegraba apa cu bicarbonat,sa inmoi tetina inainte de ai da lapte,in apa aceea, mi-a zis ca glicerina nu are efect.
anacs
Postat pe 4 Iulie 2010 17:26
Incearca ce ti-a recomandat doctorita. Si noi am folosit glicerina boraxata si nu a avut efect. Pupic
nicoletta_kidz
Postat pe 4 Iulie 2010 21:06
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-07-04 11:57:25Eu nu contest faptul ca tratamentele naturiste nu sunt bune. NU intelegeti gresit! Si eu folosesc multe din cele postate pe forum cu succes. Dar, atunci cand bebe este foare mic, are mai putin de o luna, este riscant sa asteptam sa-si faca efectul tratamentele naturiste. Daca situatia este mai grava decat ne dam noi seama, si o singura zi conteaza foarte mult. In general suntem tentate sa tratam cauza si nu efectul.Nu trebuie sa o facem noi pe atoatestiutoarele si sa contestam medicina, buna sau rea asa cum este. Daca lucrati in domeniul medical si ati studiat medicina atunci e ok. Daca nu...
Intr-adevar, fiecare mama stie ce e mai bine pentru copilul ei dar suntem oameni si mai putem face si greseli.
Este foarte bine sa citim, sa ne informam dar trebuie sa punem in balanta beneficiile si efectele adverse ale fiecarui tratament.
Este adevarat ca antibioticele au si efecte adverse, mai ales daca sunt folosite incorect, dar gandeste-te cate vieti au fost salvate de cand au fost descoperite? Cate boli erau incurabile pana atunci?!
Deasemenea, si vaccinurile au efecte adverse, dar ganditi-va cate vieti au salvat?
Totul e sa gasim un echilibru intre medicina traditionala si cea naturista. Eu sunt convinsa ca se completeaza una pe cealalta.
Este o nebuie sa ne bazam doar pe medicina naturista. Ganditi-va doar la mediul poluat in care traim si o sa va dati seama ca nici medicina naturista nu mai este atat de naturala.
Sfatul meu este ca atunci cand bebe are o problema medicala, si nu sunteti convinsi ca medicul vostru a pus diagnosticul corect si a dat medicatia corecta solicitati si o a doua opinie, si o a treia, daca este nevoie.
Pupici multi!!


Daca ai citit mesajul meu cu atentie ai observat ca eu nu contest medicina,din contra sunt bucuroasa ca evolueaza in anumite parti ale lumii.
N-am spus ca antibioticele nu sunt bune,m-am referit la antibioticele care se dau fara o analiza concreta.Antibiotice care au bagat multi copii in spital sau care au pus la pamant imunitatea copilului.
Antibioticele sunt bune in cazurile extreme,daca intradevar e ceva grav.Dar nu sunt bune folosite pt orice si de fiecare data cand intervine ceva minor,ceva minor insemnand o raceala,un nas infundat,un rosu un gat, o tuse,si chiar o febra care o poti scadea cu diferite metode si care nu tine mai mult de 3 zile.Si-ti spun si de ce o febra nu inseamna neaparat ceva rau,pt ca organismul in acel moment isi creaza anticorpi,important este ca febra sa nu fie prea mare pt a nu se desihidrata micutul,de a nu-i crea un disconfort ,de a putea avea o alimentatie normala.
Cat despre bebe mai mic de o luna,e normal pt orice sa dai fuguta la medic sau sa dea el fuguta acasa la tine,sa vada ce e de facut.
Medicina e f buna,si pe mine m-a ajutat f mult.Cand puisorul meu avea 3 saptamani am stat o saptamana cu el la perfuzii si astfel l-am facut bine.Dar inainte sa-i dea tratamentul i-au facut analizele,nu i l-au dat dupa ochi,cum fac din pacate f multi medici.
Oricum,cel mai bine e sa avem copilasii sanatosi si sa nu avem nevoie de nici un fel de tratament,nici naturist nici medicinal.
bau
Postat pe 4 Iulie 2010 21:12
Ai perfecta dreptate Bau. Cel mai bine este sa fie sanatosi sa nu aiba nevoie de nici un fel de medicament.
Si sunt perfect deacord cu tine ca antibioticele nu sunt bune in orice situatie.
Acum fetita mea are febra, a inceput de vineri seara, am crezut ca este de la dintisori. Dar ieri a inceput sa-i curga si nasul si tuseste putin. I-am facut frectie cu otet de mere amestecat cu apa dar am sunat si doctorita si mi-a spus ce sa-i dau. In nici un caz nu antibiotice; niste siropuri naturale si Panadol. Astazi este mai bine. Nu mai are febra, tuseste foarte rar si-i mai curge putin nasul.
Multa sanatate la bebei dar si mamicilor!
Pupici!
nicoletta_kidz
Postat pe 4 Iulie 2010 23:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carucior bebe de vanzare 1 De la: ALEXANDRU28 15 Iulie 2009 20:02
Cum gatim spanacul la bebelusi? 7 De la: margo_kidz 27 Iulie 2010 00:00
ce vaccin??? 14 De la: ale_micutza 9 Noiembrie 2009 13:22
Ajutor! Intepaturi de insecte 24 De la: luptatoareacurajoasa 5 Iulie 2010 17:30
intrebare 25 De la: Monamariana_Dragoiu_1 7 Iulie 2014 10:04
Setari Cookie-uri