interzis sau nu in timpul sarcinii

Buna fetelor, am si eu niste nelamuriri. As putea fi insarcinata si doersc sa stiu daca am voie sa mai fac sauna, piscina, sa alerg pe banda, jacuzzi, etc. ? Pot folosi in continuare produse cosmetice (demachiant, crema de corp)sau trebuie sa folosesc doar cele concepute special pentru gravide? Care ar fi riscurile ca sarcina sa nu se prinda? Trebuie sa ma feresc de ceva anume in mod deosebit ? Noi abia am renuntat la protectie si am avut contacte la ovulatie, sper sa iasa din prima. Conform analizelor suntem perfect sanatosi. Si cam in cat timpr imi dau seama ca sunt insarcinata, se poate sti la doar cateva zile de la contact?
marimihai81
Postat pe 24 Noiembrie 2009 16:00
buna....daca vrei sa fii sigura testul de sange iti spune daca ai ramas sau nu.

din cate stiu si am facut eu...cam primele 3 luni pana se stabilizeaza sarcina si exista riscul de avort spontan e bine sa eviti cam orice.stiu ca sauna si jacuzzi sunt CONTRAINDICATE in sarcina.mie doctorul mi le-a interzis.mers pe banda doar mers sa fie ,nu alergare doar in trim 2 de sarcina.

cu crema poti sa-ti dai,mai ales pe burta si sani dar asta tot dupa luna a treia si ar fi bine cele pt gravide.

acum fiecare face cum crede.cel mai bine e sa te duci si la doctor si sa-l intrebi ca sa fii sigura.

te pup si sanatate
horobeanu
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:51
Fetelor... nu mai exagerati. Cum sa nu poti folosi creme sau sa mergi pe banda sau sa alergi. Sa fi insarcinata nu inseamna ca esti bolnava, din contra. Daca e o sarcina normala, fara probleme poti face orice, bineinteles ca nu inseamna sa exagerezi, dar daca citesti in cartile si revistele de specialitate chiar este recomandat sa faci miscare, sa innoti, alergare usoara, exercitii usoare, chiar si yoga pe timpul sarcinii. Cat despre partea cosmetica, nu vad cum o crema de corp normala este atat de diferita de una pentru viitoare mamici. E adevarat una pt gravide poate fi mai buna in sensul ca poate fi mai eficienta inpotriva vergeturilor, etc, dar in nici un caz crema ta obijnuita nu iti va face rau. Poti face, si este chiar recomandat sa faci masaje. Parul si unghiile au de castigat in timpul sarcinii datorita schimbarilor hormonale.
Una peste alta este o perioada speciala, frumoasa din viata uneoi femei si trebuie traita ca atare, bucurandu-te de toate avantajele pe care le ofera, nu cu frica si stres.
Bafta si sper ca ai ramas insarcinata daca asta iti doresti. Si eu am ramas insarcinata de la prima incercare asa ca nu e imposibil :)

corina_dragoi
Postat pe 25 Noiembrie 2009 15:06
draga Corina...nu cred ca exagerez, eu i-am spus doar ce m-a sfatuit doctorul .acum fiecare cu parerea si ideile ei.

mie doctorul mi-a interzis mersul pe banda, pt ca mi-a spus ca poate aparea un avort spontan din cauza vibratiilor.mi-a spus sa merg pe faleza,prin parc, dar nu pe banda.si nu a spus nimeni ca e interzis sa faci miscare in timpul sarcinii sau ca daca esti insarcinata esti bolnava. am spus ca primele 3 luni de sarcina au risc crescut de avort spontan si e mai bine sa se evite .

iar la sfarsit i-am spus sa se duca la doctor si sa intrebe ca sa fie sigura.

iar cu cremele mi- a spus tot asa...pana la 3 luni nu am voie sa ma dau.dupa 3 luni pot incepe sa ma ung pe burta si pe sani cu creme pt gravide sau cu ulei de masline.

asa ca ...fiecare face ce vrea si cum crede ca e mai bine pt ea si bebe.
horobeanu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:17
Sunt de acord cu tine ca cel mai indicat sa dea sfaturi este doctorul, si nici nu am vrut sa te jugnesc in vreun fel.
Ce vreau sa spun este ca nu e cazul sa se exagereze in general. E clar ca anumite acctivitati e mai bine sa fie evitate dar fara devina o tragedie daca se intampla.
Cu siguranta face mai mult rau stresul gandului ca tot ceea ce faci iti poate provoca avortul dacat un pic de efort sau o crema.
corina_dragoi
Postat pe 25 Noiembrie 2009 19:36
Eu cred ca sfaturile de a evita eforturile fizice, sauna si ce mai zicea marimihai81 au fost binevenite, ca de la ea intelegem ca nu a ajuns inca la doctor si mai bine sa evite decat sa se trezeasca doamne fereste cu avort spontan. Dupa ce va ajunge la doctor si ii va face un ecograf, dr ii va spune si cat e cazul sa evite efortul fizic sau nu. Eu de exemplu am avut un hematom si a trebuit pana s-a absorbit sa evit cel mai mic efort fizic, trebuia sa evit chiar si statul in picioare, asa ca ... mai bine eviti, nu neaparat sa stai cu frica ca se poate intampla ceva, dar pana ajungi la doctor sa vezi ce-ti spune mai bine sa nu exagereze. Oricum eforturile mari nu sunt indicate, iar fiecare sarcina are particularitatile ei si doctorul e cel mai in masura s dea sfaturi. dar uite pana afli cu exactitate ca esti insarcinata, pana faci programare la medic trec deja 1 luna jumate - doua de sarcina. Eu mi-am dat seama ca sunt insarcinata dupa o luna si cand am sunat sa-mi fac programare n-a avut loc decat peste 3 saptamani, asa ca am ajuns la dr insarcinata in 7 sapt.
kidz000722
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:45
Buna !si eu sunt insarcinata in 7 saptamani. am citit pe net ca cremele si demachiantele pot fi periculoase, mai ales cremele antirid bine nu trebuie sa exageram, dar mai bine eviti decat sa -ti para rau!!!multa sanatate!pupici
Llaura
Postat pe 27 Noiembrie 2009 13:42
Va multumesc mult fetelor pentru raspunsuri si o sa incerc sa tin cont de sfaturile voastre pana ajung la dr. Astept sa imi intarzie urmatoarea menstruatie si apoi fac o vizita la cabinet. Cam la cate zile apar primele semne ca esti insarcinata si care ar fi acestea? Tineti-mi pumnii, va pup.
marimihai81
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:47
Primele semne ca esti insarcinata?hm cred ca la fiecare persoana difera simptomele.La mine primul semn a fost ca mi-a intarziat menstruatia,care altfel venea la zi.Nu am simtit nimic,primul test mi-a iesit cu o singura liniuta dar l-am facut prea repede.Dupa doua saptamani am repetat testul si era cu doua liniute!Simptomele au venit mai tarziu:greata de dimineata,nu mai suportam mirosul de pui fiert,ameteala.
Iti tin pumni ! Astept vesti bune!pupici !
Llaura
Postat pe 30 Noiembrie 2009 19:08
Buna,
Eu sunt mai noua pe forumul asta. Am citit discutia voastra si m-am gandit sa ajut cu cep pot.
In caz ca nu ai ramas intre timp insarcinata, iti recomand sa nu te duci sa faci spalaturi vaginale in primele 5 min dupa contactul sexual. Abia dupa aceea poti face. Si eu sunt de parere ca activitaile de genul sauna sau alergat pe banda sunt permise. De creme la fel, mie mi-a recomandat doctorita creme fara flavour, nearomate.
Cred ca sfatul cel mai bun pentru a ramane insarcinata este cat mai mult sport "la orizontala" ;)
DA, un rezultat bun la un test de sarcina este cel facut dupa 2-3 sapt de la contactul sexual.
Bafta si mult noroc, astept vesti ;)
danniella76
Postat pe 1 Mai 2010 01:13
buna. eu sunt insarcinata in 4 luni si jumatate, si ma simt super ok, dar in schimb am renuntat sa merg la sala, ma plimb prin parc in fiecare zi libera, nu mi-a interzis nimeni dar eu cred ca-i bine de evitat. pupici si sarcina usoara...
kidz008485
Postat pe 8 Iunie 2010 14:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hainute ideale 8 De la: ion_cristina 17 Ianuarie 2009 15:34
Am nevoie urgent de ajutooor:( 433 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:21
Cat ii lasati pe copiii sa se uite la TV? 9 De la: Denis29 4 Aprilie 2009 18:12
Samponul pt bebe!!! 19 De la: Rotty 1 Septembrie 2015 15:12
BUNA ZIUA!! 13 De la: dor72 21 Iunie 2011 23:14
Setari Cookie-uri